Tien maanden geëist voor fraude op Schiphol Raad Heemstede akkoord met kapitaalsuitbreiding Bank Nederlandse gemeenten Overrompelende „HAMLET" door het Youth Theatre ARKA gemeente-ambtenaren vergaderen in Noordwijk Onderscheidingen in stad en streek Wonen in een flat o DE BRIEVENBUSSEN „Pijnlijke vermoeide benen?" Accijnsvrije drank en sigaretten kwamen op zwarte markt terecht HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Onderzoek naar de positie van de gemeentesecretaris HAARLEMSE RECHTBANK Finale uitgesteld Zonder vergunning gecollecteerd voor Oostzaan en Agadir VRIJDAG 29 APRIL 1960 PAGINA 9 In Haarlem SOUVENIRWINKELS IN BOLLENTIJD TOT TIEN UUR OPEN Schoolvoetbaltoernooi Grondverkoop Cloosterweg Mr. J. A. P. C. ten Bok- kel ere-voorz. Gentrum- comité Koninginnedag Maatschappij en Nijverheid Mr. G. G. van Dijk over „Werkgevers en defensie" Concert van vier koren TRENCO MATCHTOWN shirts zijn in ieder opzicht nieuw Een subliem shirt voor mannen, die het beste verlangen. üilll ISII HAARLEM, 29 april. Ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin zijn heden de volgende personen uit stad en streek onderscheiden. Filantrope of oplichtster? - Judo wedstrijden in Beverwijk HAARLEM, 28 april Tien maan- smokkel veroordeeld tot 150,boete den gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming wegens gevaar van vlucht eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen een twee- endertigjarige ex-asslstent-bedrijfslei- der van de N.V. Aero Gronddienst op Schiphol, die zich te verantwoorden had wegens het smokkelen van accijns vrije sigaretten uit een douaneloods, ten nadele van de fiscus, wegens dief stal ten nadele van de genoemde N.V. en wegens verduistering. Het verzoek tot onmiddellijke gevangenneming wees de rechtbank na raadkamer af. Drie weken geleden zou de verdachte reeds samen met de ex-directeur en een omgekochte douanebeambte, die inmid dels veroordeeld zijn terecht staan, maar de zaak werd destijds aangehou den, omdat de kroongetuige, een werk student in Parijs, niet verschenen was. Die werkstudent, die in opdracht van de verdachte douaneformulieren zoda nig had vervalst, dat de voorraad in die douaneloods in overeenstemming was met hetgeen er volgens de administra tie van de Aero Gronddienst was, ver- scheeen ook ditmaal niet, maar de zaak ging niettemin door. De officier van justitie zag in de ex-assistent-be- drijfsleider de organisator van de knoeierijen. De sigaretten en drank vonden voor een voornaam deel hun weg op de zwarte markt. De houding van de verdachte vond de officier zeer bedenkelijk, omdat hij destijds, toen de malversaties aan het licht kwamen, ge tracht had de aandacht van zichzelf af te leiden door een van de medeplichti gen te adviseren maar onder te duiken. De politierechter heeft de verdachte lnterijd reeds wegens de sigaretten en een maand voorwaardelijk. Daarom vond de verdediger, mr. P. Stoffels uit Amsterdam, dat de verdachte thans niet nog eens wegens hetzelfde veroor deeld kon worden, ook al waren ten tijde van de behandeling van de zaak door de politierechter nog niet de ern stige feiten aan het licht gekomen, die thans sindsdien achterhaald zijn. De rechtbank zal 12 mei uitspraak doen. HAARLEM, 29 april Burgemees ter en wethouders van Haarlem ma ken bekend, dat ter uitvoering van het raadsbesluit van 17 april 1957, nr. 7, winkels, waar in de periode van het bloembollenseizoen uitsluitend of in hoofdzaak souvenirs plegen te worden verkocht in de periode van 2 mei tot en met 25 mei 1950 op werkdagen ge opend mogen zijn tot 22.00 uur, zulks uitsluitend voor de verkoop van souve nirs. HAARLEM, 29 april De finale van het schoolvoetbaltoernooi 1960, tussen de YVim Gertenbachschool I en de A. H. Gerhardschool I, welke op zaterdag 30 april op het terrein