Portret van een hoofdcommissaris Voorstellen uit de studeerkamer FILMJOURNAAL Dejonghe brengt onvervalste circusromantiek in Heemstede Aóeoda voor Haarlem Piloot van Amerikaans vliegtuig in Moskou Haarlemse politie heeft van haar nieuwe chef geen radicale verande ringen te verwachten RCH—VSV SLEUTEL WEG Films in Roxy Het geheime commando Zij waren nog geen 20 It happened to Jane Reprises en prolongaties Volgens Sovjet-premiereen spion Sporthuis „Haarlem" ZATERDAG 7 MEI 1960 PAGINA 2 NHC Koudenhornkazerne Softball-competitie begint maandag R.-k. schaakclub „Het Witte Paard" „Veronica" protesteert Stoorzender zou in Noord wijkerhout staan Belangrijke wedstrijd op Heemsteeds Sportpark „DE SLEUTELSPECIALIST" Loos brandalarm in Kennemerduinen „Alberdingk Thym" speelt „Het Dievennest" Frans Hals Luxor Rembrandt Films loneel Diversen I! e.itoonstelüngen R.-k. klaverjasclub Sint-Jan houdt jubileumwedstrijden Burgerlijke Stand Haarlem LAATSTE NIEUWS Verklaring van Khroesjtsjev Sunny Seat de stoel om lekker lui te luierenJ VANAF 42.50 GROTE HOUTSTRAAT 125 Apotheken en dokters diensten ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Haagse scholier valt van hoofdpostkantoor HAARLÉM, 7 mei Het ziet er niet naar uit, dat Haar lem het slecht ge troffen heeft met tijn nieuwe hoofd commissaris van po litie. De heer A. L. de Boer kent het Haarlemse politie korps sinds vijftien jaar en aangezien hij jarenlang de rechterhand van tijn voorganger is geweest, zijn van fiem geen radicale veranderingen te verwachten. Zijn tioofdcommissariaat is een beetje vreemd begonnen. Al om half negen op bevrijdingsdag had zich een offi cieel gezelschap in de Ridderzaal van het stadhuis verza meld om getuige te lijn van zijn offi ciële installatie. Ver der was er die dag geen gelegenheid, evenmin als de heer De Boer trouwens die dag kans had om van vrienden en magen de geluk wensen in ontvangst te nemen. Zijn taak als korps-chef eiste hem al meteen vol ledig op.*Nu wacht hem de taak het korps verder te lei den en hij is er zich van bewust, dat dit alleen mogelijk zal zijn middels een goede verstandhouding met zijn medewerkers bij de politie. Organisatorisch heeft de nieuwe hoofdcommissaris belangrijk werk ver zet. Als naaste medewerker van de heer Fontijne heeft hij het na-oorlogse Haarlemse korps mee helpen vormen. Zijn bemoeiingen met de opleiding van adspiranten hebben hem geconfronteerd met een van de moeilijkste problemen, waarmee het politie-apparaat te maken heeft. Het is immers niet alleen de weinig aantrekkelijke salariëring, die de Zoals wij op 4 mei hebben be- richt, bevat het vierde rapport van de commissie-Ter Veen een reeks radicale voorstellen tot samen smelting van gemeenten. Men was dat van deze provinciale commissie enigs zins gewend. Reeds eerder versche nen rapporten met soortgelijke sug gesties ten aanzien van andere Noordhollandse gemeenten. De rap porten van de commissie zijn toon beelden van studeerkamer arbeid. Al le argumenten die te berde worden gebracht zijn uitermate redelijk. Maar waar het hier gaat om ingrij pende wijzigingen van veelal histo risch gegroeide grenzen, mag ver wacht worden dat de betrokkenen zich niet alleen met redelijke, maar ook met gevoelsargumenten zullen verweren. En ook gevoelsargumen ten zijn argumenten, waarmee men rekening dient te houden in het tus senmenselijk verkeer. Wanneer de commissie-Ter Veen voorstelt Haarlem, Bloemendaal en Heemstede samen te brengen in één gemeente, dan zal men daar mis schien weinig zakelijke bezwaren te gen in kunnen brengen. Maar ieder die ooit te maken heeft gehad met het vraagstuk van annexatie, weet hoe moeilijk een annexatie te ver wezenlijken is. Daar komt nog bij, dat de zuid-Kennemer gemeentebe sturen zelf reeds tot de conclusie waren gekomen, dat een nauwere sa menwerking noodzakelijk is. Van daar, dat zij het initiatief hebben ge nomen tot een regelmatig persoon- lijk contact tussen de betrokken bur gemeesters en wethouders. Men heeft deze vorm gekozen om de sa menwerking van onder-af, vanuit de gemeenten zelf, te laten groeien. Een enkeling heeft daarbij misschien reeds heel concrete denkbeelden om trent de toekomstige vorm van die samenwerking. Men heeft wel eens het