„ACHTERHUIS" herstel weer open gesteld Burgemeester van Hall slaat paal voor studentenhuis m PORT AFTREDENDE" artisten voelen zich bedreigd Kwatta Reep I Wicjherth 9s tVvaak PAUL VLAANDEREN „Veronica" speelt gevaarlijk spel CARPANO Schouder aan schouder Wim lbo c.s. doen zaak uit de doeken Rectificatie PUZZEL VAN ZATERDAG IN AANWEZIGHEID VAN QTTO FRANK Handbalsters spelen oefenwedstrijd Courses te Nootdorp Uitzendingen bedreigen veiligheid op zee Eccellentissimo-Italiano vermouth Carpano! Gerechtshof bevestigt uitspraak van de Arnhemse rechter Driejarig kind dode lijk verongelukt Wellicht geen fooien meer bij de kapper WOENSDAG 4 MEI 1960 PAGINA 2 Voorbereiding wereldtitel COURSES HILVERSUM Omroepen contra „T.V." In Hillegom Pl 't is weer Na 1 juli (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 3 mei De lange str\jd van velen voor het behoud van het huis Prinsengracht 263, waar An ne Frank in de oorlog was ondergedo ken, heeft vandaag zjjn bekroning ge vonden. Het „Achterhuis" is behouden, en het iis bovendien een centrum ge worden van jongerenactiviteiten. Het eeuwenoude pand is door architect Rappange zorgvuldig gerestaureerd en, ten dele, erbouwd om aan bijeen komsten van grotere omvang onderdak te kunnen geven. Het achterhuis zelf is in zijn oude toestand gelaten. Het oude behang zit er nog steeds op de muur en de ,-uimte is volkomen leeg, want na de arrestatie van het gezin Frank en van de andere onderduikers is het gehele meubilair „gepulst". De heropening vond plaats tijdens een korte plechtigheid in het achter huis, waarbij alleen de vader van An ne Frank, Otto Frank, de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall, en de twee dames „Miep" en „Elly", wier heldhaftige rol in de onderduik periode elke bezoeker van het toneel stuk of de film bekend is, aanwezig waren. Waarschijnlijk hebben zfl even een blik geworpen op de kleine menselijke documenten, die deze trieste, verlaten ruimten vertoonden: de kleine streep jes op het behang, waarop de groei van Anne en haar zusje met potlood waren aangetekend, de kaart van het front in Normandië en, op de kamer van Anne, de talrijke prenten van.kin deren, filmsterren, landschappen, beel den en schilderijen, die Anne aan de wand had geplakt. Zij zijn tegen sou- venierjagers beveiligd door een plastic bekleding. De bezoeker kan een blik werpen op de prachtige kastanjeboom in de zonnige tuin, die juist op het punt staat in bloei te gaan. Anne heeft er over geschreven evenals over het ca rillon van de nabijgelegei Westertoren. De kamer van Anne Frank in het her opende „Achterhuis". Op de wand de vele platen, die Anne erop had geplakt. Maar de ruimten waren in werkelijk heid steeds in duister gehuld door de verduisteringsgordijnen, die voortdu rend voor de ramen zaten. Na de opening verzamelden zich de genodigden in de benedenzaal waar mr. F. B. Bakels, de voorzitter van de Anne Frankstichting, een overzicht gaf van hetgeen de stichting in de af gelopen drie jaren heeft verricht. Het huis werd, .et het buurhuis 265, in eigendom verworven en gerestaureerd. Bovendien werd een aantal woningen op de hoek van de Prinsengracht en de Westermarkt aangekocht en ge sloopt om plaats te maken voor een studententehuis, waarvoor de eerste paal vanmorgen door de burgemeester is geslagen. Dit tehuis, dat in de zomermaanden als hotel zal worden geëxploiteerd, ver krijgt een nauv.e samenhang met het Anne Frankhuis en met de stichting International Youth Center of the An ne Frankstichting, die onder voorzitter- DEN HAAG, 3 mei Als voorbe reiding op het wereldkampioenschap speelt de Nederlandse dames-handbal- ploeg zondag op het terrein van APGS te Amsterdam een wedstrijd tegen Zeeburg. De ploeg zal uit de volgende dames wor de geformeerd: Tonny v.d. Velde (WLC), Marjolein Das (Hygiëna), Jean ne Overbrugge (WLC), Mien de Neef ♦•Hygiëna), Willy