NAVO-ministers tegen een beperkte ontspanning55 GRIVAS eist arrestatie van ontvoerders hoofdredacteur I lonbense brief E FRANSE KLACHT BIJ DE V.N. TEGEN TUNESIË OP CONFERENTIE TE ISTANBUL Moskou moet afzien van propaganda campagnes tegen zekere landen Pilotenopleiding in de Kongo uitgesteld Makarios zou moeten aftreden fcfarme„4 Lenin-prijs voor Soekarno Nikita weigert ontmoeting met Ben Goerion Repetitie voor de bruiloft N DOK ACHT7 Ongeregeldheden in Stanleystad Nieuwe functie voor Malenkov Spanje wijst twaalf communisten uit Eerst bidden, dan chaufferen De ijver 1 der rode activisten Grote belangstelling Voor Margaret's huwelijk madurodam WOENSDAG 4 MEI 1960 PAGINA 7 met Lindbergh naar PARIJS BelgiëNederland Vermoedelijk tot medio '61 vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen FELISOL écht kleurecht Ramp-reddingshond Bloemrijke chèque Rotterdamse schooljeugd maakt oorlogstentoonstelling Impressies van onderdrukking en opstanding Uit literatuur en fantasie Monnikenwerk Aai \ï,\xadiï Ai! sc. v» Xas' Aalkrs Aarts Sr, Aka> 1 Aalst. van. ••W>■■*«*■*-« Contacflenzen v ISTANBUL, 4 mei (Reuter) De NAVO heeft zich op de te Istanbul ge houden conferentie eens verklaard met de politiek van het streven naar een ont spanning in de verhouding met Rusland Advertentie (iedere maandag) 5 onvergetelijke dagen volledig verzorgd f 97.50 DAMRAK 26-TEL. 222766-4 li|nen Brussel, 3 mei <anp> ais ge- Jolg van de overdracht van de souve- j^initeit op 30 juni is naar van Belgische Jhiiitaire zijde wordt vernomen de op ruiing van Nederlandse piloten voor de *°hinklijke luchtmacht in Belgisch Kon- 1° Voorlopig uitgesteld. Nederlands personeel van de lucht macht zou in december naar de Belgi sche basis Kamina in de zuidelijke pro- ga vertrekken, waar al voor- EfzameiSiik getroffen voor een gezamenlijk Nederlands-Beleische nn leiding voor militaire vliegers P Minister Gilson deelde ln de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers mee, dat de Belgische militaire bases in Kongo een voor de luchtmacht in Kamina en een voor de zeemacht in Kitona na de overdracht van de sou- vereiniteit op 30 juni in Kongo zullen bleven gevestigd. De minister zeide, dat het handhaven van deze bases voor de Kongo van groot belang is ter vor ming van Kongolees militair personeel ®n voor de verdediging van het gebied. Dp de economische conferentie tussen België en Kongo, die thans in de Belgi- ?che hoofdstad wordt gehouden, zal ook ?ft voortbestaan van de twee bases vilden besproken. Een definitief ak- <}20rd zal echter pas mogelijk zijn na j,0] vormlng van de eerste gekozen Kon- regering. ^"ien zou, indien het opleidingsproject wordt gerealiseerd, zo rekent men in "en Haag, in de loop van de zomer 1961 aunnen beginnen. Tunesië en de Sovjet-Unie hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs te benoe men. (Reuter, A.F.P.). op de te Parijs te houden topconferentie mits deze ontspanning betrekking heeft op alle delen van de wereld. Men werd het er echter niet over eens of het Wes ten op de topconferentie met de Rus sische premier Khroesjtsjev ook de kwestie van hulp aan onderontwikkelde landen en van het zich niet bemoeien met andermans aangelegenheden ter tafel moet brengen. Het werd aan de Westelijke regeringsleiders zelf over gelaten daaromtrent op de topconferen tie te beslissen naargelang van het ver loop van hun besprekingen met Khroesj tsjev. De NAVO-ministers beëindigden gis teren hun bespreking van de betrekkin gen tussen Oost en West voor de lunch en bespraken des namiddags een rap port van de secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, over de toe stand van het bondgenootschap. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft volgens een woordvoerder ter conferentie verklaard dat de Russen geen „beperkte ontspan ning", alleen ten aanzien van bepaalde gebieden van de wereld, zouden kun nen krijgen om onderwijl met hun pro- paganda-campagnes tegen zekere lan den, zoals Perzië en West-Duitsland, door te gaan. De Franse minister Couve de Murville zei dat uit de besprekingen bleek dat de NAVO een ontspanning in de ver houding met Rusland wilde en dat dit in het voordeel van het Westen zou zijn. Maar als de Russen er op ble ven staan dat kwesties als over Berlijn op hun manier zouden worden geregeld, zou er geen ontspanning komen. Hij zei dat de topconferentie slechts het be- MOSKOU, 4 mei (Reuter) De Rus sische oud-premier Georgi Malenkov is volgens gewoonlijk betrouwbare berich ten in Moskou van een krachtstation in oost-Kazakhstan naar een ander station overgeplaatst. Malenkov werd hoofd van het krachtstation van Oest-Kameno- gorsk nadat hij beschuldigd was van ..tegen de partij gerichte activiteit" in 1967. De Russische premier Khroesjtsjev heeft dikwijls verklaard dat Malenkov een functie had die overeenkomt met zijn bekwaamheden, maar het is niet be kend of zijn nieuwe functie hem naar een groter of kleiner station voerde. MADRID, 4 mei (Reuter) Een twaalftal Spanjaarden die in de afge lopen jaren uit de Sovjet-Unie naar Spanje waren teruggekeerd, zullen wor den uitgewezen ornaat zij zendingen in dienst van het internationale communis me hebben uitgevoerd. Tussen '66 en '59 zijn in totaal 1.899 mensen uit de Sovjet-Unie naar Spanje teruggekeerd. NICOSIA, 4 mei (UPI) Aartsbis schop Makarios, de toekomstige presi dent van Cyprus, heeft gisteren een wee uur durende bijeenkomst van de toekomstige ministerraad geleid, en on der meer aandacht besteed aan de ont voering van de hoofdredacteur van het oppositieblad „Ethnlki", Antonis Phar- *ttakides. Generaal George Grivas, die de »>EOKA" heeft geleid, heeft namelijk een verklaring doen uitgeven waarin hi] de ontvoering een duidelijk bewijs noemt dat Makarios en zijn ministers "let tot regeren in staat zijn, en dat ue aartsbisschop de nog mogelijke con sequentie dient te trekken: aftreden. Grivas heeft gesteld dat op Cyprus thans oen politiestaat heerst, en dat de ver antwoordelijke minister, alsmede de hoogste chef van de politie, ontslagen «lenen te worden. Makarios gaf na afloop van de kabi netsvergadering een communiqué uit hhnn hij verklaarde met Grivas de env ?erin8 te veroordelen, maar geen «an verantwoordelijkheid te kunnen ]Bn ,vaarden. De minister van binnen- kl»o j zaken> Tassos Papado-poulos, ver- d,.,. dat zolang de interimperiode VrVn5 j volledige verantwoordelijkheid Politik vei,igheid berust bij de Engelse Ver„o,f0mmandant en de Engelse gou- fv? van Cyprus, nvas heeft de aartsbisschop een Advertentie Gostenriik T- jorraad heeft~hk Oostenrtjkse minls- lidatuur voor ,f otcn de Weense kan- 'olgende wei-eint °rEanisatie van de irekken, aldus il toonstellinB in te meegedeeld. Dit vf„ 1". een communiqué Sen medegedeeld zal officieel wor- tentoonstellinescnrü®.1] het Internationale Paröa bijeenkomt™"!, p. p )°P 6 mel in gin van een lange en moeilijke weg zou zijn. Er zouden geen snelle oplos singen tot stand komen. Naar zijn me ning was het bondgenootschap het ge heel eens over besprekingen ter topcon ferentie over kwesties van culturele be trekkingen en voorlichting tussen Oost en West. Maar wat economische pro blemen betreft, met inbegrip van han del, het zich niet mengen in de zaken van andere landen en hulp aan onder ontwikkelde gebieden, zouden de Wes telijke leiders de gang van zaken ter topconferentie moeten afwachten. Spaak zei dat de Russen ertoe ge bracht moesten worden de intellectuele betrekkingen tussen de twee blokken uit te breiden maar bespreking van economische problemen op de topconfe rentie zou moeilijk zijn daar deze zulk een technisch karakter hadden. MOSKOU, 4 mei (Reuter) De Ame rikaanse industrieel Cyrus Eaton en president Soekarno van Indonesië be horen tot degenen, die de internationale Leninprijs voor* de vrede hebben gekre gen, aldus meldt het Russische persbu reau Tass. Tass noemt Soekarno ..een der prominentste leiders van het vrije Azië, die een onafhankelijke buiten landse politiek voert, gericht op het ver sterken van de wereldvrede". De