Hoofddorps parochiekerk 100 jaar Pastoor Jan Steenvoorden pionierde tussen polderjongens en herbergiers Wolkenkrabbers in Vishal L1I1 Kraus, een groot pianiste Mr. Rohling-beker dit jaar voor Vondelschool TAXI 13000 Dienst aan Nederlandse architectuur D Ingebroken bij oud-minister van financiën ZONDAG 22 MEI KERKELIJKE VIERING Doen zonder praten" leverde grote resultaten op M Tweede prijs voor St. Theresiaschool TWEEDE CONCERT BEETHOVEN-CYCLUS Stem opgevangen uit de ruimte „Als er meer was geweest had ik ook meer meegenomen" WOENSDAG 18 MEI 1960 PAGINA 5 Dr. A. Saalborn spreekt over Frederik van Eeden Haarlem e.o. Films Toneel uziek !versen ..ZEG ANS, ^llrgerlijke Stand Haarlem I^adlen van een zoon: G. A. leN: Ard'van der Pols; J- de Gelder- IjA t' Hoogendoorn-van Stijn; N. Mul- Looze: M. van Campen-Winke- G. J. Essenberg-Laarho- S^^den: Woest en ledig Verrassing Nu ook „kleine" beker Werk van Frans Verpoorten in Galerie „Uittenhout" Eerste zomeravondrit om de „Metz"-beker voor Eddy Rietboff Westelijke amateurs tegen Amsterdamse Mens aan boord van Russische satelliet? Khroesjtsjev morgen terug naar Moskou Prins Bemhard naar Buenos Aires Faillissementen Gezondheidszorg Duidelijke taal der statistieken Overzicht ontwikkeling ziekenfondsverzekering Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Twee jaar tegen inbreker geëist HAARLEM, 18 mei Dr. A. Saal born, docent in letterkunde te Bus- sum, zal maandag 30 mei in restau rant Brinkmann voor de lden van de Vereniging Haarlem een lezing hou den over ..Maatschappij en Dichter schap bij Frederik van Eeden". HOOFDDORP, 18 mei De parochiekerk van de H. Johannes de Doper 'h Hoofddorp gaat haar eeuwfeest vieren. Honderd jaar geleden, 24 mei 1860, ^erd de kerk in de destijds pas drooggevallen en nog vrij onherbergzame Haarlemmermeer plechtig geconsacreerd door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. F. J. van Vree. Thans zal opnieuw een Haarlems bisschop een officieel bezoek brengen aan de honderdjarige kerk. Mgr J. P. Huibers zal er aanstaande zondag, 22 mei, ter ere van het eeuwfeest een pontificale H. Mis opdragen, die om tien uur begint. Tevoren, om acht uur, draagt de Hoofddorpse oud-pastoor W. J. van den Berg (thans rustend in „Delft- weide" te Haarlem) in zijn oude parochiekerk met assistentie van oud- kapelaans een H. Mis op. Dan is er 's middags in de riante pastorietuin een tuinfeest met receptie, tijdens welke door de jeugd het zinrijke spel .,De Poort der Genade" zal worden opgevoerd. De parochianen zullen feestelijk op het eeuwfeest worden voorbereid tijdens avondoefeningen, ^elke pater N. de Rooy S.J. donderdag- en vrijdagavond om half acht in öe kerk houdt. Tot in het najaar strekken de eeuwfeestelijkheden zich uit, °fticlat dan een grote parochierevue zal worden opgevoerd (waarop thans ^og druk gestudeerd en geoefend wordt) met de Hoofddorpse kerkge schiedenis als onderwerp. definitieve kerk aanbesteed kon wor den volgens de plannen van de destijds bekende architect Th. Molkenboer, die in Haarlems omgeving ook bijvoorbeeld de kerken te Vogelenzang en Over- veen gebouwd heeft. Daar heeft hij ech ter elegante neo-gothische bouwwerken doen verrijzen, waaraan de gelovigen geen kosten spaarden om ze zo veel mogelijk van hun eigen welvaart te doen getuigen. Dat was destijds an ders in de Haarlemmermeer, waar al les uit een schrale beurs moest komen. Misschien daarom is de Hoofddorpse kerk niet zo imposant, al heeft ze dan een hoge toren met een uurwerk, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest van het gemeentebestuur een uurwerkver lichting krijgt aangeboden. Niet de kerk-consecratie van een ®euw geleden werd een periode van froei en bloei van het katholicisme in Haarlemmermeer ingeluid. Het ou- 6 hulpkerkje, omstreeks 1856 verrezen rechts van de tegenwoordige kerk r^ande en thans kosterij en naai school van waaruit bouwpastoor Jo shes Steenvoorden gepionierd had, .As toen niet meer nodig voor