£±l N Kabinet-De wordt Quay krachtiger Zowel in politiek opzicht als m regeervermogen Gemenebest-premiers vallen „Apartheid" in de flank aan H êm GENERAL DUAL-TREAD M m L ITALIË Oorwegen breidt visserijzone uit A.R.-voorzitter drW. P. Berghuis Zwitsers protest aan Sovjet-Unie Brandt kandidaat bondskanselier Tussentijdse balans Slotcommuniqué in Londen <v v__ J msrm THÉ GENERAL TIRE RUBBER COMPANY HOLLAND N.V. DEO iy ZATERDAG 14 MEI 1960 PAGINA 7 :E4 W/ té. ^I^LONOEN Toto en Mammoetwet controversiële punten Spionage in Zürich Zeepost Nationaal Italiaans Verkeersbureau Slaapverwekkerin Amerika NJ-.-# I m I VRAAG UW BANDENLEVERANCIER DE BAND MET LOOPVLAKKEN RIJDT VEILIGER RIJDT SOEPELER Westhavenweg 55 - Amsterdam Telefoon 020-64951 naar Oude provinciewapen van Zuid-Holland herleefd Terug 1572 Geen gevaar meer voor provincialisme De kleine mens Reuze-kraan l/itli Schaepkens van St. Fijt Schone ramen? Amm - - r. ff 9tf- ui"" (NADRUK VERBODEN) >il' 11 u de-tweede conferentie over - f^V-LONDEN, 14 mei (Reuter) "at ■/;-0rse regering heeft meegedeeld, y 1 Ze ae iweeae comereniie over trp fïck's mislukt, voorbereidingen ST°ten *eh om de visserijzone te ver- wahie_ twaalf mijl. Zij wil op die foetl tee eigen kustvisserij bescher- 1 doe n beschadiging van de net- v VehsoWij buitenlandse treilers en het y°Or rf. eerhoud van de Noorse vissers wn'ahd<j t0e.k°mst verzekeren. Vele bui- '®r jj.,?6 vissers werkten tot dusver tot 1= rf.''u. uit de Noorse kust. De Noor- p^bden '"g is bereid met de betrokken R rea„?~Prekir|gen te voeren over Wltse ro!. overgangsregeling. De afttste f^ering heeft ondanks deze v°ta tp mevoeging, waarvan zij zegt °orse verklaard, dat zij het wsmit „buitengewoon betreurt" (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 14 mei ,,De zaak waar om het thans in de politiek gaat is stra tegisch sterk, maar in het taktische vlak liggen enkele niet te verwaarlozen moeilijkheden. Het betreft zaken, die het kabinet aan de orde heeft gesteld en die nogal controversieel zijn in de groepen die het regeringsbeleid dra gen," aldus dr. W. P. Berghuis, voor zitter van de A.R. gisteren tijdens de opening van het partijconvent van deze partij. Dr. Berghuis noemde met name de toto en de Mammoetwet. Verder zei hij, dit in tegenstelling tot wat mr. Beernink onlangs op een soortgelijke bijeenkomst van de C.H. heeft gedaan, niet te willen gaan. Men moet het wat het aantal betreft ook niet erger maken dan het is, meende hij. Daarom wilde hij niet over de commerciële televisie spreken. Van een standpunt van het ka binet ,,in ongunstige zin" kan immers nog niet gesproken worden. Het heeft volgens dr. Berghuis geen zin te betogen, dat genoemde punten niet in de vorm waarin zij zijn inge diend, op tafel hadden kunnen worden gebracht. Zij zjjn er nu eenmaal. Maar zijns inziens mag op deze punten de con stellatie van de huidige regering niet breken en mag er geen kabinetscrisis ontstaan. Dat wil evenwel niet zeggen, dat dit niet zou kunnen gebeuren en dat er geen aanleidingen daartoe zijn. Het zou echter met betrekking tot de alge mene politieke koers een hoogst ernsti ge gebeurtenis zijn. Zou het zover ko men. dan zou naar het oordeel van dr. Berghuis een ernstige strategische fout zjjn gemaakt. Allen zullen in en buiten het kabi net er met ernst en in redelijkheid naar moeten streven, dat de omstre den punten zo worden opgelost dat ondanks de principiële verschillen in standpunt de huidige regeringscombi natie niet behoeft te worden gebro ken Er zit volgens dr. Berghuis op zich zelf niets verontrustends in dat er