versterking defensie nieuw-guinea Min. Visser verdedigt met succes nieuwe maatregel I Expoge herdenkt gevallenen uit de bezettingstijd Zo'n heerlijke reep cadeau KWATTX 3 voor 10 Kwatta-soldaatjes EEN RUBENS f OP DRIFT Man van de witte jas inruil hefarme 4 Tweede Kamer ontvangt opgave van Indonesische infiltraties danig is) dat zij de "nieuwe offers die Dr. ir. W. Hup tachtig jaar Kustvaartuig gezonken Geniet van uw pijp Op erebegraafplaats in Bloemendaal Geen volledige opheldering Ontwerp-wijziging Ziektewet VAT 69 ACTIE Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! FUVBF AA FI K I WOENSDAG 11 MEI 1960 PAGINA 3 r* Socialistische motie afgestemd Ontwerp voor nieuw inelkbesluit tJKindermelk" vervalt als officiële aanduiding camera Prof, de Quay vraagt: Denkt allen aan uw mede-weggebruiker Opwekking ter gelegenheid congres Veilig Verkeer Oud-president-directeur Ned. Spoorwegen Bemanning door Engels schip overgenomen Veerboot „Koningin Wilhelmina" voor Texel Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten Jacht op tijgerhaai in baai van Hollandia door W. H. VAN EEMLANDT er is geen incognito FINEST SCOTCH WHISKY - ;t- ld regering kon bevestigen, dat de hou- V 1 y ding van de Ver. Staten en van het Nederland gaat brengen, rechtvaar digt, reageerde minister Visser met de opmerking, dat Nederland inder daad op steun van deze bondgenoten zal kunnen rekenen. „Onze bondge noten hebben niet alleen van begrip, maar ook van instemming met deze maatregelen blijk gegeven", zo be vestigde hij ook met name tegenover de socialisten, om een van hun mis verstanden weg te nemen. De zaak is tevoren met de NATO besproken. De heer Burger interrum peerde, dat persberichten toch wel degelijk hadden gesuggereerd van ongunstige reacties in Canberra en Washington, maar minister Visser wees die suggestie van de hand. Klompen in porseleinkast Bij de replieken verweet mr. Burger de regering vooral het gemis aan in- ternationaal-politieke visie. Hij zei, dat de regering blijk had gegeven van een „ontwapenende naïveteit" en dat men zich niet realiseert te leven in een we reld van anti-kolonialisme. Hij stelde het voor, alsof wij de internationale politiek van de bondgenoten ten aanzier. van Indonesië zouden frustreren en dat een politiek-op-eigen houtje van Nederland het Westen zou verzwakken. Van de an dere kant liet hij meermalen uitkomen dat ook de P.v.d.A. de plicht tot be scherming van Nieuw-Guinea niet wil ontkennen. Maar Nederland zou met Hollandse klompen door de internatio nale porseleinkast zijn gestapt en de tekortkomingen van Soekarno hebben overgecompenseerd. Dit thema werd door zijn partijgenoot De Kadt nader uitgewerkt. Zijn oordeel was, dat aan de militaire elementen door minister Visser te zeer voorrang was gegeven. Hij noemde het beleid van de regering onbekwaam. Minister Visser bracht in aansluiting op woorden van de heer Roosjen (AR), hulde aan kolonel Eekhout, die als com mandant van de nieuwe troepenmacht in Nieuw-Guinea zal optreden. X (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 mei Minister Vis- »er heeft in de Tweede Kamer, hoewel omringd door drie staatssecretarissen van Defensie en Buitenlandse Zaken alleen de verdediging op zich genomen van het defensiebeleid ten aanzien van Nieuw-Guinea en daarin een gemakke lijke overwinning voor het kabinet-de Quay behaald. Een motie-Burger, waar in werd gevraagd om de maatregel ter versterking van de defensie van Nieuw-Guinea in nadere overweging te nemen is met 71 tegen 47 stemmen ver worpen. De socialisten kregen alleen steun van de communisten en de P.S.P. Minister Visser zei dat hjj zelf de eerst verantwoordelijke bewindsman was. De minister-president was niet ver