van de v.v. Zand voortmeeuwen" zou worden ge speeld, is tot nader order uitgesteld. HEEMSTEDE, 29 april In de don derdagmiddag gehouden raadsvergade ring is uitvoerig gesprokén over het voorstel van B. en W. deel te nemen ln het aandelenkapitaal van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De bank wil het aandelenkapitaal van tien tot honderd miljoen gaan uitbrei den. Heemstede kan in het bezit ko men van 171.000,- aan aandelen, waar van tien procent moet worden gestort. De rente is de laatste jaren zeven pro cent, wat een goede belegging mag wor den genoemd. De raad ging met het voorstel ak koord, nadat er van enige zijden be- vruTuu waren geuit. De heer VER- AUUW (Arb.) was de mening toege daan, dat er alle reden is om aan de uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal mee te werken. Heemstede heeft in de afgelopen jaren herhaalde lijk een beroep op de bank gedaan en niet tevergeefs. Het voorstel tot uitbreiding van het kapitaal is door de aandeelhoudersvergadering (waartoe ook Heemstede behoort) aanvaard, dus zou het weinig elegant zijn als Heem stede een uitzonderingspositie ging in nemen en niet mee deed. De heer VER HOEVEN (KVP) had geenszins bewon dering voor de wijze, waarop de Bank van Nederlandse Gemeenten de verkre gen gelden uitzet. Het voorstel werd aangenomen met de stem van MR. PLIESTER (Prot. Chr.) tegen. De commissie van finan ciën heeft geen groot enthousiasme ge toond voor het aanvaarden, zei hij. Hoe wel mr. Pliester de leningspolitiek van de regering met haar toezicht op de rente in zeker opzicht wel kan waarde ren, meent hij toch, dat het Rijk de gemeenten niet zonder leningen kan la ten zitten. Het Rijk kan ook op andere wijze een regeling vinden. De weg van leningen via de Bank van Nederlandse Gemeenten maakt, volgens mr. Plies ter, leningen voor een gemeente als Heemstede bepaald duurder. De geld gever zou evenzeer geneigd zijn Heem- stede tegen 4% pet. tegen 100 pet. te lenen. Nu moet Heemstede aan de bank commissie betalen. Het ging hem te ver thans tot een extra verplichting van 171.000,- te moeten overgaan. Nood zakelijke leningen zullen er toch wel komen, ook zonder het aandeel in de Bank voor Nederlandse Gemeenten te vergroten. Waar Heemstede al zoveel kapitaaluitgaven heeft te doen met zeer beperkte middelen, achtte mr. Pliester het onjuist een belegging in bankaan delen te doen, wat bovendien niet een eerste taak van de gemeente is. Er lag een voorstel van B. en W. om een stuk grond van 450 vierkante HAARLEM, 29 april De onlangs afgetreden voorzitter van het Centrum Comité Koninginnedag, mr. J. A. P. C. ten Bokkel is benoemd tot ere-voorzit- ter. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: voorzitter W. H. Naessens; vice-voorzitter D. J. van Ellinckhuyzen; eerste secretaris D. H. van der Vlerk {Zijlstraat 5); tweede secretaris P. A. ï*eyseeerste penningmeester Jac. van Varis en tweede penningmeester B. G °chemus. Va^ARLEM, 29 aPril Voor de lede" Se Aet departement van de Nederland- Hani) aatschappij voor Nijverheid en luncu spreekt op 3 mei tijdens een rant p>"? de Kroonzaal van café-restau- gerneeJ,lnkrnann mr- G- c> van DPk, al- ciaal te secretaris van het Centraal So- gevers ge vers verbond, over „Werk- eh defensie". te,^ARLEM. 