Amerikaan Eaton, die 77 jaar oud is, heeft in 1958 als gast van het Rus sische ministerie van landbouw een be zoek aan de Sovjet-Unie gebracht. Hp stelde toen voor dat Khroesjtsjev een bezoek aan Amerika zou brengen en Eisenhower aan de Sovjet-Unie. JERUZALEM, 4 mei (Reuter) Van gezaghebbende zijde te Jeruzalem ver luidt, dat een voorstel van premier Ben Goerion van Israël aan de Russische premier Khroesjtsjev tot het houden van een samenkomst der beide staatslie den door de Russische regering als „on gelegen" komend is verworpen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond gezegd, dat volgens het Rus sische antwoord de Russische regering van oordeel is, dat de tijd voor een be zoek van Israels premier aan de Sov jet-Unie nog niet rijp is, gezien de ver klaringen van Israëlische openbare lei ders en zelfs ministers, die niet bevor derlik voor de vrede zijn. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Malik, die het Rus sische antwoord aan de Israëlische am bassadeur in Moskou overhandigde, had echter verklaard, dat de Russische po litiek gebaseerd blijft op een verlangen naar goede betrekkingen met alle lqn- den van het Midden-Oosten. Advertentie mevrouw! T«xtial stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtI Let U dus voortaan op FELISOL. Italië Een rechtbank te Bergamo heeft Vitalino Morandini, bijgenaamd „Het monster van Portoglio", wegens het vermoorden van negen mensen vier voudig tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij kreeg bovendien nog 25 jaar voor drie roofovervallen, vier diefstallen en een brandstichting. (Rtr) t brief gezonden, waarin hij de onmiddel lijke arrestatie eist van de ontvoerders van Pharmakides. In de verklaring die Grivas over deze brief uitgaf stelde hij dat er geen twijfel kan bestaan aan de verantwoordelijkheid voor orde .~v. en veiligheid op Cyprus. Grivas heeft de aartsbisschop op geen enkele wijze Voor de Westminster Abbey in Londen is dinsdag met de barossen gerepeteerd rechtstreeks verantwoordelijk gesteld voor de feestelijke gebeurtenis van vrijdag: het huwelijk van p s Margaret voor de ontvoering. met Anthony Armstrong Jones. hoctant in Brittannië een Chris telijke Bond voor Veiligheid op de Weg. Deze zeer actieve bond is deze week egen nieuwe en intense vei- ligheidscampagne begonnen eindigen met een unieke van gebed op zondag a.s. VrijwelaUe Engelse kerkgenootschappen inKnge land, waaronder de Katholieke de Anglikaanse en andere protestantse kerkgenootschappen zullen dee aan de dag van gebed. De minister van Verkeer, de heer Marples, zal p deze zondag tijdens de kerkdienst in ae Anglikaanse kathedraal van Coventry, het centrum van de Britse autoinaus- trie, het epistel voorlezen. De veu g" heidsbond baseert zijn campagne op twee geschriften, de Bijbel-en de zoge naamde „Highway Code" een rege- ringsuitgave die alle verkeersvoor- schriften bevat alsmede een aantal nut tige wenken voor automobilisten, fiet sers en voetgangers. Deze Code is voor een kwartje te koop in alle kiosken en hij aanvrage van een nieuw rijbewijs moeten automobilisten een verklaring ondertekenen dat zij de Code kennen. Nieuwe automobilisten worden tijdens de rijproef ondervraagd omtrent hun kennis van de verkeersvoorschriften. De Veiligheldsbond, die aandringt op het bestuderen van de Code en op het beoefenen van de Christelijke naasten liefde in het verkeer, is vanzelfspre kend gekant tegen het gebruik van al cohol door automobilisten en adviseert laatstgenoemden een gebed te zeggen voordat zij een autorit ondernemen. Tijdens de persconferentie waarmee de campagne van deze week zondag jl. geopend werd, las men een brief voor van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher. In dit schrijven herinner de de Anglikaanse prelaat aan het tries te feit dat tijdens de Kerstdagen van het vorig jaar niet minder dan 147 per sonen het leven verloren in het verkeer en dat vier en een half duizend wer den gewond. „Dit ondraaglijke euvel", aldus heette het in het