wel eens standpuntverschillen voorkomen in een regeringscombinatie van gemengde samenstelling. Ten behoeve van een ho mogeen beleid en ook ten behoeve van de steun, die een zodanig kabinet be hoeft van de partijen waarmede het bin ding heeft, zal het voor deze controver siële punten in die geest een oplossing moeten vinden. De voetbaltoto noemde dr. Berghuis een zaak, die niet de hoofdpunten van het beleid van het kabinet raakt, maar die toch tot de „belangrijke controver ses" behóórt, Wanneer degenen, die ér zo over denken, tegen zouden stemmen, hoeft dat nog niet te betekenen, dat wanneer de meerderheid er anders over denkt, zij het kabinet verdere steun moe ten ontzeggen. Wel zal echter met de bezwaren van de tegenstanders reke ning moeten worden gehouden. De voor zitter van de A.R. was het niet eens met prof. Oud, dat in zo'n geval de meerderheid zonder meer zijn eigen weg moet kunnen volgen. Dit zou vol gens hem een reëel gevaar voor het voortbestaan van de regeringscombina tie kunnen inhouden. BERN, 14 mei (Rtr.) De Zwitserse regering heeft gisteravond bekendge maakt, dat de Zwitserse ambassadeur in Moskou, Zehnder, een krachtig pro test heeft overhandigd tegen de spio- nageactivitelt van twee functionaris sen van de Russische ambassade in Zwitserland. Deze activiteit was ge richt tegen Zwitserland en een derde mogendheid, aldus het protest. De Zwitserse regering heeft bekend gemaakt dat ook van Russische zijde een nota' is overhandigd. De twee func tionarissen van de Sovjet-ambassade zijn dinsdag in Zürich aangehouden en zijn inmiddels reeds naar Moskou ver trokken. Volgens een officiële Zwitser se mededeling van woensdag werden de Russen aangehouden, toen zij een ontmoeting hadden met een agent van de Russische spionagedienst, die hun inlichtingen over het Zwitserse leger en raketbases in West-Duitsland m han den zou spelen. Wie de agent is, is niet bekendgemaakt. Ook is niet ge zegd of hij al of niet is gearresteerd. BERLIJN, 14 mei (UPI) De plaats vervangende voorzitter van de West- duitse socialisten, Waldemar von Knoe- ringen, heeft gisteren tegenover jour nalisten in Berlijn verklaard, dat bur gemeester Brandt van West-Berlijn in een gunstige positie verkeert om door de socialisten aangewezen te worden als kandidaat voor het kanselierschap in de verkiezingen van 1961. „Hij is zeer zeker een vooraanstaand partijlid en zijn kansen om tot kanse lierskandidaat te worden benoemd staan heel gunstig", aldus von Knoe- ringen. Hij wees ook op de goede naam die de Westberlijnse burgemeester ge kregen heeft in de gehele westelijke wereld. Zjjn kandidatuur is nog niet diepgaand door het partijbestuur be sproken. Dat zal definitief gebeuren op de partijconventie die in november te Hannover wordt gehouden. Op het ogenblik, zo voegde von Knoeringen eraan toe, beschouwt Brandt zich nog alleen als burgemeester van Berlijn. DEN HAAG, 14 mei Met de volgen de schepen kan zeepost worden verzon den. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Alberto Dodero 15/5 Argentina 17/5, Australië: Orcades 15/5, Brazilië: Montferland 16/5, Canada: Nw. Amsterdam 15/5, Noordam 19/5, Indone sië: Clytoneus 16/5, Ned. Antillen: Adonis 16/5, Ned. Nw. Guinea: Bengalis 19/5, Suriname: Oranjestad 18/5, Unie van Z. Afrika en W.Z. Afrika: Pendennis Castle 15/5, Meliskerk 17/5, Brits Oost Afrika: La Bourdonnais 19/5. De situatie rond de Mammoetwet achtte dr. Berghuis meer gecompli ceerd. Ook hier worden wel geen hoofd lijnen van het beleid geraakt, maar wel heel sterk de algemene politieke struc tuur. De onderwijsaangelegenheden