ZANDKREEK gedich t onder zeer grote belangstelling Peek&Cloppenburg Moederdag moet anaers zijn... Centrale zeevarenden eist m Q/MmioUr-zm Daf-dag in de Beerzen In dienst van de jeugd herenmode-tip Stretch nylon ankiets i. Verwezenlijking drie-eilanden plan naderbij Water bood geen weerstand meer „Veronica" stoort Norddeich radio' Gedenkteken moet worden gedemonteerd Alternatief: een proces tegen de rederij te Amsterdam Doe open"-actie brengt 6 ton op Carïllontoren te Arlington overgedragen Koningin ontving reeds 550.000 De volkstelling Voorlichting per televisie Pakistan bestelt nog twee Friendships MMft deze zaterdag In Doorn Het ontslag aan opvarenden van de Astrid Naess Twee schepelingen verdronken Dank van Nederlandse volk aan Amerikaanse Moederdag bloemendag BLOEMEN A. F. J. van Gessel vRIJDAG 6 MEI 1960 PAGINA 3 2 Paren-Verkoop Zonder toestemming geplaatst .A VOORNAAM EN AANGENAAM Prinses Beatrix met duizenden jongeren op de Dam Feesten, dat kunnen BEVRIJDINGS- KAARTEN zondag-8 mei 2 (Van onze verslaggever) KATSEVEER. 5 mei - Onder de meest ideale weersomstandigheden die men zich maar kon wensen zijn woensdagmiddag Noord- en Zuid-Be veland aan elkaar geklonken door het «luiten van de dam in de Zandkreek. De operatie, die onder leiding stond van ir. P. v. d. Weele, had een bui tengewoon vlot verloop en de verschil lende manoeuvres konden vrijwel op de tevoren vastgestelde tijdstippen worden uitgevoerd. Twee betonnen caissons waren nog nodig om het laat ste gat dicht te maken. Ze lagen al enige tijd gereed om op het gewenste ogenblik aangesleept te kunnen wor den. Om kwart over twee keek Jasper Munter uit Colijnsplaat, een der wer kers aan Je dam, op zijn horloge en waarschuwde dat het tijd was: de caissons konden tot zinken worden ge bracht. Zeven minuten later lagen ze stevig op de drempel van grint en asfalt, die op de bodem van de Zand kreek is aangelegd. Sirenes begonnen te loeien, handen werden geschud, maar het meest verheugd waren nog de talrijke Noord-Bevelanders, die het gebeuren vanaf de oever hadden ge volgd en zich op dat ogenblik nauwer verbonden wisten met het vasteland van Zeeland. Een enorm aantal belangstellenden, onder wie zich ook tal van buitenlandse toeristen bevonden, had zich woens dagmiddag naar Katseveer begeven om van het historisch moment getuige te zijn. Zij konden over de dam, die ai Zuidbevelandse kant ligt, tot viaK dij de plaats doordringen waar het water nog een kleine opening van 20 meter had overgelaten. Twee kranen en een bok zorgden voor een indruk wekkend silhouet, ze werden omringd door tal van andere vaartuigen, op een waarvan zich prof. ir. Ph. Jansen, hoofd van de deltadienst, en jhr. mr. A. F. c. de Casembroot, commissaris van de koningin in Zeeland, bevonden. Het leek, of het water alle weerstand had opgegeven. Vreedzaam stroomde de Zandkreek in een kalme gang tussen de twee Bevelanden door. Regelmatig werden de waterstand en de snelheid op gemeten, totdat om kwart over twee het tijdstip gunstig was. Op dat ogen blik had het water slechts een snelheid van 17 cm. per seconde. De twee caissons, elk 170.000 kg. 4MEI MULBUL INI DELTAWERKEN afsluiting zandkreek en plaatsing CAISSON IJMUIDEN, 5 mei De drijvende radiozender ..Veronica" heeft donder dagmiddag telegrafisch van het West- duitse radiokuststation ..Norddeich Ra- dio|' (Duits-Oost-Friesland) de mede deling ontvangen, dat een van de golf lengten van dit station door de uitzen ding van de Veronica" op 183 m zwaar werd gestoord. De Veronica" heeft haar uitzending toen direct