België verwacht weinig van tweede RTC over de Congo 't gehele jaar doo Congres katholieke vrouwelijke jeugd Nehroe en Tsjoe hebben geen akkoord bereikt Verdere hulp van België aan zelfstandige Congo ter sprak,e Rhee onder_ druk van Washington 7532.- E Vruchtbaar overleg te Rome I CONFERENTIE BEGINT VANDAAG Welke garanties krijgt Brussel? Soustelle uit partij gezet J Overleg in Nieuw-Delhi gesloten Peking erkent Mac Mahon-linie niet maar zal deze niet overschrijden Erasmus: politie wordt van betere wapens voorzien Journalist op Cyprus ontvoerd Zuid-Afrika DINSDAG 26 APRIL 1960 PAGINA 7 (Van onze Brusselse correspon dent) BRUSSEL, 26 april Heden, dinsdag, begint te Brussel de tweede Belgisch-Congolese Ron de-Tafelconferentie. Doel van deze conferentie is tweevoudig: zij moet de omvang en de voor waarden bepalen van de financiële en technische hulp, welke België na 1 juli a.s. aan de onafhankelijke Congo verstrekken zal. Zfj zal an derdeels aan het licht moeten brengen welke garanties de Con golese regering, in ruil voor de haar geboden hulp, bereid is het Belgische kapitaal, de onderne mingen en de ambtenaren in de Congo te verlenen. In januari, op de eerste Ronde-Tafelconferentie, waren deze kwesties met opzet buiten de agenda gelaten. De Con golese leiders vroegen de onaf- KRONIEK I Rhee. Rhee is wel- hankelijkheid zonder meer en bin nen de kortst mogelijke termijn. België heeft deze onafhankelijk heid beloofd zonder enige voor waarde daaraan te verbinden. Vele waarnemers hebben het toen betreurd dat België van zijn toen nog sterke positie geen gebruik heeft gemaakt om aan de onaf hankelijkheidbelofte bepaalde ele mentaire financieel-economische condities te verbinden. Minister De Schrijver heeft dat niet ge daan. Hij wenste de indruk van een koehandel te vermijden. kom p re s so r KOELKAST zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf N.V. Willem van Rijn „Met droefheid doch ook met vastbeslotenheid" PARIJS, 26 april (Reuter, UPI) Het centrale comité van de „Unie voor de nieuwe republiek" heeft na af loop van een te Parijs gehouden verga dering bekendgemaakt, dat „met droef heid, doch ook met vastbeslotenheid" is bepaald, dat Jacques Soustelle, die na de januari revolte in Algiers uit de re gering is verwijderd, als partijlid is ge royeerd. De reden is dat hij is afgewe- ken van de doelstelling van de UNR om zonder uitzondering en op ieder ï?rr?, de P0Htiek van generaal De baulle te ondersteunen. Prof. Max von Laue overleden Britse tulpenminnaars Nederland bood snelle hulp aan Agadir Twee zusters van Rode Kruis terug in Nederland - Ontzettende ervaringen Stenen in Doesburg Drie monstransen Togoland wordt onafhankelijk •f Ex-koning Aman Ulla van Afghanistan overleden Zandstorm teistert Egypte Zuid-Korea is in hoge mate afhan kelijk van de Verenigde Staten. In juni 1950 was het de Amerikaanse president Truman, die het initiatief nam tot het optreden van de V.N. te gen de Noordkoreaanse agressors. Zes tien leden van de V.N. (waaronder Ne derland) hebben indertijd aan de Ko reaanse oorlog mee gedaan, maar de Amerikanen hebben de zwaarste offers f;ebracht voor de bevrijding van dit and van de communistische indrin gers. Do oorlog heeft meer dan drie en dertig duizend Amerikaanse slachtof fers gekost. Na de wapenstilstand in 1953 hebben de V.S. zich ingespannen mu geteisterde schiereiland weer op te bouwen. In de afgelopen zeven jaar heeft Washington meer dan twee en een half miljard dollar uitgegeven aan steun voor de Zuid-Koreanen. Nu hebben de Amerikanen zich die inspanningen niet louter getroost uit sympathie voor het Zuid-Koreaanse volk. Amerika hielp ook uit eigen belang. Als Zuid-Korea over weldigd was geworden, had dit een aan moediging kunnen zijn voor Moskou en Peking om de expansiepogingen voort te zetten. Zuid-Korea behoort tot de Amerikaanse verdedigingsgordel aan de westzijde van de Stille Oceaan. Er zijn nog altijd twee Amerikaanse divisies en enige Amerikaanse luchtbases op het Zuid-Koreaanse grondgebied. Maar op het ogenblik is Japan voor