Honderdjarig Bloembollencultuur viert feest in Krelagehuis Minister Marijnen: Ons land kan trots zijn op het bezit van het bloembollenvak Citroen JOS DE KLERK RIDDER SINT SYLVESTER Beschildering Mariakapel in Haarlems kathedraal voltooid D Huis-aan-huis-collecte voor Kinderbescherming Haarlem Ludamus speelt „De dwaasheid heeft haar eigen recht" Koor Katholiek Haarlem met uitvoering van Haydn's „Die Jahreszeiten" Gelukwensen uit binnen- en uit buitenland Bloemenmeis j es naar Glasgow TAXI 13000 Plezierige voorstelling van een wat dubieus blijspel Eeuwig-fris oratorium heeft nog niets aan spontaneïteit ingeboet Levensblij maar niet oppervlakkig J. j. v. Kooien WERK VAN JAN VAN DRUTEN DONDERDAG IN GEMEENTELIJKE CONCERTZAAL FLEURIOK HERDENKING IN BLOEMRIJKE TAAL RENAULT- BESTELAUTO'S GARAGE DEN HOUT „Slag Om Sengarena'' Eretentoonstelling werken van Kees Verwey in Haarlem VAN 9 TOT EN MET 15 MEI ENGEL 2 ZATERDAG 7 MEI 1960 PAGINA 1 ton 6700. 1,5 ton 6900.— „Hoe leer ik vissen" VISGURSUS VOOR SPEELTUINJEUGD Belangrijkste aspecten Jubileumgeschenk D.S. 13.250 - Ideal 10.600.— I.D. 9700.— 2 C.V. vanaf 4185. - WASSERIJ DUYN Meesterwerk HAARLEM, 7 mei In het Krelagehuis heeft de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur gisteren haar eeuwfeest gevierd in tegenwoor digheid van de minister vafi Landbouw mr. V. G. M. Marijnen, de commissaris der koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, tal van burgemeesters uit andere gemeenten, waar de cultuur van bloembollen gepleegd wordt, en vele gasten uit binnen- en buitenland. Bij binnenkomst werden zij opgewacht door de Haarlemse Bloemenmeisjes, die de bezoekers een fraaie en geurige corsage opspelden. De zaak, waar het feest gevierd werd, was bijzonder rijk opgesierd met de mooiste produkten van het bollenland, waardoor de samenkomst een even waardig als fleurig cachet kreeg. Nadat het Noordhollands Phïlhar- monisch Orkest onder leiding van Ma- rinus Adam het door allen beluisterd Wilhelmus had gespeeld, gevolgd door de Ouverture Obéron van Weber, be trad de algemeen voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- herden, markant en beslist, het po dium en sprak hij een woord van wel kom, ten gerieve van de buitenlan ders ook in het Frans, Engels en Duits. Met enkele forse lijnen, zoals hij dat op iedere vergadering vlot en vaardig weet te doen, tekende hij de zin van deze bijeenkomst, waarna mr. Marij nen in een uitvoerige herdenkingsrede stelde dat de geschiedenis van het bloembollenvak gedurende de laatste honderd jaar parallel loopt met de his torie van ..Bloembollencultuur". Deze Vereniging is het immers geweest, die door haar activiteiten die geschiedenis als het ware heeft gemaakt. Het bloem bollenvak is uitgegroeid tot een der belangrijkste takken van de tuinbouw „et heeft zich terecht een wereld- laam verworven. .Taster memoreerde de stich ting \an ..Bloembollencultuur" en zijn uitbloei. „Er is geZegd", zo merkte hy op, dat de vemieuwing en uitbreiding der sortimenten een eis van zelfbehoud voor het vak is Inderdaad mag de ontwikkeling van het bloembollenvak nooit stil staan. Aan de andere kant echter, zal men zich moeten hoeden voor overdrij ving' het betere zal niet de vijand van het goede mogen worden. leumgeschenk". Ook hij memoreerde de internationale faam der bloembol len die vanaf een klein stukje westelijk- Holland over heel de wereld verbreid is. Mét zijn gelukwensen bood hij een geschenk onder couvert aan. Van het bqeengebrrchte bedrag zal 20.000,- besteed worden voor een blijvende her innering in het eigen gebouw, terwijl het resterende bedrag bestemd wordt voor de viering van het eeuwfeest. Namens de buitenlandse tuinbouw organisaties sprak de voorzitter van de Association Internationale des Pro- ducteurs e 1' Herticulture", de heer Emile Debroix. Hij noemde „Bloem bollencultuur een jeugdige en dyna mische organisatie. De