Wordt de maatschappij niet beschermd tegen psychopaten? voldoende Hup Ajax CETAFLE ZATERDAG-PUZZLE Maakt de mei jullie lui? OONHUYS WMmfëÊMêÊËÈ K PAUL VLAANDEREN De spook, brand* RECLASSERING HOUDT RISICO'S IN Moderne behandeling kent geen totale afsluiting |Ate Wiaherth 's Wraak u. Groot gebrek aan accommodatie Groot succes van kerkenbouw- zondag Radio-actief kobalt vermist fee- 1 RESA-HILVERSUM Kr ZATERDAG 21 MEI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer redacteuren) W~Tordt de beveiliging van de yV/ maatschappij door de hui dige behandelingswijze van psychopaten ondergeschikt ge maakt aan de reclasseringsbelan- gen van de gestoorde delinquen ten? Wordt aan de laatsten licht vaardig bewegingsvrijheid ver leend, waardoor het publiek nodeloos gevaar loopt? Worden de patiënten onvoldoende be waakt, zodat ze gemakkelijk kunnen ontsnappen? Worden ze, tenslotte, al te vlug weer in de maatschappij teruggebracht, met grote risico's voor de samen leving? Bisdoin Rotterdam van Ceta-Bever Mysterieuze verdwijning van Westduits majoor Wilt U leraar worden? Oplossing 7 mei KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN in onze etalage Leidsestraat N.V. 'maar J ?hie C'i Ne in r177. de bladen) „van mening was, dat wan- npprT1, „„mnrliik niAt wpp i Onderstaand, stuk over de bescher ming van de maatschappij tegen psy chopaten is gisteren in een deel van onze oplage verminkt geplaatst, door dat enkele tekstgedeelten tenge volge van een misgreep bij de op maak verkeerd werden aaneen gevoegd. Wij bieden onze excuses daarvoor aan en herplaatsen het stuk hierbij in zijn geheel (Red.). Deze en andere vragen hoort men stellen na het drama in Venlo, waar een ontsnapte psychopaat een 16-jarig meisje heeft vermoord. Dit geval zou op zichzelf al ernstig genoeg zijn om aanleiding te geven tot ongerustheid, maar het stóat helaas niet op zich zelf; de laatste jaren zjjn door ontsnap te en ontslagen psychopaten tal van ge welddaden gepleegd. Als men dan hoort, dat er nog meer dan 40 ter beschikking gestelden ontvlucht en op vrije voeten zijn, gaat men zich afvragen, of er met de openbare veiligheid die het uit gangspunt is geweest bü het opstellen van de psychopaten-wetgeving een loopje wordt genomen. De indruk dat er iets mis is wordt nog versterkt door het bliksembezoek, dat de minister van justitie maandag heeft gebracht aan enkele psychopatenasyyls. Is er werke lijk reden tot ongerustheid? Laten we allereerst enkele feiten na gaan. Als we de balans opmaken van de gewelddaden, die de laatste jaren in Nederland zijn gepleegd, blijkt dat zich sedert 1952 ongeveer 30 gevallen van moord, doodslag of mishandeling met dodelijke afloop hebben voorgedaan, welke werden gepleegd door mensen die in het psychiatrisch rapport als geeste lijk gestoord of onvolwaardig werden gekwalificeerd en wier daad dienten gevolge ontoerekenbaar of verminderd toerekenbaar werd geacht. In drie gevallen werd het feit ge pleegd door een gestoorde, die uit een inrichting ontslagen was; in vier ge vallen door een ontsnapte. Deze geval len waren; het jongste drame in Venlo, mei 1960; de moord op ^een 79-jarige weduwe in Beu0en, door een vrouw, ontsnapt uit een rjjkspsychiatrische in richting in Grave, augustus 1957; de moord in Huizen op een 32-jarige man, evenals de 25-jarige dader ontsnapt uit het asyl in Heiloo, november 1956; en de wurging van een 17-jarig meisje in Enschede, door een 21-jarige, voor de tweede maal uit de rijkspsychiatrische inrichting in Eindhoven ontsnapte pa tiënt, december 1955. De drie gevallen waarin de dader een ontslagen patiënt was, waren de wurging van een Rot terdamse vrouw door haar pas ontsla gen, 43-jarige man, maart 1960; de dood slag op