De Tweede Wereldoorlog in een album boeiende foto WAARDEVOL STUK GESCHIEDSCHRIJVING Naast „klassieke" ook vele i volkomen onbekende opnamen Na Zuid-Kor thans Turkije Plff Sir Paul Mason gaat heen Politieman voof de rechtbank D V' Overspannen Rus laat vliegtuig verongelukken lüH VRIJDAG 29 APRIL 1960 PAGINA 7 Spijsolie-proces Veroordeelden gaan in hoger beroep De journalist Paul van 't Veer is er in geslaagd een groot aantal foto's van de tweede wereldoorlog op te sporen, die tot nog toe in Nederland niet gepu bliceerd werden. Hij heeft bijvoor beeld zeldzame foto's weten te be machtigen uit Russische, Joego slavische en Japanse bron. Deze opnamen zijn gereproduceerd in een boek dat zojuist is versche nen*. Het album bevat niet min der dan tweehonderdzeventig af beeldingen van de bewogen ge beurtenissen voorafgaande aan de capitulatie van Japan in augustus 1945. De samensteller heeft zich overigens niet beperkt tot het ver zamelen van foto's. Zijn begelei dende tekst is een boeiend door- buitenlandse kroniek V. lopend verhaal. Dit verhaal, de platen, het chronologisch over zicht achter in het boek. en de vier kaarten der voornaamste strijd tonelen vormen tezamen een waardevol stuk geschiedschrij ving. Van 't Veer heeft bovendien de goede gedachte gehad om zijn vertelling in woord en beeld te beginnen met het einde van de eerste wereldoorlog. De hoofd stukken over de jaren tussen 1918 en 1939 zijn minstens even instruc tief als die over de tweede wereld oorlog. Als Brits ambassadeur Moeder doodt kind In Nieuwland Ouders sturen kinderen niet meer naar school Ontevreden over onder wijzer Wegens aktenvervalsing Anderhalf jaar geëist Straaljagers gaan nu over Apeldoorn heen Verdachte wil identi teit niet onthullen Muiderslot wordt bedreigd - Voorgenomen flatbouw schaadt historisch monument Slotvoogd Ton Koot protesteert Rijdende secretarie Waltari-tulp Ballonrace HÉ»! In Venezuela Zaligverklaring van deken Louis Thijssen Procesakten in Vaticaan- stad overgedragen I RABAT, 29 april (AFP) De vijf1 Marokkanen, die wegens het verkopen van vervalste spijsolie in Rabat ter dood zjjn veroordeeld, hebben, evenals de beklaagden, die tot levenslange gevange nisstraf werden veroordeeld, hoger be-' roep aangetekend. Het hof van beroep zal hierover binnen acht dagen uit spraak moeten doen. Een fel anti-communistische en ge heel op het westen georiënteerde regering is nog lang niet altijd een democratische regering. Men spreekt gewoonlijk over de vrije we reld ter onderscheiding van de com munistische wereld, maar helaas be staan er in die zogenaamde vifje we reld nog verscheidene landen waar de vrijheid door de machthebbers wel zeer drastisch is beperkt. Men zou dit met twee actuele voorbeelden kunnen illustreren. Twee anti-communistische staten, gelegen aan de uiteinden van het Aziatische werelddeel, hebben de laatste jaren een dictatoriaal regiem gehad. In beide gevallen zijn de heer sers enige jaren na de oorlog door ver kiezingen aan de macht gekomen, en hebben zij van het vertrouwen dat hun door de meerderheid der kiezers werd geschonken misbruik gemaakt om de minderheid te onderdrukken. In beide landen waren het dezer dagen ook stu denten die demonstraties organiseer den tegen de despoten. Maar terwijl in f Zuid-Korea presi dent Syngman Rhee tenslotte ge zwicht is voor de druk die op hem is uitgeoefend, zit in Turkije premier Adnan Mende- res nog vast in het zadel. Rhee is ge durende twaalf jaar aan de macht ge weest in zijn land, maar Menderes is in Turkije ook al weer tien jaar aan het bewind. In Zuid-Korea waren hot Rhee's Liberalen, die in feite een al lerminst liberaal beleid voerden, en van de Democraten van Menderes in Turkije kan men