resultaten van de kwekers achtte hij de som van ar beidzaamheid en de grote liefde voor het vak". Jhr. Van Nispen dankte in hartelijke en welsprekende bewoordingen voor de gelukwensen, waarna het orkest tot be sluit de Bloemenwals uit Tsjaikowsky's Notenkrakersuite speelde. Een drukke receptie betekende het einde van de tweede dag van het eeuwfeest. (Advertentie) Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 maanden incl. arb.loon Brandstofgebr. en onderhoudskos ten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als ge laden. als een personenwagen. HOOFDAGENTE: HAARLEM, 7 mei Morgenochtend vertrekken twaalf Haarlemse Bloemen meisjes naar Glasgow in Schotland, waar zij deel zullen uitmaken van een uitgebreide Hollandse groep, welke on der auspiciën van de Nederlands-Engel se Kamer van Koophandel deelneemt aan een aldaar te houden Holland-Week. Vele evenementen staan op het pro gramma, waarop de meisjes, die zon dag 15 mei terugkeren, acte de presen ce met hun bloemen zullen geven. Een van die evenementen is een handelsten toonstelling, die ongeveer vijf-en-veer tig Nederlandse bedrijven in de Kel- vinghall organiseren. HAARLEM, 7 mei De „Slag om Sengarema" in Haarlem en omliggen de gemeenten duurt nog steeds voort. Dit weekeinde hopen de Broeders van St. Joannes de Deo de 20.000,- te no teren, waarmede zq de bouw van hun ziekenhuis in Afrika mede willen bekos tigen. Morgen kloppen de Broeders aan in hun eigen parochie, het Kleverpark. Ge zien de prachtige resultaten in sommi ge andere parochies, mag men ver wachten, dat het Kleverpark voor „zijn eigen Deo" zich niet onbetuigd zal laten. Ook bij de parochie in Overveen zul len zij present zijn en om een bijdrage van hun Afrikaans ziekenhuis vragen. Voor wie wil gireren: 76042 ten name van het ziekenhuis ,.St. Joannes de Deo" onder het motto S.O.S. Slag om Sen garema. HAARLEM, 7 mei Van 22 juli t.m. 4 september wordt in Haarlem een ere tentoonstelling gehouden van werken van de onlangs zestig jaar geworden Haarlemse schilder Kees Verweij. De plaats, waar de expositie gehouden wordt, is nog niet bekend. Met Kees Verweij zijn besprekingen gaande over de samenstelling van de tentoonstelling. HAARLEM, 7 mei „Hoe leer ik vis sen?", is de naam van de vis- en hengel- cursus, welke de speeltuin „Kinder vreugd" aan de Godfried van Bouillon straat organiseert voor de jeugd van 813 jaar. De cursus mag zich in een grote belangstelling verheugen- Onge veer zeventig deelnemers, wordt alles geleerd over hft gedrag van vissen in het water, de verschillende soorten vis en hengels, de leefwijze van zoetwater vissen en wat dies meer zij. Donderdag avond 12 mei wordt er weer een „theo rieavond" gegeven ni het gebouw van „Kindervreugd". Later zullen de jongens ook in de gelegenheid gesteld worden het geleerde in de praktijk toe te passen. Mr. Marijnen belichtte de belangrijk ste aspecten van het bollenbak en dus van de honderdjarige vereniging en hij achtte de intrensieke waarde van de instituten als de tentoonstellingen, de keeuringen, de beurs, het scheidsge recht, het handelsreglement, het we tenschappelijk onderzoek en het voor- lichtingswerk hierin gelegen, dat zij aan de ene kant voor het bloembollen vak belemmeringen hebben weggeno men en aan de andere kant een sti mulerende invloed op de ontwikkelings gang hebben uitgeoefend. Aldus is door eeen samenspel van allerlei facto ren de krachtige opbloei van het bloem bollenvak sedert 1860 tot stad gebracht. Aan het slot van zqn rede wilde de minister niet het risico van onvolledig heid lopen b« het noemen van namen. Hij meende echter aller instemming te krijgen bij het noemen van de heren Krelage, met name J. H. Krelage. een der oprichters van Bloembollencultuur on voorzitter van 1860 tot 1900, de gr?