Kleine zege op Zwitsers HANDVOL PUBLIEK BIJ B-WEDSTRIJD WEEKEND... fotovreugde m ideale IIFORD twee I1F0RD Minister Luns over taak van diplomatieke dienst Koude oorlog beïnvloedt politieke spel in V.S. Welke kandidaat kan de Rus het beste partij geven? SPELEN kosten Italië bijna 400 miljoen EEN RUBENS I OP DRIFT 1 Persconferentie Khroesjtsjev Dies Nijmeegse studentencorps „Te weinig belangstelling van katholieke zijde Nixon laat een steek vallen Unieke tunnel van halve kilometer TRICOTBEST en natuurlijk in elke camera werelds beste film Financiële positie is geen criterium meer voor toetreding Nederland geeft blijk van ongerustheid - STIFT Staking op Broadway DONDERDAG 19 MEI 1960 PAGINA 11 ILFORD SPORTSMAN, toch maar 79?° Landbouwoverleg tussen Duitsland en Denemarken 50e Wapenfeest K.O.O.S. Wedstrijden met degen en geweer door W. H. VAN EEMLANDT g op het verloren voorwerpHet is gek, maar toen Overgaande in de droge diensttoon richtte Fi „Heren, het is nu bijna drie uur. Zou het niet verstandig zijn, wanneer u nog een paar uur ondei de wol kroop om een uiltje te knappen? Ik ben er zeker van, dat u er geen bezwaar tegen zult hebben, als de Süreté tot het licht wordt van uw gastvrije zitkamer gebruikt maakt en ook zult u wel goedvinden, dat de gendarmes, die wel spoedig zullen terugkeren, in uw keuken beschutting zoeken voor de kou." (Advertentie) MISS HOLLAND 1960 Alle mooie meisjes, die graag Miss Holland 1960 wilden worden, toonden zich op hun mooist !n prachtige, flat. lerende badpakken. Zowel tijdens de voorverkiezingen als bij de finale droegen zij allen Tricot-badpakken van Enkalon-mousse. Vraag uw winkelier er naar, u baadt er mee in weelde (Van onze speciale verslaggever) TILBURG, 18 mei Men kon het de Tilburgers niet kwalijk nemen, dat zij vanavond hun neus ophaalden voor een wedstrijd als Nederland B-Zwitserland B. Op het televisiescherm werd de lief hebbers een smakelijker hapje opge dist: om half acht draaiden zij de knop van hun toestel op België, dat de fina le om de Europa-beker tussen Real Madrid en Eintracht uitzond en drie kwartier later was het mogelijk de in terland in Zürich in de huiskamer te halen. De ontmoeting tussen de B-pIoe- gen begon bovendien voor de fabrieks stad Tilburg op een „onmogelijke'' tijd: half zeven. Derhalve maakten de tal rijke politiemannen een wat overbodige indruk in hun ijver een normale ver keersdrukte bij het Sportpark in be dwang te houden en voelde men mee met de Harmonie Volt. die zo geest driftig voor bijna lege tribunes speel de. Er waren namelijk niet meer dan 950 toeschouwers Een beetje verongelijkt leek de na tionale reserveploeg wel. Dat het ter rein niet vol zou lopen, was tot daar aan toe, maar om je voetbalkunsten te demonstreren voor zo goed als niemand, doet erg onwennig aan. Zeker als Aja- cied of man van Feijenoord. Eén voordeel had de geringe bezet ting: fluitconcerten misten overtuiging. De spelers van Feijenoord en Ajax Veldhoen, Walhout, Van Mourik, Kees Groot en Swart zagen zelfs nóg een lichtpuntje. Zonder het ongenoegen op te wekken van de massa waren zij in de gelegenheid aan een plezierig oefenpar tijtje deel te nemen vlak voor het zo belangrijke competitiegevecht, dat hun zondag wacht. Trainer Sobotka kwam er speciaal voor uit Rotterdam om zijn pupillen bij deze voorbereiding gade te slaan. Een Nederland B dus, dat nauwelijks zijn energie wilde aanspreken om de Helveten volledig te overtroeven, wat wel tot de mogelijkheden behoorde. Want de nationale reserves werd een royaal werkterrein gelaten op het mid denveld, zij kregen de kans in volledige rust hun aanvallen op te bouwen en te schieten. Hoewel do Zwitserse ploeg technisch een redelijk niveau bereikte, speelde zij nog slechter dan het Belgi sche B-elftal, dat kortgeleden Neder land een gelijk spel afdwong. In alle opzichten viel deze wedstrijd in het ongezellige Tilburgse Sportpark op een ongelukkig tijdstip. Men zag rechtsback Van Mourik lusteloos partij geven, evenzeer als zijn collega op links, Veldhoen. Walhout had het te ge makkelijk om onder de middelmaat te