29 april In de gemeen- ren DCOncertza-d f?even 3 mei de ko- Snno °?s en Poëzie", ,,Zang veredelt" sens o" s Gemengd Koor" en „Vel- om bpif/nenSd Koor" een concert, dat o.m het U-d' begint. Uitgevoerd wordt Het ni-o-Li RetJuiem van L. Cherubini. d« Klerk Wordt bespeeld door Albert meter aan de westzijde van de Cloos terweg te verkopen. Dit voorstel werd aangehouden. MR. PLIESTER (Prot. Chr.) bracht enige van de in de com missie voor het grondbedrijf geuite be zwaren naar voren. De huurtermijn zou slechts vijf jaar zijn en de raad weet niet wie de huurder wordt. Het moet een bedrijf uit Heemstede zijn. Mr. Pliester vreesde, dat het huidige voor stel de mogelijkheid schept de bouwer uiteindelijk het voordeel van een ci viele prijs van de grond te doen genie ten en niet degeen, die het bedrijf gaat uitoefenen. Het gaat er juist om niet de bouwer, maar het bedrijf te helpen. Spreker vreesde, dat er een precedent zou worden geschapen als het voorstel werd aangenomen. Dit geschiedde dus niet. Advertentie van tricot-nylon - zijdezacht ventilerend vermogen, draagt heerlijk-koel minder gauw vuil absoluut no-lron snel droog Wit en gedessineerd 19.75 - 24.75 Verkrijgbaar bij VELU Grote Houtstraat 96 HAARLEM, 29 april Het zien eii meemaken van de Hamletvoorstellmg door het Engelse Youth Theatre is een merkwaardige belevenis. Vóór men er heen gaat, vraagt men zich af wat men er feitelijk gaat doen. Het zijn geen be roepsacteurs die er optreden. In feite zjjn het niets anders dan schooljongens. Het stuk is door en door bekend en van een zp het veredelde schoolvoor stelling mag men zeker geen nieuwe vi sie op dit stuk of zijn vermaarde schrij ver verwachten. Niettemin gaat men er heen. Misschien omdat het gezelschap zich formeel niet, maar feitelijk wel als een beroepsensemble presenteert. Ook, omdat het altijd een feest is Engel sen Shakespeare te zien spelen. Maar wanneer men de voorstelling eenmaal achter de rug heeft, blijft er van de aanvankelijke bezwaren weinig over. Het is zonder meer een genot om deze jongens van 14 tot 22 jaar Shakes peare te zien en te horen spelen. Men krijgt eindelijk eens een ongecompli- cerde Hamlet-voorstelling te zien. Re gisseur Michael Croft is van de tekst uitgegaan en hij heeft er aan eigen in terpretatie weinig aan toegevoegd. Voor deze jongelui was Shakespeare zelf voldoende en het komt me voor, dat het goeddeels jeugdige publiek een unieke kans heeft gekregen om de grote toneel schrijver te leren waarderen om zijn werkelijke kwaliteiten: krachtige, vaak ontroerend mooie en niet zelden zeer geestige verzen; spannende, enerve- rend-beweeglpke scènebouw en creatie van imposante personages. Regisseur Croft heeft alle nadruk op die tekst gelegd. Hij heeft zijn discipe len een voortreffelijke dictie bijgebracht, die gemakkelijk alle acoustische hinder nissen overwon. Het was een genot om dit Engels te horen spreken. De decor bouw heeft hij heel simpel gehouden. Het decor, ontworpen door de regis seur, bestond uit een groot aantal prac- ticabele trappen tegen een horizondoek en verder in zwarte gordijnen. We kun nen niet zeggen, dat het een mooi de cor was, maar het was goed bruikbaar door zpn neutraliteit. De belichting vond ik persoonlek met best. De donkere scë nes werden vrijwel inktzwart gehou de" z°dat men bijna niets kon onder scheiden, terwpl in de lichte zteh7eViChtiW6rd gebruikt, dat hetnop zichzelf wel suggestieve decor volko men werd doodgeslagen. De sfeervolle costuums waren afkomstig van het Sha kespeare Memorial Theatre. De man die deze voorstelling droeg met zijn krachtige toneelpersoonlijkheid was de Hamlet van de begaafde Richard Hampton. Hij speelde de rol glashelder en met een onvoorstelbaar gamma van stemnuances. Naast hem noemen we on- middellijk de bijzonder mooi opgebouw de Claudius van Kenneth Farrington en de prachtig strak gespeelde Gertru de van Michael Butcher. Wanneer wp verder nog Peter Lee noemen als de zeer sympathieke Horatio en Neil Sta cy als de in het kluchtige getypeerde Polonius, dan willen wij graag opmer ken dat alle anderen in hun yeel be scheidener rollen zich prachtig aan sloten bp de topspelers. Dat alleen de eerste drie in staat bleken tot een werkelpk boeiende mi miek, lijkt mij een gevolg te zijn van hun ouder en dus ryper zün. Een enkele opmerking