Achter een gevel van rust blijft W.-Berlij n vol zorg Nixon onderstreept nut van verkenningsvlucht De Gaulle wordt gezien als verdediger van de status quo Het tijdstip is altijd fout, als je gepakt Premier Verwoerd in Z.-Afrika uit het ziekenhuis ontslagen Indonesische marine oefent H Moskou boos op Zwitserland Vijf weken na de aanslag Nieuwe verliezen voor Labour Weer onlusten in Turkse steden Touwtrekken om Mau-Mau-leider DIALOOG IN DE LUDWIGSK1RCHE Houdt uw haar gezond met In het oosten van de archipel In Kenia van Perzie MAANDAG 16 MEI 1960 PAGINA t> WEST-BERLIJN. 15 mei Wie HAIR TONIC HAIR TONIC Minister Luns lid van het hof van Franc-Pineau - Middel eeuwse ceremonie op Oud-Wassenaar Carnaval de Montmartre in Den Haag Gildefeest Paul Brand 75 Polderrally voor nieuwe Voorburgse kerk vandaag in de zon over de Kurfürstendamm slentert, kan zich moeilijk voorstellen, dat morgen deze onbezorgde stad mee de inzet vormt van een topconferentie, waarvoor bijkans de gehele politieke wereld naar Parijs is gevlogen. Bur gemeester Willy Brandt beeft natuur lijk donderdag in een even lange als vervelende rede voor bet Abgeordne- tenbaus nog wel weer eens gezegd, boe de West-Berlijners erover den ken, maar verder valt er uiterlijk wei nig te beleven. De dagbladen bren gen de laatste Parijse berichten glas bard op de binnenpagina's en de aal- dunne Italiaanse mannequins, die bier op bet ogenblik de nieuwe win termode showen, schijnen voor ben veel belangrijker. In Oost-Berlijn is dat anders. Men is de Brandenburger Tor nog niet on derdoor of men wordt overdonderd door een lawine van vlaggen, span doeken. leuzen, strijdkreten en plak katen. Ze zijn zo talrijk, dat men zon der enige overdrijving mag zeggen dat de Stalinallee letterlijk rood ziet. Eerlijkheidshalve moet men daarbij op de datum letten. Wtj hebben hier pas een met daverende tanks „opgesmukte" 1-mei-viering achter de rug en ook de achtste mei de dag der Duitse capi tulatie is op de Marx-Engelsplatz niet onopgemerkt voorbjj gegaan. West- Berlijn heeft echter ook 1 mei gevierd. Minstens even massaal, maar daar is van de versiering niets over. Berlijn- Oost daarentegen davert van de steeds weer in rood, zwart en gele letters her haalde kreet: „Wjj eisen van de top conferentie de demilitarisering van West-Berlijn en vrede voor beide delen van Duitsland". Wanneer men terug in West-Berljjn deze leuze herhaalt, blijken kalmte en zorgeloosheid, nonchalance en nuchter heid voorgewend. Achter een gevoel van rust verbergt zich een wereld van angst. Men mag, sprekend over de sta tus van Berlijn, geen grapjes maken. Zelfs het beroemde literaire cabaret „Die Stachelschweine", dat nu al tien jaar lang met alle interne Duitse pro blemen de draak steekt, is op dit punt doodernstig. Robert Gruner, de groot ste komiek van het gezelschap, krijgt tranen in de ogen en het in het kleine bedompte zaaltje aan de Rankestraat opgepropte publiek houdt de adem in. Over de Marx Engelsplatz immers op nauwelijks twee kilometer afstand daveren op 1 mei de tanks en begrijpt het Westen wel....? Dat Is de vraag: begrijpt het Westen wel? Begrijpt het, zoals een hoogge plaatste katholieke prelaat het formu leerde, dat liet vrije Berlijn voor de al tot op een derde van haar getalssterkte vermorzelde Kerk in het Oosten het laatste flakkerende licht is van de hoop? Begriint het, dat West-Berlijn voor de uit elkaar gerukte gezinnen het en'ge bereikbare ontmoetingspunt is? Begrijpt het de ellende in het vluchtelingenon- vangcentrum Marienfelde? Alleen in de laatste vijf dagen 3300 vluchtelingen, Uit deze bezorgdheid, uit deze angst om niets meer te verliezen van het weinige, dat men heeft be houden, groeit die schijnbaar noncha lante