NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE WmmmÊ CETALAC Erelijst gevallenen geplaatst in Tweede-Kamergebouw epeda slapen Adviezen voor Libanon Bevrijdingsdag PLECHTIGE HERDENKING IN RIDDERZAAL Vlag van prinses Wilhelmina bij gedenktafel Vakbonden doen beroep op directie BLèEMEN Oplichting en verduistering péperm^ Senatoren niet onverdeeld enthousiast over de PBO Drukke receptie bij internuntius WEEK GRAF E leperen gooit weer katten van de toren si m Conflict-Van Gelder Register met 17.500 namen op gouden ondergrond zondag-8 mei Moederdag bloemendag r-—~~ natuurzuiver Tanker toegelaten na verminderde diepgang Vragen over huur en woningverbetering Dr. Adams opvolger van prof. Bakker Dr. E. Beljaars WOENSDAG 4 MEI 1960 PAGINA 3 Verf met gemak en... van Geta Bever Restauratie monumenten Zag het met Om een steenfabriekje Eis van negen maanden tot twee-en-half jaar een ware verkwikking Ter gelegenheid van de kardinaalsbenoeming BOSSCHE „SNOEZEPOEZEN' IN HISTORISCH FEEST Brandstichter (Advertentie) N.E.N MBSBSi't*; Morgen vieren wij wederom een Bevrijdingsdag. Wegens het lustrumjaar is het een Bijzon der feestelijke dag, waarbij het gehele volk vrij-af heeft. In dank bare blijmoedigheid verheugen wij ons in de vrijheid, ons daarbij, voor zover wij daarvoor niet te jong zijn, de vijfde mei 1945 in onze herinne ring terugroepend. Wij trachten op nieuw de opluchting te proeven, die wij toen voelden, toen de lange, zwa re druk der bezetting van ons af viel. Het is alweer vijftien jaar gele den. Het leven is voortgegaan, bracht zijn nieuwe problemen en moeilijkheden mee; wij zouden bijna vergeten hoezeer onze huidige kleine zorgen in het niet zinken bij de ver pletterende last van die lange, trage, naargeestige jaren. Nu nemen wij een dag vrij om de vrijheid eens heel bewust te proeven en erover na te denken, hoezeer wij naar zulk een tijd, als wij thans beleven, hebben verlangd. Zeker er zijn tal van wensen onvervuld, de tegenslag en het verdriet bestaan nog. het onrecht wellicht ook. Maar niet die allesverstikkende dwang, die vergiftigende leugenachtigheid, dat overal loerende verraad, dat lafhar tige en laaghartige geweld. Wii 'in nu ook begonnen het onze kinderen te vertellen, geschrokken als wij zün dai het hun dreigde te ontgaan; niet om haat te kweken, maar om hen mede blij en dankbaar te doen zijn voor hetgeen wij in die vijftien ja ren, ondanks alles wat er nog aan te merken moge zijn, toch onmiskenbaar gewonnen hebben. Ook om hen te wa penen tegen nieuw vergif, tegen theo- nitln'r,dle de waarde van de mense- klnnenero?,un opniol,w zouden ont- vf®ok om hen te doen besef fen, hoe bevoorrecht wij zijn in te genstelling tot die landen, waar de terreur al die vijftien jaren niet is geweken en slechts door een ander dwangbewind is vervangen. De grondslag van de vrijheid is de achting voor de mens. die niet gemaakt mag worden tot een ding, een middel, ondergeschikt aan staat of collectiviteit, maar die een eigen, eeuwige bestemming heeft. De ont kenning van de menselijke waarde kwam bij het nationaal-socialisme voort uit een bijzonder dom soort var populair darwinisme. In elke an dere materialistische theorie echter dreigt de afzonderlijke mens be schouwd te worden als een nuttig of onnuttig, hoogwaardig of ont aard exemplaar, dat minder van belang is dan de soort, alles dan nog voorzover de bepaalde soort, waartoe hij behoort, nog van belang wordt geacht. De geestelijke waarde van de mens als schepsel met een ho gere bestemming wrrdt eerst echt ge waarborgd door de erkenning van en de liefde tot zijn Schepper. De Bevrijdingsdag is een uitstekende ge legenheid nog eens na te denken over de waarde van de menselijke per soon en over het verband van vrij heid en naastenliefde. Terecht gaat aan Bevrijdingsdag een stille avond vooraf, waarin wij hen herdenken, die ter wille van die vrijheid het leven hebben gelaten. Vanmiddag opent- H.M. de Koningin ln de Ridderzaal de erelijst