de ere- j-phst. Enige tijd later verrees ook in p e Lynden een „echte" kerk en waren twee parochies in De Meer. Thans 'Jih dat er zes, met die van Hoofddorp S'hds 1956 als dekenale, als hoofdkerk I,ah één der welvarendste plattelands gemeenten van ons land. p.De historie van de honderdjarige ftoofddorpse kerk zou op die van iedere andere parochie lijken, welke een hon- Pend jaar geleden ontstaan is, ware niet, dat juist de beginjaren, de Lid tussen 1851, toen De Meer droog- 'eI. en 1860, zo ongemeen boeiend wa- en. Want de parochiegeschiedenis noort feitelijk in 1855 te beginnen, in npiVe er' toen de destijds 32-jarige ka pelaan J. Steenvoorden, een „struise »uSrt?Z00n Noordw\jkerhout" van fun bisschop de opdracht kreeg in de Haarlemmermeer een parochie te stich- OIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH'MIMI'IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII, CINEMA PALACE: Meisjes van de Mambo- Dar, ontr. 2, 7 en 9 11 uur ^oeNSisHALS: De onzichtbare spion slaat I \8„ Jaar' 2' 7 en 9.15 u. i' f,=totnvan de zomer, volw. 7 en 9.15 uur L2Xe°nR:a ParfU™ 2 en 8 uur. vuil, str. volw. EEMBRA^NnT: Een les in liefde, str. volw.. jaar. ROXY: zon, 14 uur. Bloed in de 2.30. 7 en 9.15 uur. W'n Aunderkinder. a.l. (5e week). 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVADo. 8.15 u.: Er komt een vriend vanavond, str. volw. Woensdag 18 mei Minervatheater, 8.15 uur (Voor Heem- «teedse Kunstkring) A.B.C.-cabaret o.l.v. jHiTi Kan en Corry Vonk in „Laat je "iets wijsmaken". Donderdag 19 mei -.Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse ï.hhtedie in „Tanchelijn" van Harry Mu- Sc". Regie: Henk Rigters. Donderdag 19 mei du "ncertgebouw, 8 uur: Optreden van drumband „Mumn and Felton's Foot- e4r Band". Donderdag 19 mei Rujhiervatheater, 2.15 uur: Ned. Ver. voor '«Vrouwen, sluitingsmiddag. (Advertentie) heb je zondag Marijke in dat witte plooirokje ge zien? Weet jij waar Truus dat gekocht heeft? Ja toe vallig vertelde ze dat ze zo'n leuk positiepakje had Bekocht bij VAN WEERT en toen tegelijk dat rokje Voor Marijke had meege nomen. Een schatje ge woon. Terlenka, perma- hent plissé voor 8.95". Deze rokjes af 1% jaar aHeen in uw speciaalzaken Cr. Hout straat 116 Ane- gang 46 v<5t. j^ooze eh. 2 zoons Langenberg-van Altena; J. dlOen.T IfojADLEN van een dochter: M. C. L A A A/rm' C. A. Persoon-de Zan- chèw Danger On n"Doman. Th'°zie ®/TROUWD W. Vogels en Th. en Aotto,*, ,el en E- A. van Apeldoorn; V t?- en A. Borg; D. Keichel Dinkelbach. Düi?HxjWn o C 7'eid. a S- J- Meegdes en W. J. P. A' ThpW, Petschi en A. Moring; WjHah do?An en J- van den Berg; H. dei'fkoek Aar. en p- Th. M. Vink; K. Dinder, A. van Leeuwen. A. van 0Ve 6n H' van Guldener. J. Marinus, 70 j., Gast- ■?6 j°utPark- ^FSeloo-Koops, 61 j.. Wes- Velrf' Hazepnti' Schipper-Klokkemeijer, vander ^r laans- H- c- Slagt- Ven 76 j„ Gasthuisvest. ten. Benijdenswaardig was die taak allesbehalve en een minder sterk ka rakter dan Steenvoorden zou haar on mogelijk hebben gevonden aldus prof. dr. L. J. Rogier in een levens schets over de bouwpastoor in de Bij dragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem (deel 47, 1931). Er woonden in 1855 al mensen in de Haarlemmermeer, maar wat voor mensen. Ruwe poldergasten, die als de oude Germanen in paalwoningen leefden, omdat de Meer één groot moeras was, waar onkruid welig tier de, maar ook besmettelijke ziekten, zoals cholera en malaria. Ongewoon hoog was het sterftecijfer in die ja ren, dat ook wel te wijten zal zijn aan de abnormale drankzucht van de polderwerkers, die van heinde en ver gekomen de Haarlemmermeer ge schikt voor de landbouw moesten ma ken. De eerste bewoners van de pol der waren, aldus vertelt bouwpastoor Steenvoorden in het Liber Memoria- lis van de Hoofddorpse parochie, „polderjongens en herbergiers", want op iedere kruising van vaarten in de polder verrezen aanstonds kroe gen, waar zich 's avonds allerlei on- verk wikkelij kheden moeten heb ben