Koningin Juliana opent nieuw griffiegebouw „Handelingen" zullen worden herdrukt IHIÜ Tachtig Amsterdamse harnassen te pronk in Muiderslot Wraak PAUL VLAANDEREN De brand m Meeting in Moskou VRAGEN OVER NED. OPERA V Reorganisatie DML volledig Postorderbedrijf uitgebrand Beschieting van Quemoy hervat I BESTUURLIJK HART VAN ZEELAND Opstelling korfbal twaalftal Courses Hilversum Vóór eind 1960 Goede zwem prestaties bij wedstrijden van H.D.Z. Opvolging in midden- standsbedrijven Prof. dr. Ph. Idenburg naar Zuid-Afrika Voorzitter horloge- makersbond onderscheiden Pakistan protesteert bij Amerika Onder invloed dodelijk ongeluk veroorzaakt V PAGINA 2 De mededelingen inzake defensie Nieuw-Guinea Interland tegen België Welkomstlied Nieuwe mengmeststof- fenfabriek van Albatros Irt Dedemsvaart Voor miljoenen verloren, bedrijf verzekerd STUDIEBEURZEN TOEGEKEND Lucie Jurgens naar Aruba Kath. NedDrogistenbond congresseert in Den Bosch (Van onze correspondent) De U'2-vlucht Twee en half jaar jeugd gevangenis geëist dat er wat zwaait. Maar dat je daar nu met mijn nicht komt, wil nog niet zeggen, dat je verder geen afstraffing krijgt". De lange gestalte zit roerloos in het zadel en keurt de oude geen blik waar dig. Zijn ogen vestigen zich op de Noorman en grimmig staart de ze de ander aan. Hij beseft, dat ze met hun tweehonderd krijgers in de minderheid zijn tegen deze grote troep krijgsvolk. Maar minderheid of niet, hij is niet van planWelkom, Koning der No ren", hoort hij dan Artor's stem vriendelijk zeggen. „Stijgt af en laat er verbroedering zijn tussen U en mij". Eric kan zijn oren niet geloven en hij knijpt argwanend zijn ogen dicht. Is dit oprecht gemeend, of dreigt hij voor de tweede maal in de val te lopen? (Van onze verslaggever) MIDDELBURG, 17 mei Het be stuurlijk hart van Zeeland is weer op de plaats teruggekeerd, waar het van oudsher was gevestigd: aan het wfódse monumentale abdijplein, dat tevens het hart vormt van Middelburg. Koningin Juliana vertoeft vandaag in de feesten de hoofdstad van Zeeland om aan de terugkeer van de provinciale griffie naar de historische plaats luister bij te zetten. „Het hart van Zeeland", zo zei de vorstin vanmorgen, in de eveneens herbouwde nieuwe kerk waar een groot gezelschap was bijeengekomen, ..heeft altijd op de juiste plaats geklopt." Zee en land komen in dit gewest samen in een heel bijzondere vereniging. Van daag worden wy meer dan ooit door getroffen. Moge deze schone, ons zo dierbare provincie met zijn wijde he mel de goede toekomst tegemoet gaan tot heil van heel het vaderland." De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, hechtte aan het ge beuren een symbolische betekenis door er de afsluiting in te zien van een lan ge periode van teruggang. Het nieuwe griffiegebouw markeert het begin van een nieuwe fase voor Zeeland, zo zei hij. Koningin Juliana arriveerde vanmor- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 mei De minister van Defensie, ir. Visser, heeft zich ak koord verklaard met het besluit van de vaste commissie van de Tweede Ka mer voor de stenografie, om dat wat hij in de Handelingen van de vergade ring van 10 mei over zijn uitlatingen aangaande de defensie van Nieuw- Guinea had geschrapt, alsnog in de tekst aan te brengen. De betref fende pagina's van de Handelingen zul len worden herdrukt. De commissie voor de stenografie heeft over deze zaak geen gras laten groeien. Reeds vanmorgen