VELSENverzet zich tegen Amsterdamse havenplannen over Opnieuw voorlichting kernenergie door Het Atoom Jeugdbende opereert in Den Haag en omgeving PAUL VLAANDEREN De spook* brand* weerman Ernstig protest tegen weinig doordachte plannenmakerij Door achterblijven van publieke opinie rem op ontwikkeling NOG MILJOENEN mensen hebben te weinig brood HViaberth "s Wraak 0 Een miljoen gld. voor Papoea-korps Van Mill gast bij Ned. Opera Dodelijke val uit raam Internationale bijeenkomst in Tropeninstituut Moskou gaat wrak U-2 exposeren Zijn kostganger mishandeld brandkasten gekraakt Verzoek aan regering commissie in te stellen Vrijwilligers JONGEMAN DOOD GEREDEN Automobilist veroordeeld Prins Bernhard op bakkerij tentoonstelling Afschaffing fooien bij de kappers Intern, congres van petroleum-arbeiders Zestig automaten en twee WOENSDAG 11 MEI 1960 PAGINA 2 »99 Aanvechtbaar Bedreigde recreatie Onkundig Suro- „Op alle mogelijke manieren' 34 Svein gromt dreigend bij de woorden van de heetgebakerde oude Bearon en ook Eric ergert zich. Maar hij beheerst zich en bijt de oude ijzervreter toe: „Die fraaie Artor van je heeft Aranrod ont voerd en in plaats van hier te staan twisten kunnen we beter met ons allen achter die schurk aangaan." „...S...schurk," stottert Bea ron. „A...a...a Aranrod ontvoerd? Hij? Artor?" Hij hapt naar adem en staart verwilderd van Eric naar Svein, naar Bolan en weer terug het is voorwaar geen kleinigheid om iemand, tegen wie je hoog op ziet, eensklaps ontmaskerd te zien als een gemene boef en Bearon ondervindt hier kennelijk moeite meetot hij eensklaps tot leven komt. „Maar dan is het een schurk!" brult hij uit, rood aanlopend. „Een schurk zeg ik U! Wat staan we hier bij elkaar te suffen, ter wijl Aranrod ontvoerd wordt door die fraaie Artor!" „Hèhèhè," giechelt Svein. „Wat ze jou voorpraten kun je vrij goed nabauwen oude." Maar in ieder geval, de oude oom is overtuigd. De paarden, die ze van de benauwde Pieten hebben afgenomen, worden verdeeld onder de aanvoerders en even later gaat de legergroep met Eric en een van blakende strijdlust glimmende Bearon voorop, achter de schurkachtige Artor aan. VELSEN, 11 mei Na Haarlem heeft nu ook het college van B. en W. van Velsen zijn stem verheven tegen de Amsterdamse havenplannen. Zoals bekend reiken die plannen tot ver op het grondgebied van andere gemeenten, waaronder ook Velsen. De in het plan getekende havens komen tot vlak bij de Velsertunnel. De voornaamste bezwaren van Velsen zijn, dat de samensteller van de „Amster damse" nota zich baseert op het primaire uitgangspunt, dat de Amsterdamse haven móet uitgroeien en dat hij volstaat met het intekenen van de haventer reinen, zonder zich om de gevolgen bij realisering te bekommeren of zelfs deze maar in zifn beschouwing te betrekken. Voorbijgegaan wordt voorts, dat het be trokken gebied ook bij de regering onderwerp van een scherp omlijnd beleid is. B. en W. van Velsen menen dan ook, dat een ernstig protest tegen een dergelijke in haar gevolgen weinig doordachte plannenmakerij op zijn plaats is. De belangen, die hier in het geding zijn, dienen op nationaal niveau te worden afgewogen, bij welke afweginq volgens Velsen de provincie en de betrokken gemeenten behoren te worden ingeschakeld. Daartoe stellen B. en W. van Velsen de gemeenteraad voor, de regering te verzoeken een orgaan in het leven te roe pen, waarin naast haar vertegenwoordigers zitting zouden kunnen nemen be- stuurderen van de provincie en de betrokken gemeenten (Amsterdam, Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Bloemend&al, Zaandam en Zandvoort). ven, die daarin niet passen, dan wel geen rekening houden met