afgespeeld bij gebrek aan ander vertier voor de uit de armste stre ken van ons land naar de Haarlem mermeer gekomen potelingen. De Haarlemmermeer was niet droog gemalen omdat men destijds zo om kultuurgrond verlegen zat, maar uitslui tend om het verdere „knagen van de waterwolf" aan het omringende land onmogelijk te maken. Dat er goede landbouwgrond gewonnen werd, was maar bijzaak en daarom duurde liet ja ren, voordat er geordende toestanden in het nieuw gewonnen gebied kwamen. De eerste tijd heerste er volkomen anarchie en dat tijdens de regering- Thorbecke. Een burgerlijke stand was er niet, getrouwd werd er evenmin en pas later kwam er een gemeentebe stuur, kwamen er zielzorgers en andere voorzieningen. De eerste burgemeester Van Haarlemmermeer, de beroemde mr- "D p- Amersfoordt, de dominee en pastoor Steenvoorden (officieel was hy slechts „deservitor": waarnemer °f, wegbereider) waren de drie auto riteiten, die m de polder een georden de samenleving hebben opgebouwd. Stuk voor stuk moeten het krachtfigu ren zijn geweest, ieder op zijn terrein, 6n aan d6 W06st6 polderwerkers ere» waagd. Mgr. Van Vree, die voordat hij de eerste bisschop van Haarlem na de reformatie werd, president van het groot-seminarie Warmond was ge tuigt van zijn oud-leerling Jan Steen- voorden ,,Een brave, goede, maar enigszins woeste jongen; middelmatig student; zijn preken is nogal redelijk, maar wat woest' Een figuur, die dus als geknipt was voor de eveneens woes te Haarlemmermeerbevolking van die dagen, die slechts van tijd tot tijd een razzia van de marechaussee kreeg, op dat ze het niet tè bont zou maken. Er waren toen in de Haarlemmer meer geen wegen en de grond was zelfs niet te voet begaanbaar. Pastoor Steenvoorden memoreert hoe hij hele dagen te paard doorbracht om zijn kud de te bezoeken. Zelfs de paarden kon den niet gewoon in de polder lopen, maar slechts met plankjes onder hun benen tegen het wegzakken in de dras sige bodem. „Het godsdienstig leven was niet zeer krachtig", aldus de pio nier-pastoor, „maar niet geheel uitge doofd. Menig pastoor in de randge meenten heeft dat ervaren, wanneer een ruwe poldergast bij nacht en ontij een mijlenverre weg te voet aflegde om hem voor een zieke In de polder te halen". Die pastoors zouden aldus gaat het verhaal dan ook nog op de ge vaarlijke stukken in het moeras op de schouders van de „woestelingen" ge dragen zijn. Onder hun ruwe bolsters waren dus meestal wel blanke pitten en wanneer men bedenkt, dat pastoor Steenvoorden een jaar na zijn aan komst in de polder al een tijdelijke kerk had, moet het hem aan mede werking van die mensen niet ontbro ken hebben. Aanvankelijk vond hij hier en daar onderdak en moest de H. Mis ergens in een schuur gelezen worden. De hulpkerk was echter al een stenen gebouw, dat toen de defini tieve er was dienst kon doen als kosterswoning en als paardenstal voor de boeren, die voordat er auto's waren, indien mogelijk per rijtuig ter kerke togen. Met die hulpkerk was pastoor Steen- yoorden echter niet tevreden. Door de bisschop werd een bouw-commissie be noemd, het eerste r.k. kerkbestuur, be staande uit de „deservitor" als voor zitter-secretaris, en de landbouwers Antomus van Eks en Petrus Beers als leden. In 1858 was men zo ver, dat de Bewuste neo-gothiek vond architect Molkenboer blijkbaar niet besteed aan de polder. Hij bouwde er een pretentie loze kerk, groot noch klein, met min of meer „klassieke" boogvensters en alles heel solide en voor verdere ver siering vatbaar. Die is er gekomen in de loop der jaren. Het priesterkoor heeft gebrandschilderde vensters en één van devroegere pastoors wie en wanneer weet men niet, mogelpk was het Steenvoorden zelf wel heeft voor een verrassing gezorgd. In de kerk is namelijk een koste lijke barokke preekstoel uit hout met voorstellingen van de vier evangelis ten, terwijl ook het altaar van ryK versierd eikenhout, uit een iets late re periode is. Beide stukken a?n" merkelijk ouder en