Sovjet-Unie dreigt met vergeldingsacties Tegen landen die Amerikaanse spionagevliegtuigen toelaten op hun vliegvelden '■x ■E9KB1 Spionage-incident mag niet op topoverleg drukken Raadsels om het U-2-incident schilderzelfmet clytia r dan lekker! We zijn zó terug.... „WE REKENEN MET JULLIE AF..." mSSm Brand in Beethoven's huis SOVJET-PREMIER hoopt op een positief resultaat in Parijs Russische foto's vervalsing Lijkjes van twee babies gevonden Eisenhower wel naar Zuid-Korea Het weer. limonade limonade limonade 50 ct KHROESJTSJEV TOT HET WESTEN K's FORMIDABELE GOOCHELTRUC Gedood door moeder tW MORRIS êeforeijouêuij! Oostelijke wind Uitsl. de allem. OPELS I960 J. v. d. LUBBE Het weer in Europa op de handige beugeleluitingl Vruchten limonade DINSDAG 10 MEI 1960 84ste JAARGANG No. 30513 MMr (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM. io mei de verf voor het schilder feest SIKKERS >T JA LLENA M0DSKT Suède damesjasjes in kleuren haute coiffure beauty culture Verhuur zonder chauffeur Sophiastr. 25, iel. 1.0.0.0.2, fiiÜill grote gezinsfles cl. .•iiillBi citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348L Beverwijk Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Recj Umuiden: Leeuweriklaan 30 nirerti— -i Telefoon 5790 j J. SN Boerrigter en ^r- W. A M. van der Kallen, ««"aredactie: Dr». H. v. RUN en W, Sever!*. NIEUWE HAAR SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimetef- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'a avonds tet. 21544. MOSKOU. 10 mei (U.P.I., Reu- Ier, AFP) Zowel premier Khroesj- tsjev van de Sovjet-Unie als de Rus sische minister van defensie, Mali novski, hebben gisteren gewaar schuwd dat vergeldingsmaatregelen Zullen worden genomen tegen de lan den, die toestaan dat van hun vlieg velden vliegtuigen opstijgen en lan den die spionagevluchten boven de Sovjet-Unie maken. Khroesjtsjev sprak tijdens een ontvangst die ge geven werd ter gelegenheid van de Tsjechoslowaakse Nationale Feest dag en richtte zich met name tot de diplomatieke vertegenwoordigers van Turkije, Perzië, Pakistan en Noorwe gen. De Sovjet-leider verklaarde na drukkelijk dat in geval van een nieuw incident, waarbij bewezen zou wor den dat het schendende vliegtuig af komstig was of zou landen op ge bied van een dezer landen, de Sov jet-Unie vergeldingsmaatregelen zou nemen tegen de „buitenlandse bases In dat land. Ook maarschalk Malinovski sprak dreigende taal op een bijeenkomst waarop het feit werd herdacht dat het Duitsland van Hitier vijftien iaar geleden op de knieën werd bedwongen. „Ze moeten daar in de Verenigde Staten weten dat wp met alleen heethoofdige aanvallers een koude douche kunnen bezorgen, maar dat wjj die aanvallers' zo nodig het hoofd kunnen afslaan", aldus Malinovski. De Russische maar schalk zei dat de verklaring van het State Department, dat de vlucht van het neergeschoten Amerikaanse vliegtuig was ondernomen zonder voorkennis van Washington, bewijst dat er in dat vee] geprezen land Seen elementaire orde bestaat. „Wg waarschuwen andere landen, die deze piraten hun grondgebied aanbieden: denk er wel aan wat jul lie doen. Wjj behouden ons het recht voor om met jullie af te rekenen... Wii zullen zo nodig maatregelen ne men die van jullie vliegyelden mets overlaat", aldus Malinovski. WASHINGTON In de Amerikaan- te hoofdstad heeft inmiddels een Woordvoerder van het Witte Huls een bericht in „The New York Times" te gengesproken dat president Eisenho wer opdracht had gegeven tot het •fopzetten van verkenningsvluchten achter het ijzeren gordijn. De presi dent heeft wel het incident besproken •bet de Amerikaanse Veiligheidsraad. Later op de dag heeft Herter een verklaring uitgegeven, die volgens het ministerie van buitenlandse zaken in wezen gelijk is aan die welke de mi nister aan de leiders van het Congres heeft verstrekt. Herter deelt mee dat de Verenigde