woord „district" laten vallen, maar niemand heeft zich op deze vorm vastgelegd. En op het ogenblik, dat een derge lijke samenwerking langzaam begint te groeien, komt nu het voorstel-Ter Veen. Vermoedelijk bedoelt de com missie niet anders te zeggen, dan dat haar voorstel de meest ideale toekomstige vorm behelst. Zij zwijgt althans over de mogelijkheden om deze vorm te realiseren. Wanneer men niet duidelijk ziet, dat de com missie-Ter Veen een adviescollege van G.S. is, welks adviezen van 1951 tot nu toe vrijwel nergens zijn over genomen, loopt men gevaar te den ken, dat Haarlem plotseling op gro te schaal wil gaan annexeren. Een dergelijke gedachte zou de nau welijks begonnen samenwerking reeds in de kiem doen smoren. Voor lopig kan men immers stellen, dat de zuid-Kennemer gemeentebesturen een praktische weg bewandelen, en dat de commissie-Ter Veen een theo retische oplossing van het probleem aan de hand doet. Opmerkelijk is, dat de commissie op het standpunt is blijven staan, dat de kleinere gemeenten zoveel moge lijk dienen te verdwijnen, en dat men tot grotere bestuurlijke eenheden moet komen. In de praktijk blijken de volksvertegenwoordigers in welk college dan ook steeds meer van deze opvatting terug te komen. De kracht van een gemeente ligt niet in haar oppervlakte en zelfs niet in haar in wonertal, maar wel in de maatschap pelijke, culturele en bestuurlijke kwaliteiten van haar gemeenschap. De zelfstandigheid van de gemeen ten, zoals Thorbecke die bedoeld heeft in zijn Gemeentewet, is reeds lang zodanig aangetast, dat van een werkelijk zichzelf voldoende zijn geen sprake meer is. De gemeentelijke fi nanciën komen voor een zo belang rijk deel uit de centrale rijkspot, dat de zelfstandigheid zich tegenwoordig op heel andere terreinen dan het fi nancieel beleid moet uiten. In zover re de commissie-Ter Veen dus vast houdt aan het standpunt, dat ge meenten samengevoegd moeten wor den, omdat zij te klein zijn om zich zelf financieel en economisch te kun nen bedruipen, geeft zij blijk van een standpunt. wat verouderd bruikbaar zijn. Het is tekenend voor deze kleine, beweeglijke man die thans aan het hoofd van het Haarlemse korps is gesteld, dat hij het echter niet bij dit redelijke pleidooi laat. Hij komt ook met een gevoelsargument, dat hij graag hanteert: de politieruiter kan be langrijk bijdragen tot een goede ver standhouding tussen het publiek en de politie. De Nederlander heeft in hef al gemeen een zwak voor paarden en de ruiter is niet alleen iemand tegen wie men opziet, hij kan tevens een ver trouwde vriend ziin. De nieuwe hoofd commissaris is echter reëel genoeg om er zich bij neer te leggen, wanneer men voor een dergelijk kostbaar in strument momenteel geen geld beschik baar heeft. Hij is al blij, dat men bij tijd en wijle paarden kan huren om ze op de meest noodzakelijke ogenblik ken in te zetten. Een gesprek met de korps-chef van de Haarlemse politie is niet mogelijk, zonder het vraagstuk van de huisves ting aan te roeren. Nu het vrijwel ze ker is, dat de Koudenhornkazerne voor dit doel beschikbaar komt, is de kans groot dat de politie daar haar toekom stige huisvesting vindt. Maar het ge bouw zal grondig moeten worden aan gepast aan de eisen, die een modern politie-apparaat nu eenmaal stellen moet. Er is ruimte genoeg maar de indeling zal volkomen veranderd moe ten worden. Het gebouw ligt prachtig centraal en het is uitermate geschikt als hoofdbureau van politie. De nieuwe hoofdcommissaris heeft plaats genomen achter het bureau van zijn voorganger. Hij heeft zijn uniform uitgetrokken, omdat hij zich in burger prettiger voelt. Dat is zo zijn aard. Hij meeste jonge mensen afschrikt van het is niet formeel, ook al heeft hij als politie-métier. Het zijn evenzeer de ho- politieman en reserve-officier geleerd, ge eisen die men genoodzaakt is te stel- dat discipline onmisbaar is. Maar het len aan de adspiranten, welke velen een sluit het ander niet uit. De heer doen afvallen. Daardoor is een jaar- De Boer neemt wat dat betreft graag lijks nijpender wordend personeelstekort een voorbeeld aan de Brabanders, on- ontstaan, dat voor het korps als zodanig der wie hij als reserve-officier lange tijd bijzonder onaangename gevolgen