Jan Musch Onafhankelijk toneelkunstenaar f Onze taak in Nieuw-Guinea voor ons een voorrecht" Frans parlement bijeen in geladen sfeer EEN RUBENS OP DRIFT Dames -Afstammeling van Comoedia del'arte STAATSSECRETARIS Mr. TH. BOT: Nederland doet alles om tot samenspraak te komen Geen „doos met IS Zal spanning zich ontladen in schokkende gebeurtenis op Bij het overlijden van CHEFAROX Ooievaarspaar verenigd Tom Finney stopt met voetballen dubbele bodem" Eurovisie boos Italianen Maagklachten? DINSDAG 26 APRIL 1960 PAGINA 9 Met Jan Musch is een van de grc :e „mimen" die het Nederlandsch Tooneel ge kend heeft, van ons weggegaan; misschien na Louis Bouwmeester, en vooral na diens weinig bekend geworden broer Frits, wel de enige mime! Dat wil zeggen een toneelkunstenaar, die een onaf hankelijke, zelfs van de toneel schrijver onafhankelijke kunst heeft gecreëerd, een kunst, die verwant is aan die van de grote clown, niet denkbaar buiten de begrenzing van het theater, een antwoord op het begrip: een toneelstuk zien, niet horen, ge heimzinnig werkelijk en onwerke lijk tegelijk, zoals een Charley Doden op de weg Jongen valt van trek stang van vrachtauto Chaplin een filmtrilbeeld, samenvattend verlangen levend geworden in zijn optreden het nieuwsgierige van een publiek: „leven" te zien, ontdaan van zijn toevalligheid, in een schijnwereld en toch zo onnoemelijk dichtbij, een gestalte te zien op het snij punt tussen God en dier van wat een mensch zou willen zijn, en wat hij niet kan bereiken, gebon den aan zijn onvolmaaktheid, aan de dwaasheid van zijn tekort komingen. door Albert van Dalsum Woensdag begrafenis Alleen Wright overtreft hem in aantal „caps" Olympische Spelen en de T.V. De Gaulle wacht een motie van wantrouwen door W. H. VAN EEMLA'NDT Volleybalteam voor Istanboel Titelstrijd-tenmsleraren in Hilversum Japan wint enkelspel tegen Philippijnen Branicki in Engels schaaktoernooi op de derde plaats Scholierensport in Nieuw Guinea COURSES DUINDIGT t" HAMEA-GELEHEEH3 Jan Musch op „Bet Musschennest", zijn woning te Blarïcum, op zijn 75e verjaardag. (Advertentie) 'oor blijvende verbetering »ormt een genezende laag op de maagwand DEN HAAG, 25 april Vanmiddag is op het Oranjeplein het vijfjarige jon- getje Freek Hofman om het leven ge- tornen toen hij van de trekstang tussen *en vrachtauto met aanhanger was ge tallen. De vrachtauto had geparkeerd «estaan. Toen de chauffeur bij zijn wa- terugkwam vond hij twee jongetjes V de trekstang zitten. Hij joeg de kin- cfw weg en zag ze even later bij een orfietent staan. Toen hij goed en wel was weggereden, kwam echter een meis je de vrachtauto achteroprennen en be duidde de chauffeur te stoppen. Eén van J16 twee jongetjes bleek toch weer kans b,. hebben gezien op de trekstang te *ummen, waar hij af viel toen de auto Klrig rijden. Breda, 25 april Vandaag is in 2et St. Ignatiusziekenhuis" overleden S® achttienjarige mej. T. G. uit Breda, »'e zaterdagmiddag, zoals gemeld, ern- werd gewond bij een autobotsing n? de rijksweg Breda-Moerdijk onder r ®ëenberg. Tegelijkertijd met korpo- C. Damen uit Breda met wie zij in sia„auto zat en die bij het ongeluk op 8en Werd gedood zal ze woensdagmor- worden begraven. ^h^BECHT, 25 april Een student (bwl fruitteeltschool Nijmegen de heer OnHon iiif GnHnon i«ï VflTlflVOnd Ouden uit Opïjnen, is vanavond toen hij met zijn auto in botsing i St.?161 een personentrein. Het onge- 'hpe^hrde op de met automatische uc UC "ICi, CIUIUUIWMÖVZ.V hftchten beveiligde overweg, vlak orp' station Wardenburg. De trein, rf^oick17-20 