ge staakt en zou gisteravond op een hoge re golflengte weer in de lucht komen. De vertegenwoordiger van de „Vero nica" de heer Oswald, deelde mede aan 'Norddeich Radio" terug te heb ben getelegrafeerd dat verandering van de frequentie in twee dagen mogelyk ls. DEN HAAG. 6 mei De vijftigdui zend tellers en telsters, die omstreeks 31 mei zullen zijn ingeschakeld bij de dertiende volkstelling, worden tevoren zorgvuldig op hun taak voorbereid. Voor het eerst in de geschiedenis van de volkstellingen zal de televisie bij de Instructie van de tellers worden ge bruikt Zelfs in de landen waar televi sie eerder tot ontwikkeling is gekomen dan in Nederland heeft men dit me dium nog nooit voor dit doe] gehan teerd. Met medewerking van de NTS zal 24 mei tussen 7 en 8 uur 's avonds In een regeringsuitzending een instruc tief programma van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat met de lei ding van de volkstelling is belast, wor den uitgezonden. In dit programma noopt men de tellers op de meest doel matige wijze op hun verantwoordelijke taak voor te bereiden. De regie is van Erik de Vries. De uitzending zal op 25 *n 27 mei worden herhaald, ook dan tussen 7 en 8 uur 's avonds. den haag, 4 mei Naar men ons van de e van Fokker mededeelt, is m Karachi het contract getekend voor de levermg van nog twee Fokker Friendship" verkeersvliegtuigen voor d p?kistaanse luchtvaartmaatschappij ••Pakistan Tnternational Airlines", De ze twee liegtuigen zullen in het mid- 2en van het volgend jaar moeten wor- den afgel-verd. Het thans getekende ^ontract moet nog door de regering van hn Jstan worden goedgekeurd. Met de Sri d°°r de Pakistaanse luchtvaartmaat- thaSpPÜ bestelde twee toestellen zijn shjds in totaal vijfenzeventig „Friend- «tMp ofwel g leverd door, of in be- WiJT' bij de Fokker-fabrieken op "hol. Qvj p Brusselseweg in de gemeente 's de 42-jarige motorrijder de jjAkomstig uit Hulsberg (L.) tegen d^lanrt^e'aten slagboom van het Ne- §[?.I'edpJi^"Belgische grenskantoor Caberg K-Un rj De man was op slag dood "bassagier werd licht gewond NOORDZEE Afsluihn Zandkree Plaatsing ftX-caisson f-iOOft D -BEVELAND. c vkloekomstiqe 1= «Kor v dam <3> Katse= Veer= Werkbaren ZU D-- BEVELAND otterdam WALCHEREN ■OpZxKT lissmgei Vlissingen wcsttn schilde SCHEMA AF- NOORD K IéBEVELAN ki @2 mei Zandkreek A mei 1960 U BEVELAN zwaar, waren toen al naar hun plaats getrokken en door het opendraaien van de ventielen bruiste het water naar binnen, de gevaarten in enkele minuten tot zinken brengend. Nog gaapte er aan beide kanten een spe ling van enkele decimeters waar het water zich met kracht een weg zocht. Maar met zandzakken en basaltblok ken werden ook deze gaten gedicht. De operatie was daarmee nog niet afgelopen. Er wachtten nog twee be tonnen opzetstukken, elk met een ge wicht van 48 ton, om op de reeds geplaatste caissons te worden gemon teerd. Dit karwei eiste nog meer pre cisie dan het vorige, al was het de toeschouwers natuurlijk begonnen om de eigenlijke dichting. Met honderden kilo's keien werden de caissons na dien aan de voet verstevigd. Noord- en Zuid-Beveland met elkaar verbonden Noord- en Zuid-Beveland zijn nu met elkaar verbonden door twee einden dam met in het midden een aantal caissons. Zo snel mogelijk zal nu een wal van zand en mijnsteen worden opgeworpen, waarop later de autoweg moet komen. Eind van dit jaar zal de gehele dam zijn opgeleverd, maar het verkeer zal nog tot 1961 moeten wachten bij gebrek aan aansluitende verbindingen. De pro vinciale waterstaat van Zeeland zal de ze wegen