luisteren in ons land zeer nauw, zowel voor protestanten als voor katholieken. Daarom vond hij het zo wonderlijk, dat op dit punt een katholiek minister in moeilijkheden komt met de protestant se groepen. Voor het wetgevende uithoudings vermogen van minister Cals had dr. Berghuis veel respect. Hij zei te ho pen, dat het de minister gegeven zal zijn een gewetensconflict voor de pro testantse partijen te vermijden. Hij was echter van oordeel, dat ook die partijen zelf niets mogen nalaten om tot een oplossing te komen. Zij moe ten niet al te emotioneel, al te zwaar op de hand of al te flink gaan doen. „Wij zouden de politiek, die wij voor staan, geen dienst bewijzen en ook de groepen die wij dragen niet bevredi gen." Dr. Berghuis was van mening, dat op de bijeenkomst in Amsterdam de zaken betreffende de Mammoetwet in een evenwichtig verband waren bezien. Het zou volgens hem niet minder dan dra matisch zijn, wanneer de christelijke partijen nu juist op het punt van het onderwijs uit elkaar zouden vallen. Hun samengaan moet voor langere duur als een wezenlijk element in de Nederland se politieke verhoudingen worden gezien. Hij waarschuwde voor „verenging" van de problemen, waarbij hoofdzaken niet van bijzaken worden onderscheiden. Dr. Berghuis achtte, ondanks de knel punten die zich voordoen, de huidige re- geringsconstellatie politiek sterk. Het kabinet is er de laatste tijd in politiek opzicht en ook in regeervermogen ster ker op geworden. Speciaal de regeer kracht van minister De Pous achtte hij terecht geprezen. Een regering moet nu eenmaal een zekere robuustheid hebben. Juist omdat op dit punt wel eens gemis is gecon stateerd, achtte dr. Berghuis het verblij dend, dat het kabinet die robuustheid de laatste tijd meer heeft verkregen. Om voldoende allure te hebben zal een kabi net zowel een goed gemeen overleg met de Staten-Generaal moeten voeren als een eigen zelfstandige positie moeten handhaven zonder een commissie uit de Staten-Generaal te worden. Voor dr. Berghuis was de dankbaar heid voor onze in de oorlog herwonnen vrijheid gemengd met een zeker heim wee naar de bezettingstijd, die rijk was door ongecompliceerdheid. Wij wisten toen waar het om ging. Zo werd een po litiek leven in grote stijl bereikt. Tot zijn teleurstelling is de hoop op een christelijk-natiönale partij niet in ver vulling gegaan. Het Partij Convent der Anti-Re volutionaire Partij sluit de rij van congressen, welke de regeringsver- wante partijen in de afgelopen we ken hebben gehouden. En ook hier is de gelegenheid aangegrepen om een tussentijdse balans" op te maken over de politieke situatie, zoals die zich sinds het optreden van het kabinet-De Quay heeft ontwik keld. De partijvoorzitter dr. Berghuis heeft daar gisteren de bijeenkomst mee geopend. Hij liet geen twijfel bestaan over zijn instemming met de „hoofdlijn" van het thans ge voerde beleid, nl. om zoveel als mo gelijk is het accent te leggen op de verantwoordelijkheid van het par ticuliere volksleven zelf. Dit is in derdaad het strategisch sterke punt voor het huidige kabinet. En waar dr. Berghuis tevens met voldoening meende te mogen constateren, dat het kabinet er in politiek opzicht én in regeervermogen sterker op geworden is, is het begrijpelijk dat hij te meer zijn best deed om deze strategische sterkte voor een onder mijning door moeilijkheden in wat hij het tactische vlak noemde te be hoeden. In dit opzicht uitte hij zich aan merkelijk constructiever dan zijn on langs congresserende christelijk-his- torische collega mr. Beernink. Ter wijl de laatste zich leek