uur u't Oen Bosch was met bestemming Amster- 'ertig minuuten vertraging, trein in tegenovergestelde ®v°nd ~we^T, 25 aPril Maandag- o— d (je 43-jarige bromfietser richting A- de Brrnjf - serende vr» u Heemvliet door een pas- n'g gewnnj j"taut0 gegrepen en zoda- stand m, yat hij in zorgwekkende toe- terdam rSr et Zuiderziekenhuis in Rot- aankomlr0,est worden overgebracht. Bij cverlede 'eek het slachtoffer te zijn oêensenï:srkeI, Ttvee voormalige ternartH s hebben een nieuwe splin- grondcla» 0p nationaal-socialistische hen lid i^,«evorind' waarvan alleen De- •amenwerktif11 worden, di® wegens hun VangenT«ï met de Dultsers tot ge vangenisstraffen zijn veroordeeld. (Rtr.) Van dit alles een instrument te zijn, met meer, maar ook niets minder, het is het geheim van de grote comoedia del arte-spelers, van wie Jan Musch een afstammeling was. Een instru ment, dat wil zeggen, het meesterschap over alle middelen, die tot deze auto nome toneelkunst in staat stellen, met het getrokken masker, met een tot aan de toppen van de vingers bewogen schijngestalte een stem, die aan de uit te beelden figuur gehoorzaamt, een lenigheid, een acrobatie, een mu zikaliteit, een scherp instinkt voor de wet der tegenstellingen, waaruit het ge heel is opgebouwd. Het is niet moge lijk precies te zeggen, waaruit hun kunst bestaat, men kan er hoogstens iets ,,over" zeggen, hun mens zijn gaat schuil achter hun kunstenaarschap, of liever, het is erin opgenomen, het meest eigene aan hen is hun spel. Het heeft geen zin een lijst samen te stellen van al zyn creaties maar enkele wil ik releveren: Zjjn ongelooflijke „Puck" in Midzo- mernachtsdroom, een figuur, die sprong, op de hurken gedanst bijna, een gestalte, waarvan men geloofde, dat zij in drie minuten de aardbol om- gestormd zou zijn en weer terug tot zijn meester Oberon. Maar dat niet al leen, de felle nieuwsgierigheid naar de voor hem vreemde en belachelijke we zens, die mensen zijn, zijn snuffelen er aan, zijn springen er om heen. zijn spot met hun dwaasheid, maar vooral een speelse demon, geboren uit het ma gische van het woord. Zijn „Wijze Kater"; zijn virtuositeit in het benaderen van een dier, dat snorrend en miauwend spreken kon, een kater, zo geobserveerd, dat men dacht aan het verhaal van de Chinese schilder, die een haan moest tekenen op bevel an zijn opdrachtgever, die na een jaar wachten informeren kwam of de tekening nu klaar was, en IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"1" miiiiimiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiii die ten antwoord kreeg, dat hij nog niets op papier gezet had, maar klaar zou zijn, als zijn klant een kwartier wilde wachten en die in drie of vier penseelstreken een syntese van alle ha nen neerschreef, zich verontschuldi- fend, dat het zo lang geduurd had, om- at hij een jaar lang naar hanen had gekeken. Zijn Belial" in Vondels „Adam in ballingschap", de speelse duivel, die zich in een slang vermomt om Eva te verleiden .net de verderf brengende appel. Ik zag, hoe hij in de bewuste scène een dunne kous over zijn hand en onderarm had getrokken, er twee slangenogen op geschilderd had; zich achter de appelboom schuilhoudend, liet hij de slangenkop verschijnen tus sen het gebladerte, hem langzaam be wegend naar de begeerde appel, spre kend in een flemige, de mensentaal imiterende klanken van een wezen, dat een mens heel dicht benaderen kon, maar nooit geheel mens kon worden. Zulke toneelgestalten waren geboren uit de fantasie van een autonoom en groot toneelspeler, een acteur, die ik bij zijn jubileum vergeleek met een Frans Hals onder de toneelspelers, zo direct en zo virtuoos. Laten wij hem gedenken als een van onze allergrootsten, vervuld van eer bied van wat onze toneelkunst zijn kan. AMSTERDAM, 25 april De zondag avond overleden acteur Jan Musch zal woensdag 2'< april om half een begra ven worden op de algemene begraaf plaats te Laren (N.