bisschoppelijk schrijven, „wordt ieder jaar meer on draaglijk". Waar de aartsbisschop in zjjn schrijven niet op wees, is het feit, dat drankmisbruik, vooral buitenshuis, tijdens de kerstdagen een hoogtepunt bereikt. Op de dag voorafgaande aan Kerstmis stromen de kantoren leeg en het personeel begeeft zich naar de ca- fé's, waar in vele gevallen zeer on matig wordt gedronken. Een verdere oorzaak van drankmisbruik tijdens de kerstdagen zijn de partijen welke de di- Nmmmiiinmmiiiiiiimm recties aanbieden aan hun personeel, gelegenheden waarbij eveneens op gro te schaal wordt gedronken. De communistische partij van Groot-Brittannië telt nauwe lijks dertigduizend leden, maar haar invloed in de industrie is veel gro ter dan gewettigd lijkt door het gerin ge ledenaantal van de partij. Dank zij de onverschilligheid van de vakver enigingsleden slagen de communisti sche activisten er in vele gevallen in zich meester te maken van de leiden de posten in de bonden. In de Britse Katholieke weekbladen is al jaren lang gewaarschuwd tegen het gevaar van de onverschilligheid van bondsleden voor de activiteit van de communisten, en herhaaldelijk wordt tot de Katholieke arbeiders (die in de bouwindustrie waarschijnlijk 30 pet tellen) de aanspo ring gericht hun stem te doen horen en deel te nemen aan stemmingen in hun bond, maar met zeer gering suc ces De Katholieke aartsbisschop van Liverpool, dr. John Heenan, die zich een grote reputatie heeft verworven ais apologeet in religieuze televisiepro gramma's, hield vorige zondag, op 1- mei-dag een preek over dit onderwerp, die grote aandacht heeft getrokken, ook in niet-Katholieke kringen. Hij spoorde de Katholieke arbeiders aan (en Liver pool heeft verhoudingsgewijze een gro tere Katholieke bevolking dan enige stad van Engeland) om een eind te ma ken aan de tyrannie van communisti sche raddraaiers in de ndustrie. Hij verklaarde dat, indien een Katholiek arbeider had te kiezen tussen het bij wonen van een bijeenkomst van een Katholieke vereniging of een bijeen komst van zijn vakverenigingsafdeling, hij de voorkeur diende te geven aan de vakvereniging. Aartsbisschop Heenan gaf als zijn mening, ongetwijfeld te recht, dat de Katholieke arbeiders van Engeland een eind konden maken aan de communistische elementen, die doel bewust onrust scheppen in de Britse in dustrie. Want de Katholieken mogen niet meer dan 10 procent van de Britse bevolking uitmaken, hiervan behoort ne gentig procent tot de arbeidersklasse, en vooral in de Midlands en in zekere delen van Schotland, zoals Glasgow, vormen zij verreweg de krachtigste groepen onder de arbeidersbevolking. Het leek zondag, alsof een groot deel van Londen was uitgelo pen om de versieringen te be- kiiken die men bezig was op te rich- teii langs de Mall, Whitehall, het. Par- lementsplein en voor de Westminster Abdii voor het koninklijk huwelijk van deze week Des morgens repeteerde men de optocht met de cavalerie en de koetsen en de Mall was zwart van de nieuwsgierigen. Later op de dag stroomden de auto s naar de binnen stad en het verkeer kwam nu en dan geheel stil te liggen, zelfs in Oxford Street dat geen deel uitmaakt van de route voor de koninklijke optocht naar en van de Abdij. Ondanks alle nare roddel van de laatste weken, ondanks vulgaire vragen van socialistische par lementsleden over de kosten van de plechtigheid en ondanks de soms intens gemene houding van de Britse populai re pers wettigt de belangstelling van de afgelopen zondag het vermoeden dat het publiek van plan is het echtpaar hartelijk te begroeten. De politie ver wacht dat zich twee miljoen belang stellenden zullen opstellen langs de rou te vanaf de abdij tot aan het Bucking ham Paleis. Er worden veel buitenlan ders verwacht. Ondanks misselijke be richten verspreid door zekere bladen, die wisten te vertellen, dat men de plaat sen op verhogingen buiten de abdij niet kon verkopen, is duidelijk dat alle plaat sen aan het begin van de week uitver kocht waren tegen prijzen variërend van