is zij bijeengekomen en heeft met de minister van Defensie ver gaderd. Namens de commissie heeft de voor zitter, dr. Tilanus, vanmiddag in het porlement medegedeeld, dat aan de commissie was gebleken dat door de veranderingen die de minister had aangebracht, van de oorspronkelijke tekst inderdaad op in het oog lopende wijze was afgeweken. Het reglement voor de openbaarma king van het verhandelde in de Kamer door middel van de stenografie zegt, dat wanneer blijkt dat dit laatste het ge- val is, de commissie bevoegd is de Han- delingen op de oorspronkelijke wijze te handhaven. Minister Visser had, zoals wij kisteren reeds mededeelden, aan de commissie een brief geschreven waarin hij toegaf te tekst te hebben gewijzigd. Hij gaf als motivering aan dat dit hem om stilistische redenen gewenst voor kwam. Reeds op twee andere plaatsen had hij de inhoud van wat hij bedoelde, duidelijk doen uitkomen. Nadat de Kamer van dit besluit van de commissie kennis had genomen, zei dr. Kortenhorst dat dit een zaak was waarover alleen de commissie voor de stenografie de beslissing toekomt zodat het incident daarmede in gesloten. In de Eerste Kamer heeft de heer de Niet (P.v.d.A.) aan minister Luns ge vraagd hoe nu de verhouding is tussen Nederland en onze bondgenoten te aan zien van de positie van Nieuw-Guinea. Hij vroeg dit met het oog op de mede delingen van minister Visser in 't open baar debat in de Tweede Kamer en naar aanleiding van hetgeen zich heeft afgespeeld met het daarvan gemaakte officiële verslag in de Handelingen. ROTTERDAM, 18 mei Het Neder landse korfbal-twaalftal, dat 26 mei op het Sparta-terrein in Rotterdam tegen België speelt is als volgt samenge steld: aanval: Mary Weel (Swift), An nie Bekker (Rohda), Rinus Munnikes (Luto) (aanvoerder). Hans van Eek (spangen); middenvak: Rie Reuding (Rigtersbleek), Leny Diepstraten (Dee- tos), Cees van Lunteren (Rohda). Kees van de Pieterman (ZKC); verdediging: Leny de Waal (Deetos), Nel Wagema- kers (Het Zuiden), Gerard Bos (HKV), Nico Janssens (Westerkwartier). Re serves: mevr. Ditzel (Rapiditas), Greet Duyf (Blauw Wit), Rob van 't Kaar (Groen Geel) en Kees Verlaan (Blauw Wit). Scheidsrechter is de heer van der Ven. HILVERSUM, 18 mei De uitslagen van de dinsdagavond alhier gehouden draverijen luiden; Torenvalkprijs (2040 meter)1. Youthful Nora Spencer, J. van Dooye- weerd 3.02.8 1.29.6; 2 Yellowbird van Miramus; 3. Yankee Erebus; Tot: 2,10, 1,30, 1,50, 2,40, cov, 3,70, 3,80. Uiverprijs (2000 meter): eerste serie: 1. Xylon S, J. Wagenaar jr. 2.53.1 1.26.6; 2. Xissy Norton; 3. Unemde; Tot.: 3,60, gek. 4,70. Tweede serie: 1. Vic Erebus, J. Wagenaar jr. 2.56.5 1.28.3; 2. Truely Hollandia; 3. Wala; Tot.: winn. 19.60; pl. 7,20, 6,90, 2,60; cov. 18,50; gek. 59,70. Vuurvinkprijs (2020 meter, voor amateurrijders): 1. Vera M., H. Houtman 3.00.8 1.29.5; 2. Walter Pluto; 3. Wicher's Lady Gr; Tot.: winn. 11,-; pl. 2,40,1 1,60, 2,20; cov. 3,50; gek. 23,50. Nachtegaalprijs (2400 meter): 1 Victor Maire, W. H. Geersen 3.32.2 1.26.9; 2. Weerlicht B; 3. Witty Han over; Tot. Winn. 1,70; pl. 1,50, 3.