-H.). Tevoren zal het stoffelijk overschot worden opge baard in de Stadsschouwburg te Am sterdam. Het publiek zal van half elf tot elf uur langs de baar kunnen defi leren om afscheid te nemen van de toneelspeler. Daarna zal de begrafenis stoet de Stadsschouwburg verlaten en bestaat er gelegenheid de overledene een eindweegs te voet te vergezellen op zijn laatste tocht. w:mrr' -j: Jan Musch als Jerolimo in „De Spaanse Brabander" van Breero, in welke rol hy in 1952 zijn afscheidstournee maakte. In Oudewater, waar ongeveer een maand geleden de mannetjes-ooievaar was neergestreken om het nest in orde te maken, is nu ook een vrouwtje aangekomen. Beide vogels zijn bezig het nest met takken te vervolmaken. PRESTON, 25 april Een van Enge- lands grootste voetballers, Tom Finney, heeft aangekondigd zich aan het einde van dit seizoen terug te trekken uit de actieve wedstrijdsport. In een brief aan zijn club Preston North End, waar voor hij reeds 23 jaar uitkomt, zegt Finney, die deze maand 38 jaar is ge worden, dat hij nog steeds last onder vindt van een oude lies-blessure en het onverantwoord vindt nog een seizoen te riskeren. Finney is meer keren voor het Engel se elftal uitgekomen dan welke Engels man ook, uitgezonderd Billy Wright. Hij verwierf 76 „caps" en doelpuntte 30 maal, een aantal dat slechts is over troffen door middenvoor Nat Lofthouse. De artistieke bal-goochelaar Finney speelde in het Britse nationale team steeds in de voorhoede. Meestal als linksbuiten, maar als het zo uitkwam ook als rechtsbuiten of als middenvoor. Hij werd tot Engels voetballer van het jaar uitgeroepen in het seizoen 1953 '54 en '56—'57. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 25 april „Dat wij Nieuw Guinea tot ontwikkeling mogen brengen, met de bedoeling om het zo spoedig mogelijk zelf te laten beschik ken over eigen lot, moeten wij als een voorrecht zien. Vergeten wij toch niet de zeer grote rijkdom waarin wij Ne derlanders hier mogen leven en daar naast de volmaakte armoede en primi tiviteit van het rijksdeel Nieuw-Guinea: een van de meest uitgesproken in ont wikkeling zijnde gebieden". Dit zei staatssecretaris mr. Th. Bot in een toe spraak tot het kader van de Haagse KVP. Mr. Bot kreeg heel wat vragen te beantwoorden en uit sommige daarvan sprak nog een zekere twijfel aan de juistheid van het doel dat Nederland zich in Nieuw-Guinea stelt. „Kunnen wij het ons wel permitteren, om daar nog miljoenen in te steken, terwijl wij in ons eigen land nog zoveel hebben op te bouwen. Men denke slechts aan onze woningnood", aldus een van de opmer kingen. Zonder op het materiële voor deel van deze taak het zwaartepunt te leggen, liet mr. Bot toch uitkomen, dat het voor Nederland wel degelijk ook van belang kan zijn om later met de bevolking van Nieuw-Guinea goede vrienden te blijven. Hij dacht daarbij o.m. aan onze universiteiten en hoge scholen, waar men door die goede ver houdingen zoi leren nadenken over dat wat het westen voor een tropisch land kan doen. Tegen de aanvankelijke suggestie van een van de aanwezigen in be toogde de staatssecretaris dat ons land alles doet om tot een samen spraak te komen met de