COMMÏSSIF-TER VEEN TOT GED. STATEN: Samenvoeging Haarlem, Bloem en daal. Overveen, Aerdenhout, Heemstede en Santpoort tot één gemeente Haarlem BEUN's Bloemenmagazijn VelsenBeverwijk, Heemskerk één gemeente IJmuiden GECOMBINEERD KOORCONCERT Historische optocht van fleurige praalwagens Hoogtepunten uit vier eeuwen bloembollencultuur Mr. O. P. F. M. Cremers 12V2 jaar burgemeester van Haarlem Mgr. van Dodewaard draagt pontificale avondmis op TAXI 13000 Moederdag - bloemendag Werkgevers en defensie Vogelenzang bij Bennebroek; Zandvoort blijft zelfstandig Gemeenteraad Zandvoort Ampel debat over verkoop van patates f rites Tien jaar Haarlemse Korenbond Boekje en spel op scholen in Haarlem Mr. G. C. van Dijk voor Nijverheid en Handel Cees Jansen wint eerste avondrit Morgen in Haarlem en Heemstede Deelnemers Muggen- ronde brengen bevrijdingsvuur naar Haarlem Uniek kerkmuzikaal gebeuren Ter voorlichting WOENSDAG 4 MEI 1960 PAGINA 5 Haarlem e.o. Hlrtis Toneel Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Ges moederdag. chenk van ons! HAARLEM, 4 mei De pro vinciale commissie tot bestude ring van de gemeentelijke inde ling in Noord-Holland naar haar eerste voorzitter ook wel commissie-Ter Veen genaamd heeft thans een rapport gepu bliceerd met een tweede deel voor stellen. Daarin wordt de radicale suggestie aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland gedaan om Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout-Bentveld, Heemstede en de beide Santpoorten samen te voegen tot één bestuurlijke een heid onder de naam Haarlem. De commissie stelt wel voor, dat bin nen deze nieuwe stad aan de wij ken in wijkaangelegenheden be stuurlijk de nodige zelfstandig heid dient te worden gegeven. Amsterdam HERDENKING IN BLOEMENDAAL W. Oosten Beekman 40 jaar directeur N.V. Architectuurtentoon- stelling in de Vishal Roode Kruis J. Schippers kreeg Kruis van Verdienste Afscheidspenning P.T.T. voor W. Smit llJ m Plim vnnrnt Holland. Toen burgemeester Cremers jU/ïtt gevtera volgorde veranderd in „O. P. F. M.' VEERTIG JAAR BIJ DE P.T.T. Route bloembollen optocht In fakkel-estafette Koninklijke onder scheiding voor D. Knijnsberg 40 jaar bij „Brinkmann" Haarlemse rechtbank Advertentie Gierstraat 75, Haarlem Telefoon 14858 Wij verzorgen uw op drachten voor binnen- en buitenland. 9? 99 HAARLEM, 3 mei Indien de de fensie afgestemd is op onze economi sche positie en onze krachten niet te bo ven gaat, is zij stellig verantwoord. Al dus de mening van mr. G. C. van Dijk, algemeen secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, geuit tij dens een lunch-bijeenkomst van het de partement Haarlem van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer van Dijk, wiens be loog .Werkgevers en Defensie" getiteld ^as, was echter ook de mening toege daan dat er een en ander aan ons de cisieve apparaat verbeterd kan wor- den. De defensie moet als een .bedrijf" Selej(j worden op een zo efficient mo gelijke wijze en daarom meende de spre ker. dat men moet beginnen met ver betering van de salariëring, teneinde ken krachten te kunnen aantrek- deYen!?eTtVaraa?%F°0dzaa1k Van een ze bondgenootschappelijke ^verplichtin gen, welke ook van economische be e- kems zpn, bepleitte de spreker een be tere samenwerking tussen leger en be drijfsleven. Hij betoogde dat de mening" welke vertegenwoordigers van de werk geverswereld naar voren brengen in in tegraal overleg niet gebaseerd dient te wezen op het loutere groepsbelang, wil men niet aan gezag inboeten. CINEMA PALACE: Salomo en de koningin Sheba, 18 j.; 2 en 8 u.; wo. 2 en 9.15 F^mtrS HALS: Zondaars in bezettingstijd, LIhS!. dO ;.SIaveniagers van Afrika, T TTVnn Hcrnrti "iT' D°' 2' 415' 7 9-l3- L1-V U KHerodes de genadeloze, 18 ir Do. 