Massaal appèl in Amsterdam contra de MAMMOETWET „Minister tast vrije karakter van bijzondere school Triomfantelijke thuiskomst van Floriade-postkoets Duizenden belangstellenden bij ontvangst in Rotterdam dwcsrs door ëuropa VREDESTEIN Appèl geeft tendentieuze voorstelling van zaken Oók al aan de sigaar? I CHRISTELIJK CONVENT: „ZO NIET!" Meer soepelheid „Mammoet moet naar museum" Bijzondere school krijgt gelijk waardige plaats naast openbare m Man neergestoken P*Srot11 voorkeur! WEEK van de FOTOGRAFIE „FLITSPICCOLO" CADEAU MINISTER CALS: „HOE DAN WEL?" is te Tegenspel waarderen Houdt uw haar gezond met HAIR TONIC Jongetje door vracht auto overreden Woonschuit afgebrand in Den Haag MAANDAG 9 MEI 1960 PAGINA 3 Benoeming bisdom Haarlem HAIR TONIC Een week in Zeeland PRINSES MARGRIET MET VAKANTIE DecrintrSterking van de verdedi- p- g Var» Nieuw Guinea ver- krachtsinc^00 vrij grote en kostbare IS j nninS van Nederland. af te vr aar°m wel van beIanS zich king nnrr^en' waarom doze verster- er aa was, welke consequenties de tooL- Verb°nden zijn en wat er in ekornst zal dienen te geschieden. 2ai versterking van de verdediging actio 6t zi'in gericht tegen een grote do waartoe Indonesië wèl over rin ^rïjdkrachten en over de erva- a ku met iriphibische operatiën be schikt, doch waartoe het zo wordt gesteld niet zal overgaan met het °°g op de politieke gevolgen. Evenmin is de versterking noodza kelijk tegen kleine infiltraties zoals ln het verleden met hulp van de be volking en soms met de wapens door de thans aanwezige mariniers zijn te gengegaan. Tussen deze kleine infiltraties en eer grote actie kan men denken aan een grote infiltratie en een begin van verdediging tegenover eventueel overmachtige strijdkrachten. De nieuwe marinevliegtuigen, wel ke in de (nabije?) toekomst zijn te verwachten, zullen nodig zijn om een infiltratiepoging vast te stellen. H. Ms. Doorman en de beide jagers zul len slechts tijdelijk nabij Nieuw Gui nea blijven. Tegenover een grote infiltratie zal mer infanterie-eenheden ter verster king van de aanwezige mariniers kunnen gebruiken. De Hunters van de luchtmacht, de luchtdoel-artillerie en een grotere sterkte aan infanterie over de wer kelijke sterkte lopen de berichten uiteen lijken meer bestemd te zijn voor een begin van verdediging tegenover overmachtige strijdkrach ten. Wie zal dan militaire steun ver lenen, indien Nederland zelf begint zich te verdedigen? Dit is een poli tieke en tegelijkertijd een militaire vraag. Het antwoord zou moeten zijn Amerika met de Zevende Vloot, welke tegelijkertijd Formosa en vele andere Amerikaanse belangen in de Pacific moet beveiligen. Wij noemen hier niet Australië, omdat de houding van dit land geheel afhankelijk van die van Amerika zal zijn en tot nu toe geen verwachting van militaire steun wekt. Men zou dus moeten aannemen, dat er tekenen zijn, welke wijzen op een mogelijk gewapend optreden op grotere schaal van Indonesische zij de en tevens, dat het tegengaan met militaire middelen van een dergelijk optreden door Nederland, Ameri kaanse steun zal krijgen. Tot nu toe zijn wij niet overtuigd, dat een spoe dige en krachtige Amerikaanse steun te verwachten is. Mededelin gen van onze regering zullen klaar heid moeten brengen. Bij dit alles valt ook te bedenken, dat de versterking van de verdedi ging een preventief karakter bedoelt te hebben. Als gevolg van de versterking treedt het vraagstuk van de aflossing aan de dag. Deze zal voor de drie schepen welke slechts tijdelijk wor den uitgezonden niet nodig zijn, doch wel voor de luchtmacht, de daartoe noodzakelijke, niet gering te tellen gronddiensten, de luchtdoelar tillerie en de infanterie. Deze behoef te aan aflossing vergroot de vermin dering van onze N.A.V.O.