Amerika een belangrijker bondgenoot in het Verre Oosten, dan Zuid-Korea, vooral omdat Washington de laatste tijd steeds meer bezwaren heeft gekregen tegen ni iiTCkii Kir\cc de Zuid-Koreaanse BUITENLANDSE president, de 85- jarige Syngman iswaar een onver- k_ V dachte anti-com munist, maar hij is ook een soort dictator, die zich na de Koreaanse oorlog niet de minste moeite heeft gegeven om van zijn land een echte democratie te maken. Rhee brengt Amerika bovendien voortdurend in moeilijkheden door zijn anti-Japanse houding. Sinds hij onder de tweede we reldoorlog voor de Japanse bezetters naar Amerika moest vluchten, heeft hij met Tokio nooit meer willen samen werken, ook niet nadat Japan herscha pen was in een democratisch en pro- Westers land. Washington vindt het niet prettig, dat het in de vrije landen van Azië en Afrika wordt aangezien voor de protector van de anti-democra tische heerser Rhee. Al maanden gele den is het State Department begonnen met het uitoefenen van druk in Seoul, om het regime te hervormen. Maar het heeft niet geholpen. De onlusten die be gin vorige week in Zuid-Korea zijn uit gebroken, hebben intussen aangetoond, dat Rhee een gevaarlijk spel speelt. Met geweld heeft de Zuid-Koreaanse presi dent de opstand kunnen onderdrukken, maar de Amerikaanse minister van Bui. tenlandse Zaken, Herter, stuurde hem een scherpe waarschuwing. Washington pleegt zich niet te bemoeien met bin nenlandse aangelegenheden in andere landen, maar de toestand in Zuid-Ko rea was indirect ook voor Amerika ge vaarlijk geworden. De Verenigde Staten zijn in een machtige positie om Rhee tot de orde te roepen. De Zuid-Koreaanse economie drijft voor een belangrijk deel op de tweehonderd miljoen dollar hulp die Amerika nog ieder jaar geeft, en de de fensie van Zuid-Korea is in hoge mate afhankelijk van Amerikaanse steun. Het vandaag door Syngman Rhee genomen besluit om onmiddellijk als president af te treden „in- 5'en dat de wil van het volk is", zal dan ook vooral genomen zijn uit vrees v°or Amerika's macht. Van het groei end binnenlands verzet alleen was Rhee voldoende onder de indruk geko- tofn' orn zÜn koers te wijzigen. Eerst hor Washington een waarschuwing liet „fen, is de Zuid-Koreaanse president êaap hadenken. door' t .....uw n°meriLverklaren, dat hij eerst nu ver gen van dat de presidentsverkiezin- alsof hH ?oriSe maand waren vervalst; Er zni i dat niet maar al te goed wist. gen nu nieuwe presidentsverkeizin 1 w°rden gehouden. kannen6 had het geduld van de Ameri go 7. ui Wer tot het uiterste op de proef Sena if n de machtige Amerikaanse missie .voor Buitenlandse stem i? zaterdag j.l. al de vraag ge gaan rnafr rust'g voort kon steun Tai het verlenen van financiële van a a 1 Zuid-Korea, een land waar- elemint.avolking is verstoken van de «elementaire vrijheden". Het is overigens hoogst problema tisch of de Congolese afgevaardigden van de Congolese financiën en de eco nomische structuur van hun staat ook maar de meest elementaire noties be zaten, want toen de heer Scheyven, mi nister van Congolese economie, op een der laatste dagen van de conferentie een merkwaardig realistische rede hield over minder aantrekkelijke aspecten van de onafhankelijkheid, schenen de schellen van veler ogen te vallen. De Congolese leiders zelf drukten toen de wens uit op een latere conferentie de problemen te bespreken die voor de leefbaarheid van de Congostaat zulk een grote betekenis hebben. Het belangrijkste vraagstuk, waaraan de Congo na 1 juli het hoofd zal moe ten bieden, is z(jn betalingsbalans. Het deficitaire karakter ervan is in het af gelopen jaar bijzonder duidelijk tot uiting gekomen door het wegsmelten van de goud- en deviezenreserves van de centrale bank van de Belgische Congo. Tussen februari 1959 en februari 1960 slonken deze reserves van 5.3 tot 2.5 miljard francs. Officieel is het wette lijk dekkingsminimum van de Congo lese munt nog steeds voorhanden, maar luidens sommige betrouwbare informa ties zou in februari zelfs dat niet meer het geval zijn geweest. Toch is de