41 ontsnapte delinquenten nog in vrijheid Katholieke boerenjeugd bezin* zich op hongerprobleem Volkomen onbelangrijk V.G.O. wil monopolie NIET prijsgeven mmmmm Wigberth "s Wraak PAUL VLAANDEREN De spook brand* Beeld van dichter Ruben Dario Prognose van psychiaters veelal te optimistisch „Kleine polders moeten opgaan in waterschappen Talrijke Nederlandse deelnemers a(ti internationaal congres te Lourdes Dr. A. Treep Nieuwe betoging in Turkije Euromast in Madurodam Motie-Oud in de V.S. in ernstige overweging Meisje wilde niet emigreren Mount Everest beklommen Nikita groet Nederland School- en klasse grootte pagina? Russische ruimte cabine op weg naar de aarde NEDERLANDSE OPERA VRIJDAG 20 MEI I960 Minister Beerman in Tweede Kamer Enige vrijheid in lijn der therapie K 99 Landingsrechten Rietje Vette gevonden Een maand verborgen bij relatie van verloofde 42. „Wigberth beweerde," zegt Artor langzaam met een frons, „dat gij plannen gesmeed had met de vorst der Pieten voor de aanval, die zy thans ondernomen hebben. Ge waart nu op weg, om Wigberth bij Vortigern in een kwaad daglicht te stellen, om Vortigern valse aan wijzingen te geven over de troepensterkte der Pieten, zodat Vorti- gerns leger in de pan gehakt zou worden. Maar omdat ge wezenlijk ook een hekel had aan de Pieten, wildet ge U inmiddels van de hulp verzekeren van mij en mijn troep om wanneer Vortigern versla gen was het Pictenleger weer te verslaan, dan Vortigern van de troon te stoten, om er zelf op te gaan zitten en van het Britse rijk een Noorse vazalstaat te maken". Het is te belachelijk om ernstig te nemen, maar de noorman beseft intuïtief, dat het bitttere ernst is. „Begrijpt ge het nu? Begrijpt ge nu, dat de plannen die Wig berth mij toedichtte, in wezen zijn eigen plannen moeten zijn g®" weest?" stoot hjj verontrust uit. „Het was eenvoudig en vlug te bedenken, toen hij tegenover U stond". Maar Vortigern is Wig* berths eigen broeder," brengt Artor in het midden. „Vanwaar dr ze wraakzuchtige plannen?" „Daar komen we nog wel achter, valt Eric in. „Hoofdzaak is, dat Vortigern ogenblikkelijk gewaa®' schuwd wordt, voor het te laat isals het inmiddels al niet t® laat is." Wrevelig haalt de Brit de schouders op en kijkt de Noot' man peinzend aan. Doch op dat moment komt een krijger snel u' het kampement op hen toe, „Heer" roept hij, „er is een krijger va® koning Vortigern zojuist met een dringende boodschap aangek®" men. Snel, hij is dodelijk gewond". nuo inspecteur- paul is al (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 mei. Van de 2.220 delinquenten, die onvoorwaardelijk ter beschikking: van de regering zijn ge steld, had zich op 17 mei een aantal van 41 aan deze verpleging onttrokken. Voorts waren er achttien gesignaleerd die in vryheid waren toen zjj ter be schikking waren gesteld, doch die zich aan de uitvoering daarvan wisten te onttrekken of wier voorwaardelijk ont slag werd ingetrokken. Van deze 41 waren 36 mannen en vijf vrouwen. Dit heeft minister Beerman van Justi tie aan de Tweede Kamer medegedeeld. Hjj zei voorts dat 29 mannen en vier vrouwen zich schuldig hadden gemaakt aan vermogensdelicten, zes mannen en één vrouw aan zedendelicten en één man aan een geweldsdelict. De minister heeft de sterke indruk, dat een zeer groot percentage van de gestoorde weglopers zich na korte tijd meldt. De bewindsman zei op vragen van mr. Berkhouwer (VVD) dat hij in verband met enkele geruchtmakende misdrijven, gepleegd door terbeschikking gestelden, Dij de directies van de betreffende in richtingen per circulaire heeft aange drongen de grootste voorzichtigheid te betrachten bij het toestaan van vrijhe den en zoveel mogelijk controle uit te