komen, maar Kees Groot viel weer te gen als midvoor en toonde geen enkele maal zijn schutterscapaciteiten. Alleen Swart deed veel moeite zijn keus te rechtvaardigen, ofschoon dat ge paard ging met overbodige dribbles. Bü de Zwitsers moest men bewonde ring hebben voor hun oudste speler, de S6-.jarige linksbinnen Fatton, die na 53 wedstrijden in het nationale elftal, op dit lagere trapje met jeugdig élan van leer trok en de aanvallen van zijn team nog enig gevaar wist te geven. Hij had overigens een vrij lastige tegenstander i Advertentie) ILFORD SPORTI 6x6 Deze volwaardige, ge heel metalen camera schat U tientallen gul dens duurder dan 50 een machtige kleinbeeld camera met een „alles in een" sneltransport en haarscherpe 2,8 lens aan Villerius, die met linkshalf Frans- sen van GVAV voor een betrouwbaar middenblok zorgde, geholpen door de zo als altijd actieve Kruiver en Mick Cla- van. De ADO'er nam te weinig aan het spel deel. maar stelde op fraaie wijze de Nederlandse overwinning vast me» twee doelpunten. De eerste treffer van Clavan, die tien minuten na het begin een feit werd. bleek voor de Zwitsers een moeilijk te nemen hindernis. Zij legden totaal geen verrassing in hun combinaties en kwa men dan ook slechts aan schietkansen door nonchalance in de Nederlandse achterhoede. Een daarvan misbruiktp rechtsbinnen Schneider op grandioze wij ze en dat veroorzaakte eindelijk een op leving aan de andere kant. Swart pre senteerde Kruiver een ideale center en Bouwmeester knalde na een knappe so lo tegen de paal. Groot trof vervolgens met het doel vlak vóór zich de lat, maar even later was de fortuin tegen de Zwitsers toen hun aanval faalde om van een blunder van Van Mourik teuro- fiteren. Doelman Bekkering, die zijn werk betrouwbaar deed, kon juist op tijd ingrijpen. Ook na de hervatting een saaie ver toning. Aardige individuele verrichtin gen zo nu en dan, maar bij geen der par tijen een duidelijke intentie om te win nen. Men nam er zo onopvallend mo gelijk zijn gemak van, koos geen positie en speelde minzaam naar het eindsig naal van de Belgische scheidsrechter Grandain. Hij zorgde zonder het te wil- MB In Tilburg won gisteravond het Neder lands B-elftal met 2-0 van het Zwitserse B-team. Men ziet hier een aanval op het doel der Helveten. Links Kruiver PSV len nog voor wat plezier op de tribune door hardnekkig af te fluiten wanneer de toepassing van de voordeelregel zon neklaar was, maar men kon er zich niet over opwinden. Clavan werd de lome sfeer na 25 mi nuten kennelijk moe, want hu vuurde toen een geweldig schot af, dat pas in de bovenhoek tot rust kwam: 2-0 Daar bleef het bij. De ADO'er Haak, die als vervanger van Villerius^ op^ het veld ver scheen, kon er evenmin iets aan ver anderen. (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 19 mei „Ik sta hier voor U met een èn door de Tweede en door de Eerste Kamer goedgekeurde begroting", aldus begon met opgelucht gemoed gisteravond de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, een lezing over de veranderde taak van de diplomatieke dienst. De minister hield deze lezing bij gelegenheid van de 36ste dies natalïs van het Nijmeegse Studen tencorps. Spreker zei het een goede ge dachte te vinden, juist In Nijmegen hierover te spreken, daar er speciaal van katholieke zijde meer belangstel ling moet komen voor de buitenlandse dienst. De diplomatieke dienst heeft in het algemeen grote veranderingen onder gaan in zijn werkzaamheden en in de wijze van recruteren. In de negentien de eèuw was de taak zeer gespeciali seerd; de diplomatie werd in het ge heim gevoerd door een zeer beperkt aantal lieden, die meestal uit de hoge re lagen van de bevolking afkomstig waren. Tot 1940 had Nederland veertig tot zestig mensen in de diplomatieke dienst. In die tijd bestonden de werk zaamheden van de diplomaten in het objectief rapporteren van de toestanden in het buitenland. Nederland voerde toen geen actieve buitenlandse poli tiek. Na de laatste wereldoorlog vond een omschakeling plaats: de nadruk kwam te liggen op het subjectieve belang van Nederland. Factoren, die