aanleggen, evenals een nieu we veerhaven aan de oostkant van Noord-Beveiand nabij het plaatsje Kats. Met het dichten is gewacht op de vol tooiing van de sluis in de Zandkreek, die van de dam deel uitmaakt. Over de sluis is een basculebrug gemon teerd. Onder de gesloten brug zal ech ter een lege kempenaar bij hoog water gewoon kunnen doorvaren. In het sluis- project is 23.000 m3 beton verwerkt. De dam in de Zandkreek is van secun daire betekenis. Dit werk was slechts noodzakelijk om het Veersegat met min der risico te kunnen sluiten. Nu de Oos- terschelde geen toegang meer geeft tot de Zandkreek behoeft men bij Veere geen angst te hebben voor een aanval in de rug. Overigens is woensdag ook in het Veersegat een mijlpaal bereikt, toen daar een phoenix-caisson tot zin ken werd gebracht bij wijze van ooste lijk landhoofd. Daarmee is nu het sluit gat gemarkeerd dat in de loop van dit en het volgend jaar met z.g. tralie caissons steeds nauwer aangetrokken zal worden. Het drie-eilanden-plan is door deze twee gebeurtenissen aanmer kelijk dichter bij de verwezenlijking. Advertentie r* A. unieke gelegenheid om voordelig 'n paar EXTRA te kopen per paar per 2 paar 95 DOORN, 5 mei Woensdagavond is op een particulier terrein aan het Plein 1923 een gedenkteken, bestaande uit vier koperen platen, gemonteerd op een circa tien meter hoge lichtmast. De eigenaar van het ^errein zegt hiermee het Nederlandse verzet tegen het na zisme van 1933 tot 1945 te willen sym boliseren. Dit monument werd echter ongeveer een uur na de oprichting op last van de burgemeester, de heer_ P. W. ter Haar, gedemonteerd. De politie nam het mee. Volgens de eigenaar van het ter rein, de heer J. F. N. van Os uit Doorn, voorzitter van de „Positief christelijke nationale unie", waren de organisatoren niet op de hoogte gesteld van een bestaand koninklijk besluit, waarbij voor het plaatsen van gedenk tekens en monumenten, die zichtbaar zijn van de openbare weg, vergunning van de minister van O.K. en W. ver eist wordt. Deze vergunning was met aangevraagd. Aangezien wel vergun ning gevraagd en verkregen was voor bijkomstige zaken betreffende oprich ting, zoals het aankondigen per geluids- wagen, meende de heer Van Os tegen deze maatregel van verwijdering te moeten protesteren. Hij zou zich hier over tot minister Cals hebben gewend. De burgemeester van Doorn verklaar de, dat de heer Van Os van verschei dene zijden gewaarschuwd is het ge denkteken niet p te richten aangezien hiervoor een vergunning vereist is. Na telefonisch overleg machtigde staatsse cretaris Scholten telegrafisch de burge meester de vier koperen platen te ver wijderen. Op een niet beveiligde overweg in Waddinxveen is een ongeluk met do delijke afloop gebeurd. Mevrouw S. C. van Loon-Horst uit Rotterdam reed daar met man en kinderen op bromfietsen op het rijwielpad, dat bij de rpksweg de spoorbaan kruist. Zij heeft niet ge merkt, dat er een trein naderde. De machinist gaf nog fluitsignalen en rem de sterk af, maar kon niet voorkomen, dat mevrouw Van L. tegen de trein op reed. Haar vierjarig zoontje, John Wil liam, werd op slag gedood. De moeder zelf wera ernstig gewond naar het zie kenhuis gebraent. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Ja, Moederdag moet anders zijn dan andere huiselijke feest dagen. Bij alle feestelijkheden heeft de vrouw des huizes het altijd het drukst! Maar met Moederdag is het haar beurt om verwend te worden. Om eens een keertje helemaal niets te hoeven doen. HeerlijkJ Dus, Vader? Dus, kinderen? Doe méér dan een cadeautje kopen. Neem haar Alle werkjes uit handen geef haar het geschenk van het jaar: een vakantiedag in eigen huis! D&t is attent! Overigens, wees U wat ook zo attent is? Gladstone bij U hebben, wéAr O ook bent. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. 20 STUKS F ROTTERDAM, 4 mei Wanneer de directie van de Nederlandse Norness scheepvaart maatschappij in Amster dam niet bereid is de zeven bij de Centrale van zeevarenden ter koop vaardij en visserij aangesloten opva renden van de „Astrid Naess", die ont slagen zijn na brand aan boord van dit schip en de daarop gevolgde ge beurtenissen, op sommatie van deze vakorganisatie schadeloos te stellen voor dit ontslag, zal de centrale on verwijld een gerechtelijke procedure tegen de rederij instellen. Dit omdat het dienstverband met haar leden on rechtmatig beëindigd zou zijn. Aldus verneemt het AHD van de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij. Na het ongeval in de machinekamer hebben er zich gebeurtenissen voor gedaan, waarmee de centrale zegt directe bemoeienis te hebben. Acht van de opvarenden, te weten vijf of ficieren en drie scheepsgezellen (van wie zeven lid van de cantrale zijn), hebben na aankomst in Nederland ver nomen dat zij wegens een dringende reden in New York zouden zijn ontsla gen. Naar de toedracht hiervan heeft de CKV een onderzoek ingesteld en zij is na zeer uitvoerige besprekingen met de betrokkenen, tot de slotsom ge komen, dat zij, die in New York de beslissingen hebuen genomen „op (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 5 mei t>e door de Nederlandse jeugd gevoerde sleutelac tie „Doe Open" ten bate van de vluch telingen, heeft in totaal 605.000 opge- bracht, zo werd tijdens het Nationa e Jeugdappèl op de Dam medegedeeld. Prinses Beatrix was daarbij aanwezig, temidden van duizenden jongeren uit het gehele land. Hun kleurige costumes en de vele vlaggen, die zfi hadden mee genomen, maakten het appèl tot een zeer bont tafereel en hun jeugdig en thousiasme golfde op de Dam tot een grootse hulde aan. Zang, toespraken, declamatie en ballet gingen aan een prachtige vlaggenparade voor prinses Beatrix vooraf, die het startsein gaf voor het vertrek van het nationaal co mité, dat met een auto vol groeten en beste wensen van de Nederlandse jeugd naar de vluchtelingenkampen Ohmste de en Friederichsfeld afreisde. De prin ses wenste het comité een goede reis en verzocht ook haar groeten aan de vluchtelingen over te brengen. Ze heeft tot slot op het podium het défilé afge nomen van de reusachtige schare ion- geren mqt hun vlaggen, banieren en muziek. (Advertentie) Vlekkeloos en sneller schrift met de beroemde Schneider-stift. SO ct. j Ook Schneider vullingen voor elke ballpoint (Van onze Brabantse redactie) Hoe lekker zitte'r toch nle in, hoe hèndig. Ik vin alted da ge'rin uitrust. Als ik doodmoe ben, rij ik altèd nog effe naor Wes- telbeers. Gistere heb ik nog in n prachtige slee gezete, maor ik dacht: gif mü m'n Dafje mar. dat zit veul lekkerder." In dit onvervalst Bra bants zong Nederlands eerste en eni ge vrouwelijke burgemeester, me vrouw Smulders - Beliën van de Beer zen, vanavond de lof van de Daf. He* donderend applaus, dat de gigantische feesttent hierna deed daveren be wees, dat de achthonderd Daf-rijders, die haar gasten waren, er volledig mee instemden. Oost -, West - en Middelbeers, dat zijn burgemeester bij haar koperen feest de allereerste Daf cadeau deed. had het derde lustrum van de bevrij ding aangegrepen voor het organise ren van een Daf-ralley. Een tocht van 72 kilometer