nog over de vrouwen rollen, hier door jongens gespeeld. Het moge in Shakespeare's tüd gebruikelijk zpn geweest jongens vrouwenrollen te laten spelen, in onze tyd is de actrice een. volkomen geaccepteerde figuur en doet zich dus geen enkele noodzaak meer voor om in travesti te laten spe ten. Het effect is zo gauw lachwekkend en we kunnen Michael Croft alleen maar gelukwensen met het feit, dat hy wat dit betreft besloten heeft de nor male weg te gaan bewandelen. J.W.v.d.V. Advertentie Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apotheek en drogist TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Hoog boven zijn omgeving uit torent in Haarlem de 30 meter hoge torenflat Zuiderhout in de Willem de Zwijger- laan bij de Middenlaan. Van de daktuin af geniet men een riant uitzicht niet alleen over het Spaarne tot ver in de Haarlemmermeer, maar ook aan de an dere zijden over de Hout en de Haar lemse bebouwing. De torenflat is ge bouwd naar plannen van de architect, prof. ir. H. T. Zwiers te Haarlem. Er zijn negen verdiepingen terwijl ook op het platte dak bestemd o.m. als zon neterras voor de bewoners enkele woningen zijn. De flat telt 51 woningen waarvan het aantal slaapkamers vari eert van één tot drie. De inrichting is zeer luxueus. Er komt een concierge, die verschillende „diensten" aan de be woners verleent. Men kan bij hem bijv. maaltijden bestellen en hem bood schappen laten doen of aannemen. NOORDWIJK, 29 april In het Ca sino in Noordwijk heeft voorzitter J- 4- Loerakker gisteravond de jaarvergade ring van de groep gemeente-anibtena- ren van de ARKA geopend met een uit gebreide redewaarin hij op de eerste plaats de vorig jaar overleden burge meester van Beegden-Horn (L)de heer L. M. Kirkels, herdacht, die penning meester is geweest van de landelijke hoofdgroep. Ook introduceerde hij ter vergadering de heer H. E. C. J. van Luxemburg als de nieuwe secretaris. Veel aandacht wijdde de heer Loerak ker uiteraard aan de kwestie van de bezoldiging, waarbij hy uitdrukkelijk stelde dat de toegestane 5 pet. salaris verhoging per 1 april van dit jaar de ARKA met tevreden heeft gesteld. De vaak grote verschillen in bezoldiging in de verschillende gemeenten, leveren moeilijkheden op en het bestuur van de landeiyke hoofdgroep gemeente-ambte naren heeft daarom richtiynen opge steld die een regelmatige en bevredi gende oplossing van het vraagstuk ga randeren. De heer Loerakker toonde zich tevreden, dat niet alle gemeenten inzake de voorschotregeling in het van regeringswege opgelegde keurslijf zpn gestapt. Optimistisch was de voorzitter ge stemd over de binnen afzientfare tüd te verwachten aanpassing van de over- heidspensioenen aan AOW en AWW. Hy onthulde voorts, dat een commissie be gonnen is een onderzoek in te stellen naar de functie van de gemeente-secre taris. Hij hoopt dat dit onderzoek tot een positieverbetering zal kunnen lei den. De heer Loerakker was trots, dat de gemeenten in verschillende geval len het rijk zpn voorgegaan in het vaststellen van een premie-spaarrege ling. Als wens voor een dergelpke re geling noëmde hy een glpdende premieschaal voor ambtenaren met een pensioengrondslag boven 7200, alsmede een uitgebreide Hjst van be stedingsobjecten. \OETBAL Morgenochtend om tien uur speelt een elftal van het personeel van de Houtwerf een wedstrijd tegen een elftal van de gezamenlpke Haar lemse vakverkopers. De wedstrpd wordt gespeeld op het terrein aan de Zeeweg te Bloemendaal. Ridder Ned. Leeuw: Mr. H W Schraagen te Aerdenhout. voorzitter van de Broederschap der Notarissen in Nederland; mr. Th. M. J. de Graaf te Lisse, lid van de Tweede Kamer- mr. I. Möller te Noordwijk aan Zee, di recteur Vereenigd Cargadoorskantoor te Amsterdam. Officier Oranje Nassau: B. G. Hos- man te Beverwpk, deken en