andere fundamen tele belangen van land en gewest die nen te worden geweerd. De bedrijfseconoom van de gemeente Velsen, de heer drs. B. Weber, heeft een studie gemaakt van de toekomsti ge ontwikkeling van de industrie in het IJmondgebied en de uitkomsten daar van getoetst aan die van het rapport van de gemeente Amsterdam. Het stre ven van Amsterdam is gericht op een zoveel mogelijk aantrekken van goede renvervoer via de haven van Amster dam. Dat het aantrekken van dit ver voer gepaard zal gaan met het opoffe ren van andere belangen wordt in het Amsterdamse rapport niet aan een be schouwing onderworpen, zodat een af weging van belangen ontbreekt. Het aantrekken van goederenvervoer brengt niet alleen het projecteren van havens mede, doch impliceert tevens, dat hier bedrijven gevestigd of uitgebreid zul len worden, \dat nieuwe werkgelegen heid ontstaat en dat de bevolking snel ler uitbreidt. Amsterdam stelt primair uitgroeien van de haven van Amsterdam. Of een dergelijk uitgroeien gewenst is, wordt niet in discussie genomen. Of de bevol king van Amsterdam hiermee gebaat is, wordt niet overwogen. Nog minder aandacht wordt besteed aan de belan gen van de overige bewoners van Ne derland, aldus de heer drs. Weber. Terwijl het streven van de regering gericht is op het spreiden van de werk gelegenheid, op het totstandbrengen van de Europoort en op het handhaven van agrarische bufferzones tussen de snel groeiende agglomeraties, ontwikkelt Amsterdam plannen, die hiermee in geen enkel opzicht rekening houden. Dat een dergelijk streven lp strijd moet wor den geacht met een zorgvuldig afwe gen van het algemeen belang is vol gens de heer Weber duidelijk. Men zou zich op het standpunt kunnen stellen, dat het rapport gezien moet wordèn als het verkennen van moge lijkheden, ware het niet, aldus nog steeds de economische adviseur van Velsen, dat regelmatig blijkt, dat Am sterdam realisering van deze plannen zoveel mogelijk bevordert. De besturen van de nauw bij de plan nen van Amsterdam betrokken gemeen ten kunnen dan ook volgens hem niet volstaan met het uitspreken van hun on gerustheid. Zij zullen bij de regering erop moeten aandringen, dat om het Noordzeekanaal slechts Industriële ves tiging wordt toegestaan voor zover blijkt, dat een dergelijke vestiging in dit gebied moet plaats hebben. Wan neer een dergelijk zorgvuldig selecteren niet plaatsvindt, dan zal het gebied om het Noordzeekanaal binnen afzienbare tijd volkomen aaneengebouwd zijn. De conclusies van het Amsterdamse rapport berusten voor een belangrijk deel op prognoses. Uit het rapport van de bedrijfseconoom van Velsen blijkt, dat de prognose en de daarop steunende gevolgtrekkingen aanvechtbaar zijn. Dat het betrokken gebied ook bij de regering onderwerp van een scherp om lijnd beleid is, leiden B. en W. van Vel sen af uit het wetsontwerp tot ophef fing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het grootste deel van het door de Amsterdamse nota bestre ken gebied ligt in die gemeente en zal na aanvaarding van het wetsont werp bij Haarlemmermeer worden ge voegd. In de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp wordt als motive ring hiervoor gegeven: ,,dat het nodig is een .groene, agrarische bufferzone" tussen de elkaar steeds meer naderen de agglomeraties van Amsterdam en Haarlem te scheppen, om te voorko men, dat één aaneengesloten industrie gebied ontstaat". B. en W. van Velsen merken voorts op, dat ln de Amsterdamse nota even zeer wordt voorbijgegaan aan de be stemming van het gebied voor zover dat wordt bestreken door het streek plan voor Zuid-Kennemerland. Zij mer ken ook op, dat de samensteller van de nota de