zelfverzekerdheid, waarmee èn het Auswartige Amt in Bonn en zijn ge volmachtigde in Berlijn, dr. Vockel spreken over de topconferentie. Men moet wel. Het Westen, zo zegt men. zal niet zo dwaas zijn ook maar een stap toe te geven. Demilitairisering van West-Berlijn leidt vroeg of laat tot ver dwijning van héél Berlijn in de DDR. En dat aan de andere kant de Russen ook maar een handbreedte zouden wij ken, is iets wat geen West-Berlijner ge looft. Het vraagstuk-Bertijn kan Immers al leen dan worden opgelost, wanneer het gehele Duitse probleem aan de orde komt. Als èn in Oost èn in West door vrije verkiezingen de zelfbeschikking zou worden geëffectueerd, die naar ieders overtuiging de hereniging van Duitsland tot gevolg zou hebben. Doch dat is een droom. Geen politicus, geen journalist en geen West-Berlijner, die denkt, dat dat nu ook maar enige kans maakt. In de DDR wordt de collectivi- sering van de landbouwbedrijven steeds verder doorgevoerd. Oost-Berlijn, dat in economise, op zicht beslist minder bij West-Berlpn ten achter staat dan enige jaren ge leden, is op dit vlak met handen en voeten aan zijn achterland gebonden en West-Berlijn is geheel geïntegreerd in de Bonds-republiek. Dus: status quo. In Parijs voor Berlijn geen ver anderingen. Ook geen kleine. De toekomst van Berlijn en daarmee de toekomst van Duitsland ligt in ne velen en wjj hebben geen mens gevon den die er zelfs maar van droomt dat de zon zal doorbreken. Vandaar spoedig cl die schijnbare rust, die politiek nood zakelijke zelfverzekerdheid van: wij houden wat wij hebben. Doch wie na gaat, hoe nauwkeurig burgemeester Brandt in zijn jongste rede alle Weste lijke verzekeringen, dat aan de status van Berlijn niet zal worden getornd, heeft opgesomd (zelfs een op de dag van de zitting van Selwyn Lloyd ont vangen brief was bij het rijtje niet ver geten), begrijpt, dat die nuchterheid spanning verbergt. Wie uit Amerika vliegt, komt van zover Kan hij alle valkuilen ontdekken? Het Is dan ook opmerkelijk, dat in alle gesprekken waarin men getuigt van zijn zekerheid, dat Parijs niets zal ver anderen, steeds weer de naam opduikt van generaal de Gaulle. Als Berlijn van iemand verwacht, dat hij de status quo tegen alle aanvallen in zal handha ven, dan van hem. Maar zelfs als men nu de West-Ber lijners zou kunnen verzekeren, dat in derdaad de status quo ongeschonden blijft, ja dat misschien zelfs toch nog kleine verbeteringen zouden kunnen worden bereikt, bij voorbeeld op het stuk van de verkeersfaciliteiten, dan nog blijft achter die gevel van rust het hart vol zorgen. De woedende stem van Khroesjtsjev in zijn jongste redevoerin gen heeft hier meer indruk gemaakt dan bij ons. Nog altijd bestaat zijn dreige ment, dat hij dwars tegen alle interna tionale afspraken en overeenkomsten in met de DDR een afzonderlijke vrede zal sluiten. Het kan natuurlijk niet. zegt men. Het Westen zou het nooit toe staan. Doch alleen ai de gedachte, dat het IJzeren Gordijn met een ratelen de slag voor de Brandenburger Tor zou kunnen dichtslaan, vervult velen met zorg. De bezetting van Oost-Duits- land duurt immers al drie jaar langer dan het gehele Hitier-Regiem. Wat daar door werd vernield en onttakeld kan niemand overzien. De gezamenlijke bisschoppen schreven in hun jongste Vastenbrief: „De Kerk kan U niet zeg- Advertentie) Onthaal uw haar op Old Spice Hair Tonic. Dat is nodig! Elke dag' Want Old Spice Hair Tonic voorkomt roosvorming. Het geeft uw haar nieuwe glans en houdt het in model. vanaf f 4.95 S H U L T O N R O .C K F E L IER CE NIER NEW Y O R K HOT SPRINGS, 16 mei (Reuter) In een toespraak, die de vice-president der Verenigde Staten, Richard Nixon, op een besloten vergadering van za kenlieden te Hot Springs in Virginia heeft