schenen, hoewel de griffier hem tele fonisch had medegedeeld, dat de P.v.d.A. zijn aanwezigheid nodig vond. Ongetwijfeld heeft prof. de Quay door zijn afwezigheid het betoog van de mi nister van defensie willen versterken: dat deze maatregel niet moet worden opgeblazen en dat het hierbij slechts gaat om een uiterst bescheiden ver sterking van een reeds op zichzelf be scheiden verdediging van een Rijksdeel waarvoor wij verplicht zijn te zorgen. Het gaat slechts om maatregelen die men van een goed huisvader kan ver wachten, aldus ir. Visser, die echter het belang van de beveiliging voor de Ingezetenen van Nieuw-Guinea om zui ver menselijke redenen wel een belang rijke zaak vond. De minister verdedigde de juistheid van de veel omstreden motiveringen in zijn brief („de agressieve elementen in het buitenlands beleid van Indonesië en de versterking van het militair po tentieel in dat land") met een greep uit een verzameling uitlatingen van In donesische zijde. Daarin werd gespro ken over „de geest van een tijger" die over de Indonesiërs vaardig moest wor den om West-Irian in handen te krijgen en over de oprichting van een ..Natio naal Front", een, pioniersgroep, die zich bereid wilde houden om met de Indo nesische strijdkrachten Nieuw-Guinea aan te vallen. Aan de leden werd daar om de eis gesteld, dat zij bereid zou den ziin als een „menselijke bom" zich zelf OD te offeren. Ook las de minister uitlatingen voor over trainingscentra, d e men van plan zou zijn in Nieuw- GuinTa op te richten en het bijeenbren gen van gelden voor een „bevrpdmgs- front". Hü gaf de socialisten voorts een gedeeltelijke opsomming van de inf 1- fraties die in de afgelopen jaren zijn uitgevoerd met de ^oe|einderi men daarbij had gesteld, z°ala h plaatsen van een geheime zender, mi- litaire wervingsacties en sabotage. Zijn conclusie was, dat de bevolking van Nieuw-Guinea bij dat alles wel het gevoelen moest krijgen, „dat wp op tien mei 1960 gelukkig niet heb ben" Kritiek van Kamer Over de tekst van de brief luidde zijn Oordeel, dat hij deze niet soberder had kunnen opstellen. De Kamer oefende echter algemeen kritiek uit op de wijze waarop zo van een en ander in kennis is §6St6ld< Zelfs dé heer Tilanus, de meest ge matigde van alle sprekers, meende dat de minister verstandiger gedaan zou hebben wanneer hij tevoren de defensie commissie van de Kamer vertrouwelijk op de hoogte had gesteld en daarbij dui delijke informaties van het hoe en het waarom van de maatregel zou hebben gegeven. Waarom niet dezelfde proce dure gevolgd als die welke onlangs bij de aankoop van de Starfighters is ge volgd, aldus de heer Tilanus. Minister Visser haastte zich de Kamer de ver zekering te geven, dat hij alsnog de de fensie-commissie zoveel mogelijk, maar dan zeer vertrouwelijk, zou in lichten In het openbaar kon dat echter niet. Een begrijpelijk standpunt. In de loges zaten leden van het personeel van enkele buitenladnse vertegenwoordigin gen, onder wie ook de Indonesische, ijve rig aantekeningen te maken. Ook de heer Moorman, die namens de K.V.P. sprak, heeft om nadere in- DEN HAAG, 11 mei De staatscou rant van gisteren bevat een voorlopig ontwerp voor een nieuw melkbesluit. Y.°lgens dit ontwerp moet de aandui- „melk" worden gebruikt voor ge standaardiseerde melk met tenminste J doch minder dan 3.75 pet. vet, de Kruiding „melk 3.75 pet. vet" voor 8Gstandaardiseerde melk met tenmin- hiao 5 Pct- vet (die uitsluitend verpakt dim, v/orden verkocht) en de aandui- van J'Volle melk" voor melk zoals ze irielkhe *t°e komt. Het nu geldende van sluit kent voor het vetgehalte B Kt "thelk" een tolerantie van 2.45- gn Procent. 