kostbaarder dan de kerk zelve zijn enige jaren ge leden ontdaan van de dikke laaS verf, die hun schoonheid grotendeels aan het oog onttrok. Voor een zacht prijsje zijn ze vroeger blijkbaar door een van de pastoors gekocht van een of andere schuilkerk, waarvan er zo omstreeks 1860 vele werden opgehe ven en vervangen door grotere. Maar van dat alles vindt men niets ge boekstaafd in het parochie-archiet. Lang is Jan Steenvoorden niet pas toor in Hoofddorp geweest. In 1861 werd hij benoemd tot pastoor vaa Delfshaven, waar hij twee jaar bleef. Daarna was hij tot 1898 pastoor van Voorburg. Tekenend voor hem is wel, dat hij ook in de beide andere plaat sen nieuwe kerken gebouwd heeft. Een drievoudig bouwpastoor, wiens devies luidde: ,Doen zonder praten". Hij heeft het „gedaan" in De Meer. Ir> 1862 kon hij zijn opvolger, pastoor J. VV. Boerkamp, een veelbelovende jon ge parochie overdragen. In dat jaar werd de Hoofddorpse parochie ook voor het eerst verkleind. Hoorde er tot dan de gehele polder toe. De Lynden werd in 1862 een aparte parochie. En sinds dien is de parochie nog enkele malen kleiner gemaakt, al hoort er nu nog al tijd ongeveer een derde deel van de gemeente Haarlemmermeer toe. Zoals gezegd, de geschiedenis van de parochie, waarvan deken G. P. A. Alkemade thans de officiële pastoor is, na 1862 is weinig schokkend. Hoofd dorp ontwikkelde zich tot een welva rende plaats en het godsdienstig leven giiu, een bloei-periode tegemoet. Toch zou het nog tot 1912 duren, voordat er eigen katholieke scholen kwamen, een jongensschool onder lekenleiding en een school voor meisjes onder leiding van de Franciscanessen van Etten. La ter zijn beide scholen met een VGLO- school uitgebreid, die thans dringend een nieuw gebouw nodig heeft. i i tó De parochiekerk van Sint Johannes de Doper te Hoofddorp, die honderd jaar geleden geconsacreerd werd. De toren is thans nog zonder uurwerk. Ter gelegen- heid van de eeuwfeestviering biedt het gemeentebestuur een nieuwe wijzerverlich- ting aan, welke eerlang zal worden aangebracht. Op de foto ziet men, hoe een schilder bezig is met een nadere verfraaiing van de gevel. Rechts van ae kerk de kosterij met er achter de naaischool, gevestigd in de vroegere stalling voor de paarden van de landbouwers, die destijds per rijtuig ter kerke togen. Omstreeks 1856 verrees dit gebouwtje als „hulpkerk", die echter een viertal jaren later dank zij de energieke bouwpastoor Jan Steenvoorden door de thans nog dienst doende kerk vervangen kon worden. OVERVEEN, 17 mei In aanwezig heid van de wethouders van Onderwijs en van sportzaken, mejuffrouw dr. M. E. Nolte en de heer mr. H. B. Wildt Meyboom, alsmede van de heer <f. F. Cassee, chef afdeling onderwijs van de gemeente Bloemendaal, heeft de oud wethouder van onderwijs, mr. F. P. Th. Rohling dinslagmiddag voor de zeven de keer de naar hem genoemde wissel beker voor de beste sportprestaties uit gereikt. Dit geschiedde voor de ingang van het gymnastieklokaal van de Julia- naschool op welk naburig sportterrein dinsdag voor de meisjes slagbal- en voor de jongens voetbalwedstrijden wa ren gehouden. Het gemeentebestuur stelde destijds een wisselbeker beschikbaar, die men de naam gaf van de toenmalige wethou der van onderwijs mr. Rohling. De on derwijzer, de heer J. Bosch, destijds lid van de schoolsportcommissie, zette toen een toernooi op stapel. Van 1954 af is dit toernooi jaarlijks gehouden en nagenoeg alle Bloemendaalse lagere scholen nemen er aan deel. De beker werd de eerste en tweede keer (in 1954 en 1955) gewonnen door de Bornwaterschool. Daarna is het tel- kenjare een strijd geworden tussen de Aerdenhoutse Vondelschool en de Over- veense Julianaschool, die van 1956 af om beurten de beker verwierven. Dat dit jaar de Vondelschool de beker mee nam werd pas beslist in een verlenging van de voetbalwedstrijd voor de jon gens. In de laatste speelhelft van deze verlenging maake Niek Tiha zijn ploeggenoten overgelukkig toen hij in