grondslag van de Con golese economie gezond. De uitvoer bracht in 1958 20.8 miljard en in 1959 25 miljard francs in de schatkist. En zelfs in deze crisisjaren vertoonde de handelsbalans van de kolonie een ba tig saldo van 3, respectievelijk 10 miljard francs. Niettemin was de be talingsbalans In 1957 voor 8 miljard en In 1958 voor 5.5 miljard deficitair. Het tekort voor 1959 is naar alle waar schijnlijkheid veel hoger. Tot dusver heeft de Belgische schatkist dit tekort aangevuld door nieuwe investeringen, door de terugbetaling van de Belgi sche oorlogsschuld en door de delging van het Congolese begrotingstekort. Verleden jaar bedroeg het budgetair tekort 2.7 miljard. Het deficit is deels te verklaren door de uitvoer van de kapitaalsinteresten ca. 3.5 miljard franc deels ook door de normale geldtransfer van de vreemde, vooral Belgische ingezetenen naar Europa. Ingevolge de politieke ontwikkeling sedert januari 1959 heeft deze kapitaals- vlucht angstwekkende proporties aan genomen. Psychologisch was dat te ver klaren: de onzekerheid over de toe komst zette de Europese bevolking er toe aan zoveel mogelijk uit de brand te redden. De omvang van de kapitaals- vlucht 12 miljard in het afgelopen jaar was echter dermate groot, dat ook sommige maatschappijen aan de beweging wel niet vreemd zullen zijn geweest. Toen men een paar maanden geleden aan de rand van de katastrofe sl°ï1jSreeP de regering in. Brussel stelde de wisselcontrole in en tot grote ontevredenheid van de blanke bevol king in de Congo werd de niet gemoti veerde uitvoer van kapitalen tot tien duizend .rancs per maand en per ge zin beperkt. Hier raken we dan de kern van het probleem. Luidens de bevolkingsstatis tieken van januari 1958 bevonden er zich in de Congo 109.000 Europeanen 87.000 Belgen en 22.000 vreemdelingen. Vrouwen en kinderen buiten beschou wing gelaten is dit totaal te herleiden tot 36.700 gezinshoofden, onder wie 8.500 staatsambtenaren, 17.500 agenten in privé ondernemingen ën 8.700 kolo nisten planters, handelaren enz. Aan dit totaal moet men dan nog de on- geveer 2000 missionarissen toevoegen. De Europese religieuzen buiten beschou wing gelaten betekent dit dat op grond van de ingestelde wisselcontrole 34.700 gezinshoofden gemachtigd zijn elke maand nog steeds 350 miljoen francs 4.2 miljard per jaar aan Congo lese munt naar Europa af te voeren. Interestuitvoer en kapitaaluitvoer sa men vertegenwoordigen dus een ader lating van 7.7 miljard francs, welke de Congolese schatkist nog steeds elk jaar ondergaan moet. Logisch mag men verwachten, dat de Congolese regering deze bloeding zal willen stelpen. Het is echter onwaar schijnlijk dat de Congo op de bijstand van vreemde ambtenaren, ingenieurs en leerkrachten zal kunnen rekenen wan neer aan deze laatsten de vrije beschik king over hun salaris wordt geweigerd. De Congo telt op dit ogenblik 2.200.000 kinderen tussen vier en twaalf jaar. Voor de opleiding van deze generatie, waarop de toekomst van de Congo goeddeels rust, heeft België 13.000 lage re scholen, 340 technische scholen, 105 middelbare scholen en gymnasia en twee universiteiten opgericht. Wanneer men in overweging neemt dat zestig procent van het onderwijzend perso neel in deze scholen Belgen zijn, dan krijgt men een beeld van de hypotheek welke het geforceerde vertrek van het lerarenkorps op de Congo van morgen laden zou. Niet minder omvangrijk zou de ramp zijn wanneer een al te strenge winstbe perking voor buitenlandse investeerders een beletsel mocht worden. In 1956 be droeg het geboorteoverschot van de Congolese bevolking 22.3 per duizend. In 1958 was dit coëfficiënt reeds tot 25.7 per duizend gestegen. Wanneer deze evolutie voortduurt, zal de Congolese be volking in 1985 27 miljoen eenheden tel len, twee maal zoveel dus als vandaag. Tot dusver hebben de plantages, de han del, de mijnen, de nijverheid en de ad ministratie werk verzekerd aan 1.100.000 Congolezen. Maar naar een ruwe schat ting zou de arbeidsmarkt in 1985 reeds viermaal het huidige cijfer bedragen. De tewerkstelling van