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Wo. 2 u Do - cyclus: Kouwe drukte, a.l. REMBRANDT: En eeuwig zingen de bos sen, 14 j. (6e week); 2, 7 en 9.15 u.; Wo 2 en 9.15 u. pnyY' Do.: De bandieten van Cimarron, 14 1 2 30, 7 en 9.15 u. Wo. 2 en 9.15 u. STUDIO: Wir Wunderkinder, a.l. (2e week); Do 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; wo. 2.15 en 9.15 MinervaDo.: 2.30 en 8 15 uur: Het ver borgen leven van Walter Mitty, 14 3 "Wo. gesloten. Donderdag 5 mei •.Stadsschouwburg, 8 uur: J. J. Cremer: J^outert.ie Pieterse (voor comité viering bevrijdingsdag). IJMUIDEN Woensdag 4 mei Hoog water: 9.21 u. en 21.58 u. Laag water: 4.27 u. en 17.03 u. Maanstand: Eerste kwartier 2.01 u. Donderdag 5 mei Hoog water: 10.30 u. en 23.13 u. Laag water: 5.30 u. en 18.21 u. Vrijdag 6 mei Hoog water: 11.52 u. Laag water: 6.51 u. en 19.49 u. BEVALLEN van een zoon: L. M. Schildwacht-van Leeuwen; I. H. Den kers-Drost; M. C. Sewalt-Rijssemus; a. van der Plas- de Vries: J. J. Ba- rends-Sikkema. BEVALLEN van een dochter: E. B. Bekkers-Peerboom. OVERLEDEN: B. Kramer-Ludwig, L? V-, Bakenessergraeht; A. E Spie- ï-ings-Neumann, 61 jr., Jacques Perk en; C. Kreeft, 79 jr., Kenaupark; C. van der Zee, 74 jr.. Spoorwegstraat; ^■^an Baar, 78 jr., Pijlslaan. ONDERTROUWD: E. J. Petschi en a. MoringC. H. van der Bent en H. a Haarmejjer; H. K. J. Elhorst en A Bekooy- J. W. Clous en H. J. B. k0ete k," Peetoom en C. Galjaard; Wittekoek en A. van Leeuwen. -GEHUWD: H. Simonetti en B J V van den Nouwland; J. M. van der v §t en R. M. van der Zee; T. van en vPe?,en J- S" B«ster: W. H. Maas 5P W. F. Helsloot; C. A. M. Nieste en V0uUeuIen: E- c- N' Koning en J. bran. mp: D- van Galen en C. A. Hil- Siivi G. Gooijer en J. Schuiling; T. JV's en G. Volmuller. Advertentie 0t ep m bij eike zaterdag a.s. minste aatlko°P van ten- POSITtz, 4°" m onze AFn naadloze gratis een kruik (4 9SjSta,en baby" uitsluiteri speciaalzaakn Uw Spaarndam en De Glip zouden in de nieuwe stad moeten worden opgenomen, maar Vogelenzang zou bij Bennebroek moeten worden gevoegd, dat men als een bestuurlijke zeltstandigheid wil handhaven. Ook Zandvoort zou als zelf standigheid gehandhaafd moeten wor den, maar het Bloemendaalse strand en de kop van de Zeeweg zouden in deze gemeente dienen te worden opgenomen. De commissie is tot de conclusie geko men, dat het centrale gedeelte van de Zuid-Kennemerlandse agglomeratie eco nomisch, maatschappelijk en cultureel reeds één stad vórmt. De nieuw te vor men stad biedt een aanzienlijke werk gelegenheid op de industrieterreinen, maar ook in de kantoorcomplexen, waar van sommige in Bloemendaal staan. Bij de bestaande gemeentegrenzen wordt de intensiteit van het forensenverkeer tussen Haarlem en zijn randgemeenten beslist minder. Het verenigingsleven blijkt aldus de commissie zich van gemeentegrenzen al even weinig aan te trekken. De culturele voorzieningen be treffen het gebied van de hele agglome ratie. De kerkelijke zaken worden veel al behartigd voor het hele gebied. Dit geldt ook op het terrein van het onder wijs. Gezien dit alles behoort het ge bied volgens de commissie ook een be stuurlijke eenheid te gaan vormen. Wel maakt zij de restrictie, dat wijken een beperkte bestuurlijke zelfstandigheid dienen te krijgen. De commissie spreekt zich voorts uit voor samenvoeging van Haarlemmer meer en Haarlemmerliede, behalve het gedeelte ten westen van de Liede en het oostelijk dee] van Spaarndam, welke bü de gemeente Haarlem