te beijveren om het aantal al dan niet vermeende „knelpunten", die naast de hoofdlijn liggen, zo groot mogelijk te maken, beperkte dr. Berghuis zich tot twee onderwerpen: de toto en de Mam moetwet (met het overigens ver standige voorbehoud, dat hij de com merciële televisie niet noemde, om dat het regeringsstandpunt nog niet bekend is). Met deze soberheid is het belang van de Nederlandse po litiek slechts gediend. Wie het tegen deel betracht, bederft alleen maar de eensgezindheid over de hoofdza ken, zonder daarvoor iets vrucht baars in de plaats te stellen. Sympathiek in dr. Berghuis' rede was de wijze, waarop hij voor zijn twee knelpunten de atmosfeer zo zuiver mogelijk trachtte te houden, resp. te maken. Zo deed hij bij zijn eis aan de overige regeringspartijen, tegemoetkomendheid te betrachten aan het A.R.-standpunt inzake de toto - die hij geen halszaak vindt ook al zouden de A.R.'s tegen stem men - geen beroep op het gewicht van de A.R. gewetens- en gemoeds bezwaren, hetgeen ons een fijn trekje lijkt. Het zou de anderen niet ontsieren als zij blijk gaven, er niet temin wel rekening mee te houden. En wat de Mammoetwet betreft gaf hij op een hoffelijke manier zijn eigen Geestverwanten te ver staan, dat zij zich voor doorhollen hadden te hoeden; een daad die van politieke moed getuigt. Wat hij over dit onderwerp zei, dient overigens door alle betrokkenen ernstig over wogen te worden, met name, dat het wel dramatisch zou zijn, indien nu juist op het punt van het onder wijs de christelijke partijen uit elkan der zouden vallen, terwijl hun samen gaan niet slechts nu, maar vooral op langere termijn van zo wezenlijk be lang is. (Advertentie) (Advertentie) Rome verwacht U op de Olympische Spelen 1960 van 25 augustus tot 11 september. Geheel Italië en de Eeuwige Stad staan ook in dit jaar en tijdens ieder jaargetijde voor U klaar om U te ontvangen overeenkomstig hun traditio nele gastvrijheid. Inlichtingen: (E.N.I.T.) ROKIN 52 - AMSTERDAM-C. en alle reisbureaus LONDEN, 14 mei (AFP, Reuter, UPI) Het communiqué, dat de pre miers van de landen van het Britse Gemenebest aan het eind van hun con ferentie in Londen hebben uitgegeven, is ook ondertekend door de Zuidafri- kaanse vertegenwoordiger, minister Louw. Al zou het waar zijn, zoals „The Star" meldt, dat Louw eerst telefo nisch aan premier Verwoerd in Preto ria om toestemming voor deze onder tekening heeft gevraagd, dan nog moet men constateren, dat de premiers der andere landen de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek niet frontaal hebben aan gevallen. Wel wordt in het communiqué gezegd, dat de premiers „officieuze" besprekin gen hebben gevoerd over de „toestand van de rassen in Zuid-Afrika" en dat zij er tegenover minister Louw de na druk op hebben gelegd, dat het Geme nebest zelf een bondgenootschap is, dat veie rassen omvat. Zij hebben de wens uitgesproken, dat er goede betrekkingen zullen worden gevestigd tussen alle le den van het Gemenebest. Maar al is de frontale aanval uitge bleven, er is een flankbeweging uitge voerd, die t.z.t. veel drastischer gevol gen kan hebben. Op de aankondiging van Louw, dat in zijn land een referendum zal worden gehouden over de vraag, of Zuid-Afrika een republiek moet worden, hebben de premiers van de andere landen gerea geerd met de bepaling, dat Zuid-Afrika zodra het heeft besloten een republiek te worden, slechts dan lid van het Ge menebest mag blijven, indien alle an dere leden daarmee instemmen. Een dergelijke voorwaarde is vroeger b.v. aanlndiëen Ghana niet gesteld en de conclusie ligt voor de