PAUL VLAANDEREN De spook brandU Prinses Beatrix enthousiast over bezoek aan Limburg Opmerkelijk entree in Cannes Verenigde Staten hervatten de kernproeven Professor Hellema pleit voor rechtszekerheid Wiaberih 9s Wraak Limburgse KAB zestig jaar Nasser is Rusland dankbaar Landbouwconferentie met Duitsland zonder concrete resultaten Bolshoi-groep naar Den Haag Spontane afwijking van programma Dominee gaat over naar katholieke kerk Op Drie voorstellingen Dagboek van Anne Frank Geen Franse steun voor EEG-E VA-gesprek Nieuw luchtvaart- overleg met V.S. BELASTINGCONSULKNTENDAG 1960 Voortgezet onderwijs aan zwakbegaafden Benoemingen Promoties Onderscheidingen MAANDAG 9 MEI 1960 PAGINA 2 \- oecumenische gronden Grootse viering in Heerlen Noodkerk voor Nijmeegse studenten ingezegend Makers van draaiboek voor film onderscheiden Voorstel tot oprichting van de I.T.S. 32. De oude Bearon houdt met een ruk de pas in, als hij het geschreeuw op de toren hoort. En als hij enige ogenblikken later een donkere figuur met een jammerkreet van de trans ziet tui melen, beseft hij, dat het maar beter is, eerst eens de kat uit de boom te kijken. „Dat leek veel op een Piet", mompelt een krijger naast hem. „En dit ook", vervolgt hij ademloos, als num mer twee beneden komt. „Ach wat! Pieten hier?" gromt Bearon aarzelend, „dat zie je niet goed. Kijk, ik zei het wel, dat zijn geen Pieten". En opgewonden wijst hij naar boven, waar de ge stalte van Eric de Noorman is verschenen. „Pas op", hoort hij deze schreeuwen. „Dertig Pieten staan hier klaar om je in een dodelijke val te lokken". „Is dat een waarschuwing of een dreigement," mompelt Bearon, die niet een van de allersnuggersten is. Doch dan ziet hij ineens, wie hij daar voor heeft. „Wel bij de goden, als dat die Dolle Noorman niet is", schreeuwt hij, het zwaard uit de schede ruk kend. „Dertig Pieten" zei je? Dertig maar? Let op, hoe wij van het eiland Harragj met die kerels afrekenen. Ten aanval, mannen!" 4-AIswan peatures syndicate (Van onze Limburgse redacteur) SITTARD, 9 mei Zeer onder de in druk van de hartelijkheid van de Lim burgse bevolking heeft prinses Beatrix zaterdag haar tweedaags bezoek aan het meest zuidelijke gewest van ons land beëindigd .Toen zjj in de magni fieke stadsschouwburg alhier afscheid nam van haar gastheer en trouwe gids op haar tocht door Limburg dr. F. Hou- ben, commissaris van de koningin, luid de haar commentaar: „Ik ben erg en thousiast over dit bezoek". Minstens even enhhousiast waren de duizenden geestdriftige zuiderlingen, die prinses Beatrix, stellig vanwege haar vriendelijke lach en hartelijke belangstelling, zeer voor zich in nam. Dit was ook de reden, waarom de Limburgers op de laatste dag van het bezoek van de prinses meer dan eens zijn afgeweken van het tevoren uitgestippelde programma. Ook de prinses lette daar niet al te streng op. Op weg naar de St. Huber- tuskerk ir. het landelijke dorpje Gen- haut (gemeente Beek) lastte zij een extra halte in, toen zij een dochter van de gouverneur, mevr. M. Schaepman- Houben, met haar anderhalf jaar oud dochtertje Desirée langs de kant van de weg opmerkte. Desireetje stond de bloemetjes, waarmee zij net als alle andere kinderen van Beek naar de prinses had wiLon wuiven, gaarne aan de vriendelijke bezoekster af. Charles Eyck, die even later samen met archi tect Theo Boost, bij de kerk van Gen- haut aan de prinses werd voorgesteld, schonk haar een bijzonder boekwerk „Historie der Nederlandsche Vorsten", uitgegeven in 1727 en door de schenker gekocht in een antiquariaat te Stock holm. Nog meer verra. .ingen en cadeaux stonden de prinses te wachten. Na de rondleiding door de kerk, waarbij pas toor Hutschemakers toelichtingen gaf, ontving prinses Beatrix het specifieke gebak van Beek Sinteleciekoek en twee royale Limburgse vla's. In Voerendaal zorgde de enige konink lijke schutterij onder de schuttersgil den van Limburg, ,,St. Sebastianus", voor een geheel onverwachte hulde. De schutters vormden een ere-escorte rond de auto, waarin de prinses zat en bege leidden haar tot aan de grens van de gemeente Heerlen. Hier bezocht prinses Beatrix het moderne stadhuis en het fraaie, pasgebouwde verpleegsterstehuis van het St.