moeten worden gevoegd. Schiphol en de Houtrakpolder dienen onderdelen te blijven van de nieuwe gemeente, maar voor de speci ale luchthaven- en zeehavenbelangen zal een speciale corporatie dienen te worden gevormd. Ten aanzien van Amsterdam wordt opgemerkt, dat de hoofdstad verenigd moet worden met Diemen, het weste lijk deel van Weesperkarspel en het noordoostelijk deel van Ouder-Amstel. Als noordgrens stelt de commissie voor de noordzpde van het Noordzeekanaai en van het kanaal om Amsterdam noord, de zuidzijde van de Broekermeer en de Bijlmermeer. Als zuidgrens kun nen dienen boezem- en polderwateren, de provinciale grens en de nieuwe rijks weg Amsterdam-Utrecht. Terwijl voor de westgrens gedacht wordt aan het westelijk boord van zukanaal F. BLOEMENDAAL, 4 mei Dinsdag avond werd voor de vijftiende keer de herdenkingsbijeenkomst gehouden van de vereniging van ^r.ke2 in het Hervormd kerkgebouw, lot ae aanwezigen behoorden het v_ol'a '8® ge meentebestuur, de Paf °°rs ul an en en Olierook en mgr. B. J. A- «aanen en andere autoriteiten. Na het ope 8S woord van voorzitter W. C. Bier v°®fde dr. A. van Biemen uit Bentveld, duec- teur van de arbeidsgemeenschap Woodbrookers, het woord. HU vona ae jaarlijkse herdenkingen zin hebben hebben niet gestreden zo zeide nij gen personen individueel maar tege de waanzin, lie nog steeds niet vel® gen is. De liefde Gods zal getekend worden en getekend blijven, zolang er mensen leven. Mr. Rohling noemde het herdenken op deze avond in Bloemendaal iets van dezelfde geest, waarin vanmiddag door Koningin Juliana aan de Staten Gene raal een lijst is aangeboden met de na men van 18.000 'and genot en ,die op ge- weldadige wijze zijn omgekomen. De 18.000 namen, gedurende twaalf jaar in opdracht van de regering zorg vuldig met eindeloos geduld en grote kunstvaardigheid op vellen papier ge- cailigrafeerd door de zusters Benedic tinessen uit Oosterhout, vermelden slechts de personalia. Het zijn de aanduidin gen van een aarts bestaan, zei mr. Roh ling. Geen Are de Triomphe, geen eeu wige vlam, geen enorme monumenten. Maar personalia met goede vertrouwde Hollandse namen, uit plaatsen uit alle provincies Elke dag zullen vierentwin tig namen zichtbaar zijn, elke dag zal een bladzijde worden omgeslagen. De beide toespraken werden omlijst met zang door het dubbelmannenkwar- tet „Harmonie" onder leiding van Henk J. Arisz, en met orgelspel. Tot besluit werden twee coupletten van het Wilhel mus gezongen. HAARLEM, 3 mei De heer W. M. L. Oosten Beekman te Bloemendaal za] maandag 16 mei gedurende veer tig jaar directeur zijn van de N.V. Wed. Oosten Zoon, woninginrichting te Haarlem. De Commissarissen der N.V. bieden een receptie aan die dag 's mid dags van drie tot vijf uur in café-res taurant Brinkmann aan de Groote Markt. iiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiinmmitmiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHH HAARLEM, 4 mei De commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland naar haar eerste voorzitter ook wel commis sie-ter Veen genoemd heeft haar tweede rapport met voorstellen gepu bliceerd, die onder meer betrekking hebben op Kennermerland. De commis sie komt in dit rapport tot de conclusie, dat Velsen, Beverwijk en Heemskerk tot één enkele gemeente dienen te wor den samengevoegd. Santpoort zou in de ze nieuw te vormen gemeente niet moe ten worden opgenomen, maar de Zuid- spaarndammerpolder grotendeels wel. Voorts is de commissie van oordeel, dat er een orgaan ingesteld dient te wor" den voor de haven van het Noordzee- HAARLEM, 3 mei In de Vishal aan de Groote Markt zal van 7 tot en met 29 mei een architectuurtentoonstei- ling georganiseerd worden door de kring Haarlem van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten (BNA). Wethouder D. J. A. Geluk zal zater dagmiddag 7 mei, om vier uur, de ope ning verrichten van de tentoonstelling, waar de ontwerpen en maquettes te zien zullen zijn van het hoofdkantoor van de N.V. Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 te 's-Graven- hage, resultaat van een meervoudige opdracht, verleend aan vijf Nederland se architecten. HAARLEM, 4 mei Cees Jansen heeft de eerste avondrit van de Haar lemse wielerclub ,,De Kampioen", gis teravond in het „Van der Aartssport- park" gereden, op zijn naam gebracht. Hij zegevierde in de sprint van een acht man sterke groep. Deze eerste avondrit droeg een vrij levendig karakter en vooral Aad Koo nings, Eddy Riethoff, Thijs Bouma en Ben Gieske toonden zich bijzonder strijd lustig. Maar hun inspanningen werden niet naar waarde beloond, want een be slissende voorsprong konden zij niet be halen. Ook een poging van Cees Jan sen, Eddy Sminia en Wil Blommaert, die er in de slotfase vandoor gingen, leverde geen enkel succes op. Een eind sprint moest uiteindelijk de beslissing brengen en daarin toonde Jansen zich de snelste. De uitslag luidt: 1. C. Jansen, 2. R- Hendriks, 3. E. Sminia, 4. A. Koonings, 5. G. Femiis, 6. W. Blommaert, 7. Th. Bouma, 8. J. v. d. Horst 9. E. Riet hoff, 10. L. Vaars. Uitslag C.-klasse: l. Ramakers, 2. Philippo, i. W. Wagner, 4. R. Wagner, 5. Post, 6. W. Wagner. HEEMSTEDE, 4 mei Het Neder landsche Roode Kruis heeft de heer J. Schippers -it Heemstede het kruis van verdienste toegekend wegens zijn belang rijke werk ten bate van het Roode Kruis verricht. Tijdens een vergadering van het afdelingsbestuur is de onderschei ding hem gistermiddag uitgereikt door de heer J. C. Corver, Kringcommissa ris voor Noord-Holland van het Roode Kruis. kanaal. De nieuw te vormen gemeente zou IJmuiden moeten heten als de inter nationaal meest bekende naam. Ten aanzien van Uitgeest wordt opge merkt, dat Marken-Bmnen en de pol ders beoosten het Alkmaardermeer met in de gemeente Uitgeest behoren te wor den opgenomen, evenmin als het lande lijke Dorregeest en omgeving. Het beloop van de voormalige Kromme IJe zou dan ais oostgrens van Uitgeest moe ten fungeren. HAARLEM, 4 mei Het Velsens ge mengd koor, Spaarndams gemengd koor, het gemengde koor „Zang ver edelt" uit Haarlem en het Haarlemse mannenkoor „Proza en Poëzie", allen onder leiding van de jonge dirigent Ernst van het Kaar. gaven dinsdag avond een gezamenlijk concert in het Haarlemse concertgebouw. Vóór de pauze werd uitgevoerd het Requiem van Cherubini, waarbij Albert de Klerk aan het orgel begeleidde. Ernst van het Kaar zal beslist hard gewerkt hebben met zijn koren. De noten waren er over het algemeen wel, uitgezonderd m het „Quam olim Abrahae" uit het Offertorium van deze mis Maar er was nog iets ergers Het koor was m deze Requiem niet bij machte één frag ment zuiver te zingen. Alles hing tegen de toon, waardoor iedere muzikale dic tie in de kiem werd gesmoord. Jam mer, want Cherubini's Requiem is een mooi werk met zeer verheven momen ten. De waarschijnlijke oorzaak van het constante détoneren zal men moeten zoeken in de manier van zingen. Deze was te krampachtig en had veel te wei nig bovenklank. Na de pauze was het zingen zelf beter, maar men had nu een foei-lelijk stuk van Gounod geko zen getiteld .Gallia". Vooral het slot bleek de grenzen van goede smaak te overschrijden. De sopraan May Oranje- den Uyl heeft gegeven wat zij kon. Haar mooié stem