oefenen teneinde ontvluchtingen te voor komen. Bovendien heeft hij verzocht om indien een ontvluchting plaats vindt, daarvan terstond melding te maken aan de politie en aan het departement van Justitie, waarbij de gegevens om trent antecedenten enz. dienen- te wor den medegedeeld. Tevens heeft de mi nister bepaald, dat een ontvluchte na zijn aanhouding niet automatisch wordt teruggeleid naar de inrichting waar uit hij is ontsnapt. Eerst moet voortaan worden onderzocht of hij niet beter elders kan worden geplaatst. Hij heeft aan het Selectie-instituut aanwij zingen gegeven om bij zijn adviezen tot plaatsing in een bepaalde inrich ting in het bijzonder aandacht te schen ken aan de aard van het crimineel verleden van de delinquent en zijn neiging tot vluchten. Zodoende kan plaatsing in een inrichting waar niet voldoende beveiligingsmaatregelen mo gelijk zijn, voor deze categorie zoveel mogelijk worden vermeden. Tenslotte zei de minister te overwegen om in het kader van dr differentiatie van de gestichten meer mogelijkheden te scheppen tot het toepassen van een strikter regime voor die categorie, voor wie de toestand van meer vrij heid bijzondere risico's met zich brengt. Op een aanvullende vraag van de heer Moorman (KVP) hoe het belang van de maatschappij tegen dat van de gestoorden wordt afgewogen zei minis ter Beerman, dat de Staten-Generaal destijds zijn uitgegaan van een behan deling voor ter beschikking gestelden waarbij een ander regime zou worden toegepast en waarbij het element van vrijheid een rol speelt. Hjj zei. dat het zijn bedoeling is dat dit alles niet mag gaan ten koste van de openbare orde en veiligheid. Maar het is gemakkelij ker gezegd dan in de praktijk gebracht. Ik ben hierbij altjid in zekere mate af hankelijk van deskundigen, die ik moet vertrouwen. Het is mij echter gebleken dat hun prognose in vele gevallen te optimis tisch is geweest. De minister noemde o.m. het geval van een psychopaat die in de buurt van Venio een ernstig mis drijf heeft gepleegd. De psychiaters hadden in zijn ziektebeeld geen sexue- le agressie kunnen ontdekken. De bewindsman zei, dat de moderne psychiatrie bij haar therapeutische behandeling het essentieel acht. dat na verloop van tijd aan de patiënt een zekere vrijheid wordt gegeven, om te trachten hem weer wat gevoel van verantwoordelijkheid over te la ten. (Van onze speciale verslaggever •g-HERTOGENBOSCH, 19 mei Con centratie van grotere waterschappen, die rechtstreeks en onverdeeld de ver antwoordelijkheid dragen, vormt de enige oplossing voor een doelmatig be heer van onze polder. Deze mening ver kondigde vanmorgen prof. J. L. Klein, directeur van de provinciale waterstaat Zuid-Holland op een tweedaagse stu diebijeenkomst over dijkenbouw. _Er was hem de vraag gesteld over de dijkdoor braak bij Oostzaan, waarvan men zich afvroeg wie de aansprakelijkheid had te dragen. Kleine polderbesturen, die niet in staat zijn zich technisch behoorlijk te outille ren, dienen, aldus prof. Klein, op te gaan in een groter orgaan, dat de volle verantwoordelijkheid kan dragen. Wat in Oostzaan is gebeurd, had wellicht ook niet voorkomen kunnen worden indien het djjkbeheer volledig bij de gemeente Amsterdam had be rust. aangezien de Oostzaanse dflk ook dan slechts een klein onderdeel zou hebben uitgemaakt van de alge meen gemeentelijke zorg voor het be heer en onderhoud van waterkeringen. En in dat geval zou er praktisch geen verschil hebben bestaan tussen het be heer door het polderbestuur en het be heer door de gemeente Amsterdam. Ook moet In elk geval het gevaar van een gedeelde verantwoordelijkheid wor den voorkomen. Een gezamenlijk be heer bij Amsterdam en het polderbe stuur