-; cov. 4,70; gek. 6,40. Spechtprijs (2900 me ter) 1. Victor van Oranje, P. J. Ver hoeve 4.19.0 1.27.5; 2. Vrolijke Frans, 3. William Z; Tot. winn. 5,40; pl. 1,60, 1,40, 1,30; cov. 3,90; gek. 16,90. Merel- prijs (2400 meter): 1. Peterhof, W. H. Geersen 3.18.9 1.22.2; 2. Theo Messidor; S, J. Wagenaar jr. 2.54.0 1.27.0; 2. Un emde; 3. Truely Hollandia. Tot. winn. 1,50; pl. f 1,30, 2,30, 2,50; cov. 8,10, gek. 6,30. De totale omzet was f 86.442,50. gen omstreeks half elf bü de woning van de commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Wegens de heersende mist moest van ,~t voornemen worden afgezien om een gedeelte van de tocht, nl. tot Woensdrecht, per vliegtuig af te leggen. Middelburg had zich met hon derden vlaggen getooid, en de bevol king stond lang tevoren al rijen dik langs de route geschaard. Tot de offi ciële genodigden behoorden o.a. ir. A. Marien, gouverneur van de Belgische koning in Oost-Vlaanderen, de miniister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. To- xopeus, de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aart- sen, enkele staatssecretarissen, alle commissarissen der overige provincies, benevens vertegenwoordigers van de meeste colleges der Gedeputeerde Sta ten. In de aanwezigheid van ir. Ma rien tal van andere Belgen woonden trouwens de plechtigheden bij mani festeerde zich de intensieve contacten die Zeeland en onze zuiderburen met elkaar onderhouden. Toen de koningin, gekleed in een blauw gebloemde deux-pièces mH daaroverheen een lichtblauwe mantel, de kerk binnentrad, barstte het orgel, gesteund door trombones, trompetten en pauken, los in een triomfantelijk welkomstlied, een InTrada, gecompo neerd door Henk Stam. Nadat de in drukwekkende klanken waren ver storven, sprak jhr. De Casembroot een kort openingswoord en stond ver volgens zijn plaats af aan minister Toxopeus, die het nieuwe griffiegebouw, sluitstuk van de gerestaureerde abdü, officieel in gebruik en beheer over droeg aan de provincie. Over eigendom moet nog gepraat wor den, deelde hy mee. De commissaris, die daarna weer het spreekgestoelte be klom, toonde zich bijzonder ingenomen met de nieuwe huisvesting van de pro vinciale griffie, waarmee een eind was gekomen aan de zwerfperiode van twin tig jaar. Grote vraagstukken zullen aan hét Abdijplein in bespreking komen, zo als het Deltaplan, de industrialisatie en het tourisme, en velen voelen zich ge roepen om te bestuderen, hoe de Zeeu wen zich onder al deze veranderingen zullen gedragen, een belangstelling die het Zeeuwse volk maar matig op prys stelt, „omdat men blijkbaar wel eens twijfelt aan ons vermogen om ons aan de komende tijden aan te passen. Maar," zo besloot jhr. De Casembroot, we zijn er van overtuigd, dat wij ook deze pro blemen het hoofd zullen bieden. Na nog toespraken door mr. H. Linthorst Ho- man, oudste commissaris der koningin in Nederland (Friesland) en mr. Joh. de Widt, burgemeester van Middelburg, toespraken die vergezeld gingen van de aanbieding van geschenken, begaf het gezelschap zich naar buiten waar een aantal rijtuigen gereed stond om een tochtje door de stad te maken. In een van deze met bloemen en lin ten versierde wagens, de zogenaamde Phaëton uit Cadzand, nam onder ge juich der omstanders de koningin plaats, samen met jhr. De Casembroot en de vertegenwoordiger van de Belgi sche koning. Voor de koetsier, Isaac Wisse uit St. Laurens was dit ogenblik ongetwijfeld het meest glorieuze van zijn leven. Aangekomen bjj de Dam, waar de griffie tot vandaag was ge vestigd, hield de stoet stil om koningin Juliana gelegenheid te geven op een knop te drukken. Door deze handeling schoof een bord met de woorden „Pro vinciale Griffie verplaatst naar Abdij- plein" over de oude aanduiding heen. Omstreeks