heeft, heeft verkeerd. En voor het overige De heer De Boer is van oordeel, dat wacht hij af. Er ligt een stapel werk -.i s: f de agent-te-voet nog altijd het best is. Zowel omdat hij rustig de tijd heeft om zijn ogen de kost te geven tijdens zijn patrouilletocht, maar ook omdat hij het best in staat is het contact met het publiek op menselijke wijze te onderhouden. Als gevolg van het perso neelstekort heeft men in Haarlem ver leden jaar moeten overschakelen op een uitgebreide motorisering van de straat- patrouillering. Scooters deden hun in trede en de radio-auto-dienst werd dras tisch uitgebreid. In verband met het personeelstekort verklaart de heer De Boer zich ook voorstander van het wer ven van vrouwelijke agenten. De erva ring die men hiermee heeft is gunstig en de heer De Boer zou zich gelukkig prijzen, wanneer er meer vrouwelijke agenten in opleiding waren dan de ene jongedame, die zich heeft opgegeven. En dan is er natuurlijk de kwestie van de politieruiters. De nieuwe hoofd commissaris staat er uitermate positief tegenover. De ruiters zijn niet alleen bijzonder effectief bij het optreden van grote mensenmenigten, ook bij het ge wone patrouillewerk en bij de regeling van het verkeer zouden zij uitermate HAARLEM, 5 mei Maandag 9 mei begint de softballcompetitie. Door de grote toeloop van negentallen, is de oorspronkelijke indeling van de vierde klasse niet te handhaven, en zal er een vierde klasse C bijkomen, ter wijl de vierde klasse B een wijziging zal ondergaan. Bloemendaal, HHC en RCH schreven nog met een derde ne gental in. EHS kwam met een jeugd- team. Het competitieprogramma is: Eerste klasse: 10 mei, HHC-OWO, 12 mei, RCH-de Pinguins, 13 mei, The Catchers-Rooswijk, TYBB-HCK. Tweede klasse A: 9 mei: HCK 3-DIO, THB-HHC 2, TYBB 2-VVGA, 11 mei, de Pinguins 2-EDO. Tweede klasse B: 9 mei, SC Haar- lem-DSS, de Pinguins 3-Schoten, 11 mei. HCK 2-de Meteoor, 12 mei, EDO 2-DCG. Derde klasse A: 11 mei, HCK 4-EHS, 13 mei, EDO 3-SC Haarlem 2, WGA 2-Bloemendaal. Derde klasse B: 10 mei: DSS 2- Lijnden, 12 mei, Bloemendaal 2-Roos- wijk 2. Vierde klassa A: 9 mei: Lijnden 2- DSS 3, Terrasvogels 2-Onze Gezellen, 10 mei, DIO 2-Arsenal. HAARLEM, 7 mei Bij de wed strijden voor de onderlinge competitie van de r.-k. schaakclub „Het Witte Paard" verzekerde in groep 1 Huyboom zich door een overwinning praktisch de finitief van de eerste plaats. Alleen v. Emmerik kan nu maar gelijk met hem eindigen, indien deze zijn laatste twee wedstrijden wint en Huyboom zijn twee resterende partijen verliest. In groep 2 vergrootte Bleekemolen zijn voorsprong door 'n zege op v.d. Stoen Jr. steeg weer een plaats op de stan- denlijst, terwijl Stam 2 plaatsen naar boven schoof. De uitslagen waren: Reeu- wijkHuyboom 0-1, v. Keulenv. d. Stoop Jr. 0-1, E. Ouddeken—Stam 0-1, JoostenBleekemolen 0-1. Ladderwed strijden: De JongBaas 0-1, v. d. Vel deVersteege 1-0, v. Schie—Hoogland 0-1. DEN HAAG, 7 mei De directeur van Radio Veronica heeft vanmorgen een telegram gezonden naar de direc teur-generaal van de P.T.T. met de volgende inhoud: „Onderzoekingen van deskundige technici hebben uitgewezen, dat de stoorzender op 1620 Kc zich be vindt in het zenderpark Nora te Noord- wijkerhout, ondanks andersluidende ver klaringen, die ondermeer ziin afgelegd door mr. J. J. Klaassenz. Wii vraven dringend om opheldering over deze gang van zaken". Het telegram was onder tekend door de directeur van Radio Veronica, de heer Oswald. In kringen in Radio Veronica is men zeer verontwaardigd over deze gang van zaken. Gisteren en gedurende de afgelopen nacht heeft men door peilin gen in de omgeving van het zender park Nora de zekerheid gekregen, dat de stoorzender inderdaad in dit park moet staan. te wachten en eigenlijk zo vindt hij zelf is de hele benoeming nog een beetje onwezenlijk. Hij moet haar zich nog realiseren. Daar krijgt hij overigens gelegen heid genoeg voor, want tal van auto riteiten en ondergeschikten zullen hem de komende dagen met zijn nieu we functie confronteren. HAARLEM, 7 mei Morgen wordt op het Heemsteeds Sportpark de be langrijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen RCH en VSV. Voor belde clubs hangt van het resultaat van deze ont moeting bijzonder veel