gevolgen bij realisering van zijn plannen volkomen heeft genegeerd en citeren wat B. en W. van Haarlem ln hun pre-advies aan de raad van hun gemeente daaromtrent hebben opge merkt. De samensteller van de nota heeft zich niet afgevraagd waar de nieu we werkers zullen moeten wonen. Het ligt wel voor de hand, dat een groot deel zijn onderdak zal moeten vinden ln Zuid-Kennemerland. B. en W. van Velsen vragen zich af wat er bj) de realisering van de Amster damse plannen zou overblijven van de recreatieve functie, die dit gebied (en ook Velsen) nog steeds heeft in de rand stad-Holland, als uitvalscentrum van de grote steden en de Zaanstreek. Het is wel duidelijk, dat de aard van de te brengen Industrieën van deze functies niets zou overlaten en de gehele streek tot een vrijwel onbewoonbaar gebied zou omvormen, nog afgezien van de om standigheid, dat het onderbrengen van zovele inwoners van het gebied steenwoestenij zou maken. Ir is een aantal commissies en werkgroepen bezig met de voorberei ding en bestudering van plannen, die Indien zij zullen worden gerealiseerd fundamentele wijzigingen van het streekplan voor zuid-Kennemerland ten gevolge zullen hebben. B. en W. zijn van oordeel, dat daar van een vertegen woordiging in het bestuurlijke vlak geen sprake is, hetgeen niet voldoet, zeker niet gezien in net licht van de omstan digheid, dat de draagwijdte van deze materie verder reikt dan de grenzen van enige gemeenten en dat de be schouwing hiervan dus dient te geschie den tegen de achtergrond van de natio nale en de gewestelijke belangen, die hiermee verbonden zijn. Hoewel B. en W. van Velsen begrip hebben voor de initiatieven, die Am sterdam ontwikkelt in het belang van zijn haven, moeten zij opmerken, dat deze ontplooiing geschiedt in het raam van 's lands economie, en dat initiatie- Dit geldt ook voor de plannen van de rijkswaterstaat met het Noordzeekanaal en de havenmond van IJmuiden, die B. en W. van Velsen veelal slechts bij geruchte bekend moeten worden. Een gunstige uitzondering hierop vormt de kortgeleden ontvangen brief van de rijkswaterstaat, waarin mededeling wordt gedaan van wijziging van de toe stand nabij de wortel van de zuidpier en de voorzieningen, die dientengevolge ten behoeve van het strandleven in het seizoen 1960 moeten worden getroffen. Voor het overige is het gemeentebe stuur van Velsen niet veel anders be kend (uit de Kamerstukken), dan dat de kosten van de verbetering van de havenmond van IJmuiden zeer globaal op 80 miljoen gulden worden geraamd en een deel daarvan, groot 10 miljoen gulden, op de rijksbegroting 1960 is uit getrokken. Ook hier is het dus de bedoeling, al dus B. en W. van Velsen, dat de ge meente voor de feiten wordt geplaatst, zonder dat zij hierin is gekend of zelfs zonder dat haar bekend is of haar an dere belangen in het bijzonder die van haar recreatieve functie voldoen de afweging hebben gevonden. Zowel in het ene als in het andere ge val schenkt de gang van zaken weinig bevrediging. Van de daarbij betrokken gemeenten kan ln redelijkheid niet wor den verwacht, dat zij zich hierbij zon der meer neerleggen. Het is daarom volgens B. en W. van Velsen noodzakelijk, dat deze belangen worden afgewogen op nationaal niveau, bij welke afweging de provincie en de betrokken gemeenten behoren te wor den ingeschakeld. Deze inschakeling zal moeten geschieden in het bestuur lijke vlak, omdat hier in hoofdzaak be leidsvragen aan de orde zijn, die een antwoord zullen moeten vinden in de af weging van de belangen van Amster dam met en naast die van het land, streek en andere gemeenten. B. en W. stellen zich voor, dat hun doel bereikt kan worden wanneer de regering