Staten reeds jaren op uitgebreide schaal de Sovjet-grenzen uit de lucht hebben verkend en „nu en dan" het Russische luchtruim zijn binnengedrongen. Het verkenningspro- gram dat door ongewapende burger vliegtuigen is uitgevoerd had ten doel te waken tegen een onverhoedse aan val, krachtens een instructie van pre sident Eisenhower tot het verzamelen van inlichtingen met alle mogelijke middelen. Volgens Herter zijn evenwel bepaalde opdrachten van deze onge wapende burgervliegtuigen niet onder hevig geweest aan de presidentiële goedkeuring. Sinds het einde van de tweede we reldoorlog heeft de wereld geleefd in bezorgdheid ten aanzien van de Rus sische bedoelingen, aldus Herter. De Verenigde Staten hadden gepoogd de dreiging van een onverhoedse aanval met uiterst vernietigende kernwapenen te verminderen en zelfs uit te scha kelen. Herter herinnerde in dit ver band aan president Eisenhowers „vrije lucht"-voorstel van 1955 en aan de meer recente stappen te Genève om te komen tot nieuwe maatregelen voor een gecontroleerde ontwapening „Het is mogelijk, dat de Sovjet-leiders er een andere mening op nsl houden en dat, hoe ongerechtvaardigd ook, zij een aanval van het Westen vrezen, maar dit is moeilijk te rijmen met hun voortdurende verwerping van onze herhaaldelijk gedane voorstellen voor doeltreffende maatregelen tegen een onverwachte aanval en voor doelma tige inspectie van ontwapeningsmaat regelen. Ik zeg ronduit, dat_ het on aanvaardbaar is, dat het Russische po litieke stelsel de kans moet krijgen in het geheim voorbereidingen te treffen om de vrije wereld voor de keus te stellen van laffe capitulatie of ver nietiging door kerngeweld", aldus Her ter. Radio-Moskou heeft vandaag in een commentaar op Herters verklaring dal het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken het „gerechtvaardigd" acht verkenningsvliegtuigen boven de Sovjet-Unie te laten vliegen, gezegd dat dit alleen een volkomen negeren van het volkenrecht en de internatio nale gebruiken kan betekenen. In een uitzending voor Noord-Amerika zei de Russische zender dat er in de Verenig de Staten op een knop zal worden ge drukt om een grootscheepse vergelding te gelasten als er tekenen zjjn die erop wijzen, dat de Russen de Verenigde Staten aanvallen. „De Sovjet-Unie heeft ook zo'n soort knop voor hetzelf de doel," aldus radio-Moskou. „Welke waarborg s er dat sommige machten in de Verenigde Staten geen oorlog zul len beginnen zonder voorkennis van de president, het Congres of het volk?" aldus de commentator van de Russi sche radio. Een lid van het Congres heeft mee gedeeld dat luchtfoto's, die Ameri- Kaanse vliegers op eerdere verken- mngsviuchten boven de Sovjet-Unie r^na®11 pemaalU, „uiterst verhelde- j Seweest. Deze foto's zijn getoond op de bijeenkomst van de minister van buitenlandse zaken Herter, en het hoofd van de geheime dienst, Dulles, met leden Tet Congres Dulles heeft verklaard dat wel wordt aangenomen dat de TI 9 niet op 20.000 meter hoogte werd ge troffen. Men acht het mogelijk dat het toestel moeilijkheden heeft ge had en daarom tot binnen het bereik Allan Dulles hoofd van de Ameri- kaanse inlichtiTtQeudieTist, houdt lachend'het hoofd vast als hij met de eveneens lachende minister Christian Herter var Buitenlandse Zaken op het Capitool aankomt om de leiders van het Amerikaanse congres op de hoogte te brengen van de ontwikkelingen rondom het vliegtuigincident. van de Russische raketbatterijen is gedaald. Het Amerikaanse ministerie van de fensie hee*t. meegedeeld dat als er een Russisch vliegtuig boven de Verenig de Staten wordt waargenomen dat geen toestemming voor de vlucht heeft, de piloot zal worden gelast te landen en indien hij daaraan geen gevolg geeft, zal tot passende maatregelen worden overgegaan. Welke maatregelen dat zjjn, zal afhangen van de omstandighe den, waaronder het toestel het Ameri kaanse