af. RCH moet winnen, wil de Racing nog een kans maken aan degradatie naar de tweede divisie te ontsnappen. Bij een nederlaag van Biesbrouck c.s. wordt de toestand voor RCH vrijwel hopeloos. Wat voor RCH geldt, mag echter ook van toe passing worden gebracht op VSV. De Velsenaren, die hnn fraaie voorsprong aan het hoofd van de afdeling prijs moesten geven en door DFC werden gepasseerd, mogen met betrekking tot hun promotiekansen geen punt meer verspelen. Zelden nog stonden RCH en VSV te genover elkaar, waarbij de inzet van de wedstrijd zo groot was als op de ko mende zondag. Het belooft op het Sportpark te Heemstede ook een wa re titanenkamp te worden, waarvan de uitslag absoluut niet kan worden voor speld. Er bestaat voor deze ontmoeting zeer grote belangstelling. Om onnodig wachten voor loketten te voorkomen, verzoekt het bestuur van RCH het pu bliek tijdig aanwezig te zijn. De wed strijd begint om 2 uur. De opstellingen van de elftallen lui den als volgt: RCH: Van der Voort; Honout en Van den Brink; Liefhebber, Rooders en Biesbrouck Sr.; Peper, Van der Lippe, Nanai, Biesbrouck Jr. en Kruyver: VSV: Geerlofs, Schoon en Pieterse; Brederveld, Spaans en Brom; van Dolder, Van Deursen, Farenhorst, Unike en Van der Heide. Scheidsrechter is de heer D. van Male. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 1# - TEL. 11493 OVERVEEN, 7 mei Door een mis verstand leek het er vanmorgen vroeg op, dat de Kennemerduinen opnieuw in brand stonden. Een automobilist zag rookwolken op de plaats, waar de ge meente Bloemendaal een opvangst- centrum laat maken voor kampeerders, die elders geen plaats kunnen vinden. De politie werd door de attente auto mobilist gewaarschuwd en de brand weer rukte uit om te merken, dat er geen sprake was van brandgevaar. Onder toezicht werd er namelijk vuil verbrand op het terrein van het toe komstige op vangstcentrum. waar in de loop der jaren veel vuil is gestort, hoewel het geen officiële vuilstortplaats is. Bij de vuilverbranding waren alle voorzorgsmaatregelen in acht geno men, zodat er geen schijn van kans bestond, dat de brand kon overslaan naar de Kennemerduinen aldus de mening van de directeur van Publieke Werken van Bloemendaal, de heer Y. Dijkstra, die tevens brandweer-com mandant is. Hij wijst er voorts op, dat bfj de vuilverbranding een groot aantal beambten van zijn dienst aanwezig was om op te letten. Daartegenover staat de mening van de directeur van de Ken nemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, die de vuilverbranding vlak bij zijn duinen hoogst roekeloos en onverant woordelijk vindt. Vast staat, dat er een noordoostelijke wind woei, zidat de rookwolken de kant van de Zeeweg en niet die van de Kennemerduinen dus opwaaiden. Bovendien heeft een tankwagen het brandterrein door een noordoostelijke wind woei, zodat de vuil verbrand was. Hoe het zij, de vuil verbranding heeft voor enige opschud ding gezorgd, die op een storm in een glas water lijkt. HAARLEM, 6 mei De R. K. Re derijkerskamer „Alberdingk Thym" geeft 11 e nl3 mei in de stadsschouw burg donateursyoorstellingen van het blijspel „Het Dievennest", in drie be drijven door Hans Nesna onder regie van Johan van Zwieten. HAARLEM, 6 mei Op het terrein tussen de sodafabriek en de klapbrug bij Holland Nautic aan het Noorder Buiten Spaarne zal van 11 tot en met 14 mei een kampeershow gehouden worden door bondstentenverhuurder R. Dozeman en sporthuis Te Nuyl. De tentoonstelling is die dagen geopend van 10 tot 21 uur, 's zaterdags tot 17 uur. Liefhebbers van oorlogs- en spionna- geverhalen kunnen hun hart ophalen aan „Het geheime commando", de film, die de komende week in Frans Hals ver toond wordt. In 1944, het laatste oorlogs jaar, wordt een Amerikaanse geleerde naar Duitsland gezonden, om eens poolshoogte te nemen, hoever de Duit sers gevorderd zijn met hun atoombom. Uiteraard is dat een moeilijke onderne ming. De Amerikanen slagen er echter in, iets aan de weet te komen, dank zij een Italiaanse geleerde, die door par- tisanen naar het geallieerde kamp wordt overgebracht. Toegang 18 jaar. Is dit Amerikaanse voorlichting aan jongelui die zich tot elkaar aangetrok ken voelen? Dit kool-en-geit-sparen aan de éne kant veel (té veel) suggereren