half één bereikte men het nieuwe gebouw, waarvan koningin Ju liana de bronzen deuren opende, het ogenblik, waarop officieel de griffie in gebruik werd genomen. (Zie vervolg pag. 3) DEN HAAG, 17 mei Voor het eind van het jaar zal het Directoraat Ma terieel Landmacht volledig zijn gere organiseerd. De verschillende proeven die men heeft genomen op advies van de efficiency expert S. C. Bakkenist zijn zo goed uitgevallen dat staatsse cretaris Calmejjer heeft besloten het re organisatieplan door te voeren. De staatssecretaris heeft in novem ber van het vorig jaar en begin van dit jaar in de Kamer gesproken over zijn plan om een nauwere samenwer king tot stand te brengen tussen het D.M.L., de inspecteurs van de vijf diensten van het leger, die opgeven wel ke goederen er nodig zijn, en het basis commando, dat de goederen afneemt van het D.M.L. en doorzendt naar de on derdelen. Volgens de nieuwe organisatie zullen de inspecteurs van de vijf diensten: technische, verbindings- en mil. geneeskundige dienst, genie en in tendance, ressorteren onder een kwar tiermeester-generaal. Deze is met de inspecteurs verantwoordelijk voor de inkoop, de technische zaken en de lo gistiek. De generaal is voor de inkoop verantwoording verschuldigd aan de mi nister van Defensie of diens staatsse cretaris, voor de technische zaken en de logistiek aan de generale staf. De inspecteurs, die bij de oude organisatie geen enkele invloed konden uitoefenen op de aankopen, die door het D.M.L. in opdracht van de generale staf wer den gedaan, hebben nu wei een vinger in de pap. Door een nauwer contact tussen inkoper en verbruiker wil men voorkomen, dat er orders worden ge plaatst voor goederen, die later bü de troep niet blijken te voldoen. ROTTERDAM, 18 mei Op het ter rein van de „Albatros Superfosfaatfa- brieken in Pernis is dinsdagmiddag een mengmestsoffenfabriek, waarin drieën- half miljoen gulden is geïnvesteerd, aan de fi.v. toegevoegd. De hier vervaardig- de meststoffen zijn in het voorjaar reeds op de Nederlandse markt ver schenen. In ons land gebruikte tot nu toe alleen de tuinbouw hooggeconcen- treerde mengmeststof, maar in de land bouw werd deze bemesting op kleine schaal toegepast. Door de toenemende tendens naar mechanisatie en arbeids besparing is ook in de Nederlandse land bouw vraag naar deze stoffen ontstaan. Voorwaarde was evenwel een redelijke kostprijs en kwalitatief voor de land bouw geschikte meststoffen. De nieuwe fabriek kan aan deze eisen voldoen. Om te beginnen worden de meststoffen in een achttal samenstellingen vervaar digd. Voor zover bekend is deze nieuwe fabriek de eerste, die ergens voor de produktie is gebouwd. Het bedrijf is zeer gemechaniseerd en geautomatiseerd, zo dat er door vier ploegen van acht man in continu wordt gewerkt. Het gebruikte procédé is ontwikkeld in samenwerking met de „Tennessee Val ley Authority", door de eigen chemische onderzoekafdeling van de „Albatros". DEDEMSVAART, 17 mei In een uur tijds is vanmiddag het postorderbe drijf Wehkamp's fabriekskantoor N.V. totaal door brand verwoest, waarbij voor miljoenen guldens aan verbruiks- goederen, voornamelijk textiel, confec tie en huishoudelijke goederen, verloren ging. De brand ontstond iets over twaalf, juist nadat het 315 man tellende perso neel het magazijn had verlaten om te gaan lunchen. De brandweer bestreed het vuur energiek, geassisteerd door de brandweren uit Hardenberg, Ommen en Zuidwoide. Men slaagde erin het aan het magazijn grenzende kantoorge bouw te behouden, waardoor de volle dige administratie bleef gespaard. De N.V. is tegen brandschade verze kerd. AMSTERDAM, 17 mei Tijdens on derlinge zwemwedstrijden van HDZ in het bad aan de Heiligeweg zijn van avond enkele nationale nummers ver werkt, waarbij uitstekende tijden wer den genoteerd. De voornaamste uitslagen waren: 100 meter schoolslag dames; 1. Gretta Kok (HDZ) 1.11.4; 2. Lenie de Nijs (Naar den) 1.14.0. 