Elfde geneeskundig bataljon houdt oefening zo Zeshonderd grenadiers dienen als gewonde figuranten Betere voorwaarden voor beoefening psychiatrie Tweede Kamer bereikt geen beslissing over loongrens wet&e/tfk goedgeó/e&i ü-cfaaagt ffiZOL- 4 BIZAR SPEL OP DE VELUWE Noodmaatregelen bij het ULO Vijfde landelijk ziekenhuiscongres in Groningen geopend Militair vèrlof voor bedevaart Onzedelijk boek uitgegeven Staatssecretaris Roolvink wil S.E.R.-compromis eerbiedigen herenmode-tip Sport- ondergoeö Premier Nash bij minister Luns IJmuidense sleep boten op weg Wachtmeesters voor rechtbank Chinese protesten bij Indonesië HET NEDERLANDSE ZIEKENHUISWEZEN Vijf maanden tegen boekhandelaar geëist Intern beraad moet oplossing brengen Parlementariërs uil de West in Den Haa^i Giften aangenomen om proces-verbaal te voorkomen VRIJDAG 20 MEI 1960 PAGINA 3 n» e*' Kamer over aanstelling onbevoegde leerkrachten S.G.P.-Kamerleden stellen vragen aan minister deze zaterdag per 2 stuks voordeliger singlet of zuiver Egyptisch katoenen garens „Veteranen I12 R.A. herdenken mei 1940" en rondrit door de stad Nw.-ZeelandE.E.G Landbouw-economische aangelegenheden Aanvaring Mongabarra u» oP (Van onze speciale verslaggever) LUNTEREN, 20 mei „Houen zo", ïei een hospitaalsoldaat een dezer dagen tegen een grenadier, die op een bran card in een verbandplaats te velde, er- ëens op de Veluwe tussen Rhenen en arneveld, werd binnengebracht. Op de kaart die aan zijn veldblouse was bevestigd, stond aangegeven dat hij aan een besmettelijke ziekte leed, die hü in de frontlijn had opgelopen. Wat de grenadier heeft teruggezegd, kan niet gepubliceerd worden. Maar het einde was dat de grenadier een keurige behandeling kreeg en snel werd afge voerd naar het doorvoerhospitaal. hrvn/j Sjenadier was een van de zes- hot k van het elfde infanterie- ooh i n Sarde grenadiers, dat in zijn r w a's oe-enobject fungeerde voor net elfde geneeskundig bataljon van de eerste divisie 7 december. Voor een groot opgezette oefening van dit batal jon kwamen deze week acht chirurgen, drie uarcotiseurs, een internist, een röntgenoloog, twee tandartsen en twee psychiaters uit hun burgerpraktijk drie dagen vrijwillig terug voor „herhaling". Het elfde geneeskundig bataljon is verantwoordelijk voor de geneeskundi ge verzorging van de eerste divisie ze- Ven december zodra die in oorlogsom standigheden gaat opereren. Daarvoor beeft het bataljon de beschikking over vier compagnieën, die volledig zon uit gerust. Er is een staf- en verzorgings- eompagnie, een verzamelcompagnie, een ziekencompagnie en een verband- Plaatscompagnie. Het transport van ge bonden uit de frontlijn gebeurt in ver schillende fasen. Van de plek, waar de fnan gewond is geraakt of gewond wordt aangetroffen, wordt hij door dra gers van de bataljonshulppost een eenvoudige, geneeskundige afdeling Waarover elk infanteriebataljon be schikt vervoerd naar deze hulppost. Vandaar wordt hij door leden van de Verzamelcompagnie met een gewonden- Jeep naar de verzamelplaats gebracht. Daar worden de gewonden op hun ver- Wondingen gecontroleerd en zo moge- 'bk voor verder vervoer gereed ge blaakt. De ziekenautocompagnie zorgt ®r voor, dat de gewonden naar de ver bandplaats worden vervoerd. Daar öe grote tenten klaar voor opname, de voorbehandeling en de behandeling van shocks, de operatie, de nabehandeling en de af- en doorvoer. Zeshonderd grenadiers fungeerden a's de gewonden van een strijd, die zich Volgens de bij een oefening onvermijde lijke veronderstelling afspeelde rond "««negen en