niet bepaald zeggen, dat hun politiek democratisch is. Zo ziet men, dat ook in het anti-commu nistische kamp politieke termen soms geheel van hun oorspronkelijke beteke nis beroofd worden door fanatieke po litieke leiders. Bij de Turkse verkiezingen van 1950 werd de Republikeinse premier Ismet Inönü door de Democraat Menderes verslagen. Maar het twee partijenstelsel, dat in Turkije nog niet zo lang bestaat, scheen Menderes niet te bevallen. Al spoedig liet hij blijken, dat hij feitelijk geen oppositie duldde. Hij probeerde de eenmaal verworven macht te consolideren door de Repu blikeinse Partij te onderdrukken en door alle openbare kritiek op het De mocratische heleid aan banden te leg gen. Menderes heeft vooral de vrijheid van drukpers drastisch beperkt. Hij heeft een aantal wetten laten uitvaar digen, die de overheid in staat stelden om zeer streng op te treden tegen kran ten die op onwelwillende toon schrijven over de regering. In de loop van de laatste tien jaar zijn enige honderden Turkse journalisten veroordeeld we gens overtredingen van de perswetten. Het meest spectaculaire geval was dat van de 72-jarige Ashmet Èmin Yalman, de hoofdredacteur van een vooraan staand biad, die in maart tot zestien maanden gevangenisstraf werd veroor deeld. (Die veroordeling heeft overigens niet alleen in Turkije, maar ook elders in de wereld zoveel verontwaardiging gewekt, dat Menderes Yalman intus sen weer de vrijheid heeft moeten ge ven). Intussen is deze week een nieu we wet aangenomen, die het opleggen van een verschijningsverbod aan kran ten van de oppositie vergemakkelijkt. Zo wordt door de Turkse regering een van de meest elementaire democrati sche vrijheden geschonden. Deze maand heeft de Turkse Na tionale Vergadering, die door de Democratische Partij gedomi neerd wordt (zij bezit 419 van de 610 2etels) een zogenaamde parlementaire Enquêtecommissie gevormd. De vijftien 'eden van deze commissie, allen De mocraten, ziin hun werkzaamheden be- p°nnen met een verbod op alle poli- a®ke activiteiten voor een periode van Jie maanden, terwijl bovendien aan ViE1" Republikeins gezinde kranten een- Cqcdig het zwijgen werd opgelegd. De ormbtissie heeft zich tot taak gesteld de een onderzoek in te stellen naar tie]»',c>nwettige en ondermijnende" poli- pre 7an de oppositie. De 75-jarige oud- dezp er Inönü heeft e insteling van kraP, oommissie betiteld als ,,een ver achting van de grondwet en een rnen".' K van de rechten van de hiocï- maar Menderes en diens De- aan. en trekken zich daar niets van tisTc», behoort tot de Noord-Atlan- beleid ,v®rdragsorganisatie, maar het paald ni n de Turkse regering is be- tisch P» in de geest van het Atlan- sche immers de democrati- wil hoook e n in de westerse wereld oeschermen br!chtman Rhee is tot bezinning ge- ~'ac"t- omdat hij door Amerika onder j. druk is gezet. Maar de Verenig- veoi hebben misschien wel even- over e? om z'eh bezorgd te maken ai„ rdictatoriale bewind in Turküe. lcpin a„r dictatuur, die tot voor en- Missclilen ,n Zuid-I<orca bestond. In het geboden illustratiemateriaal is gelukkig niet gestreefd naar een zo groot mogelijke volledigheid, in die zin dat getracht zou zijn alle histori sche hoogtepunten met een plaatje te accentueren. Er wordt ons niet louter een beeld gegeven van de oorlog der regeringsleiders en opperbevelhebbers, maar we zien wat de strijd beteken de voor de naamloze burger en de eenvoudige soldaat. Het boek heeft de grote verdienste, dat het getuigt van een visie op het stuk wereldgeschiede nis dat behandeld wordt. Er worden ons niet maar een aantal willekeuri ge pakkende foto's voorgezet. Er is verband gelegd tussen de foto's, en er loopt een duidelijke lijn door het be