drie vier mil joen Congolezen onderstelt echter een kapitaalsinvestering welke, naar des kundigen menen, in de eerstvolgende 25 jaar driemaal het volume zou bedra gen van het thans door België in de Congo geïnvesteerde kapitaal. Dit ka pitaal heeft op dit ogenblik een waarde van 175 miljard francs. Deze enkele cijfers geven een denk beeld van da omvang der problemen welke in de eerstvolgende dagen te Brussel ter sprake zulen komen. Het Belgische uitgangspunt bij de onderhan delingen moet vanzelfsprekend zijn, dat de tijd van de koloniale roofbouw voorbij is. België zal vrede moeten nemen met bescheidener winsten, met de onvermij delijke restrictie in de kapitaaluitvoer, en het zal moeten aanvaardén dat het sommige zijner monopolies, zoals dat van het goederenverkeer per schip en per vliegtuig, ten voordele van de Congo kwijtraakt. België zal bij deze onderhandelingen vooral rekening moeten houden met het feit dat andere mogendheden met onge duld het moment verbeiden waarop zij zelf de plaats van de Belgen kunnen innemen. Van hun kant zullen de Con golezen er wellicht het beste aan doen zich niet te zeer door de gedachte te laten leiden dat men de diensten waar voor men de Belgen betalen moet, el ders voor niets kan krijgen. Ook te Mos kou zouden zij in dat opzicht ontgoo chelingen oplopen. Het is niet onmo gelijk dat deze illusie vele Congolese geesten beheerst. Verschillende politieke partijen, waar onder de Abako van Kasavoeboe, heb ben uitdrukkelijk verklaard dat er op deze conferentie geen sprake kan zijn van bindende akkoorden, omdat al leen een Congolees parlement en een Congolese regering dergelijke akkoorden wettelijk kunnen bekrachtigen. De Con golese leiders willen rustig de kat uit de boom kijken tot de Belgen hun kaar ten op tafel hebben. Aan Belgische zti de heerst dan ook geen optimisme. Reeds heeft minister Scheyven ervan afgezien verdragen ter ondertekening voor te leggen. De minister heeft een geldige reden. De verkiezingscampagne die in de Congo op volle toeren draait verhindert de topfiguren naar Brussel te komen. De verdragen zouden dus al leen de handtekeningen dragen van luitenants zonder politiek mandaat. De minister zal er zich nu toe beperken aan de Congolezen een aantal ontwerp- conventles zorgvuldig voorbereid door de commissie-de Voghel Y°PT te leggen. Voor het overige leeft minis ter Scheyven op de hoop dat de Con golese regering, die over enkele maan den gekozen wordt, deze conventies nog voor 30 juni ondertekenen zal. Wat er met het Belgische bezit In Af', over 65 dagen gebeuren zal. blijft in tussen onzeker. i II verkrijgbaar bij de bonafide handel Allcenvèrtegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222* (10 lijnen). (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 26 april De bewegingen en correspondentschappen, die de Wereld federatie der Katholieke Vrouwelijke Jeugd vormen, hebben te Rome het on derwerp „het werk van het meisje" bestudeerd. De resultaten van een groot studie- en enquêtewerk waren bijeenge bracht op het vijftiende congres der fe deratie en uit de rapporten en gegevens heeft men een aantal conclusies getrok ken. Wat daarbij opvalt is, dat er in derdaad dienstige conclusies konden getrokken worden. Want de federatie bundelt in mondiaal verband leden uit 110 verschillende landen en territoria, die in vijf werelddelen liggen. Intussen blijkt dat de wezenlijke vraagstukken overal dezelfde zijn. De internationale presidente der federatie, de Nederland se mej. M. Vendrlk, wees in een inter view erop, dat de behoeft© en het ver langen om in wereldverband te over leggen steeds groter worden en dat de contacten gedurig uitgebreid en geïn- tensificeerd worden. Hiermede krijgt de mogelijkheid tot onderlinge hulp een concrete vorm: want al liggen funda menteel de problemen overal gelijk, de hoogten waarin men deze aan kan pak ken of opgelost heeft, verschillen in de zo gedifferentieerde gebieden uiteraard aanmerkelijk. Een sprekend symptoom van de groeiende samenwerking, zei mej. Ven- drik, is bijvoorbeeld, dat