door het Kempische land op zfin mooist. Twee honderd vfif en vijftig equipes gingen in de morgenuren van start om deze toeris tische oriënteringsrit met een ge middelde van 30 kilometer per uur te volbrengen. Het hadden er 700 kunnen zijn, maar het actie-comité moest het bij goed 250 laten om de Brabantse binnenwegen niet te ver stoppen en om elke wagen een par keerplaats te kunnen geven. Het was overigens nu al een indrukwekkend gezicht op de sappige weilanden van Oostelbeers, waar Dafjes in alle kleu ren bij elkaar stonden. Alle wagens met een gemiddelde bezetting van ruim drie man hebben de tocht zonder mankementen volbracht, maar geen van alle zonder strafpunten: de winnaar. A. Kouwenberg uit Tilburg, noteerde nog drie strafpunten, even als de tweede en de derde, de heren Kapteyns uit Sint Michielsgestel en De Vlam uit Waalre. De prijzen be stonden uit bekers en Daf-accessoi- res en de eerste prijs was een wissel beker beschikbaar gesteld door de Daf-fabrieken. Daaruit bleek, dat de Beersen het niet bij één ralley wil len laten. Volgend jaar kunnen de te leurgestelde Dafrijders dus ander maal een poging doen om deel te ne men. De deelnemers van dit jaar af komstig uit heel het land. van Ter- neuzen tot Akkerwoude bij Dokkum kunnen het evenement van harte aanbevelen. Ze waren al tevreden, toen ze aan de Brabantse koffietafel krentemik met ham zaten te eten, maar toen moest het feest nog begin nen zei mevrouw Smulders, „en fees ten,' dat ze kunnen hier". Er was voor een' danstent gezorgd en een kermis en tijdens de maaltijd werd al volop gemusiceerd door harmonie „De Vriendschap". „Een gezegend plekje grond, waar zulke goeie mensen wo nen. Dat ziet u wel aan mijn Dafje: anders had ik nu nog geen auto ge had." Goeie mensen, mevrouw Smulders had gelijk, We hadden het even tevo ren nog ondervonden. De bus had ons naar Middelbeers gebracht, waar we in de eerste herberg gingen informe ren naar de plaats van het feestter rein Dat bleek in Oostelbeers te zijn. twee kilometer verder, „want het ziin hier drie kerkdorpen en die krij gen zoiets om beurten. Maar ge kunt wei een fiets krijgen. Zet 'm vanavond mar achterom". En zonder ook maar een moment aan onze eerlijkheid te twijfelen ging de man ons voor naar de schuur, waar een gloednieuwe fiets klaarstond. Daarmee zijn we door de prachtige zomerdag naar Oostelbeers gereden. Wat het Daf-f eest betreft: de deel nemers kregen nog te horen, dat ze kunnen toetreden tot een Daf-club en dat er binnenkort een contactorgaan van Daf-rijders zal verschijnen. Ten slotte zij meegedeeld, dat mevrouw Smulders met de eerste Daf al 42.000 km heeft gereden. „Ik dacht eerst, ik ga ermee naar Endhoven en naar Den Bosch, maar nu rijd ik ermee naar Den Haag en Amsterdam." Ze viel echter niet in de prijzen, want ze miste de controlepost in haar eigen gemeente I ergerlijke wijze in het rond sloegen met ontslagen wegens dringende rede nen, waarbij aan de normen, aldus de centrale, die de wetgever op dit stuk stelt rauwelings werd voorbijgegaan". Het ging er in hoofdzaak om, zo zegt de centrale, dat het veiligheidsgevoel van de bemanningsleden sterk aan het wankelen was gebracht. In het bijzon der waren de jongere werktuigkundi gen bang om na de explosie en de brand de Schotse ketels weer onder stoom te brengen. De CKV wfist erop, dat de rederij in Amsterdam verantwoordelijk is voor al hetgeen de arbeidsovereenkomst voor de vaart op zee bepaalt. Commentaar van directeur Norness De directeur van de Nederlandse Norness scheepvaartmaatschappij, de heer