later in hevige gevechten '°nd Arnhem ontaardde. De oefening aad dus plaats op historische grond, "»nieer daar ook de Grebbeberg in de •etening was betrokken. Opvallend was de buitengewoon ple- rige bijdrage, die de grenadiers ga- Vfn aan het welslagen van de oefening. "Un medewerking was boven alle lof verheven. Sommigen van hen maak ten twee maal de tocht van hulppost naar verzamelplaats en verder. En dan jteeds maar liggend op een brancard. "®t maakte het voor sommigen ook wol aantrekkelijk „Valt het tegen"? vroeg iemand aan korporaal M. Schiepers, een van „gewonden", die woensdag van negen tot vier en van acht tot twaalf ®P een brancard had gelegen. „Als Je kunt liggen, valt het nooit tegen", v°nd de korporaal, die met grijnzend Sezicht toekeek toen hem voor een zOgenaamd tunnelschot in de borst een verband werd aangelegd. h^'ezijn korporaal Schiepers tot op Ieind van zijn behandeling gevolgd, opnametent van de verbandpost Ve volgens de ?rWonding geleid gewondenkaart de te hebben tot een v °amatothorax arteria mammaria" ii Verbloeding in de borstholte waar- operatie onvermijdelijk was. De Poraal werd gereed gemaakt voor t(>n0Peratie. De chirurg en zijn assisten tie trokken hun rubberhandschoenen nabehandelingstent vervoerd en daar in bed gestopt. Dat was in de vroege morgen van donderdag. Korporaal Schiepers was aan een welverdiende rust toe. Het zag er niet. naar uit, dat hij nog een derde keer als gewonde zou worden binnengebracht. Voor de hospitaalsoldaten, de chirur gen en andere doktoren was weinig rust weggelegd. Gemiddeld dertig pa tiënten per uur werden binnengebracht. Alles geschiedde bijna natuurgetrouw met een uitstekend gebruik van schmink om zoveel mogelijk de wer kelijkheid te benaderen. De hoop, die velen koesteren, dat deze theorie nooit werkelijkheid zal hoeven te worden, wordt in de beklemmende sfeer van een verbandplaats te velde tot een vurige wens. Mocht echter de nood aan de man komen, dan staan de troepen gereed. Waaronder het elfde geneeskundig bataljon dat met zijn uit stekende outillage, zijn goed getrainde en err-.-ren staf, zijn onderofficieren en soldaten bij de oefening „Houen zo" een goed figuur sloeg. Onze wens moge zijn: „Houen zo". (Advertentie) O óók als longdrink een vondst' Het elfde geneeskundig bataljon houdt een grote oefening, genaamd „Houen zoTe Barneveld ach ter kasteel „De Schaffelaar" is een grote verbandplaats ingericht. Schijn-gewonden worden er bin nen gedragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 20 mei De heren De Ruiter (C.H.U.) en Kieft (A.R.) hebben zich gisteren in de Tweede Kamer ge steld achter de voorstellen van minis ter Cals, die met noodmaatregelen te gemoet wil komen aan de onderwijzers- behoefte bij hef U.L.O. De bewindsman wil o.a, de mogelijkheden tot het aan stellen van onbevoegden uitbreiden, het maken van overuren stimuleren door een betere honorering en de lesuren met 510 minuten inkorten. De beide sprekers toonden zich er niet enthousiast over. Het aanstellen van onbevoegde vakleerkrachten, die ook a! kennen zij het vak wel toch in ieder geval de pedagogische en di dactische scholing missen, houdt vol gens hen grote gevaren in. Maar het onderwijzerstekort bij het U.L.O., waar men zonder overdrijving van een nood situatie mag spreken, wettigt toch nood maatregelen, zo menen zij. De heer De Ruiter vroeg nogmaals of het ministerie van oorlog niet wat meer vrijstellingen voor onderwijzers kan geven. De behandeling wordt de volgende week voortgezet. Sovjet-Unie Een Oostenijkse par