pastoor; dr. J. H. Stelma te Bloemendaal, voor zitter van de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk; dr. P. H. Schroder te Haarlem, algemeen secretaris van de Maatschappij tot I^ut van 't Algemeen; ir. G. O. J. van Ditz- hupzen te Aerdenhout, directeur van de Koninklpke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes n.v. te Be- verwiik* ir C Tïolcen te 131oemen* mmrvT r daal directeur van de werf Conrad en ker te BeverwUk. kassier bil het kantoor L. Lam te Heemstede, voorzitter van de Stork Hiisch nv te Haarlem: J, E- °S(*e Klerk, toonkunstenaar uit Haarlem van De Twentsche Bank n.v.; H. Son- Haarlemse Christelijke Middenstandsver- Staarberg te Heemstede, directeur van ridde in de Orde van Oranje-Nassau. dnrn m Haarlem, voorman b(j de n.v. „niniun. ridder in de Orde van Ornnie- Werkspoor n.v. te Amsterdam: mr. H. B. Wildt Meijboom te Overveen. Ir. chef van 's-Ryks belastingen; I. Kuüper te IJmuiden, havenmeester bü het Staatsvissershavenbedryf; A. Defilee te Haarlem, werkmeester by de n.v. Ne- derlandsche Spoorwegen; E. Meyerink te Haarlem, erelid van de Ned. Bond van Meubileerdèrspatroons en secr.- penningmeester van de Vakschool voor meubelmakers; A. Markerink te Sant poort, voorz. van organisaties op het gebied van land- en tuinbouw; W. G. Menken te Haarlem, onderdir. van de Centr. Coöperatie van de Kath. Land en 'uinbouwbond: W. Niesten te Be verwyk; H. I 'ooy te Haarlem, hoofdop zichter voor bpzondere diensten der PTT; J. C. Maarschalkerweerd te Vijf huizen, ass. werkmeester by de afd. speciale projecten van de Koninnkiyke Luchtvaart Maatschappij n.v. Eremedaille In zilver Oranje Nassau: A. J. Martens te Beverwyk, parkopz.; H. J. Sieffers te Haarlem, brigadier van gemeentepolitie; E. van den Brink, te IJmuiden, erevoorz. van de Ver. voor Christeiyk Nationaal Schoolonderw W. B. Buis te Aalsmeer, bestuurslid van het Aalsmeers Fanfarekorps; J. Bak- ..Jt. dorp te Haarlem, voorman bij Ned. Spoorwegen; mej. T. Hoving te Haarlem hoofdemployé der PTT; A. eniging, ridder in de Orde van Oranje- N assau. T LWT Ma=mte Bloemendaal. in- der Invoerrechten en Accynzen- R. N. van''Öosten~të"Haarlëmmermeer, chef soecteur van de landbouw Busser te Haarlem hoofdcont'r van de bureau van het verkoopkant Am- n.v. Baartman en Koning; P. J. van der specteur van de landbouw. 's.Ryks belastingen ter Insnectie der sterdam van de Kon. Ver Tapytfabr. Zaim> te Noordwijk, afd.-chef by de n.v. Registratie en Successie- J P Donken n-v.; A. G. Hoek te Noordwijk, chef- Bloembollenkwckerij en -handel „Ko- - -1-""nynenburg en Mark"; L. van Osch.te ,®n Haarlem, >aas van de mechanische y TT HIH wmuiaen oi« - - T werkplaats bp de n.v. Machinefabr. Fi- Lindeijer te Haarlem, adviseuse van van de Nautische Dienst van de n.v, chef op het Bloembollenbedr. van de gee; C. F. Kaslander te Aalsmeer, be de Christen Jonge vrouwen Federatie; J. Bureau Wijsmuller; R Meijer te Bad- 1 Ridder Oranje Nassau: G. E. Noord- C. de Klerk te Haarlem, toonkunstenaar, poevedorp. bureauchef der PTT- J J R. Fruitema te Haarlem, hoofdcontr. Abspoel te Heemstede, alg. 'assist! A van s Rijks belastingen ter Inspectie viuchtprod iktie Groep der Koninkiyke Luchtvaart Maatschappij n.v.; H. Bral te Beverwpk, dir. van de n.v. Beverol; J. A. Dal te. Haarlem, dir. van de Gra- veerinr. en Stempelfabr. J. A. Dal Zn.; L. Lam te Heemstede, voorz. van de Christ. Middenst. ver. te Haarlem; W. J. B. M. J. van Liemt te Haarlem, dir. van de n.v. Fynhout- en Triplexhandel ,,Fetim" te Amsterdam; H. P. Th. Kolk te Aalsmeer, bestuurslid van org. op het gebied van de bloemkwekeryB. Fels, te Haarlem, hoofd van het Bureau Noord-Holland van het departement van Maatschappeiyk Werk; L. Poppinga te Heemstede, hoofdcommies bij het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. G. H. van