~ te pionier, wiens naam voortleeft in het „Krelagehuis". Vervo gens ..Ernst H- Krelage, die op waardige wijze de Jnetsporen van zqn vader drukte. Pro "a|i Slogteren kreeg een hartelyk ap- P'yus, toen de minister hem in het "Uzonder huldigde. De minister ontveinsde zich niet, dat ook nu de bloembollencultuur met vele vraagstukken en problemen te kampen heeft (o.a.s de teeltbeheer- sing voor de hoofdgewassen en de af zet in het kader van de moderne eco nomische ontwikkeling in Europa), maar op dit feest zette hij de proble men opzij om zich te verheugen over het vele goede, dat men dank zij die honderdjarige werkzaamheid nu in ge zin en bedrqf kan ervaren. Namens de regering bood mr. Ma rijnen zijn gelukwensen aan en hij verzekerde: „Ons land kan met re den trots zijn op het bezit van het bloembollenvak, dat over gans de wereld zijn reputatie van optimale kweekkunst en gedegen handel heeft Weten te verbreiden". Dr. A. J. Verhage sprak vervolgens »w voorzitter van het „Comité Jubi- Dr. A. J. Verhage biedt het geschenk onder couvert aan, dat in ontvangst wordt genomen door de voorzitter van Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O F A. H. Van Nispen tot Pannerden. Links minister mr. V. G. M. Marijnen. (Advertentie) (B-agent) Houtplein 18-20 - Telefoon 12000—16615 ®AA»LEM, 7 mei In nog geen tjjds zijn de Haarlemse musicus de Klerk twee niet onaanzienlijke JÏJ®*scheldlngen ten deel gevallen. Ter- Hul. v°or wat zijn benoeming tot in de Orde van Oranje-Nassau nog In het octaaf verkeerde «loJTI hem gistermiddag tijdens een be- bijeenkomst in een ontvangstzaal S'Cfe Mariascholen der Zusters Fran- Jjaa^Pessen aan de Koningstraat te door pastoor K. Noteboom J, medegedeeld, dat hij door de j, benoemd tot ridder in de Or- zib? wJy Sylvester. Deze onderschei- uf1 tw:d hem verleend op grond van '"Obde^hositaire verdiensten, in het dft|. van die, welke hq zich in de P°n«st Y^ren verworven heeft als com- kerkelijke muziek. Aanvah, hebben t0,,e'flk moet het Jos de Klerk dag in (jTSeschenen, dat hij gistermid- dijïd zou v, besloten gezelschap gehul- hq niet zo irden we8ens het feit, dat jaardag vie .8 geleden zijn 75ste ver- Plaats vond Dat de bijeenkomst Nascholen 1,1 bet gebouw van de Ma- van onderarfb 8oeddeels in aanwezigheid het sc0wmJ'Zend personeel en leden van vreoö,,, hib.estuur, zal hem niet be- dn« veertig omdat hij immers meer 7Pa®dagooe aar als zangleraar en Is. Ach, en riJl deze scholen verbonden teboom ook er behalve pastoor No- Groenmarktnar8 ^)vee Paters van de «n verder een Ie aanwezig waren, familieleden ma' grote er> kleine het Haarlem, vertegenwoordigers iemse gemeentebestuur, zal Jos de Klerk, toen hij met zijn echt genote hartelijk werd ontvangen, alleen maar plezierig gevonden hebben. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, zal hij gedacht hebben. De bejaarde, maar vitale muzikant, was volkomen verrast, toen pastoor No teboom aan het einde van een loffelijk toespraakje onthulde, dat de heer De Klerk was benoemd tot ridder van St. Sylvester. Een sprakeloze De Klerk onderging sinds de dag van zijn 75ste verjaardag de zoveelste verrassing. Zijn vrouw speldde hem het lint met het erekruis op. Later heeft moeder-overste de verdiensten van Jos de Klerk als zangleraar geprezen. Zoekend naar woorden toonde De Klerk zich dankbaar voor de hem ver leende onderscheiding. Het was hem alleen een raadsel, waaraan hij haar verdiend had. Een aantal leerlingen, die de plechtigheid hadden meegemaakt, beloofde hij, dat hij zou proberen van de Nederlandse Radio Unie gedaan te krijgen, dat de Cantate „Herboren Holland", waarvan tijdens zijn jubi leumconcert een opname werd gemaakt en welke donderdag werd uitgezonden, telkens op de bevrijdingsdag ten geho re zal worden gebracht. Advertentie Een der zojuist gereedgekomen schilderingen van Jan van Druten in de lage boogvlakken van de Mariakapel in de Haarlemse kathe draal. Het stelt een motief voor uit de Maria-getijden, namelijk de be scherming der getrouwen door de Moeder Gods