-Jozefziekenhuis. Gerui me tijd onderhield de prinses zich met enkele verpleegsters en leerlingen. Of schoon de prinses niet het ziekenhüis bezocht, was er toch één patient, die deelnam aan de hulde, namelijk de achttienjarige Elisabeth Husken uit Schinveld. Een „oude bekende" van de prinses, omdat mej. Husken enkele ja ren geleden als afgevaardigde van Lim burg bij de oprichting van het polio- fonds aan prinses Beatrix bloemen aan had geboden. In de laatste plaats, die de prinses op haar stralende meitocht door Limburg bezocht, Sittard, waren het weer ver pleegsters. die de hoge gast allerharte lijkst toejuichten. Voor het plaatselijke ziekenhuis stonden zij opgesteld. Hoewel ook dit niet was opgenomen in het programma, stemde de prinses er in toe, dat de oudste verpleegster een toespraak hield an een doos bonbons aanbood. Na een bezoek aan een wed strijd georganiseerd door de landelijke ruiters van „Graetheide" en een bezich tiging van Sittards meest trotse bezit, de stadsschouwburg, nam Prinses Bea trix afschzid van het gewest Limburg, „een integrerend deel van Europa", zo als haar Maastrichtse gastheren haar 's morgens bij een bezoek aan het stad huis en het gouvernementsgebouw had den verzekerd. mm In Sittard zag prinses Beatrix een con cours hippique. Het publiek kreeg een charmante lach en een vriendelijke groet. (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 7 mei Dr. H. van der Linde Nederlands Hervormd pre dikant te Middelburg. heeft aan de Cen trale Kerkeraad van de N.H. Gemeente te Middelburg medegedeeld, voorne mens te zijn op oecumenische gronden over te gaan naar de R.K. Kerk. De Centrale Kerkeraad heeft zich gister avond beraden over deze aangelegen heid. In de Nieuwe Kerk te Middelburg heeft dr. H. van der Linde zaterdag avond na de avonddienst een verklaring afgelegd over zijn overgang naar de r.-k. Kerk. Dr. van der Linde legde zijn verklaring af voor de kansel en was niet in toga gekleed. De achtergrond van zijn beslissing was zijn visie van „Gods kerk, die één zou wezen in ge loof, eredienst en apostolaat in de we reld", zo verklaarde hij. Dr. van der Linde was tot de smartelijke ervaring gekomen, dat die eenheid vanuit het protestantisme uiet te bereiken is. „Het mist de eenheid omdat het de volheid mist." nadrukkelijk stelde hij, niet uit de hervormde kerk „te zijn weggelo pen." Met nadruk wees dr. v. d. Linde de aantijgingen van de hand dat hem geld of een leraarspost aan de r.-k. Uni versiteit van Nijmegen zou zijn aange boden. In een kanselboodschap van de Centra le Kerkeraad, die in alle diensten van de hervormde gemeenten te Middelburg werd voorgelezen, werd mededeling ge daan van het besluit van dr. van der Lin de. Deze heeft het voornemen, zo spoe dig mogelijk ontheffing van zijn ambt in de Nederlands Hervormde Kerk te vra gen, aldus de kanselboodschap. De Cen trale Kerkeraad heeft hem verzocht met Ingang var. vandaag alle pastorale ar beid benevens de bediening van woord en sacrament te staken. Dr. van der Lin de heeft hierin toegestemd. (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 5 mei Op grootse wij ze gaat de Limburgse K.AJ3. op zon dag 15 mei haar zestigjarig bestaans- feest vieren Honderden K.A.B.