met achttienduizend namen van hen, die als burger of militair, als ver zetsstrijder of als slachtoffer van de terreur de dood gevonden hebben in de strijd tegen Duitsers en Japan ners. Elke naam is een verwijzing naar een persoonlijk lot. Achttien duizend maal de vernietiging van familie- en liefdesbanden, van hoop en verwachting van een veelal nog jonge mens, en de verdorring van het levensgeluk van nabestaanden. Ook deze achttienduizend zouden de bevrijding gaurne hebben meege maakt. Wij zijn aan hen verplicht van onze vrijheid iets te maken, dat hun offer waardig is. (Advertentie) JJü-JN HAAG, 3 mei - De volledige Surinaamse delegatie, die thans in Ne derland vertoeft, is hedenmorgen door koningin Juliana op paleis Soestdijk ont vangen. In het onderhoud werd zeer ln het algemeen gesproken over het doel, waarvoor de Surinaamse delega tie in Nederla !- ARNHEM, 4 mei Voor dit jaar wil het Gelders provinciebestuur het kre diet ten behoeve van de restauratie van monumenten in Gelderland verhogen met een ton en daarmede brengen op 200.000. DEN HAAG, 3 mei De hoofdbestu ren van de drie vakbonden NW, KAB f,n CNV hebben aan de directie van Van Gelder en Zonen een telegram ge zonden, waarin zij een dringend beroep doen op de directie om 5 mei de pro- duktie te stoppen. Volgens het telegram zouden er grote teleurstelling en toene mende ontstemming heersen onder het personeel. Zoals eerder gemeld ontvangt het personeel van de produktie-afdelin- gen van Van Gelder dat wegens het aan tal orders door moet werken op 5 mei dubbel loon. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 mei - In de Rid derzaal en in de bal van het gebouw der Tweede Kamer is vanmiddag in tegenwoordigheid van de gehele ko ninklijke familie een stemmige her denkingsplechtigheid gehouden, waar hij de ..Erelijst der gevallenen" is overgedragen aan de Staten-Gene- raal. De erelijst, welke is neergelegd in een gedenktafel, hevat circa 17.500 namen van Nederlandse staatsbur gers, die gevallen zijn in de tweede wereldoorlog 31 december 1943 hield koningin Wil helmina voor Radio Oranje een rede, waarin zij, sprekend over de recente fusillade van een aantal Nederlanders, onder meer het volgende zei: ,,Ik hoop U te zijner tijd voor te stellen deze hel den blijvend op een sobere, doch al leszins hun waardige wijze te geden ken. Voor mijn geest zweeft hun namen en daden te doen inschrijven in een samen te stellen boek voor onze helden en martelaren en dit boek een ere plaats te geven in ons midden, als een kostbaar kleinood, dat wij aan het nage slacht doorgeven". Vandaag werd de ze gedachte gerealiseerd. Prinses Wil helmina kon zelf niet aanwezig zijn bij de plechtigheid in Den Haag, maar zij heeft een vlag geschonken, die naast de gedenktafel is geplaatst: een nationale vlag van gewoon vlaggedoek aan een eenvoudige stok van groenhout. Boven aan de vlag hangt een lauwerkrans van oud zilver, bedoeld als een hulde aan de gevallenen. Om half drie vanmiddag arriveer den koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke met gevolg bij de Rid derzaal. waar zij ontvangen werden door minister mr. J. M. L. Th. Cals en dr. J. C. Hooykaas, voorzitter van de Commissie Nationale Herdenking. De leden van de koninklijke familie wer den naar hun plaatsen in de Ridder zaal begeleid door nabestaanden van ge vallenen. De koningin werd begeleid door mevr. Van Hamel, moeder van lt ter zee 2e klasse L. van Hamel, de eer ste agent, die geparachuteerd 'werd in bezet gebied, gefussileerd in juni 1941 en door de heer W. IJzerdraat zoon van Bernard IJzerdraat, oprichter van de Geuzengroep, gefusilleerd op 5 maart 1941 (een van de mensen, aan wie Jan Campert zijn gedicht De achttien doden" wijdde). De prins werd begeleid door mevr. W. Landzaat-v d Nieuwenhuizen, weduwe van majoor Landzaat, gevallen op de Grebbeberg en door mevr. P. A. van Helsdingen- Clignett, weduwe van een kapitein-vlie ger van het KNIL, omgekomen in de strijd tegen Japan. Naast