lementaire missie onder leiding van de voorzitter van de Nationale Raad, Leo pold Figl, is voor een officieel bezoek van tien dagen in Moskou aangekomen. ope hadat korporaal Schiepers op de t?rs ah'etafe! van de tent met de Iet- He* O.K. (operatiekamer) was gelegd. Ie v eratielinnen werd gespreid. Al- trojffdere voorbereidingen werden ge- fur„eb. De assistenten reikten de chi- dies net incisiemes, voor een ingreep "atuurlijk niet geschiedde, maar ?Per»? en at werd gespeeld. Na de lig si„e, werd de korporaal, een gewil- 8ehva« ,of,fer dat Wppevel had gekre- «hee a al de koude instrumenten, waar- e ohirurg had gewerkt, naar de (Van onze correspondent) GRONINGEN, 20 mei Vanmorgen heeft mr. J. A. H. J .van der Dussen, burgemeester van Dordrecht in z«n kwaliteit van voorzitter van de stich ting „Het Nederlandse Ziekenhuiswe zen" hier het vijfde landelijke zieken huiscongres officieel geopend, dr. P. Th. Hugenholtz, chef de clinique van de psychiatrische Universiteitskliniek te Amsterdam hield vervolgens een in leiding over de nieuwe psychiatrische inrichting. Hij wees op de noodzaak van oriëntatie en bezinning door de snelle ontwikkelingen op dit terrein en typeerde deze ontwikkeling door één algemeen fenomeen, dat van de de- dramatisering. Met de de-dramatisering gaat paral lel de enorme spreiding die zich op dit gebied voordoet. De de-dramatisering betreft ook de psychiater. In plaats van de min of meer geïsoleerde en in het verborgene werkende specialist, zoals ons land die nog dertig jaar geleden kende, begint hp meer en meer een functionaris te worden, die in steeds hechtere samenwerking met zowel me dische als sociale instanties, overal die contacten tot stand brengt, die voor een integrale beoefening van de psychia trie noodzakelijk blijken te zijn. Dit proces van differentiatie heeft evenzeer zijn invloed op de structuur van het psychiatrische ziekenhuiswezen, met alle vertakkingen van dien. Niet alleen, dat de ontwikkeling van de kinderpsy chiatrie en van de gerontologie aparte eisen stelt, maar ook de steeds verder gaande socialisering van het psychia trische werken rechtvaardigt het van een revolutie op dit terrein te spreken. De heer J. Verduyn, chef afdeling financiën van de provinciale griffie Zuid-Holland, sprak over de voorzie ning in de verpieegkosten en betoog de, dat de verpleging van geestelijk gestoorden in het overgrote deel van de gevallen voorwerp is van armen verzorging. Uit sociaal oogpunt be zien is dit een onbevredigende toe stand, aldus spr, die daarmee verge leek de ziekenhuisverpleging in de gangbare zin des woords. De psychia trische inrichtingen, die zo met kracht bepleiten, dat de samenleving haar patiënten als zieken zal beschou wen, mogen met deze achterstand van haar verpleegden geen vrede hebben. Ten aanzien van de ziekenfondsver zekering schijnt zonder dat tot ingrij pende wijzigingen van de geldende nor men wordt overgegaan, slechts op som mige punten enige verruiming van de vergoedingen mogelijk. Alleen ophef fing van de 70-dagengrens en het prijs geven van het onderscheid tussen me dische en sociale indicatie kan leiden tot een situatie, waarbij praktisch de gehele verpleging van alle ziekenfonds- patiënten wordt gedekt. De gevolgen van zodanige maatregelen voor de hoogte van de premie zijn geenszins te verwaarlozen, doch schijnen ander zijds op de duur niet onoverkomelijk. Ook in de sector van de inkomens bo ven de loongrens zal propaganda moe ten worden gevoerd voor een verdere ontwikkeling van de verzekerings-ge- dachte, meende