St. Christoffel begroet het bisschoppelijk schrijven Naar meer ontwikkeling van het intellect Een voorlopige analyse c „Jantjes Eerste Schooldag" Voorkeur van voorzitter gaat uit haar Kath. Verbond van de Arbeid Wetenschappelijke opleiding moet enthousiaster" worden nramp eist 54 levens vrije dag voor 30.000 kinderen DE NIEUWE ORGANISATIEVORM Prins Bemhard naar Buenos Aires Verbond wetenschappelijke onderzoekers In Tsjechoslowakije J JUBILEUM SCAPINO-BALLET Amerikaans toestel boven China Straffe maatregelen in Turkse hoofdstad Toestand van Paster nak slechter 10 MAANDAG 23 MEI 1960 PAGINA 11 Argentinië's onafhanke lijkheidsherdenking i. 4 H Nieuw-Zeelandse premier na overleg vertrokken V erkeerson gelukken Benoeming bisdom Haarlem door JOSEPH ALSOP Haringvloot viert vlaggetjesdag in stromende regen Schipper Jan Loeb op tijd uit het ziekenhuis Koningin bezoekt bevlagde vloot van IJmuiden „Omroepje" spelen T.V.-instructie voor de volkstelling Wolk van vlinders (Van onze Utrechtse redactie) iJTRECHT, 23 mei In de zaterdag ««houden algemene vergadering van katholieke vereniging van handels- vertegenwoordigers, handelsagenten en :'rzekeringsinspecteurs „St.-Christof- ï«l", heeft de voorzitter, de heer P, J. de Graaf, bijzondere aandacht ge- JMld aan het schrijven van het episco paat inzake de katholieke sociale or ganisaties in deze tijd. Voorts aan een '«cente publikatie van de Stichting voor economisch onderzoek van de j»histerdamse universiteit betreffende peloning en organisatie van de arbeid yan in het binnenland werkende verte genwoordigers in dienst van grotere "Odernemingen. Wat het eerste punt betreft zei de Voorzitter de verschijning van het bisschoppelijk schrijven met grote Voldoening en dankbaarheid te heb ben begroet. Voor wat de te vormen nieuwe vakcentrale betreft wilde spr. niet verhelen, dat zijn voorkeur uit gaat naar een Katholiek Verbond van de Arbeid, maar dan zo opge bouwd, dat een zo sterk mogelijk op treden naar buiten gewaarborgd is. Voor de middengroepen zal er dan 'en reële mogelijkheid moeten komen met meer effect dan thans het ge- ,vSl is, studie te maken en een eigen ge- 'Uld te doen horen over de actuele so- paal-economische vraagstukken. Nu de verantwoordelijkheid voor standsorgani- •atorische taken komt te liggen bij de Vakorganisaties, zal ook hier overleg jbet overeenkomstige standsgroeperin- *®n z.i. geboden zijn. .Overigens meent hij, dat een even- "hele concentratie van de vier bestaan- u? katholieke bonden van beambten Piet zo ver mag gaan, dat dit de op heffing van „St.-Christoffel" zou bete kenen. Er zijn zeer wel andere moge lijkheden te vinden om de doelstelling yin een sterke concentratie van deze "Onden te verwezenlijken, meende hij. De voorzitter ontveinsde zich overi gens niet, dat de visie, in het bis schoppelijk schrijven neergelegd, niet gemakkelijk zal zijn te realiseren. Voor wat St.-Christoffel" betreft, Vulde de voorzitter gaarne toezeggen, bat deze organisatie zowel bij het Overleg in eigen kring als met ande- fen steeds de adviezen in gedachten *ai houden, vervat in de toespraak Van de aartsbisschop bij overhandi ging van het schrijven. T.a.v. de publikatie van de Stichting voor economisch onderzoek van de uni versiteit van Amsterdam betreurde "Preker, dat deze enquête niet is geor ganiseerd in samenwerking met de vakorganisaties; dit zou tot meer Waardevolle en meer aan onze ver- Wachtingen beantwoordende conclusies Voor beide partijen, ondernemers en Werknemer-vertegenwoordigers hebben geleid. Spr. zei tenslotte van oordeel te zijn, dat de verschijning van de publi katie op het door „St.