de vier prin sessen gingen de weduwen en zonen van verzetsmensen, militairen en zeevaren den, die in de oorlog het leven lieten; onder hen bevond oudste zoon van schout by nacht Doorman. De bijeenkomst in de Ridderzaal werd geopend door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, die onder meer zei, dat men met kan getui gen van zijn blijdschap m een vrij land te leven zonder hen te gedenken, die door het offer van hun leven mede de weg tot de vrijheid hebben bereidL Het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghe Sanghers" zong „Blijf metr™Ö' T?e<lr pn daarna sDrak minister Cals De be- windsman zei, de regering met zorgvuldigheid en pieteit de ^Pdracht van koningin Wilhelmina heeft trach- ten uit te voeren. Op het Binnenhof klSpt het staatkundig, hart van ons land. Daar moest de erelijst van de gaalle nen een plaats krijgen en wel _m de voor eenieder toegankelijke entreehal van het Tweede-Kamer-gebouw. De Kamerleden, die deze plaats Passeren, zullen, naar ik hoop, vaak een ogenblik in gedachten verwijlen bij allen, me het hoogste offer brachten opdat net land weer in vrijheid bestuurd zou kun nen worden, aldus mr. Cals. (Advertentie) Nadat vijf dichters, Maurits Kok, Clara Eggink, Yge Foppema, Willem Brandt en J. C. Bloem, door henzelf geschreven gedichten hadden voorge dragen en het koor „O Nederland let op U saeck" ten gehore had gebracht, sprak H.M. de Koningin. Zij zei, dat in het register zij vermeld staan, die wij meenden juist niet te kunnen mis sen hij onze herrijzenis. Nederland is herrezen het moest zónder hen geschieden. Hoe dit is ge beurd moge materieel wonderbaarlijk zijn, in de geest is het alleen goed ge weest als het plaats vond m hun geest. Want zij bleken bereid als het moest tot het uiterste toe> te geven van wat een mens geven kan, en nog meer, opdat er een tijd zou komen van vrede en vrijheid waarin het. goed zou zijn te leven. Samen met een nieuw geslacht, dat hen niet meer gekend heeft, zoeken wij, met vallen en opstaan, onze weg in de'vrijheid en vrede, die_ zij ons nalieten, aldus H.M. de Koningin. „Wij, de gekozenen van het Neder landse volk, verzekeren U op dit plech tig ogenblik trouwe en piëteitsvolle wachters te zullen zijn van de graftom be der bekende soldaten, die hun leven lieten voor de grote zaak van vrijheid, vrede en gerechtigheid", zo zei dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer in de toespraak, waarmee hij de erelijst aanvaardde. „Die Haghe Sanghers" zongen het eerste couplet van het Wilhelmus; het zesde couplet werd door alle aanwezigen gezamenlijk gezongen. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de ministers en staatssecretarissen, de leden van de Staten-Generaal, ambassadeurs en ge zanten van landen, met wie Nederland in de oorlog geallieerd was, voormalige ministers uit de kabinetten in de jaren 1940-1945, tal van andere autoriteiten, vertegenwoordigers van marine, land en luchtmacht, honderd nabestaanden van gevallenen, twintig vertegenwoor digers van het verzet, vertegenwoordi gers van de kerkgenootschappen en ver tegenwoordigers van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap Over het Binnenhol Op het podium in de Ridderzaal la- gen de zes delen van de erelijst. Op het einde van de plechtigheid in de Ridderzaal namen een matroos, een soldaat van de Koninkliike Land macht, een soldaat van de Koninklii ke Luchtmacht, een wacht meester van het voormalige KNIL, een leerling van een zeevaartschool als representant van de koopvaardij en een verzetsman, drager van de Mili taire Willemsorde, deze delen op en droegen ze naar buiten. De koninklij ke familie, minister-president De Quay, minister Cals de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de voorzitter van de Commissie Na tionale Herdenking volgden in de stoet, die zich tussen een erehaag van gewapende adelborsten en cadetten naar het Tweede-Kamergebouw be gaf. In de hal werd de erelijst geplaatst in de met zuiver