hand, dat ver scheidene leden van het Gemenebest hun goedkeuring zullen weigeren, als Zuid-Afrika onverkort vasthoudt aan ztjn apartheidspolitiek. Minister Louw heeft in Londen giste ren besprekingen gevoerd met de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, die later in dit jaar een bezoek aan de Unie zal bren gen. CHICAGO, 14 mei (UPI) Dr. Meivin Blaurock, een Amerikaanse neuropsy- chiater heeft vandaag de „slaapverwek ker" laten zien, die hij als eerste Ame rikaan heeft weten te bemachtigen door een beroep op premier Kroesjtsjev. De Russische vinding, een klein com plex van schjjven, draden en electroden, zendt een monotone, trillende golf van de ogen naar het achterhoofd. ,,Hjj ver oorzaakt een diepe slaap binnen tien minuten en zorgt ervoor, dat de gebrui ker in slaap blijft zolang hp wil", aldus dr. Blaurock. 's L Op de omslag van het verslag over 1959 van de provincie Zuid- Holland prijkt het nieuwe pro vinciewapen met spreuk, zoals is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 30 december van het vorig jaar. Op de eerste vijftig pagina's van het verslag kan men lezen hoe de provincie aan haar wapen komt en waarom zij aan spraak kon maken op de zinspreuk „Vigilate Deo Confidentes" (Waakt op God betrouwend). Men is terug ge gaan tot 1572. het jaar, waarin de Staten van Holland op eigen gezag gingen regeren. Zij kozen als eigen embleem de Hollandse leeuw met een banier in de Hollandse kleuren. Deze figuur, voorstellende de Staten van Holland (de leeuw), die het vaderland (de Hollandse Tuin) verdedigt, werd op zegels en munten afgebeeld, Aan het eind van de achttiende eeuw raak te het gewestelijk wapen in discre- diet, wat ook na 1795 nog het geval was, omdat men vreesde voor een op leving van het oude provincialisme. Pas in 1947 werd aan de provincie Zuid-Holland officieel het oude wapen toegekend: in de daaraan voorafgaan de jaren had men zich er niet zo voor geïnteresseerd. De zinspreuk „Vigila te Deo Confidentes" is in de tweede helft van de zestiende eeuw in Hol land in zwang gekomen. Hij werd voor het eerste geplaatst rond de afbeelding van Prins Willem I op een Hollandse Daalder van 1585. (zie afbeelding). Daarna werd de spreuk herhaaldelijk gebruikt in combinatie met het gewes telijk wapen. Dat na de tweede we reldoorlog het wapen opnieuw is in gevoerd, wil niet zeggen, dat het oude provincialisme weer de kop heeft opgestoken. Het moet eerder gezien worden als een embleem van een ge meenschapsgedachte, die haar oor sprong zoekt in het verleden. Tevens wil men hierdoor uiting geven aan het besef, dat een provincie toch iets meer is dan alleen een administratief district. Het oude wapen kan men o.a. aan treffen op het magazijn van het minis terie van Oorlog aan de Paardemarkt te Delft, waarvan wij een foto af- af drukken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii evrouw Elisabeth De Jong-Kee- sing, de schrijfster van het Boe kenweekgeschenk „De Zalen- van leven en dood, houdt haar het pro bleem tussen Oost en West intens be zig. Zij spreekt niet over haar plan nen en verwachtingen, maar op aan dringen onzerzijds zegt zij te hopen, nog eens een toneelstuk op het grote llliliillllllllllllllllllilllillilliiilillillllllllllllllliililiiiiiiiiliiiiil Zijne Excellentie na ampel beraad doen weten, dat een en ander wat haar betreft niet nodig is.Het schoorsteenve gen en het glazenwassen is naar haar mening een eenvoudige bezigheid, die hier en daar misschien wel eens een enkeling tot kwade trouw maar nau welijks tot beunhazerij kan brengen. Wat de glazenwassers betreft is