0£ eeciaal voor kinderen, zuigelingen PrortZNTa'cken bereide consumptiemelk- irediiu. en zu"en moeten worden aan- met de namen „zuigelingen- melk" „meiKvoeaing voor zuigelingen ui,j ymelkvoeding". De aanduiding kit- „iYfT'k" die volgens de commis- ken ic £inS §eeft tot kwade praktjj- 's m het nieuwe ontwerp geschrapt. Minister Visser houdt „ruggespraak" met staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. Van Houten, tij dens het Nieuw-Guineadebat van de Tweede Kamer. De staatssecre taris van Marine, de heer De Jong, moet er voor bukken. lichtingen gevraagd over de in de brief aangeduide agressieve bedoelingen van Indonesië. Hij steunde de minister echter volledig waar ir. Visser er van uitging, dat zijn beleid niets anders was dan het consequent doortrekken van de lijn, die door vorige socialisti sche kabinetten was uitgezet. De vice- admiraal, die zelf in het laatste kabi net Drees heeft gezeten, kon dat met groot gezag bevestigen. Hij deed het dwars tegen een stroom van ontken ningen en interrupties van socialis tische zijde in en zei, dat ook dr. Drees destijds de gewoonte had om het be leid van zijn kabinet steeds bij de om standigheden aan te passen. In dit verband wees hij op de grote wijzigingen, die er in de defensie van Indonesië vooral sinds 1957 zijn geko men. Voordien beschikte de Indonesi sche luchtmacht slechts over Mustangs, Amerikaanse vliegtuigen die uit de tweede wereldoorlog afkomstig waren en waartegen men de „Fireflies"^ van onze Marine kon stellen. „Die tijd is voorbij", aldus de lieer Moorman. Hij herinnerde eraan, dat Indonesië tegen- u<ic ,r over moderne Russische straai- jagc-s en Ilioesjins beschikt. „Een ver- stérking, die zeker niet kan worden verantwoord". Hij wees er verder op, dat Neder lands Nieuw-Guinea moet worden ge zien als een schakel in de gordel van landen, die in dat deel van de wereld ook voor de Verenigde Staten van groot belang zijn, terwijl het praktisch nut voor Nederland nagenoeg nihil is. Voor het gehele Westen echter is Nieuw-Gui nea mede een bolwerk tegen het com munisme, vooral wanneer Indonesië nog verder in die richting zou afglijden. Wanneer de ver. Staten en Engeland menen, dat dj Indonesië nog van wa pens moeten voorzien, dan is wel het minste dat wjj mogen verwachten, dat zjj Indonesië van onberaden stappen zul len terughouden, aldus de heer Moor man. Op de dringende vraag van de (Advertentie) Nog slechts t/m 11 juni Uw oude fototoestel is 7.50, 10.- of 15.- waard! Inlichtingen bij uw fotohandelaar (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkeer en... doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding Is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld Mraar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn Ie motetle Daarna heelt men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - vaak beter dan elk middel afzonderlijk. BtROtMDB CCNBISMIDDBLCN IN ÉÉN TABLCT Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 DEN HAAG, IX mei Ter gelegen heid van het internationaal congres voor veiiig verkeer, dat thans te Parijs gehouden wordt en waaraan het „Verbond voor Veilig Verkeer" hier te lande deelneemt heeft de minister president, prof. dr. J. de Quay, een verklaring uitgegeven, waarin hij on der meer zegt, dat behalve op eigen vei ligheid de weggebruiker bjj voortduring moet letten op zijn medemensen. Al leen dan kan het aantal ongelukken werkelijk verminderen, ais men zich uit wellevendheid en liefde Voor de naaste met soepelheid aanpast aan de zich steeds met grote snelheid wijzigende omstandigheden op de weg. Prof. de Quay doet verder de volgen de aansporing: „Ter gelegenheid van het congres, dat thans in Parijs gehou den wordt, moge ik nog eens dringend in uw aandacht aanbevelen: helpt allen eraan mede de