-ers uit de gehele provincie en tal van hoge gasten komen 's morgens samen in de ruime gemeentelijke hallen aan de Vos- kuilenweg, waar de bisschop van Roer mond mgr. P. Moors om tien uur een pontificale Hoogmis zal opdragen. Bij aankomst van de bisschop zingt het St. Gerarduskoor o.l.v. de heer A. C. van Vugt een cantate en daarna luistert dit koor de pontificale Hoogmis vocaal op. Tegen twaalf uur begeven de deelne mers aan de Jubileumviering zich bid dend naar het monument van Dr. Poels op het Emmaplein, waar een herdenking van de overleden leden van de Lim burgse K.A.B. wordt gehouden. Voor zitter Jan Maenen houdt er een her denkingstoespraak omlijst met zang van het koninklijk Heerlens mannenkoor „Pancratius" o.l.v. Henri Hejldendael. In de namiddag zullen, eveneens in de hallen aan de Voskuilenweg, bij de voortgezette feestelijke herdenking, di verse hpge gasten, alsmede bondsadvi- seur, mgr. K. Roncken en K.A.B. voor zitter A. Middelhuis het woord voeren. Het feestcomité biedt een geschenk aan in de vorm van enkele honderden nieu we leden. De toespraken worden afge wisseld met declamaties, muziek en zang. LONDEN, 9 mei (Reuter) Presi dent Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft Rusland bedankt voor zijn economische hulp. Hi1 zei dat de verschillen die een ongunstige uitwer king hadden op de betrekkingen tussen beide landen geen invloed hadden ge had op de Russische hulpverlening aan de V.A.R. In een rede bij de opening van een nieuwe textielfabriek in Da- mietta. die gedeelteliik met Russische steun is gebouwd, zei h(1 dat Rusland zich nooit in onaangename zin had uit gelaten of gezinspeeld had op een eco nomische boycot om reden van de be staande verschillen tussen beide landen. NIJMEGEN, 8 mei Vanochtend heeft de Nijmeegse studentenpastoor, pater dr. H. van Waesberghe, S.J., de studenten-nuodkerk in gebruik genomen door het opdragen van een plechtige Hoogmis. Tevoren had de deken van Nijmegen, mgr. C. van Dijk, bet gebouw dat vroeger als gaarkeuken en daarna als vleesfabriek in gebruik is geweest, ingezegend. Het gebouw ligt aan de Fort Kijk in de Potstraat. In de voorafgaande maanden hebben de studenten zelf het gebouw eerst grondig schoongemaakt en het daarna opnieuw geschilderd en ge heel verfraaid. AMSTERDAM, 7 mei Op de vei ling van enkele nalatenschappen, die Paul Brandt 24 en 25 mei in „Arti et Amicitiae" houdt, komen onder meer werken van Jan Steen, Ruysdael, P. Breughel de jongere, Terborch, Penne- ke, Buffet, J. Sluyters, Chabot en Breit- ner onder de hamer. ROME, 9 mei De zusters van Lo renzo Perosi hebben de Vaticaanse boe kerij vijfentwintig handschriften van de onlangs overleden componist ten ge schenke gegeven. De charmante Franse actrice Frangoise Deldich maakt een opmerkelijk entree in Cannes, waar het filmfestival op volle toeren draait. Frangoise wil graag laten weten, dat zij in haar laatste film, die op het festival wordt gedraaid, een rol heeft gespeeld, waarbij ze ook te paard was. VAL DUCHESSE, 9 mei De spoed- conferéntie, die zaterdag in het beken de onderhandelingsoord Val Duchesse in Brussel tussen Nederland en Duits land is gehouden om alsnog te trach ten de mogelijkheden na te gaan van een toenadering op het gebied van de landbouw, heeft g"cn concrete resulta ten opgeleverd. De Duitse vertegen woordigers handhaafden het standpunt, dat de landbouw niet mag worden be trokken in de voorstellen van de voor zitter van de Europese Commissie, prof. Hallstein, om tot een versnelling van de E-iromarkt te komen. Het ge sprek bepaalde zich dan ook voor een groot deel tot het vaststellen van de zienswijze van beide landen, waarbij, zoals bekend, ons land de agrarische industrie niet van de overige sectoren wil isoleren. Verdere besprekingen, voordat de ministerraad van de EEG dinsdag a.s. in Luxemburg het plan-Halistein zal bespreken, zijn niet te verwachten. Aangezien prof. Hallstein tijdens de besprekingen van zaterdag heeft