autochtone bevolking. Het stimuleren van de op richting van dorps- en streekraden en wanneer het Nederlandse parle ment daaraan zijn goedkeuring zal geven ook van een Nieuw-Guinea Raad (parlement)acht hij in dit ver band van het grootste belang. Neder land kan dan in een open gesprek met de Papoea's laten zien wat het in Nieuw-Guinea eigenlijk wil. Het kan dan duidelijk blijken, dat wij niet „een doos met dubbele bodem" voor dat land hebben weggelegd, maar dat het een volkomen eerlijke zaak is. Bovendien bieden deze vergaderingen, waarin de bevolking zelf bij het be stuur wordt betrokken, de mogelijk heid aan de Papoea's om hun land genoten -e vertolken wat zich in het bestuur van hun eigen land afspeelt. „Wij kunnen niet snel genoeg ertoe overgaan de autochtonen bij dat be stuur zelf te betrekken", aldus de staatssecretaris. Redelijke bescherming Mr. Bot gaf de vertegenwoordigers van de KVP-kring Den Haag een over zicht'van wat er op bestuurlijk gebied in Nieuw-Guinea reeds is bereikt. Hij zei dat N Ierland verplicht is om het land een „redelijke bescherming" te bieden. „Wij gaan niet zoiets als een Pacific-oor'og ontketenen, maar wij zul len wel moeten zorgen, dat de rust en de veiligheid in het land en ook tegen over de rest van de wereld kunnen worden gegarandeerd". Over de positie van de ambtenaren in Nieuw Guinea zei de staatssecreta ris, dat Nederland het uiterste moet doen om het gevoel weg te nemen, dat wie in Nieuw-Guinea werkt in zekere zin verlaten zou zijn. Vandaar dat nu op korte termijn een nieuwe rechtspo sitie wordt opgezet. Belang van missie en zending Over missie en zending zei mr. Bot: „Gelukkig zijn zij de voor lopers geweest van ons werk. Zij heb ben een niet te schatten en zeer ver antwoordelijke taak. Wanneer het westen in een dergelijk primitief land met oude zeden en gewoonten binnen dringt, schept het al spoedig een geestelijk vacuum. Ook wanneer men het werk van missie en zending nog als zeer onvolkomen zou willen zien, dan is het toch reeds van het aller grootste belang dat deze geestelijke basis is gelegd." Mr. Bot gai een uiteenzetting van de wrijvingen die tussen bestuur enerzijds en missie en zending anderzijds wel eens kunnen ontstaan, bijvoorbeeld over het al of niet tolereren van gebruiken als polygamie, die volgens de christe lijke moraal mtoelaatbaar zijn. Het be stuur is v n mening dat met alle om standigheden rekening moet worden ge houden. Een moeilijkheid is volgens hem ook, dat bij de autochtone bevolking sterk een heilsverwachting leeft. Men ziet uit het grote westen grote rijkdommen komen en men,beseft nog niet dat de welvaart met bi gen handen veroverd moet worden. Deze vage idealen kunne.n een gevaarlijk aanknopingspunt zijn voor malafide elementen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 26 april Het Franse par lement dat, naar de grondwet der Vijf de Republiek bepaalt, rechtens bijeen komt in twee gewone zittingen per jaar, de eerste durend vanaf de eerste dins dag in oktober tot en met de derde vrij dag in december, en de tweede aan vangend op de laatste dinsdag van april met een maximale duur van drie maanden,begint hedenmiddag zijn twee de gewone jaarlijkse zitting. Een alge mene vaststelling is, dat het dit doet in een nogal gespannen atmosfeer tus sen wetgevende en uitvoerehde macht. Een even algemene verwachting luidt, dat deze spanning zich zelfs, vroeg of laat gedurende de zittingsperiode, zal ontladen in een of andere schokkende gebeurtenis. In de Nationale Vergadering zal pre mier Debré de