radicale ver anderingen te weeg brachten, waren de uitbreiding van de vervoersmogelijkhe den de bewindsman sprak zelfs van een frenesie van staats- en officiële be zoeken en de snellere berichtgeving. Het voordeel hiervan was een verge makkelijking van de politieke contacten, maar van de andere kant mist men de tijd voor bezinning; terwijl de diploma tie vroeger gehiem was. slaat men nu door naar een al te grote openhedi. Al deze factoren brachten ook een verandering in een opleiding voor de diplomatieke dienst met zich mee. Eco nomische wetenschappen en privaat- recht werden hoofdvakken. De dienst werd gedemocratiseerd. De criteria zijn zo verruimd, dat ontbreken Van finan ciële middelen geen beletsel meer is. Maar toch, zo zei de minister, wordt imand die geheel zonder eigen midde len is, ontraden In de diplomatieke dienst te gaan. daar hij helaas in aan raking zal komen met mensen, die zich meer zullen kunnen permitteren. Een zeer bescheiden eigen bijdrage van de persoon zelf is gewenst. De minister noemde een bedrag van 1500 per jaar. Toch is het ook weer niet zo, dat men hier met geld in moet komen. De mi nister ried degene, die de diplomatie ke dienst aantrekt, maar geen midde len heeft, aan er toch in te gaan. Door enorme toename van het aantal amb tenaren zijn de beschikbare topfuncties weliswaar niet gestegen, maar het werk is interessanter geworden en meer omvattend. Door een aantal maatregelen van de regering is het risico voor de men sen, die in de diplomatieke dienst gaan, aanmerkelijk gereduceerd. De kandidaten, die via een vergelijkend vooronderzoek tot het examen wor den toegelaten, treden op arbeidscon tract in dienst van het departement van Buitenlandse Zaken. Overigens is het vergelijkend element bij het exa men eigenlijk weggevallen, omdat iemand, die benoembaar is verklaard, praktisch altijd ook benoemd wordt. Op de vraag of bij benoemingen in de buitenlandse dienst politieke- of ge loofsovertuiging een rol spelen, ant woordde de minister met nadruk, dat dit niet het geval is. Bij de huidige recrutering voor de diplomatieke dienst heeft men de er varing opgedaan, dat de algemene ont wikkeling van de kandidaten sterk ach teruit is gegaan. De antwoorden op be slist niet moeilijke vragenlijsten ziin op dit punt zorgwekkend. Voor deze tak van dienst wordt een zo veelzijdig mo gelijke algemene ontwikkeling gevergd. Voorts een behoorlijke kennis der mo derne talen en een algemene belang stelling voor het internationale politie ke en economische gebeuren. Een amb tenaar van de diplomatieke dienst moet zich beschouwen als een agent van zijn regering en zich inzetten voor het be lang van zijn land, zoals zijn regering dat ziet; hij moet de politieke leiding van zijn regering uitdragen. To de minister sprak over de vele internationale organisaties, zoals UNO, NAVO, Benelux, merkte hij op, dat in Nederland zeer internationaal wordt ge dacht en dat het Nederlandse volk een van de weinige volkeren is, die echt xenofiel zijn. Dit is bij de gemiddelde buitenlander niet het geval, met name de Engelsman en de Fransman denken nog zeer nationaal. Zo heeft Nederland grote moeilijkheden ondervonden bij de pogingen, die het heeft gedaan om de EEG te doen uitgroeien tot een grote Europese organisatie. Het grootste be letsel was de houding van Frankrijk. De tegenkanting van de Franse rege ring kan volgens de minister worden verklaard door het feit, dat Frankrijk te veel het verleden projecteert in het heden en zich blind staart op de hou ding van Engeland in de jaren 1920-193.0. Engeland steunde toen Duitsland, om de „balance of power" te herstellen. Dit is de reden van Frankryks terughou dendheid. Na deze bewering informeer de de minister plotseling naar de aan wezigheid van journalisten in de zaal. Toen dit het geval bleek, retireerde hij: „Dan heb ik Frankrijks houding wat te sterk benadrukt". De minister zei te hopen, dat er ver andering komt in het sterk nationale denken van sommige volkeren; zo dit niet gebeurt dan leveren de integratie pogingen niet het succes op, dat nood zakelijk is. Europa zal dan verdrongen worden van de plaats In de wereld, waarop het recht heeft. ASSEN, 19 mei Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een vroegere boerderij, die nu als woning werd gebruikt door de bejaar de heer F. A. Alberts en het gezin F. Bos, aan de Amelte. Een passerende automobilist ontdekte het vuur en alar meerde de brandweer van Assen. Deze rukte met volledig materiaal uit, maar kon niet voorkomen dat het pand tot de grond toe afbrandde. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAci, 19 mei De Neder landse regering heeft tegenover de Duitse Bondsrepubliek uiting gegeven aan haar ongerustheid over de Duits- Deense landbouwbesprekingen. Neder land hee t erop gewezen, dat het voor ons onaanvaardbaar zou zijn als aan een niet-EEG-lid zekerheden voor im port van agrarische produkten zouden worden gegeven, die de Bondsrepu bliek tot nu toe aan haar EEG-part- ners onthoudt. De Nederlandse rege ring heeft ook bezwaar tegen derge- Uike eenzijdige beslissingen, omdat z}j van ingrijpende en langdurige invloed zouden kunnen zijn op de ontwikkeling van de agrarische handel binnen de ge meenscha) Nepal Een expeditie uit commu nistisch China doet pogingen om de top van de Mount Everest via de noorde lijke helling te bereiken. Er is ook een Indische expeditie op weg naar de top. (UPI) WASHINGTON, 19 mei (Reuter, UPI) Vele diplomatieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad zijn van me ning, dat de houding van Khroesjtsjev en het mislukken van de topconferentie het voorspel tot de presidentsverkiezin gen in Ie Verenigde Staten sterk zullen beïnvloeden. Het thema, waar de Repu blikeinse partij tot dusver mee werkte, „Voorspoed en vrede", heeft veel van zijn ruikbaarheid verloren. En in het algemeen treedt de vraag op de voor grond, wie van de Republikeinse en De mocratische kandidaten het best in staat zal zijn de Russische premier partij te geven in de nieuwe koude oor log, die te verwachten is. Er zijn verder aanwijzingen, dat president Eisenhower na zijn terugkeer ernstige kritiek zal moeten aanhoren over de manier, waar op hij het incident met de U2 heeft be handeld. Men zal hem, zo meent men te Washington, vooral zijn besluiteloos heid voor de voeten werpen. Vier vooraanstaande Democraten heb ben er in een dinsdag verzonden tele gram bij president Eisenhower op aan gedrongen premier Khroesjtsjev te vra gen „terug te komen" van zijn besluit ieder topgèsprek uit te stellen tot na de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De vier zijn: Lyndon B. Johnson, De mocratisch fractieleider in de Senaat, Sam Ravburn. voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. William Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, en Ad- lai Stevenson, de tweemaal verslagen kandidaat voor het presidentschap. Een heel ander geluid wordt ver nomen van de Republikeinse senator Styles F.-idges, lid van de Senaats commissie voor de strijdkrachten. Hij heeft openlijk aangedrongen op her vatting van de spionagevluchten bo ven de Sovjet-Unie. „Als de president en de minister van buitenlandse zaken een week geleden nog verklaarden, ROME, 18 mei De 17e Olympische Zomerspelen kosten de Italiaanse staat een bedrag van rond 64 miljard lire (ca. 384 miljoen gulden), waarvan bij na de helft wordt besteed aan de aan leg van de vlieghaven Fiumicino, 25 km ten oosten van Rome. Dit heeft de Italiaanse minister van openbare werken Giuseppe Togni van daag naar aanleiding van vragen uit de Italiaanse kamer van afgevaardigden medegedeeld. Togni zei ervan overtuigd te zijn, dat alle installaties, die ver band houden met de Spelen nog voor augustus gereed zullen komen. Hij gaf verder een globaal over zicht van de huidige stand van zaken. Het Olympische dorp, dat een acco- modatie heeft voor bijna 8.000 perso nen, is, volgens de Italiaanse minis ter, reeds voltooid. Men is momen teel bezig de laatste hand te leggen aan de verbindingswegen en de in richting van de appartementen. Als het werk in het huidige tempo voort gaat, zal 15 juni de officiële opening van het Olympisch dorp