schoot en de doelman van de Juliana- school miste. Aanvoerder Frank de Vries kreeg kort daarna de beker uitgereikt door mr. Rohling, De Bloemendaalse oud wethouder zei, dat allen erg hun best hebben gedaan, maar er slechts enke len kunnen winnen. Het winnen van een prijs betekent dus niet, dat een bepaal de school beter zijn best heeft gedaan. Daarom mag men zijn prijs wel vreug devol, maar tevens bescheiden ontvan- gen. Om te voorkomen, dat steeds de dichtst bevolkte scholen met de prijzen weg gaan en de kleinere scholen daar op geen kans hebben, zijn dit j£iar voor het eerst twee poules gemaakt. Voor de winnaar van de tweede poule zal een kleine beker worden aangeschaft. Als blpvende herinnering krijgen de eerste prijswinnaars een medaille. In beide categoriën werd nog een meisjes- en jongensprijs uitgeloofd. Win naars hiervan werden bij de groep gro- HAARLEM, 18 mei Werk van de Haarlemse kunstschilder Frans Ver poorten zal van 21 mei tot en met 6 juni worden geëxposeerd in Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41. De tentoonstelling wordt zaterdag 21 mei 's middags om drie uur geopend door professor Otto B. de Kat. De expositie is dagelijks te bezichtigen van half elf tot vijf uur en zondags van twee tot \nf uur. Bouwpastoor Jan Steenvoorden uit Noordwijkerhout, van 1855-1862 pas toor van de Haarlemmermeer en bouwer van de jubilerende kerk in Hoofddorp. HAARLEM, 18 mei De snelle Ed dy Riethoff heeft gisteravond in het „Van der Aartsportpark" de eerste rit van de zomeravondcompetitie om de ,,Metz"-beker, een klassementswed strijd over 45 ronden, op zijn naam ge bracht. Van de negen klassementen wist Riethoff er twee te winnen. Ook Cees Piers won er twee, maar door een be tere klassering in de overige sprints, werd Riethoff met vijf punten verschil winnaar. Zijn clubmakkers van „De Kam pioen" hebben het de klassementrijder Riethoff in deze rit niet cadeau gegeven. Steeds weer waren er enkele renners die in het offensief gingen om een sprint met de snelste man van het „veld" te ontlopen. Vooral Cees Piers, Gé Fennis en Ron Hendriks toonden zich daarbij uiterst actief, terwijl Wil Blommaert, Henk Peters en Thijs Bouma zich even min onbetuigd lieten. Maar favoriet Riet hoff, Loek Vaars en Aad Straver door kruisten deze acties en doordat Tom van Dijk enigszins verrassend het dub bel tellende slotklassement wist te win nen. werd het uiteindelijke resultaat van deze spannende rit: 1. E. Riethoff 24 pnt., de circa 50 km. in 1 uur 20 min. 34 sec 2 C. Piers 19 pnt.; 3. L. Vaars 17 pnt.'- 4. R. Hendriks 16 pnt.; 5. G. Fennis 15 pnt.; 6. A. Straver 13 pnt.; 7. A. van Dijk 10 pnt.; 8. W. Blommaert 10 pnt.; 9. H. Peters 10 pnt.; 10. M. Bouma 9 pnt.; 11. A. Ruijs 1 pnt.; 12. oequo; een groep van zeven renners. Uitslag C-klasse: 1. Philippo, de cir ca 29 km. in 47 min. 21 sec.; 2. Rama kers 3. Krijgsman, 4. Van Leuffen, 5. Schenk 6. Handgraaf, 7. Nijssen, 8. R. Wagner 9. W. Wagner II, 10. Van der Pol. HAARLEM, 18 mei Het tweede concert van de Beethoven-cyclus door het Noordhollands Philharmonisch or kest werd grotendeels beheerst door het fameuze pianospel van de soliste Lili Kraus. Het vierde pianoconcert in G grote terts verkeeg onder haar handen waarlijk grootse gestalte. Het was als of sommige onderdelen van dit toch overbekende concert een totaal ander cachet kregen. Intussen hadden Henri Arends en zijn orkest geen gemakke lijke taak in de gebeleiding, want de so liste ging nogal eens vrij, zij het volko men verantwoord, te werk met de keu ze der tempi. In het eerste deel viel het op dat haar opvatting meer naar de kamermuziekstijl overhelde, dan naar die van het pompeuze. Hiermede be wees Lili Krans eigenlijk dat zij meer is dan een groot pianiste, want zeker het tweede thema vervult hoofd zakelijk een figuratieve functie, terwijl de hoofdgedachte aan het orkest is toe gewezen. In de dia'oog van het prach tige tweede deel heb ik zelden een vleu gel zo horen zingen als