hervatting der parle mentaire debatten inleiden met een uit voerige rede en men neemt aan dat hij van deze gelegenheid gebruik zal ma ken voor een poging om de atmosfeer HÏIIIIIIinillllllIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllinilllllllllllllllllIHHHI'HlIHMHrH 53 Van Houtehm glimlachte en hief afwerend een hand op. „Alles op zijn tijd, professor! Zoekt de Vicomte u 1iler noS wel eens op?" „Neen! Al converseert men aangenaam rnet reis gezelschap aan boord, zelden ontwikkelt zich zo n omgang tot een blijvend contact. Sedert ik de Queen Mary verliet, heb ik De Saint Sauveur niet meer gesproken." „Ik stelde u deze vraag alleen, omdat hij vanmor gen hier in huis geweest." „Onmogelijk, mijn waarde, men moet u verkeerd hebben ingelicht! Ik heb de hele dag in deze ka mer zitten werken en ik kan u de verzekering geven, dat er geen bezoekers zijn geweest." „Wilt u mij toestaan uw huisknecht even een paar vragen te stellen?" „Ik zal u niet weerhouden, monsieur! Hoewel ik had menen te mogen verwachten, dat u mij op mijn woord zoudt geloven." Enigszins misnoegd, drukt Duparc op de schelknop. De knecht kwam binnen. „Deze meneer wil je iets vagen. Pierre." Dat de oude heer zich werkelijk gegriefd voelde door het aanhouden van Van Houthem, bleek uit de wijze, waarop hij zich demonstratief verdiepte in een voor hem op tafel liggende brochure. „Kan je me zeggen, Pierre, hoe de bezoeker heette, die vanmorgen vroeg, tegen achten zal het zijn geweest, zich hier aandiende. ,,'s Even denken... De Saint..." Het was de be diende aan te zien, dat hij zich inspande om zich de naam te binnen te brengen, maar het gelukte hem niet. „Ik weet het heus niet meer, maar het begon met Saint, meneer..." „De Saint Sauveur?" „Dat was het meneer! Meneer Jacques noemde hem Armand." „Goed. Nu je toch hier bent, wilde ik je nog iets anders vragen. Kwam die bezoeker misschien iets brengen?" „Ja, meneer. Een doos voor meneer Jacques. „Kan je me die doos beschrijven, Pierre. „Ja zeker, meneer. Ik heb ze zelf naar de wachtkamer gedragen en later naar de kamer van meneer Jacques, boven. Meer dan een meter lang, een goede handbreed diep en ongeveer dertig cen timeter breed, schat ik. De doos was van bruin karton en maakte een nieuwe indruk; ze was met een dik rood koord dichtgebonden." „Zwaar?" „Nou, alsjeblieft! Toen ik haar aannam, dacht ik dat er bloemen voor madame in zouden zitten, maar dat viel tegen. Een heel gewicht! Ik denk zeker meer dan vijftien kilo, hoewel dat natuurlijk moeilijk zo op de hand te taxeren is." „En die doos bracht je op de kamer van me neer Jacques...?" „Zo is het, meneer. Ik heb haar in zijn kamer op tafel gezet. Hij moet haar hebben opgeborgen, want toen ik later boven kwam zag ik haar met meer staan." „Bedankt voor de inlichtingen, Pierre. Ik heb je niet meer nodig." „Toen de knecht de kamer had verlaten, kwam Duparc met een spontaan gebaar op Van Houthem toe en greep dien hand. „Duizend verontschuldigingen, mon ami. Ik heb dit niet geweten. Trpuwens om acht uur 's morgens ben ik nog niet beneden. En Jacques heeft mij niets gezegd van dit bezoek." Om de korte gefroisseerdheid tegenover zijn gas ten goed te maken, zocht Duparc in een oud ka binet een kistje goede sigaren en presenteerde. Een fles oude cognac kwam ook voor de dag en Pierre kreeg opdracht koffie te serveren. Toen de pret tige verhouding hersteld was, zei Van Houthem: „Nu zou ik graag meneer Jacques even spreken, wie dat ook moge zijn." „Jacques Valois! Een zoon van mijn gestorven zuster; zijn