100 meter vrije slag dames: 1. Jopie Troost (HDZ) 1.04.7; 2. Adrie Lasterie (Naarden) 1.06.9; 3. Lydia Schaap (HDZ) 1.07.6. 400 meter vrije slag dames: 1. Tineke Lagerberg (Naarden) 5.00.3; 2. Marianne Heems kerk (Naarden) 5.02.3; 3. Judith de N;js (Naarden) 5.04.0. ROTTERDAM, 17 mei Vier stu denten van de Rotterdamse toonkunst dansacademie, die in april hun eind examen deden, hebben van het Home- found te New York een studiebeurs toe gewezen gekregen. Els Gazan en Eri ca Thompson, beiden uit Rotterdam, ontvingen ieder een beurs van 1500, Marianne Vlonnikendam uit Den Haag en Margriet Franken uit 's Hertogen bosch elk een beurs van 370. De eer ste drie gaan een zomercursus volgen aan het Connecticutcollege in Amerika, waar prominente figuren als Jose Li- mon en Martha Graham les geven. Zij hopen op deze manier de opleiding, die zjj aan de toonkunst dansacademie volgden, te kunnen afronden. Margriet Franken gaat de cursus in Essen vol gen aan de Folkwangschuele (Kurt Jooss). Het optreden van Khroesjtsjev te Parijs is in de Sovjet-Unie onder steund door „spontane" vergaderin gen in fabrieken en b-drijven. De arbeiders van de Dynamo-fabrieken te Moskou staken tijdens hun mee ting borden omhoog met de op schriften „Schande over de Ameri kaanse oorlogsophitsers" (links) en „Eisenhower als agressor willen wij (hier) niet zien" (rechts). ROTTERDAM, 17 mei Op uitnodi ging van het cultureel centrum Aruba vertrekt de danspedagoge Lucie Jur gens, thans leerkracht aan de toon kunst dansacademie en de Rotterdam se dansschool, naar Aruba. Haar werkzaamheden zullen bestaan uit het stimuleren en organiseren van het bal let in Aruba en het geven van cursus sen en uitvoeringen. (Van een verslaggever) T~\e grootste verzameling harnassen J in Nederland en wijde omgeving is, voor korte tijd, te zien in de mooiste wapenkamer, die ons land rijk is. Diewapenkamer bevindt zich in het Muiderslot en de harnassen, meer dan tachtig in getal, zijn eigendom van de gemeente Amsterdam. Ze vormen het restant van een bijzonder omvangrijke verzameling, die in vroeger eeuwen Stond opgesteld in de grote wapenkamer van het Raadhuis (later Paleis) op de Dam. Men kan zich afvragen wat voor waarde de heren burgemeesteren van die dagen hechtten aan de loodzware halsbergen, helmen, knie-dij-en arm- stukken en al het andere ijzerwerk dat een middeleeuwse ridder ter slag moest meeslepen om ongekwetst te blijven. Wel, ze dienden alleen voor de sier en de show. Zoals thans bij feestelijke gelegenheden imitatie pages, herauten en landsknechten zich laten opdoffen uit de costuumvoorraad van Serné, zo kwamen vroeger de Amsterdamse „rid ders", die in stoeten en optochten mee liepen hun harnassen halen in het „rari teitenkabinet" op de Dam. De stakkers hadden nog niet de be schikking over de fraaie bordpapieren harnassen, waarmee tot voor kort de ridders van het patronaatstoneel hun brave kijkers imponeerden. Zij