Walraven (WLC), Tini Veen (Athene), Carla Oldenburg (Hy- giëa. lesje v.d. Velde (Athene), Tjitske de Groot (Sparta-Gr.), Hennie de Jong (Hygiëa), Nel van Hooff (WLC) en Rie Gaken (PSV). (Van onze paardesportmedewerker) NOOTDORP, 4 mei Voor de don derdagmiddag (Bevrijdingsdag) in Noot dorp te houden draverijen luiden onze tips als volgt: Bevrijdingsdagprijs, (1940 m); Yvon ne Hollandia, Ylite Rose, X Kwibus B. Vaderlandprtjs, (1660 m)Our Fris co. Theo Messidor, Q. Pascom. Wil- helmusprjjs, (2380 m): Wirma O, Ufer- zwaluw S., Xina S. Overwinningsprijs, (amateurs) (1940 m.): Upie Scott P., Wordley Hanover, U Diena. Koninginne- prijs, (2380 m.)(onder de man), Rou lette Hanover, Ralph Erebus, Vorstin Kitty. HILVERSUM, 4 mei De uitslagen van de koersen, die dinsdagavond zijn gehouden, luiden: Woudduif-prijs, 2040 meter: 1. Ybert D, J. van Dooyeweerd 3.02.7, 1.28.7; 2. Yvonne Heny; 3. Yackey Moore; toto win. 4,70, pl. 1.60, 1.50, 2.90, koppel 5.00, cov. 3.80. Houtduif-prijs, 2000 meter: 1. Curlew; 2. Ugoldman K; 3. Tabor Harvester D. Tortelduif-prijs, 2040 me ter: 1. Witty Hanover, P. Heynen 3.07.5, 1.32.0; 2. X Nimble; 3. Wicher's Lady gr. Toto winn. 1.90, pl. 1.50, 3.70, koppel 7.30, cov. 5.30. Trekduif-prijs, 2400 me ter: 1. Vit Donum, F. J. Eerenberg 3.42.0, 1.30.2; 2. Trixy; 3. Unaniem; Tot. winn. 1.60, pl. 1.30, 2.50, koppel 9.50 cov. 7.80. Velduil-prijs, 2000 meter: 1. Wilma Dear, E. Kruithof 2.57.5, 1.28.9; 2. William Axkit; 3. Vink S. Toto winn. 4.00, pl. 2.30, 1.90, 2.00, koppel 11.20, cov. 6.30. Vis-Uil-prijs, 2400 meter: 1. X Pluto, J. van Leeuwen 3.32.7, 1.28.7; 2. Thea Drabbe; 3. Vrolijke Frans. Toto winn. 5.30, pl. ".00, 4.50, koppel 29.10, cov. 6.30. Tot. omzet was 66.176,-. schap van Otto Frank zal streven naar de ealisering van de gedachten van verdraagzaamheid en idealisme, die Anne Frank in haar dagboek heeft vastgelegd. Burgemeester van Hall sprak een dankwoord en toen verscheen een diep ontroerde Otto Frank op het spreekgestoelte om met enkele be wogen woorden zijn gevoelens weer te geven. Op dat moment realiseer den zich weer velen wat zich onder het dak van het „Anne Frankhuis" heeft afgespeeld. De restauratie van de beide huizen is nog niet geheel voltooid, maar het Achterhuis zal voortaan elke morgen van negen tot elf uur te bezichtigen zijn. Verwacht wordt dat spoedig ook het manuscript van het dagboek er zal worden ten toon gesteld. Het studententehuis op de hoek van de Prinsengracht en de Westermarkt, waarvoor architect Pais de plannen heeft gemaakt, komt in de zomer van 1961 gereed. DEN HAAG, 3 mei „Dat lastige juffertje Veronica speelt een heel ge vaarlijk spel", aldus een commentaar van de plaatsvervangend directeur-ge neraal van P.T.T., mr. J. J. Klaasesz, op deze wilde zender voor de Noord- wijkse kust. „Ten onrechte", zo zeide hij, „worden de P.T.T.-bezwaren in het licht gesteld van een oordeel over com merciële omroep. Dat is echter niet zo zeer een zaak, die P.T.T aangaat. Ons gaat het om de technische en organisa torische kwesties". ,,De uitzendingen van Veronica be dreigen de veiligheid op zee in zeer ernstige mate. Reddingdiensten, loods wezen, kustradio's en lichtschependien sten van Duitsland, Engeland en Ne derland worden door Veronica gestoord. Deze zender zal blijven storen op elke frekwentie en zelfs bij zo zuiver moge lijke modulatie. Er zijn mensen, die Veronica blijkbaar wel grappig vinden, maar men zal wel anders praten als Veronica in geval van een scheeps ramp het reddingwerk zou verhinderen" aldus de heer Klaasesz. „Wij hebben zeer beslist een taak bij de handhaving van de orde in de frekwentie-verdeling, omdat anders onherstelbare rampen kunnen onstaan". zo zei de hoge zegs man van PTT. De beschuldiging, dat P.T.T. een stoorzender in werking zou hebben ge steld, wees de heer Klaasesz van de hand. „Het zou ook bepaald geen aan trekkelijke methode