L. E. S. Sesseler, deelde het ANP mede, dat hij van de CKV be richt heelt ontvangen over haar voor nemen tot het instellen van een ge rechtelijke procedure. „De hele zaak van de verleende ontslagen is thans evenwel in onderzoek", zo voegde hij er aan toe. „Wij zijn hierover in cor respondentie met ons kantoor in New York. Daarbij zal juridisch worden na gegaan of de ontslagen wegens drin gende reden kunnen worden verleend of dat gewoon ontslag moet worden ge geven. Maar in ieder geval staat vast dat de ontslagen doorgaan", aldus de heer Sesseler. De heer Sesseler zei voorts, dat de ontslagen acht opvarende in New York geen of weinig medewerking hebben verleend. „Op z'n zachtst gezegd heb ben ze in alles tegengewerkt. Het woord sabotage wil ik niet eens gebrui ken", zo zei de directeur van de Ne derlandse Norness scheepvaartmaat schappij. „Ze weigerden zolang er geen offi cieel certificaat was", aldus de heer Sesseler. „Dit ging de kapitein te ver. De ketels waren door onze mensen aan de wal aan de gang gebracht, er was weer stoom, al dagenlang, en er was volgens de kapitein dus geen reden angstig te zfin voor onveiligheid. Hij beschouwde dit als werkweigering en de ontslagen waren daarvan het gevolg. De deskundigen waren er bij geweest en ze hadden aiies veilig verklaard en daarom beschouwde de kapitein de hou ding van de acht opvarenden gewoon als pesten", zo besloot de heer Sesse ler zfin commentaar op de verklaring van de CKV. Hij deelde tenslotte nog mede, daf de „Astrid Naess" nog steeds in de haven van New York ligt. BARNEVELD, 5 mei Op de Thor- beckeiaan is een ongeluk gebeurd, waar bij het bijna driejarige zoontje Floris Jeroen van de familie Rombach om het leven is gekomen. Het jongetje wilde de rijweg oversteken en werd door een trailer met aanhangwagen gegrepen. Hjj was op slag dood. (Advertentie) O Hoge voedingswaarde O Regelt de spijsvertering Bestrijdt "overwicht" Voor hef zoutloos dieet ook Sanovite zoutarm overal verkrijgbaar LOBITH, 5 mei Vanmorgen is bij Lobith de pakkettenboot van „Tolka mers handelsbelang" door het uit Duits land komende Franse motorschip „De lacroix" overvaren en onmiddellijk ge zonken. Van de drie bemanningsleden verdronken er twee, namelijk Hein Hen driks en Jacob Peters, beiden afkom stig uit Lobith-Tolkamer. De derde man, de heer Vreeman uit Aerdt bvj Lobith, werd gered. WASHINGTON, 5 mei Het Neder landse volk heeft te Arlington bij Wash ington de toren voor het Nederlandse carillon overgedragen aan het Ameri kaanse volk. Namens het Nederlandse volk werd de toren aangeboden door de voorzitter van het klokketorencomité, de heer J. F. van Hengel, en de staal constructie voor de 49 klokken van het carillon werd namens het Amerikaanse volk aanvaard door de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken, de heer B. A. Seaton. In een inleidend woord heeft de Ne derlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Rofien, erop gewezen dat de toren een teken van dankbaarheid van het Nederlandse volk jegens het Amerikaanse is, maar dat het vooral moet worden beschouwd als een monu ment voor de vriendschap tussen de twee volken. SOESTDIJK, 5 mei Ruim 550.000 bevrjjdingskaarten zijn de afgelopen we ken op paleis Soestdijk ontvangen. De ze kaarten vertegenwoordigen een be langrijk bedrag, waarvan de hoogte nog niet is berekend. Dit is vanmiddag medegedeeld tijdens een bijeenkomst ten paleize waar o.a. aanwezig was bet dagelijks bestuur van de „Stichting Ne derlands Comité vluchtelingenjaar 1959- 1960". De kaarten zullen de komende