moesten zich alle stalen stukken omgespen. Bij een bescheiden zomers zonnetje werd het harnas ongetwijfeld gloeiend heet, zodat het geld van deze show-lopers als regel wel zuur verdiend zal zijn. I eze gewoonte is echter al eeuwen geleden uitgestorven. In de Fran- se tijd werd de harnassenverza- meling geïnventariseerd en daarbij bleek dat het aantal van enkele honderden in de loop der jaren was verminderd tot tachtig. Maar die tachtig heeft men dan ook zuinig bewaard. Ze verdwenen in het depot van het Rijksmuseum. En kele werden er geëxposeerd, maar d'e meeste leidden in de kelders een terug getrokken en ingevet bestaan. Totdat de slotvoogd van het Muider slot, Ton Koot, bij een expositie in het Rijksmuseum, de befaamde harnassen- expert dr. Bruno Thomas uit Wenen ontmoette. In Nederland kent men deze experts niet en het was dan ook niet te verwonderen dat de slotvoogd de heer Thomas uitnodigde om de harnassen- verzameling eens zorgvulidg te komen onderzoeken. Zulks is onlangs gebeurd in de wa penkamer van het Muiderslot, waar de collectie voor die gelegenheid was op gesteld. De heer Thomas was zeer ver baasd zulk een formidabele collectie in Nederland aan te treffen. Hij heeft met veel animo gestudeerd en talrijke merkwaardige ontdekkingen gedaan, die binnenkort in een wetenschappelijk or gaan zullen verschijnen. De harnassen blijken grotendeels af komstig te zyn uit Noord-Italiaanse werkplaatsen en te dateren uit de Late zestiende eeuw. Sommige zijn fraai ge- etst. Ton Koot heeft de vurige hoop dat de collectie definitief een plaats zal krijgen in de wapenkamer van het Mui derslot, waar ze voortrefelijk tot haar recht komt. Maar er zijn nu plotseling kapers op de kust. Het Rijksmuseum overweegt een deel te exposeren. En Amsterdam wil ook een deel voor het nieuwe Historische Museum. Na een langdurige winterslaap zijn de harnassen dus plotseling tot leven gewekt en de inzet geworden van een vriendschappelijke strijd. rordt het nu geen tijd voor de Inintiatief Comité Amsterdam om de kandidaten stuk voor stuk met een harnas te omgorden en, in ridderlijke strijd, de beslissing te la ten vallen in een origineel toernooi? De Dam zou daarvoor, dunkt ons, een voor treffelijke plaats zijn.' DEN BOSCH, 18 mei De Katho lieke Nederlandse Drogistenbond heeft gisteren hier een congres gehouden, dat gewijd was aan het onderwerp „Op volging en jeugd" en waar de proble matiek rond de opvolging in de mid- denstandsbedrijven aan de orde ts ge steld. Drs. P. Schnellen van het Economisch Instituut voor de Middenstand bezag dit vraagstuk in zijn sociale en econo mische perspectieven. Hij constateerde, dat in de drogisterij-bedrijven slechts bij 16 pet van de bedrijven een opvol ger uit eigen gezin in de zaak aanwe zig is, tegen 38 pet. bij de gehele mid denstand en 31 pet. bü de detailhandel. Spr. meende, dat dit verschijnsel kan worden beïnvloed door het feit, dat de drogist een zekere welvaart kan verkrij gen, waardoor zün kinderen een zodani ge opleiding krijgen, dat zü zich een nog betere positie willen verwerven dan thuis in de zaak mogelük is. De secretaris van de Ned. r.