in het uur des doods. In 1957 werd aan de Amsterdamse schilder Jan van Druten opdracht gegeven, de beschildering van de Mariakapel in de kathedrale basiliek St. Bavo tie ontwerpen. De vlakken die daarvoor in aanmerking kwamen wa ren: twee hoog gelegen boogvlakken in de zijwanden en een tiental vakjes in het terugspringende muurgedeelte tus sen de lage kolonnades, die eveneens door de architect voor versiering waren uitgespaard, vijf aan iedere kant. In de opdracht was nader omschreven dat de dogma's van de Onbevlekte Ontvange nis onder Pius IX en van Maria-ten-he- mel-opneming onder Pius XII moesten worden uitgebeeld. Reeds eerder zijn de schilderingen op deze motieven gereed gekomen. In de schildering van Maria-tenhemel- opneming is Christus als de centrale fi guur geplaatst, die de zittende Maria de hand reikt; de in profiel afgebeelde pausfiguur aanschouwt dit tafereel van terzijde; een eenvoudige concentratie op de hoofdzaken, waarbij de stralen krans om de Christus-figuur is benut om het vlak nader in te delen. De decora tieve opvatting daarin wordt nog in de centrale gestalte volgehouden: de Ma- riafiguur is menselijker van behandeling en de pausfiguur is portretmatig ge daan. Dit laatste is op zich geen be zwaar integendeel maar de gebon denheid in het ene tafereel, het opgeno men zijn in dezelfde, niet compositair gescheiden ruimte, vraagt ook eenheid van behandeling. De tweeslachtigheid achten wij een bezwaar dat ook geldt zij het in min dere mate in het tegenoverliggende vlak. Hoewel het juist is gezien, dat de pausen een zijdelingse functie hebben in het strikte gebeuren, moet deze ne venfunctie tot oplossing worden gebracht binnen de eenmaal gekozen picturale orde. Het tafereel van de Onbevlekte Ont vangenis, waar de Madonna met het Kind in een Rafëlachtige binding de centrale figuur is en de oer-moeder Eva met een vermorzelde Adam terzijde fi gureren, is een boeiend stuk dat, mede door de menselijke elementen in de il lustratie van de paradijszonde, van een sterke bewogenheid getuigt. Vanuit de kooromgang voldoen beide decoraties in hun monumentale functie. e cyclus kleine schilderingen, die in de loop van het voorjaar zijn aangebracht en zojuist zijn ge reedgekomen, zijn vrijwel buiten de li turgische commissie om ontstaan. De grotere vrijheid die de kunstenaar door deze omstandigheid verkreeg hebben hem in staat gesteld om in direct con tact met de monumentale gegevenhe den; muur, architectonische detaillering en ritme, in een verloop van pl.m. 70 voorstudies de definitieve vormgeving te ontwikkelen. Uitgangspunt waren de Maria-getij den, waarin de schilder bij ieder „uur" een beeldrijke tekst aantrof. Dit is aan leiding geworden tot een krans van vig netten, waarover wij zonder meer en thousiast kunnen zijn. Daar doet het feit dat per vignet bekeken soms een inzin king voorkomt niets aan af.. Over het geheel is hier uit rijke inspiratie een cyclus op hoog niveau ontstaan, welke een belangrijke aanwinst voor de kathe draal genoemd mag worden. L. T. HAARLEM, 7 mei Van 9 tot en met 15 mei wordt in Haarlem huis aan huis, een collecte gehouden ten bate van de kinderbescherming. Deze collecte gaat uit van de Samenwerkende Kin derbescherming Organisaties, gebun deld onder de roepnaam SAKOR. On der deze naam scharen zich acht orga nisaties voor kinderbescherming, welke alle een landelijk karakter hebben. On der meer maakt van deze organisatie het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming deel uit. Velen zqn echter maar al te gauw geneigd het hoofd om te draaien en daarbq afwijzend op te merken: „Al weer een collecte, het is tegenwoordig iedere dag raak." Een enkeling zal zich echter bezinnen en zich afvragen (Advertentie) AMSTKRD AMSEVAART 20 TFX.41Q53 HAARLEM, 8 mei De toneelgroep Ludamus heeft gisteravond in de stadsschouwburg een allerplezierigste voorstelling gegeven van „De dwaas