gehouden, heeft hij de vlueht van de Ü-2, die boven Rusland is neerge haald, „zeer openhartig" verdedigd. De aanwezigen deelden later mee, dat Nixon gezegd heeft, dat dergelijke vluchten in de afgelopen vier jaar be langrijke inlichtingen hebben opgele verd, waaronder honderdduizenden fo to's, die op geen andere wijze hadden kunnen worden verkregen. Over de omstandigheid, dat het vliegtuiginci- PRETORIA, 16 mei (Rtr., UPI) De premier van Zuid-Afrika, dr. Hen drik Verwoerd, is zaterdagavond ont slagen uit het Algemeen Ziekenhuis te Pretoria, waar hij na de revolveraan slag op zyn leven werd verpleegd. Hij is in een politieauto overgebracht naar zijn ambtswoning. De overbrenging ge schiedde pas, nadat de politie had vastgesteld, dat zich in de omgeving van het ziekenhuis geen verslagge- i. D< het ziekenhuis geen vers of fotografen meer ophielden. De thuiskomst van Verwoerd geschiedde zo onverwacht, dat zelfs zijn vrouw te voren niet was ingelicht. Zjj trof haar man thuis in zijn bed aan, toen zij te rugkeerde van een officiële plechtig- ugl heid in Pretoria. Gisteren is het laatste officiële me dische bulletin over de premier uit gegeven. Daarin wordt zijn gezond heidstoestand „uitstekend" genoemd. Voor zijn vertrek uit het ziekenhuis heeft Verwoerd zich zelfstandig kun nen aankleden en de treden van de stoep voor zijn ambtswoning heeft hij zonder hulp beklommen. De twee kogels, die vijf weken gele den bij de aanslag te Johannesburg zijn hoofd binnendrongen, zijn daaruit vori ge week verwijderd. Volgende maand zal Verwoerd nog een operatie aan zijn rechteroor ondergaan, maar volgens Reuter zal dat uitsluitend om „estheti sche redenen" gebeuren. Een van de voornaamste beslissin gen, waarvoor Verwoerd zich thans geplaatst ziet, is, of de apartheidspo litiek in haar tegenwoordige vorm nagenoeg moet wórden gehandhaafd, dan wel of fundamentele wijzigingen gewenst zijn. Het nationalistische dagblad „Die Burger" heeft enkele dagen gelden al vastgesteld, dat de term „apartheid" om tactische redenen niet langer bruik baar is. Het blad spreekt in plaats daarvan nu over „rasbeskerming" en „saambestaan", maar bedoelt in we zen hetzelfde. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Dag Hammarskjöld, die van een meerderheid in de Veiligheids raad opdracht heeft ontvangen een on derzoek ter plaatse in te stellen, heeft bekendgemaakt, dat bij de besprekin gen, die hij te Lond enmet de Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse za ken, Louw, over de rassenkwestie heeft gevoerd, t.z.t. in I retoria zal voortzetten. Eerst zal hn in juli de zit ting van de Economische en Sociale Raad bijwonen. dent zich zo kort voor de topconferen tie beeft voorgedaan, zei Nixon: „Het tijdstip is altijd fout, als je gepakt wordt." Overigens geloofde hij niet, dat het incident het resultaat van de topcon ferentie zou beïnvloeden. MOSKOU, 16 mei (Reuter) Radio- Moskou heeft een samenvatting gege ven van enkelen verklaringen, die de piloot van het neergeschoten Ameri kaanse verkenningsvliegtuig, Francis Gary Powers, bij zijn verhoor heeft afgelged. Hij zou gezegd hebben, dat hij werkte voor een militaire inlichtingendienst, die bekend staat onder de codenaam „Eenheid 10-10" en die wordt geleid door een zekere kolonel Shelton. Po wers zou gezegd hebben, dat hij ver scheidene keren langs de grenzen van de Sovjet-Unie met Turkije, Afghanis tan en Pakistan heeft gevlogen. Bo vendien zou hü drie of vier vluchten boven de Zwarte Zee hebben uitge voerd om de signalen van Russische radio- en radarstations te peilen. Powers gaf volgens radio-Moskou als zijn maandsalaris 2400 dollars op. MOSKOU, 16 mei (Rtr, AFP) De Sovjet-Unie heeft Zwitserland ervan beschuldigd, dat het de uitwijzing