spreker. DEN HAAG, 20 mei De Tweede- Kamerleden Van Dis (SGP) en Kodde (SGP) hebben aan de minister van De fensie gevraagd of het waar is, dat aan ongeveer duizend rooms-katholieke dienstplichtige militairen xanaf 9 juni zes dagen buitengewoon verlof wordt gegeven om te kunnen deelnemen aan de derde internationale militaire bede vaart naar Lourdes, en zo ja, of de rechtvaardigheid dan niet eist, dat ook niet-roomskatholieke militairen, zij het op verschillende tijdstippen, zes dagen buitengewoon verlof wordt gegeven. Beide Kamerleden vragen de minis ter verder, of het wel verantwoord is, dat vanwege zijn departement ten be hoeve van een specifiek rooms-katho lieke aangelegenheid medewerking ver leend wordt in de vorm van het beschik baar stellen van een militaire kantine, tenten, dekens, enz. Wanneer het dienstbelang het toelaat aan duizend roomskatholieke dienst plichtige militairen zes dagen buitenge woon verlof te geven voor een naar rooms-katholieke opvatting godsdien stig doeleinde, moet de minister dan niet toestemmen, dat het uiterst grie vend en onbillijk is aan militairen, die om godsdienstige redenen des zondags niet reizen, het mogen terugkeren op maandagmorgen van kort verlof te wei geren, aldus besluiten de heer Dis en Kodde, die ervoor pleiten, dat dan deze militairen verlof wordt gegeven, zich 's maandags met de eerste gelegenheid naar hun garnizoensplaats te begeven. AMSTERDAM, 19 mei Voor de rechtbank zjjn vijf maanden gevange nisstraf geëist tegen een 41-jarige Am sterdamse boekhandelaar, die het vorig jaar het in beslaggenomen boek „Mr. Gigolo" in Nederland heeft verspreid. In tegenstelling tot de Amsterdamse brigadier, rechercheur T. Born, die als getuige-dëskundige werd gehoord, vond de officier van justitie het boek zeer aanstootgevend en vroeg de rechtbank de 276 inbeslaggenomeir boeken te la ten vernietigen. De hoekhandelaar zei, dat hij het boek in samenwerking met een Belgi sche uitgever heeft, uitgegeven en dat het in Belgie is gedrukt. De eerste uit gave in .1955 had tot titel „Mijnheer de secretaris maar verdachte had de ti- ted gewijzigd, omdat hij de nieuwe wellui- dener vond. De getuige-deskundige Born verklaarde, dat hij zeker geen proces verbaal zou hebben opgemaakt, als hem dat niet van hogerhand was bevolen. Hij vond het boek wel pikant, maar niet aanstootgevend. De officier van justitie merkte echter op dat de amb telijke adviescommissie en het gerechts hof te Arnhem het boek wel aanstoot gevend vinden. De verdediger, mr. dr. L. P. v.d. Does. legde een aantal boeken over, die niet verboden zijn en naar zijl. me ning toch veel pikanter, maar de offi cier van justitie merkte op, dat het nu niet om die boeken gaat. De ver dediger zette uiteen, dat er in ons land totaal verschillende opvattingen bestaan over de norm van de eerbaarheid. Het boek is al jarenlang verkocht zonder dat de justitie heeft ingegrepen. Hjj ver zocht vrijspraak of een boete. Uitspraak 2 juni. (9}}uauaapv) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 20 mei Pogingen van de Tweede Kamer om aan staatssecre taris Roolvink meer bevoegdheden te geven bij de vaststelling van de loon grens voor de sociale verzekering, zijn gisteren gestrand op het verzet van de staatssecretaris zelf. Het debat over een voorstel tot verhoging van de loon grenzen moest tenslotte worden ge schorst om de vaste Kamercommissie Advertentie (maat 4) per 2 stuks kleine stijging per maat AMSTERDAM, 18 mei 21 mei 1360 hopen oud-leden van de staf en van de 2e batterij van het 