de commissie verdeeld. De meerderheid is er weliswaar van overtuigd, dat de klant in staat geacht moet worden om te constateren of z'n ruiten schoon zijn, maar enkele leden zijn van mening, „dat voor de uitoefening van het gla zenwassers- en schoonmaakbedrijf een zodanige bekwaamheid is vereist, dat voor het weren van beunhazen niet uit sluitend mag wórden vertrouwd op de selectie door de afnemers". Zo ziet U, wij zijn niet zulk een proper volkje, want er schijnen nog steeds „groepen" te zijn, die niet in staat zijn te beoordelen of hun raam wel schoon is, zoals wij in het blad „De Nederlandse Industrie" gelezen hebben. man", is een soms wat stille, maar toneel te krijgen. Want toneel is haar steeds charmante vrouw, die, voordat grote liefde. - - Terugkomend op „De Zalenman" vertelt zij waar deze novelle voor het eerst vorm kreeg. Dat was op de lo geerkamer van de Rosastichting in Nijmegen, waar zij verbleef in 1958 toen zjj gecommitteerde was bij het afnemen van hoofdacte-examens. Een jaar later kreeg zij voor acht maan den strikte zwijgplicht, toen zij ver nam, dat „De Zalenman" was be kroond. Dit moest zij zover doorvoeren, dat zjj, om geen achterdocht te wek ken, bjj haar boekhandelaar met een onbewogen gezicht het geschenk 1960 aanvaardde. Een benauwd ogenblik, waaraan ze nu met plezier terug denkt. zij iets zegt, haar woorden zorgvuldig kiest om daarna prachtig verzorgd Nederlands te spreken. Dit is echt niet zo maar het gevolg van het feit, dat zjj de vaderlandse letteren be studeerde zjj is docente aan het Vossius-gymnasium in Amsterdam maar allereerst van haar liefde voor onze taal, zoals die genegenheid ge bleken is uit haar novelle, welke be kroond werd. Wie het verhaal heeft gelezen, zal bekenen, dat hier iemand aan het woord is, die het fascineren de levensmysterie, de tragiek van de kleine mens, in een poging het te door gronden, met verwondering en stille verbazing heeft gadegeslagen en die bovendien in staat blijkt evocatief het navrante in een mensenleven voelbaar te maken. Haar verwondering om de vorm, die het leven in de medemens kan aannemen, stoelt op een wijsheid, Rotterdam wordt een dezer dagen de grootste mobiele kraan, die ooit in ons land werd gebouwd, naar Italië geëxporteerd. Óver de bouw heeft men ruim zes maanden gedaan. Hieruit blijkt-duide lijk, dat dit hijswerktuig een niet iede re dag voorkomend produkt is van de Nederlandse kraanbouwwereld. Wanneer men dit gevaarte op rups banden met zijn twintig meter lange grijparm boven zijn omgeving ziet uit torenen, vraagt men zich af, hoe het vervoer zal moeten geschieden, voor al ook als men bedenkt, dat tijdens de tocht naar Milaan verschillende ELISABETH DE JONG—KEESING die het gevolg moet zijn van wat het leven zelf haar tot nu toe heeft ge schonken. En dat is niet alleen vreug de geweest. Mevrouw De Jong-Keesing heeft aan de wieg gestaan van het bekende Kee- sing's Historisch Archief, toen zij in de barre winter van 1929 met haar broer op het idee kwam, de geschiede nis van die koude dagen te beschrij ven en haar vader aldus op de gedach te kwam een historische documentatie aan te leggen. Zij is Amsterdamse van geboorte en heeft vanaf haar tien de jaar de onweerstaanbare behoefte gehad te schrijven. Het leven zelf wil de het voorlopig anders. Zij verbleef zeven jaar op Malakka (1939-1946). Tijdens de Japanse bezetting verloor zij daar haar echtgenoot, die het slacht offer werd van de bezetters. Het was voor haar wennen aan de wereld in de meest zware zin van het woord, toen zij met haar dochtertje naar haar ge liefde