-bijdrage. Bovendien rijst de vraag: hoe moet deze inspanning lange tijd worden gehandhaafd met het oog op de ge volgen op personeel en financieel ge bied? Tenslotte dient men zich de vraag te stellen, of een politiek beleid en de militaire ondersteuning daarvan niet anders zouden kunnen zijn dan thans het geval lijkt, nu althans de bericht geving de indruk wekt van een drup pelsgewijs inzetten van krachten, dat politiek somtijds wèl, doch militair allerminst gewenst is, gevolgd door een vrij starre binding aan een vrij grote krachtsinspanning in een onge wenste richting. Nederland kan geen grote oorlog om Nieuw Guinea beginnen en zal dit ook nimmer proberen. Mocht In donesië openlijk of bedekt tot een aanval overgaan, dan zal Nederland dit gebied verdedigen met zeer be perkte middelen. Dit dient Amerika met zekerheid te weten. In een der gelijk geval zal het noodzakelijk zijn dat de Papoea-bevolking tot de ver dediging bijdraagt. Tegenover zelfs vrij sterke infiltraties zou de ze bijdrage zeer doeltreffend kunnen zijn na een tijdige en goede organi satie. Bovendien zal dan een beperk te versterking op korte termijn nodig zijn, waartoe Nederland over een mo biele reserve zou moeten beschikken. België heeft een dergelijke reserve in de vorm van de door de lucht te vervoeren parachutisten-commando eenheden. In de Congo vindt een deel van hun opleiding plaats, versterking uit België is mogelijk zonder vermin dering van de N.A.V.O.-bijdrage. Een dergelijke oplossing ware ook ln Nederland 't bezien; deze zou uit munten door flexibiliteit en efficiency. Immers, zulk een reserve zou ook ge bruikt kunnen worden in en buiten het N.A.V.O.-gebied en eveneens in het kader van de Verenigde Naties. In het buitenland gaan de gedach- tei meer en meer in deze richting om te ontkomen aan de verstarring van de N.A.V.O., die gericht is op een grote oorlog in Europa, welke ver moedelijk nimmer zal komen, ter- Wijl de gevaren buiten het N.A.V.O.- gebied steeds groter worden. De Sowjet-Unie voert de strijd op een andere wijze dan de westelijke we reld, geen militaire strijd, doch een strijd op elk gebied. Nederland dient ook Nieuw Guinea in het kader van deze strijd te zien en heeft daarbij de gelegenheid zijn aandeel te leve ren in een evolutie, welke reke- hing houdende met de moderne stra tegie oorlog voorkomt en het com munisme de kans op een overwin- ning ontneemt. w.BOXTEJ Zondagmiddag is op de gJksweg de 57-jarige G. van Osch uit 0v®ma)en verongelukt, toen hü de weg een en daarbij gegrepen werd door Od ePersonenauto. Het slachtoffer, dat Vade werd gedood, was gehuwd en er "an zeven kinderen. Adverteiitie) l i 9^- tandpasta geeft ££II£"cNan een gaaf gebit (Advertentie (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM, 7 mei Zowel de gro te als de kleine zaal van het Concertge bouw waren vanmiddag tot in de uiter ste uithoeken bezet voor het „Appèl over de Mammoetwet", georganiseerd door het Convent van het Christelijk Onderwijs (een kortgeleden tot stand gekomen contactorgaan, waarin 21 pro testants-christelijke onderwijsorgani saties samenwerken). In protestantse kringen heeft men, zoals bekend, ern stige bezwaren tegen het wetsontwerp voor het voortgezet onderwijs. De rede voeringen, die op de