-Christoffel" te de berr, e'd inzake rechtspositie van zijn ik P8?enoten van grote invloed zal stemnv CIJ^ers zijn vrijwel in overeen- Van met de ervaringsgegevens ond vereniging. De publikatie is een haersteuning van het jarenlange ijve ren van de organisatie voor collectieve arbeidscontracten of bindende loonrege lingen vooral op het gebied van de se cundaire arbeidsvoorwaarden. Gemid deld ongeveer veertig pet van de ver tegenwoordigers van de ondernemingen heeft geen pensioenregeling, ruim der tig pet geen vakantieregeling met bij lag. In hoeverre het inkomen wordt doorbetaald bij ziekte of ongeval is niet ha te gaan. Met voldoening maakte de voorzitter «ewag van een aantal afgesloten collec- tieve arbeidscontracten en van het Verschrijven van de 3000-limiet van het ledental van „St.-Christoffel", ■V e kn - **nrZlïldin heett haar Qemaalbij diens efc naar Argentinië hartelijk uitge leide gedaan. taq^.fPHOL, 23 mei Prins Bern- is gisteravond van Schiphol naar Aires vertrokken om daar de v- liHht? van Argentinië's 150-jarige on- Vjtrnlyhjkheid bij te wonen. De Prins ftPtiiiu °m half zeven met de DC-8 -J? Whittle" van de K.L.M. naar mNor yanwaar hij zijn reis naar ttetu; Aires met een Boeing-straal- Nlfl'lüD®1 vervolgen. lp if. "ernhard is niet in de gelegen- Sa» bj gehele feestviering in Argen- te maken. Vrijdag zal hij Oh bpsei'land reizen, waar hij een Seri ^-conferentie zal presideren. Ar» dn «Uphol werd de Prins uitgeleide Vt?tjjh konin8in Juliana en de Ao-jhse ambassadeur in ons land. l^n vjje'hgin vergezelde de Prins tot in o teili en toonde zeer veel be- W, v'ng voor het interieur van de „'hens de K.L.M. was bij het Ij l<H»r yyanwezig de wnd. president-di- h". Vvan de maatschappij, de heer don F>rb, der Beugel. C. n ziln «jVyordt °P zÜn reis vergezeld ertse dant- iuitenant-kolonel C. terrt'hcieT'pde wervelstorm die de geknJ zijn «f*fzow vrijdagmiddag teis- tio hieJ d'ie mensen om het leven hüi« ah a- 77 gewond geraakt. Twin- d». °Pgeiir^wonden zUn in het zieken- ?eStana maar van niemand is *chat on ,Srnstifl' De schade wordt °P 20 miljoen zloty. waardoor deze organisatie de sterkste is op het gebied van de organisaties van handelsvertegenwoordigers, enz. Bij de beschouwingen over het be stuursbeleid werd door verschillende af gevaardigden o.m. aangedrongen op een spoedige en afdoende wettelijke rege ling van de beroepsbescherming. 3 mei zal aan dit thema een speciale vergadering worden gewijd. De aftre dende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Als plaats voor de vol gende jaarvergadering (1962) werd Ven- lo aangewezen. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 23 mei De middag zitting van de zaterdag alhier gehou den algemene vergadering van het Verbond van wetenschappelijke on derzoekers was geheel gewijd aan het vraagstuk van de intellectuele ontwikkeling van ons volk. De bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter, prof. dr. W. F. Wertheim, hoogleraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, die er in zijn openingsrede op wees, dat er zich op de weg naar ontwikkeling vele barrières voordoen, welke nog moeten worden overwonnen, zoals die van de overgang van het lager naar het middelbaar on derwijs. Dit probleem acht de voorzit ter belangrijker dan de groei van het aantal intellectuelen. De vraag is nu maar, hoe de verscheidene barrières te doorbreken: langs geleidelijke weg of door middel van bulldozers, als b.v. de Mammoethwet. Vervolgens was het woord aan dr. P. Winkel uit Eindhoven, oudsecretaris van de Commissie ontwikkeling natuur wetenschappelijk onderzoek, die een in leiding hield over „Reerutering van het intellect". Onder dit begrip ver staat inleider het streven, iedere Ne derlander de maximaal te bekomen in tellectuele opleiding te doen genieten. Dat betekent dus niet alleen het jan- trekken van steeds nieuwe