geschieden. De bouw van het netwerk van inter ne verbindingswegen, dat is ontworpen om het verkeer tussen de verschillen de Olympische centra te vergemakke lijken, vindt gestaag voortgang. Er zijn dagelijks honderden arbeiders aan werk zaam. De minister verwacht, dat ook dit project nog voor de 31ste juli vol tooid zal zijn. De belangrijkste weg in (Advertentie) \/i«kkeloos en sneller schrift Ook Schneider- vullingen voor elke ballpoint. dit stelsel, de Olympische hoofdver keersweg. heeft een lengte van 15 km. Hij begint bij het Palezzo dello Sport, gaat dan langs Vaticaan-stad, om ver volgens af te buigen naar het Foro Ita- lico. In het tracé van deze weg zijn diver se kunstwerken opgenomen, o.a. een dubbele brug over een spoorweg en de auto-strada Rome-Ostia. een tunnel van 40 meter lengte bij de kruising van de Via Aurelia en een brug over de boulevard Emo. Verder wordt nog gewerkt aan de bouw van een groot .viaduct, dat met een lengte van 550 meter enig zal zijn in zijn soort in Italië. Dit viaduct, dat ruim een miljard lire kost, zal een snel le verbinding vormen tussen het Olym pisch dorp aan de Pont Flaminio en de wijk van de Parioli. De totale uitgaven voor het Olympisch netwerk van we gen worden geraamd op negen miljard lire. Volgens minister Togni is al vier mil jard lire uitgegeven voor de verbete ring van de grote invalswegen van Ro me en speciaal voor de verbreding van de via Appia, de via Maremma, de via Pontinia en de via Del Mare en voor de bouw van een weg, die de oevers van het meer van Gastelgandolfo toe gankelijk moet maken, waar de roei en kano-wedstrijden zullen worden ge houden. De minister sprak verder over het opruimen van verschillende achterbuur ten, waarvoor zeven miljard lire is uit getrokken. In de wijk van de Parioli is dit opruimingswerk reeds geheel vol tooid en is men bezig met de bouw van grote tentoonstellingsgebouwen. Ten slotte is een miljard lire besteed aan de uitbreiding van de havens van Mo- losiglio, Santa Lucia, Mergellina. Po- sillipo en Ischia in de Golf van Napels, waar de Olympische zeilwedstrijden worden gehouden. dat deze vluchter zo belangrijk wa ren voor de veiligheid van de Verenig de Staten," aldus Bridges, „dan zijn zij dat nu nog". Vice-president Richard Nixon, die er bijna jeker van kan zijn, dat hij door de Republikeinse partij zal worden be noemd tot kandidaat voor het president schap, heeft tijdens een propaganda- tournee verklaard, dat tijdens het be zoek van Khroesjtsjev aan de Verenig de Staten ook de Sovjet-Unie spionage heeft gepleegd. Maar men kan niet zeg gen, dat j zijn onthulling op een ge lukkige wjjze heeft ingekleed. Te Syracuse (New York) verklaarde Nixon, dat twee Russische spionnen zijn gearresteerd in Massachusetts op het ogenblik, dat Khroesjtsjev aan de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties zijn plan voor totale ontwapening voorlegde. De beide Russen waren in het bezit van een diplomatiek paspoort en hadden getracht Amerikaanse gehei men te weten te komen. Later, in Buffalo, verbeterde Nixon zijn verklaring. Hij zei, dat de Russen, waarover hij gesproken had, gescha duwd en niet gearresteerd waren. Toen verslaggevers daarna aan de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, White, vroegen, wat er nu écnt gebeurd was, antwoord de deze, dat er in de herfst slechts één Rus, :en zekere Kiriljoek, heeft gespio neerd. De man was in dienst van de Verenigde Naties en op verzoek van Amerika is hij door de wereldorganisa tie ontslagen en naar de Sovjet-Unie te ruggestuurd. De woordvoerder zei, dat Nixon dit onderwerp had aangesneden om aan te tonen, „hoe rustig wij deze zaak hebben behandeld". Nixon zei verder nog op een perscon ferentie, dat de president gelijk had, toen hü een eind maakte aan de vluch ten van de U2. Iedere vorm van in lichtingenwerk, die ontdekt en dus in gevaar wordt gebracht, dient men te staken, aldus Nixon. Op de vraag, wat Amerika zou doen, als de piloot van de boven de Sovjet- Unie neergeschoten U2 door de Rus sen zou worden terechtgesteld, antwoord de Nixon, dat Amerika dan zijn