vader is in de eerste wereldoorlog ge sneuveld. Reeds vele jaren beschouw ik hem als mijn zoon en opvolger in mijn vak. Tot mijn spijt zult u het onderhoud met hem nog een paar uur moeten uitstellen. Het is een vaste gewoonte, dat Jacques 's woensdagsmiddags vrij af neemt. Hij werkt zó hard, dat ik er zelf op heb aangedrongen, dat hij dit zou doen. Meestal gaat hij met zijn tweezitswagentje de heuvels in, soms naar Avignon of Nimes, soms naar Fréjus of Antibes, maar altijd naar buiten. Hij heeft veel vrienden en blijft hier of daar dineren. Meestal komt hij tegen twaalf uur 's nachts terug. Tot zo lang zult u moeten wach ten, mon cher. Zelfs al zou ik weten, waar hij van daag is heengegaan, dan zou hij toch niet te be reiken, zijn, want hij is nu stellig op de terugweg." Van Houthem was teleurgesteld, maar liet dit niet blijken. „Er zal weinig anders opzitten," merkte hij met een glimlach op. „Ik hoop, dat u er geen bezwaar tegen hebt, dat ik mijn brigadier in uw huis achter laat. Dan kan hij dadelijk opbellen wanneer meneer Valois thuis komt." Duparc stond weer op van achter zijn schrijftafel. Hij kwam op Van Houthem toe, legde een smalle hand op diens schouler en vroeg bedachtzaam: „Is er iets niet in orde met die doos, meneer de commissaris?" „Ik hoop het van harte, professor. Ik verwacht in die doos de gestolen Ruoens te vinden, wan neer ik haar in handen zal hebben, zal het be langrijkste deel van mijn onderzoek geëindigd zijn." „En waarom doet u dan nu niet onmiddellijk huiszoeking bij mij?" „Omdat dit uw neef in de positie zou brengen van medeplichtige, met al de gevolgen van dien. Ik realiseer me, dat ik hier in het huis ben van iemand, die een goede naam in de wereld te ver liezen eeft, een naam, die zeker zou worden ge schaad, wanneer het publiek zou vernemen, dat de politie bij een onderzoek een gestolen museumstuk van grote waarde onder uw dak heeft ontdekt. Het lijkt mij voor alle betrokkenen beter, wanneer uw neef in de gelegenheid wordt gesteld vrijwillig de doos met inhoud af te staan en zijn bemoeienis met de affaire op te helderen." „Dat is een hoffelijkheid, waarvoor ik u diep er kentelijk ben, meneer Van Houthem. Aan de an dere kant zie ik, dat u wel heel zeker moet zijn van uw zaak. Déze verzekering kan ik u intussen geven; wanneer de gestolen Rubens onder mijn dak is, krijgt u het schilderij terug. Daarvoor sta ik als eerlijk man borg. Ik zie zeer wel in, dat een getui genis mijnerzijds over de volledige betrouwbaarheid van Jacques onder deze omstandigheden en tegen over twee politiemannen, die met een onderzoek bezig zijn, weinig gewicht in de schaal zou leggen. (Wordt vervolgd) in beduidende mate te ontspannen. Zo als bekend koestert een grote meerder heid van parlementariërs de grief, dat de regering het parlement dwarsboomt bij het ten volle spelen van de toch al te bescheiden geachte rol, die het door de grondwet wordt gelaten. Het parle ment zou te weinig of hoegenaamd geen gelegenheid krijgen tot uitoefening van het initiatief van wet. En de regering zou er al te zeer op uit zijn haar be leid en uitvoerend bewind aan de nor male controle van het parlement te ont trekken. Men zal zich herinneren hoe enige tijd geleden de verbolgenheid onder de par lementariërs groot was en zeer be grijpelijk omdat president De Gaulle geweigerd had het bijeenroepingsde- creet uit te vaardigen voor een buiten gewone parlementszitting, die gewijd zou zijn aan de agrarische problema tiek, niettegenstaande de meerderheid der leden van de Nationale Vergadering