van twee Russische diplomaten heeft door gedreven, zonder dat het de bewijzen kon overleggen, dat het tweetal zich aan spionage heeft schuldig gemaakt. De Russische regering spreekt van een „provocatie", die door Zwitser land op touw is gezet in een periode, waarin Washington koortsachtig pro beert de aandacht af te leiden van de ongelukkige positie, waarin het door het neerschieten van de U-2 is geraakt. YUMA, 16 mei (UPI) Nabij Yuma in de Amerikaanse staat Arizona heeft het Amerikaanse leger zaterdag een onbemand draadloos te besturen straalvliegtuig van het type SD-5 (ook wel aangeduid als AN-USD-5) beproefd Dit is een van vleugels in pijlstelling voorzien vliegtuigje met een Pratt en Whitney straalmotor, dat als tactische verkenner is bedoeld. Het vliegtuigje is voorzien van elektronische instru menten en optische apparatuur met be hulp waarvan het over een uitgestrekt gebied met zeer hoge snelheid gege vens kan verzamelen. Door zijn hoge snelheid is het een zeer moeilijk te ra ken doelwit. Het heeft een grote actie radius. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 mei Van de zaterdag gehouden verkiezingen voor de resteren de tweehonderd stedelijke gemeentera den van Groot-Brittannië zijn alle resul taten nog niet binnen, maar de beschik bare cijfers wijzen wederom uit dat La bours positie ernstig verzwakt is. Tot op dit moment bedraagt de nettowinst voor de conservatieven 550 zetels, het netto verlies van Labour bedraagt 638 zetels, de netto winst voor de liberalen 81 zetels. De opkomst ter stemming was, zoals altijd bij dit soort verkiezing gen, niet groot, en bedroeg in sommige gevallen nauwelijks 25 procent. gen, hoe U zonder moeilijkheden en zon der nadelen kunt verder leven. Zr toont U echter hoe U met een eerlijk gewe ten en in ongehuicheld geloof Uw weg naar de eeuwige heerlijkheid kunt gaan". Deze voorzichtige woorden hebben in Berlijn diepe indruk gemaakt. Zij door lichten de huidige situatie met pijnlijke helderheid. Als handhaving van de sta tus quo het meeste is wat Berlijn van de topconferentie mag verwachten, dan z^l daardoor de toestand in de Oostzone voortduren en dus verergeren. Daarte gen is geen kruid gewassen. Een hogere CDU-functionaris zei: „Men kan met lijken geen lijken bevrijden". Daarom is het zonnige Bei-lijn van daag niet zo zorgeloos als het schijnt. Daarom heeft kardinaal Döpfner van morgen èn in Oost èn in West een korte herderlijke brief doen voorlezen, waarin hij zijn diocesanen vraagt de topconferentie te begeleiden met hun gebeden en offers, opdat de onder handelingen mogen geschieden in een geest van waarheid en matiging. Daarom misschien ook vanmorgen in de Sankt Ludwigskirche die kapelaan, die in de Kindermis met zijn gehoor een dialoog opvoerde. Wie zorgt voor de vrede in West- Berlijn? Der Oberbürgermeister. Wie zorgt voor de mensen in Rus land? Herr Khroesjtsjev. Kinderen, steekt eens je vinger op. Heeft iemand van jullie ooit voor Khroesjtsjev gebeden? Geen vinger. Zullen we het dan nu doen? ALBERT WELLING. DJAKARTA, 16 mei (Reuter) De Indonesische marine houdt vloot- en landingsoefeningen in de oostelijke wa teren van Indonesië, aldus heeft de In donesische marine gisteren bekendge maakt. Aan deze oefeningen, de opera tie- „Waspada" („Geweld"), wordt deel- §enomen iloor torpedobootjagers, torpe- oboten, duikboten, mariniers en vlieg tuigen van de marine en de luchtmacht. De vlootoefeningen bestaan uit het be schermen van konvooien,'het leggen van mijnen, het lanceren van torpedo's door duikboten en motortorpedoboten. De woordvoerder van de Indonesische marine, majoor Imam Sudjono, heeft gisteren in antwoord op de vraag, of de ze oefeningen iets te maken hebben met de Nederlandse militaire maatregelen