verkeersveiligheid te bevorderen, denkt aan uw medemen sen, begint bij uzelf". (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 mei Morgen hoopt dr. ir. W. Hupkes, oud-president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, wonende te Bilthoven, de leeftijd van tachtig jaar te bereiken. Hij kan als grondlegger van het tegenwoordige mo derne spoorwegbedrijf beschouwd wor den. Onder zijn bekwame technische leiding werd lang vóór de oorlog de diesel-elektrische tractie ingevoerd en een begin gemaakt met de elektrifica tie van het spoorwegnet. In 1938 werd hij directeur om enkele jaren later als president-directeur op te treden. Na de bevrijding heeft hij met veel energie en een vooruitziende geest het herstel en de verdere modernisering ter hand genomen. De Technische Hogeschool te Delft kende hem in 1947, in welk jaar hij ook de Spoorwegen verliet, het eredoc toraat toe. Bij zijn afscheid, toen dui zenden spoorwegmannen uit alle delen van ons land naar Utrecht waren geko men, om hem te huldigen, bleek dui delijk hoe zeer hij bij het personeel bemind was. MMUIDEN, 11 mei De kleine Ne derlandse kustvaarder „Piet Schipper1 van de rederij P. 3. Schipper te Rotter dam (121 ton) is vannacht ter hoogte van het Cromer-Iichtschip op ongeveer 130 mijl west-noord-west van IJmuiden gezonken. De bemanning is gered en wordt door een Engels schip naar Lon den gebracht. De kapitein en de andere bemannings leden van de „Piet Schipper" hebben gisterenavond om half tien snel moeten handelen. De lading van het schip ging schuiven en het schip maakte spoedig slagzij. De bemanning moest kort daar op in de reddingboot gaan. Ze werd op gepikt door de „Charles Parson", die onderweg was van de Tynemonding naar Londen. De „Piet Schipper" lag binnen enkele minuten bijna op haar zij. Twee Nederlandse zeesleepboten, die buitengaats waren de „Blanken burg" van L. Smit en Co en de „Sim- son" van bureau Wijsmuller, boden on middellijk hun diensten aan en zetten koers naar de „Piet Schipper". Beide bergingssleepboten kwamen echter te Iaat om nog iets te kunnen uitrichten. Het schip zonk om half twaalf. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 11 mei Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft behou dens machtiging van de minister de veerboot Koningin Wilhelmina verkocht aan Texels Eigen Stoomboot Onderne ming, die dit schip in de vaart zal brengen op de lijn Den Helder-Oude- schild. Het schip is enkele weken gele den naar Texel vertrokken waar de Koningin Wilhelmina toen enige tijd op de lijndienst heeft proefgevaren. Hier bij is gebleken dat nog enkele voorzie ningen moeten worden getroffen daar het schip voorlopig niet als schip met koplading kan worden gebruikt. Zolang de hiervoor aan te leggen nieuwe veer haven niet klaar is zal de Koningin Wil helmina langs de zijkanten moeten worden geladen. In verband hiermede zullen de zijingangen worden verhoogd. Voor deze en enkele andere verbouwin gen is het schip thans naar een werf te Harlingen gebracht. Over vier we ken, nog vóór de Pinksterdrukte, zal de Koningin Wilhelmina officieel in de vaart komen. Dit betekent voor het ver voer van auto's een belangrijke verbe tering. (Advertentie) BLOEMEND AAL, II mei Voor de vijftiende maal heeft de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevange nen uit de bezettingstijd gisteren de jaarlijkse herdenking gehouden op de erebegraafplaats alhier. De herden kingsrede werd uitgesproken door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. Tot de vele aanwezigen behoorden o.a. de commissaris van de koningin dr. M. J. Prinsen, gedeputeer de mr. H. Westermann en de burgemees ters van Zand voort, Bloemendaal en Heemstede. Het Haarlemse gemeente