politiek tegenover gearresteerde Sovjet-spion nen zou moeten herzien. Officieel Amerikaans commentaar op de verklaringen van Khroesjtsjev tij dens diens Parjjse persconferentie zal niet worden gegeven. Het is nochtans bekend, dat de Amerikaanse ambtena ren buitengewoon verontwaardigd zijn over de geringschattende manier, waar op de Sovjet-leider de persoon van Eisenhower heeft bejegend. Over de be sprekingen die hij vorig jaar septem ber met Eisenhower te Camp Da vid heeft gevoerd, zei Khroesjtsjev giste ren te Parijs o.m.: „Ik dacht al, deze vriend heeft 'ets verdachts". Verwacht wordt, dat de president enkele dagen na zjjn terugkeer in Washington een radio- en televisietoespraak over de mislukte topconferentie zal houden DEN BOSCH, 19 mei In de Isa- bellakazerne is het vijftigste wapenfeest van de K.O.O.S. voorgezet met korps wedstrijden degen en geweer. De uitslagen hiervan waren: 1. Ko ninklijke Marechaussee, 4 pnt., 2. Korps Mariniers 2 pnt., 3. K.M.A. - Breda, 0 pnt. Geweer: 1. Korps Mariniers, 6 pnt., 2. Koninklijke Marechaussee, 4 pnt., 3. KMA - Breda, 2 pnt., 4. 4e depot infanterie Maastricht, 0 pnt. De Fransman Camille le Menn heeft de eerste etappe van de Ronde van het Zuid-Westen, Avignon-Arles (174 km) gewonnen in 4 uur 46 min. 52 sec. vóór de Brit Simpson. Het Engelse jeugdelftal, samenge steld uit spelers onder 23 jaar, heeft woensdag in het Legerstadion in War schau met 32 gewonnen van „Jong Polen". Polen Volgens betrouwbare inlich tingen, die het KNP heeft ontvangen, zjjn na de wanordelijkheden te Nowa Huta, waar de bevolking verhinderde dat een kruis werd verwijderd, niet 70 maar 1.000 personen gearresteerd. HilllllMllllltllllllMlUUIIllililllltUIIIIIIIHIIIIIittilHHinilllHlilHIIIIIIIIIIIIIIIIlltrP 72 Maar, Fidéle! Ze konden de Amsterdammer nog meer vertellen! De Fransman glimlachte als herinnerde hij zich plotseling een amusante gebeurtenis. Hij hief de ogen op naar de Amerikaan, die wijdbeens met een nors gezicht de blanke as van zijn sigaar bestudeer de. „Weet je, Markman, dat ik al van jongsaf aan leg heb gehad voor psychometrie? Je zult het niet willen geloven, maar als er bij ons thuis iets zoek was werd ik er bij gehaaidMijn lieve Mama vergat nog al eens waar ze de dingen had neer gelegdeen schaar, een bril, haar breiwerk, noem maar op! Ik greep haar dan bij de pols, kneep mijn ogen stijf dicht en concentreerde al mijn gedachten ik daar straks met mijn hand om de pols van Al- settino in die ondoorzichtige mist omlaag liep, kwam plotseling dat van ouds bekende vreemde gevoel In mijn achterhoofd oper scheen een soort contact te ontstaan met het brein van de ItaliaanDat is verklaarbaar, want we dachten natuurlijk allebei aan de Rubens Als een volleerd causeur genoot Fidéle van de indruk, die zijn verhaal op Markman maakte. Als een vogeltje, dat gehypnotiseerd de slang nadert, werd de detective langzaam maar zeker in de rich ting van de Fransman getrokken, zodra hij be greep, dat de onbetekenende causerie een doel moest nebben. Hij boog zich een weinig voorover, als wilde hij geen woord verliezen van het verhaal, deed een weifelende stap in de richting van het raam, waar Fidéle zich had opgesteld, en of schoon de stuurse uitdrukking nog niet van zijn trek ken week scheen hij in hoge mate geïnteres seerd in de occulte vermogens van de Fransman. „Ik voelde," ging Fidéle voort, terwijl zijn tinte lende ogen op de geboeide toehoorder gericht ble ven, „de onrust van Alsettino op mij overgaan en tegelijk kreeg ik de zekerheid, dat iedere stap ons nader bij de Rubens bracht. Toch wij die brug van ruwe boomstammen betraden vloeide het fluï dum van mijn metgezel krachtig in mij over. Het leek wel of hij hardop dacht: Nu lopen we over Judith en HolofernesVaarwel, dierbaar paartje, voor eeuwigVlak daarop kreeg hij die niesbui en ging hjj er van door." De lange rhetorische pauze die volgde mishaagd' Markman. „En toen?" vroeg hij gespannen. „Wel, toen ik was opgekrabbeld en de toegesnelde gendarmes de richting had aangewezen, waarin hi.i verdwenen was, heb ik voor alle zekerheid eens onder