zijn een „piraat zender" met dezelfde methoden te be strijden," zo zeide hij. Peilingen van P.T.T. hebben aangetoond dat de stoorzender in kwestie hoogstwaar schijnlijk buiten onze oostgrenzen ligt. P.T.T., zo werd tenslotte gesteld, is aan internationale afspraken gebonden, waarbij de verdeling van frekwenties zo goed mogelijk is vastgelegd. Nog on langs is besloten het voorhanden heb ben van omroepzenders op zee te ver bieden. Deze internationale afspraak wordt op I mei 1961 van kracht. Geen vlag zal dan nog een radiopiraat kun nen dekken. Advertentie SPAAR DE CARPANO CAPSULES! Zend 12 van de nieuwe Carpano- schroef-capsules naar de importeur Paul Sorbi N.V., Geest 38, Den Haag en U ontvangt de echte Italiaanse Carpano-parasol doorsnee 1.80 ml winkelwaarde f 120. op een sterke verstelbare aluminium buis; franco thuis voor 35.I „Le piace?" -..Bevalt het U?" - zal Uw Italiaanse gastheer zeggen wanneer hij U een originele Italiaanse Vermouth laat proeven: de pittige Carpano Vermouth. Hij wéét al wat U zeggen zult:„Eccellentissimo! Ik wist niet, dat Vermouth zó goed, zó pittig, zó verrukkelijk kon zijn!" Ja, maar dit is dan ook de Carpano, de Vermouth die de Italianen zelf kiezen. En wanneer U er daarna op let, dan ziet U op alle terrassen, in alle hotels: CARPANO! Deze héérlijke Carpano is óók in Nederland verkrijgbaar. En wanneer U hier zelf gastheer bent, dan zult U met evenveel genoegen aan Uw gasten vragen: „Le piace?" - „Bevalt het U?" - En dan ként U het antwoord: Héérlijk! NU 3 TYPES CARPANO Carpano „Classico" f 7,95*' Carpano „Punt e Mes" f 8,45*, Carpano „Dry" f 8,45* Per 0.70 literfles Advertentie Rotterdam handel ARNHEM, 3mei Het gerechtshof te Arnhem heeft, uitspraak doende in het kort geding van de omroepvereni gingen contra het weekblad „TV", een onderzoek van deskundigen bevolen. De omroepverenigingen waren in be roep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank te Arnhem, waarbij ook de ze een onderzoek beval naar de vraag, of de publikatie van de radioprogram ma's in „TV" een bewerking is, die als een nieuw oorspronkelijk werk moet worden aangemerkt en waarbij zij ten aanzien van de televisieprogramma's besliste, dat het gevraagde verbod moet worden afgewezen, omdat niet is bewezen, dat daarbij direct of indirect van auteursrechtelijk beschermde ge schriften van de omroepverenigingen gebruik 'is gemaakt. Het gerechtshof heeft ter aanvulling bevolen, dat de deskundigen, prof. mr. G. H. C. Bodenhausen uit Den Haag prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers en prof. mr. A. Pitlo, beiden uit Amster dam, een verslag zullen uitbrengen na kennisneming van onder meer ook het verslag van de deskundigen prof. dr. E. D. Hirsch Ballin, prof. dr. H. E. Ree- ser en prof. mr. dr. M. Rooy, welke deskundigen een verslag hebben uitge bracht voor de raadsman van het week blad „TV". Het gerechtshof wees tenslotte de zaak naar de president van de rechtbank om op de hoofdzaak te worden beslist. Het gerechtshof heeft zich geheel kun nen verenigen met het vonnis van de rechtbank ten aanzien van de televisie programma's. Het beroep van de om roepverenigingen wordt terzake afge wezen. DEN HAAG, 4 mei Bij K. B. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. Heerkens, te Valkenswaard en de heer A. Barentsen, hoofdinspecteur van gemeentepolitie, ambtenaar le klasse, te Heemstede. HILLEGOM, 4 mei Gistermiddag omstreeks drie uur is de driejarige Ronnie Hartman in de Molenstraat door een auto aangereden. Vanochtend is het kindje in het Diaconessenzieken- huis in Haarlem aan de gevolgen over leden. Het kind was met zijn moeder op be zoek bij een tante. In een onbewaakt ogenblik is het kind de straat overge stoken en onder een personenauto ge lopen. Aanvankelijk lieten de gevolgen zich niet ernstig aanzien. Na de aanrij ding stond het jongetje weer op en liep weg maar tien meter verder viel het opnieuw. Onmiddellijk werd het toen overgebracht naar Haarlem, waar het vanochtend overleed. 