een orgaan in het leven zou willen roepen, waarin naast haar vertegenwoordigers zitting zouden kunnen nemen bestuurde- ren van de provincie en de betrokken gemeenten, In dit orgaan zou het be leid aan de orde moeten komen en voor zover dit door commlsoriaal on derzoek zou moeten worden gescchraagd, zou dit daartoe commissies moeten in stellen. Daardoor zou worden voorko men, dat veel onnodig werk wordt ge daan en dat naast en door elkaar wordt gewerkt. DEN HAAG, 10 mei Naar het oor deel van de regering past in het bader van de ontwikkeling tot zelfstandigheid van Nederlands Nieuw-Guinea ook in schakeling van de Papoea bü de verde diging van zpn land, aldus de memorie van toelichting aan de Tweede Kamer. BI) de bevolking leeft daartoe een sterk verlangen. Zowel uit politieke als uit psychologische overwegingen wordt het wenselijk geacht aan alt verlangen tegemoet, te komen. De Papoea moet de verdediging van het eigen grondgebied leren zien als een zaak, die mede zijn zaak is en niet een zuiver Nederlandse, waar hij buiten wordt gelaten of gehou den. De instelling van een vrijwilligers korps heeft, aldus de toelichting, niet louter militaire betekenis. Zij biedt te vens een goede gelegenheid het onder linge saamhorigheidsgevoel der Pa poea's te bevorderen. Papoea-jongeren, die tezamen een militaire training on dergaan kunnen dragers worden van een eenheidsgedachte, waarvan de ont wikkeling belemmerd door de geogra fische gesteldheid en culturele diversi teit van het gebied onmisbaar moet worden geacht. Omtrent de vorm waar in de oprichting van het vrijwilligers korps zal geschieden, wordt nog beraad. In de begroting is een bedrag van een miljoen voor de eerste aankoopkosten op genomen. De Zweedse mevrouw Karin Bakels (ook wel genoemd Mina Bakgraag, van wege haar omvang) bood prins Bern- hard een sierpaard aan dat volgens Zweedse gewoonte wordt gebruikt als de bruidegom zijn bruid gaat halen voor het huwelijk. AMSTERDAM, 10 mei De aan de Staatsopera te Hamburg verbonden Ne- rlandse bas Arnold van Mill zal op donderdag 19 mei te 's-Gravenhage en op vrijdag 20 mei te Amsterdam in de opera „Faust" de Mephistofeles-rol zin gen. DEN HAAG, 10 mei Uitkijkend naar familie, die op bezoek zou komen, is de 72-jarige mevrouw D. van Santen-Poons vanochtend uit het raam van haar huis aan de Javastraat gevallen. Zij overleed fer plaatse. Het ongeluk veroorzaakte een grote consternatie in deze drukke winkelstraat. (Van een verslaggever AMSTERDAM. 10 mei De Stichting Het Atoom is twee-en-half jaar na haar succesvolle tentoonstel ling op Schiphol weer opgedoken in de openbaarheid. De steeds groter wordende noodzaak het publiek en de MOSKOU, 10 mei (UPI) Personeel van de Russische luchtmacht is begon nen met de inrichting van een exposi tie, die gewijd zal zijn aan het vliegtuig- incident van vorige week zondag boven de Sovjet-Unie» In de schaakzaal van het Gorki-park voor Rust en Cultuur te Moskou zullen een vleugel van de U-2 alsmede andere wrakstukken en delen van het Instrumentarium utt het vlieg tuig worden geëxposeerd. Russische militairen zijn druk in de weer met het opstellen van de onderde len. Zij spannen touwen en plaatsen bor den met aanwijzingen en uitleg in de schaakzaal AMSTERDAM. 