om deze bijeenroeping had gevraagd. En de grondwet zegt, dat een buitenge wone zitting plaats heeft indien er al dus om wordt gevraagd. Daar het even eens door de grondwet vermelde bijeen- roepingsdecreet van de president der Republiek als een dan automatisch vol gende formaliteit leek te moeten worden uitgelegd, werd president De Gaulle dan ook openlijk verweten, dat hij in strijd handelde ..met zijn eigen grondwet". Evenwel: de president is onschendbaar en het parlement geen verantwoording schuldig, zodat de parlementaire woede zich dan ook richtte tegen 's presiden ten parlementaire bliksemafleider: pre mier Debré. In ieder geval kon deze worden verweten dat hij niets gedaan had om het parlement aan zijn grond wettelijk recht te helpen. Nu kan vandaag premier Debré zijn toevlucht nemen tot een zeer geschik te methode om de parlementaire gunst weer enigszins terug t ewinnen. Hij hoeft slechts aan te kondigen dat de regering bereid is in beduidende ma te rekening te houden met door de diverse betrokken commissies reeds uitgewerkte amendementen op de vijf wetsvoorstellen, die de regering heeft ingediend. Tezamen vormen die een inderdaad zeer belangrijk samenspel van maatregelen, gericht op het ver krijgen van een moderner, doeltref fender en welvarender Franse land bouw. Dit zou betekenen dat de regering af ziet van het haar toekomend recht om te eisen dat uitsluitend haar eigen tekst in behandeling wordt genomen. Men verwacht dat premier Debré deze aan kondiging zal doen. Hij zal daarmede enigszins het verwijt ontzenuwen als zou de regering er op uit zijn de Franse Ka mers te degraderen tot alleen maar „Kamers van registratie", d.w.z. van registratie van exclusieve regerings wetsteksten. De verwachte toenadering zal de re gering nochtans niet doen ontkomen aan een waarschijnlijk pijnlijk debat over een „motie van wantrouwen", die zo wel socialisten als radicaal-socialisten stellig van plan zijn in te dienen. Deze motie zal echter in ieder geval niet in behandeling kunnen komen aleer het hoofd van de staat, generaal De Gaulle op 4 mei a.s. te Parijs terug is van ziin Amerikaanse rondreis. En in ieder ge val geldt het ook als uiterst onwaar - AMSTERDAM, 26 april Met verba zing hebben de vertegenwoordigers van de bij de Eurovisie aangesloten landen, in vergadering bijeen te Amsterdam, vernomen zo luidt een verklaring die zij hebben gepubliceerd dat het Ita liaans Olympisch Comité besloten zou hebben, dat de Olympische Spelen met via de Eurovisie zouden worden uitge zonden. De vergadering in Amsterdam had namelijk in het bijzonder tot doel te be studeren op welke wijze de langdurig lopende onderhandelingen konden wor den voortgezet, niettegenstaande het feit, dat tot op heden officieel nog geen enkel voorstel over de prijs van het Italiaans Olympisch Comité kon wor den verkregen De vertegenwoordigers van de Euro visie hebben besloten met de grootste energie voort te gaan het recht te ver dedigen dat de Europese televisiekijkers hebben om de Olympische Spelen te vol gen. DEN HAAG, 25 april Het Neder landse heren- volleybal-team dat van 5 tot 16 mei in Istanboel zal deelnemen aan een internationaal toernooi is als volgt samengesteld: Tuinman en Kap te; (RVC Den Haag), Zimmerman en Tinkhof (DES Voorburg), Goedhals en Van Lith (REVA Amsterdam). Van Wijnen en Kopi (SOS Utrecht), v. d. Stoep (Sportcentrum H'sum) en Das sen (Mavoc Maastricht). De heer C. J. van Zweeden zal optreden als trainer- coach. DEN HAAG, 25 april Het bestuur van de Nederlandse vereniging