11 ii AMSTERDAM, 3 mei Naar aanlei ding van de verklaring, die de besturen van de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting hebben uitgegeven ter zake het gecombineerde radio- en televisieprogramma van 5 mei a.s. „Schouder aan Schouder", heeft vanmorgen Wim' lbo tijdens een persconferentie voor het eerst officieel het standpunt van de niet optredende artisten en de gang van za ken duidelijk naar voren gebracht. Aan leiding hiervan is, dat na de samen komst gisteren in Hilversum van de protesterende artisten en Nationale Pro gramma-commissie een bijeenkomst die een bijzonder vlot en vriendelijk verloop had de beide partijen tot het besluit waren gekomen gezamelijk een communiqué uit te geven dat een zijdig door de NRU en de NTS later op de dag werd genegeerd. De heer lbo overhandigde ons tijdens de bijeenkomst vanmorgen de brief,welke de zeven „aftredende" artisten naar de bespreking met de NPC hadden mee genomen. De inhoud luidt als volgt: „Omdat de optredende (aftredende), artisten voor het Nationaal Programma op 5 mei a.s. unaniem van oordeel zijn, dat zelfs de schijn vermeden moet wor den dat wij uitgerekend op bevrijdings dag niet „schouder aan schouder" zou den kunnen staan, willen wij alsnog een redelijk voorstel doen. Daarom geven wij u in ernstige overweging de klok te rug te zetten naar het moment waarop de NPC aan producer Karei Prior liet weten, dat de teksten van drie liedjes uit het programma-voorstel geschrapt moesten worden op grond van hun „kwetsende en aanstootgevende" strek king. Wanneer u hiertoe bereid bent, zouden daarmee automatisch onze op zeggingen en uw dreigementen verval len. Op deze basis zouden alle betrokke nen in redelijk overleg zonder dat daar bij prestige-kwesties een rol gaan spe len naar redelijke oplossing kunnen zoe ken. Waar er nu eenmaal ten aanzien van de tekstkeuring diepgaande me ningsverschillen bestaan, zullen alle partijen bereid moeten zijn een tussen weg te vinden om in dit zeer speciale feval een programma-idee van Karei 'rior (dat in opzet door u en door ons is aanvaard en uitgewerkt) alsnog te verwezenlijken". W.g. Corry Brokken, Hetty Blok, Mieke Verstraete, Karei Prior, Cees de Lange, Johnny Kraai- kamp en Wim lbo. Door het toch plotseling verschijnen van een verklaring van de zijde van NRU en NTS. aldus de heer lbo on danks de toezegging dat beide partijen een verklaring zouden uitgeven acht ten de „aftredende" artisten zich nu ontslagen van de vrijwillig op zich ge- ,D<e Nationale Pro nomen zwijgplicht gramma-Commissie", aldus de woord- (Advertent ie) voor 10 Kwatta- soldaatjes kry'gtU van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december *60). I.f voerder, „heeft haar woord niet gehou den." Sprekend over het programma zelf zoals het door Karei Prior was opgezet, zei de heer lbo, dat het geen allegaar tje was, maar een goed programma, waar een grote lijn in was gelegd. Men zou namelijk die liedjes en voordrach ten ten gehore brengen, die vijftien jaar geleden in de mode waren. Iedere gevraagde artiest was daarmee zeer in zijn schik en a) geruime tijd geleden was men met het reperteren en vast leggen van liedjes en teksten begonnen. De commissie keurde echter enkele tek sten af. Prior gaf zijn opdracht terug en met hem gingen een aantal artisten mee. „Een kwestie van artistiek gewe ten", zo formuleerde Wim lbo deze stap. Prior was van mening dat zijn idee nu werd ondergraven. De opzet, zoals afgesproken, klopte riet meer. Tijdens de bijeenkomst van de NPC en de aftredende artisten heeft men toch vergaande concessies gedaan. Zo was Cees de Lange bereid een heel cou plet en nog een tweetal regels te laten vallen. Men heeft zelf de mogelijkheid besproken Tony Schifferstein en Karei Prior samen het programma te laten leiden. De sfeer op deze bespreking was zeer goed. De artisten gingen zelfs, al dus de heer lbo, hoopvol naar huis te rug. De verwachting, dat alles toch ge regeld zou kunnen worden, is nu de bo dem ingeslagen door het eenzijdige com muniqué van de NTS en NRU. Wat de gevolgen van deze gang van zaken zul len zijn, valt nog niet te overzien. Van Radio- en T.V.