bijeenkomst in het Concertgebouw werden gehouden, brachten wat dit aangaat weinig nieuws, doch als een nieuw teken van het breed uit front maken tegen de mammoetwet mag dit massale appèl niet onderschat worden. Minister Cals, die in het verle den bij andere gelegenheden eveneens getoond heeft er niet voor terug te schrikken de plaatsen te bezoeken, waar hem kritiek te wachten staat, had ook ditmaal het hoi van de leeuw opge zocht. Verder waren onder de aanwezi gen de directeur-generaal van het on derwijs, mr, J. G. M. Broekman, ver scheidene kamerleden cn de directeur van het r.k. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, mgr. mr. F. Op de Coul. De eerste spreker op het appèl, mr. J. J. Hangelbroek, stelde, dat bij het wetsontwerp voor het voortgezet onder wijs de geestelijke vrijheid op het spel staat. In hoofdstuk II van de memorie van toelichting is uitgesproken, dat de overheid zich geroepen voelt een slui tend geheel van onderwijsvoorzieningen tot stand te brengen. De overheid geeft de lijnen aan, langs welke het onderwijs zich kan ontwikkelen en binnen dat ka der moj»en de ouders en de maatschap pelijke instanties dan meespelen; zij mogen de wettelijk gegeven mogelijk heden concretiseren. Deze grondge dachte is onaanvaardbaar, aldus mr. Hangelbroek. Zij overtrekt de taak van de overheid en ze sluit niet aan op de historische ontwikkeling. Zijn soms het gymnasium, het lyceum en de m.m.s. creaties van de overheid? Dankt het u.l.o. zijn groei aan een departemen taal plan en is de onderwijs vernieuwing soms het werk van het ministerie? Vol gens de mammoetwet moet voor het eerst het onderwijs om te kunnen sla gen uitgaan van een wettelijk schema, aldus spreker. Ernstige bezwaren ontmoet het voorts, dat in het sluitend geheel van onder wijsvoorzieningen het fundamentele on derscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs vervaagd is. Als de subsidie voorwaarden voor de bijzondere school praktisch dezelfde zijn als de wettelijke regels voor de openbare school, dan is dit in strijd met het vrije karakter van de bijzondere school. De wijziging van opschriften, die minister Cals in zijn wetsontwerp heeft aangebracht, betekent alleen een formele, niet een materiële verandering. Ten derde stelde mr. Hangelbroek, dat er in de opzet van mr. Cals veel te veel geregeld wordt bij algemene maatregel van bestuur. Men kan wel optelsommetjes maken en concluderen, dat er niet zoveel verschil is tussen het aantal keren, waarin thans en het aan tal keren waarin straks verwezen wordt naar een algemene maatregel van be stuur, doch het gaat niet om het aantal gevallen, maar om de aard en de om vang van de te regelen materie. De „de legatie" overschrijdt in de mammoet wet de grenzen van het toelaatbare. Mr. Hangelbroek besloot zijn rede met de opmerking, dat het woord „mam moet" ook onheilsdier betekent. „No men est omen"; het is het beste ook (Advertentie In deze een (VERNUFTIGE FLITSBEUGEL VOOR REFLECTIE-FLITS) Vraag tr om bij uw fotohandelaar deze mammoet op te bergen in een mu seum. In het tweede referaat beoordeelde de hervormde predikant ds. O.V. Hen kei de mammoetwet met het oog op de belangen van de kerk. Artikel 43 derde lid van het ontwerp zegt: „Het schoolbestuur draagt zorg voor een des kundig beheer. Ds. Henkei verwerpt dit artikel: hij ziet hierin een aantas ting van de vrijheid van school en kerk. Kerkelijke organen, die scholen behe ren, kunnen op deze wijze op hun com petentie getoetst worden, aldus