heid heeft haar eigen recht" van John Patrick. Men kan bezwaren hebben te gen het stuk, dat een aantal verpleeg den in een particulier krankzinnigenge sticht ten tonele voert. Daar komt by, dat het stuk niet zo erg knap geschre ven is. Patrick heeft een nogal lange inleiding nodig, eer hy aan zyn feite- lyke verhaal toe is, en wanneer het ■Pon<3erdag 12 mei- voert Koor Katholiek Haarlem onder leiding van Albert de Klerk het beroemde oratorium „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn uit in da gemeentelijke concertzaal. Solistische medewerking ver te»» d?r S0Praan Elly Ameling, de tenor Henk Meyer en de bas Herman Eet instrumentale aandeel wordt verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Haydn heeft, hoe ongeloofwaardig het ook moge klinken, zijn belang rijkste meesterwerken gecomponeerd tussen zijn zestigste en zeventigste jaar. Zo ontstond op achtenzestigjarige leeftijd het eeuwig-frisse wereld lijke oratorium „Die Jahreszeiten", dat tot op heden nog niets aan spon taneïteit heeft ingeboet, en de componist toont op het hoogtepunt van zijn muzikaal kunnen. Tijdens zijn verblijf in Engeland was Haydn onder de indruk gekomen van de oratoria van Handel, het stimuleer de hem om ook deze kunstvorm te gaan beoefenen. Enige verkenningen op dit terrein had hq reeds eerder gedaan, doch hij had het nooit verder gebracht dan de uitgebreide cantatevorm. In ze kere zin zou men „Die Jahreszeiten" eveneens een cantate kunnen noemen, daar de naam oratorium duidt op mu ziek bij een gewijde tekst, die bq „Die Jahreszeiten" uit de aard der zaak ont breekt. Dat neemt niet weg dat dit werk dat is tenminste onze opvat ting religieuzer is dan zijn Missen. Ofschoon Haydn tijdens zijn leven zeer gevierd was, is er na zqn dood soms kleinerend over hem gesproken. Men zag in hem de gezellige oude heer, de uitdrukking „Papa Haydn" is zelfs spreekwoordelijk geworden. De grote Berlioz verdacht hem er van dat hq flanellen ondergoed droeg en niet afke rig was van een glas suikerwater. Deze meningen zijn er volkomen naast. Wie Haydn alleen maar beminnelijk en ou bollig vindt, heeft hem heel slecht be grepen. Ongetwijfeld toont Haydn in sommi ge werken een zekere bonhomie, hu mor, die in de beste zin van het woord populair aandoet. Daarnaast staat ech ter dat zijn muziek meerdere malen een Oostenrijkse gratie bezit; dat de beproefde Germaanse techniek een ver bond heeft gesloten met de charme die haar oorsprong in Italië vond. De kunst van Haydn is meesterlijk van structuur, heerlijk van muzikale zeggingskracht, levensblij doch zeker niet oppervlakkig en zonder geestelijke diepte. De tekst van „Die Jahreszeiten" is een bewerking van „The Seasons", het omstreeks 1730 geschreven ge dicht van James Thomson. Haydn sprak slechts twee woorden Engels: „Thank you", en vond het daarom eigenlijk maar beter van de Duitse vrqe vertaling van Baron van Swie- ten gebruik te maken. Wel pruttelde hij dikwijls tegen het prozaïsche van dé tekst, in het bijzonder als hij na tuurgeluiden moest nabootsen, loeien de runderen, kirrende duiven, kwa kende kikvorsen plus regen en don derslagen. „Ik ben een oud man" JOSEPH HAYDN zuchtte hö, „ik hoop dat de kritiek mij niet te hard zal vallen." Na meer dan honderdvijftig jaar erkent de kri tiek „Die Jahreszeiten" nog steeds als een onsterfelijk meesterwerk. Was Handel de grootmeester van het oratorium in de barokstijl, Haydn maakt aanspraak op deze titel in de rococokunst. Naast prachtige koorfu ga's staan rijke harmonische zettingen, zoals in het bekende „Komm, holder Lenz!" De recitatieven zijn zeer ex pressief, de aria's en het lied („Ein Madchen, das auf Ehre hielt") ontroe rend van puur-ongeschonden geluk. De orkestratie is steeds transparant, meer malen illustratief, en geeft een rijk kleurengamma aan het geheel. Voor een goed geschoold koor zoals „Katho liek Haarlem" biedt het werk geen pro