ten aanzien van Nieuw-Guinea gezegd: ,,U moet er zelf maar een uitleg aan ge ven, maar het is wel zo, dat deze ope ratie de meest omvattende is, die de In donesische marine tot dusver heeft on dernomen". Zoals bekend, zullen over enige tijd HR MS vliegkampschip „Karei Door man" en twee andere Nederlandse oor logsschepen naar de wateren rondom Nieuw-Guinea gaan. De Indonesische marine is klein maar neemt snel in sterkte toe. Het grootste opperviakteschip is de torpedobootjager. In het laatste jaar zijn een duikbootaf deling en een luchtvaartdienst aan de marine toegevoegd. IZMIR, (Smyrna) 16 mei (Reuter) In de Turkse havenstad Izmir zijn giste ren vele mensen gewond geraakt en 18 gearresteerd bij botsingen tussen aan hangers van de regering en van de op positie tijdens een toespraak van pre mier Menderes. Ook In Ankara was het weer onrustig. Menderes, die een tournee door het land maakt, arriveerde gisteren per vliegtuig in Izmir, Aanhangers van de oppositionele republikeinse volkspar tij poogden tijdens ien toespraak van Menderes tot een menigte die hem ver welkomde, een betoging tegen de rege ring op touw te zetten. Zij raakten slaags met aanhangers van de regerende de mocratische partij. Politie en militairen kwamen tussenbeide. In zijn rede zei de Turkse premier o.m., dat een verande ring van het bewind slechts door ver kiezingen en niet door opstand teweeg gebracht kon worden. NAIROBI, 16 mei (Reuter) Jomo Kenjatta, de gevangen leider van de Mau Mau, Is zaterdag gekozen tot voor zitter van de voorgestelde Keniase „Afrikaanse Nationale Unie". Keniase nationalistische leiders hebben gisteren besloten, een beroep te doen op alle ge kozen Afrikaanse leden van de,wetge vende raad om af te treden, tenzij de gouverneur van Kenia toestemming geeft voor een bezoek aan Kenjatta. Waarnemers zijn van mening, dat de verkiezing van Kenjatta slechts een symbolisch gebaar is, omdat gouver neur Sir Patrick Renison verklaard heeft, dat hij niet wordt vrijgelaten. Dit gebaar zou er echter toe kunnen leiden, dat het bestuur van Kenia de partij, die thans de steun geniet van alle vooraan staande neger-politici in Kenia, ver biedt. De verkiezing van Kenjatta geschiedde in een besloten vergadering te Kiam- boe, in de buurt van Nairobi. James Gltsjoeroe, een vriend van Kenjatta, werd tot waarnemend voorzitter en Tom Mboya, eveneens een aanhanger van Kenjatta, tot secretaris-generaal geko zen. Amerika Een driedaagse zitting van de Commissie van On-Amerikaanse Ac tiviteiten van het Huis van Afgevaardig den te San Francisco hèeft tot relletjes aanleiding gegeven. De commissie stelde een onderzoek in naar communistische activiteit in noordelijk Californië. Voor het stadhuis kwam het tot gevechten tussen betogers, die „Sieg Heil" riepen en de politie. Vijftien mensen zijn ge wond; er zijn 67 arrestaties verricht. (Rtr). inister mr. J. M. A. H. Luns is zaterdag tezamen met de grootmeester van het huis van de koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, en staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp geheel volgens de tradities van de middeleeuwse Cours d'Amour op kasteel Oud-Wassenaar geïnstalleerd als lid van „het hof van het vorstendom Franc-Pineau". Dit denkbeeldige vorstendom werd tien jaar geleden opgericht met het doel om in Frankrijk en in het buiten land meer bekendheid te geven aan een bepaalde wijnsoort, die gemaakt wordt in het gebied van Charentes, namelijk de „Pineau des Charentes", een wijn die gemengd is met cognac. De „regering" van dit „vorstendom" bestaat onder meer uit de Due de la Rochefoucauld, erevoorzitter, de Com- te d'Herbemont, prins van Franc-Pi neau en de Marquis de Amodio, groot kanselier. De zitting begon met een