vroeger de en kele vertegenwoordigsters uit verre lan den eigenlijk eregasten waren op de con gressen. Maar heden sturen vele dezer naties reeds zelf, en vaak met steun hunner regeringen, volledig ingewerkte en werkelijke afgevaardigden, terwijl de kerkelijke hiërarchie in die landen al haar hulp geeft. De jonge pas ontvoog de staten hebben een grote behoefte aan contacten en steun. Belangrijk is het psychologisch feit, dat de internatio nale organisaties voor deze vaak nog economisch achtergebleven landen een vertrouwensplaats innemen: zij en hun hulp zijn vrij van elke politieke belas ting of gevoelige herinneringen. Voor de vrouw en het meisje zijn hier ook bijzondere aspecten aan. Vaak ver keert in de jonge landen de positie van de vrouw nog in een primair stadium. Internationale bewegingen kunnen ge zamenlijk zeer veel doen voor de „ma- kmg" van de positie der vrouw door hun feitelijke morele steun. De praktijk heeft reeds bewezen, dat in de nog kort ontvoogde landen een tendentie kan ontstaan tot sterke staats- centralisering, o.a. in staats jeugdbewe gingen. Het internationale katholieke vrouwelijke jeugdwerk kan en moet te zamen met verwante organisaties hel pen om deze uitwassen te voorkomen en de vrpheid der jeugdbewegingen te schragen. De sectievergaderingen van het con gres hebben een aantal feiten vastge steld en conclusies getrokken waarvan wij hier ertkele laten volgen. Op het jonge meisje, dat in het algemeen om trent veertien jaar begint te werken, krijgt de arbeid een steeds grotere greep. Het aspect van haar werk als dienst aan anderen wordt slechts weinig gezien. De economische noodzaak de beslissing der ouders en gebrek 'aan voorlichting laten haar niet veel eigen keus van werk, dat overigens meest be schouwd wordt als een overgangsfase naar de gehuwde levensstaat. Het ge volg is een te geringe scholing en een ernstige crisis op 25 30-jarige leeftijd, wanneer het haar duidelijk wordt dat haar arbeidsleven geen tussenperiode is, maar kan blijven duren. In een aantal landen Is er een to taal gebrek aan beroepsvoórlichting voor het meisje en in de meeste lan den ligt er een grote kloof tussen haar technische vorming en de psy chologische, sociale, menselijke en religieuze vorming. Meestentijds, zo is op het congres gebleken, tonen de ouders zich weinig geschikt om hun kinderen voor te bereiden op het ar beidsleven. De bewegingen der Ka tholieke Actie en andere jeugdorgani saties hebben echter een doorslagge vende rol gespeeld in de menselijke vorming van het werkende meisje. Als oorzaken der arbeidsvreugde van het meisje ziet het congres de vrije keuze van arbeid en de menselijke be langstelling, de mogelijkheid om ver antwoording op zich te nemen en het be wustzijn van de christelijke waarden van de arbeid. Wat betreft het apostolaat in het werk heersen te vaak onjuiste opvat tingen. Men wil dit eerder in gebed en offer zien, dan in het totaal van het arbeidsleven, als een der essentiële ta ken van de leek in het plan Gods. In deze lijn ligt tevens de vaststelling, dat er te weinig besef heerst van de band tussen geloof en leven. BERLIJN, 25 april Professor Max von Laue, een Duitse natuurkundige en nobelprijswii-iaar, is zondag in het Wannsee ziekenhuis te West-Berlijn overleden. Hij werd 80 jaar. en paar uur nadat Agadir in de nacht van 1 maart door een aardbeving ineen was gestort, zat het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag in een routine vergadering bijeen. De radio maakte even een pauze, men spitste onmiddel lijk de oren. Tussen twee agendapun ten door kwam toen het nieuws van de ramp, Reagerend als op de druk van een knop werd het hulpapparaat in werking gesteld. Men wachtte die druk, die later in Genève door de In ternationale Liga van Rode Kruisver enigingen inderdaad werd gegeven, niet eens af en liet onmiddellijk 700 dekens verzenden. Op zulke momenten staat alles klaar om in te haken. De zending dekens het voor alles bruik bare artikel bjj een ramp was de volgende dag op de plaats van de ramp. Later heeft