Ongeregeldheden in nieuwe Poolse stad KONINGIN JULIANA JARIG Leger helpt met tanks de betogers te verdrijven Moord op Rotterdamse vrouw opgehelderd Djakarta ontbiedt Ned. zaakgelastigde Bewoners van Nowa Huta in conflict met de politie EXTRA Bevrijdings nummer „Maatregel kan gevaarlijke toestand veroorzaken" Charlotte van Luxemburg bezoekt België Conflict om verwijderen van kruis Akkoord over kerkbouw geschonden ifeé'MBRRlS "tefaeffou êity! POTITTE CONTRA DUIZENDEN STUDENTEN Politie vuurt op demonstranten Zeeman legt na twee maanden lang arrest volledige bekentenis af J^fcoTPnejpbeA. STUURMALS, COHEN DEFENSIEVERSTERKING NIEUW-GUINEA O WARSCHAU, 29 april (Reuter, AFP, UPI) In de enkele kilo meters ten oosten van Krakau gelegen Poolse stad Nowa Huta is een groep katholieken woens dag in ernstig conflict gekomen met de politie. Poolse arbeiders hebben de botsing, die ontstond, aangegrepen om uiting te geven aan hun reeds lang bestaande on tevredenheid. Steeds meer mensen sloten zich bij de betogers aan, zodat de politie en de ordedienst zich na enige tijd geplaatst zagen tegenover een paar duizend men sen. Vóór er politieversterkingen uit Krakau waren gearriveerd zag de mensenmenigte kans op te ruk ken naar het stadhuis, dat in brand werd gestoken. Minstens vijftien agenten en een onbekend aantal demonstranten liepen ver wondingen op. De gebeurtenissen zijn eerst thans bekend geworden doordat de autoriteiten gisterochtend alle te legraaf- en telefoonverbindingen van de buitenlandse journalisten in Warschau verbraken. Uit het feit dat deze maatregel gister avond werd verzacht wordt de conclusie getrokken, dat de auto riteiten de situatie in Nowa Huta op het ogenblik weer in de hand TA ezer dagen verschijnt ter ge- I y tegenheid van de vijftiende herdenking van de bevrijding een extra uitgave van ons blad op verkleind formaat. Deze bijlage, die geheel aan de oorlog, de onder drukking, het verzet en de be vrijding gewijd is, richt zich tot alle lezers. Het is een journalis tieke poging om het tumultueuze gebeuren van de Tweede Wereld oorlog, vooral voor zover het ons land betreft, zo eerlijk en objec tief mogelijk te benaderen. De redactie heeft daarbij vooral ge dacht aan de jeugd, die op het ogenblik onze middelbare scholen bevolkt. Zij hoopt, dat ze de stof zo heeft kunnen ordenen, dat de jeugd daaruit begrip en inzicht zal kunnen verwerven. Om deze extra-uitgave ook voor niet-abonnees, scholen e.d. be reikbaar te maken, hebben wij een kleine extra oplage gemaakt. Meerdere exemplaren kunnen aan onze kantoren f 0,15 per stuk besteld worden. Tunesische stap bij Veiligheidsraad en NAVO-landen hebben. Er zijn bijzondere veilig heidsmaatregelen getroffen en aanzienlijke militaire versterkin gen aangevoerd. Reizigers die gis teravond in de Poolse hoofdstad aankwamen hebben meegedeeld, dat zij op weg naar het vliegveld van Krakau gefouilleerd werden. 'Omvtj REGEN- EN TWEEDJASSEN Opklaringen VRIJDAG 29 APRIL 1960 84ste JAARGANG No. 30506 ISTANBOEL, 29 april (Reuter, UPI, AFP) In vier Turkse ste den hebben zich gisteren ernstige ongeregeldheden voorgedaan. In drie van deze steden, Istanboel. de hoofdstad Ankara en de havenstad Izmir, is de staat van beleg afgekondigd. In Istanboel, waar de betogingen het heftigst waren, heeft de politie met pisto len het vuur geopend op demon strerende studenten, die zich door traangasbommen en waarschu wingsschoten niet lieten verdrij ven. Hoewel generaal Odzilek, die met het handhaven van de orde gedurende de staat van beleg be last is, verklaard heeft dat er bij de demonstraties geen doden zijn gevallen, zijn volgens onofficiële berichten zeven betogers gedood en vijftien gewond. Drie leden van de politie liepen verwondingen op. De betogingen zijn gericht tegen maatregelen, waardoor de