diner, waaraan ongeveer tachtig personen deelnamen. Zij werden geserveerd door bedienden in oud-Franse livrei. Hierna ving de „Tenue de cour" aan, waarin de drie nieuwe leden werden geïnstalleerd. Zij moesten onder meer luisteren naar het reciteren van een gedicht over de wijn en daarna de naam van de dichter noemen. Ook werden hun de gouden stelregels van het vorstendom voorgelezen. Het hof en andere hogere functionarissen droegen bij deze plechtigheid een prachtig middeleeuws gewaad, be staande uit een lange zwarte mantel en een jachtmuts met veer. Na de in stallatie werd de plechtigheid besloten met een bal. Eerder op de dag waren de graaf d'Herbemont (op de foto links naast minister Luns) en zijn groot ge volg in staatsiekleding aanwezig op een carnaval in Parijse sfeer, dat vol spotternij en zotheid werd gevierd op de tentoonstelling „Gast en Gastheer". Op het Haagse Place du Tertre werden in hoge aanwezigheid van de keizerin van Montmartre, mevrouw Utrillo (de moeder van de beroemde schilder)drie ereburgers van dit dorpse staatje in stedelijk Parijs be noemd. De hoge eer viel te beurt aan de rechter in het internationaal ge rechtshof Henrique Armand d'Ugon, aan de voorzitter van de tentoonstel ling, de heer J. Pronk en aan de ar chitect van „Gast en Gastheer" de heer Hanc. Pieck. Vloedgolven van welbespraaktheid, erewq'n en „accola des" omspoelden de verheugde slacht offers van deze plechtigheid en de dikke hagen van juichende toeschou wers. Op onnavolgbare vals-muzikale manier bliezen „de pompiers" - brand weerlieden van Montmartre - van on der hun koperen helmen uit fanfares en eremarsen. De graaf d'Herbemont werd door burgemeester Pierre Labri- que als sluitingsstuk van het Haagse bezoek tot gevolmachtigd minister en ambassadeur van Montmartre voor al le landen van de wereld benoemd. Daarna volgde een vrolijk carnava lesk feest geheel in de stijl van de Place du Tertre, waarbij Je burge meester wel zijn grijze hoge hoed, doch niet zijn humeur en zeker niet zijn dorst verloor. dat zal aanleiding zijn om zijn en haaf niet te onderschatten rol in de jonge re geschiedenis van de katholiek» emancipatie na te gaan. Nu het fees' dus toch is uitgelekt, is er reden ort> persoonlijker te blijven. Of althans buiten de uitgeversactiviteit, want hoeveel is er persoonlijk in het leven van een man, die, hoe rustig en be schouwelijk hij nu ook kan praten, zijd leven iang blijkbaar gedreven is ge* weest om het bewuste leven van de ge meenschap, waarin hij thuis hoorde» te activeren. De laatste jaren is zijn leven w* Tromgeroffel en geklapper van vendels verstoorden zondag de vredige rust, die veelal het mid den-Brabantse dorp Oirschot ken merkt. Maar de Oirschottenaren wa ren in het geheel niet geschokt door dit geroezemoes, dat hun dorp óp de ze warme lentedag kwam vullen. In tegendeel. Ze hebben er met volle teugen van genoten. Het was dan ook hün dag, de gilden-kwartieren dag, waarop vierendertig schuttersgilden van „het kwartier van Oirschot" de strijd aanbonden. Het is, zoals uiteraard te verwachten viel, een bijzonder schoon feest ge worden. Het begon in de majestueuze Sint Vituskerk, waar het ritueel der gilden aan de solemnele Hoogmis nog meer luister bijzette. De vendeliers van het Oirschotse gilde Sancta Barba ra brachten aan koningen en hoofd- IIILIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllll" mannen en geestelijke en wereldlijke gezagsdragers bij het betreden van de kerk de vaandelgroet. Onder de ge welven van de oude raadhuiskelder werd vervolgens de erewijn in de flon kerende glazen geschonken, waarna het voor de toeschouwers schoonste deel van de dag begon: het défilé voor de autoriteiten op de lommerrijke Markt en de tocht door het dorp