is evenwel een beter stuk waardig. Hetzelfde kan gezegd worden van Albert de Klerk's orgelbe geleiding. Wanneer Ernst van het Kaar de volgende keer de onzuiverheid van klank weet te verhelpen kan men van deze jonge dirigent nog veel goeds ver wachten. J. L. HAARLEM, 4 mei Aan de heer W. Smit uit de Pontianakstraat is de af scheidspenning van de PTT uitgereikt. Dat gebeurde th'dens een bijeenkomst, waarop de heer Smit, die negen en veer tig jaar in dienst van de PTT is ge weest, afscheid nam wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. De penning werd hem overhandigd door de adjunct-directeur van het Haarlem se postdistrict, de heer L. W. M. van Beek. Van de chef van het Stations- nostgebouw kreeg de scheidende ambte naar een prachtig boekwerk en van het iubileumfonds eveneens een geschenk. De echtgenote van de heer Smit werd verrast met een ruiker bloemen. De heer Smit was de laatste jaren toezicht- ambtenaar op de afdeling expeditie. p V DE WIT Dinsdagmiddag 10 mei' om half vijf zal een portret van de oud-directeur van de Haarlemse stads bibliotheek, de heer P V. de Wit ge schilderd door E. Verboog, een plaats krijgen in de portrettengalerij van voor malige directeuren. De overdracht vindt plaats in de directeurskamer. -r 7 7 7 fier van de Provinciale Staten van Zuid- J IA/U ll/tsLLI I v IAJUI LI/V in Haarlem kwam luidden zpn voorlet- J, ters ,.P. O. F. M." Bij gerechtelijke 771iir' rtniMnrrl beschikking van 8 maart.1955 werd de O. P. mei HAARLEM, M Cremers zal woensdag 1 juni twaalf en een half jaar burgemeester van Haarlem zijn. Het koperen ambtsjubi leum zal die dag gevierd worden met een receptie in de Graven- of Ridder zaal van het stadhuis, welke om vier uur 's middags zal aanvangen. Daarna is er in het Frans Halsmuseum een diner, ner. In de raadsvergadering van 1 decem ber 1947 werd mr. Cremers als burge meester van Haartlem geïnstalleerd. Hij is te Arnhem op 6 mei 1904 gebo ren en studeerde na zijn gymnasiale jaren op Huize Katwijk rechtsweten schappen aan de stedelijke universi teit van Amsterdam. In zijn geboorte stad vestigde hij zich na zijn doctoraal examen als advocaat. In 1934 werd hij commies-griffier bij de Tweede Ka mer. Mr. Cremers werd in 1945 grif- HAARLEM, 4 mei Morgenmiddag trekt ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur door Haarlem en Heemstede een fleurige stoet van .'oertuigen, waarbij hoogte punten zullen zijn de vier praalwagens, gewijd aan het feit, dat 400 jaar gele den de eerste bloembol in ons land werd gebracht. De vier wagens, wel ke ook reeds deel uitmaakten van het Bloemencorso door de bollenstreek en aanstaande zaterdag naar de Rotter damse Floriade zuilen gaan, beelden ieder een belangrijk feit uit de vier eeuwen oude bloembollencultuurge- schiedenis uit als een „tableau vivant". Figuranten, in historische costumes ge stoken, verlevendigen hetgeen de wa gens uitbeelden. De presentatie in Haarlem en Heemstede geschiedt onder leiding van Jan Kraakman. De wagens zijn, volgens adviezen van de heer A. W. van Driel vervaardigd door de he ren G. B. Martens en Kobus, naar ont werpen van Johan Greter. De „Rijn- landwagen" echter is door A. W. van Driel ontwc.pen. Het geheel stond on der supervisie van Cruys Voorbergh. „Ontmoeting tussen Oost en West" heet de eerste praalwagen, gewijd aan het historisch gebeuren van vier eeuwen geleden aan de oevers van de Bosporus, waar een keizerlijk gezant de eerste tulpenbollen geheimzinnig geëxposeerd in een exotische kiosk bewonderde en er een aantal later mee naar West-Europa nam. Deze praalwa gen is aangeboden door de vereniging „De Tulp". Dan volgt de wagen, welke de „tulpomanie" van de jaren rond 1637 in Haarlem tot onderwerp heeft: de dwaze speculaties met tulpenbollen, waaraan vooral Haarlemmers zich te buiten gingen. Het tafereel op de wa gen toont de „zotskap van Flora", maar ook de aankomst van Schout en Schepenen, wier ingrijpen spoedig een stokje stak voor het dwaas gedoe. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft deze wagen aangeboden. Glorieuzer is hetgeen een honderdtal jaren later, omstreeks 1750, aan het Franse hof geschiedde, waar de fameu ze Madame de Pompadour de hyacint tot een hoofse bloem verhief. De wa gen toont een staaltje tuinarchitectuur uit die dagen en een hoffeest in hei Trianon. Deze wagen is aangeboden door „De Hyacinth" en „De Iris". De laatste wagen is gewijd aan een feit, dat van de grootste betekenis was HAARLEM, 4 mei De heer J. H. van der Kop uit de Spaarnrijkstraat te Haarlem is 8 mei veertig jaar in dienst bij het staatsbedrijf van de PTT. De heer Van der Kcp is hoofdemployé eer ste klasse en chef van de afdeling pak- ketpost van het Stationspostgebouw. ZANDVOORT, 4 mei De hoofdscho tel van het menu der vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad werd ge vormd door patates-frites. De heer N. van der Engh te Haarlem was in be. roep gekomen tegen een bzesluit van B. en W., waarbij hem krachtens de Winkel- en bedrüyen-verordening der gemeente vergunning werd geweigerd om in de sigarenwinkel Kerkplein 9 een eatetaria-bedrijt te vestigen. Enke le concurrerende bedrijven hadden een verzoek ingediend om het beroep af te wijzen. De heer SLEGERS (KVP) was bet niet eens met het beleid van B. en W. Men moet de bezwaren tegen patates frites niet overdrijven. In elk café res taurant worden deze bereid en ver kocht. Cafeteria's e.d. zijn nodig voor de mensen met een smalle beurs. Hij achtte de winkel- en bedrijven-verorde- ning terzake niet van toepassing. Men mag het initiatief van het bedrijfsleven niet beknotten. Mevr. MOL (P. v.d. A.) stond aan de kant van burgemeester en wethouders. Er is in Zandvoort be hoefte aan grote bedrijven, waar goed kope eetwaren verkocht en geserveerd worden. Nabij het Raadhuisplein hoort een dergelijk bedrijf echter niet thuis. De heer GOSEN (AR) vond het vreemd dat het college voor Kerkplein 8 WEL vergunning had verleend. Daarom vond hij het niet billijk om in dit geval voor nummer 9 een afwijzend standpunt in te nemen. De heer KONING (ARB) sprak in gelijke geest. Voor de VVD fractie sprak de heer BREURE voor en de heer HOSE contra het voorstel van B. en W. De heer LINDEMAN (KVP) was het opge vallen dat de aanvragen voor Kerk plein 8 en 9 elkaar niet veel ontlopen. De voorzitter zag in deze affaire een nasleep van de beslissing van de raad destijds om in beroep aan Nijleman tegen het afwijzend standpunt van B. en W in vergunning te verlenen, dan is het hek van de dam. Wat de vergun ning van Kerkplein 8 betreft, hier is een misverstand in het spel geweest, omdat het college de aanvrage niet nauwkeurig heeft gelezen. Hieraan kan echter geen motief ontleend worden om nu voor Kerkplein 9 ook een vergunning te geven. Het bezwaar van het college geldt in hoofdzaak de plaats waar dit bedrijf gevestigd wordt. Tegen vesti ging in Kerkstraat of Haltestraat min der bezwaar. Wethouder TATES (VVD) had geen bezwaar tegen een cafetaria bedrijf, maar in dit geval was sprake van verkoop van patates-frites via een win kelraam aan de openbare weg. Uitvori- ge duscussie leidde tot aanvaarding van een door de burgemeester gedane sug gestie om de vergunning tot wederop zegging te