spr. Het is voor de kerk onaanvaardbaar wanneer de overheid de bevoegdheid krijgt de samenstelling van kerkelijke colleges aan een nader onderzoek te on derwerpen. De derde spreker, prof. mr. L. W. Scholten, legde wederom de nadruk op de, naar zijn opvatting, bedreigde vrij heid van het onderwijs. Hij beschuldig de mr. Cals van iétournement de pou- voir: de minister wil het onderwijs aan banden leggen. Uitgaande van een woord van Thorbecke: „Vrijheid van onderwijs en pedagogische vrijheid zijn onverbre kelijk met elkaar verbonden", consta teerde prof. Scholten, dat dit vrijheids ideaal in de mammoetwet geheel ont breekt. Hij merkte voorts op, dat het onderwijsvraagstuk in laatste instantie een sociaal vraagstuk is. De vrij heidsaantasting, die men nu voor ogen heeft bij het onderwijs, kan morgen drei gen bij de vakbeweging. Sprekend over het u.l.o. zei prof. Scholten, dat de vrije school staat of valt met het leerplan. Het hart van de pacificatie is, dat het leerplan alleen afgekeurd kan worden als het niet vol doet aan de wettelijke vereisten vol gens een beslissing van de Onderwijs raad. Men wil dit nu echter niet gaan beoordelen aan de hand van de wet, maar aan de hand van een algemene maatregel van bestuur, waarvan we de inhoud nog niet kennen. „Wèl stilstaan bij 1917" In plaats van de in 1917 gevonden op lossing van het automatisme krijgen we nu voor het u.l.o. zeer hoge mini mum-aantallen leerlingen. Hiermee wordt men verder overgeleverd aan de beslissingen van het departement. Vast staat, dat juist dank zij het automatis me het u.l.o. een van de bloeiendste takken van onderwijs is geworden. Het onderwijs wordt in de mammoetwet niet bezien naar zijn diepste beginselen, doch als een economisch te beheren ge heel. Waarom, aldus spr.. heeft deze minister met zijn geestelijke achter grond deze wet zo zakelijk-economisch geconstrueerd? Over de aanbidding van de plan-huishouding zijn we nu toch wel heen. Prof. Scholten haalde een interview aan, waarin de minister gezegd heeft, aldus spr., dat we niet moeten blijven Stil Staan bij 1917. Prof. Scholten rea geerde hierop met de uitroep: „Dat jaar bracht ons de vrijheid van onder- WIJS en "aarom boeten we juist wel vasthouden aan 1917!" Het appèl in de grote zaal van het Concertgebouw stond onder leiding van het Eerste-Kamerlid, de heer J. W. van Hulst (C.H.); de parallelvergadering in de kleine zaal werd voorgezeten door dr. A. la Fleur. HAARLEM, 9 mei Mgr. J. P. Hui- bers, bischop van Haarlem, heeft tot bouwpastoor te Haarlem (Parkwijk) be noemd de zeereerw. heer L. Voets, die kapelaan was aan het Begijnhof te Am sterdam. DE "FLORIADE "-POSTKOETS, 30 maart uit Istanbul (Turkijë) vertrokken nu op zijn bestemming te Rotterdam gearriveerd. Sneeuw, bergpassen, rivieren, haast onbegaanbare wegen: een onvergetelijke tocht in antieke stijl in deze moderne tijd. Vredestein, die met zijn verzorgingswagen deze tocht van begin tot etnd meemaakte, betuigt zijn warme hulde voor de prachtige prestatie, die hier door mens en dier is ge leverd. Het heeft de aandacht van geheel Europa weer eens op ons Nederland gevestigd. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 mei Na een tocht van 39 dagen heeft de Floriadepostkoets zaterdag het einddoel van de 3400 kilo meter lange reis bereikt. Verwelkomd door vrolijke harmoniemuziek reed het voertuig, aanschouwd door duizenden belangstellenden, 's middags om half vier de hoofdingang van het Floriade- terrein binnen. Koetsier Jan Touw, die diepbruin gebrand op de bok zat, trok aan de teugels, de vier paarden hielden halt en waardig verliet prof. dr. L. van der Pjjl uit Den Haag, die tijdens de reis doorging voor Carolus Clusius, de koets om de tulpebol, die in Turkije was gehaald, te overhandigen aan de voorzitter van de (jubilerende) Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur, jhr. Mr. O. F. van Nispen tot Pannerden. Dit laatste vormde de inleiding van een uitgebreide ceremonie, welke even wel aan het oog van de kijkers werd onttrokken, omdat een enthousiaste „doorbraakmenigte" de reizigers en het comité van ontvangst terstond 'n- kapselde. De Rotterdammers hadden tevoren echter ruimschoots de gelegen heid gehad de postkoets te bekijken tij dens een triomftocht door de straten, welke aan de officiële ontvangst voor af was gegaan. De ambassadeur van Turkije, Selhat- tin Refet Arbel gaf een nieuwe tulpen variëteit de naam „Ataturk" en ir. B. Stephan, voorzitter van de Nederlands- Turkse Vereniging en voorzitter van het comité Voorbereiding Tocht Postkoets, bracht dank aan de bemanning en de verzorgers. Florientje, het vierjarig meisje, dat als affichemode] heeft ge diend en dat thans het symbool is van de Floriade, speelde intussen zoet ge ruime tijd aan het fonteintje, totdat de plechtigheid haar te lang duurde. Stil letjes sloop zij daarom naar koetsier Touw, trok hem aan zijn .jasje en fluis terde: „DaagkusjeDat was haar manier om te verwelkomen. De heer en mevrouw Natan Mervish uit Newport (Californië) beklommen tenslotte met de reizigers de postkoets om koers te zetten naar het Rotterdam se stadhuis. Deze twee Amerikanen dankten dit voorrecht aan een hoofd prijs in het Amerikaanse radioprogram ma „Make a Wish". Mevrouw Natan Mervish besteedde haar wens met hulp te vragen voor twee zieke kinderen. Uit dank voor deze menslievende daad mocht zij ook voor zichzelf een wens doen en dit postkoetsreisje door Rotterdam vormde daarvan het resultaat. Op het stadhuis voerde de heer N.W. van Vliet uit Amsterdam (Ogier Ghis- laine de Busbecq) het woord en zei tegen burgemeester Van Walsum „Dit is het einde van onze reis, de ontvangst door u, burgemeester van deze sterke stad". De burgemeester antwoordde, dat de Floriade nu reeds een groot suc ces is te noemen en prees de reizigers met hun eveneens succesvolle presta tie. Tevoren had hij huiselijk opgemerkt dat hij het fijn vond, dat hij op deze warme dag niet in middeleeuwse kledij behoefde te lopen, zoals de reizigers, die voor hun dracht inderdaad een zwa re persoonlijke tol moesten betalen. En dit was dan het einde van een lange, enerverende tocht, waaraan naast de postkoets ook een keuken en voorraadwagen, rijdende stallen, en service en tankwagen hebben deel genomen, een tocht die door één van de postkoetspaarden niet werd over leefd, die in totaal 90.000 gulden heeft gekost en die een geslaagde propagan dastunt voor de Floriade mag worden genoemd. Van de KLM ontving de postkoetsbe manning als collega's transporton dernemers een hartelijk blijk van bewondering voor hftn prestatie. „Hoe was het mogelijk", aldus de afgevaar digde funstionaris, „dat zo'n korte af stand in zo'n lange tijd werd afgelegd.." De Floriade-postkoetb arriveert voor het Rotterdams stadhuis, waar de „bemanning" een grootse ont vangst ten deel viel. AMSTERDAM, 9 mei Dinsdag zal Prof. Romme voor de radio spreken over de aanpassing van de ambtenaren- pensoenen. Dit gebeurt in de aan de K.V.P. toegewezen zendtijd voor poli tieke partijen