goud afgewerkte bak van de gedenktafel. Een lid van het personeel der Kamer zal Iedere dag een bladzijde van de erelijst omslaan, zo dat er telkens een andere reeks na men zichtbaar wordt. Wie het gedenk teken komt bezichtigen zal niet in de erelijst zelf kunnen nagaan of een fa milielid of vriend er in voorkomt dit zou beschadiging van het fraai uitge voerde werkstuk tot gevolg kunnen hebben maar men kan hierover in formaties inwinnen bij de portier van de Tweede Kamer, die over een alfa betisch register beschikt. Wanneer men meent, dat een naam ten onrechte niet is opgenomen, kan men op een briefkaartformulier, dat eveneens bp de portier verkrijgbaar is, tot het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie een verzoek richten om aanvulling van de lijst. Bij de samenstelling van de lijst is men zeer consciëntieus te werk ge gaan, maar men is er zich van bewust, dat de gegevens nog niet volledig zijn. Per dag zullen er 24 namen van ge vallenen zichtbaar zijn. Wanneer na on geveer twee en een half jaar alle blad zijden van het register zijn omgesla gen, zal men opnieuw beginnen met de cyclus een blijvende herdenking van de gevallenen. ARNHEM, 3 mei Twee jaar en zes maanden met aftrek heeft de of ficier van justitie mr. J. van IJsen- doorn vanavond geëist tegen een 44- jarige accountant uit Oosterbeek, een jaar en zes maanden met aftrek tegen een 45-jarige fabrikant uit Npmegen en een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek tegen een 55-ja- nge assurantiebezorger uit Nijmegen. ■A) stonden vandaag voor de recht bank terecht op beschuldiging van op lichting c.q. verduistering, al dan niet in vereniging gepleegd, van meer dan een halve ton, welk geld zij onder val se voorspiegelingen van een viertal personen zouden hebben verkregen, ten behoeve van een steenfabriekje in het Overbetuwse plaatsje Eist dat door de beide eerstgenoemde verdach ten werd gedreven. De bedragen, variërend van 2500 tot 26.000 gulden verkregen zij van een fa brieksarbeider, een boekhouder, een schilder en een hoogbejaarde kleerma ker. Het verweer van verdachten kwam hierop neer dat zij te goeder trouw had den gehandeld in de veronderstelling dat er van het steenfabriekje nog wel wat te maken viel. De benadeelden wa ren daarentegen van mening dat zij het slachtoffer waren geworden van zwen del. In zijn requisitoir zei de officier te menen dat de accountant de hoofdfiguur in deze affaire was geweest. De officier sprak van een mengelmoes van „goede bedoelingen en kwade intenties". Van de zijde der verdediging werd de bewijs voering bestreden en op vrijspraak aan gedrongen. Voor de assurantiebezorger vroeg de raadsman onmiddellijke invrij heidstelling: waarin de rechtbank echter niet bewilligde. Uitspraak 17 mei. (Advertentie) ~'>™V prw (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 mei Minder steun dan bij de behandeling van de bezits vorming heeft de regering van de Eer ste Kamer gekregen met betrekking tot de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. De heer v. Wingerden (PvdA) zag het beeld voor zich van een jongetje, dat met een slecht rapport thuiskomt en zich eruit redt met de opmerking: „Het voornaamste is dat we allemaal gezond zijnIk zou als ik dat jon getje was en u de vader, u willen ver zoeken om mij nu eens wat beter te hel pen met het huiswerk, aldus de staats secretaris voor de PBO, drs. SehmeJzer. Primair is immers de inspanning van de maatschappij zelf. zo merkte hp op. De minister-president, prof. dr. De Quay, wees erop dat de regering zoveel mogelijk taken aan het bedrijfsleven wil overlaten maar het moet er ook zelf om vragen. Hij moest toegeven, dat noch het bankwezen noch de metaal nijverheid reeds aan een bedrijfschap toe zijn. Wei echter zit er de nodige groei in (margarinehandel, bakkersbe drijf, boek- en diepdruk, visconserven- industrie). Prof. Witteveen (VVD) zei dat het criterium bij de vraag, of de PBO wen selijk is moet zijn of zij een