van de kleurige stoet van hoofdmannen, ko ningen, dekens, raadsheren, tam boers, vendeiiers en gildebroeders naar het „strijdterrein" aan de zuid zijde van het Wilheiminakanaal. Hier, tussen de akkers en in het prille groen werden de gildebroeders, alvo rens zij de felle maar altijd sportieve strijd aanbonden, toegesproken door Oirschots burgervader de heer Stege, door kringvoorzitter Luyten en door de hurgemeesterse van de Beersen me vrouw G. Smulders-Beliën, die de feest rede hield. Wellicht ten overvloede ci teerde zij hierbij een regel uit Harriet Laurey's landjuweel-sonnet: „En ner gens ligt de glimlach zo gereed als waar de wereld Brabant heet." En terwijl de zon speels blikkerde op het koningsschild „De Pape gaaien", het gildezilver en de stan daarden, werd een indrukwekkende vendelgroet gebracht voor God, konin gin en vaderland, waarmee de banen opengelegd werden voor de schutters, voor wie nu geruime tijd niets belang- rijkers meer bestond dan de doelen, hoog in de schutsbomen. En nadat de strijd gestreden was, werden de café's in het dorp gevuld door de mannen In hun kleurige kledij en hier werd, onder het inspirerend genot van pin ten schuimend bier de strijd nog eens gerecapituleerd, een recapituleren dat in de kleinere kring van de diver se gilden nog vele gilde-avonden zal worden voortgezet. Paul Brand sr. had zijn vijf en ze ventigste verjaardag, die hij vandaag viert, binnenshuis wil len houden. Zijn uitgeverij, die hij in 1911 in Bussum stichtte, is volgend jaar aan het gouden jubileum toe en 'uiiiiiiiiifiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiin persoonlijker geworden, rustiger. G<jj wijd vooral aan lezen vier, VF kranten per dag, en boeken en eens hier of daar heen. Naar AJfjj sterdam bijvoorbeeld, waar hij na o* oorlog twaalf jaar gewoond heeft, waar wij hem nu pas nog ontmoet heF ben, bij de opening van de tentoodj stelling „de vijftig best verzorgde bo»J ken". Zijn uitgeverij is daar immef? ook bij vertegenwoordigd. Wonen do®' hij nu alle kinderen, drie zoons vier dochters, het huis uit zijn we»' in Bussum. Rustig bij een kopje koffie gezet®» heeft hij wat herinneringen opgehaald Herinneringen, die hem een genoeg»*! blijken te geven, dat bijna ondeugeh® lijkt. Hij moet ook wel een beetje ow deugend geweest zijn, om zo voorin® strevend op te treden als hij in jonge jaren al deed. Niet alleen in tVr uitgeversactiviteit, waarvan de me®»| te katholieke jongeren van die jar®"* profiteren. In 1918 stichtte hij in BUf] sum de vereniging „Geloof en Wetetj schap". Met dames in het bestuur. laatste kon toen echt nog niet. "f* moest ongedaan gemaakt word®J|J Niettemin heeft hij door deze acti?® teit toen de jongedame leren kenn®fj| die thans zijn vrouw is. Ook heeft W A* di Bouwpastoor Jac. M. Dijsselbloem van de Qoede Herder-kerk in Voorburg, gekleed in witte trui, was de eerste deelnemeaan de polder-rallye, die startte voor een tocht ten bate van zijn eigen nieuwe kerkgebouw. onderdtwintig equipes hadden zijn eerste commentaar. Hij deed het zich zondagmiddag met moto-nu al voor de vierde keer, maar had het toch wel erg moeilijk gevonden. '„Ik heb negen controles gemist, dat is dus niet al te best," aldus pastoor Dijsselbloem. ren, scooters of auto's verza meld bij Restaurant Drievliet te Rijs wijk, het startpunt van de vierde pol- derrally. Deze rally, het was eigenlijk meer een oriënteringsrit, was geor ganiseerd door de bouwcommissie van de Goede Herderkerk te Voorburg. De opbrengst van deze polderrally het inschrijvingsgeld bedroeg voor be stuurder en kaartlezer-bijrijder samen tien gulden is bestemd voor het bouwfonds van deze kerk. De rally moest volgens een routebe schrijving worden uitgereden. Deze heeft heel wat deelnemers