toog, dat uitgaat van de opkomst van het totalitarisme in de vooroorlogse jaren en dat aantoont, hoe dat totali tarisme van Berlijn, Rome en Tokio tot een mondiaal gewapend conflict moest leiden. Van de oudste opnamen in dit album heeft ons bijzonder getroffen een foto uit 1933 van Hitiers eerste kabinet. Göring, de rijkskanselier en Von Papen zitten in nette burgerkleding braaf op een rijtje. Wat lijken het nog keurige heren! Als men goed kijkt naar de gelaatsuit drukking van de Führer bespeurt men echter al iets van zijn fanatisme, waar door Duitsland in het ongeluk zou wor den gestort. Zeer sprekend g is vervol gens het tafereel van een actie tegen de joden in Berlijn op 4 april 1933. Zo zou men de aandacht willen vesti gen op een groot aantal andere illustra ties, maar als er slechts enkele genoemd kunnen worden, zou gewezen kunnen worden op de werkelijk unieke foto van het eerste watervliegtuig dat In de mei dagen te Rotterdam op de Maas land de. De huizen op de achtergrond wer den kort daarna bij het bombardement verwoest. Er staat in het boek een merkwaardige afbeelding van de loop graven op de Grebbeberg, en er is ook een Duitse opname gereproduceerd van de capitulatie te Rijsoord op 15 mei 1940. In het album zijn enkele „klassie ke" oorlogsfoto's opgenomen. Pearl Harbor (110), Yalta, Iwo Jima, San Francisco, en een jodenrazzia in Ne derland (88), maar bijvoorbeeld het portret van Tito uit 1943 dat door het Joegoslavische blad Dorba werd afgestaan is hoogst origineel, en ook de opname van de Russische partisa- nen (97) is een primeur voor ons land. Van 't Veers boek vormt een waarde volle bijdrage tot de Nederlandse lite ratuur over de tweede wereldoorlog, die de laatste weken al met enige andere belangrijke werken verrijkt werd. H.Br. De Italiaanse jeugd, werd vóór de oorlog, In de tijd van Mussolini, al vertrouwd gemaakt met het hanteren van wapens. Razzia in de wijk van de „Ostjuden" in Berlijn. 4 april 1933. „De Tweede Wereldoorlog". Samen gesteld door Paul van 't Veer. Amster dam N.V. De Arbeiderspers MCMLX. Portret van Montgomery uit 1942. Advertentie Honderd duizenden Darwin- tulpen stralend in koninklijke glori LONDEN, 29 april (Reuter, UPI) Sir Paul Mason, de Britse ambassa deur in Nederland, is benoemd tot per manent vertegenwoordiger van Groot- Brittannië bij de NAVO in Parijs. HU volgt sir Frank Robert op, die ambassa deur In Moskou wordt. De tegenwoordige Britse ambassa deur in Moskou, sir Patrick Reilly, wordt plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken in Londen. Sir Paul Mason was van 1954 af in Den Haag gestationeerd. Er is nog geen op volger voor hem bekend gemaakt. LEEUWARDEN, 29 april In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de echtgenote van een veehouder uit Sondel woensdag haar anderhaUjarig dochtertje door middel van ophanging van het leven beroofd. Alvorens dit drama zich voltrok, had de vrouw ver dovende tabletten ingenomen. Een plaatselijke dokter heeft nog getracht de levensgeesten bij het kind op te wek ken, maar dit mocht niet meer baten. De vrouw is naar de psychiatrische In richting in Franeker vervoerd, waar zij reeds eerder verpleegd is geweest. deres eens onderhanden namen. Verenigde Staten President De Gaulle is gisteren na zijn bezoek aan San Francisco vertrokken naar New Orleans. Op de laatste dag van zijn verblijf in San Francisco bracht htJ een bezoek aan een electronische industrie. NIEUWLAND, 29 april De ouders van de zestien leerlingen van de open bare lagere school hebben besloten hun kinderen niet meer naar school te zen den. Zij zün namelijk bijzonder onte vreden over de wijze waarop de enige leerkracht van deze school zijn taak vervult. Protesten