zou derhalve volstrekt onjuist zijn, aldus prof. Klein. MANCHESTER, 19 mei (UPD Pro fessor Lovell, directeur van de radio telescoop van Jodrell Bank, heeft mee gedeeld dat op basis van de radiosigna len, welke vanochtend van het Russische ruimteschip ontvangen zijn, de veron derstelling gerechtvaardigd is dat de ruimtecabine, welke aan de laatste trap van de raket vastzat, afgeschoten Is en thans op weg is naar de aarde. Er ziin twee mogelijkheden, aldus pro fessor Lovell: of de Russen besturen het ruimteschip, of de cabine is er van los gemaakt- De laatste mogelijkheid achtte hij het meest waarschijnlijk. .99 De wetenschap is echter nog niet zo ver, dat prognoses zeker te treffen zijn. Mr. Beerman zal nog nagaan of door het beter sluitend maken van omhei ningen de gestichten deugdelijker zijn te maken voor de algemene veiligheid. Gevraagd werd ook naar de mogelijk heid om meer gebruik te maken van radio en T.V. voor het verspreiden van signalementen van voortvluchtigen. De minister antwoordde dat onlangs een werkgroep is Ingesteld door de minis ter van Binnenlandse Zaken om richt lijnen hiervoor samen te stellen. Er is reeds een afspraak voor verspreiding van signalementen met de NTS ge maakt. Niet kan worden ontkend dat door de snelheid en de visualiteit ont vluchtingen prompt onder de aandacht worden gebracht. Het heeft echter zijn vóór en zijn tégen. Er is o.a. op tegen dat er een groot aantal aanwijzingen binnenkomt die op een verkeerd spoor kunnen leiden. De bewindsman is ech ter wel van mening, dat van versprei ding per televisie meer gebruik zou kunnen worden gemaakt. Hij deelde tenslotte nog mede, dat hij van plan is op korte termijn een commissie in te stellen bestaande uit leden van de rechterlijke macht en vertegenwoordi gers van de psychiatrische wetenschap om de ontwikkeling van de psychopa tenzorg te bestuderen. en riante bungalow in de dennenbossen rond Lies- hout. Dat is het rustige home van dr. A. T^reep, direc teur van Van Vlissingen en Co's katoenfabrieken te Helmond. Een man met een opmerkelijke car rière in de financieel-economi- sche sector achter de rug en toch nog niet ouder dan vijftig jaar. Bijna, morgen bereikt hij de halve eeuw. Reden om vandaag aandacht te vragen voor deze belangrijke figuur. De heer Treep werd 21 mei 1910 te Rijswijk geboren. Hij studeerde aan de Nederlandse Handelshogeschool te Rotter dam, thans de Nederlandse Eco nomische Hogeschool. Na het behalen van zijn doctoraal stu deerde hij voor zijn proefschrift enige tijd aan de Ecoles des Sciences Politiques en de Facul- té de Droit te Parijs. De titel van dit in 1934 voltooide proef schrift was: „De betrekkingen tussen banken en industrie in Frankrijk." In 1933 werd de heer Treep tewerkgesteld bij de af deling Nijverheid van het minis terie van economische zaken. Reeds in juli 1934 kort na zijn promotie ging de jonge doctor naar de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, waar hij in 1938 tot procuratiehouder werd benoemd. Kort na de bevrijding wist wijlen oudrminister Huijsmans zijn bewame vriend te overreden naar Londen te gaan om de deviezen- en banktechnische problemen van onze regering te helpen oplossen. Philips leende zijn deskundige medewerker ongaarne uit. Typerend voor de per soonlijkheid van dr. Treep is, dat hij bij de aanvaarding van zijn Nederlands- Londense functie pertinent weigerde zich in een militair uniform te steken. Toen hij op Welschap in een militair vliegtuig wilde stappen en in zijn burgerpakje de M.P. passeerde, merkte deze na de pascontrole op: „totally unimportant"! Spoedig werd deze „volkomen onbelangrijke" man benoemd tot finan cial counsellor en belast met de leidina