opposi tie nog meer aan banden wordt gelegd. Amerikaans piloot in Djakarta ter dood veroordeeld GARAGE VAN WiJK 0VERVEEN Koninginnedag Bevrijdingsdag GESLOTEN VERLOVINGSRINGEN DJAKARTA, 28 april (Reuter). De Indonesische regering heeft vandaag verklaard, dat het Neder landse besluit om de defensie van Nieuw-Guinea te versterken „in verband met de agressieve ele menten in het buitenlandse beleid van de Indonesische regering", een zeer gevaarlijke toestand kan veroorzaken. De inhoud van het Nederlandse communiqué werd „agressief" genoemd. T5aïï5anellen Bursa ANKARAI -Erzerum Malatya Izmir Oiyarbakir Antalya saurus Adana ^fcGaziantep Iskenderun T rf i I I I 1 S YfflE CYPRUS NEW YORK, 29 april (AFP, Reuter) De Tunesische vertegenwoordiger by de Verenigde Naties, Mongi Slim, heeft gisteren de voorzitter van de Veilig heidsraad een brief gezonden waarin de aandacht van de raad wordt gevestigd op de toestand aan de Tunesisch-Alge- rijnse grens. In de brief wordt voorts melding gemaakt van schendingen van de Tunesische grens door Franse troe pen. Om een bijeenkomst van de raad wordt evenwel niet verzocht. De Tunesische regering heeft gisteren opnieuw meegedeeld, dat Franse mili taire vliegtuigen het Tunesische lucht ruim geschonden en Tunesisch gebied gebombardeerd en beschoten hebben. Franse artillerie zou hebben gevuurd op een Tunesische militaire post. (Advertentie) De moeilijkheden ontstonden, toen en kele werklieden een kruis begonnen uit te graven, dat was geplaatst op een terrein, dat aanvankelijk gereserveerd was voor de bouw van een katholieke kerk. Het kruis werd weggehaald om dat de autoriteiten besloten hadden dat het terrein, gelegen op een kruispunt van straten, die naar Marx en Lenin genoemd zijn, bij nader inzien toch niet geschikt was voor de bouw van een kerk. Het verwijderen van het kruis, een geschenk van de aartsbisschop van Krakau, mgr. Eugeniusz Baziak, kwet ste de religieuze gevoelens van velen. Enkele vrouwen bemoeiden zich ermee eb toen de werklieden de hulp inrie pen van de politie, begonnen enkele de monstranten barricades op te werpen. Al spoedig hadden zich daar naar schat ting tweeduizend betogers achter ver zameld. De politie wierp traangasbommen om de mensen te verspreiden. Enkele de monstranten werden gewond toen zij poogden de bommen terug te gooien. De strijd duurde enige tijd voort. Later zijn ongeveer vijftig demonstranten ge arresteerd. Toen zich reeds een menig te had verzameld, die de politie verre in aantal overtrof, ging de in de na bijheid gelegen staalfabriek juist uit. De arbeiders drukten de politie snel terzijde en rukten hierna op naar het gemeentehuis. Een aantal van hen slaag de erin het gebouw binnen te komen en brand te stichten in een hoek van het gebouw. De politie kreeg verster kingen uit Krakau en begon toen sa men met de ordediensten en de brand weer met behulp van traangas de me nigte te verspreiden. Nowa Huta is een geheel nieuwe stad, die na de oorlog voor de arbei ders van de Leninstaalfabnek werd gebouwd. Er wonen nu ongeveer 100.000 mensen, voor het merendeel afkomstig uit oostelijk Polen, dat na de oorlog bij Rusland gevoegd werd. Het geldt als een model-industriestad. De bouwplannen kwamen alle uit Rusland, dat ook zorgde voor de bouw van de grote staalovens. De stad neemt een groot deel van de Poolse staalproduktie voor haar rekening. De Russische bouwplannen voorzagen niet in de bouw van een kerk. Het kruis was drie jaar geleden op gericht, nadat de staat akkoord was ge gaan met de bouw van de kerk. De aartsbisschop van Krakau had op de staalarbeiders van Nowa Huta een be roep gedaan een kerk te vestigen, die de beroemde kathedraal van Krakau waardig zou zijn. De katholieken had den al een project voor de bouw voor bereid en hadden gehoopt dat het werk spoedig zou beginnen. De meeste inwo ners gaan nu naar kerken in het nabij gelegen Krakau. De latente ontevredenheid van de ar beiders houdt verband met de verho ging van de arbeidsnormen, die kort geleden van kracht werd. Partijleider Gomoelka heeft donderdag een spoed vergadering belegd met verscheidene partij- en regeringsleiders. Advertentie Modieuze Dameskleding MANTELS - COSTUMES JAPONNEN - MEISJESKLEDING Koninginneweg 71. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 3235S6 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen. Zon: 5.13-20.02. Maan: 8.24 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 29 april De gehele week hebben wij in een winterjas moeten lo pen vanwege de voor eind april veel te koude noordenwind. Ook de bovenlucht is zeer koud (op vier km hoogte min 20 graden C.), zodat er gisteren plaat selijk hagelbuien vielen en in het uiter ste zuiden van Limburg zelfs wat sneeuw Een hogedrukcentrum ligt bij Noord oost-Schotland en het breidt zich weer iets boven de Noordzee uit. Buien van betekenis zullen er op Koninginnedag niet vallen, maar de temperatuur, die in de middag niet veel hoger dan 10 k 11 graden C. kan komen, blijft enkele graden beneden normaal. Over Dene marken nadert overigens een gebied met opklaringen, zodat de zon ons mor gen niet geheel in de steek zal laten. Station Weer Den Heldei ^w. bew. Ypenburg half bew. Vlissingen onbew. Eelde half bew. De Bilt onbew. Twente half bew. Eindhoven zw. bew. Zd.-Llmbur* motr. Stockholm zw. bew. Kopenhagen zw. bew. Londen licht bew. Amsterdam zw. bew. Brussel zw. bew. max min neersl. temp temp al gel. gistereü 24 uur 9 5 0.1 10 3 0.3 10 5 2 9 2 0 11 3 0.2 9 -1 5 12 2 1 9 3 5 7 1 0 6 3 0.7 12 3 0 11 4 0.5 10 1 2 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348G Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, teief 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Sever». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!ARIEf 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voo' klachten over de berorging na 5.30 utii 's avonds tel. 21544 Drie Turkse steden in staat van beleg De demonstranten wierpen stenen naar de politie, die na enige tijd tanks en pantserwagens van het leger te hulp riep. Generaal Odzilek heeft zijn ge pantserde voertuigen voorlopig op alle strategische punten in de verschillende steden opgesteld. De studenten liepen met Turkse vlaggen en foto's van Ata- tui-k, grondvester van het modern Tur kije. Zij waren verbolgen over de schor sing van Izmet Inonu, de leider van de republikeinse volkspartij, en twaalf andere leden van de oppositie, die kri tiek hadden geleverd op een inmiddels aanvaarde wet, die parlementaire com missies bevoegdheden verleent tot perscensuur. Woensdagavond bepaalde de nationa le vergadering, dat Inonu twaalf ver gaderingen niet mag bijwonen, omdat hij in een rede zou hebben aangezet tot rebellie en verzet tegen de wetten (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 28 april Ruim twee maanden na de moord op een 28-jari- *e vrouw van lichte zeden, bekend als „Tijger Annie" of „Amsterdamse An nie", heeft de dader, een twintig-jarige ■eeman uit Rotterdam gisteravond be kend de vrouw met een nylonkous om het leven te hebben gebracht. De vrouw werd 11 februari van dit Jaar 's morgens om tien uur door de plaatsvervangster van de eigenaar van een hotel aan de Witte de Withstraat levenloos in bed aangetroffen. Midden in de nacht, om drie uur, had z(j de vrouw met een man onder een gefin geerde naam in het register ingeschre ven. Enkele uren na de moord tussen vier en vijf uur hield de politie de zee man, verdacht van diefstal in enige Woningen in Rotterdam, aan. Aange zien hij op zijn gezicht sporen van krab bels had, nam de recherche later, na de ontdekking van