vijftig tot tweehonderd en vijftig gulden pér plaats. DAAN VAN DER VAT De schooljeugd van thans kent de feiten uit de tweede wereldoor log slechts uit mondelinge ver halen, films, foto's en literatuur; er is een nieuwe generatie gekomen, die in deze dagen, nu bezetting en bevrij ding opnieuw voor de geest worden gehaald, niet uit eigen herinnering kan putten. Voor de volwassenen, bij wie de schrille beelden uit de ja ren 1940-1945 nog helder in de geest staan gegrift, is het een ervaring te aanschouwen, hoe de jeugd reageert op onze oorlogsherinneringen: men krjjgt daartoe royaal de gelegenheid op een expositie, welke door vijftig Rotterdamse scholen in een school gebouw Cs Gravendijkwal 26 b) is in gericht. Jongens van dertien jaar schilder den de verschrikkingen van het con centratiekamp in aangrijpende voor stellingen; er langen tientallen teke ningen waaruit duidelijk de spanning spreekt van de verzetsstrijders. De brand na het bombardement van Rot terdam inspireerde vele kinderen tot bloedrode schilderstukjes en het mo tief „Honger" kan men in bonderden tekeningen terugvinden. Praktisch nergens werden voorstellingen ge bruikt, die zouden kunnen zijn ont leend aan foto's en films: veeleer, zo vertellen de jongens en meisjes, wa ren het de verhalen in boeken, die hun inspiratie gaven tot het maken van bepaalde voorstellingen. Zij lazen over bepaalde oorlogsgebeurtenissen, vormden zich daarvan in hun fantasie een beeld en gaven dat weer. Leerlingen van de „Vlaggeman" vervaardigden drie grote maquettes: een van het oude Rotterdam voor het bombardement, een van Rotterdam vlak na het bombardement en een van de nieuwe stad. De Don Bosco- school maakte een enorme V, bestaan de uit vele maquettes, waarin met symbolen Verzet, Vrijheid, Verdruk king en Vrede worden uitgebeeld. Een zestienjarig meisje bracht het enige souvenir, dat zij persoonlijk uit de be zettingstijd kon hebben: de kaart voor extra-voeding, die destijds aan haar moeder werd verstrekt. Opvallend is, dat de oudere jeugd veelal impressies geeft van onderdrukking, verwoesting, honger en angst. De kinderen beneden de veertien daarentegen leggen een duidelijke voorkeur aan de dag voor voorstellingen van bevrijding, nieuwe lente voor Nederland, vreugde over wederopbouw en andere van optimis me getuigende motieven. Roland van de Vospoort. kortweg Roy, is een voortreffelijk heer schap, een kampioen van de ky- nologische wereld. In precies twaalf weken voltooide deze l'raai gebouwde Duitse herder zijn opleiding. Voor alle examens slaagde hij eveneens in re cordtijd. Met het Alpenbrevet „lawi nehond" in de portefeuille van zijn baas is hij gistermiddag geslaagd voor een ander gloednieuw examen. In een minimum van tijd speurde Roy feilloos vier soldaten op die weggekro pen waren onder het puin en een vloer van het befaamde puindorp van het corps mobiele colonne in Crailo bij Laren in 't Gooi. De directeur van de eerste Nederlandse hondenschool, de Tsjechische Nederlander J. R. To man, heeft een groep officieren van dit legeronderdeel getoond van welke onschatbare waarde een getrainde ramp-reddingshond als Roy in tijden van aardbeving, bombardementen etc. is. Afgaande op de lichaamsgeur is de ramp-reddingshond in staat slachtoffers te vinden, die onder po reuze massa's als puin en zand bedol ven liggen. Uiteraard is de mobiele colonne zeer geïnteresseerd bij deze primeur op het gebied van honden- dressuur. Met de gevolgen van Aga- dir en Lar voor ogen ligt het in de be doeling ook liet BB-apparaat voor de ze unieke reddingswijze te interesse ren. Men kan er maar mee zitten. Onverwacht word je tegenover iemand geplaatst, wie je graag bloemen wilt aanbieden. Hetzij om de gevoelens van je hart uit te drukken „laat bloemen uw tolk zijn" het zij om een meer formele plicht als een hulde bij een jubileum te vervul len. De Nederlandse bloemisten, die het de mensen al jaren gemakkelijk ma ken met hun „Bloemenexpresse", om overal in het land bij relaties netjes op tijd,een bloemetje