hoofdbre kens bezorgd. De rijders hadden veel al weinig houvast aan elkaar, omdat de meesten dezelfde fouten maakten, waardoor de zaak nog ingewikkelder werd. Soms stak men de koppen bij elkaar om de route uitvoerig te be spreken. En als men er dan niet meer uit kon komen, dan reed inen terug naar het laatste goede punt. De tech nische commissie had gezorgd voor een aantrekkelijke route door het pol derlandschap rond Den Haag. Zo moest men door Rijswijk langs Delft, Pijnakker, Nooddorp, over Leidsen- dam weer naar Voorburg. De finish was evenals de start by Restaurant Drievliet. Omstreeks vijf uur kwamen de eer ste equipes binnen. Onder hen bevond zich ook dc bouwpastoor Jac. M. Dijs selbloem, die precies om half drie als eerste was gestart. „Rally rijden is moeilijker dan een kerk bouwen," was De binnengekomen equipes wisselden hun ervaringen uit, waarbij het soms tot heftige discussies kwam. Sommi gen hielden namelijk vol dat op be paalde punten van de routebeschrij ving fouten gemaakt waren door de technische commissie. Echter na lang over en weer gepraat moest menig een toch wel bekennen dat hq zelf ge faald had. Het „ach ja" en „hoe heb ik nou zo stom kunnen zijn" was dan ook niet van de lucht. Intussen zat de heer R. J. Teten- burg met zijn assistenten onder hoog spanning het aantal strafpunten van de binnengekomen controlekaarten te berekenen. De slotsom van zijn bere keningen was, dat niemand foutloos gereden had. De winnaar ging zowel met een elektrische koffiemolen als de wisselbeker naar huis, maar had later, toen hij voorzitter was van °- Adelbert, afdeling het Gooi. als der eersten, zo niet de eerste, de d® mes voor de vergaderingen uitge1?? "igd. En een jaarlijks diner ingesteiS' Dit was hem, naast zijn uitgev®rJJJ nog niet genoeg. Dat hij mede-oprjf-'T ter en voorzitter werd van de kath lieke openbare leeszaal in Bussum Eg min of meer voor de hand. Hij F»*j bovendien wethouder van 1928 1933 („je moet weten weg te gaan ®L de mensen nog zeggen: dat is j9*,g mer", zei hij bij zijn afscheid) en Aja eens na de jongste oorlog, uitvloei® toen van zijn lidmaatschap van N, Bussums college van vertrouwe** mannen. Dat hij ook nog vijf en tig jaar voorzitter is geweest van katholieke uitgevers- en boekhand»^ renvereniging St.-Jan is eens te ïbfnp tekenend voor de betekenis van persoonlijkheid. up Daar kijkt hij nu op terug, ginds *jL, oudste zoon en naamgenoot de u' ï,t' recP verij geheel drijft, nergens meeri streeks by betrokken, maar inten® j. alles volgend wat ooit zqn belang»* p ling gehad heeft. Tot het voetbal1., toe. Zich verbazend over wat er vo S al na de jongste oorlog veranfl®^}, omvergeworpen is. „Men zegt yj in v g v. t v v X. j f v-ii zo* j (i'-wii »-»v n dat de jeugd het_ moeilijk heeft, n*^ meerMaar" dat hü dit *e-1 wfl ouderen dan? Wat vroeger dogma's waren, geldt helemaal meerMaar dat hij dit *e3j, maakt, dunkt ons, duidelijk, dav cii alhoewel dan nu vyf en zeventig, *,ug niet echt oud is. Hetgeen zpn uiter trouwens bevestigt. de wissefbeker naar nuis, maar naa i dan nog altijd 26 strafpunten. Tegen Mt-i 1-1 c nnttYIrtPt Si£1 ll acht uur was de rust in Drievliet weer- 1 llus Lllluc 1 J gekeerd. Afgezien van enkele nog steeds nakaartende rijders, waren al le deelnemers tevreden huiswaarts gekeerd. Niet alleen het bouwfonds van de Goede Herderkerk, maar ook de rijders hebben een goede dag ge- BRUSSEL, 16 mei IIH - Prins had. De laatsten hebben, zo merkte heeft gisterenmiddag hier een wlg(p'' pastoor Dijsselbloem op, weer eens zoek gebracht aan de Sjah van r kunnen zien dat in de randstad Hol- die op het ogenblik een officieel land nog vele goede plekjes zijn. aan België brengt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6