bestuur was vertegenwoordigd door wet houder J. Schippers. HOLLANDIA, 11 mei Een reusach tige gevlekte tijgerhaai van meer dan zes meter lengte heeft gedurende enke le dagen hier de bdaien onveilig ge maakt. De politie maakte met bootjes jacht op het dier, dat zich echter van de talrijke afgevuurde schoten niets aantrok en bleef rondzwemmen in de nabijheid van de vracht- en andere sche pen, van welker afval het leefde. De eerste keer werd de haai zondag ge signaleerd in een bij-baai, waar altijd kinderen zwemmen. Het dier zocht daar zelfs in zeer ondiep water naar prooi. Op deze plaats komen zelden haaien voor en in elk geval was er nog nim mer een monster als dit gezien. Intus sen schijnt de jacht op de vis toch suc ces te hebben gehad: gisteren rappor teerde de politie, dat de haai dood op de rug drijft in twintig meter diep wa ter. Zij zal trachten, het beest te ber gen. [Advertentie) *Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. illlllllllllllllllllMIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllll«"lllll,,lllllll,,IT 65 Hij was een te eenvoudig mens om woorden ie zoeken, die uitbeelding zouden kunnen geven ,aan„fr bovenaardse schoonheid, die hem overweldigde, zqn ganse bewuste waarnemingsvermogen had zich ge concentreerd in zijn ogen en de enkele, losse ge dachten, die door zijn brein flitsten hielden zich bezig met een gemis, dat hij deze laatste dagen al meer had gevoeld. Alle werkelijke emotie, die hem in zpn nuchtere, gedisciplineerde leven van rechercheur had beroerd, hield verband met zijn vrouw en ook nu weer, vormden zich op de achtergrond van zijn denken impressies, die zich rondom haar persoor kristalliseerden. „Wat zou Marie genieten als ze dat kon zien! We moeten genoeg zien te sparen om in een vakantie hier heen te gaanZe heeft er eenvoudig geen idee van, dat er zo iets moois kan bestaan Een bos schooi zich tussen hem en het wijde uit zicht in. De witte armen van de schijnwerpers stre ken over armelijke huisjes en vervallen schuurtjes Toen volgden weer bomen. Van Houthem sloot de ogen om zo lang mogelijk het ijle beeld van die verre, onwerkelijke ijswereld vast te houden. Maar telkens opende hij ze op een kier, om te zien of er nog iets was op te vangenEn inderdaad, van tijd tot tijd ontwaarde hij nu dit, dan dat deel Van het Alpenmassief, dat zich bij iedere aanblik hoger scheen te verheffen boven de omgeving, nieuwe ron dingen en sneeuwterrassen onthullend. Markman, in de andere hoek, was nu eveneens wakker geworden. Het licht van zijn aansteker vulde het interieur van de auto met dansende schaduwen, toe» hij een van zijn zwarte sigaren opstak. Met een diepe zucht ging ook Fidéle verzitten. „Waar zijn we, Rastignac?" De chauffeur, die juist gas had afgesloten aan het begin van een lange, naar het dal voerende hel ling, wees met een kort handgebaar naa?' .een- als achteloos tegen de overzijde van de vallei aange worpen handvol flakkerende lichtpuntjes: „Monteverde!" Tussen de gesloten luiken van lage huisjes ir, {;en stijle straat klom de brommende auto ais een lift omhoog tot een slecht verlicht pleintje en bleef daar staan voor een grauw gebouw. De tweede wagen, gevuld met gendarmes uit Marseille naderde nu ook over de hobbelige keien en parkeerde langs zij. Een deur werd geopend en een brede baan gouden licht viel over het plaveisel. Scherp gesil- houetteerd tegen het helder verlichte lokaal van het politiebureau, tekende zich een stoere gestalte af, die de gehele deuropening een ogenblik vulde. Sta ring! Er kwamen nog enkele andere mensen in uniform te voorschijn. De reizigers verlieten de auto's, stijf geworden door het lange stilztitten. Ter- wtjl Fidéle een praatje maakte met de postcomman- dant