te bezorgen, bie den ook hier uitkomst ln de nood. Zfl hebben nu een „bloemencheque" uit gevonden, een in het hart van een vernuftig toegevouwen papieren bloem verborgen waardebon, recht Illllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt tien jaar met het minutieuze teken werk bezig geweest. Het is de wens van de personen die dit werk gedaan hebben naamloos te blijven. De direc teur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, dr. L. de Jong, die enige malen een bezoek bracht aan de Abdij te Oosterhout, waar hij met de Benedictinessen achter tralies sprak, getuigt echter, dat zij hun arbeid met een zeldzame toewijding verricht heb ben. De Benedictinessen hebben zich vandaag verre gehouden van de plech tige overdracht van de erelijst aan de Staten-Generaal, doch weinigen zjjn zozeer met deze lyst in haar geheel verbonden als juist zij. De Benedlcti- Bij de ingang van het Tweede-Ka mergebouw is een nieuw bordje aangebracht. Het vermeldt heel sober: „Erelijst der gevallenen 1940- 1945". Even eenvoudig, maar juist door haar eenvoud indrukwekkend is de door Aldo van Eijck ontworpen ge denktafel in de hal van het Kamerge bouw: een rechthoekig blok lavasteen, waarin de katerns van de erelijst rus ten. lil de oorlogsjaren zijn er onge veer een kwart miljoen Nederlanders om het leven gekomen; circa honderd duizend Joden, circa 30.000 burger slachtoffers van bombardementen, te gen de 10.000 mensen bji de „Arbeits- einsatz", in het westen des lands cir ca 15.000 slachtoffers van de honger winter en zo verder, en zo verder. Het is bijzonder moeilijk geweest vast te stellen wie er in aanmerking kwamen opgenomen te worden in een lijst, die nadrukkelijk het karakter van een ERE-lijst moest hebben. Uiteindelijk heeft men 2300 gevallenen van de Landmacht, 3000 van de Marine (de Luchtmacht is in aansluiting op de vooroorlogse situatie bij Landmacht en Marine gerekend), 1200 opvarenden van de Koopvaardij, 7000 verzetslieden en 4000 personen van de Indische groe pen (KNIL-personeel en verzetsstrij ders) in de lijst vermeld. Terwijl men nog bezig was met het samenstellen van de registers begonnen de Benedic tinessen van de Onze Lieve Vrouwe Abdij te Oosterhout reeds met liet kal ligraferen van de namen op grote vel len papier, kosteloos ter beschikking gesteld door de firma Van Hoiitum en Palm te Ugchelen, een firma die in de oorlog op allerlei wjjzc steun heeft verleend aan het verzet. Men wist van meet af, dat het kalligraferen een monnikenwerk zou worden: vandaar dat deze arbeid werd opgedragen aan de Benedictinessen, die een volkomen teruggetrokken leven leiden. Zij zijn IHllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllin gevend op bloemen en/of plant naar eigen keuze. Dé oplossing ook als het moeilijk is bloemen of een plant mee te sjouwen, wanneer men wei weet, dat men zo iets moet aanbieden. De heer De Zoeten, voorzitter van „Bloemenexpresse" heeft de eerste Nederlandse bloemencheque overhan digd aan de heer J. van Lith, direc teur van het woonoord van de Bond van militaire oorlogsslachtoffers in Doorn. Voorlopig zal de cheque alleen in Nederland geldig zijn. Mogelijk kan zij in de toekomst met medewerking van „Fleurop" en „Interflora" ook naar het buitenland verzonden wor den. Dank zij deze organisaties wor den er al heel wat bloemetjes over de wereld verspreid. Zo beliep de wereld- omzet in 1959 ruim vijftien miljoen orders tot een waarde van ongeveer 260 miljoen gulden, wat betekent, dat er iedere minuut, zowel 's nachts als overdag, dertig boeketten over de we reld gaan. De binnenlandse omzet be droeg in dezelfde periode drie mil joen gulden. i V ito* Xo»k<«G.b - v,y ij: i| 'v a ;.4 >v«k> >s :'V:^ >y V. V nessen zeiden tegen dr. De Jong, dat zfj, letter voor letter die 17.500 namen tekenend, telkens het beeld voor zich zagen oprijzen van de gevallene, aan wiens naam zij bezig waren: prof. dr. •Anno Sjoerd Branilsma, hoogleraar te Nijmegen, Jan Jozef Lambert van Hoof, student te Nijmegen, Gerrit-Jan