het Nederlandse Rode Kruis ditmaal op officieel verzoek nog 500 sets bloedplasma gezonden, spalkmateriaal, nog eens 1000 dekens, 50 complete gezinstenten, 60.000 blikjes gecondenseerde melk en niet te vergeten twee rode kruis-ver- pleegsters. Gisteren kwamen de laat sten, gebruind en vermoeid, maar ve le ervaringen rijker, weer thuis: zus ter M. A. de Groot, verbonden aan het mobiele instructieteam van het Rode Kruis en zuster G. Hofstee, werkzaam in het Bronovo Ziekenhuis in Den Haag. Twee maanden ellende doorstaan en toch met opgewektheid en energie thuiskomen, is een prestatie, die al leen verklaarbaar wordt als men de zusters hoort vertellen. De snelheid en de enorme bereidwilligheid van alle mogelijke landen om te helpen hebben in Agadir wonderen verricht. Ontzet tend waren de taferelen en de men selijke belevenissen van Marokkanen en Europeanen, die alles kwijt waren, niét alleen have en goed, maar ook hun naaste familieleden. Zuster Hof stee kwam te staan voor een zaal met dertien van de allerzwaarste ge wonden. Vier zijn er na twee maan den nog in leven. Een van deze vier is het jongetje Abdul, dat onder het puin werd weggewerkt, dat voor zijn ouders het graf werd. Maar de lichtpunten in deze trieste ramp waren vele: niet alleen de fan tastische snelle hulp, de zendingen bloed, die binnen enkele dagen in overvloed binnenstroomden, en de helpende handen van verpleegsters uit alle delen van de wereld. Ook de manier, waarop Oosterlingen reage ren, was een ervaring waar de zus ters met een zekere bewondering en verbazing tevens over spreken. De mensen daar hebben een andere men taliteit. Zij kunnen alles verliezen en een paar uur later weer opgewekt en veerkrachtiger zijn. „Zij zijn gelatener dan wij," aldus zuster de Groot. Dat moge voor een deel verklaarbaar zijn uit het feit, dat zij materieel minder te verliezen hebben, maar in het ten tenkamp, waar zuster de Groot werk te en waar zij de zorg had over 200 baby's, waren er ook moeders, die over het verlies van kinderen met die zelfde veerkracht heenkwamen. En in zo'n geval sta je Wel te kijken. Enige malen in die twee maanden zijn de zusters midden in hun zware uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiitimiimiiiiimmiiiiii Ook de Brit is een tulpenminnaar. Niet minder dan zevenduizend Britten zullen in mei een be zoek brengen aan de bollenvelden. Er zijn 170 vliegtuigen nodig om de gasten de Noordzee over te brengen. Vorig jaar werd met dergelijke bollentoch- ten in Engeland begonnen. Dit maal is de aanmelding „verbijsterend", zo zei een directeur van een Brits reis bureau. De voorliefde voor onze bol lenvelden is wel opmerkelijk als men ziet dat Engelands eigen bollenvelden tot hun vooroorlogse glorie zijn terug- gekeerd. In South Lincolnshire trek ken ze honderdduizenden bezoekers, werk verrast door een zandstorm. De lucht wordt donker en zware wolken grijs stof komen aanzetten, die alles bedelven en in alles doordringen. De flesjes medicijn moesten na afloop tus sen het zand worden opgevist. Het stof was in de medicijnkasten doorgedron gen. Opvallend was ook de principiële houding van de Marokkaanse rege ring, toen op de beide Paasdagen, die geen Mohammedaanse feestdagen zijn, het Europese personeel verboden werd om te werken. Het mocht een voudig niet, hoewel in het christelijk Europa iedereen onder die omstandig heden zich vanzelfsprekend gedispen seerd zou hebben geacht. „We zijn die dag naar een dorpje getrokken, waar een kamelen- en een geitenmarkt wer den gehouden. Ook hebben we een dag ons amusement gevonden aan het strand van Agadir." Doesburg gaat op bijzondere wijze de bevrgdmg herdenken. De ge hele bevolking zal haar steen tje gaan bijdragen aan de wederop bouw van de in de oorlog verwoeste, 86 meter hoge Martinitoren de trots van deze Gelderse stad in de Achter hoek. Een aannemer stelde het be- vrijdingscomité de voor de herbouw ueiiou.B-e pa/, tb stenen ler oesciuk- king. voor de minimumprijs van twee kwartjes konden de uoesDurgenaren deze stenen kopen. Het ligt nu in de