10 mei Het ge rechtshof heeft ln hoger beroep een 20-jarige inwoner van Badhoevedorp wegens hoogst roekeloos en onvoor zichtig rijden met een personenauto op 2 augustus j-1. op de hoofdweg in Amsterdam-West veroordeel tot een gevangenisstraf van acht weken, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 2 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, waar van 1 jaar voorwaardelijk. Hjj bestuurde op de avond van de bewuste dag een personenauto, waar mee hU met enkele vrienden op weg was naar een kermis. De chauffeur en zijn kornuiten keken op een gegeven moment naar een jonge knappe vrouw, waardoor de auto te veel naar links uitweek en in volle vaart op de 18- jarige scholier H. W. Levensdag ln reed, die op zUn rUwiel stilstond om de voor hem van rechts komende auto te laten passeren. De jongeman was op slag dood. De rechtbank had hen veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelUk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar, waar van anderhalf jaar voorwaardelUk. HierbU was in aanmerking genomen dat de verdachte bU zijn vader in de zaak werkt, veel moet rijden in grote vrachtauto's en wegens ziekte van zUn vader moeilUk gemist kan worden. industrie vertrouwd te maken met de verrassende ontwikkelingen op het ge bied van de kernenergie, bepalen haar optreden. Door een gebrek aan voor lichting en door de nog altijd on rijpe ideeën van het publiek over atoomenergie dreigt er o.a. in Neder land een klimaat te ontstaan waarin ons land de bus zou kunnen missen. Het Atoom organiseert om te begin nen samen met het Reactor Centrum Nederland 18 mei in het 1 ropeninsti- tuut te Amsterdam een internationale voorlichtingsdag over kernenergie. Sinds de tentoonstelling heeft de stich ting niet ln een volkomen windstilte ge leefd. Zij heeft ln de landen van de E.E.G. contacten gelegd met vergelijk bare voorlichtingsinstanties. Opmerke lijk waren wel de onderlinge verschil len van inzichten, de verschillen ook in het gebruik van de kernenergie. Bel gië en Frankrijk waren al een eind op weg, Duitsland moest nog beginnen, Italië startte laat, maar vorderde snel en in Nederland was en bleef men te rughoudend. Er is dus in Europa geen gesloten en duidelijk streven. De oor zaak daarvan ligt in het gebrek aan begripsvorming over de atoom-materie. Men weet nauwelijks wat er op dit ge bied aan de hand is, bij het grote pu bliek bestaat er nog altijd een angst voor alles wat met kernenergie te ma ken heeft. Kleinere bedrijven zouden best met isothopen kunnen en willen werken, maar men is niet op de hoogte van de mogelijkheden. Misschien zou Neder land bij de scheepsbouw heel succes vol kunnen gaan werken met atoom voortstuwing. Maar niemand heeft dat goed onderzocht, laat staan dat men zich over de economische kanten daar van heeft beraden. De kernenergiecen trale maakt op het ogenblik in Neder land niet zo'n goede kans. Ligt dat al leen maar aan de kosten waarvan men verwacht dat ze hoger zullen zijn dan die bij de energiewinning uit de con ventionele bronnen? Men zegt ja, maar men is er nog niet toegekomen het hele complex van de kernenergie te bezien, waardoor elke uitspraak over kerncen trales maar betrekkelijke waarde heeft. AG, Frankfurt, en ïr. J. J. Arlman van Philips-Duphar. Een Nederlandse, een Franse en een Italiaanse geleerde zullen daarna een overzicht geven van de positie van de industrie in hun landen met betrekking tot de kernenergie. Men heeft via de werkgeversbouden en de vereniging van Ingenieurs uitno digingen verstuurd voor deze voorlich tingsbijeenkomst. Maar iedere geïnte resseerde is van harte welkom op deze voorlichtingsdag, die onder auspiciën staat van de voorlichtingsorganisatie van de landen van de Europese Ge meenschap. Zo ongeveer is van de Stichting Het de gedachtengang g Het Atoom. In Et a bouwt men Kernreactoren, fabrie- ken voor verrijking van uranium pleegt men wetenschappelijk onder zoek, bevordert men de uranium-win ning, maar hoe de verkregen resulta ten straks op de meest economische manier zijn te benutten, is een grooi vraagstuk. Onze