en het op ongelukken laten aankomen, en aan de andere kant een beroep doen op de correctheid van de jonge ren? Dit is beslist geen ernstige behan deling van het onderwerp, maar opper vlakkig, volop Amerikaans, en niet een gedurfdheid, vooral in de dialoog die de eventueel aan te voeren goede bedoelingen volledig te niet doen. Daar enboven wordt zeer luchtig een beeld gegeven van een echtscheiding die zelfs sympathiserend behandeld wordt. Beslist geen film voor jongeren. Voor volwassenen Een weduwe uit een klein plaatsje, geholpen door een advocaat, voert een heroïsche strijd tegen een machtig spoorwegmagnaat, die een groot rechts kundig apparaat tot zijn beschikking heeft. Het gaat hard tegen hard en het ziet er niet best uit voor weduwe Jane, maar tot slot komt er een fraaie oplossing: magnaat en weduwe vinden elkaar. Alle leeftijden. HEEMSTEDE, 7 mei De aloude romantiek van het circus herleefde gis teravond in het Belgische circus De jonghe, dat in Heemstede waar het tot en met maandag zijn tenten heeft opgeslagen zijn openingsvoorstelling gaf. Circus Dejonghe moge dan niet tot de grote wereldcircussen behoren, juist door zijn intiem karakter, waardoor tus sen publiek en piste een direct contact bestaat, weet het vèel van de oude sfeer op te roepen, die men bij de grote cir cussen dikwijls moet missen. Het bijzonder gevarieerde program ma biedt een bonte mengeling van on vervalste circuskunst. Bij het openings nummer komt men er al onmiddellijk „in". De 3 Sitting Bulls werpen met messen en brandende fakkels en geven een Indiaanse voltige weg, die de har ten sneller doet kloppen. Miss Joyce presenteert zich als een verbluffend slangenmens en verbijsterend is de acrobatiek van de Bene Brothers, die men later nog eens kan bewonderen als de evenwichtskunstenaars „The Wal- thons". Hun acrobatische prestaties, die tot de hoogtepunten van het program ma behoren, zijn een nummer van we reldklasse. Een bijzonder nummer is ook de hondendressuur van Octave De jonghe met zjjn Ierse jachthonden en va Gaby Dejonghe. die met een troep van 23 honden in de piste verschijnt. De Holly wood-chimpansee-revue, gebracht door Alphonse Dejonghe, is een attrac tie op zichzelf. Een uitermate geestige show, waarbij de chimpansees in al hun naïveteit ontwapenend op de toeschou wer werken. Gaby en Boris Sobolewsky bieden het volle pond aan de paarden liefhebbers. Men kan genieten van prachtige vrijheidsdressuur met tot be sluit een keurig uitgevoerde wals op de maat van het orkest. Het optreden van de 3 Altos, die acrobatiek brengen op de trampoline, verdient eveneens alle CINEMA PALACE: Salomo en de ko ningin van Sheba, 18 jaar (2e week): 2 en 8 uur. FRANS HALS: Het geheime commando, 18 jaar; 2. 7, 9.15 uur; Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 u. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Brandend verlangen, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. LUXOR: Zij waren nog geen 20, str. volw. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Za. 2, 7 en 9.15 u. Zon. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Het ontembare weeuwtje, a.l.; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: De geheime brigade, 14 j. Ma. t.m. do.: Zij vochten als helden, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Wir Wunderkinder, a.l. (4e week) 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. MINERVA: T.m. ma.: Geen cent voor de belasting, 14 jaar. 8.15, zo. 7 en 9.15 uur; Za. en wo. 2.30, zo. 2 en 4.15 uur: Niets dan pech, a.l. Wo. en do. 8.15 uur: Gigi, str. volw. Zaterdag 7 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse Comedie in „Oom Wanja", Regie Peter Scharoff. Zondag 8 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse Comedie in „Zachtjes met de deuren" van Michel Fermaud. Regie Ko van Dijk. Zaterdag 7 mei Heemsteeds Sportpark, 2.30 en 8 u.: Bel gisch Circus Dejonghe. Zondag 8 mei Heemsteeds Sportpark, 2.30 en 8 u.: Bel gisch Circus Dejonghe. Maandag 9 mei Heemsteeds Sportpark, 8 uur: Belgisch Circus Dejonghe. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend do. 10—12.30 en 13.30—17 uur. Zo. 10—17 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—17 en zo. 1317 uur). Frans Halsmuseum: Tentoonstellingen van hedendaagse grafische kunst (9 april t/m 9 mei). Van 9 april t/m 22 mei: Bijzondere avondopenstelling, 20.3022.30 uur. reylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk MuseumOude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid Geopend van 1017 uur Zon en feestdagen 13—16 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Dagelijks geopend van 9—5 uur. Werken van H. F. Boot (van 24 april t.m. 19 mei). in 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van de tekeningen van Wim van de Kerke. (De gehele maand mei). Geopend dag. ook zo. van 1022 uur. Bioemenheuvel: O'veen. Bloemend aalsew 158, tentoonstelling. Dag. geopend van 105 uur, des zondags van 25 uur. 2—5 uur. Galerie Esperance: Werken van Lucebert t.m. 14 mei). Geopend op werkdagen van 11—17 uur. Galerie Uittenhout, Kleine Houtstraat 41, Tentoonstelling aquarellen van Joop Dam. (t.m. 15 mei). Dagelijks geopend van 1117 uur. Museum „Het huis van Looy": Tentoon stelling van werken van jonge Neder landse kunstenaars or.der de titel: „Start" (5 t/m 21 mei). Geopend dag. van 10— 12.30 uur en van 13.30—17 uur. zo. van 14—17 uur. bewondering. Miss Sjeffolina toont haar bijzondere evenwichtskunst op de draad, waar zjj wandelt, danst en fietst, alsof het allemaal zo maar vanzelf gaat. De clowns ontbreken uiteraard niet op het appèl. Loulou en Georgy halen malle fratsen uit en de Dejonghe's clowns ver tonen hun dwaasheden met de muziekin- instrumenten. Acrobatiek in de nok van het circus wordt gebracht door Miss Cooky, die optreedt zonder valnet en van een volmaakte lichaamsbeheersing blijk geeft. Verder zijn er nog de jong- leuses Sonia en Georgette, die nog een tweeede nummer voor hun rekening als acrobates op de fiets. Een zeer aantrek kelijk programma dus, dat de liefheb ber van de circuskunst een genotvolle avond of middag garandeert. HAARLEM, 6 mei De r.-k. Kla verjasclub Sint Jan zal de viering van het eerste lustrum afsluiten met een klaverjaskoppelwedstrijd. De wedstrij den worden gespeeld op 23. 24, 26 en 27 mei in het clubgebouw van de r.-k. speeltuinvereniging Kindervreugd aan de Godfried van Bouillonstraat. Tot en met zondag draait in Roxy „De geheime brigade", een van die span nende films, die zich in een ver scheurd grensgebied afspelen, waarin alleen heldenmoed en niets dan dat, wat dacht U! het lot bepaalde van ontembare mannen in een teugelloze we reld. Voor 14-jarigen. Vanaf maandag „Zij vochten als hel den", de strijders in de tweede wereld oorlog. Zij moesten een massale aftocht dekken. Zij waren met zijn dertienen, omringd door het oerwoud en Japan se sluipschutters. Maar zjj klaarden het. Toegang 18 jaar. Studio prolongeert voor de vierde week „Wir Wunderkinder", toegang al le leeftijden. „Salomo en de koningin van Sheba" blijven in Cinema Palace draaien. Toegang 18 jaar. Minerva ver toont vrijdag, zondag en maandag 's avonds „Geen cent voor de belas ting", toegang 14 jaar. Zondag- en woensdagmiddag draait er „Niets dan pech", voor alle leeftijden. Woensdag en donderdagavond wordt „Gigi" ver toond. Toegang voor strikt volwasse nen. BEVALLEN van een zoon: E. J. Keur-Nuijten; P. Bouman-van Sprake- laar; W. H. Balm-Jansen. BEVALLEN van een zoon: A. Visser- Hanenburg; J. M. Nieveld-Kiveron; I. M. van Zeggeren-KlauwersT. M. van Leuven-Born: P. H. Visser-de Jong; A. Loogman-Donker; C. M. van Schaick-van Wieringen; A. E. van Da len-Bolt; H. M. Moonen-van Kimmenae- de; E. Dopheide- Aerts; M. C. Juffer mans-de Vliergér; G. J. Sanders-Schra- ma; G. A. Hofhuis-Meeuwenoord. Van een dochter: N. van Lochem- Konijnenberg; M. J. Schoon-Schneider; F. A. de Kievit-Stiphout; J. L. Krnjic- van Erven; J. M. T. Hobbelen-de Vries. BEVALLEN van een dochter: M. G. Tiggelman-Selhorst; E. M. Prins-Zijp; M. H A. Schiphorst-van der Meer; A. J. E. van Elsas-Quist; M. J. Barends- Fijth;A. M. Bos-van der Kleij. ONDERTROUWD: A. C. Joor en R- M. van Leeuwen; A. A. A. van der Velden en C. van Rotterdam; H. A. van Leeuwen en C. M. van den Bosch; C. J. Guldemond en A. S. Jansen; J.G. Kuntze en A. van Eden; G. Boot en H. van Oossanen; H. C. Metz en M. van den Akker; K. P. Hansen en N. A. Smit; F. Stroo Cloeck en D. H. C. Ne- derkoorn; G. L. Themen en