12de regiment artillerie vor de twin tigste keer de meidagen van 1940 te herdenken. Elk jaar, dus ook dit jaar, komen de getrouwen in de maand mei in Maars- bergen bijeen om elkaar weer eens te zien en te spreken, 's Middags wordt het Grebbekerkhof bezocht om hen te gedenken, die in dezelfde frontsector streden, doch er het leven lieten en nu daar hun laatste rustplaats hebben ge vonden. De reünie wordt besloten, zoals ge bruikelijk, met een gezamenlijke maal tijd (waarschijnlijk te Maarn). Bedoeling van deze mededeling is oud-leden te bereiken van wie geen adres bekend is. (Advertentie) Ontvangst door de raad DEN HAAG, 20 mei In het oude raadhuis aan de Groenmarkt, tot voor enkele jaren gemeentecentrum, maar thans een van de kostbare zestiende- eeuwse pronkstukken van de stad, heeft gistermiddag burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bijgestaan door enkele gemeenteraadsleden en de wethouder van financiën, de bezoeken de parlementariërs uit de rijksdelen overzee ontvangen. In de burgemeesterssalon, in het de cor van prachtige tapijten en kostelijke stukken van Nederlandse meesters, ont ving hij de Surinaamse en Antilliaanse statenleden, die waren afgevaardigd naar deze ontmoeting nadat de voltal lige delegaties een rondrit door de oude en nieuwe wijken van de regeringsstad hadden gemaakt. De gasten uit de rijksdelen overzee hebben 's middags de debatten in de Tweede Kamer bijgewoond, 's Avonds waren zij in hotel kasteel Oud-Wasse naar de gast van de Nederlandse re gering op een diner. voor Sociale Zaken de gelegenheid te geven tot hernieuwd beraad met de be windsman. De regering had in haar ontwerp naast de verhoging tot 7450 gulden zelf ook voorgesteld om de verdere aan passing van de loongrens afhankelijk te maken van de indices van lonen en kosten-van-levensonderhoud. De be windsman krijgt de bevoegdheid tot aanpassing bij A.M.v.B., dus zonder tus senkomst van de wetgever. Voor de vaststelling van de wijzigingen in de beide indices zijn twee peildata voorge steld. t.w. 1 juli en 15 augustus. De aan passing vindt dan plaats op de eerst volgende le januari, waardoor mutaties in de loop van het jaar worden voorko men. Maar de Kamer betoogde dat dit automatisme ook bezwaren heeft. Als zich namelijk na het verstrijken van de peildata ingrijpende wijzigingen in het loon- of kostenpeil of in de kring der verzekerden voordoen, moet met de aanpassing van de loongrens méér dan een jaar worden gewacht tot de volgende le januari. Daarom werd bij amendement voorgesteld om de bewindsman de bevoegdheid te geven in deze bijzondere omstandigheden het systeem buiten werking te stel len. Hij zou dan toch bij A.M.v.B. de loongrens met ingang van de eerst volgende le januari kunnen aanpas sen. En tegen deze laatste bevoegd heid heeft nu juist de staatssecreta ris van zijn kant bezwaar. Hij betoogde, dat dit nieuwe element in het wetsontwerp een afwijking zou betekenen van het unanieme advies dat de S.E.R. over de loongrens heeft uitgebracht. De staatssecretaris is van mening, dat met deze afwijking het hele door de S.E.R. met zo veel moeite bereikte compromis weer op losse schroeven wordt gezet. De staats secretaris bleek juist veel waardering te hebben, zoal niet voor het compro mis zelf, dan toch voor het feit dat de S.E.R. uiteindelijk in deze omstreden kwestie tot een unaniem advies was ge komen. Die waardering is zelfs zo groot, dat hij zich terwille van dat com promis verzet tegen de wens van een overgrote meerderheid in de Kamer, vertegenwoordigd door de voorzitter van de vaste commissie, de heer De Kort (K.V.P.). Deze betoogde, dat het amendement geen afwijking van het S.E.R.