een hospita in Geldrop, door een 21-jarige oud-patiënt van een psy chiatrische inrichting, maart 1957; en de doodslag op een 44-jarige vrouw in Heer, door een 20-jarige, vier maanden tevoren uit Heiloo ontslagen patiënt, ja nuari 1954. Bij het derde geval van de eerste reeks: de moord op een ontsnap te door een andere ontsnapte, moet nog worden aangetekend, dat de dader zich later weer heeft aangemeld en nog la ter zonder als de dader ontmaskerd te zfln op proefverlof werd gezon den. Pas maanden nadien is hij gearres teerd. Men bleek zich in deze man dus wel sterk te hebben vergist. Bovenstaande lijst is niet eens com pleet. Wij herinnerden ons bij het door bladeren van oude kranten diverse ge vallen, die we niet meer konden terug vinden. Blijkens onze documentatie werd in minstens vier gevallen geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging we gens krankzinnigheid en daaruit vol gende volledige ontoerekeningsvatbaar heid. Deze mensen werden in een psy chiatrische inrichting geplaatst met daarna terbeschikkingstelling. Dat be tekent, dat ze niet zonder meer als ge nezen kunnen worden ontslagen door de directie van de betrokken inrichting, maar eerst nog in een psychopaten- asyl komen, waaruit ze alleen met toe stemming van de minister de vrijheid van het proefverlof kunnen ingaan. De niet-krankzinnigen, die gedeeltelijk toe rekeningsvatbaar werden geacht, kre gen in het algemeen gevangenisstraf met daarna terbeschikkingstelling. Maar niet altijd wilde de officier deze weg bewandeld zien. Zo eiste de offi cier van justitie mr. C. W. Baron van Dedem op 5 maart 1953 voor de Rotter damse rechtbank levenslang tegen een 29-jarige losse arbeider, die terecht stond wegens het doden van een 22- jarige telefoniste, die zich bij aanran ding had verzet. De officier stelde deze eis tegen de dader, die reeds enkele ma len wegens zedendelicten veroordeeld was en tegen wie nog een voorwaarde lijke terbeschikkingstelling liep, om dat h(j (aldus het verslag van een van (Advertentie) Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de maatschappij zoveel mogelijk bevei ligd moet worden, waarbij er met na me tegen moet worden gewaakt, dat gevaarlijke psychopaten ontsnappen en vrij blijven rondlopen. Dit is op het ogenblik het punt waar het om draait. Zijn de gestoorden tijdens hun behan deling werkelijk opgesloten? Een groot deel is dat inderdaad niet. Op 2 mei jl. waren er in totaal 996 terbeschik king gestelden, van wie 925 mannen: 94 „passanten", 147 verpleegd in in richtingen en 684 opgenomen in psy- chopatenasyls. Van deze 684 verbleven er 421 in rijksinrichtingen de mees ten: 210, in Avereest. De overige 263 waren aan particuliere inrichtingen toe vertrouwd, dat wil in het algemeen zeggen in (half) open inrichtingen, waar bij veelal buiten de inrichting wordt ge werkt. Maar ook in de gevallen waar in de verpleegden geen bewegingsvrij heid buiten de inrichting genoten, za ten ze niet bewaakt achter slot en gren del. Dat kan men van de particuliere in richtingen niet vergen en dat strijdt ook met het systeem dat in de meeste de bladen) „van mening was, dat wan neer verdachte ooit weer op vrije voe ten zou komen, gevaar voor herhaling niet denkbeeldig is. Hij wilde ook niet vragen verdachte ter verpleging in een gesticht te doen opsluiten, omdat de psychiaters niet kunnen garanderen, dat verdachte van zijn ziekelijke kwaal ooit zal genezen". Bovendien overwoog hij, dat de daad Cde moord) niet direct verband hield met zijn ziekelijke afwij king. Beveiliging Dergelijke motiveringen zijn méér ge geven: de officier acht zich verplicht, de maatschappij te beveiligen en vraagt daarom een langdurige opsluiting in een gevangenis, waar de bewaking