de moord, aan, dat hij iets met de moord te maken had. Meer dan twee maanden lang heeft de verdachte hardnekkig ontkend, tot hjj dan gisteravond door de mand is gevallen. Als reden voor zijn gruwel daad noemde hij onenigheid met de vrouw over een financiële aangelegen heid. Hij werd toen zo driftig, dat hij de vrouw wurgde met haar kous. De getuigenissen van twee taxichauf- purs waren al direct bezwarend voor nem geweest. Een had het tweetal voor 5et hotel afgeleverd. De ander pikte vem enige tijd later in de buurt van 2et hotel op. Deze laatste man heeft g.e zeeman herkend. De plaatsvervang er van de hoteleigenaar, die in het hb n<^ verbleef, kon de verdachte Vq confrontatie niet herkennen. Zij rde aan, dat zij in het schaarse Ame**ARTA'. 29 april (UPI) De pe jg a®nse piloot Allan Lawrence Po- Vonden an(laag Diakarta schuldig be te,, VOo a:ih het uitvoeren van opdrach- dood r de Indonesische rebellen en ter nltvo \er°0,,deeld. Een datum voor de Boeind Van het vonnis is n'et ge- leeen»,' ,"laar PoPe zal zeven dagen ge- Kaan of hehben om in hoger beroep te ■iden»° gratie te verzoeken aan de pre- 11 april 19M'h 31 jaar ls' Werd °p boven Ambon neergehaald. licht van het ganglampje de gezichten niet duidelijk had kunnen zien. Wijkagenent uit Katendrecht identifi ceerden de gewurgde vrouw als een be kende uit hun wijk. De politie heeft de zeeman ou de dag van de moord op het laatste nippertje kunnen arreste ren. Hij zou diezelfde morgen met een schip uit de haven vertrokken zijn. „Tijger Annie" dankte haar naam aan het feit, dat zij -roeger dompteuse in een circus is geweest. Op haar ka mer bewaarde zij nog een circuszweep. Ze werd op Katendrecht ook wel „Am sterdamse Annie" genoemd, omdat zij uit Amsterdam was gekomen. Waarschijnnlijk wordt de zeeman be gin juni voorgeleid, waarbij de moord èn de diefstallen in één zaak zouden dienen. van het land. De andere oppositieleden werden voor drie tot zes vergaderingen geschorst, omdat zij herhaaldelijk met de deksels van hun lessenaars hebben geklapt en „walgelijke taal" hebben ge bezigd. De oppositieleden werden geschorst, toen de vergadering het wetsvoorstel behandelde, dat commissies van onder zoek het recht geeft het publiceren van alle nieuws te verbieden, bladen die dit verbod overtreden te sluiten en de mensen, die zich tegen de maatregelen en besluiten van de commissies verzet ten, in de gevangenis op te sluiten. Na het afkondigen van de staaf van beleg gistermiddag, was het weer rustig in Istanboel. De demonstran ten verspreidden zich. Bij het ingaan van de avondklok, om negen uur. wa ren de straten geheel verlaten. Ook in Ankara, waar geen avondklok is ingesteld, was het toen rustig. De betoging begon, toen vijf tot zes duizend studenten van de juridische fa culteit op bet terrein van de universi teit van Istanboel in koor „vrijheid, vrijheid" gingen roepen. De gealar meerde politie zette de toegang af en de rector-magnificus deelde mee, dat de universiteit op last van de minister van onderwijs voor drie dagen gesloten was. Via een achteruitgang verlieten de stu denten de universiteit en trokken naar de binnenstad, waarbij kreten werden gehoord als: „Politiemannen.zijn moor denaars", „Menderes. (premier)treedt af", en „gouverneur, treedt af". De po litie wist hun poging om naar het poli- tiehoofdkwartier op te rukken te ver ijdelen, door twee bruggen over de Gouden Hoorn, die het nieuwe van het oude stadsdeel scheidt, te openen. Aanvankelijk trachtte de politie de betogers met behulp van traangas uit een te drijven. Toen dat niet hielp schoot zij in de lucht, maar de stu denten bleven met stenen gooien. Daar op werd het vuur op de menigte ge opend Een bereden politieman, die door een kogel van een van zijn collega's werd ge troffen, viel van zijn paard en werd