jongeren, maar ook de verdere ontplooiing van de gestudeerden. Intellectuele reerutering acht dr. Winkel nodig in de eerste plaats uit een oogpunt van natuurlijk zelfbehoud, dat dwingt tot uitbreiding van ons in tellectueel potentieel. In eij strijd tus sen twee werelden, zoals wij die thans beleven, Is het nodig alle zeilen bij te zetten om onze positie in het interna tionaal bestel op peil te houden. Het is vervolgens alleen maar mogelijk maatschappelijke welvaart te scheppen en op peil te houden, wanneer er krachtig naar intellectuele ontwikke ling van het volk wordt gestreefd. Een derde motief voor intellectuele reeru tering kan worden gezocht in sociale argumenten, o.a. de wenselijkheid van gelijke kansen voor iedereen. Vervolgens wees spreker op de ge varen van de reerutering van het in tellect, zoals b.v. het al te sterk rich ten op vermeerdering van wetenschap pelijke kennis zonder voldoende acht te slaan op de geschiktheid tot con tacten met anderen. Het gevolg is het falen van een aantal intellectuelen door het gemis aan bepaalde karaktereigen schappen. Voorts vreest spreker van een algemeen doorgevoerd intellectua lisme de verdwijning van de verschil lende maatschappelijke lagen. De Nieuwzeelandse premier Walter Nash heeft zaterdag in Den Haag een bezoek gebracht aan de grote Horecaf-tentoonstelling „Gast en Gastheer" in de Houtrust- hallen. We zien hem hier bij het beoordelen van een malse lamsbout, een gewild exportartikel van zijn land. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 mei De premier van Nieuw-Zeeland, Walter Nash, die twee dagen in ons land heeft vertoefd, is za terdag naar Denemarken vertrokken. Over de besprekingen, die de premier op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd over landbouweconomische aangelegenheden, zei hij dat ze tot zijn tevredenheid waren verlopen. Ten aanzien van Nieuw Guinea merkte de premier desgevraagd op, dat hjj een volledige onafhankelijkheid voor het hele eiland, Australisch èn Nederlands ge deelte, de beste oplossing vindt. De regering van Nieuw Zeeland heeft enige tijd minder emigranten toegelaten in verband met het woningbouw-pro- bleem in dit land. Premier Nash kon digde aan, dat de toelating van emi granten spoedig weer normaal zal zijn. LEEUWARDEN, 23 mei In de nacht van zaterdag op zondag is bij Stiens een motorfiets met grote snelheid uit een bocht gevlogen. De bestuurder, de 22-jarige timmerman B. B. uit St. Anna- parochie, werd daarbij zo zwaar gewond dat hij zondagmiddag in een ziekenhuis te Leeuwarden aan de gevolgen is over leden. Zijn duopassagier, A, S., even eens uit St, Annaparochie, bleef bij het ongeval geheel ongedeerd. De jongelui waren op weg van Leeuwarden naar huis. In het Diaconessenhuis te Leeuwar den is zaterdag tengevolge van een aan rijding overleden de 65-jarige mevr. A. T.—H. uit Zweins. Zij was vrijdag avond op het kruispunt ZweinsPeins bij Franeker uit een bus gestapt en toen gegrepen door een personenauto doordat zij midden op de weg weifelde en weer terug wilde lopen. VLAGTWEDDE, 22 mei Zaterdag avond is de 65-jarige K. van der Tuuk met zijn bromfiets tegen een leuning van de brug van de Velersluis gereden. Later hebben voorbijgangers hem daar gevonden. Hij bleek toen reeds te zijn overleden. VUGHT, 21 mei Op de Geslelweg heeft vannacht een ongeluk aan de 29-jarige heer L. Martens, zoon van de directeur van de Bossche Ca sino-schouwburg, het leven gekost. Hij reed voor een bevriende relatie uit om deze de weg te wijzen naar de rijks weg, toen hij tegen een boom reed en daarna in een diepe greppel terecht kwam. De heer Martens was op slag dood. HAARLEM, 23 mei Mgr. J. P. Hui- bers heeft de weleerw. heer J. Th. A. van Pol, tot dusver kapelaan van de parochie