zo danig is, dat ontsnappingen zeldzaam zijn en waar de duur van hun verblijf bij vonnis vastligt. Maar wordt de maatschappij daardoor inderdaad be veiligd? De psychiaters in de inrichtin gen zijn overtuigd van het tegendeel. Zjj geven toe, dat het systeem van be handeling in deels open of half-open inrichtingen en het reclasseren van de psychopaten risico's inhoudt, maar iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiii! die risico's zijn bü opsluiting in de ge vangenis veel groter. Het immers zo, dat deze opsluiting een tijdelijk karakter blijft houden. Zelfs bij een veroordeling tot levens lang die uitermate zeldzaam is wordt de delinquent na verloop van tijd „op jaren gesteld" en meestal krijgt hij al na het uitzitten van twee derden van die jaren voorwaardelijk ontslag. Hij keert dan terug in de samenleving, zonder dat aan zijn storing gedokterd is, terwijl zijn toestand tijdens de de tentie doorgaans ernstiger is gewor den. Voor het merendeel van de gestoor den werkt de tijd, die zij in de gevan genis doorbrengen, nl. weinig verbete rend. Maar nog funester is het, als de delinquenten na het uitzitten van hun straf terug moeten naar een huis van be waring, om daar, soms maandenlang, te wachten op plaatsing in een inrich ting: ze arriveren dan vaak in een dus danige toestand, dat het geruime tijd duurt, vóór men met hen contact kan krjjgen. De lezer zal zich misschien met schrik afvragen, of we een pleidooi gaan hou den voor een betere in plaats van een strengere behandeling van psychopa ten en voorbij willen gaan aan de ern stige gevallen, die we boven gesigna leerd hebben. Dit laatste is zeker niet de bedoeling, maar de eerlijkheid ge biedt ons te vermelden, dat de manier waarop de psychopatenzorg wordt aan gepakt, juist de laatste jaren in snel tempo is verbeterd. De chaotische toe standen, die na de oorlog hebben be staan, mede doordat plotseling een zo groot aantal delinquenten ter beschik king werd gesteld, dat men het onmo gelijk aankon, behoren al lang tot het verleden en de snelle ontwikkeling van de psychiatrie heeft het mogelijk ge maakt, zelfs mensen die vroeger als „bewaargevallen" zouden zijn aange merkt, met succes te behandelen. Het grote knelpunt is het gebrek aan accommodatie en aan krachten. De geza menlijke rijks- en particuliere inrich tingen kunnen de stroom nog steeds niet aan. Dit leidt echter niet tot een onverantwoord snel ontslag en daar door extra risico's voor de samenleving; het veroorzaakt wel stagnatie in de op name, waardoor permanent ongeveer honderd terbeschikking gestelden als „passanten" worden opgeborgen in huizen van bewaring, omdat hun straf tijd verstreken is en de inrichtingen nog geen plaats hebben. Voorlopig zal dit probleem nog blij ven bestaan, al wordt er hard ge werkt aan oplossingen. In Doetin- chem is onlangs een nieuw rljksasyl geopend, waar 50 man worden ver pleegd, maar dat binnenkort een ca paciteit van 180 krijgt en de bouw plannen voor een nieuwe katholieke inrichting in Nijmegen die aanvan kelijk 100 en later 200 psychopaten van allerlei aard zal kunnen opne men zullen dezer dagen worden voorgelegd aan de minister. Of het apparaat met deze uitbreidingen com pleet zal zijn, is overigens de vraag: naarmate de behandelingsmethoden fijner worden, wordt de duur van de behandeling gemiddeld langer. De gemiddelde verpleegduur in de asyls is op het ogenblik drie jaar. Dat wil zeggen, dat de terbeschikking ge stelden in het algemeen langer worden afgezonderd, dan wanneer ze alleen ,e- vangenisstraf zouden krijgen. Vandaar dat de delinquenten zelf dikwijls liever gevangenisstraf ondergaan. Ze weten dan waar ze aan toe zijn; bij de terbe schikkingstelling, die elke twee jaar