van der Veen, beeldhouwer, dr. Her man Bernard Wiardi Beekman, redac tielid van het illegale „Parool". De erelijst is vandaag open geslagen op de eerste bladzijde, die begint met Jacques Herman Aa, Johannes Anto- nius van der Aa, Johan Bernhard Aal- bers. Het zal ongeveer een jaar duren voor men, van dag tot oag, alleen al de bladzijden met de namen van ver- zetsslachtoffers heeft omgeslagen. Contactlenzen zullen de bril be slist niet helemaal vervangen, maar in sommige omstandighe den bewijzen ze uitstekende diensten. Operasterren en balletdanseressen b.v., die eigenlijk een bril zouden moeten dragen, zijn vaak maar wat blij dat ze oogcorrecties kunnen aan brengen door middel van een lens, die niet vóór maar in het oog Y0"R geplaatst, óf in ieder geval met het oog contact maakt. Een montuur is daarbij natuurlijk overbodig en geen mens hoeft iets van de oogafwijking te merken. Er bestaan twee soorten contactlen zen, zo vertelde de heer H. Morri son op het gisteren en vandaag m Den Haag gehouden tweedaags con gres van de Federatie van Nederland- de opticiens-organisaties: de grote die het hele oog omvatten en de mi- crolenzen, die voor de pupil zitten. Er worden nu al' lensjes gemaakt met een diameter van slechts acht millimeter. Sinds 1946 zijn alle con tactlenzen van plastic. De heer Morrison die tegensprak dat deze lenzen schadelijk voor het oog zijn alleen aan kinderen be neden vijf jaar worden ze ontra den onthulde, dat deze wjjze van oogcorrectie helemaal niet nieuw is. Reeds in 1827 liep een Engelsman met het idee rond. Pas zestig jaar later werd de eerste contactlens vervaar digd, echter nog verre van volmaakt. PARIJS, 4 mei (UPI) De Franse regering heeft in een not« aan de Vei ligheidsraad geprotesteerd tegen de steeds in aantal toenemende aanvallen waaraan Franse strijdkrachten m Al gerije blootstaan vanaf Tunesisch grondgebied. De Franse nota is het antwoord op een op 28 april door de Tu nesische regering ingediende klacht te gen schendingen van Tunesisch grond gebied door B'ranse militairen. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn vanaf Tunesisch grondgebied 128 aanvallen op Franse strijdkrachten on dernomen, waarvan alleen in maart 71, Dertien van de gevallen worden in de Franse nota uitvoerig beschreven. De nota sluit met de verklaring dat de Franse regering hoopt dat zijn klacht met dezelfde ernst zal worden behan deld als d.e Tunesische. Frankrijk ontkent de Tunesische be schuldiging dat Franse strijdkrachten herhaaldelijk op Tunesisch grondgebied of in het Tunesische luchtruim zijn doorgedrongen. „Ze zijn geheel onge- frond", aldus de Franse nota. „De 'ranse regering wijst erop dat de in cidenten die aan de grens ontstaan voortvloeien uit het feit dat Tunesië zijn gebied als basis voor agressiedaden laat gebruiken. Hiermee vervult de Tu nesische regering niet de internationale verplichtingen die aan elk land worden opgelegd. Onder deze omstandigheden is het verbazend vast te stellen dat de Tunesische regering in haar brief van 28 april aan de Veiligheidsraad een be roep doet op „het recht van zelfverde diging". In het laatste kwartaal van 1959 wer den de Franse troepen in Algerije 52 maal vanaf Tunesisch gebied aange vallen. In de eerste drie maanden van dat jaar waren er 24 zulke aanvallen gedaan. In al deze gevallen heeft de Franse regering per nota geprotesteerd bij Tunesië. (Advertentie) Kom naar het onvergetelijk® miniatuurstadje! Den Haag - Scheveningen STANLEYSTAD, 4 mei (AFP) Kort na de aankomst van de gouverneur-ge neraal van de Belgische Congo, Henri Cornells, is het gistermiddag op vele plaatsen in Stanleystad tot relletjes gekomen. De aankomst zelf verliep zon der incidenten. Maar kort daarna vorm den zich groepen betogers die door de stad begonnen te trekken. Zij wierpen stenen door de ruiten van de winkels en schreeuwden hun haat uit tegen de Europeanen. Verscheidene mensen wer den gewond en het verkeer kwam tot stilstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7