J. van den Berg; W. J. Moonen en M. M. I. M. Christan; A. Nootenboom en B. Ja gers; T. van Veen en H. Koens; J.A. van Laviere en C. A. Stevenhaagen. ONDERTROUWD: J. U. W. F. Ka- moen en A. P. Timmers; A. P. van den Hurk en M. M. Peetoom; J. H. Hovenier en C. Kloos; D. T. Krijten- burg en C. M. A. Flipphi. GEHUWD: H. Schluter en W. L. van Weeren; G. Brink en J. T. Honkoop. GEUWD: A. A. Verbeek en G. C. van Schie; H. J. de Leeuw en A. Gal- jaard; W. F. Burghout en J- C. Jan sen: J. B. M. Böngenaar en M. A. Truiiens; N. Steenklst en G. P. Bohm; J. J. Akkerman en E. Snoeks; A. A. Piek en C. P. Meijer; A. Ockhuijsen en J. de Vos; B. J. R. van Zeist en W. J. Diesveld; A. O. Canciello en Y. War ners. OVERLEDEN: B. Wambaeh-Porges, 88 j., Schotersingel; E. U. M. Kraak man-Kemp, 85 j., Leeghwaterstraat; M. E. Vader, 6 m., Gasthuisvest; G. H. Kruijd-Wessels, 75 j., Oranjestraat; A. M. C. Grannetia-Kemp, 61 j., Lek straat; J. M. van Til, 86 j.. Kamper laan; J. Hopman, 80 j., Hazepaters- laan; J. J. Kruyd, 80 j., Gr. Hout straat; J. A. Elffers, 63 j., Hazepaters- laan; J. Noorda, 66 j., Santpoorter straat; V. G. Piazza, 68 j., Doelstraat; J. H. Sanders, 64 j., Gasthuisvest; N. G. van der Laan. 64 j., Kamperlaan; T. J. van der Maat, 76 j., Kijkduin straat. OVERLEDEN: G. Noteboom-Knol, 61 jr., Havenplein; L. Nouwens-Karel- s-e 56 jr., Romeinenstr.R. van Haar lem, 83 jr., Teding van Berkhoutstr. F. A. Neuman, 54 j., Zomerkade; J. T. Nieuwenhuizen, 56 j.. Jan Steenstraat. (Advertentie) MOSKOU, 7 mei, (UPI-AFP) In een vanochtend begonnen zitting van de Opperste Sovjet heeft pre mier Khroesjtsjev meegedeeld, dat de piloot van het zondag jl. neergescho ten Amerikaanse vliegtuig in goede gezondheid te Moskou vertoeft. Zijn naam is Francis Harry Powers, ka pitein van de Amerikaanse lucht macht tot hij in 1956 in dienst trad van het „Central Intelligence Agen cy", de centrale Amerikaanse inlich tingendienst, aldus Khroesjtsjev. Met opzet heb ik in mijn eerste mede deling niet gezegd dat de vlieger leefde, aldus Khroesjtsjev. Wij wilden horen welke uitleg de Amerikanen zouden ge ven en wat zij zouden verzinnen. Khroesjtsjev zei ook, dat het neerge schoten vliegtuig afkomstig was van de basis Iperlik in Turkije. De vlieger heeft, volgens de Sovjet premier, bij zijn verhoor gezegd, dat zijn toestel er een was voor grote hoogte, onbereikbaar voor luchtafweer. „Maar wij hebben het gekregen en als er vliegtuigen komen die nog hoger vliegen, krijgen wij ze ook," aldus pre mier Khroesjtsjev, wiens woorden di rect door Radio-Moskou werden uitge zonden. De premier toonde in beslag genomen foto's, die, naar hij zei, vliegvelden, op slagplaatsen van vliegtuigbrandstof en jachtvliegtuigen te zien geven. „Maar onze foto's zijn beter.. Wij kunnen niets leren op het gebied van fotografie," zei hy. De vlieger had verklaard, dat hij voor de sectie 10-10 van de Amerikaanse inlichtingendienst werkte. Zijn forma tiechef was kolonel William Thompson. Zijn verbindingscentrum was Adana in Turkije. De piloot moest over het Aralmeer, Sverdlovsk en Moermanks naar Noor wegen vliegen. Khroesjtsjev zei, dat het vliegtuig is neergehaald boven Sverdlovsk in Siberië. De piloot, Francis Harry Powers (30 jaar), heeft zijn toestel per valscherm verlaten. Hij bevindt zich in Moskou in goede gezondheid en zal zich voor een rechtbank hebben te verantwoorden. De vlieger heeft volgens de Russische premier gezegd: „Ik verondersei dat het doel van mijn tocht was het verzamelen van gegevens over installaties voor be- stuuroare projectielen." Toen hij zijn vliegtuig verliet, had hij al gedurende vier uur boven Sovjetgebied gevlogen. „Aan allen die het willen zien, zijn wij bereid de tastbare bewijzen van deze schurkenstreek te tonen", zei Khroesjtsjev. Khroesjtsjev verklaarde dat „deze agressieve daad" van de Amerikaanse luchtmacht de woede heeft opgewekt van Afgevaardigden en het volk van de Sovjet-Unie. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, aldus Khroesjtsjev, heeft verklaard dat het vliegtuig een weer-patrouilievlücht maakte en van zijn koers was afgeraakt. De piloot was, volgens de Amerikaanse versie, be wusteloos geraakt nadat hij motorsto ring had gerapporteerd. De Amerikaanse verklaringen moeten zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat het vliegtuig was neergeschoten en dat de piloot dood was, zodat hij de verklaringen niet kon tegenspreken. Maar de piloot heeft zelf verklaringen afgelegd over zijn koers en zijn orders. In het vliegtuig bevond zich een bom, en de piloot zou opdracht ontvangen hebben zich niet levend te laten arreste ren. De bom zou hem en het vliegtuig kunnen vernietigen. Khroesjtsjev noemde de Amerikaanse piloot een spion, en de premier deelde mee dat zich in de uitrusting van de piloot een met gif bestreken pen bevond, die met één prik onmiddellijk de dood zou veroorzaken. In tegenstelling tot de Amerikaanse verklaringen heeft Powers de Russen meegedeeld, dat er in zijn zuurstof systeem geen storing is ontstaan en dat hij niet duizelig is geweest. Een com missie van deskundigen heeft de wrak stukken van het vliegtuig onderzocht en vastgesteld dat het een Lockheed U-2 was zo verklaarde de Russische premier. Klapfauteuil met verende zitting, voor tuin, balcon en camping f 18.75 Vederlichte aluminium fauteuil, verende zitting, in fraaie streepdessins f 29.75 Stretchers vanaf f 24.50 Veldbedden, canvas, vanaf f 34.75 Veldbedden, plastic draad bespanning vanaff 29.75 KURZ „droombedden" vanaf f 53.50 40 JAAR ERVARING, VAKMANSCHAP en DEGELIJKHEID Alléén Telef. 22085 (3 lijnen) Haarlem Apotheken: Schoterbosapotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Stationsapotheek, Kruisweg 30, tel. 10043; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Aer- denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 40758. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathdt, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: J. Schipper, Binnenweg 87, Heemstede. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17. tel. 54003. Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 42962. Heemstede Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445; K. Kout, J. de Wittlaan 23, tel. 38411. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Post, Gillis Schoolmeed- terlaan 2, tel. 10367. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Hal testraat 8, tel. 2389. Doktersdienst: P. Flieringa, Brederode- straat 1, tel. 2181. Santpoort Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 02560-8410. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse apotheek, Bloemendaalsestraatw. 145, Santpoort, tel. 02560-8249. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H.. 11 en 12 uur. St.-Antonius, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30, 8.30 H.. 10. 11 en 12 uur. H Jozef Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H. 11 er 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. St.-Jan, A'damstraat: 6.15 7. 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9. 1020 H. en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7, 7.45, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30. 9 H.. 10.45 en 12 uur. O. L. V.ouw van ',ev?n Smarten, Rijks straatweg: 6.30 7.30, 8.45 H.. 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en l-aulus: 7. d.30. 10 H en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerta. Drleëenheid: 7.30. 9 H. 10 45 en 12 uur. H Sacrament: 7.30 9, 10 30 H en 12 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT. 6.30, 7.30, 9 H. en 11 uur Huis in de Duinen: 8.30 uur. OVERVEEN. I 8 9 H 1(1.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE, (H. Bavo), 6.30, 7.30, 8.30 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE. (O L Vr Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 u X. SP lAKNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK (H. Jozef): 6.45 8. 9.15 H en 11 uur VOGELENZANG (O. L. Vr. Hemelvaart) 7.30. 8.30 en 10 uur H. DEN HAAG, 6 mei Een tienjarig*» scholier is donderdag van het da" van het hoofdpostkantoor bij de ToreJy straat elf meter naar beneden geva* len. Hij liep hierbij inwendige verwoj^ dingen en een beenfractuur op. B® jongetje is opgenomen in het zieke'', huis aan de Zuidwal. Zijn toesta" was vanmorgen nog ernstig. De jongen had kans gezien om j de nieuwbouw van het PTT-kant" J, naar het dak van het hoofdpostkanw te klimmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2