ver klaard, dat de landbouw in beginsel in de versnellingsvoorstellen van de Europese commissie dient te worden betrokken, wordt in Brussel met grote belangstelling tegemoetgezien, welk standpunt de bondsrepubliek tegenover deze voorstellen, die slechts met alge mene tenmen door de zes ministers kunnen worden goedgekeurd, zal inne men. Deze onverwachte conferentie komt een dag na urenlange besprekingen die donderdag in Brussel door hoge rege ringsvertegenwoordigers van dé zes lan den zijn gevoerd over de versnelling van de Euromarkt. Deze kwestie, die de volgende week dinsdag en woens dag op de agenda staat van de mi- AMSTERDAM, 6 mei Twintig so listen van het Bolshioballet beginnen vrijdag 10 juni een Westeuropees toer- nee in Den Haag. Drie achtereenvol gende avonden zal het ensemble in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aldaar optreden met het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest on der leiding van een eigen dirigent. De groep komt rechtstreeks per KLM uit Moskou naar ons land. Van Den Haag gaan zij naar Londen en daarna naar het festival in Brussel. Groot-Brittannië Driehonderd co- pieën van de kleurenfilm in verschillen de versies van het huwelijk van prinses Margaret, „Wedding in springtime" zijn en worden van Londen Airport naar alle delen van de wereld verzonden. Al leen reeds meer dan vijftig rollen met Duits commentaar zullen vandaag ge reed zjjn. Voor ons land wordt de film voorzien van commentaar door Wim Po vel. WASHINGTON, 9 mei (Reuter) President Elsenhower heeft bekendge maakt, dat de Verenigde Staten een reeks ondergrondse kernproeven zullen uitvoeren ter verbetering van de huidi ge ontdekkingsmethoden. De proeven, die waarschijnlijk tegen het eind van het jaar in de V.S. gedaan zullen wor den, zouden geen radio-activiteit ver spreiden en volledig beheerst worden. Teneinde voldoende betrouwbare gege vens te verkrijgen, zal het naar ver wachting nodig zjjn om ontploffingen van verschillende omvang teweeg te brengen in verschillende geologische formaties, aldus de bekendmaking. Hagerty, de perssecretaris van het Witte Huis, heeft gezegd, dat de nieu we Amerikaanse proeven in wezen deel uitmaken va.i een voorstel, dat Enge land, de GS. en de Sovjet-Unie geza menlijk onderzoekingen verrichten om de ontdekkingsmethoden, ter onder scheiding van ondergrondse kernproe ven en aardbevingen, te verbeteren. Volgens Hagerty zullen de proeven geen experimenten met wapens zijn en be perkt zijn tot de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie. In zjjn bekendmaking zegt president Eisenhower nog, dat de Russische on derhandelaars in Genève onlangs inge stemd hebben met het voorstel, dat on dergrondse ..ernproeven worden geno men om de deugdelijkheid van hel voorgestelde controle-netwerk tot ont dekking en constatering van ondergrond se ontploffingen te verbeteren. De V.S. zoudén de Sovjet-Unie op de hoogte stel len van de plannen voor de nieuwe proeven als de delegaties in Genève woensdag 11 mei weer bijeen komen om inlichtingen over seismisch onder zoek. Een aantal vooraanstaande Ameri kaanse geleerden op het gebied der kernenergie heeft tegenover de desbe treffende Congrescommissie verklaard dat het, althans gedurende nog verschei dene jaren, niet mogelijk zal zijn de aard vast te stellen van ondergrondse ver schijnselen, die een energie opleveren van minder dan 20 kilo (dat is 5 maal de sterkte van de op Hiroshima en Naga saki uitgeworpen Amerikaanse atoom bommen), ook al zullen zij eventueel worden geregistreerd. Gedurende dezelfde periode zal het niet mogelijk zjjn ontploffingen van kernwapens met een vermogen van hon derd kiloton of meer waar te nemen, in dien deze diep onder de grond in gro- *e grotten teweeg worden gebracht. De geleerden, onder wie zich dr. Tel ler dr. Bethe, dr. Urey en dr. Graves bevinden, verklaren verder dat het daarom mogelijk is dat zich in ver scheidene komende jaren een wedloop ontwikkelt tussen verbeterde methoden tot waarneming en identificering van k<n-ontpioffingen en het op steeds ge raffineerde manier teweeg brengen en verheimelijken van ondergrondse kern energie-explosies. De verklaringen van de geleerden zijn gisteren door de Con grescommissie voor de kernenergie voor publikatie vrij gegeven. nisterraad van de zes E.E.G.