tegen de gang van zaken op deze school bij de inspecteur van het lager onderwijs in Gorinchem heb ben niet geholpen. Wel werd, als ge volg van reeds in 1958 geuite klachten, «en pedagoog voor de school aange steld, die per aand een dag naar Nieuwland moet komen. Maar ook over deze pedagoog zijn er klachten: hij is te vaak verhinderd. Nieuwland telt twee scholen: een bij zondere (prot. christelijke), die vijftig leerlingen telt, en de openbare school met zestien leerlingen. Aanvankelijk telde de openbare school 24 leerlingen, maar acht kinderen zijn al door hun ouders naar een andere school gezon den. De ouders van de overige kinderen (die uit zeven gezinnen komen) wen sen uitdrukkelijk openbaar onderwijs voor hun kinderen. De oudercommis sie van de school (v(jf leden, m.a.w. vijf vertegenwoordigers van de zeven protesterende gezinnen) heeft nu be sloten, dat de kinderen beter thuis kun nen blijven. De dichtstbijzijnde open bare lagere school buiten de gemeente ligt op een kilometer of tien afstand. DEN HAAG, 28 april De officier van justitie bU de rechtbank, mr. Kem per, heeft tegen een bU de parketgroep werkzame wachtmeester der rijkspoli tie uit Voorschoten anderhalf jaar ge vangenisstraf geëist. De wachtmeester stond terecht omdat hij akten vervalst zou hebben. Op zeker ogenblik zei de verdediger, mr. Huisman, dat de officier van justi tie ook wel eens een valse akte maakte. Hoewel de verdediger direct hierop zijn excuses aanbood, wilde mr. Kemper deze niet aanvaarden. Mr. Huisman le verde hierna een bewijs voor zijn uitla ting door aan te tonen, dat verdachte onder meer diefstal ten laste was ge legd, terwijl dit in het geheel niet ge beurd zou zijn. Mr. Kemper had deze akte ondertekend. Verdachte zou akten, die hij moest uit reiken, vals hebben ingevuld, onder an dere door op de duplicaten aan te ha len dat hij deze of in persoon of ten ge meentehuize had betekend, terwijl dit niet het geval was. Verdachte ontkende dit. De waarnemend chef van de griffie van de Hoge Raad. waar de betrokken akten geregistreerd moesten worden, getuigde dat er in de administratie niets van een uitreiking was aangetroffen. In een ander geval bleek dit ten gemeente huize ook niet het geval te zijn. Uitspraak 12 mei. APELDOORN, 29 april Woensdag is de startrichting van de straaljagers, die van het vliegveld Deelen opstijgen, ingevolge een bevel van de comman dant, veranderd. Het gevolg hiervan is dat de straaljagers nu precies over Apeldoorn vliegen. De gemeenteraad was hier niet erg gelukkig mee en ver docht B. en W. alles te doen wat moge lijk is om dit ongedaan te maken. Deze kwestie kwam ter sprake, toen het gemeentebestuur ee: krediet van 3 500,vroeg voor de aanschatting vari een poederbluswagen, die de brand weer zal inzetten na het neerstorten van in brand geraakte straaljagers. Opge- merkt werd dat dit niet alleen m het belang is van de vliegeniers maar ook van de burgerij. De raad voteerde toen het gevraagde bedrag nadat de voorzitter had toegezegd al les in het werk te stellen om de oude toestand terug te krijgen. Hij geloofde overigens niet, dat de maatregel van de commandant van do vliegbasis vluö te veranderen zou zijn. DEN HAAG, 28 april De officier van justitie heeft vandaag voor de recht bank acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering ge- eist tegen een 25-jarige Haagse zeeman, die 9 februari in de Kettingstraat enige rollen kwartjes, dubbeltjes, zilver, een broche sleutels enz. zou hebben ont vreemdt. Tijdens de zitting herhaalde verdach te slechts de woorden: „Ik ben on schuldig", tot hij tijdens een getuigen verklaring plotseling riep: „U liegt". Het bleek niet mogelijk hem een ant woord omtrent zijn identiteit te