van de financiële leiding van de Nederlandse ambassade onder jhr. Michiels van Verduynen. Tot januari 1947 is dr. Treep in Londen werkzaam geweest; hij werd toen naar Nederland teruggeroepen om de enkele dagen tevoren bij een vliegtocht van Engeland naar Nederland omgekomen thesaurier-generaal van financiën J. Ridder, op te volgen. Een tragische bijzonderheid hierbij is, dat dr. Treep zijn chef en vriend bij het uitgeleide doen naar het vliegveld nog gevraagd heeft met de boot te gaan. Tijdens zijn functie als thesaurier-generaal onder minister Lieftinck, werd dr. Treep in het voorjaar van 1948 voor zijn grote verdiensten tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw benoemd. Tot 1949 is hij in overheidsdienst gebleven. In maart van dat jaar werd hij benoemd tot adjunct-directeur van de n.v. De Bataafse Petroleum Maatschappij en in dezelfde functie bij de n.v. Kon. Ned. Petroleum Mij. In mei 1957 heeft dr. Theep deze functies neergelegd, doch hij bleef als adviseur van de Konink lijke Shell Groep verbonden. Nadien is zowel in als buiten Europa op deze bekwame financier-eco noom een beroep gedaan, doch zeker niet tot ongenoegen van zijn echtgenote en vier kinderen heeft dr. Treep vorig jaar de functie aanvaard van direc teur met speciale financieel-economische opdrachten van Van Vlissingen Co's Katoenfabrieken, met haar ruim 3500 werknemers en moderne outillage, West-Europa's grootste katoenindustrie. Van dr. Treep kan allerminst worden gezegd dat hij zich door zijn werk, hoe belangrijk en veelomvattend ook, geheel heeft laten opeisen. Reeds vele jaren is hij voorzitter van het Nederlands Kamerorkest, dat hij tot tweemaal toe door moeilijke episoden heenhielp. Ook als vice-voorzitter van de Nederlandse Opera maakte hij zich verdienstelijk voor het kunst leven in ons land. Zelf uitstekend pianist zijn z'n overige hobbies de ruiter sport en bijwijlen een zeiltochtje op de Kaag. AMSTERDAM, 19 mei De po gingen, die de intendant van de Neder landse Opera, mr. E. Cornells, heeft aangewend om de VGO te bewegen in de commissie van overleg plaats in te ruimen aan een vertegenwoordiging van de groep niet-VGO-leden onder het Opera-personeel, zijn definitef afgestuit op de afwijzende houding van de VGO. Dit is woensdag gebleken tijdens een spreking van de intendant met verte genwoordigers van de beide personeels groepen. De VGO handhaaft haar van meet al aan ingenomen standpunt, dat zij de uitsluitende vertegenwoordigster is van het Opera-personeel, ofschoon slechts ca 120 van de 225 leden tellen de Nederlandse Opera zich bij haar hebben aangesloten. De VGO kan dit standpunt gemakke lijk handhaven, omdat in het befaamde regelement van de commissie van over leg niets bepaald is aangaande de wij ze van vertegenwoordiging van het per soneel in deze commissie. Dit regle ment vormt in feite de inhoud van een overeenkomst tussen de directie van de Nederlandse Opera en de VGO. De vertegenwoorigers van het personeel zijn bij stemming door het personeel verkozen. De meerderheid, die uit VGO-leden bestaat, heeft eenvoudig uit sluitend haar eigen voormannen in de commissie gestemd. Er is geen speld tussen te krijgen, tenzij de directie van de Nederlandse Opera het overleg beëin digt. Aangezien zi) tot dusverre niet voornemens schijnt dit te doen, staat zij machteloos. Wel moet het Cornelis sedert zijn ging van woensdag geworden, dat zijn gens welke deze inrichting van de com missie van overleg slechts van tijdelij ke aard is hij zei dit op zijn perscon- ook de mislukte duidelijk mening. heer po- zijn vol- ferentie van donderdag 12 mei inder daad op een vergissing berust. Er is geen tijdelement in deze regeling; door