blemen, voor de luisteraar evenmin. Bij deze muziek kan men zich alleen maar gelukkig voelen. TOM DE VRIES. eenmaal zover is, Iaat hq de mensen tamelijk veel praten, zich vermeiend in hun woordenspel. Dat „Ludamus" er ondanks deze bezwaren tegen het stuk in geslaagd is, een genoeglijke voorstelling te geven pleit voor dit enthousiaste gezelschap. Het gaat om een miljonaire op leef tijd, die doodgewoon goed wil doen met haar geld. Haar kinderen verzetten zich daartegen uit eigenbelang en la ten un moeder opsluiten in een inrich ting voor gestoorden. Maar de dame in kwestie heeft haar geld veilig be legd en de betreffende stukken meege nomen. Op plezierige wijze weet ze haar kinderen om de tuin te leiden en natuurlijk komt alles goed terecht. Het is jammer, dat de schrijver zijn humor voornamelijk put uit het vreem de gedrag van de verpleegden. Het is niet helemaal in overeenstemming met de goed smaak. Het is immers al weer ruim honderd jaar geleden, dat men het dolhuis op zondagmiddag ging bezoeken om zich te amuseren. Maar hij heeft toch ook wel duidelijk weten te maken, dat het hem niet alleen daar om ging. Hq heeft van de situatie ge bruik weten te maken om aan te tonen, dat dwaas en wijs begrippen zijn, die alleen maar bestaan aan de oppervlak te. In feiten lopen zij dooreen en vaak is wijs wat dwaas schijnt en omge keerd. Laszlo Dubenik heeft als regis seur gezorgd, dat de verschillende type ringen uitstekend tot hun recht kwa men. Liever hadden wij een wat hoger tempo gezien, dat de dialoog ongetwij feld minder nadrukkelijk zou hebben ge maakt. De mise en scène was hier en daar wat onoverzichtelijk, hetgeen mij een gevolg toescheen van gebrek aan discipline. Overigens had Bubenik zijn regie weer doorspekt met een aantal bijzonder goede vondsten. Henk Vos kuilen en zijn schouwburgjiersoneel hadden een uitstekende „kloostei "-ka mer gebouwd en een woord van bijzon dere lof geldt de firma Michels voor de grime en het kapwerk. Graag willen we van de medespelen den op de eerste plaats Bep Lambert noemen voor haar kleine, maar bijzon der goed uitgewerkte typering van mrs. Paddy. Dora van der Linden was een uitstekende, zij het hier en daar wat aarzelende miljonaire. Els de Zwager was allerliefst als Florence en Dolly Schouten typeerde een bijzonder grap pige malloot zonder ook maar ergens in een goedkoop effectbejag te verval len. Hans Gerding overtrof zichzelf als Hannibal, de viool krassende verpleeg de. Joop Seignette hield zijn senator iets te veel aan de mannetjes makende op pervlakte, hoewel hij in zijn familie goed domineerde. Ben Schoonebeek als z\jn broer hield zich achteraf, maar deed dat bijzonder vakkundig. Nel van der Meer was niet altijd goed te ver staan, maar zij speelde haar rol van de miljonairsdochter uitstekend. Paula de Prez begon wat aarzelend als ver pleegster, maar vooral na de pauze toonde zij tot heel wat in staat te zqn. De dokter van Joop Geels kon ons niet helemaal overtuigen, maar beneden de maat bleef hij allerminst. J. W. v.d. V. HAARLEM, 7 mei Vanavond zal in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat een groot Bevrijdingsbal gegeven worden voor de bewoners van Haarlem-Zuidwest. Het bal georgani seerd door „Buurtbelang" zal om acht uur aanvangen en tot één uur duren wat de intentie van deze collecte is, Zij zuilen dan misschien tot de conclu sie komen, dat in een land met zoveel sociale voorzieningen een dergelijke col lecte eigenlijk in het geheel geen pas heeft. En zij hebben het bij het goeds eind. De kinderbescherming op zich be hoeft van het Nederlandse volk geen enkele financiële steun, waar het de verzorging der kinderen in directe zin betreft. De overheid geeft in vol doende mate subsidie, zó zelfs, dat het de laatste jaren mogelijk is om op kos ten van het Rijk de kinderen te doen on derwerpen aan een psychologische of anderszins gerichte test. Datisda n ook