luchtruim zal zijn binnengedron gen. DUSSELDORF Op een gisteren alhier gehouden bijeenkomst, die, ge organiseerd door een vijf jaar geleden gevormd comité, waarin alle 0 duitse politieke partijen zitting heb ben, gehouden werd onder het motto „Zelfbeschikking voor alle Duitsers werd ook het woord gevoerd door bondskanselier Adenauer, die sprekend over het jongste Russisch-Amerikaan- se vliegtuigincident onder meer zei: „Het verbaast mij niets, dat er een Amerikaans vliegtuig boven de Sovjet- Unie omlaag is geschoten. Ik weet volkomen zeker dat Russische vlieg tuigen verkenningsvluchten boven West-Duitsland hebben gemaakt. En het is mjj ook. God zij dank, bekend dat „de Amerikanen dergelijke vluch ten boven Rusland hebben uitgevoerd Hij voegde hieraan toe: „Dit alles be hoort tot het spel, dergelijke vluchten worden reeds sinds vele jaren voor durend op grote hoogte boven verschil lende landen uitgevoerd. De twee gro- te groepen, met moderne wapens uit geruste mogendheden, moeten van zelfsprekend elke voorzorgsmaatregel nemen, om niet het slachtoffer te wor den van een verrassingsaanval", aldus Adenauer. Als één man zijn de leden van een Turks militair muziekkorps op zoek gegaan naar enige lafenis voor hun dorstige kelen. Zij lieten hun instru menten (en de muziek) in keurige slagorde achter op het trottoir. De band speelde in Istanboel ter ge legenheid van de NAVO-ministers- conferentie, die daar onlangs is gehouden. Zo geruïneerd is de kamer in Beethoven's geboortehuis in Bonn, nadat een maniak er maandag brand had gesticht. Het gehele historische interieur werd bijna volledig vernield. Ook het schilderij, dat in de lijst gez ten heeft welke een brandweerman in de hand heeft, is verloren gegaan. PARIJS, 10 mei (U.P.I.. Reuter, /F - V. Premier Macmillan van Groot-Brittannië en president De Gaulle Van j UJohrijk hebben boodschappen van de Russische premier, Khroesjtsjev, ontvangen, waarin deze de Westelijke leiders laat weten dat het spionageinci- dent met een Amerikaans vliegtuig bo ven Russisch grondgebied niet te zwaar mag wegen op de komende top conferentie te Parijs. Vermoedelijk heeft Khroesjtsjev eveneens een brief aan president Eisenhower van de Vere nigde Staten gestuurd, maar het Witte Huis heeft tot nu toe geweigerd te zeg- 1Pn «i fr a'. da." niet een boodschap uit Moskou in Washington is gearri veerd. De Russische ambassadeur in Parijs heeft gisteren Khroesjtsjevs boodschap aan De Gaulle op het Elysée overhan digd. De Sovjetleider spreekt in de brief de wens uit de goede betrekkingen te handhaven, die tussen hem en de Franse president werden gevestigd tij dens het bezoek, dat Khroesjtsjev kort geleden aan Frankrijk heeft gebracht. „Het is hierdoor, dat wij kunnen ver wachten dat op de komende topconfe rentie een of ander positief resultaat zal worden bereikt", aldus de Russische premier. Inmiddels is het hoofd van de Rus sische veiligheidspolitie, generaal Niko lai Zakharov, in de Franse hoofdstad aangekomen voor het tref.en van voor bereidende veiligheidsmaatregelen rondom de aankomst en het verblijf van Khroesjtsjev in Parijs voor de top conferentie die maandag begint. De Rus sische delegatie naar de topconferentie zal gevormd worden door Khroesjtsjev en diens minister van buitenlandse za- ken, Gromyko. Ongeveer vijftig functio narissen van het Russische ministerie van buitenlandse zaken zullen hen in Parijs bijstaan. Cuba President Soekarno van In donesië is op zijn wereldreis gistermid dag te Havana aangekomen voor een of ficiéél bezoek. Na Cuba zal hij Mexico bezoeken en vandaar terugkeren naar Indonesië. «Reuter, Tass). „Khroesjtsjev heeft voor de Opperste Sovjet een goocheltruc van de hoog ste klasse ten beste gegeven, die on mogelijk zonder assistentie kan wor den vertoond. De man die Khroesj tsjev heeft geassisteerd kan niemand anders zijn dan kolonel Francis Po