Itterson te Aals meer, wethouder; P. J. Verwaijen te IJmuiden, directeur van de gemeete- lijke Visserijschool; mejuffrouw H. Huibema te Castricum, bureauchef der P.T.T.; dr. A. A. Thiadens te Aerden hout, directeur van de Geologische Stichting; H. van de Bunt te Bloemen daal, vennoot van het Organisatie-ad viesbureau Van de Bunt Co. te Amsterdam. Eremedaille In goud Oranje Nassau: J. Poen te Haarlem, chef van de Uur- Mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester werkmakerp bp het Prov. Elektriciteits- van Lisse en lid van de Tweede Kamer, bedr van Noord-Holland; H. D. van fractie in de Haarlemse gemeenteraad bloemenveiling -Het Cetrum J. van ridder in de Orde van de Nederlandse der Hor te Heemstede- P C. A. A. Fe- en bestuurslid van vele organisaties, den Klinkenberg te Aerdenhout, oud- stuurslid van het Aalsmeers Fanfare korps. A. A. J. Vermandei te IJmuiden. Eremedaille in brons Oranje Nassau: J. C. Kwaasteniet te Hillegom, fitter bp het gemeentelpk gasbedr.; L. Kempe te Santpoort, gepens. tuinman A bij het plantsoenbedr. der gem. Velsen; W. J. B. van der Hpden te Velsen, hoofdtuin man bp het plantsoenbedr.; D. Broer, te Uithoorn, huurincass. bp het gem. woningbedr.; E. Maarse te Aals meer, lid van het Aalsmeers Fanfare korps; mej. A. M. Boosman, hoofdschr. van 's-Rijks belastingen ten kantore der Directe Belastingen te Haarlem; G. Hendriks te Haarlem, ploegbaas bij het wegonderhoud bp de n.v. Ned. Spoorw.; W. F. de Vries te Haarlem, autogeen lasser bij de n.v. Ned. Spoorw.; G. J. van Avezaath te Haarlem, best, bp de n.v. Ale. Transp. en Exp. Ondern. Van Gend Loos; A. Sierveld te Haar lem, chauff. bp de n.v. Alg. Transp.- en Exp. Ondern. Van Gend Loos; Jac. Vink Jzn. te Noordwyk aan Zee, opstapper van de strandreddingsboot van het station Noordwpk der Kon. Noord- en Zuidhollandsche Redding Mp. C. Brouwer te Vogelenzang, best. eerste klas der PTT; D. van Duynen te Haar lem, exp. der PTT; Th. Hpnen te Drie huis, best. eerste klas der PTT; J. Th. W. van Liemt, directeur van de „Fetim" Groeneveld te Beverwpk; G. van der te Amsterdam, voorzitter van de K.V.P.- Wel te Beverwpk, veilingmeester bp de ns flatgebouw is nu een jaar bewoond en hoewel het maar een vrij klein ge bouw is, ken ik nog niet alle namen van de bewoners. Als ik mijn man de verha len ver*el over wat wij weer in ons ge bouw beleefd heb ben, noem ik de mensen gemakshal ve maar bij de bij namen, die wij ze in de loop van de maanden Y ebben toebedacht. Dan spreken wij over „de kleine Rudolf" over „het nieuws gierig Aagje", of over de „Honden- mevrouw" en in een enkel geval over „de vader van Wil- lemien" of „de moe der van Ronald". „De kleine Rudolf", en zijn vrouw wo nen een verdieping hoger dan wij. Hij is een kleine, on danks zijn ingeto genheid ietwat schilderachtige ver schijning. Hij en zijn vrouw lijken mij heel vriende lijk, maar je voelt dat hij tot een an dere wereld behoort dan de meeste men sen. Zoals het me- Hij merkte de folders uit zpn eigen bus. rendeel van de be woners van ons flatgebouw zijn ze jong. Ze wonen naast een gezin, dat ik wat nader ken, doordat ik vroeger met haar dus de vrouw des huizes op school ben geweest. Voordat ik verder vertel over de kleine Rudolf, moet ik eerst even iets uit leggen over ons trapportaal. In het portaal bevinden zich de brievenbussen van de bewoners. Deze vormen, om het schematisch voor te stellen, één grote bak, waarin ieder zijn persoonlijk afgesloten kastje heeft. Buiten zijn de gleuven van de diverse brievenbussen. De winkeliers in onze buurt overstromen ons bijna dagelijks met hun folders en brochures, waarin, al of niet goedkoop, hun waren aangeprezen staan. Het is werkelijk wel eens vervelend zo vol als de brievenbus ii met alleen maar reclamefolders. Het komt eigenlijk