-k. Mid denstandsbond, mr. Nelissen, constateer de een groot tekort aan vakopleiding en verdere scholing bü diegenen die la ter hun vader in de zaak zullen opvol gen. Hü pleitte voor vakstudie, doch wees er ook op, dat de toekomstige opvolger geleidelik medezeggenschap in het bedrüf dient te krijgen en zeker naar rato van zyn arbeid een redelük loon dient te ontvangen. De aalmoezenier van de KJMV, aal moezenier Schoonebeek, heeft tenslotte een betoog gehouden over de verhou dingen in gezin en zaak die bü de gro te verschillen tussen de generaties dik- wyls een moeilijkheid vormen. Ook van de kant van de ouders zal men zich die nen te beraden hoe men de jeugd tege moet moet komen. Hij ontkende uit zfjn eigen ervaring met de jongeren ten sterkste, dat er bij hen geen positieve elementen aanwezig zouden zijn en be toogde, dat ook het gezinsleven in de middenstand zich meer aan de nieuwe levensstijl zal dienen aan te passen. DEN HAAG, 17 mei Prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal voor de statistiek, is in zün kwaliteit van bü- zonder hoogleraar in de pedagogiek aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, door de .niversiteit van Natal uitgeno digd een oordracht te houden op de conferentie die van 9 tot 20 juli in Dur ban gehouden wordt en die gewijd is aan vragen van onderwys en opvoeding. Prof. Idenburg zal de uitnodiging aan nemen. Hü zal spreken over „Het ide aal van gelüke kansen en mogelijkhe den in de maatschappij". AMSTERDAM, 17 mei De Neder landse bond van horlogemakers heeft te Amsterdam zijn 60-jarig bestaan ge vierd. In zgn herdenkingsrede op de de voormiddag gehouden leestvergade- ring merkte de voorzitter, de heer Fok- kinga o.a. op, dat reeds aan het eind der vorige eeuw, omstreeks 1870, po gingen werden aangewend om te komen tot een organisatie van horlogemakers. In die periode leefde de stadsuurwerk- maker van Amsterdam J. H. Addicks, die veel bezoeken bracht aan zün colle ga's horlogemakers, welk contact leid de tot het uitgeven van een vakblad. Op opgericht. Er ontstonden enige plaatse lijke horlogemakersverenigingen: „Door „Christiaan Huygens", te Amsterdam opgericht. Er ontstonden enige plaat- selüke horlogemakersverenigingen: „Do eendracht sterk" te Hoorn, de Arnhem se horlogemakersvereniging en „De tüdmeter" te Nümegen. Op Hemelvaartsdag 1900 werd te Utrecht de landelüke bond opgericht. In de loop der jaren dwongen de om standigheden de bond zijn bemoeiingen uit te breiden naar de handel in uur werken, goud en zilver. Over de toekomst zeide de voorzit ter dat de bond met het centraal orgaan in de branche o.m. in studie zal moe ten nemen het probleem van de wa renhuizen en de postorderhuizen, „die beide een inbreuk doen op de vakman detaillist in onze vakzaken", aldus spre ker. Na de vergadering werd een receptie gehouden waarop wethouder mr. De Roos de heer Fokkinga mededeelde, dat hü is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. AMSTERDAM, 17 mei Het Tweede- Kamerlid mevrouw H. van Someren- Downer (VVD) heeft aan de Staatssecre taris van O. K. en W., mr. Y. Scholten. vragen gesteld naar aanleiding van de moeilijkheden by de Nederlandse Ope ra. De vragenstelster wenst te weten of het waar is, dat enkele solisten het voor nemen te kennen hebben gegeven hun verbintenis met de opera niet te ver lengen en dat dit het evolg is van et optreden van de personeelsvereniging, de VGO. Voorts wüst het kamerlid er op, dat deze VGO buiten medeweten van de di rectie aan het gewestelük arbeidsbureau heeft verzocht d werkvergunningen heeft verzocht de werkvergunningen van de dirigent Arrigo Guarnieri en de chef regisseur Wolf Dieter Ludwig niet te verlengen en dat deze VGO de in strüd met