en de anderen in de scherp koude nachtluchl wat heen en weer stapten om de stramme leden wat soepeler te krijgen, nam Van Houthem zijn brigadier terzijde. „Waarom heb je hem niet laten aanhouden op het station Tarascon?" Een beetje verlegen krabde Staring zich de on geschoren kin. „Kijk, meneer Van HouthemIk had maag heel weinig tijd vóór de boemel met Alsettino binnenkwamNatuurlijk zag ik direct een ageni in uniform b ij de uitgang en een inspecteur in uni form op het perron. Ik begreep, dat Alsettino even vlug als ik zou zien, dat het station bewaakt werd en dat hij dienovereenkomstig zijn maatregelen zou nemen. Hij zou niet zo gek zijn als een lammetje in de armen van de politie te lopen, waar of met? Ik kon dus geen tijd gaan verknoeien om mijn verhaal te doenwaarschijnlijk zouden we kost bare minuten hebben verloren, voor ik die inspec teur alles duidelijk had kunnen maken in het En gels! Die boemel kwam al in de verte aanpuffen Goed, ik stelde mij verdekt op aan de van de wacht kamer afgekeerde zijde van Alsettino s trein. Daar stond mijn sneltrein nog, die binnen een paar mi nuten naar Vaucluse zou vertrekken. Een aantal mensen uit de boemel stapten daarin over, onder aderen een paar boeren, waarvan er één een lange grijze rol oud linnen onder de arm had. De beschrij ving, die de kellner in het station van Marseille ons gegeven had van Alsettino's pakket, klopte precies met die rolEr zat een reep hechtpleister om heen. Het was duidelijk, dat Alsettino de Rubens aan een ander te dragen had gegeven om minder in de kijkert te lopen: van hemzelf was niets te zien. Ik besloot dus die boeren in mijn eigen trein te volgen, omdat ik er zeker van was, dat de Itali aan zijn schilderij niet in de steek zou laten en waarachtig, toen onze trein zich in beweging begon te zetten, sprong Alsettino uit de boemel, kwam met vijf stappen het perron over en wipte precies op tijd het portier in. Hij gaf de boeren een sigaret, bedankte voor de moeite en ging met zijn rol ergens verderop zitten. Ik hield mij uit het gezicht en volgde hem in VaucluseIk geloof werkelijk niet, meneer Van Houthem, dat ik het beter had kunnen doen." „Had je geen last met de conducteur? Je kaartje was toch maar geldig tot Tarascon?" „NeenDe conducteur had mij al gezien en mijn kaartje gekniptHij zal wel gedacht heb ben, dat het in orde was „HmOplichting van de Franse spoorwegen door een brigadier van de Amsterdamse recherche... 't Is mooi!" Fidéle maakte aanstalten voor het vertrek. De postcommandant stapte in de tweede auto, die nu vooruit zou gaan om de weg te wijzen en Staring zocht, na zich dankbaar in de met schapenvacht gevoerde jas te hebben gehuld, zijn gewone plaatsje bij Rastignac op. Daarna zette de stoet zich in beweging langs een smalle, bochtige, met scherpe stenen bedekte landweg, die het uiterste van de motoren vergde, omdat hij ononderbroken langs de flank van een der uitlopers van de Mont Ventoux omhoog kronkelde. Na een kwartier hielden de wa gens halt aan het eindpunt; de radiatoren kookten. De kleine troep begon de beklimming lang een pad, nog steiler dan de weg van Monteverde. Terwijl hij bij het uitstappen even omlaag keek, verbaasde de aan vlak terrein gewende Amsterdamse commis saris zich erover, dat hij sedert het veriater van het kleine marktplein reeds zo veel moest zijn ge stegen, want de vriendelijke lichtjes van het plaatsje schenen honderden meters beneden hem te liggen. (Wordt vervolgd) Mr. van Hall zei, dat in de eerste maanden van de bezetting het verzet zich beperkt heeft tot het maken van smalende opmerkingen over het verlo pen van de Duitse aanval op Engeland en verder tot wat tegenwerking van Duitse maatregelen. Wanneer men