-landen, is vrijdag voorts besproken tijdens een bliksem bezoek dat prof. Hallstein aan Bonn heeft gebracht. Tijdens het gesprek van de regering vertegenwoordigers van donderdag is van de zijde der Europese commissie een werkdocument voor de oplossing van de landbouwvraagstukken in het versnellmgsplan van prof. Hallstein ter tafel gebracht, waarvan als eerste reac tie van Nederlandse zijde werd opge merkt, da, het ior Nederland niet voldoet en voor de regering in Bonn te ver zal gaan, In hoofdzaak komt dit compromis er op neer. dat vat de douanetarieven be treft voor agrarische produkten wordt tegemoetgekomen aan de Duitse wen sen en wat de contingenten betreft aan de voorwaarden, die ons land stelt. Zo als bekend is het betrekken van de landbouw in de versnellingsprocedure voor Nederland een voorwaarde, ter wijl de bondsrepubliek juist gekant is tegen het opnemen van deze sector in de versnellingsvoorstellen. HOLLYWOOD, 7 mei (UPI) De bond van Amerikaanse scenarioschrij vers heeft het draaiboek voor de film „Het dagboek van Anne Frank" geko zen tot het beste dat vorig jaar is ver schenen. De samenstellers, Frances Goodrich en Albert Hackett, hebben onderscheidingen ontvangen. Andere onderscheidingen gingen naar Billy Wilder en A. L. Diamond voor de ko medie „Some like it hot'' en naar Jack Rose en Melville Shavelson voor de musical „The five pennies". EINDHOTEN, 9 mei, In een zater dagmiddag gehouden vergadering der af deling Noord-Brabant van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfarege zelschappen heeft voorzitter J. D. E. van der Heuvel na dertig jaren onafgebroken het voorzitterschap te hebben bekleed zijn functie neergelegd. PARIJS, 9 mei Het is niet waar schijnlijk, dat Frankrijk de Westduitse aandrang op onmiddellijke besprekingen op ministerieel niveau tussen de beide Europese handelsgroeperingen, de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) m de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.) zal steunen, zo ver klaarden welingelichte Franse kringen. De ministerraad van de E.E.G. zal dins dag in Luxemburg bijeenkomen ter be spreking van het plan-Hallstein voor versnelde uitvoering van het E.E.G.- verdrag. West-Duitsland is voor het plan, maar wenst uitstel tot 1 januari a.s. opdat voordien onderhandelingen tussen de zes en de zeven landen ge voerd kunnen worden. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken wilde geen ander commentaar op het Duitse voorstel geven dan dat de Franse hou ding ten aanzien van de verschillen tus sen de zes en zeven landen onveranderd was. Het Franse standpunt aangaande de betrekkingen tussen beide groeperin gen is, dat de zes landen thans als een geheel moeten worden beschouwd, waar mede andere landen regelingen kunnen trelfen, als zij van mening zijn dat zij van de integratie ongunstige invloeden zullen ondergaan. Frankrijk ziet in het plan-Hallstein een afzonderlijke kwestie en een middel om de integratie der E.E.G.