wers, de piloot van het neergescho ten Amerikaanse toestel". Tot deze conclusie komt het Franse blad Auro- re in een commentaar op de talrijke raadsels, die het incident met de U-2 omhullen. Hoe is het mogelijk dat de U-2, die volgens verklaringen van Russische zij de met een voltreffer van een lucht doelraket is „neergehaald", niet vol ledig is vernietigd? De enige mogelijk heid lijkt dat de Russen gebruik heb ben gemaakt van een raket die uitge rust was met een „nabijheidsbuis", die het wapen binnen een bepaalde afstand van het doelwit tot explosie brengt. Door de zuurstofarme lucht op meer dan twintig kilometer hoogte zou in dat geval de beschadiging van het vliegtuig minder ernstig kunnen zijn dan op een minder uitzonderlijke hoogte. Waarom heeft de piloot zijn schiet stoel niet gebruikt, zoals de Russen be weren? (Had hij zijn schietstoel wél ge bruikt, dan zou het vliegtuig automa tisch door een ingebouwde bom zijn ver nietigd). De mogelijkheid bestaat dat het mechanisme van de schietstoel door de explosie van de Russische raket on klaar is geraakt. Is het mogelijk dat de piloot, zoals uit de mededelingen van Russische zij de kan worden opgemaakt, uit zijn toe stel is geklommen? Deskundigen achten dat vrijwel uitgesloten. Het is al moei lijk genoeg, zoals de piloten uit de twee de wereldoorlog hebben ervaren, om uit een vliegtuig te klimmen dat een snel heid heeft van 400 kilometer per uur. De U-2 vloog naar schatting tweemaal zo snel. Kan de piloot door de explosie van de Russische raket uit zijn vliegtuig zijn geslingerd? Die kans achten de deskun digen groter. In dat geval blijven er echter nog enkele raadsels bestaan. Was de piloot voldoende bil kennis om zijn parachute open te trekken? Niemand weet het. Was zijn parachute wellicht uitge rust met een apparaat, dat gevoelig is voor luchtdruk en op de goede hoog te het valscherm automatisch opent? Waarschijnlijk wel. Is het mogelijk op een hoogte van meer dan twintig kilometer een vlieg tuig te verlaten en ongedeerd de aarde te bereiken? Francis Powers zal onge twijfeld uitgerust zijn geweest met een speciaal drukcostuum, dat bij het weg vallen van de voor de mens noodzake lijke luchtdruk in de cockpit van mo derne straaljagers, automatisch als een „tweede huid" in actie komt om de mens het verblijf in ijle luchtlagen mo gelijk te maken. Kunnen de wrakstukken van een vliegtuig dat op meer dan twintig kilo meter hoogte door een raket wordt te- troffen er zó uitzien, als de wrakstuk ken die volgens een in Rusland gepubli- llllllllllllllllllillllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII BURBANK, 10 mei (UPI) Volgens de ontwerper van de Lockheed U-2, C Johnson, zijn de foto's van het vlieg tuigwrak die de Sovjet-regering heeft gepubliceerd een vervalsing. Hij zei eveneens „ervan overtuigd" te zijn dat het toestel niet met behulp van een ra ket of door een ander toestel is neer geschoten. Om een of andere reden hebben de Russen een foto gepubliceerd van „het wrak van een ander vliegtuig", aldus Johnson. „Wanneer zij een U-2 in hun bezit gekregen hebben dan is het om dat het toestel door een of andere me chanische storing of door een defect in de zuurstofvoorziening lager moest vlie gen dan gewoonlijk". De foto in kwes tie zou het wrak van een Russische bommenwerper zijn. Johnson zegt de foto grondig te hebben bestudeerd „maar met één onderdeel van de U-2 te hebben herkend". Hij acht het ook on waarschijnlijk dat uit een dermate ver nield toestel nog goede foto's kunnen worden geborgen. illlllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllli ceerde foto de vrij gave overblijfselen zijn van de U-2? En kunnen de camera's nog zo intact zijn geweest dat de films niet volledig waren belicht maar nog normaal konden worden ontwikkeld zo als de Russen beweren? Dat is het grootste raadsel rond het incident met de U-2 