even wel b(j het verzet was betrokken bleek de nood bijzonder hoog. Men realiseerde zich steeds meer dat er niet mee opge houden kon worden. Integendeel, dat er nimmer genoeg gebeurde. Het verzet was een actie welke niet geleid werd door enkele grote figuren, maar ge voerd werd door gewone mannen en vrouwen van ongewoon formaat. De plechtige herdenking werd opge luisterd met verzetsgedichten, welke door Enny Mols-de Leeuwe werden voorgedragen, en door de Haarlemse muziekkapel onder leiding van Jos de Klerk. Na de Last Post legde de voor zitter van de Expoge, mr. G. Ch. Aal- derse uit Dordrecht, een krans aan de voet van de vlaggemast. Ook werden bloemen gelegd door de heer P. W. de Hartogh namens de oorlogsgraventich- ting. De herdenking werd besloten met het Wilhelmus. Minister Visser verklaarde gisteren in de Tweede Kamer, tijdens het debat over zijn bekende brief inzake de verdediging van Nieuw-Guinea. dat hij zich niet soberder had kun nen uitdrukken dan hij gedaan had. Dat kan zijn, maar daarmee is het onbevredigende in zijn presentatie van de regeringsbeslissing uiteraard niet weggenomen. Wellicht ziet de minister na het debat van gisteren alsnog meer expressiemogelijkheden in ieder geval is hem vanuit de Kamer van verschillende zijden een weg gewezen, die inderdaad in dit geval beter onmiddellijk begaan had kunnen worden, nl. via een ontmoeting met de vaste Kamercommissies van Defensie en voor Nieuw-Guinea. Deze kamercommissies zullen ook thans nog nader bij de zaak betrok ken worden, zonder nu evenwel - om met de heer Tilanus te spreken - een „stootkussen"-functie te hebben vervuld. De doeltreffendheid van de regeringsbeslissing en de gevolgen ervan voor de overige Nederlandse defensieverplichtingen zijn gisteren in het openbare debat, om begrijpe lijke redenen overigens, niet uit de doeken gedaan. Over deze zeer be langrijke punten, waarop wij in eerdere publikaties de aandacht vestigden, is slechts in algemene be woordingen gesproken. De medede ling bijvoorbeeld dat Nederland meent, zonodig, op de - onmisbare - steun van bondgenoten te kunnen rekenen of dat de getroffen maat regelen van bescheiden aard zijn, zijn zeker niet onbelangrijk, maar zij zijn uiteraard onvoldoende om op dit moment een zakelijk oordeel over het geheel te kunnen geven. DEN HAAG. 11 mei De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft een ontwerp-wijziging van de Ziektewet aan de Tweede Ka mer aangeboden. Deze wijziging be helst het voortduren van een zieken geldverzekering gedurende het eerste jaar na een ongeval. Bij arbeidsonge schiktheid van vijftig procent of meer zal de rente naar tachtig procent van het dagloon worden berekend en bij ge deeltelijke ongeschiktheid tot werken naar een deel van dat percentage. Voorts wordt een bepaling voorgesteld, dat de minister van Sociale Zaken bij samenloop van verzekeringen nadere regelen zal kunnen geven. (Advertentie) voor dt man dit weet wat hij wil en een goede maak heeft. U herkent hem direct aan ztjn vaste gewoonte A an pastoor Ariëns heeft At prof. dr. J. F. G. Reith, z -*• die wegens zijn belang rijke arbeid op het gebied van le vensmiddelenonder zoek onlangs in Stuttgart de Joseph König- medaille van het Gesellschaft Deutscher Chemiker in ontvangst mocht nemen, het nog te danken, dat hij chemie is gaan studeren. „Ik ben een echte dorpsjon gen," vertelt ons prof. Reith, die sinds 1946 buitengewoon hoog leraar is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij chemische levensmiddelenleer en toxicolo gie doceert, als wij hem vragen, ivaar hij geboren is. Het ant woord luidde: in Maarssen en onze gastheer haalt herinnerin gen op aan zijn jeugd, toen hij zwierf door polders en langs sloten. „De geur van water planten hangt nog in mijn neus en ik heb er de lust voor bota niseren van overgehouden." Na het St.