-landen te bespoedigen. Franse ambtenaren verklaarden in prin cipe gunstig te staan tegenover onlangs tedanê "suggesties 'tot vorming van een luropese douane-unie met een gemeen schappelijk buitentarief, waartoe Enge land zou toetreden. Zij herinnerden er echter aan, dat dit nooit officieel werd voorgesteld. WASHINGTON, 9 mei (U.P.I.) Luchtvaartkringen alhier verwachten, dat Nederland zal vragen de luchtvaart- onderhandelingen te heropenen wanneer Italië deze week de jongste Amerikaan se voorstellen betreffende landingsrech ten voor de AI Italia p Los Angeles aanvaardt. Nederland zal het feit, dat Al Italia- toestellen wel en en K.L.M.-vliegtuigen niet aan de oostkust mogen landen on getwijfeld beschouwen als discrimina tie, zo werd gezegd. SCHEVENINGEN, 7 mei In groten getale kwamen heden de belastingcon sulenten van heinde en verre in het Kurhaus te Sehoeningen bijeen voor hun jaarlijkse dag. Een dag waarop prof. Hellema een vurig pleidooi heeft gehouden om tot de meest mogelijke rechtszekerheid in het belastingrecht te komen. Voorafgegaan door een breed opge zette inleiding, waarbij teruggegaan werd tot de oudste bronnen van het recht, verdedigde de professor een in terpretatie-methode waarbij van geval tot geval moet worden nagegaan hoe de oplossing moet zijn. De tekst van de wet is hierbij van doorslaggevende be tekenis. Doch maar al te vaak is men hetreeds over de woorden van de wet niet eens en dan zal men moeten ko men tot een resultaat, dat met het rechtsgevoel, gevormd door aanleg, stu die en oefening in overeenstemming is. Niet alleen Je al dan niet waar neembare bedoeling van de wetgever, of de bedoeling die men in het algemeen aan een rechtsvoorschrift kan verbin den, is dan van belang. Integendeel: welke van de interpretatieregels in een concreet geval de doorslag zal geven, is veelal en veeleer een kwestie van wikken en wegen. Waarbij naast taal kundige, historische, systematische, te leologische en andere overwegingen, vooal de juridische intuïtie een be langrijke rol zal spelen. Alleen hier door zal aldus de professor de praktijk van het recht de ontwikkeling van het maatschappelijk gebeuren bij kunnen houden. Een star vasthouden aan de letterlijke betekenis van de wettekst, noch de enkele opsporing van de bedoeling van de wetgever kunnen tot een bevredigend resultaat leiden. En ook dan nog kan men komen tot een oplossing, die niemand bevredigt, zelfs niet de rechter die da beslissing heeft gegeven. Wat voor het gewone recht geldt, is zeer zeker ook zo voor het belasting recht. Ook dit recht is voortdurend in beweging. Zeer typerend is dit in het verleden reeds enige malen tot uiting gekomen, in gevallen waarbij zelfs de hoogste rechter in belastingzaken in betrekkelijk korte tijd afwijkende be slissingen gaf in identieke gevallen. Zeer sterk pleitte prof. Hellema hierbij voor een oplossing, waardoor een be lastingplichtige, die in goed vertrouwen afgaat op een beslissing van de Hoge Raad, achteraf niet te horen krijgt, dat dit rechterlijk college voor zijn identiek geval tot een ander resultaat komt. In ieder geval zal de administratie hier een veel meer tegemoetkomende hou ding moeten aannemen, dan tot nu toe is geschied. Hetgeen bij wetswijziging eveneens het val zal moeten zijn. DEN HAAG, 9 mei Het voortgezet onderwijs aan zwak- of eenzijdig be gaafden is een morele en sociale nood zaak, waaraan tot nu toe weinig aan dacht is besteed. Dit concludeert de commissie, die in opdracht van de ver eniging van directies van nijverheids scholen ée'n rapport over het onderwijs aan zwakbegaafden heeft uitgebracht. Ook stelt de commissie, dat het voort gezet onderwijs voor mannelijke leer lingen met voornamelijk eenzijdige praktische begaafdheid, in technische richting zal dienen te gaan. In het rapport, dat op de jaarlijkse vergadering van de vereniging 17 en 18 juni in Rotterdam besproken zal wor den, geeft de commissie verscheidene aanbevelingen en conclusies o.a. over de vormgeving van het door haar voor gestane onderwijs. Zo zal de naam van de school in verband met het individue le en technische karakter