-advies betekende, maar er een aanvulling op was. De staatssecretaris zei dat niet te kunnen inzien. De enige concessie, die hij wil doen is dat hij de mening van de S.E.R. over de inhoud van het amen dement wil vragen. De Kamer zou voor lopig het wetsontwerp maar ongewij zigd moeten aanvaarden. Indien nodig zou dan later een wijzigingsontwerp kunnen worden ingediend. Overigens zei de staatssecretaris te menen, dat de kans niet groot is, dat zich na het verstrijken van de peildata nog die „bij zondere omstandigheden" zullen voor doen, waarvan in het amendement sprake is. Dit ontlokte de heer de Kort weer het commentaar „dat de staatsse cretaris zijn beleid niet afhankelijk mag maken van een kansberekening." Beide partijen kwamen tijdens het openbare debat niet dichter bij elkaar. De Kamer hield vast aan haar amen dement, dat alleen door de heer Oor ver (V.V.D.) niet werd gesteund. De staatssecretaris wil het S.E.K.-compro mis ongewijzigd handhaven. Op voor stel van voorzitter Kortenhorst werd besloten tot het intern beraad. Het was toen nauwelijks meer van belang, dat de heer Van Mastrigt (C.H..) zich in een eerder stadium eigenlijk tegen iedere loongrens had verklaard, omdat deze strijdig zou zijn met de solidariteit tussen alle werknemers. Frankrijk De doktoren van Parijs en omgeving hebben gisteren een 24- uursstakmg gehouden uit protest tegen het nieuwe wetsontwerp inzake ziekte verzekering, dat een naar hun mening onvoldoende verfijnde tabel van honora ria bevat. (UPI, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 mei Gisteravond is uit Brussel gearriveerd de premier van Nieuw Zeeland the right honi. Walter Nash C. H. De premier zal met minister L. Luns besprekingen voeren over landbouw-economische aangele genheden. Premier Nash, die bliksem bezoeken aflegt aan de verschillende EEG-ianden zal van hier naar Dene marken gaan. De premier heeft zijn reis onderno men om er bij de regeringen van de verschillende west-Europese landen op aan te dringen, dat aan EEG en vrijhandelszone een zodanige vorm zal worden gegeven dat de handel met der de landen niet bemoeilijkt zai worden. In het bijzonder gaat het hier om de afzet van agrarische produkten uit Nieuw Zeeland in de EEG-landen. IJMUIDEN, 20 mei De kapitein van het Zweedse vrachtschip „Monga barra", welk schip gistermorgen op vier mijl ten noorden van het Duitse wadden eiland Juist aan de grond werd gezet na een aanvaring met de Britse tanker ..British Workman", heeft gistermid dag aan z«n „Reder! de Trans-Atalan- tic" te Gothenburg gerapporteerd, dat er nog elf man aan boord verblijven. Het schip is dus niet gezonken, zoals wij in een deel van onze edities mee deelden. Twee Westduitse reddingboten zijn in de nabijheid om de bemanning er eventueel af te halen. De „Mongabarra" ligt met het voor schip onder water en rust met de voor- piek op de zeebodem. De zee is op de ze plaats ruim veertien meter diep. De ruimen 1, 2 en 3 van de Mongabarra staan onder water. Na de aanvaring de „Mongabarra" werd geramd ter hoogte van ruim 2 hebben deze rui men zich snel met water gevuld. Tot de helft van het luik boven ruim 3 staat water. De kleine Duitse kusttanker „Nico- lai", die een sloep met 17 opvarenden, en niet zoals eerder gemeld 21, van de „Mongabarra" oppikte, heeft deze op varenden later overgegeven aan een Duitse reddingboot. De „Nicolai" ligt thans langszij het Zweedse schip. De tanker