nationale industrie heeft grote behoefte aan informatie over de economische facetten van het onderhavige vraagstuk. Het grote pu bliek acht de straling gevaarlijk, maar wetenschapsmensen onderken nen het gevaar, kunnen stralingen nauwkeurig meten en kunnen die maatregelen nemen waarbij men on der alle omstandigheden veilig is. Over de veiligheid wordt de 18e mei in het Tropeninstituut gesproken door dr. H. Götte, van de Farbwerke Hoechst (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 mei In tjjn hoe danigheid van beschermheer van het comité „Brood in de wereld", heeft prins Bernhard vanmorgen om tien uur de expositie „Ons dagelijks brood in de wereld" en daarmee tevens de tweede nationale bakkerijtentoonstelling, die tot en met 19 mei in het RAI-gebouw wordt gehouden, geopend. HU deed dat na een korte toespraak, waarin hü de nadruk had gelegd op de belangrijke plaats, die het brood in ons leven ontneemt. ,,In normale tijden rea liseren wU ons niet of nauwelijks wat het brood voor ons betekent, pas wan neer wU het plotseling missen, zoals in de laatste wereldoorlog beseffen wij hoe belangrUk ons dagelijks brood is", aldus de prins. „Echter", zo vervolgde de prins zUn toespraak, „na de oorlog hebben wU le ren beseffen, dat ook nu nog miljoenen mensen leven ,die te weinig brood heb ben ondanks dat de oorlog voorbij is. De anti-hongercampagne, die de Neder landse bakkers voeren, is een middel om deze mensen te helpen". „Laat onze deelname aan deze actie", zo besloot de prins zUn toespraak, „de dank zUn voor onze herkregen vrijheid en ons herkre- HAARLEM, 10 mei De algeme ne vergadering van de Nederlandse Kappersbond heeft het hoofdbestuur van deze organisatie gemachtigd op alle mo gelijke manieren te ijveren voor af schaffing van het fooienstelsel in het kappersbedrijf. De voorzitter van de Nederlandse Kappersbond, de heer F. J. Werner, heeft tijdens het congres van de bond opgemerkt, dat zowel aan de zijde van werkgevers als werkne mer het verlangen bestaat tot afschaf fing van het fooienstelsel te komen. Afschaffing van de fooien zal overigens wel mee moeten brengen, dat de tarie ven worden verhoogd. gen welzijn". Na de opening maakte hij een rondgang over de tentoonstelling. Hier en daar liet hU zich nauwkeurig over het een en ander voorlichten. Met bijzondere interesse bekeek hy het oud ste brood, dat op deze expositie te be wonderen is, een versteend brood uit Egypte. Enige hilariteit ontstond, toen in een demonstratiestand van diepvries installaties de deur van een Uskast plot seling niet meer dicht kon. Ook de prins lachte hartelUk om dit intermezzo. Er moesten sterke handen aan te pas ko men om de deur tenslotte weer in het slot te krügen. Bij een Zweedse stand in grondstoffen voor het bakkersbedrijf, kreeg de prins een levensgroot model van een recla- mepaardje aangeboden. De prins ver- koot het houten paardje mee te nemen in de auto boven het aanbod het naar SoestdUk te laten opzenden. Na zijn rondgang over de expositie gebruikte de prins in de bestuurskamer van het RAI-gebouw een kop koffie al vorens hU zich door een haag van bak- kersleerllngen naar zUn auto begaf, die hem weer naar SoestdUk bracht. AMSTERDAM, 10 mei De recht bank heeft een 59-jarige suikerbewer ker uit de hoofdstad wegens zware mishandeling van zijn 37-jarige kost ganger W. G. Meeuwsen, veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van vijf voorwaardelijk, en aftrek van het voorarrest. De suikerbewerker had op 4 januari j.l. zUn kostganger bij diens thuiskomst in het perceel Marco Polostraat 79 te Amsterdam met een bUl geslagen. Om dat de kostganger de slag afweerde met zUn arm bleven