verlenen en de voorwaarde op te leggen, dat geen directe verkoop van eetwaren vanuit het bedrijf op de openbare weg mag plaats vinden. Dit voorstel werd met 10 tegen 4 stemmen aanvaard. (iiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiimiiiu HAARLEM, 4 mei De stoet van praalwagens ter gelegenheid van het eeuwfeest van de bloembollencultuur zal om twee uur morgenmiddag vertrek ken vanaf het sportpark Heemstede en zal vandaar via Valkenburgerlaan, Heemsteedse Dreef. Zuiderhoutlaan, Fonteinlaan, Dreef, Houtplein, Groote Houtstraat naar de Groote Markt trek ken. waar hij tegen kwart voor vier ver wacht wordt. De stoet vervolgt zijn weg via Jansweg naar het StationsjDlein, waar gekeerd wordt. De wagens rijden dan over Kruisweg, Kruisstraat en Bar- teljorisstraat naar de Groote Markt, waar ze tegen half vijf opnieuw zullen zijn. Vandaar gaat het via Koningstraat, Gierstraat, Houtplein. Dreef terug naar het Heemsteedse Sportpark over de Dreef, de Cruquiusweg en de Javalaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii voor de ontwikkeling van de bollencul- tuur in de „Bollenstreek". In 1880 zorg de het hoogheemraadschap Rijnland voor een constant waterpeil door de bouw van de sluis bij Katwijk. De aanbieders van deze laatste praalwa gen zijn de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur zelf en haar groepen „De Narcis", „De Lelie" en „Het Bijgoed". Advertentie HAARLEM, 4 mei Tien deelne mers aan de Haarlemse Muggenronde 1960 zullen morgen per rijwieiestafette vanuit Wageningen symbolisch bevrij dingsvuur naar Haarlem brengen. In Haarlem zullen zfl om kwart voor tien de brandende fakkel overdragen aan de burgemeester, die daarmee op de Gro te Markt een gasvlambouw zal ontste ken. De deelnemers aan de fakkelestafette vertrekken 's morgens om vijf uur uit Wageningen en zullen omstreeks half tien aan de grens van de gemeente ar riveren. Vandaar zullen zij de volgende route door de stad volgen: Schiphol- weg, Prins Bernardlaan, Amsterdamse- vaart, Oostvest, Papentorenvest, Har- merfjansweg, Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Kruisstraat, Smedestraat, Gro te Markt. Op de Grote Markt zullen hoornblazers de komst van de fakkel dragers aankondigen. De fakkelestafet te wordt georganiseerd door het Cen trum Comité Koninginnedag. HAARLEM, 4 mei De heer D. Knijnsberg, magazijn- en keldermees ter bij de N.V. Exploitatiemaatsehap- pü v.h. Gebroeders Brinkmann De Kroon is ter gelegenheid van zijn veer tigjarig dienstjubileum de eremedaill* in zilver verleend, behorende bü de or de van Oranje-Nassau. Burgemeester Cremers reikte de on derscheiding vanmorgen aan de jubi laris uit tijdens een huidigingsbijeen- komst in de Kroonzaal van „Brink mann". Hij prees de jubilaris om diens toewijding en vakkenis, weike getuige de koninklijke onderscheiding in ruime kring bekend zijn. Voorts werd het woord gevoerd door de heer J. F. C. Brinkmann, de directeur van de jubilaris, en door de heer J. Geers, diens chef. HAARLEM, 4 mei Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Haarlemse Korenbond zal de bisschop coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zondagavond 8 mei in de dekenale Sint-Josephkerk aan de Jansstraat een plechtige pontificale Avondmis opdragen, welke om acht uur zal aanvangen. De H. Mis zal worden opgedragen tot intentie van alle zan gers van alle kerkoren in Haarlem en omgeving. Tijdens de H. Mis zullen de vaste ge zangen worden uitgevoerd uit de Missa St.