van het on derwijs „Individueel technische school" dienen te zijn, afgekort „ITS". De cur sus zou een drie-jarige moeten zijn en het aantal leerlingen per klas maxi maal zestien. De leraren moeten vol gens het rapport aan speciale eisen voldoen en dienen een aanvullende di dactische en psychologische scholing te ontvangen. Voorts achtte de inleider het zeer on bevredigend, dat in deze gevallen d» rechtsongelijkheid in de hand wordt ge werkt. Tenslotte brak prof. Hellema een lans voor de mogelijkheid om kwesties van wetsuitlegglng van tevoren aan een rechterlijke instantie voor te leggen. Teneinde ook hiermede te komen tot een grotere mate van rechtszekerheid. Een rechtszekerheid welke aldus de inleider in het slot van zijn boeiend be toog wel nooit geheel zal zijn te verwézenlijkenomdat een zekere mate van onzekerheid bij de formu lering en de t< epassing van het recht nu eenmaal onvermijdelijk is". NIJMEGEN, 6 mei Het college van curatoren vn de r.-k. universiteit te Nijmegen heeft de navolgende benoe mingen gedaan: De heer G. B. A. Stoelinga te Tilburg is benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de afdeling voor kinder geneeskunde van de faculteit der ge neeskunde; dr. P. J. Eberle te Freiburg -Zaehringen (Duitsland) is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bjj de afdeling voor genetica van de facul teit der wis- en natuurkunde. DEN HAAG, 6 mei De dirigerend officier der Rijkspolitie 2e klasse P. Oom, commandant van het district Eindhoven is bevorderd tot dirigerend officier le klasse. Met ingang van 7 mei Is betrokkene aangewezen als territo riaal inspecteur van het korps Rijks politie in het ressort Arnhem. AMSTERDAM, 7 mei De advocaat en procureur uit Den Helder, mr. H. Jonker Hzn., is vrijdagmiddag aan de gemeente universiteit gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Hoofdstukken uit de geschiedenis van de polder Wierin- gerwaard 1610-1960". Deze dissertatie over de historie van de in 1610 droog gelegde polder ten zuiden van de Wie- ringermeer, verschijnt juist voor de de ze zomer te houden feestelijkheden ter viering van het 350-jarig bestaan van de polder. Promotor was prof. mr. H. F. W. D. Fischer uit Leiden, buitenge woon hoogleraar in het oud-Neder lands recht. DELFT, 6 mei Aan de Technische Hogeschool te Delft is gepromoveerd op een proefschrift ir. H. J. Heijn. Pro motors waren de hoogleraren dr. Ir. L, Kosten en dr. R. Timman. NIJMEGEN, 9 mei De bekende on- derwijs-deskundige pater E. Pelosi S.J. za! vrijdag 13 mei om vier uur in d» aula van de R.K. Universiteit promo veren tot doctor in de letteren en wijs begeerte. Pater Pelosi zal dan een proef schrift verdedigen, getiteld: „Ordening van het onderwijs, met name van he' vrije onderwijs". Ais promotor zal of treden prof- dr. J. J. Gielen. DEN HAAG, 6 mei Bij K.B. i» benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. ir. S. H. Bertram, wonende te 's-Gravenhage, erelid van de vereniging van raadgevende schei kundigen, hoofd van particuliere labo ratoria. DEN HAAG. 8 mei De Belgisch» ambassadeur in ons land. Baron van der Straten Waillet, heeft vrijdag de versierselen van de Belgische onder scheiding commandeur in de Orde van Leopold II uitgereikt aan de heer ing. Joseph Regout, lid van de raad van be stuur van de Koninklijke „Sphinx-Ce- ramique" te Maastricht. De onderschei ding werd hem verleend met het oog op zijn vele verdiensten voor de cera- mische industrie en de international» contacten die hij legde voor de Neder landse industrie. 'T 16 IN OPOE, MENEER HAANDEPEN- INSPECTEUR dsper zeer dat EC DCOC MA6 OS ze WPVLOEK T£ BffANO - DE DERDE IN l-S QAöÉN, IN EEN WEST-END JUWEUEPS- 2AAK. DAAROM HIER, WAANDêREN HET L'JKT VERDACHT OP BRANDSTICHT IN&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2