zinvolle en verantwoorde taak heeft. Dit betwijfel de hij wel eens. Aanvankelijk na de oor log werden algemeen bezwaren aange voerd tegen een verordenende bevoegd heid van de bedrijfsorganen. Later is men daartoe toch overgegaan en de al lerlaatste tijd is er weer een neiging tot beperking. Wanneer er al veel in de privaatrechtelijke sfeer is gegroeid, vroeg prof. Witteveen zich af, waarom dat alles moet worden omgezet in de publiekrechtelijke sfeer. Hij waarschuw de met vele anderen tegen het forceren van de PBO door deze bij de wet te gaan opleggen. Ook de ongeorganiseer den komen dan in een dwangpositie. Uit de mededelingen van prof. De Quay bleek, dat ook de regering in principe slechts in uiterste noodzaak voor wette lijke dwang voelt. De sympathie voor de bedrijfsorgani saties zou een dodelijke slag kunnen krijgen als wjj ons niet bij een langza me ontwikkeling neerleggen, aldus de liberale woordvoerder. De heer Elffe- rich (AR) vond geen aanleiding om het tweede lustrum van de PBO met feest gedruis te vieren, daar er nog te veel verzet tegen leeft. Hij wees op de gro te betekenis op sociaal-economisch ge bied van de PBO en vroeg om een goede publiciteit en zoveel mogelijk openbaar heid van alles wat in de bedrijfsorga nisaties wordt behandeld. Van verschillende zijden werd ook het conflict van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer Strijkel, met de SEER over de instelling van een regeringscommissie over het Europese wegverkeer ter sprake gebracht. De heer Maenen (KVP) zag daarin nog al tijd de mogelijkheid van een doublure met de commissie van de SER. Beide commissies zouden niet nodig zijn wan neer er een PBO-orgaan voor het weg verkeer zou zijn, aldus de katholieke woordvoerder. Ook zou volgens hem het bouwconfiict er niet geweest zijn wanneer er maar een PBO-orgaan was geweest. De begroting voor Algemene Zaken, waaronder ook PBO en bezitsvorming behoren, is z.h.s. goedgekeurd. DEN HAAG, 4 mei (K.N.P.) Gis. teravond heeft de Pauselijke internun tius, mgr. G. Beltrami in zijn woning aan de Carnegielaan een receptie ge houden ter gelegenheid van de kardi. naalsbenoeming van kardinaal B. J Alfrink. De receptie behoorde tot d< drukst bezochte welke ooit op de nun tiatuur zijn gehouden. Meer dan vier honderd personen kwamen hun opwach ting maken bij mgr. Beltrami en d« kardinaal. Onder hen bevonden zich alle overige bisschoppen van Nederland met uitzon dering van mgr. W. Mutsaerts uit Der Bosch, de beide bisschoppen-coadjutor! mgr. W. Bekkers en mgr. J. A. E van Dodewaard, vele in Nederland ver blijvende missie-bisschoppen, de abter der Trappisten, Cisterciënsers en Be nedictijnen, de vicarissen-generaal dei zeven Nederlandse bisdommen, de pre sidenten van de groot- en kiein-semi naries en de hoofdaalmoezeniers var leger, vloot en luchtmacht. Van de der tig provincialen van Nederlandse pro vincies van Orden en Congregaties ga ven bijna allen blijk van hun belangstel- ling. Een groot aantal hofdignitarisser uit. het gevolg van de koningin, var prins Bernhard en van prinses Wilhel mina, meer dan veertig personen, be hoorden tot de genodigden op deze e ceptie onder wie wij opmerkten d« grootmeesteresse van de koningin me vrouw M. L. van Wickevoort Cromme lin en baronesse L. A. J. De Smeth dame du palais, alsmede mr. G. C. D baron van Hardenbroek, grootmeestei en thesaurier. Een ongekend aantal ambassadeurs en gezanten uit Den Haag, ministers en staatssecretarissen, behoorden to: de gasten, alsmede de katholieke le den van de Eerste en Tweede Kamei met hun voorzitters. Aanwezig warer voorts de katholieke leden van de Raar van State o.w. de vice-voorzitter prof dr. L. Beel, een aantal oud-ministers en oud-staatssecretarissen en vele an deren. De Katholieke Universiteit was ver tegenwoordigd door leden van het be stuur der St. Radboudstichting, dooi de rector magnificus prof. L. Schlich- ting en door de faculteitsvoorzitters. IJMUIDEN, 4 mei Nadat de Fran se tanker „Fina Angola", waaraan sinds zaterdagmorgen wegens te grote diepgang de toegang tot de IJmuidense haven was geweigerd, gistermiddag op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden duizend ton olie had overgeslagen in de Britse kusttanker „Pethwood", heeft de tanker gisteravond van de directeur van het loodswezen toestemming gekre gen IJmuiden binnen te lopen. De diep gang van de tanker is thans minder dan 35 voet zodat ze het Noordzeeka naal kon passeren om Amsterdam te bereiken. (Advertentie) Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikantc van Artifort meubelen en Epeda matrassen jondag worden In leperen katten van de toren gegooid. Dat is dan weer het hoogtepunt van de vie ring van het jaarlijkse kattefeest, dat een vrolijke afspiegeling vormt van een En wanneer hij omstreeks zes uur de Lakenhal, waar de optocht naar toe trekt, heeft bereikt, zal hij het dood vonnis uitspreken over de kat, zoals hij, naar het heet, in het jaar 962 deed toen hp het bevel gaf levende katten oud en weinig zachtzinnig bedrijf. De gal. levende katten katten van aanstaande zondag znn van de Halletoren te gooien, wellicht om van aanstaande zondag zpn overigens van fluweel. Dit jaar zullen ook veie Nederlanders aan de fees ten deelnemen. Een -.fficiële afvaardi ging uit Den Bosch zal luister bijzet ten aan de viering, die hiermee het ka rakter krijgt van een verbroedering tussen kat en hond: 's-Hertogenbosch voert in zijn wapen immers een hon- dekop. Het Kattefeest in oorsprong een ritueel ter verguizing en vernietiging, is thans in niet mindere mate een feest ter verering van de kat. De verheer lijking vindt vorm in een kilometerlan ge stoet, die van drie uur af door de stad trekt. Praalwagens geven de rol weer, die de kat in verschillende kui turen heeft gespeeld, o.a. bij de Egyp- tenaren, de Kelten, de Germanen. Ver der kan men de kat zien, zoals hij uit legenden, volksverhalen en gezegden bekend is als de gelaarsde kat, „als de kat van huis is" en dergelijke. Maar anderzijds wordt de kat ver oordeeld; veroordeeld en terechtge steld. Want aan het einde van de stoet volgt graaf Boudewijn van Vlaande ren begeleid door edelen en ridders. paal en perk te stellen aan een te snel toenemende kattenbevolking. De uitvoering van het doodvonnis vormt het hoogtepunt van het feest. Onder het geschal van de „narrenfan fare klimt de als nar verklede beul naar de tinnen van de Hailetoren van waar hp met gulle hand fluwelen kat jes naar de menigte werpt. De Koninklijke Harmonie uit 's-Her- togenbosch zal op 8 mei de kattestoet voorafgaan. Dit orkest za] bovendien enige uren tevoren en ook op zater dagavond in de stad concerteren. Toen leperen voor dit jaar de deel neming van de Nederlandse stad pro beerde te verkrijgen, was in de ar chieven van 's-Hertogenbosch reeds spoedig ontdekt hoewel de Bossche naren in het verleden met katten te maken hebben gehad. Zij kunnen bo gen op een „kattenorgel", dat bij fees telijke gelegenheden de vrolijkheid sterk bevorderd moet hebben. In een kooi werden de staarten van katten met een koord verbonden aan een kruk; naarmate de kruk werd aange draaid ontstond de muziek van dit or gel. In de stoet zal Den Bosch zorgen voor een orgel, dat ongeveer hetzelf de geluid zij het op geheel andere wijze voorthrengt. Verder zal een ballet van een vijftal „snoezepoezen" uit Den Bosch duidelijk maken waar toe katjes in staat zijn, die men niet aan de staart trekt ot van de toren gooit. DEN HAAG, 3 mei Het Tweede Kamerlid de heer Baeten (KVP) heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid schriftelijke vragen gesteld, welke er op neerkomen of de minister bereid is op korte termijn maatregeljn te treffen, opdat de kosten van verbeteringen, die tussen 1 augus tus 1957 on 1 april 1960 aan gebouwd onroerend goed werden aangebracht, aan de huurders in de huur kunnen wor den doorberekend op overeenkomstige wijze als zulks kon en kan geschieden voor verbeteringen, aangebracht