de verwondingen beperkt tot een kaakfractuur en ver wondingen aan zijn gelaat en linker pols. De suikerbewerker heeft ver klaard, dat hij had vermoed dat de kostganger een verhouding met zijn vrouw had. AMSTERDAM, 10 mei Het derde wereldcongres van de „International Federation of Petroleum Workers" (I.F.P.W.) is vanochtend in Krasna- polsky geopend. Ruim honderd afge vaardigden uit 41 landen wonen het con gres bij. Bij de I.F.P.W.. in 1954 in ParUs werd opgericht. zUn ongeveer vUftig vakbonden uit 36 landen met te zamen ongeveer een miljoen arbeiders aangesloten. De voorzitter, de heer M. ter Borch jr., vestigde er de aandacht op, dat tij dens dit congres een van de belangrijk ste te behandelen onderwerpen de ver dere uitbreiding van de hulp aan econo misch minder ontwikkelde gebieden zal zpn. Vooral de aangesloten bonden uit de Verenigde Staten en Europa heb ben op dit gebied een belangrijke taak. Namens de Nederlandse regering ver welkomde de heer B. Roolvink, staats secretaris van sociale zaken, de con gressisten. HU zei o.m. dat de I.F.P.W. in de strUd voor persoonlUke vrijheid een belangrijke bijdrage kan leveren. Nadat burgemeester mr. G. van Hall namens het gemeentebestuur van Am sterdam de afgevaardigden een hartelUk welkom had toegeroepen, werd het con gres toegesproken door de Afrikaanse negerleider Tom Mboya, secretaris van de federatie van arbeiders in Kenya en lid van het parlement van Kenya. Hij zei o.m. dat de vakbeweging in Afrika nog in de kinderschoenen staat. ,,ZU is bezig zich een belangrUke plaats in de economische en sociale huishouding te veroveren. Maar z(j zal pas tevreden zijn wanneer in alle Afrikaanse landen de vrijheid is veroverd en een betere levensstandaard tot stand is gebracht." „In Afrika kan veel tot stand worden gebracht. Uw steun is daarbU onontbeer- lU'k, want wU kunnen pas een eigen plaats innemen wanneer u ons daarbU helpt", zo zei de heer Mboya. Nadat hij aandacht had geschonken aan de vrij heidsstrijd van vele Afrikaanse volke ren, beklemtoonde hU dat deze strfjd een universeel karakter heeft. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 mei De twee groe pen van drie jongelui in de leeftijd van 16—22 jaar, die de politie 22 en 23 april op heterdaad bij een inbraak respectie velijk op de Maanweg en de Prinsen gracht betrapte, bliiken een respecta bel aantal automaatkraken en inbraken op hun geweten te hebben. Tijdens de verhoren is komen vast te staan dat de jongens in diverse com binaties van 1 april af minstens zestig automaten hebben geforceerd. Dit getal is aan de lage kant, want de jongens hebben bekend op een nacht vijftien automaten te hebben geleegd terwijl hiervan in slechts twee gevallen aan- fifte bij de politie werd gedaan. Van e zes inbraken, die de bende heeft ge pleegd, zijn er twee brandkastkraken. In een limonadefabrlek aan de Stille Veerkade sneden zij met eigen appara ten een brandkast open. De bult was toen gering. Bij de laatste inbraak op de Maanweg werden drie jongelui ge grepen. De jongens die pas kort uit da gevangenis zijn ontslagen, hebben ook getracht om de offerblokken te lichten van een R.K. Kerk aan de Fluwelen- burgwal. Zij hebben het echter bij een poging gelaten. Het geld. dat de jonge lui op hun nachtelijke tochten verzamel den werd gebruikt voor consumpties in patates friteskramen. W\B FEKDSNK JE VAN DIE BRANDSTICHTINGEN, VOGPER? KAM HET IEMAND VAN DB BRANDWEEQ 2'JN DE REPUTATIE VAN HET KORPS ie UITSTEKEND WE HEBBEN IEDEBEEN GECONTROLEERD DENKEN IEMAND VLAANDEREN WAAROM DENK T ZOU KUNNEN MAAK JE ONTMOET ZELDEN EEN ONEERUJKE BRANDWEERMAN URES

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2