bedoeling, dat de inwoners de stenen zelf zuilen aandragen. In vijf grote groepen zullen de mensen massaal op- trekKen naar het centrum en de ste nen bij het bevrjjdingsmonument de poneren. De aannemer kan dan na 5 mei aan het werk gaan en het comi té heeft geld gekregen om de nieuwe toren van een elektrische tjjdverlich ting te doen voorzien. Natuurlijk is ook de schooljeugd ingeschakeld. Van elke school zal een leerling een steen in alwyKende kleur in de toren-in-aan- bouw mogen inmetselen. Doesburgs Martinitoren is al eerder dank zij de vrijgevigheid van de inwo ners vernieuwd. Dat was in 1552, toen een brand de toren verwoestte en er eveneens een geldinzameling werd ge houden. jiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin n 's Lands Kroniek van 2 april lieten wij deze Zonnebloem-mon strans zien. V Op 13 april lieten wij ter vergeljj. king deze monstrans reproduceren. Als maker daarvan werd genoemd Jo seph Neumayer. Een reactie uit Aken leert ons thans, dat deze toeschrij ving niet juist is. Ontwerp en uitvoe ring ervan zijn van de Akense edel smeden Fritz Schwerdt en Hubertu» Förster. LOME, 26 april (U.P.I.) Vandaag wordt officieel de onafhankelijkheid van Togoland, een gebied dat onder beheer der Verenigde Naties stond, afgekon digd. Togoland is niet voornemens toe te treden tot de Franse gemeenschap van naties of het Britse gemenebest. Met zijn oppervlak van 50.000 vierkante kilometer en bevolking van 1.200.000, is Togoland de tot dusverre kleinste onaf hankelijke Afrikaanse natie. Gisteren zijn reeds de feesten begonnen, die, in aanwezigheid van bijna 100 delegaties, vjjf dagen zullen duren. NIEUW DELHI, 26 april (Reuter, AFP) In een gezamenlijk communi qué, dat na het oyerleg van Nehroe en Tsjoe En-Lai in Nieuw Delhi is uitgege ven, wordt toegegeven dat de besprekin gen van de premiers niet de gerezen moeilijkheden hebben opgelost. Beiden zijn van mening dat functionarissen van beide zijden „het feitelijke materiaal waarover beide regeringen beschikken, verder moeten bestuderen". Daarom zijn Nehroe en Tsjoe overeengekomen dat functionarissen van de twee rege ringen bijeen moeten komen om alle historische documenten, gegevens, ver klaringen, kaarten en ander materiaal over de grenskwestie, die beide partij en gebruiken ter ondersteuning van hun standpunt, te onderzoeken, controleren en bestuderen. De functionarisssen zul len daarna een rapport opstellen dat bij beide regeringen zal worden ingediend. Overeengekomen is dat de functionaris sen van beide landen tussen juni en sep tember beurtelings in Peking en Nieuw Delhi zullen bijeenkomen om de punten waarover verschil van mening bestaat op te helderen. Indië en China moeten alles in het werk stellen om wrijving en botsingen in de grensgebieden te voorkomen tijdens de periode van verder onderzoek van het feitelijk materiaal over het geschil., Volgens het communiqué hpbben bel de premiers „lange, openhartige en vriendschappelijke besprekingen" ge voerd en zijn zij gekomen tot beter be grip van elkanders standpunten. Zij zien uit naar de komende conferentie van re geringshoofden in Parijs en uiten de hoop nlngen, het verbieden van de produktie en het gebruik van kernwapens en de bevordering van de ontwapening. In gewoonlijk betrouwbare kringen werd gezegd dat Nehroe er tijdens de hele duur van de besprekingen op ge staan heeft dat alvorens een regeling kan worden overwogen, de Chinezen het gebied moeten verlaten, dat Indië ln Ladakh (Kasjmir) als zijn gebied beschouwt. In totaal hebben beide staatslieden meer dan twintig uur over het grensvraagstuk geconfereerd tijdens de afgelopen week. De Chinese premier verklaarde op een persconferentie dat „hangende een re geling van het grensgeschil, beide lan den zich moeten houden aan de grens waar feitelijke controle wordt uitgeoe fend en dat zij geen territoriale aanspra ken als eerste voorwaarden moeten stel len". Een regeling moet rekening hou den met de gevoelens van beide volken inzake de Himalaja en het Karakoroem- berggebied. Voorts zei Tsjoe dat