alle tradities zü'nde eis heeft gesteld, dat de eerste blazers van het opera-orkest om beurten de tweede par ty zullen vertolken. Zü vraagt voorts of een dergelü.k® gang van zaken artiesten van naam niet huiverig maakt een contract aan te gaan met een opera-instituut, waarin niet alleen de directie maar ook de personeelsvereniging besluiten neemt, die op artistiek terrein liggen. Mevrouw H. van Someren-D°w"®r vraagt tenslotte of onder dfff cligheden nog wel de zekeffeid aa Tl fT zig is dat bij de Nederlandse Opera artistiek belang op de eerste p\aaP komt en verzoekt de staatssecretaris in overleg met B. en W. van de Hoofdstad een gunstige oplossing na te streven. KARATSJI, 17 mei (Reuter) Presi dent Ajoeb Chan van Pakistan heeft vandaag bekendgemaakt, dat Pakistan bij de Verenigde Staten heeft geprotes- teen' tegen het gebruik van een Pa kistaanse basis voor een spionagevlucht met de U-2 boven de Sovjet-Unie. ROTTERDAM, 18 mei Gistermor- fen heeft voor de rechtbank alhier een 0-jarige stueadoor terecht gestaan, die op 24 januari onder dranktnvloed, zonder een rybewys te hebben en met een gestolen vrachtauto een dodelijk ongeluk veroorzaakte. Slachtoffer werd de 21-jarige jongen A. van Hooven, eni ge zoon van een Dordrechtse familie De officier van Justitie, mr. J. A. Hoek, eiste twee en een half jaar jeugdgevan- genisstraf en drie jaar ontzegging van de rübevoegdheid. Op de zitting kwam naar voren, dat verdachte die avond verscheidene ca- fé's had bezocht en in totaal vijftien tot zeventien glazen bier en een glas jenever gedronken had. Hoewel hy geen rübewijs bezat stal hü een vrachtauto en reed weg. Even na de Maastunnel, op de 's Gravendükwal, ging het mis. Hü raakte de macht over het stuur kwijt, schoot over de afscheiding van de weg en kwam op de rijbaan, die voor het verkeer uit de tegenovergestelde richting bestemd is. Daar naderde de jongen Van Hooven in een kleine per sonenauto. Er volgde een botsing, waarbij de personenauto totaal ver nield werd en de bestuurder bekneld raakte tussen de wrakstukken. Hy is vrijwel meteen overleden. Uitspraak 31 mei. TAIPEH, 17 mei (AFP) Het natio- nalistisch-Chinese ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld, dat het communistische kustgeschut vanmorgen vroeg 56 granaten op de stellingen der nationalisten op het eiland Quemoy heeft afgevuurd. Het ministerie acht dit feit „belangrijk", omdat de communis tische artillerie in de afgelopen maan den vrüwel niet in actie is geweest. 40. Artor staart omhoog naar de hellingen, als daar een grote troep ruiters uit het woud verschijnt. Pieten! Een aanval! klinkt het ver schrikt en een krijger blaast verzamelen. De toon van de signaal hoorn klinkt zwak door tot de drie ruiters die terwijl de rest in gespreide formatie blijft wachten naar het kampement afdalen. Het zijn Eric, Bearon en Axe, die koppig volgehouden heeft, ook mee te moeten, aangezien het om zijn eigen vrouw gaat. De Noor man ziet de verwarring, die hun nadering teweeg heeft gebracht. Maar dan maken zich uit de bende krijgsvolk twee ruiters los, die hun nu tegemoet komen. In de een herkent de Noorman Artor, de ander is Aranrod. „Schurk", begint Bearon uit te varen, zodra de rijzige aanvoerder binnen gehoorsafstand komt. „Je voelt zeker wel, SWAN FEATURES SYNDIC*T PAUL KOM TEPUó' El? BKWNDr LICHT IN Ol E KA MER... AL<ö HEI"SEEN VUVf? l€>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2