pompt olie uit enige tanks van de „Mongabarra" om het gestrande schip enigszins te lichten. Volgens de kapitein hebben het achterschip, ruim 4 en de machinekamer nog geen water gemaakt. De kans dat dit zal gebeuren is ook klein, zolang het waterdichte schot tussen ruim 3 en dé machinekamer in tact blijft. Voor de berging van de 5.029 ton me tende „Mongabarra" heeft de Zweedse rederij Nederlanders in de arm geno men. De berging werd gisteren op ba sis van „Lloyds openform" „No cure, no pay" opgedragen aan bureau Wijs muller alhier, dat reeds gistermorgen de zeesleepboot „Simson" naar zee had gestuurd. Ais tweede zeesleper vertrok de „Stentor" naar de strandingsplaats van de „Mongabarra". Beide zeesleper» hebben zware transportabele bergings- pompen en ander bergingsmateriaal aan boord. De eerste sleepboot zou in de loop van gisteravond bij de „Monga barra" aankomen. Naar het schijnt is de sloep met vjjf opvarenden van de „British Workman" in de mist terug gevonden. AMSTERDAM, 19 mei De officier van justitie bjj de rechtbank heeft ge vangenisstraffen van zes respectievelijk vier maanden gerequireerd tegen twee, 46-jarige, thans geschorste wachtmees ters van de rijkspolitie. Zij zouden giften hebben aangenomen om proces verbaal te voorkomen. Beide verdachten behoorden tot het vijftal wachtmeesters van de verkeers- groep Amsterdam van de rijkspolitie, dat in september 1959 werd gearresteerd in verband met het aannemen van gif ten. Een hunner werd reeds tot zes maanden veroordeeld, doch van dit von nis ging hij in hoger beroeo. Thans stond hij voor een ander geval terecht. De of- officier van justitie zei, dat beide hun plicht als politieambtenaar hebben verzuimd. In plaats van proces-verbaal op te maken tegen een verkeersovertre- dei een auto-importeur uit Amers foort en tegen een zakenman in een geparkeerde auto wegens een ze dendelict, zouden zij volgens de dag vaarding giften hehben aangenomen. De zakenman heeft verdachte een trui en een deken tegen korting aange boden. Voorts zou een der verdachten van een dame sierringen voor zijn auto hebben geaccepteerd, waarmee de vrouw hem wilde belonen voor het feit, dat hij van de auto-importeur gedaan had weten te krijgen een mankement aan haar auto gratis te verhelpen. De verdedigers, mr. H. B. Wieringa en mr. Th. Muller Massis, pleitten vrij spraak. In het geval van de zakenman hebben verdachten geen strafbaar feit geconstateerd. Ze hebben slechts ge bruik gemaakt van de welwillendheid van de zakenman, die hen een trui en een deken tegen korting aanbood. En de sierringen die een der verdachte ca deau kreeg hadden niets te maken met ziin ambtelijk optreden. Uitspraak 1 jum. TOKIO, 20 mei (UPI) Communls- Y-St', na heeft Indonesië beschul digd van het „gewapend opbrengen" een harer schepen en van het schen- van „internationaal erkende nor men door het arresteren van Chinese consulaire autoriteiten. De Chinese beschuldigingen waren vervat in twee „zeer ernstige" pro testnota's, die begin mei aan de Indo nesische regering zijn overhandigd en waarover eerst woensdagavond door „Nieuw China" het volle licht is ge worpen. In de nota's wordt de Indonesische procureur-generaal beschuldigd van het valselijk beschuldigen van het stoomschip Tai Poo Hong van afvaart zonder toestemming en het „openlijk belasteren" van de communistisch-Chi- nese consul, die „onder huisarrest" werd geplaatst, toen hh te Samarinda aandrong op bespoediging van de re patriëring van Chinese staatsburgers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3