overleg is geen verandering mogelijk. De VGO moet er nu toch wel in ge slaagd zijn dit de intendant te doen be grijpen. Overigens is het op zichzelf niet te be treuren, dat de niet-VGO-!eden geen plaats krijgen in de commissie van overleg, zolang deze gebaseerd blijft op een reglement, dat zo verderfelijk is voor de Nederlandse Opera. Er moet een ander reglement komen; de be voegdheden van de commissie moeten drastisch worden ingeperkt. Tot zolang blijft de Nederlandse Opera de speel bal van de grillen d°r VGO-leden onder leiding van'een machteloze intendant. ANKARA, 19 mei (UPI) Bij het mausoleum van Kemal Ataturk te An kara zijn vanochtend naar schatting tweeduizend studenten begonnen met een nieuwe betoging tegen de Turkse regering. In spreekkoren gebruikten zij leuzen als ,,Wij volgen uw spoor, Ata turk" en „We vechten in de vrijheids strijd". In de voorhoede van de betogen de menigte bevond zich Remziye Batur- bay, een lid van de republikeinse (op positie) partij. Bij het mausoleum werden strijdliederen gezongen en ge dichten van vaderlandslievende aard ge lezen door een vrouwelijke betoger. Oorspronkelijk was het plan, dat de praeses en de primus ab actis van de lustrumcommissie de helpende hand zouden bieden bij het overeind zetten van de mast. Gezien het vroege uur, leek het hen echter beter wat later op de dag te komen kijken of alles goed ge gaan was. De studenten waren niet on tevreden over het resultaat. De mast staat nog wel niet helemaal recht, maar hij moet nog gericht worden. De miniatuur Euromast heeft in Ma durodam niet dezelfde plaats gekregen ten opzichte van de ingang van de tunnelals in Rotterdam. Afgezien van technische moeilijkheden kon de mast niet op de geplande plek komen, om dat hij daar te dicht bij een wandelpad voor bezoekers zou staan. De laatsten zouden daar een verkeerd beeld van de mast krijgen. Over ae overdracht merkte de prae ses van de lustrumcommissie op, dat hierbij waarschijnlijk postduiven of ba- lqnnen zullen worden losgelaten. Flo- rientje, het meisje van de Floriade. zal de mast onthullen- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 mei Dr. Korten- horst heeft vanmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de destijds met algemene stemmen in de Kamer aangenomen motie-Oud als protest tegen het weigeren van landingsrech ten aan de K.L.M. in het westen der V.S., door de voorzitter van het Ameri kaanse buis van afgevaardigden aan de fractieleiders in het parlement is overhandigd. De Amerikaanse voorzit ter heeft zijn Nederlandse collega mede gedeeld, dat men de motie en de brief van het Haagse parlement in ernstige overweging zal nemen. Donderdagmiddag heeft Z.K.H. prins Bernhard in het Spaans-Por tugees en Ibero-Amerikaans Insti tuut te Utrecht een borstbeeld 'van de dichter Ruben Dario, dat door de ambassadeur van Nicaragua dr. D. Jose Sason Teran namens zijn regering aan het Spaanse Instituut werd aangeboden, onthuld. Het beeld is het werk van de Nicara guaanse beeldhouwster Edith Gron. De prins en de ambassadeur bekij ken het fraaie borstbeeld. ROTTERDAM, 20 mei Dank zij een oproep over de televisie vorige week zaterdag is gistermorgen in Oos terhout het 18-jarige Rotterdamse meisje Rietje Vette gevonden. De dis trictsrecherche te Tilburg ontving een tip en nam contact op met de politie alhier. Deze vroeg in de nacht van woensdag op donderdag nadere inlich tingen aan de ouders van het meisje, waarna zij aan de rijkspolitie te Oos terhout kon verzoeken Maria A. Vette aan te houden. Het bleek, dat zij was ondergebracht bij een zuster van een schoonzuster van haar verloofde, een 21-jarige grondwerker alt Dussen. Rietje verdween op 10 april uit haar ouderlijke woning aan de Becramming te Overschie. Haar ouders waren van plan naar Australië te emigreren. Hun dochter wilde echter bij haar verloof de in Nederland blijven. TOKIO 19 mei (UPIj Een groep Chinese en Russische bergbeklimmers is er, volgens een bericht van de Paki staanse radio in geslaagd de Mount Eve rest te beklimmen via de noordelijke helling. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 20 mei Het menselijk opzicht onder de boerenjeugd, door Theo van der "een, directeur van „Ons Erf" te Berg en Dal, die ons inlichtte over het volgende week in Lourdes te houden eerste wereldcongres van de katholieke agrarische jongeren, de „grote dorpszonde" genoemd, behoort thans wel tot het verleden. Voor een groot deel is dit te danken aan de boe- renjeugdorganisatie, die eigenlijk pas na de oorlog goed van de grond is ge komen en bij de jonge boeren eh boe rinnen niet alleen interesse voor de akker gewekt heeft, maar ook voor al lerlei maatschappelijke problemen. De in 1947 gestichte KNJBTB is uit gegroeid tot een belangrijke jeugdorga nisatie, die in de twaalf jaren van haar bestaan een grote eenheid onder de ka tholieke boerenjeugd heeft bereikt. Op het vormingscentrum „Ons Erf" zijn al spoedig ccntacten gelegd met boeren- en plattelandsjeugdorganisaties in het buitenland, hetgeen tenslotte geleid heeft tot de stichting in 1954 van de MIJARC, de „Mouvement International de la Jeunesse Agricole en Rurale Ca- tholique", die gezorgd heeft voor een eerste massaal samentreffen te Lourdes van katholieke plattelands jongeren uit 62 verschillende landen om zich te be zinnen op het thema „Hongerende we reld". Van ons land nemen 1750 jonge ren er aan deel; iedere afdeling van de KNJBTB is vertegenwoordigd. De katholieke boerenjeugd hier is niet alleen meer zich zelf geworden, maar wil, gevolg gevend aan de wekroep van paus Pius XII, die vooral op haar het oog gericht had bij de aansporing tot de leken om mee te helpen de internatio nale geestelijke en materiële nood te le nigen, zich ook verdiepen in mondiale problemen. Zij schonk reeds 150.000 gulden als eerste aanzet voor de bouw van een landbouwschool in het Oost-Afrikaanse bisdom van mgr. Blomjous W.P., waar heen twee jonge mensen door de KNJBTB in het kader van de hulpver lening aan onderontwikkelde gebieden zijn uitgezonden. Binnenkort zullen er naar elders wellicht meer volgen, want het enthousiasme onder onze jonge boe ren hiervoor is groot. Dit is een paar jaar geleden uit de veertig aanmeldin gen wel gebleken. De KNJBTB levert ook haar aan deel in het internationaal adoptie-plan van de MIJARC, waarbij enkele honder den jonge mensen uit Azië. Z. Amerika en Afrika voor een technische en cul turele vorming over verschillende Euro pese landen verspreid zijn. Dank zij een „Korenaar-actie", die 43.000,- opbracht, zullen zes perso nen, respectievelijk uit Kenya, Tan ganyika, Uruguay, Congo, Kameroen en de Philipptjnen gedurende een half jaar gastvrijheid genieten bij katho lieke boerengezinnen in ons land. De ze „stage" brengt mee, dat zij ook aan de bedevaart naar Lourdes zul len deelnemen, als hoedanig men het congres wil beschouwen, dat immers niet bedoeld is als manifestatie, maar een bezinning. In totaal zullen 30.000 congressisten vrijdagmorgen 27 mei om half tien op de Esplanade te Lourdes tezamen komen om na een presentatie van de landen aan de Moedermaagd in de Pius X-basiliek een gedialogeerde H. Mis te volgen, waaronder mgr. Théas, bisschop van Lourdes een predikatie zal houden. Het thema van de honger in dé we reld wordt speciaal aan de orde gesteld in de godsdienstige plechtigheden op zaterdag 28 niei, met als hoogtepunten een liturgisch