vóór 1 augustus 1957 of na 1 april 1960. GENEVE, 3 mei (UPI) Dr. John B. Adams, tot nu toe directeur van de af deling proton-synchroton van de Euro pese organisatie voor atoomonderzoek (C.E.R.N.) is als opvolger van de on langs overleden prof. C. J. Bakker be noemd tot algemeen directeur ad inte rim van de C.E.R.N. De 39-jarige dr. Adams heeft reeds enige tijd geleden een benoeming als directeur van het Engelse instituut voor onderzoek naar gecontroleerde thermo- nucleaire reacties aanvaard. Hij blijft echter nog geruime tijd in Genève. Hij is sinds 1953 verbonden aan de C.E.R.N., en had de leiding van de groep die 's werelds grootste „atoom kraker" vervaardigde het proton synchro ton. NIJMEGEN, 2 mei Een 25-jarige arbeider is aangehouden, verdacht van brandstichting. Hij heeft bekend. De branden werden in maart en april ge sticht in de magazijnen van de „Viha- mp", waar de arbeider werkzaam was. J~\ezer dagen is dr. E. Bel- i jaars, directeur van de Keuringsdienst voor Wa ren te Nijmegen, in opdracht van de UNO naar Libanon vertrok ken voor een technical assistance mission van zes maanden. Hij zal de Libanese regering van advies gaan dienen op het brede terrein van de warenwetgeving. Dr. Beljaars geldt in eigen kring als een bijzonder deskundig iemand op dit gebied. Voor de Nederlandse regering maakte hij nog onlangs een ontwerp melk- besluit, dat nog aan het parle ment zal worden voorgelegd. Dr. Beljaars studeerde schei kunde in Utrecht en was van 1930 tot 1933 in Amsterdam (waar hij promoveerde) assis tent van professor Smits, ln de jaren 1933 tot 1940 was hij bij het onderwijs; de laatste twee jaren als docent aan zijn eigen oude HBS in Maastricht. Het was ook in die stad, dat hij in 1940 ad junct-directeur van de Keurings dienst voor Waren werd. Hij had toen reeds pharmacie gestudeerd zonder examen te doen) en at een zekere faam verworven als analyticus, met name op crimi nologisch terrein. Talloze malen werd, zijn hulp van justitiële zijde ingeroepen en zijn „hobby" op dit terrein strekte zich zelfs uit tot het grafologisch onderzoek. Veel heeft hij daarbij opgestoken van vrof Froentjes, die als getuige-deskundige is opgetreden in de behandeling van U6 ZuUiC uO/vlKf V/. ln januari 1946 volgde zijn benoeming tot directeur van de Keur tunc. dienst voor Waren te Nijmegen. Zijn aspiraties op criminologisch terrein namen daarmee tevens een einde. De oprichting van een riikslahnrnf^WL, voor gerechtelijk onderzoek gaf daartoe mede aanleiding Um Als directeur van de Nijmeegse dienst werd hij meer en meer gecon fronteerd met de administratieve en juridische aspecten van de keurbos dienst en de warenwet. Nog betreurt hij af en toedat ztm nieuue funct hem verder van de praktijk van de reageerbuis hééft gedrongen mwhft belette hem met om zich ook op dit terrein snel tnt ÏJZ Ui marr ny wikkelen. In 1952 ging hij op verzoek van deNodJfl deskundige te ont- vloeit ook mm of meer de on dracht tnt hot me ik. uit die studie besluit voort. oparac/tt tot het maken van een ontwerp melk- een ^blijvende lipfdl mT' 0Tlderuujs heeft doorgebracht, nebben veel aenoeaen mInkt hi? lBU? en ^et onderwijs in hem gewekt. Met riiker is ziin JUSüuLP'i P? deei uit van examencommissies. Belang- Studieiands I u ir}ltljLtlefnemer in het tot stand komen van het tonae Ltmburaer* «ifi hem a' Lang verdroten, dat vele begaafde ooooohorfo i? niet in staat waren hun studies te voltooien, omdat de hun beurs met toereikend was om elders te gaan studeren. Het G^oVhlr -ur9 ls er in enkele jaren tijds in geslaagd, de volledige sympathie (en steunvan provincie en gemeenten te wekken, terwijl ook U. K en Ween hartverwarmend begrip toont. Begonnen met een klem kapitaaltjeternauwernood voldoende om enkele studenten te pieteren beschikt het fonds nu over middelen, die in de richting van het miljoen gaan. Ruim honderd Limburgse studenten danken er hun ontwik kelingskansen aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3