van tien voor half zeven tot half zeven over de zender Hilversum I (402 m.). (Van onze onderwijs redacteur) DEN HAAG, 7 mei „Herhaal delijk heb ik betoogd, dat de vrije maatschappij de overheid in onder wijszaken „tegenspel'' moet geven. Welnu, dit is tegenspel. Met de wijze, waarop men speelt, kan ik natuur lijk niet zo gelukkig zijn, maar hei is gezond verschijnsel, dat men te genspel geeft aldus de minister van O., K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals. toen wij hem vroegen om een reactie op het „Appèl over de Mammoetwet", waarbij hij aanwezig is geweest. Intussen bestrijdt de bewindsman ve le van de uitspraken, die in het Con certgebouw werden gedaan. Om maar ergens midden in te beginnen: het citaat uit een interview, dat prof. Scholten heeft aangehoald, was onvolledig: de context ontbrak. De minis ter stipuleert, dat ook hij de begin selen van 1917 wil vasthouden. Hij be strijdt echter, dat men voor altijd zou moeten vasthouden aan de eens gege ven uitwerking van de pacificatie ge dachte. „Het bijzonder onderwijs is ge lijkwaardig geworden aan het open baar onderwijs en dat heb ik in de mammoetwet tot uitdrukking willen brengen", aldus mr. Cals. „Overigens verheugt het me, dat op dit appèl niet of nauwelijks meer gezegd is, dat de mammoetwet in strijd met de Grond wet zou zijn". „Optelsommetjes over de aantallen algemene maatregelen van bestuur? Nee, die zeggen inderdaad niets. Maar ik durf ook de vergelijking tussen heden en toekomst aan voor wat betreft de aard en de omvang van de algemene maatregelen van bestuur. En neem nu eens een concreet punt. Wil men de leerplannen in de wet, dan wordt dit iets onhanteerbaars en zeer star. Het ulo komt, wat dit aangaat, te verkeren in dezelfde situatie als het vhmo met dien verstande, dat die situatie verge leken met heden verbeterd wordt". Vraag: „Wat vindt u van de uit spraak, dat de vrije maatschappij zich slechts kan ontplooien binnen de lijnen, die de overheid trekt voor een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen?". Antwoord: „Terloops wil ik opmer ken, dat er in 1949 een motie van de Tweede Kamer is geweest, waar in gevraagd werd om een „sluitend geheel" en dat achter die motie ook de AR-fractie stond. Maar dit ter zijde. Waarom is bij deze kritiek niets gezegd van wat ik in de mam moetwet voorop heb gesteld over de taken van ouders, onderwijsorgani saties en deskundigen? Verder zijn de retorische vragen over het ont staan van gymnasium, lyceum, mms enz. misleidend. Het is tendentieus het voor te stellen alsof dit allemaal buiten de wet om is gegaan. De over heid heeft de ontwikkeling in het ver leden geaccepteerd. Ze heeft de scho- (Advertentie) begin er jong mee» len in kwestie subsidiabel verklaard. Dit wordt nu juist in ruimere mate mogelijk. Er komt meer openheid. Het is dus niet zo, dat men in de toekomst niets buiten het wettelijk kader zal kunnen doen. De overheid stelt zich wat de kosten betreft in op bijvoorbeeld een zesjarig gymna sium, maar wie een achtjarig gym nasium zou willen hebben, hij ga zijn gang". Een andere kwestie: „Is het zo vreemd", aldus mr. Cals, „dat een schoolbestuur zorg moet dragen voor een deskundig beheer? De sanctiemo gelijkheid wordt niet uitgebreid". Ds. Henkei ls verder bevreesd voor de toe komst van de gymnasia in de provin cie, maar, zo zegt de minister, het is toch duidelijk gezegd, dat verkregen rechten, gehandhaafd zullen blijven. Ook zal er een differentiatie in de nor men komen, waarbij