boven Sverdlovsk. Indien de U-2, zoals de Amerikaanse constructeur van het vliegtuig veronderstelt, door een of ander defect lager moest vliegen dan gewoonlijk en tengevolge daarvan door de Russen kon worden opgemerkt en neergeschoten of mogelijk zelfs tot lan den gedwongen, dan zijn daarmee alle vreemde zaken opgelost. Ook het vraag stuk hoe het mogelijk is dat de construc teur van de U-2 op de door de Russen gepubliceerde foto's geen enkel onder deel van zijn eigen toestel terug kan vinden, maar wel onderdelen weet te herkennen van een Russische bommen werper die bij de NAVO bekend is on der de naam Beagle". Het ziet er naar uit dat alleen Francis Powers, de assistent by Khroesjtsjevs formidabe le goocheltruc, alle raadsels op kan lossen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 mei Na het vin den van twee lijkjes van babies in een woning aan de Cornelis K ruse manstraat hebben rechercheurs van de Amster damse zedenpolitie de moeder, een 30- jarige huishoudster gearresteerd. Het ene kindje was vorig jaar maart gebo ren en het andere jannarl van dit jaar. Beide kinderen z(jn vrij kort na de ge boorte gedood. De vrouw heeft verteld te hebben ge handeld uit angst. De vader van de kin deren was een Surinaamse zeeman, met wie zjj niet gehuwd was. Ze meende dat haar ouders geen toestemming zouden geven voor een huwelijk met een Suri namer. De vader zelf wist overigens niets van het doden van de babies. Over het eer ste kindje was hem verteld dat het bij een val van de trap om het leven was gekomen. Het tweede was kort na de geboorte, zo schreef hem de moeder, in het ziekenhuis overleden. Het trieste misdrijf is bij toeval ont dekt. In het Jiuis waarin de moeder als huishoudster werkte, was een vriendin van de vrouw des huizes per ongeluk in de kamer van de huishoudster te recht gekomen. Deze vriendin zocht naar kleren en greep een koffer die on der het bed stond. In deze koffer werd een van de lijkjes gevonden. Recher cheurs vonden later het andere. (Advertentie) WASHINGTON, 10 mei President Eisenhower en z(jn vrouw zullen op 22 juni van Tokio naar Seoel vliegen voor een bezoek van èèn dag aan Zuid-Korea, aldus is vandaag te Washington bekend gemaakt. De agendacommissie van de Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft meegedeeld dat president Eisen hower het parlement zal toespreken. De president brengt van 19 tot 28 juni een bezoek aan Japan. Na zyn aankomst op het vliegveld Haneda na zyn reis naar de Sovjet-Unie zal Eisenhower keizer Hirohito en keizerin Nagako ontmoeten. (Advertentie) BARTELJOIMSSIk HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAA1 (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Perioden met zonneschyn maar ook enkele verspreid voorkomende lichte buien. Overwegend matige oosteiyke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of Iets lager. Zon; 4.53—20.20. Maan: 20.39—5.25 (Advertentie) zandvoortselaan i 19 heemstede-tel 57580 (Advertentie) max. min. neeral. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbew. 22 12 0 Ypenburg licht bew. 22 9 0 Vlissingen onbew. 20 10 0 Eelde onbew. 22 9 0 De Bilt onbew. 23 11 0 Twente onbew. 22 9 0 Eindhoven licht bew. 23 11 0 Zd.-Limburg onbew. 22 11 0 Stockholm licht bew. 16 3 0 Oslo zw. bew. 19 9 0.5 Kopenhagen onbew. 15 6 0 Londen licht bew. 24 9 0 Amsterdam licht bew. 23 12 0 Brussel half bew. 23 10 0 Luxemburg geh. bew. 22 11 0 Parijs onbew. 23 9 0 Bordeaux zw. bew. 24 11 0.2 Grenoble licht bew. 26 8 0 Nice licht bew. 18 12 0 Berlijn zw. bew. 20 12 0.6 Frankfort geh. bew. 22 10 0 München regen 19 7 2 Zurich licht bew. 22 11 9 Genève licht bew. 24 7 1 Locarno zw. bew. 21 13 3 Wenen mist 14 0 Innsbrück regen 24 8 3 Rome onbew. 22 11 0 Advertentie .ViVtViVAVA'AViVAWAVAViViWiVi.iVi'AV v.v.v.v.v.v.v.v.vav.v.v.'.v.v.v.v. ■«VAV«W»'AVs*i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1