-Leodigar van J. Hilber, voor drie stemmig mannenkoor met begeleiding van orgel en bazuinen. Het parochieel zangkoor van de Heemsteedse Sint-Ba- vo zal aan het orgel begeleid door Joop Schneiders, onder leiding van Gerard Scheepers voor de uitvoering zorgen. HAARLEM, 4 meii Aan alle leer lingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlem is een voor lichtend boekje over de gebeurtenissen der jaren 19401945 uitgereikt. Het is samengesteld door J. W. Rengelink en I. Mug. De titel luidt: „Volk in ver drukking en verzet". Aan de leer lingen van de lagere scholen wordt een „bevrijdingsspel" uitgereikt, zijnde een soort van ganzenbord, waarop feiten uiti de bezettingsjaren worden uitgebeeld en dienen tot dramatische spelmomenten. (Het voorlichtende, goed geïllus treerde boekje lijkt ons zeer ge slaagd en zal stellig aan zijn doel beantwoorden. Over het „bevrijdings. spel" kunnen wij - de verstandige inleidende woorden van Burgemees ter Cremers ten spijt - minder geestdriftig zijn. Als men navrante gebeurtenissen van de bezettingsjaren verlaagt tot het ganzenbord-niveau heeft er een wezenlijke ontkrachting van die feiten plaats. Er schuilt voor het kind weinig leerzaams in- er is alleen gevaar dat het de werke^ Üjke historie achter de ganzenbord- verbeelding zal blij yen zien. Red) De instrumentale begeleiding wordt verzorgd door leden van het Heemsteed se Harmoniegezelschap „St.-Michaël". Het Credo, alsmede de Introïtus, Com- munio en de Alleluia's worden door al le aanwezige zangers gezongen. Als schola. treden op de gezamenlijke voor zangers van alle kerkkoren. Voor de liefhebbers van goed» kerkmuziek is dit uiteraard een unie ke gelegenheid. Het komt immers in ons land zelden voor. dat een koor ge zamenlijk met blaasinstrumenten een Mis uitvoert. Ook de schola van veer tig zangers en de massale samenzang van driehonderd^annen is zeer uit zonderlijk. Ook voor de zangkoren is een belang rijke taak weggelegd in het proces van de liturgische vernieuwingen! die nu gaandeweg gestalte krijgen. Zo iemand de kerkmuziek een goed hart toedraagt, dan moet hij nu meer dan ooit zijn beste krachten geven om die muziek tot nieuw leven en groter bloei te brengen. Het is daarom, dat zich binnen de Ne derlandse St.-Gregoriusvereniging een belangrijke reorganisatie voltrekt, wel ke alle koren zal inschakelen om eens gezind hun schouders te zetten onder het moeizame werk van verheffing en vernieuwing binnen het kerkmuziekle- ven. Daarom is het van betekenis, dat de Haarlemse bisschop-coadjutor bereid gevonden is, Gods zegen af te smeken over de toekomstige samenwerking van de koren. HAARLEM, 4 mei De Haarlemse rechtbank heeft vanochtend een 20- jarige vertegenwoordiger it Haarlem, overeenkomstig de eis, veroordeeld tot twee jaar jeugdgevangenis. De jonge man werd veertien dagen geleden het plegen van twee inbraken in Bloemen daal en Zandvoort ten laste gelegd ter wijl hij in verschillende plaatsen in het land voor een totaal van bijna 2.000 - aan goederen gestolen bleek te hebben. de geestvermogens van een 32- jarige arbeider uit Beverwijk, die te recht had gestaan wegens diefstal van twee bromfietsen en het verduisteren van het loonzakje van een collega, zal op last van de rechtbank een nader on derzoek worden ingesteld. De officier had veertien dagen gele den 10 maanden met aftrek geëist, ter wijl de verdediger, mr. J. Smithuyzen, de rechtbank gevraagd had een psy chiatrisch onderzoek te laten instellen naar de toerekeningsvatbaarheid van zijn cliënt. HUISVROUWEN Donderdag 19 mei wordt in het Minervatheater te Heemstede de sluitingsmiddag gehou den van het winterseizoen van de afde ling Haarlem en omstreken van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5