kan worden verlengd, weten ze dat niet: dan komen ze pas vrij als ze reclassa- bel worden geacht. Natuurlijk komen er ook na een ge slaagde behandeling en ondanks een zorgvuldige nazorg altijd nog misluk kingen voor. Het zullen er minder zijn dan wanneer er alleen gevangenis straf en geen behandeling is, maar ze blijven zich voordoen. Het staat dus vast, dat de maatschappij risi co's blijft lopen, die men zou kunnen vermijden door alle psychopaten blij vend op te sluiten. Maar hebben we daar het recht toe? De huidige wetgeving en ook het be leid gaat uit van verbetering en reclas sering. Zelfs in het geval van de Ber- kelse arts kan men in de motivering van de rechtbank, die de zaak terug verwijst, de overweging vinden, dat de „afschrijving" die een tweede veroor deling tot levenslang zou betekenen omdat de verdachte dan waarschijnlijk niet op jaren zou worden gesteld zich niet verdraagt met het Neder landse strafrecht. Deze zelfde geest ademt het instituut van de terbeschik kingstelling. Hierbij moet men zelfs nog extra aan de betrokkenen denken, omdat het hier geen straf, maar een maatregel betreft. „Een mens wordt, zonder dat hl) nog straf verdient, van zijn vrijheid beroofd, van zijn gezin ge scheiden, en wel omwille van de samen leving. Maar dat legt die samenleving een zware verplichting op. ten eerste om te zorgen dat de man geen dag lan ger vast zit dan nodig is en ten tweede om hem te genezen als dat enigszins mogelijk is", zo formuleert het mr. A. Verheul van de hoofdafdeling publiek recht, waaronder de psychopatenzorg ressorteert. De geneesheer-directeur' van St. Wil- librordus in Heiloo, dr. J. de Smet, zegt het iets anders. „Mag de maatschappij geen risico lopen? Zij draagt zelf schuld en verantwoordelijkheid. Als deze men sen van goede wil zijn, is de samenle- iving verplicht, ze terug te nemen". inrichtingen wordt toegepast en dat ge baseerd is op het kweken van een ver trouwensrelatie. Echt beveiligd zijn al leen enkele rijksinrichtingen: het ge sloten gedeelte van Avereest en vooral het noodasyl in Groningen. Uiteraard wordt hiermee bü de se lectie terdege rekening gehouden: agres sieve en vluchtgevaarlijke psychopa ten gaan naar de laatstgenoemde asyls, zelfs als ze in een particuliere inrich ting een betere verpleging zouden kun nen krijgen. Zo komen in Heiloo in prin cipe alleen niet-gevaarlljken, maar dat betekent nog niet, dat men nooit voor onaangename verrassingen kan komen te staan. De man, die de moord in Ven- lo heeft gepleegd, was er zo een; de misdaad die hij beging, kwam voor de staf als een donderslag bij heldere he mel: ze lag, voorzover men wist, niet in zijn aard. Dat er veertig psychopaten op vrije voeten zijn, betekent gelukkig niet, dat er veertiggevaarlijke psychopaten los lopen, maar het zijn niettemin psycho paten! Men kan ze maar niet op vrije voeten laten, omdat ze „alleen maar" kleine vermogensdelicten degen. Trou wens, in de particuliere inrichtingen verblijven ook delinquenten die wegens andere vergrijpen veroordeeld zijn, met name wegens zedendelicten. Op 30 de cember 1959 waren 87 van de 302 man nelijke psychopaten die ter beschikking waren gesteld in verband met zeden delicten, in particuliere inrichtingen ge plaatst. Deze mensen mogen dan niet ge vaarlijk zijn in de zin vain levensgevaar lijk, als ze ontsnappen maken ze toch waarlijk de maatschappij onveilig. Het heeft er alle schijn van, dat bij een ontsnapping in vele gevallen niet doortastend genoeg wordt opgetreden. De inrichtingen hebben nog al eens de neiging, even af te wachten, of de pa tiënt uit zichzelf terugkeert. Als de po litie wordt ingeschakeld, gaat de ont snapte bij aanhouding terug naar het huis van bewaring, wat een