vooreerst de zorg niet van de Sakor. Veeleer betreft het hier de gelden die nodig zijn om de verschillende bureaux en administratieve instellingen op peil te houden. En hier kan men niet buiten. Wil de kinderbescherming naar behoe ven functioneren, dan is hiervoor in de eerste plaats een straffe organisatie nodig, welke slechts kan worden opge bouwd met krachten die daarin een vol ledige betaalde dagtaak vinden. En de kosten die een dergelijke organisatie met zich meebrengt worden door het Rijk of door de gemeeente niet gesub sidieerd. Een groot aantal mensen zal, in dachtig het bovenstaande, toch nog worden afgeschrikt, doordat zij onbe kend zqn met het arbeidsterrein van de kinderbescherming. In de praktijk komt het er echter als volgt op neer. Wanneer er in een huisgezin door onverstand, door onmacht of zelfs door onwil van de ouders iets niet goed gaat, wordt, daarvan het kind in eerste instantie de dupe. Veelal manifesteert zich dit bij het kind in het uitvoeren van handelingen, die de toelaatbaarheid niet kunnen door staan. Het kind wordt na zijn vergrijp on dervraagd en de eerste sporen van de verkeerde handeling leiden vaak al di rect naar de bron van het kwaad, in vele gevallen de ouders. Men kan daarbij nog onderscheid maken in een aangeboren drang tot het kwade of een erfelijke belasting. Reclassering is de eerste stap die dan genomen wordt, waarbij het gezin door de rechtbank onder voogdij en patrona ge geplaatst kan worden. Een dergelijke situatie blijft ongeveer twee jaar be staan, na afloop waarvan bekeken wordt of de voogdij kan worden inge« trokken. Ofwel, dat men noodzakelijker wijs zal moeten overgaan tot ontheffing of ontzetting van vader en moeder uit de ouderlijke macht. Het kind kipmt dan te staan onder de Raad voor Kinderbe scherming en wordt ondergebracht of in een internaat of bij een pleeggezin. Voor men tot dit laatste overgaat, wordt ter oriëntatie het kind meestal eerst nog in een soort proefgezin ge plaatst, om de gedragingen van het be treffende kind in een ander millieu te toetsen. De verschillende verenigingen van kinderbescherming zijn ten volle ver antwoordelijk voor de opvoeding van het kind tot aan hun 21ste levensjaar. Dat wil niet zeggen dat men in alle gevallen tot het tijdstip van de wette lijke volwassenheid in een internaat of bij een pleeggezin behoeft te blijven. Wanneer de huiselijke situatie weer ten gunste is veranderd, is het bij beslis sing van de rechtbank mogelijk, dat het kind weer onder het gezag van zijn ouders komt te staan. Daarom is het ook dat de verschillende kinderbe schermingsverenigingen een nauw kou- takt onderhouden met de ouders. Ook is het wel zo, dat kinderen voor een bepaalde periode, om los te komen van het „beschermende-idee", onderge bracht worden op vacantie-adressen, waar zij een oom of tante op de ach tergrond vinden. Wanneer de kinderen de 21-jarige leeftijd hebben bereikt wor den zij verder vrij gelaten, te doen en te laten wat zij willen, een vrijheid waar op zij echter terdege worden voorbe reid. Voor sommigen blijft echter enig toezicht gewenst, waarmee zich dan vooral de nazorg belast. De acht groepsorganisaties omvatten in totaal 550 verenigingen, instellingen en internaten, die tezamen de zorg heb ben over, 55.000 kinderen. Opdat deze verenigingen hun werk naar behoren kunnen verrichten wordt elk jaar een collecte gehouden. Tot dusver waren daze «'""ectes voor iedere stad op een heï8eer Dit Uar VOor net eerst heeft men zich voor de col lecte aaneengesloten, waardoor men boeken66" KF°ter resultaat te kunnen HAARLEM, 7 mei Onder voorzit terschap van mr. A. Beets heeft de So ciale Raad zqn jaarvergadering gehou- nen De rekeningen over het vorige jaar en de begroting voor het lopende, wer den goedgekeurd, evenals het jaarver slag. (Advertentie) Grote Houtstr. 181 Haarlem Tel. 14444

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3