die brug gekeken. Maar ik was duizelig en kon mij moeilijk bukkenHet was uitgesloten om in mijn toestand onder die boomstammen te kruipen, dat begrijp je toch welToch leek het me of tussen de stenen, aan deze kant van de beek- een paar handbreedten boven het schuimende wa ter, een donkergrijze dikke rol linnen was geschr. ven. Ook zag ik iets wat op een band hechtpleistei leek eromheen bevestigd. Zou jij, Markman, nie' eens even willen gaan kijken of Verder behoefde de loze Fransman niet te gaan Markman slingerde zijn half opgerookte sigaar in de haard, griste Van Houthem de electrische lan taren, .ie deze hem toestak uit de hand en was op hetzelfde moment de kamer al uit, zonder zelf: nadere aanwijzingen te vragen. dèle zich tot de broeders Germain, die met open mond zijn vreemde verhaal hadden aangehoord. Henri knikte en stond op. Dominique, die nie: goed wist welke houding hij moest aannemen, maai wel begreep dat het niet raadzaam zou zijn de politic te brutaliseren, zei tegemoetkomend: „Er moet nog wat vuur in de keukenkachel smeu len en er staat een kan met koffie op de aanrechl De kaarsen vindt u in het kastje „Merci beaucoup!Legrand," dit tegen de agent, die nog steeds op zijn stoel bij de deur zat „pook jij dat vuur wat op en warm de koffie vooi de anderen." Van Houthem, bevrijd van de spanning der laatste dagen, nu het slotbedrijf van zijn opsporing ten einde liep, stond op en zei: „Ik zal je wel even wijzen waar je zijn moet. Legrand Toen de commissaris in de zitkamer terugkwam, zat Fidéle peinzend te roken in een der diepe fau teuils bij de haard. De Hollander trok een stoel bij, bekeek even met gefronste wenkbrauwen de bloe dige schram op de wang van zijn vriend, vulde zijn onafscheidelijke pijp en zei zachtjes: „Die kras heb je je zeker met je zakmes gege venPas maar op voor infectie." Uit de diepte van zijn stoel keek de kleine Frans man een beetje bedremmeld op naar zijn stoere buurman. „Die jaap betekent niets!" Een ogenblik liet hjj de hand rusten op de arm van Van Houthem. „Het was de enige uitweg uit een zee van moeilijkhe den, mon vieuxEr zjjn van die ogenblikken waarop een politieman betreurt, dat we niet meer leven in de dagen van de pijnbank, maar onze verdachten alle vrijheid moeten laten, die de wet hun toestaatAlsettino zou nooit vrijwillig de schuilplaats van de Rubens verraden hebben, wan neer we hem hadden gearresteerd...... en evenmin zou hij bekend hebben de diefstal in het museum te hebben gepleegd. Dat weet jij evengoed als ik. Bovendien had je geen voet aan de grond gekregen, wanneer je voor de rechtbank had moeten bewij zen, dat hii werkelijk de dief is. Je hebt me breed voerig verteld hoe de zaak er voor stond, toen je in Marseille kwam. Ik gaf je nog een kans om je onderzoek rond te krijgen, wanneer wy Alsettino mét het schilderij in zijn bezit, zouden hebben kun nen verrassen. Dan had hij moeten verklaren hoe hij er aan kwam en dan was hü er in gevlogen. Maar toen we hier hoorden, dat hy het doek ver borgen had en ik begreep, dat het lang zou duren voor we het zouden vinden, was gezien de persoon lijkheid van deze Italiaan elke mogelijkheid ver keken voor een veroordeling. Hij was nu eenmaal in een positie, waarin de wet zelfs ons als opspo ringsambtenaren de middelen onthoudt achter de volle waarheid te komen..... Hii zweeg even en staarde nadenkend in de vlam men die boven de houtblokken in de haard dansten. Én dan is er nog iets, waarop ik maar liever niet al te diep wil ingaan Wat is de betekenis van Cardigan in deze heie historie? Stel, dat hij na de beschadiging van het schildert), zich op een of andere manier heeft laten bepratenstel, dat hii hoe dan ook, meer van de affaire wist dan tot nu toe gebleken isMeen je in ernst, mon ami, dat de Amsterdamse rechtbank een man als Car digan als getuige zou willen dagvaarden? Of hem als medeplichtig aan diefstal in de verdachtenbank zou zetten? Iemand van een zo bekende internatio nale betekenis als Cardigan? Nooit! Daarom. de weg, die ik op eigen verantwoordelijkheid ben gevolgd, is voor alle betrokken partijen