thans het geval was. Het derde deel kenmerkte zich door een pregnante ritmische vormge ving, waaruit een onweerstaanbare mu zikaliteit opklonk. Al met al een Beet hoven-vertolking die ons nog lang zal heugen als voorbeeld van de hoogste vorm van musiceren. Haar succes was evenredig met het gebodene. Ter opening van het concert werd de ouverture „Coriolan" gespeeld. Zoals in alle ouvertures van Beethoven het geval is, munt ook deze uit door con trastwerkingen. Tegenover de strenge, barse Coriolanus, met het felle hoofd thema zo prachtig getypeerd, staat het lyrische zangthema dat de symbolische smekingen van zijn moeder en zijn echt genote karakteriseren. De tegenstellin gen liet Henri Arends duidelijk horen, door vooral het hoofdthema een uiterst markant ritme te geven. Na de pauze volgde dan de tweede Symphonie van de meester, gecompo neerd in 1802. Vele facetten in dit opus wijzen reeds op een losmaking van de tot dan toe heersende gebruikelijke vor men. In de stuwkracht van het eerste deel, herkent men duidelijk de latere Beethoven, (zevende symphonie bijvoor beeld). Prachtig van melodie is het twee de deel met zijn innerlijke blijheid. Meeslepend zijn scherzo en de finale, die volkomen de latere Beethoven doen horen. Het orkest heeft deze symphonie met zorg gespeeld, waarbij vooral de dynamische afwerking opviel. J. L. DEN HAAG, 17 mei Het Amster damse amateurelftal zal donderdag op het terrein van Zeeburgia in Am sterdam een wedstrijd spelen tegen het Westelijk amateurteam. De opstelling van de Westelijke ama- teurploeg luidt: doel: Doesburg (VCS), achter: Van der Broek (VUC) en Bak ker (Sliedrecht), midden: Keenink (Quick), Warmerdam (Schoten) en Wentholt. (Laakkwartier), voor: Visser (Hollandia), Verschoof (Feyenoord), Van der Most (RFC), Libregts (Excel sior) en Jonker (Vitesse). e tentoonstelling van maquettes voor een nieuw hoofdkantoor van „De Nederlanden van 1845" heeft geen propagandistisch doel. Wel is het imponerend en representatief een wolkenkrabberte laten zetten op een klein stuk grond in een te saneren wijk in Den Haag, waar de algeme ne belangwekkendheid ervan is gelegen in de wijze waarop daardoor de Ne derlandse architectuur wordt gediend. Ook het Groothandelsgebouw, de Lijn baan en De Bijenkorf in Rotterdam en het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor en het complex van Van Leer in Amsterdam zijn recente bouwpresta- ties, die in de publieke belangstelling zijn gekomen. De Bijenkorf en Van Leer hebben bouwmeesters van het internationale plan uit Amerika gehaald; de directie van De Nederlanden heeft evenals in 1893 ook nu weer de Nederlandse bouwmeesters aangetrokken. Werd voor het voormalig hoofdkantoor in Den Haag de veelbelovende jonge modernistische Berlage met de bo uw belast, nu het gaat om een bouwwerk van een formaat dat Nederland nog niet kent meer dan 20 verdiepingen op een smal gerekt grondplan werd aan vijf architecten de opdracht gege ven een voorlopig ontwerp te vervaar digen. Drie daarvan zijn tot een vormge ving gekomen, die alleszins geslaagd mag heten. De commissie die de directie ter zijde staat heeft het ont werp van de combinatie Ooievaar, Stolle en Van Gooi te Amsterdam voor uitverkiezing voorgedragen. SPRINGVALE, 18 mei (UPI) Een geleerde in Springvale in de Amerikaan se staat Maine, heeft gisteravond be weerd dat hij uitzendingen met een menselijke stem van de Russische satel liet heeft gehoord. Professor Meivin V. handon van het Nasson college zei dat uit bandopnamen van signalen van de satelliet, die volgens de Russen slechts een pop bevat, blijkt dat er een mense lijk wezen aan boord is. Hij zei dat de stem klonk als of zij kunstmatig was vervormd, zodat zij niet verstaan zou kunnen worden. Landon beschreef het geluid als dat van „Donlad Duck met een schorre keel". PARIJS, 18 mei (U.P.I.) Premier Khroesjtsjev vertrekt morgenochtend om elf uur uit Parijs naar Moskou. Hij zal onderweg naar de Sovjet-Unie een tussenlanding