door de studenten onder de voet gelo pen, waarbij hij ernstige verwondingen opliep. Een taxichauffeur, die weiger de een gewonde student naar een zie kenhuis te brengen, kreeg een pak slaag en zijn auto werd vernield. Volgens een officiële bekendmaking zijn alle bijeenkomsten verboden en al le inrichtingen van verrhaak gesloten. Over de demonstraties mag in Turkije zelf niets worden gepubliceerd. In de havenstad Izmir, waar het ook tot ongeregeldheden is gekomen, is het hoofdkwartier van de NAVO voor de Egeïsche Zee gevestigd. Het is niet be kend of de ministerraad van de NAVO, die maandag in Istanboel bijeen zou komen, doorgang za' vinden. Advertentie Hiermede herinneren wij U eraan dat onze zaak en zal zijn JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Morgen viert Koningin Juliana haar eenenvijftigste verjaardag, (joto Max Koot) De heer Boes Effendi, woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, deelde mede, dat de Nederlandse zaakgelastigde te Dja karta, de heer W. A. Frowein, vandaag op het departement van Buitenlandse (Jruol-lienogm Charlotte r> L.-.v. mi es)i een oi-oei, :u./» Beigtè geoiucm le.uens bij naar oeisciiyhen tn het openbaar werd zij door de menigte hartelijk toegejuicht, hetgeen niet alleen de groot-hertogin, maar ook gastheer, koning Boudewijn, kennelijk genoegen deed, zoals deze foto laat zien. Zaken is ontboden, teneinde aan net hoofd van de afdeling Europese Zaken van dit departement, de heer Sudjawo, over het communiqué inlich tingen te verstrekken. Volgens genoem de zegsman heeft de Nederlandse zaak gelastigde de heer Sudjawo medege deeld, tot nu toe nog geen enkel com muniqué van de Nederlandse regering te hebben ontvangen. Zodra dit wel het geval zal zijn, zon hjj de tekst overleg gen aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Boes Effendi zei voorts: „Indien de tekst van het communiqué juist is weer gegeven zal dit er niet toe bijdragen om rondom het vraagstuk West-Nieuw Gui nea een goede atmosfeer te scheppen. Integendeel, het zal aanleiding geven tot een zeer gevaarlijke toestand, in het bijzonder in het licht van de op zienbarende mededeling van de Neder landse regering over haar voornemen, de Karei Doorman en andere oorlogs schepen naar West-Nieuw Guinea te zenden". De heer Effendi deelde mede. dat men op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken zich afvraagt, wat de Nederlanders bedoelen met „agressieve elementen" in het Indone sische buitenlandse beleid, aangezien het Indonesische leger bij herhaling onlangs nog zijn bereidheid heeft te kennen gegeven om mede te werken aan de buitenlandse politiek van de re publiek die er een is van vredelie vendheid. Een woordvoerder van het leger, kolo nel Soenaro, zei dat het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO het zenden van troepen uitsluit, tenzij toestemming is verkregen. De mogelijkheid bestaat volgens hem dat Nederland handelt in strijd met de NAVO-voorschriften. Een ambtenaar van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Soeska, wenste zich desgevraagd niet uit te laten over berichten uit Den Haag, volgens welke Indonesië aan de Verenigde Arabische Republiek zou verzoeken, aan de „Karei Doorman" geen toestemming te verlenen om door het Suezkanaal te varen. K.V.P. Nijmegen vraagj spoedberaad NIJMEGEN, 28 april De K.V.P.- afdeling Nijmegen heeft het hoofdbe stuur van de KVP in Den Haag tele grafisch gevraagd op zeer korte ter mijn een spoedberaad te houden over de situatie, die is ontstaan door de jongste maatregelen in verband met de verdediging van Nieuw Guinea, In het telegram wordt bezorgdheid uitgespro ken over de internationale consequen ties van deze „overigens zeer begrijpe lijke" maatregel van de regering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1