de beste. Twijfel daaraan geen ogenblik!" (Wordt vervolgd) (Vervolg van pagina 1) Wat heeft men er nu vernomen? Het grootste deel van hetgeen Khroesjtsjev te berde bracht in zijn inleidende verklaring en in zijn antwoorden op de mondeling gestelde vragen bestond uit herhalingen van zijn nu wel uit den treure bekende aanvallen op de agres sieve Amerikaanse imperialisten, om het aldus maar kort samen te vatten, geïllustreerd door het voorval met het spionagevliegtuig. Hij leek echter nog iets dreigender te zijn dan tot dusverre. Voortzetting van dit soort agressie zou uitlopen op oorlog. Het Russische lucht ruim schendende vliegtuigen zouden worden neergeschoten en „wij zullen verwoestende slagen richten op de bases waar zij van opstijgen en op degenen die deze bases gevestigd hebben en be heren". Van het door Eisenhower geopperde plan, aan de Verenigde Naties voor te stellen zich te belasten met een nieuw „open skies"-inspectie-stelsel, verklaar de Khroesjtsjev dat dit afkomstig is van het Pentagon. Toen het Pentagon be sefte dat het Sovjet-luchtruim voortaan voor Amerikaanse spionage gesloten was, besloot het blijkbaar vliegtuigen met dezelfde oogmerken te zenden on der de vlag der Verenigde Volkeren. „Men moet aannemen," aldus Khroesj tsjev, „dat de Verenigde Volkeren noch een staat is binnen de Verenigde Sta ten, noch een afdeling van het Penta gon en zal weigeren zulk een vernede rende rol te spelen." Een passage uit Khroesjtsjevs inlei dende verklaring, die wellicht mede kan verhelderen waarom de Russen het in cident met de Lockheed U-2 dermate hanteren als een diplomatieke en poli tieke moker, luidt als volgt. „Het is veelbetekenend dat de re geringen van die landen die zo over ijld hun grondgebied beschikbaar hebben gesteld voor de voorbereiding en tenuitvoerlegging van agressieve spionagevluchten boven de Sovjet- Unie, zich nu min of meer gedwon gen zien verontschuldigingen te ma ken voor de openbare mening e n zichzelve te distanciëren van het op treden der Amerikaanse militairen. Zij beginnen klaarblijkelijk te beseffen en wij zijn er zeker van dat dit in de niet al te verre toekomst beseft zal worden door allen die hun land ge leend hebben voor Amerikaanse bases dat dergelijke verrichtingen geen zaak om te lachen zijn." De heer Khroesjtsjev bespaarde Eisenhower zijn beledigingen niet. Zo vertelde hij, dat hij in Camp David, toen de Amerikaanse president hem zou hebben voorgesteld dat zij elkaar „mijn vriend" zouden noemen, toch al wel ge meend had aan Eisenhowers vriend schapsbetuigingen „een luchtje te be speuren". Dat was de reden waarom hij toen Eisenhower tenslotte niet verzocht had, de spionagevluchten te staken. Ondanks alles blijft, zo verzekerde Khroesjtsjev herhaalde malen, de Sov jet-Unie krachtig voor vreedzame coëxistentie en voor het bereiken van wederkerig aanvaardbare overeenkom sten. Hü herhaalde te hopen, dat ook de Westeiü'ke mogendheden zouden streven naar het scheppen van condi ties, die het mogelijk zouden maken over zes of acht maanden opnieuw bij een te komen, teneinde de vraagstuk ken te regelen, die tot „rijpheid" waren gekomen. Voorts vernamen wij dankbetuigingen en lofprijzingen aan het adres van ge neraal De Gaulle en premier Macmil- lan. Maar ook, dat, indien deze beiden „de feiten objectief hadden beoordeeld en niet gezwicht waren vanwege hun bondgenootschappelijke banden, de lei ders der Verenigde Staten zich wellicht genoopt zouden hebben gezien hun agressieve daden te veroordelen. De top conferentie had dan gehouden kunnen worden en de vruchten kunnen afwerpen die met zoveel hoop verwacht werden door de volkeren van de gehele wereld." in badpak van NEW YORK, 18 mei (UPI) - Op een spoedvergadering van de New Yorkse theatereigenaars en producers is dinsdag besloten alle voorbereidin gen voor shows die na 31 mei op Broaxl- way in première «ouden gaan stop ie zetten in verband met de dreiging van een «takimr van acteurs. Het besluit heeft betrekking op twintig nieuwe shows waaronder drie grote musicals.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11