weinig voor dat er iets nieuws of belangrijks in staat. Ik neem ze mee en frommel ze in de vuilnisbak. Zo doen de meesten, maar een enkeling neemt die moeite niet en laat al dit pap ie, in het portaal achter. Het is begrijpelijk dat deze slordigheid een lichte ergernis bij de overigens zo vriendelijke kleine Rudolf had opgewekt. Hij koesterde verdenkingen tegen zijn buren, ik bedoel dus mijn vroegere schoolgenote en haar man. Kort geleden nu heeft de kleine Rudolf de foldertjes in zijn bus van een dun tekentje voorzien en die in de brievenbus van zijn buren laten glijden. Toen hij de volgende dag deze gemerkte folders in het portaal vond liggen, had hij zijn bewijs. Hij schreef 's avonds een brief in beleefde termen aan zijn buren, waarin hij zijn list open baarde en zijn sterke verdenkingen uitsprak. Hij verzocht ze, er toe bij te dragen dat het gezamenlijke trapportaal vrij bleef van ongerechtigheden als dit reclame- papier. „Wel heb ik van mijn leven," riep stomverbaasd de echtgenoot van mijn vroe gere schoolgenote uit. Altijd neem ik die rommel mee naar boven en stop ze in de vuilnisbak. Maar gisteren vond ik zo'n grote stapel in de bus, dat ik kwaad werd en al het reclamepapier in het trapportaal gooide." De kleine Rudolf is heel vriendelijk tegen ze gebleven. Maar nog altijd kan men in ons trapportaal reclamepapier zien rondslingeren. FLATBEWOONSTER Leeuw. npn te Haarlem, hoofdassistent-sectie- ridder in de Orde van Oranje-Nassau. besteller, 1ste klas der P.T.T. HAARLEM, 28 april Acht maan den gevangenisstraf eiste de officier van justitie bp de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen een zevenenveertigjarige vrouw uit Haarlem, die terecht stond omdat ze zonder vergunning in IJmuiden op 25 januari van dit jaar voor de slacht offers van de watersnood in Oostzaan had gecollecteerd en ervan verdacht werd, dat ten eigen bate gedaan te heb ben. ,,De meest ergerlijke vorm van oplichting" noemde de officier van jus titie het gedrag van de vrouw, die daar- ee de liefdadigheid in een slecht licht stelt. De vrouw, die enkele weken later in de Haarlemmermeer voor de slachtof fers in Agadir gecollecteerd zou heb ben, bediende zich van stempels voor collectes ten bate van het Blindenwezen. Dat woord zou ze uit de stempels gesne den hebben. De officier van justitie wees er in zpn requisitoir op, dat er op grote schaal gezwendeld wordt met col lectes ten bate van de blinden en dat het typerend voor verdachte is, dat zp zich ook met collectes voor het Blinden wezen bemoeit. De politie in Haarlem had de vrouw destpds naar het zeggen van de officier te goeder trouw maar volkomen ten onrechte gesteund. De verdachte zelf ontkende heftig, dat ze het geld voor zichzelf wilde hou den. Ze was vast van plan het te stor ten ten bate van de watersnoodslacht offers en ze verklaarde diep begaan te wezen met hun droevig lot. De politie in Velsen zou haar verklaringen volko men verdraaid hebben. Haar verdediger mr. H. M. C. Dekhuyzen, was het met de verdachte eens, dat haar verhoor al te tendentieus geschied zou zijn. Dit is de manier om van een filantrope' een misantrope te maken", meende hy Hp concludeerde tot vrijspraak en vroeg ook onmiddellpke invrpheidstelling van de vrouw. Het laatste verzoek wees de rechtbank na raadkamer af. De uit spraak valt donderdag 12 mei. (Advertentie) Dan voor U LIBELLE ELASTIC Geeft - onzicht baar - medisch verantwoorde steun. Even elegant als een wandelnylon en lOxzo sterk. Vraaa voorfich- tingstolder aaa Libelte Kousenfabr.N.V.f Pos f bus 12, Haarlem. *ylort zottin BEVERWIJK, 29 april Zondag zul len in Sportschool de Lange vriend- schappelpke judo-ontnmetingen plaats hebben tussen teams uit Hoorn, Alk maar, Heiloo en Beverwpk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9