breuk be tekent in de behandeling. Ook de poli tie speurt niet altijd intensief, ontmoe digd als zij is door de herhaalde ont vluchtingen. „Het helpt toch niet: zo lang ze zo gemakkelijk kunnen weglo pen is er geen eer aan te behalen". Hoe de ontvluchtingsmogelijkheden drastisch beperkt kunnen worden, zon der dat de behandeling in het gedrang komt, weet echter geen mens. Men kan sneller alarm slaan en (misschien) op gespoorde vluchtelingen strenger aan pakken, in de hoop dat dit vooruitzicht anderen zal tegenhouden. Maar men kan nooit alle particuliere inrichtingen gaan afsluiten en bewaken of alle psy chopaten in beveiligde rjjksasyls plaat sen, alleen al niet omdat de moderne behandelingsmethodes dan ipso facto beëindigd zouden zijn. Bij het nemen van maatregelen ter verhoging van de openbare veilig heid zal men intussen de psychiatri sche inrichtingen niet mogen verge ten. Daar verblijven patiënten, die veelal nog gevaarlijker zijn dan de agressieve psychopaten, die in de be veiligde rjjksasyls voor psychopaten zjjn ondergebracht. Van de vier bo venvermelde gevallen, waarin een moord werd gepleegd door een ont snapte gestoorde, was de dader in twee gevallen een ontsnapte uit een (rijks) psychiatrische inrichting. Toen ik mij vele jaren geleden met het leven begon te bemoeien en dus overging tot het sparen van voetbalplaatjes was ik meteen voor Ajax. Hoe dat nu precies kwam weet ik ook niet meer, maar het feit, dat ik, hoewel elders wonende, het levenslicht aanschouwd had in Amsterdam, zal er niet hele maal vreemd aan zijn geweest. Of schoon, ik was ook al voor Arsenal voor ik er ook maar een idee van hack waar Londen eigenlijk lag. Maar Ajax stond in mijn hart altijd en overal bovenaan. Ik spreek nu van de tijd van de Natris. Als U soms niet zou weten wie de Natris is, ontzeg ik U het recht om ook maar enig idee te hebben van Karei de Vijfde. En dat geldt ook voor van Kol. Neen, hij is, bij mijn weten nooit uit een boekenkist ontsnapt, maar hij was destijds back bij Ajax. En ik hoop, dat U inziet, dat het back- spelen bij Ajax meer bijdraagt tot de glorie van onze Vaderlandse ge schiedenis dan het kruipen uit boe kenkisten. Zo niet, dan moet U nodig eens naar U laten kijken. Hoe dat zij, ik ben Ajax altijd trouw gebleven. In voor- en tegen spoed. Toegegeven, het was tenslotte dan wel liefde-op-een-afstand; ove rigens de enige vorm van aardse liefde, waar je nooit last mee kunt krijgen. Tenzij dan natuurlijk weer met de jongens van Feyenoord. Maar dat is altijd zo geweest. Ik heb vernomen, dat Ajax mor gen in Rotterdam een beslissende slag om het kampiioenschap gaat leveren tegen Feyenoord. Dat is niets nieuws. Al tijdens mijn kost schooljaren kwam dat voor. En ik herinner mij nog heel goed, dat er ook in die tijd al jongens waren, die het nodig vonden, en zelfs welvoeg lijk achtten uit Rotterdam te komen. In zoverre echter waren de toestanden toen anders dan nu, dat wij, Amsterdammers en Rotterdam mers, elkander al lang hadden uit geroeid vóór er op de groene gras mat ook maar één schot was gege ven. En dèt was nog eens clubliefde. Die tref je, als ik het goed zie, tegen woordig zelden meer aan. En zeker niet na de invoering van betaald voetbal. Waarom zou je een voetbal trouwens ook betalen? Maar goed, U zult al begrepen heb ben, dat ik de strijd van morgen met bijzonder ongemengde gevoelens tegemoet zie. Ajax wint. Ik reken er dus op dat mijn stadgenoten-Ajax- supporters er inmiddels voor gezorgd hebben dat Coentje Moulijn een fikse kater heeft en dat Keesje Rijvers in het gips ligt; in een gerie felijk gips desnoods. Mocht echter het noodlot anders willen en zou er dus géén recht vaardigheid geschieden, dan nóg zal ik blijven roepen: hup Ajax. En desnoods ben ik dan bereid die vervloekte IJ-tunnel zélf te graven, ROTTERDAM, 21 mei De kerken- bouwcollecte, welke in maart van dit jaar in het bisdom Rotterdam gehou den is heeft volgens mededeling van het secretariaat 270.858 opgebracht. Daar mede behoort zij tot de meest geslaag de inzamelingen, welke ooit in dit bis dom z(jn gehouden. In 1959 was het resultaat 225.000, in 1957 f 169.000. De gemiddelde opbrengst per paschant is dit jaar opgelopen tot f 0,60, per kerk bezoekende katholiek boven 15 jaar tot 0,80. Volgens de mededelingen van het bis dom is echter ook de opbrengst van de wekelijkse collecte voor de Bijzondere Noden, aanzienlijk gestegen. In het eerste kwartaal 1960 brachten de gelo vigen in het bisdom f 266.877 hiervoor bijeen. Volgens berekeningen is deze we kelijkse bijdrage per paschant geste gen van 4.3 tot 4.5 ct, hetgeen 100.000 meer per jaar betekent. Advertentie Lijm koud alle hout met KARLSRUHE21 mei (UPI) De Westduitse luchtmacht maakt bekend, dat haar vooriichtingsofficier majoor Bruno Winzer verdwenen is. Het wordt mogelijk geacht, dat Winzer Westduits gebied met onbekende bestemming heeft verlaten en ook houdt men rekening met de mogelijkheid dat de verdwijning van majoor Winzer door een vijandelijke spionagedienst is veroorzaakt. Winzer had j.l. woensdag van verlof moeten terugkeren. Gebleken is, dat onbekenden in de eerste week van Winzers vakantie diens meubilair kwamen weghalen, zoge naamd wegens overplaatsing van de ma joor naar Hamburg. Er was echter geen overplaatsing bevolen. De contra-spio nagedienst van de luchtmacht is een uitgebreid onderzoek naar de verdwij ning van Winzer begonnen. Marokko De regering van de links- gezinde minister-président Ibrahim is gisteren door koning Mohammed V ont slagen. De laatste tijd hebben zich tus sen de vorst en de premier herhaalde lijk wrijvingen voorgedaan. (UPI) Horizontaal: 1. Klim in de lad der om fit te blijven. 3. In de eerste tijd is een klok ook zo, of ach ter. 7. Achteraf gezien doen de bijen er een bepaalde drank in. 8. Af aan de kop, kan geld kosten. Dus pas op uw tellen. 10. Een zanger raakt tenslotte ook in de ge vangenis. 11. Nora vindt de werktuigen in het lichaam maar eng. 12. Als je de kop van een spijker ombuigt, kun je er mee vissen. 13. En Ine uit Gent is zo oud. 16. De De afgestu deerde M.T.S.- er vond het op school al niet in overeenstemming met de logica. 19. Moeder zet de puntjes deze keer op de klinkers. 21. Er staat op eén hoog een mooi meu belstuk. 24. Dit woord hoort eigenlijk op de laatste plaats. 25. Men moet de gave hebben om een aanbieding te doen. 26. Een familielid verkeert voor 60 pet. in behoeftigheid, hetgeen geen schande is. 27. Kaarten met een kledingstuk? 28. Kato heeft de pee in, omdat het stuk is. Verticaal: 1. Indien men nadeel toebrengt, raakt men in staat van oneer. 2. Wat een pech, dat het vurige paard voor het raam zit. 3. Niet dichtbij roemen? 4. De inleg is nogal buigzaam. 5. En over poen moet men bschikken om vissen te kopen. 6. De godin van de vrede zit in het midden te huilen. 9. Er ligt 1000 gram ijzerhoudende grond in het café. 10. Ge let slechts op een steen. 14. Als u muziek wilt maken, krijgt u het met vruchten aan de stok. 15. In Frankrijk zou de prinses koningin zijn. 16. Een mooie naam voor elke omroep vereniging. 17. Wij laten in het midden, of de oudste wel in de stemming is. 18. Aanvankelijk droegen de herders een hoofddeksel. 20. Bij het A.N.P. eten ze saté tijdens het rijmelen. 22. Achteraf blijkt de liefdesgod een be paalde geur te hebben. 