ontlok ken, Om toch te kunnen vaststellen of deze verdachte wel de betrokkene was moest een wachtmeester van de par ketgroep te hulp worden geroepen. Deze kon onder ede verklaren dat de zee man met „ja" had gereageerd en had opgekeken toen zijn naam was afge roepen voor de zitting. De rechtbank nam op grond hiervan aan dat de te recht staande persoon inderdaad de verdachte was. Uitspraak 12 mei. Het Muiderslot, de dertiende-eeuw- se burcht, waar de hoofse drost van Muiden, P. C. Hooft, een gezelschap van dichters en kunste naars in zijn kring placht te ontvan gen, wordt opnieuw bedreigd. Niet door Fransen of Duitsers of welke andere kwaadwillende natie ook, noch door verval, want er wordt dapper geres taureerd, doch door een vUand die plotseling onvermoed Is komen opda gen. Het is de christelijke bouwvereni ging „Ons Belang", die een gigan tisch flatgebouw wil gaan neerzetten, vlak voor het Muiderslot, waardoor deze voormalige zetel van de drost van Gooiland zijn gezicht dreigt te verliezen en met zijn gezicht ook de belangstelling, die voor het historisch monument ieder jaar >pnieuw be staat. Jaarlijks bezoeken zo'n 80.000 mensen dit vermaarde slot, waar P.C. Hooft eens met Vondel sprak cn met Constanten Huygens debatteerde: het noodlot wil nu juist, dat aan de Con- stantijn Huygenslaan nabij het slot 48 flats zullen worden gebouwd voor de gemeentelijke woningzoekenden en dat de Constantjjn Huygenslaan nu net de ''-'v nMmj enige plaats is in Muiden, waar men flats kan bouwen. Slotvoogd Ton Koot is er met de Bond voor Heemschut zeer teleurge steld over en hij heeft een krachtig woord van protest laten horen. Boven dien heeft hij een brief geschreven aan het college van B. en W. van Muiden met de vraag of het bouwen van die flats nu zomaar toegestaan is. Het „ja" of „neen" hierop zal nog wel even op zich laten wachten, want Muidens vroede vaderen moeten dit eerst nog eens nader bezien en de raadsleden, zich volledig van hun ver antwoordelijkheid in deze bewust, zul len er toch ook over willen spreken. Intussen heeft de slotvoogd de heren wel gewezen op de schending van het landschappelijk beeld van het stadje zo wel gezien vanaf de buiten-Y-kant, als vanuit Amsterdam. De slotvoogd meent, dat de^bouw van flats, de eerste hoog bouw in Muiden, een aantasting van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiimiiimiiniiimiiiiiiiiiiiiiii De gemeente Apeldoorn de meest uitgestrekte gemeente van ons land heeft de be schikking gekregen over een rydend secretariebureau. Een aanwinst, welke een novum is. Woensdag werd de mo biele secretarie officieel in gebruik genomen en vanaf 2 mei zal de wagen wekelijks de dorpen Beekbergen, Hoen derloo, Loenen en Uddel bezoeken, waar het bureau een vaste standplaats zal hebben. Met een bezoek aan dit bureau zul len de bewoners van deze vier dorpen de zaken kunnen afhandelen, waar voor men voorheen een gang naar het gemeentehuis te Apeldoorn moest ma ken. Een service dus aan het pu bliek, dat hiermee veel tijd bespaart en in vele gevallen geen geld behoeft uit te geven voor een retourtje per bus. In de omgebouwde bestelwagen kun nen de dorpelingen voor tal van za ken terecht, voor zaken die behoren tot de secretarie-afdelingen bevolking, burgerlijke stand (echter niet voor ge boorte-aangiften en huwelijken), mili taire zaken, onderwijs en algemene za ken en voor kwesties ressorterend onder de gemeentediensten van ge meentewerken, volkskredietbank en slachthuis (aangifte huisslachtingen). Tenslotte kan men aan het open lo ket in het mobiele bureau de aansla gen van de gemeenteontvanger voldoen. De (veelzijdige) ambtenaar, die met de verzorging belast is, heeft vanaf de vaste standplaatsen ook de beschik king over telefoon, zodat overleg met de verschillende gemeentediensten en secretarie-afdelingen te Apeldoorn mo gelijk is. De rijdende secretarie-auto heeft een praktische inrichting Er zijn zelfs_ enkele klapstoeltjes aanwezig als service voor de wachtende bezoekers. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimiiiiHiimiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiimiiiMiimiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiitiimiiiiiiimi in Rotterdam zal worden gehouden. De Maasstad stelt zich veel voor van het Muiderslot als nationaal monu ment zal zijn, waardoor het aan be tekenis zal verliezen. Dit gaat hem met vele anderen zeer aan het hart. B. en W. zullen overigens bij het verlenen van de vergunning aan de bouwvereniging ook met het belang van de oplossing van de woningnood rekening dienen te houden. Muiden is bij de verdeling van het contingent woningwetwoningen door Ged. Staten van Noord-Holland gepasseerd, terwijl het tekort ontstaan na de ramp met de kruitfabriek nog steeds niet is ingehaald. Een wijsheid als van wUlen koning Salomon zal nodig zijn om een voor alle partijen bevredigen de oplossing te vinden. P. C. Hooit zou ook getreurd hebben om de uit- zichtsbelemmering van zijn slot, maar misschien zou hij wel gezwicht zijn voor de verlangens van de vele wo ningzoekenden. dit concours van ronde tastbare lucht kastelen om de Trophée de la Libe ration, want naarmate de vloot schaar ser wordt vóór de eerste wereld oorlog telde men er niet minder dan duizend werd het beeld van de zwe vende gondels spectaculairder. Men is op het ogenblik bezig de honderddertig duizend kilo fijn ballastzand en de tien miljoen liter gas, die voor de wed strijd nodig zijn, bij elkaar te krij gen. Naast een fabriek van waterstof gas is ook het gemeentelijk gasbedrijf ingeschakeld om met „gewoon stads- gas" aan de enorme vraag te voldoen. Voor het feest zullen o.a. naar Rot- e Finse romanschrijver Mike Waltari in Nederland is hij bekend door zijn roman „Sinuh, de Egyptenaar" heeft een Neder landse tulp naar zich vernoemd gekre gen. Een bos daarvan is na afloop van de première van zijn nieuwe toneelstuk „Miljoenendeficit" dinsdagavond in het Fins Nationaal Theater Suomen Kansallis Teatteri door twee stewar dessen van de Finair het toneel opge dragen en daar aangeboden door dese- cretaris van de Fins-Hollandse vereni ging in Helsinki. De nieuwe C&ravelle van de Finair had de tulpen dezelfde morgen van Schiphol meegenomen. Het gebaar is in Helsinki zeer ge waardeerd. De Waltari-tulp ls een nieuwe va riëteit, die de heer D. W. Lefeber te Llsse heeft gekweekt uit de oorspron kelijk Russische wilde greigii tulp. an de dertig grote ballons, die er op het ogenblik op de gehele wereld nog te vinden zijn, zullen er twaalf opstijgen voor de grote in ternationale ballon-race, die op 5 mei 'iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiii '-S? Zelfs met de koe aan de hand kunnen de bewoners van de dorpen rond Apel doorn even naar de gemeente-secretarie lopen om hun burgerlijke stand-ver- plicfitingen te voldoen. Het gemeentebestuur heeft het hen gemakkelijk gemaakt; het stuurt de ingezetene de secretarie al een stuk tegemoet. Niet altijd komen de ballonvaarders even prettig terecht. Gezagvoerder Jan Boesman is het wel overkomen, dat hij op een meer moest landen. Per roeibootje werd hij met natte voeten uit zijn ondergelopen mandje gered. terdam komen de 25-jarige mejuf frouw Andrée van Gemert (België), secretaresse van beroep, die de be schikking heeft over de „Christian Nell II", mejuffrouw Jeanne de Bast (België), de 27-jarige echtgenote van een restauranthouder, die met haar luchtvaartuig meewerkte aan de be