laten maken in Oost- Duitsland. Over de duur van zijn bezoek aan Oost-Duitsland staat nog niets vast, aangenomen wordt echter dat hét een zeer kort bezoek zal zijn, zo heeft een Russische woordvoerder verklaard. DEN HAAG, 18 mei Het Konink rijk der Nederlanden zal bij de plech tigheden van 21 tot 29 mei te Buenos Aires ter gelegenheid van de viering van Argentinië s 150-jarige onafhanke lijkheid, vertegenwoordigd worden door een delegatie onder leiding van prins Bernhard. De prins zal 24 en 25 mei de plechtigheden bijwonen. Voor de rest van de tijd treedt de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, als delegatieleider op. Even openlijk als over vijf jaar de twee giaswandige glazen elementen het silhouet van Den Haag zullen be heersen, geeft men thans de ingele verde maquettes en tekeningen van elk der vijf mededingers aan de open baarheid prijs. Na Den Haag vindt de tentoonstel ling thans, door de zorg van de Kring Haarlem van d e B.N.A. in de Haar lemse Vishal plaats. Tot 29 mei kan men de grootse poging in ogenschouw nemen. L T HAARLEM, 18 mei De Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 17 mei 1960 in staat van fail lissement verklaard: J. van Loenen, wonende te Zandvoort aan de Kostverlorenstraat 83, Rechter commissaris: Mr. L. W. M. M. M. drab- be, Curator: Mr. B. J. de Boer, advo caat en procureur te Haarlem aan de Wilhelminastraat 5. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 17 mei 1960 opgeheven het faillis sement van: Arie Jan van IJzendoorn, glazenwas ser, wonende te Zandvoort aan de Sta tionstraat 19, uitgesproken bij vonnis van 12 april 1960, Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haar lem aan de Wilhelminastraat 5. Wegens het verbindend worden van de tweede, tevens slotuitdelingslijst is op 14 mei 1960 geëindigd het -aillissement van: Jac. A. Jongkind, technisch installa teur, wonende te Aalsmeer aan de Oost- einderweg 320, uitgesproken bü vonnis van 14 juni 1949, Rechter-Commissaris: Mr. C. E. Muller. Curator: Mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haar lem aan de Tempeliersstraat 8. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Haarlem van 17 mei 1960 is, na gedaan verzet, vernietigd het von nis der Rechtbank van 10 mei 1960, waarbii P. J. Jonker, wonende te Haar lem aan de Tesselschadestraat 77, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van Mr. J. C. Smithuysen, advocaat en procureur te Haarlem, als curator: Rechter-Commissaris: Mr. L. W. M. M. Drabbe. te scholen de Julianaschool (meisjes medaille) en de St. Aloysiusschoql (jongens medaille) en bjj de groep klei ne scholen de Sint Theresiaschool (meisjes-medaille) en de Thyo van Eeghenschool (jongensmedaille). De supporters, die met een groot spandoek „Hop, hop, Vondelschool, zet 'm op over het veld liepen, hebben stellig tot het succes van hun school bijgedragen. De leiding van deze Rohlingstrijd be rustte bij de heer Ch. E. de Bock en mejuffrouw R. Bijen, respectieveluk voorzitter en secretaresse van de Bloe mendaalse schoolsportcommissie. De uitslagen waren: groep grote scho len- 1. Vondelschool; 2. Julianaschool (beide 19 pnt.); 3. Bornwaterschool, 12 pnt.; 4. en 5. Bloemendaalse schoolver eniging en combinatie Mariaschool - St. Alovsiusschool te Overveen, beide 11 pnt. Bij de groep kleine scholen; 1. Christelijke lagere school Bloemendaal, 20 pnt.; 2. Thyo van Eeghenschool, 15 pnt.; 3. St. Anthoniusschool, 14 pnt.; 4. Combinatie St. Theresiaschool - St. Adelbertusschool, 13 pnt.; 5. Graaf Flo- risschool 10 pnt. HAARLEM, 18 mei Eind 1958 vie len niet minder dan 8.M7.000 Neder landers dat is 71,4 op honderd in woners onder de ziekenfondsverze kering. Hiervan zijn 5.563.000 onder de verplichte verzekering te rangschikken, 660.000 onder de bejaardenverzekering, 1.824.000 onder de vrijwillige verzeke ring. Deze cijfers illustreren het belang van betrouwbare informatie over de ziekenfondsverzekering als zodanig en haar wijze van