rekening wordt ge houden met minder bevolkte streken. „Als men zegt: zo niet, dan vraag ik: hoe dan wel?" Aangetekend zij, dat men over het overgangsrecht meer zal horen in de memorie van antwoord bij het wetsontwerp. „Er zou nog veel meer te zeggen zijn. Ik vind het wel jammer, dat al die bezoekers van de vergadering nu de indruk hebben gekregen, dat ik het onderwijs vooral zakelijk bekijk. Er is gezegd: hoe kan deze minister dit al les nu toch zo doen. Dat zou ik aan hetzelfde publiek nu wel eens uit wil len leggen". Tot besluit merkte de be windsman op: „Ik kan mij er overi gens als minister van Onderwijs over verheugen, dat op een vrije zaterdag middag met prachtig weer en de cup final voor de radio 3500 mensen uit alle delen van het land bijeen ko men voor een onderwijsvergadering, waarop men zich nu eens niet druk maakt over de salarissen, maar oveï een onderwijswet!". (Advertentie) Onthaal uw haar op Old Spice Hair Tonic. Dat is nodig! Elke dag! Want Old Spice Hair Tonic voorkomt roosvorming. Het geeft uw haar nieuwe glans en houdt het in model vanaf f4.95 SHULTON - ROCKEFELLE R C E N T E R -NEW YORK (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 9 mei Prinses Mar griet heeft met een groep van 44 leer lingen van het christelijk gymnasium te Utrecht en het Incrementum van het Baarnse lyceum een week doorge bracht in Zeeland. Zij verbleven op het jeugdvormingscentrum Hedenesse te Cadzand. Vanuit deze plaats hebben zij excursies gemaakt naar Zeeuws, en Belgisch-Vlaanderen. Het bezoek van de prinses is vrijwel onopgemerkt gebleven ondanks een toch wel spectaculair ver trek per helikopter naar Den Haag om de plechtigheden van de dodenher denking bij te wonen. Prinses Margriet heeft ook een bezoek gebracht aan de Deltawerken en aan Brugge, waar zij met haar medescho lieren de gast was van de leerlingen van het Lodewijkcollege. TILBURG, 9 mei Zaterdagmiddag werd op de Ringbaan West de drieja rige F. Verhoosel, toen hij met een step aan de hand de weg overstak, door een vrachtauto gegrepen. Het jongetje kreeg een der achterwielen over zich heen en werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Hier i shet in de loop van de avond overleden. DEN HAAG, 9 mei Zaterdag is een woonschuit, gelegen aan de Moer- weg geheel afgebrand. De eigenaar, de 43-jarige chauffeur M. Visser, wilde een verfkwast in benzine schoonmaken. Op zeker ogenblik viel het blik met benzine om, waardoor de vloeistof de brandende petroleumkachel bereikte. De woonschuit stond in een oogwenk in lichter laaie. De brandweer, die het vuur met drie nevelstralen bestreed, kon niet verhinderen dat de woning geheel verloren ging. De heer Visser werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. De scha de is aanzienlijk en de eigenaar is niet tegen brand verzekerd. (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 9 mei In het St. Jo zef-ziekenhuis alhier is in de nacht van zaterdag op zondag de 55-jarige J. C. uit de Kerkraadse woonwijk Bleyer- heide aan de gevolgen van een dode lijke messteek overleden. C. was even tevoren zwaar gewond op de stoep voor zijn woning door voorbijgangers aan getroffen. De politie vermoedt dat de man het slachtoffer is geworden van een moordaanslag. Hij woonde in bij een vijftig-jarige weduwe en haar veer. tigjarige broer. De laatste dagen had de man vaak ruzie met de weduwe. Onder verdenking de moordaanslag te hebben gepleegd, zijn de weduwe en haar broer gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3