-Ignatiuscollege in Amsterdam te hebben doorlo pen, wist prof. Reith eigenlijk niet goed, wat hij zou gaan stu deren. Hij liet van verschillende universiteiten en hogescholen j t-y /y ti i de programma's sturen, tot moe- JufOI. CLf. J. f Fr. J\.eitn der, die blijkbaar een praktische vrouw was hem zei: „Je gaat maar in Utrecht studeren, dan kun je gemakkelijk heen en weer fietsen.' En pastoor Ariëns voegde er aan toe: Dan moet je chemie studeren, want dat is het vak van de toekomst." Prof. Reith glimlacht als hij daaraan terug denkt en merkt op, dat het toch wonderlijk in hel leven lopen kan, wat wij in stilte beamen bij de wetenschap, dat thans een belangrijke interna tionale figuur op het gebied van de levensmiddeten-chemie tegenover ons zit. Joseph König kan daarvan als de grondlegger in de tachtiger jaren beschouwd worden, maar deze wetenschap heeft zich vooral na de laatste wereldoorlog sterk ontwikkeld, waarbij Utrecht steeds een voorname plaats heeft ingenomen. Wijlen prof. Schoorl, die tijdens de oorlog is overleden en een der leermeesters van prof. Reith was, bezorgde de Utrechtse univer siteit in dit opzicht reeds enige faam. Toen een zekere specialisatie noodza kelijk werd., kwam er een nieuwe taakverdeling en kreeg prof. Reith de zo even genoemde leeropdracht, die over een maand zal uitgegroeid zijn tot een gewoon hoogleraarschap. Utrecht heeft daarmee de primeur. Het feit, dat hier het Centraal Instituut voor levensmiddelenonderzoek (T.N.O.) en andere soortgelijke instellingen gevestigd zijn, maakt Utrecht wel tot hel aangewezen specialistisch centrum. Sinds 1951 is prof. Reith bovendien secretaris van de Adviescommissie Warenwet en hij heeft daarmee de handen vol. Boeiend en interessant werk, zoals hij ons verklaart, maar hij vindt het toch een vreugde tot het lab or at otium te mogen terugkeren. „Ik ben echt een man van de witte jas.' Van 1948 tot 1951 vertoefde prof. Reith met zijn gezin in Indonesië, waar hij aan de technische faculteit van de universiteit in Bandoeng analy tische chemie doceerde. Het was een mooie periode in zijn leven, die hem een schat van nuttige ervaringen heeft geschonken. Ouderen onder ons zul len zich nog wel uit de tijd rondom 1930 de vrij opzienbarende publikaties herinneren omtrent het verband van struma en drinkwater, welke ziekte door toevoeging van jodium aan het water voorkomen zou kunnen worden. Daarop heeft prof. Reith met zijn proefschrift „Het voorkomen van jodium in de natuur in samenhang met veelvuldigheid van krop in Nederland" de aandacht gevestigd en het gevolg is dan ook geweest, dat daarna velé gemeenten tot genoemde maatregelen zijn overgegaan. Tegenwoordig wordt jodium in het brood verwerkt. Aan het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid, waar hij na het voltooien van zijn studie als scheikundige kwam en later afdelingshoofd werd, had hy zich met drinkwateronderzoek bezig ■rhouden. Het doceren heeft prof. Reith zich reeds eigen gemaakt in zijn studen tentijd, toen hij nog alleen maar zijn kandidaatshad en er eenzelfde gebrek aan leraren was als thans. Hij gaf toen scheikunde aan het St.-Joris- college m Eindhoven. Zijn intensieve wetenschappelijke arbeid en de vele ambtelijke beslom meringen, die zijn huidige positie met zich meebrengt, hebben prof. Reith met verhinderd zijn talenten ook in dienst te stellen van de katholieke gemeenschap. Hij heeft met de toenmalige Utrechtse kapelaan Tervoert het Benedictus Labrehuis voor daklozen opgericht en hij is curator van het St.-Bomfatius Lyceum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3