kruiswegspel in de vorm van on et lumière", samengesteld door Jean Kierkels van het secretariaat van de KNJBTB, die met mej. Ria van Meer (Tilburg) de Nederlandse groep leidt, uit te voeren in de ondergrondse basiliek en een openluchtspel des avonds In het stadion. Het kruiswegspel moet men zien als een onderdeel van de liturgische plech tigheden, waarvan de verzorging aan Nederland is opgedragen. Rekening j ermee gehouden, dat men niet °v de kruisweg kent in de vorm van ye tien staties, zoals bij ons, terwijl in s tekst elke van de zeven op het cong» j te bezigen talen aan bod komt. Zo bjj de kruisigings-scène een adopté Kenya negro-songs zingen. hgl Voor het poneren van ideeën, die |V dtik nt rnnnrpfp reeiiltafon -71111 ATI I de' pelijk ot concrete resultaten zullen en in de strijd tegen de honger na' te bespreken in de algemene verga® ring van de MIJARC onmiddellijk het congres verwacht men veel een forumdiscussie. Daaraan zU deelnemen dr. Werner Pank, aut'V- van het bekende boek „Der Hunger der Welt"; prof. Josué de Castro, directeur-generaal van de FAO en n» Ligutti (USA), vertegenwoordiger vf., de H. Stoel bij de FAO. Bij de sluiting® plechtigheid zondag 29 mei in het dion van Lourdes zal de H. Vader 5L congres door de radio toespreken. KRO geeft verschillende reportages v het congres. SCHIPHOL, 19 mei Op zijn re>[ van Parijs naar Oost-Berlijn heeft P1'', mier Khroesjtsjev vanmiddag een gt° over laten seinen aan de minister-pres\'. dent en het volk van Nederland. R' geschiedde om enige minuten over eei» toen de 11-18, het schroefturbine vliti' tuig, waarin de Russische premier nf tocht maakte, over Nederlands grond' gebied vloog. De op Schiphol opgeven' gen boodschap luidde als volgt: „Te wijl ik over het Nederlandse grondOf't bied vlieg doe ik u, meneer de mi",s' ter-president, en de bevolking van fff. derland mijn groeten toekomen. P beste wensen van Nikita Khroesjtsj*'' premier van de Sovjet-Unie." Reeds meerdere malen heeft de Rll!' sische premier een dergelijke boodschap doen overseinen als hij genoodzaa^ was boven ons land te vliegen. TUsj sen West-Duitsland en Rusland besta' geen luchtvaartverdrag, zodat Russisc^i toestellen niet over Westduits gebi®~ mogen vliegen. Daardoor moeten al'' vliegtuigen altijd een omweg maks®) en wel over Nederland en Denemark'® naar het Oosten. DEN HAAG, 19 mei Het Centra'' Bureau voor de Statistiek heeft een a»®', tal cijfers gepubliceerd over de schoö' en klasse grootte bij het gewoon la«S onderwijs tussen 1953 en 1959. Het bit)®' dat de klassedeler (aantal leerling®' gedeeld door aantal onderwijzers) v?,' 1933 (32,9) tot 1949 (34,2) een vrij ffL lig verloop had. Van 1949 af is er eC® ter sprake van een stijging tot 36,1 1954, daarna zet een daling in tot 3®'» in 1959. Het aandeel der klassen f1,) 30 of minder leerlingen in het tot'£j aantal klassen daalde van 89 pet. „f '33 tot 25 pet. In '54 om daarna te stijgen tot 27 pet. in 'no. Klassen mej meer dan 40 leerlingen maakten in '33 21 pet. van het totale aantal uit, in 34pct„tegen 26 pet. in '59. Onder de 42.104 onderwijzers, die 16 januari 1959 in dienst waren, beV®, den zich 2.491 boventalligen. Dank z hen was de klasse deler 35,0 in pl'® van 37,2. Werd in 1933 een school door ge: deld 159 leerlingen bezocht, in 1949 ren dit er 169, 196 in 1956 en 194 in 1^ Scholen met meer dan 200 leerling' maken een steeds groter deel van totaal uit: in '36 had 31 pet. een der?®' Hjke grootte, in '59 47 pet. MAT U Pir LIEVE/? TlK&A MEE, AAN ONS OVER, IkAN NIET" MEVf?OUW BUITEN VLAANDEREN. MKWACHFEN. URES SYNDICATE» V'JF MINUIEN 6ELEDEN NAAP BINNEN OE OA AN, EN N OO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2