-zvjden ziet men de zaak als louter contractbreuk; juridisch staan de aftredenden mogelijk zwak. Van de andere kant moet men zich, wanneer men bij een conflict tussen werknemer en werkgever kansen ziet tot een op lossing te komen, houden aan gemaakte afspraken. Zoals die, volgens de heer lbo, dus gisteren zijn gemaakt. Dat is tuet gebeurd. De artisten voelen zich nu bedreigd, vooral omdat de overeen komsten met de NTS en de NRU ook verbintenissen inhouden met de ver schillende omroepen. In de zaterdag-puzzle van 30 april zijn onder verticaal de no's 25, 27 en 30 weggevallen, n.l. 25. de duivel in zich hebbende; 27. borstwering en 30 gewe ven stof. Wij bieden onze lezers voor deze hinderlijke fout onze excuses aan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 mei Volgens de ba sisovereenkomst voor een nieuwe c.a.o. in het kappersbedrijf zullen de Ionen van de kappersbedienden aanzienlijk worden opgetrokken omdat men af wil van het huidige fooienstelsel. De oude c.a.o. loopt per 1 juli af. Het ontwerp van de nieuwe c.a.o. zal onderwerp van gesprek zijn op de af delingsvergaderingen van de werkge vers- en werknemersbonden in het kap persbedrijf. Het is niet zeker dat dit ontwerp overal de goedkeuring zal weg dragen. Met name wordt verzet ver wacht van de kappersbedienden uit de grote steden. Zoals bekend zijn de Ionen van de bedienden in de huidige c.a.o. mede gebaseerd op fooien. In de nieuwe c.a.o. worden de tonen volgens de basisover eenkomst in de verschillende catego rieën aanzienlijk verhoogd, soms wel met veertig procent. Het is op het ogen blik nog niet bekend welke gevolgen de ze verhoging zal (kunnen) hebben op de tarieven. Werkgeversorganisaties al hier onderzoeken momenteel of de werk gevers meer geporteerd zijn voor een vast loon of voor een basisloon plus pro visie. 29 Het is de vraag, wie van de twee het meeste schrikt, doch Eric hervindt het eerst zijn tegenwoordigheid van geest en voor de ander een kik kan geven, treft hem een slag met de loden pijp. Snel sleept Eric de bewusteloze Piet in het duister van de gang en hijst hem op zijn schouder. Als hij met zijn onhandige last door de duisternis voortstrompelt, vraagthij zich verbijsterd af, wat er aan de hand is boven in de burcht. Hoe komt deze Piet hier? Er zijn er ongetwijfeld meer maar wat is er dan van de Britten ge worden en van Aranrod? Strijd is er niet geweest, dat hadden ze ongetwijfeld gehoord. Hijgend duikt hij de donkere kerker binnen en deelt zijn makkers zijn bevindingen mede, die hen niet minder ontstellen dan ze het hem gedaan hebben. ,,We moeten er achter zien te komen, hoeveel van deze gevaarlijke heertjes daarboven rondlopen", hijgt Eric, en wie heeft de deur op een kier gezet? gromt Svein, zich de kop krabbend. Ja, wie? Maar noch Eric, noch Svein en Bolan voelen er veel voor, hiero\er lang na te denken. De deur is geopend, dat is het voornaamste. En boven zwerven de hemel mag weten hoeveel Pieten rond. Voorlopig zit ten ze hier wel veilig, want geen der Pieten zal hen hier zoeken, doch hoelang nog? En dan dringt de alarmerende toon van een signaalhoorn tot hen door. „Daar gaat wat gebeuren", stoot Eric uit, „Daar moet ik het mijne van hebben, kom mee!" R'JO EEN STUKJE VERDER, PAUL... IK HEB IN 6EEN IA(?EN EEN 0CANQ ).6EZI6N. fHET BP'Jr ME, MENEEP.. MAAP El? 16 BRAND M DE HOEK. HALLO, 18 EP IÉT8 6E8EURD IK ZAL HET RRO0EPEN... OMOAT J'J HET 8ENT INA VlAANOEkEN SWAN FEATURES SY;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2