hij Nehroe heeft uitgenodigd om voor ver dere besprekingen naar Peking te ko men. De Indische premier heeft geant woord dat zijn bezoek zal afhangen van de resultaten van de werkzaamheden der Chinese en Indische functionarissen. De Chinese premier zei voorts, dat „de Mac Mahon-linie voor China on aanvaardbaar is. Wij zullen deze echter niet overschrijden". HU voegde hieraan toe, dat er „geen Fundamenteel conflict tussen beide landen bestaat, ofschoon wij niet tot een akkoord konden komen dat deze conferentie zal bijdragen tot Wij hopen dat een oplossing bereikt zal vermindering van de internationale span- I worden". KAAPSTAD, 26 april (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van justitie Erasmus heeft te Kaapstad in de Se naat verklaard, dat de Zuidafrikaanse regering de toestand in het land thans goed beheerst. HU betoogde dat de he vige aanvallen op de politie de nood zaak hebben bewezen, dat deze in staat is zich te allen tijde te verdedigen. Alle politiemannen zullen in het vervol dan ook over de door de omstandigheden vereiste bewapening beschikken. Voorts zal een groter aantal blanke politieman nen wordeh aangetrokken. Hiertoe zul len de voorwaarden voor dienstneming bU de politie aantrekkelUker worden ge maakt. Erasmus zei ook, dat de politie van af 1959 de beschikking heeft gekregen over pantserwagens de z.g. „Sara cens" die op strategische punten z(jn opgesteld. Dit aantal punten zal worden uitgebreid. De minister besloot: „Ern stige misdaden zijn een kankergezwel geworden in het Zuidafrikaanse nationa le leven. De politie zal zich er meer en meer op moeten toeleggen misdrijven te voorkomen." Van politiezijde is medegedeeld, dat 83 negers sinds het uitbreken van de wanordelijkheden, op 21 maart j.l. om het leven zijn gekomen. Voorts werden 365 niet-blanken en twee blan ken bewond. Tot negen april j.l. wer den drie neger-politiemannen gedood en 26 gewond. Zestig blanke politie mannen liepen verwondingen op. De Zuidafrikaanse politie heeft me degedeeld, dat zij sinds 21 maart tl- bij invallen in negerwoonoorden in to taal 3.062 personen heeft aangehouden. 1.771 hiervan zijn na ondervraging weer op vrUe voeten gesteld. Voorts zijn, on der de afgekondigde noodwetbepalin gen, 1.650 personen gearresteerd. NICOSIA, 26 april (Reuter) De Cy prische journalistenbond heeft een sta king van 24 uur afgekondigd uit protest tegen het ntvoeren van de hoofdredac teur van „Ethniki", het enige tegen Ma- karios gerichte Griekse blad op Cyprus Op een bijeenkomst werd besloten een delegatie naar aartsbisschop Makarios en andere politieke leiders te zenden om de ontvoering te bespreken. In een bekendmaking van de bond wordt ge zegd. dat de „Cyprische journalisten zon der voorbehoud elke actie tegen de pers vrijheid veroordelen en dat zij de vrijla ting van hun collega eisen". Aartsbis schop Makarios heeft gisteravond zijn afkeuring over het ontvoeren van de hoofdredacteur uitgesproken. Hij zei dat hU gevraagd heeft da veiligheid van de ontvoerde te waarborgen. r ZU zenden ons tevens een foto van een monstrans, die zU in 1948 gemaakt hebben en die met het latere ontwerp eveneens verwantschap vertoont. ZüRICH, 26 april (A.F.P.) Ex-ko- mng Aman Ulla van Afghanistan is op 68-jange leeftijd overleden in een kli niek te Zürich, waar hij reeds lang werd verpleegd. Hij kwam in 1919 aan macht nadat z\)n vader was ver moord. In 1929 werd hy door een op stand gedwongen afstand te doen van de troon. Htf woonde sedert 1958 in Locar no. CARIO, 28 april (AFP) In het af gelopen weekeinde heeft geheel Egypte te lijden gehad van een zware zand storm. Bijna 2.000 huizen werden ver nield en alle havens en vliegvelden in de Nijldelta konden anderhalve dag niet worden gebruikt. De scheepvaart in het Suezkanaal lag geheel stil. Tengevolge van grote wolken fijn zand, die met een snelheid van honderd km over het land werden geblazen, verminderden het zicht tot slechts enkele meters, waar door ook het wegverkeer ernstig werd gehinderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7