kende film „De rode ballon", Albert van Bemden (België) een 35-jarige Vlaming, die altijd capriolen maakt in zijn mandje, Francois Schaut (Bel- fië), een 25-jarige beroepsmilitair, rancis Shields (U.S.A.), die zal op stijgen met de uit Mike Todds film „Reis om de wereld in tachtig dagen' bekende „La Coquette", mevrouw Constance Wolf (U.S.A.), een in de ballonsport bijzonder opvallende fi guur, Jacques Demenint (Nederland) een 56-jarige Haagse notaris, Ben Steeman (Nederland), een bankdirec teur van middelbare leeftijd, en Char les Dollfus (Frankrijk), die met de kleinste ballon van de wereld heeft in- feschreven, een „baby" van 250 ku- ieke meter. Het is de bedoeling dat de ballon vaarders zullen neerstrijken op een denkbeeldige cirkel, die rond Rotter dam zal worden getrokken. De lucht schippers zullen in totaal vijftien 4 twintig passagiers meenemen. Elke passagier zal op een hoogte van dui zend meter worden gedoopt met cham pagne, welke hij zelf voor dit ritueel beschikbaar dient te stellen. De organisatie van het feest berust natuurlijk bij Jan en Nini Boesman. „Geen doping en géén record-waan zin", zegt Jan Boekman, „maar een rustige wedstrijd, ballonvaren is im mers de veiligste sport na hengelen. Het is een hobby voor heimelijke poëten Voor Rotterdam is dit het grootste ballon-festijn, dat ooit in zijn geschie denis werd gehouden. Wellicht zullen er duizenden op het Afrikaanderplein staan, als daar om half één 's mid dags het vulstop openalles los" zal klinken voor de twaalf enthousias ten, mannen én vrouwen, die hun hart hebben verpand aan de kunst, om zich zonder motorische hulpmiddelen van de aarde te verheffen. Zij storen zich niet aan de uitspraak van een bekend K.L.M.-functionaris, die eens durfde te spreken van „de opgeblazen concurrentie van de vliegerij". CARACAS, 29 april (UPI) Een Russisch staatsburger, Wjatsjeslav La- winski, heeft gisteren een handgranaat laten ontploffen aan boord van een DC- 3 van de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij Avion Linea Aeropostal Vene- zolana. Het toestel is nabij Calabozo neergestort en aitgebrand. 10 personen kwamen om. Het tweemotorig vlieg tuig was onderweg van Caracas naar Puerto Ayacucho. Calabozo, hoofdstad van de deelstaat Guarico, ligt 160 kilo meter ten zuiden van Caracas. Drie personen hebben de explosie en het on geluk overleefd. De overlevenden hebben verteld, dat enkele personen in het vliegtuig nog wanhopig gevochten hebben met de plotseling buiten zinnen geraakte Rus, vóór hij de vei.igheidspen uit de gra naat trok en de granaat daarna tegen de wand van het vliegtuig slingerde. De overlevenden zijn de tweede piloot, Ollvo Parra, en twee passagiers. De overlevenden vertelden, dat La- winski, toen het vliegtuig in de lucht was, opstond en verkondigde: „Ik ben een ruimte-onderzoeker. Ik wil een gro te emotie beleven". Hp rende naar de cockpit, en passagiers sprongen op om hem tegen te houden. De tweede pi loot, Parra, verliet de cockpit en slaag de er in de armen van Lawinski even omklemd te houden, maar de dolleman rukte zich lo: Nadat Lawinski de handgranaat had weggeslingerd, volg de een luide explosie en het vliegtuig stortte neer. VATICAANSTAD, 28 april Vandaag heeft prof. dr. L. Pelzer van het Roer- mondse grootseminarie aan de H. Con gregatie der Riten de akten overgedra gen van het proces voor de zaligver klaring van deken Louis Thijssen uit Sittard. De heer J. van Wessem uit Sittard en mgr. dr. Jos. Damen, reetor van het Nederlands college te Rome, vergezelden prof. Pelzer. Naar het KNP verneemt zal mgr. Damenpostulator zijn In het proces, dat de Congregatie der Riten binnenkort zal inleiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7