weken worden teruggezonden naar de afzen ders, voorzien van een persoonlijk dank woord van de koningin. De voorzitter van het comité jhr. dr. G. C. Quarles van Ufford, wees tijdens de bijeenkomst op het unieke karakter van deze mani festatie. Het is nog steeds niet te laat een bevrjjdingskaart in te zenden, ook al zijn de vluchtelingenzegels wellicht uitverkocht. De koningin sprak vervol gens haar blijdschap uit over de grote stapels briefkaarten. De koningin zei o.a.: „Hiermee hebt gij allen tezamen een prachtige bijdrage geleverd tot ver betering van iiet lot van de gasten van onze vrije wereld: de vluchtelingen. Gij hebt uw blijdschap en dankbaarheid om onze eigen bevrijding ook met deze daad tot uitdrukking gebracht. Ik kan alleen maar hopen, dat we onze ere- schild ten aanzien van deze mensen ge heel kunnen omzetten in een hun te ruggeven van hun geloof in onze vrij maatschappij en hun een nieuw levens begin kunnen verschaffen". Advertentie) Zeg het met goede veertig jaar gele- den kreeg een jong onder wijzer in Vlissingen een briefje van regent Höppener van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk: „Kom naar Bever wijk; ik vergoed je de reiskos ten". Maandag 9 mei is het veer tig jaren geleden, dat dit briefje tot resultaat had, dat de heer A. F. J. van Gessel zijn loopbaan aan de Kweekschool begon waarvan hij thanssinds 1956, directeur is. De heer Van Gessel is 24 augustus 1898 geboren in de ge meente Oost en West Souburg in Zeeland. Hij volgde de onder wijzersopleiding aan de Kweek, school te Beverwijk, werd onder wijzer in Zierikzee, later in Vlissingen, en kwam in 1920 naar Beverwijk terug als leraar aan de Kweekschool, waar hij les gaf in lezen, Nederlandse taal, tekenen, schrijven, handen arbeid en zang. Zijn levensideaal was werken voor de jeugd, en hij gaf zich daaraan met de toe wijding van de geboren leider, altijd enthousiast en open voor indrukken. Stoer, goed rond Zeeuws als zijn figuur is zijn karakter, dat gekenmerkt wordt door nooit '.flatende hartelijk heid, eenvoud en goedheid. Hij is een veelzijdig man met een artistieke aan leg, een kenner van de Nederlandse literatuur hij is leraar M.O. Neder- 'ands een kunstschilder, die in Beverwijk het St. Lucasgilde van ama teurschilders hielp oprichten, een handvaardig man, die in zijn huis zeil zijn meubelen ontwierp en maakte, maar die al zijn kundigheden niet alleen gebruikte tot eigen levensverrijking, doch gul al zijn gave.l ter beschikking stelde van de jeugd en de toekomstige opvoeders van deze jeugd Honderden onderwijzers, verspreid over het gehele land, kunnen daarvan getuigen Een man, die voor alles dienstbaar wilde zijn en zich daarom zo breed mogelijk ontwikkelde. Heeft hij als leraar aan de Kweekschool pioniersarbeid verricht en de nieuwe denkbeelden m het onderwijs praktisch gepropageerd, nu hij als directeur de leiding heeft, mag hij constateren, dat zijn Kweekschool, die vijf jaren geleden negentig tot honderd leerlingen telde, thans een toeloop kent van tweehonderddertig toekomstige onderwijzers. Óok dit brengt pro blemen mee voor de leiding, die hij evenwel rustig onder ogen ziet en weet te overwinnen. Maandag 9 mei zal hij zich een huldiging moeten laten welgevallen; er is een officiële receptie in het Kennemer-theater te Beverwijk 's morgen om half twaalf, en 's middags om half twee recipieert hij in dit theater voor alle vrienden en bekenden, die eigener beweging, ongetwijfeld uit het hele land, naar Beverwijk zullen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3