23. Kleine eendjes uit een sprookje? (Advertentie) Er Is een schromelijk tekort san leraren. Wij raden U aan i.s.m. te gaan studeren voor Engels, Duits, Frans ol Ned. M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. o' M.O.A. is momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proefles aan bijl (Nederlands Talencentrum) Tel. 5432 GOUDA, 21 mei Sinds 27 april wordt in het ziekenhuis „De Wijk" alhier een staafje radio-actiet' kobalt met een sterkte van 4.6 milli-curie vermist. Dit kobalt is gestoken in een rubberomhul sel, dat enigszins dc vorm van een steen tje heeft. De afdeling radio-activiteit van het rijksinstituut voor de volksge zondheid heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Intensieve nasporingen werden ver richt op de vuilnisbelt, en in de riole ringen, waarbij gebruik gemaakt werd van diverse soorten stralingsdedectors. Horizontaal: 1 panter - 3 slager 7 rvaren - 10 negen - 11 dee - 12 via - 13 route - 15 ale - 16 renet - 18 netels - 21 bengel - 25 steeg - 29 alt - 30 lelijk - 31 alm - 32 zee - 33 polen - 34 eerlang - 36 potter -37 lemoen. Verticaal: 2 tra - 4 rondeel - 5 kameel - 6 inlaat - 7 einder - 8 vader - 9 roven - 10 noren - 14 uit - 17 ere - 19 ent - 20 koning - 22 ellepijp - 23 gal - 24 laken - 25 stapel - 26 emmer - 27 genua - 28 gezant - 35 lam. De prijswinnaars zijn: Mevr. C. Lanser-De Jongh, Freek Ox- straat 15 I Amsterdam. G. van Weelden, Jelgermastraat 12 Haarlem: Joh. Tolsma, Aartsbissch. Kweekschool „St. Ludge- rus" Hilversum. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 28 mei aan De Tijd De Maasbode, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met ver melding: ouder of jonger dan 18 jaar. a/w ze=o Maakt de mei jullie lui? De prijs- vraagredaktie zóu het haast denken. Er waren dit keer tenminste niet zoveel inzendingen. Volgende keer beter. De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 1 stip, 3 beer, 6 krab. 8 tol, 9 trui, 10 ober, 11 end, 12 slok. 13 mand, 14 ruim. Vertikaal: 2 portiek, 4 rob, 5 merel, 6 klodder, 7 akela, 12 som. De prijswinnaars: le prijs: Els Foekema, Maasstraat 78, IJmuiden. 2e prijs: Alphons v.d. Bos, Rijnstraat 97, Haarlem. 3e prijs: André Verbaan, Gouwstraat 123, Haarlem. Nieuwe Inzendingen liefst per brief' kaart aan de redaktie van dit bla* Naam van je krant vermelden. In linket bovenhoek schrijven: „Kinderprijs- vraag", (Advertentie) Lid Nevis LEIDSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM XvXv^ 43. Artor en Eric kijken elkaar een ogenblik aan en in de ogen van de Britse strijder ziet de Noorman de onrust, die ook van hem bezit genomen heeft. Snel begeven zij zich naar de plek, waar men de ongelukkige boodschapper heeft neergelegd. „Ge hebt een be richt van de vorst?" vraagt Artor zacht, terwijl hij zich voorover buigt. „Wat is het?" „De koning in groot gevaarHaast U naar's Mans stem sterft weg en Eric meent al, dat de on gelukkige de geest gegeven heeft, als deze met zijn laatste krach ten vervolgt „Cromleghheideh.haast U. Land en vorst in groot gevaar". Artor fronst de wenkbrauwen. „Wat is er dan precies aan de hand? Spreek vriend!" Maar de boodschapper zal nooit meer sprekenIk geloof, dat U gelijk hebt, Heer Norenkoning", roept Artor uit. „Mijn verspieders houden de Pictenlegers in het oog, ze zijn zeker nog twee dagreizen van de Cromleghheide ver wijderd. Er klopt iets niet. Deze ongelukkige lijkt bovendien wei nig op een boodschapper des konings". „Het is Wigberth", zegt da Noorman grimmig, „die zit hierachter. Geef mij wapen en paard, mogelijk komt een snelle rijder nog op tijd om Vortigern te waar schuwen". jiWAN FEATURES SYNDICATE. /HIEP I'S H'J, v MENEER 1 >S .vospE~ PAUL PAUL r'POOFP,OELO0f IX, MË/CWié/-.'Erv1 kV£ BReiM&eN Hfc' naai? 0DireM, .HELP EKEN, S^en 1 n Vc^ C 00 L. lei ii,"he

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 4