Amsterdam terugkwam. Zij be gon eerst regelmatig te publiceren in de jaren '50; een Bekroond toneel stuk: „De Chinese Beeldjessnijder", daarna in Kritisch Bulletin, in Maat staf („De Stoet", een novelle, die aan de „De Zalenman" verwant is), ver zen in De Gids, publicaties in De Nieuwe Stem, vertalingen van Chinese gedichten en onlangs een serie reis verhalen over China in de Nieuwe Rot terdamse Courant. Naast het mysterie en van de grootste en oudste ho- telbedrijven in het toeristenstad- je Valkenburg, hotel „Schaep kens van St. Fyt" bestaat vijf en ze ventig jaar. Het ontstaan en de groei van dit bedrijf waren afhankelijk van twee feiten: een kinkhoestepidemie en een gebroken ruitje. In 1885, het jaar waarin landbouwer Jean Laurens Schaepkens in het hu welijk trad met Elisabeth Sophie van St. Fyt en beiden een vriendelijk huis je in de zgn. Leemkuil betrokken, brak in een van de Valkenburgse ho tels, waar enkele kinderrijke gezin nen logeerden, kinkhoest uit. Een van deze gezinnen week uit naar de wo ning van het pasgetrouwde paar, dat daardoor op het idee kwam een hotel- bedrijf te stichten. De bescheiden wo ning werd in 1922 uitgebreid tot een hotel met ruim veertig kamers. In dat jaar brak in de eetzaal van het hotel op een stormachtige zondag een ruit. Schilder Jan Stevens zette een nieuwe ruit in en kwam daardoor in contact met hotelier Schaepkens, die plannen had om zijn bedrijf te verkopen, om dat zijn huwelijk kinderloos gebleven was. Jan Stevens daarentegen had vijf zoons. Met het oog op hun toe komst kocht hij hotel „Schaepkens van St. Fyt" aan. Onder de leiding van zijn zoons, van wie er nog vier met de exploitatie belast zijn, is uit bedrijf tot een groot hotel met hon derdtien kamers uitgegroeid. Sinds 1955 heeft het zich ook ontwikkeld tot een culinair en gastronomisch cen trum, waar elk jaar de Horeca-beurs voor het Zuiden wordt georganiseerd. Wij zijn een proper volkje. Wij boenen onze huizen, ramen en stoepen. En onszelf. Tóch zijn er gevaren! Waarom zou de Commis si adviezen Vestiginsregelingen zich anders bezig hebben moeten houden (en nog wel voor de tweede keer) met de vraag of vaststelling van vestigings- besluiten voor het schoorsteenvegers- bedrijf en het glazenwassers- en scho maakbedrijf wenselijk is? Op 7 januari 1958 kwam er een brief van de staatssecretaris van Economi- scht Zaken (om precies te zijn o. 30918, MSWVWV) inzake het verzoek tot vaststelling van bovengenoemde vestigingsbesluiten ingediend door de betreffende organisaties en op 7 januari j.l. heeft de Commissie aan SS&tfF' I •■V-'CV Y-. s' III agpalfpjfjfr'W; tunnels en viadukten gepasseerd moe ten worden. Men heeft hiervoor de be schikking over twee zgn. Kuilspoor- wagens, een speciaal type wagen, waarvan er in totaal maar zes bjj de v er sen ill end e spoorwegonderneming gen in Europa in gebruik zjjn. Dit enorme mobiele hjjswerktuig kan behalve voor het hjjsen van lasten aan de haak, eveneens gebruikt wor den als grjjperkraan voor het over slaan van stortgoederen en als mag neetkraan (een complete electromag- neetinstallatie is ingebouwd) voor het overslaan van jjzerschroot en het sor teren van materialen. Wanneer hij tjj- dens het gebruik in een der grootste metaalbedrijven van Milaan, een be- drjjf waar vjjftien duizend arbeiders een dagtaak hebben, aan de verwach tingen voldoet en daar ziet het ge zien de robuste en degelijke construc tie wel naar uit dan ligt het in de bedoeling dat binnen afzienbare tijd nog enkele van deze kranen aan Italië worden geleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7