functioneren. De Zie kenfondsraad heeft er daarom goed aan gedaan, een publikatie het licht te doen zien, waarin op overzichtelijke wjjze dit Nederlandse stelsel van socia le gezondheidszorg wordt geschetst in het licht van zijn historische ontwikke ling. Ten aanzien van diverse strijd vragen, die nog op een oplossing wachten, wordt uiteraard een gereser veerd standpunt ingenomen. Met deze objectiviteit is overigens niet in strijd de opmerking aan het slot, dat de stij ging van het premie-percentage der ziekteverzekering niet het gevolg is van de verhoging van honoraria, tarie ven enzovoorts, zoals vaak wordt ge dacht. Deze oorzaak moet blijkbaar worden gezocht in de toeneming van de verstrekte hulp. De statistieken spre ken in dit opzicht een duidelijke taal. Velen zullen met vrucht en zonder verveling kennis kunnen nemen van dit ..Kort overzicht van de ontwikke ling van de Nederlandse ziekenfonds verzekering". 4>,4 Ned 1958 4(4 Ned. 1960 I 4ii Ned. 1960 II 4V« Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3',4 Ned 1956 3>,'4 Ned 1948 SU Ned 1950 3(4 Ned 1954 31/4 Ned 1955 B.N.G Won bouwl 6 Ned Bande) Mii Cert Amsterdam Rubber B V.A Senembab-Mtl A.K.O. Berke) Patent Calvê-Delft Cert Del) Ml] Fokkei v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Bllllton 2e Kon Petroleum 50 Hol) Amerika Lt1n KIM Kon Ned Stoomb Mvi KJ>M Ned Stoomv Ml! v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam 56 IJ 2'4 Rotterdam '57 Alb Heiln kl ohl Philips stocks gew Vorig opening Slot 18/5 99 99 Y4 98 98H 97 V« 93 V2 92 92* 93tt 86H 86 Vs 88/g 9(F/8 109 Va 266 108 y2 109% 1611/4 535 461 Va 459 290 836 171.50 396 267 625V4 619 458 945 947% 828»/4 828% 360 143.40 142.10 135 136% 109 170% 170% 131 131% 150% 257% 142% 142% 79% 95(4 99(4 121(4 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Wan Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. OilN.Y. Tidewater U.S. Steel Stemming: 16/5 17/5 son S1H 45(4 45»i 4714* 47% 82% 68% 44','4 45% 77% 78% 28% 28% 47 4614 7614 76(4 63*/i 63% 38% 38 32(4 32% 19% 19% 46(4 46% 41 40". 19 18% 79% 82 onregelmatig, lager AMSTERDAM, 17 mei De officier van justitie bij de vierde kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft vanmor gen tegen de 45-jarige J.M. uit Hilver sum een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek geëist. Verdachte werd een vijftal inbraken ten laste gelegd die hij alle op dezelfde wijze uitvoerde: het boren van een gaatje onder het spanjolet, dat hij daar na met een pennetje kon oplichten. Hij brak o.m. in bij de oud-minister van fi nanciën, de heer v.d. Kieft in Bussum. Voor de rechter-commissaris had hij reeds verklaard het aantal van zijn in braken op 25 te schatten. De president van de rechtbank verklaarde echter dat het er wel 37 waren. Aanvankelijk brak verdachte alleen in om zichzelf te bewijzen dat hij tot iets dergelijks in staat was, later ook om financieel voordeel. Hij pleegde de dief stallen in het Gooi in de periode van 1957 tot 1959. De gaatjesboorder corri geerde de gestolen bedragen in de ten lastelegging, die soms meer, soms min der waren dan het aangegeven bedrag. „Als er meer was geweest, had ik ook meer meegenomen' aldus verdachte. In het reclasseringsrapport werd ver dachte als een bekwaam arbeider ge kenschetst. H\j bekleedde een vertrou wenspositie bij de PTT te Hilversum. Hij werd in verminderde mate toerekenings vatbaar geacht. De officier van justitie, mr. Bergsma, bestreed dit in zQn requisitoir. De ob jectiviteit die verdachte hier aan de dag legde, vond hij een beetje te gek voor iemand die verminderd toe rekeningsvatbaar wordt geacht. De raadsman, mr. Kropman, bepleitte een uiterste clementie en een gecombi neerde straf. Hij achtte de gevraagde straf buiten alle normale Pr°P°™e*- Verdachte verklaarde nog dat hiermee voor hem een experiment was «geslo ten dat zich niet meer zal herhalen. De rechtbank zal 31 mei uitspraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5