voor tennisleraren heeft besloten de natio nale kampioenschappen I960 te houden op de banen van het Gemeentelijk Sportpark te Hilversum en wel van 14 t.m. 17 juli. De V.N.T. heeft verder contact opge nomen met de Duitse zusterorganisa tie V.D.T. om nog dit jaar te komen tot een jaarlijkse landenwedstrijd vipor tennisleraren van Nederland en Duits land. Verder werd besloten om de ten nisleraren Dekkers en Parlevliet af te vaardigen naar de internationale kam pioenschappen van Duitsland voor ten nisleraren, die van 4 t.m. 6 juni in Bad Ems worden gehouden. MANILLA, 25 april Japan heeft het tweede enkelspel in de halve finale van de Aziatische zone om de Davis Cup tegen de Philippijnen. dat ondag wegens de hevige regenval moest wor den afgebroken, gewonnen. De Janan- ner Osamu Ishiguro klopte Juan Jose (Philippijnen) met 46. 63, 64. 06, 63. De stand is nu 11. BOGNOR REGIS (Sussex) 25 april De Poolse schaker Branicki, die reeds enige tijd in Nederland woont, neemt momenteel deel aan een internationaal schaaktornooi in het Engelse Bognor Regis. De 48-jarige journalist bezet na vijf ronden een gedeelde derde plaats achter de Belgische grootmeester O'Kelly de Galway en de vroegere Duitse kampioen Klaus Darga, die met 4% pnt. de eerste plaats deien. Samen mjf de Joegoslavische meester Nikolai Karaklaic staat Branicki thans op de derde plaats met 4 pnt. HOLLANDIA, 25 april In een sport- ontmoeting tussen scholieren uit We- wak in Australisch Nieuw Guinea en scholieren uit Hollandia, hebben de deelnemers uit Hollandia alle prijzen behaald. In totaal hebben aan de wed strijden in voetbal, atletiek, softball en volleybal 390 leerlingen van het voort gezette en het middelbare onderwijs deelgenomen. (Van onze paardespc .medewerker) WASSENAAR, 26 april Voor de woensdagmiddag op Duindigt te houden couses volgen hier onze tips: Istarp- prijs: (2000 m.) Yvonette, Yellow- thr'oat S„ Young Lady M. Mambrino- prjjs: ren (leerlingen) (1700 m.) En- trainement Delbrassinne, Giardono, Ig natius. Ipie Gregorprijs: (2500 m.) X La dy Hollandia, Wielewaal S., Woelwa ter. Irene O.-priis: (2000 m.) Wilna van Oranje, Winny Cliff. Trixy. Messinger- prijs: ren (2100 m.) Spoetnik, Grey Cloud. Peter Pan. Inspiritprijs: (2000 m.) Viile France, Tea, Unemdé, Ida Scottprijs: (2040 m.) Ulrica B., Vico B.S., Very Nice. Iskraprijs: (2000 m.) Quartus Spencer. Ugoldman K., Vita- lis. Advertentie schjjnlijk dat de Nationale Vergadering deze motie van wantrouwen zou aanne men, daarmede de regering Debré ten val brengend, maar ongetwijfeld ook Kamerontbinding afroepend over het eigen hoofd. Na de agrarische debatten, waarme de de eerste twee weken gemoeid zul len zijn, zal de Nationale Vergadering zeer waarschijnlijk willen spreken over „Algerije", dat weer een punt is gewor den van grote onzekerheid en eveneens weer aanzienlijke malaise te weeg brengt. Er is overigens hardnekkig sprake van, dat president De Gaulle eer- 7" alweer een gezaghebbende, verhelderende verklaring zal afleggen. Voorts komt een herziening van de grondwet aan de orde, die het Madagas car en de Federatie van de Mali (Se negal en Soedan), formeel mogelijk moet maken lid te blijven van de Fran se Gemeenschap, ook nadat zij in het bezit der onafhankelijkheid ziin geko men. De verdragen, die de overdracht der soevereiniteitsbevoegdheden aan genoemde staten regelen, zijn onlangs te Parijs reeds ondertekend, maar wor den eerst van kracht wanneer de Fran se grondwet in bedoelde zin is herzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9