O. L. Vrouw Rozenkrans te Haarlem, benoemd tot rector van het St. Joseph-huis te Beverwijk. Wil het streven naar intellectuele ontwikkeling slagen, dan moet er volgens spr. in de eerste plaats voor worden gezorgd de wetenschap pelijke opleiding „enthousiaster" te maken dan zij thans is. Men dient te zorgen voor een gunstig klimaat, waarin vooral de zelfwerkzaamheid wordt geprikkeld. De leerlingen die nen als het ware door de weten schap gegrepen te worden, hetgeen bij massale opvoeding aan onze aca demies bijna onmogelijk is. Verder moet worden gestreefd naar goede plaatsingsmogelijkheden voor de af gestudeerden: zij moeten gesteld worden op posten, waarvoor zij krach tens intellect en karaktereigenschap pen geschikt zijn. Spr. meende, dat het goed zou zijn, bij onderwijzers en leraren belangstelling te wekken voor een systematische aantrekking en ontplooiing van het intellect. Hun hou ding kan hierbij een belangrijke rol spelen. Voorts kan de studie door het verlenen van beurzen en toelagen worden bevorderd. Na een geanimeerde gedachtenwis- seling met de inleider hield dr. L. v. Gelder, psycholoog-paedagoog uit Bad hoevedorp, een inleiding over „Ver waarlozing van het beschikbaar intel lect bij de overgang van het L.O. naar het Voortgezet Onderwijs". Spr. begon met de opmerking, dat de selectie van de leerlingen van het L.O. door de on derwijzers vrij goed overeenkomt met de psychologische testen op dit gebied. Hij onderscheidt overigens twee soor ten van verwaarlozing: een directe, welke voortkomt uit onvoldoende voe ding van het intellect op de lagere schooi, met name de volksschool en vervolgens een indirecte door het ge mis aan geestelijk fundament tenge volge van afkomst en milieu van de leerlingen. Correctie op beide lacunes kan volgens spreker gevonden worden door te zorgen voor een voldoende door stroming in de lagere opleidingen. PRAAG, 23 MEI (Reuter) In de Hluhin a-steen kolenmijn te Ostrava, in Tsechoslowakije, heeft zich gisteren een mijngasexplosie voorgedaan, die 54 mijnwerkers het leven heeft gekost. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. PARIJS Zonder twijfel zullen de specialisten in de tactiek van het Kremlin nog wel een jaar of drie met elkaar van me ning blijven verschillen over de di verse beweegredenen van Khroesj- tsjev om de top-conf eren tie, waar hij zo lang en zo hardnekkig voor ge ijverd had, tenslotte te torpederen. Eén conclusie komt echter nu reeds in alle analyses duidelijk naar voren. Tussen zijn inleidende woede-uit barsting op 5 mei in de Opperste Sovjet en zijn laatste uitbarsting bij het begin van de topconferentie hier in Parijs moet er iets zeer belang rijks zijn gebeurd, dat een ingrijpen de verandering teweeg heeft gebracht in Khroesjtsjevs ideeën over het overleg aan de top. Een chronologi sche opsomming van enkele gebeur tenissen bewijst duidelijk dat Moskou een andere koers is ingeslagen. De data spreken voor zichzelf. Op 1 mei werd de U-2, die als de enige reden voor de uiteindelijke woe de-uitbarsting is aangevoerd, bij Sverdlovsk neergehaald. Op 3 mei, 48 uur na het neerhalen van de U-2, deed de Russische afge vaardigde Semyon Tsarapkin op de conferentie over het stopzetten van de kernproeven te Genève belangrij ke concessies aan het Westen. Op 3 of 4 mei bevestigde de staf chef van de Russische luchtmacht, maarschalk Konstantin Vershinin, zijn voornemen de Verenigde Staten te bezoeken. Op 5 mei maakte Khroesjtsjev voor de eerste maal gewag van het neer- halen van de U-2. In die rede voeg de hij echter zorgvuldig een aantal passages in, die de Amerikaanse re gering een uitweg uit de politieke moeilijkheden boden. Die passages hielden o.a. in dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou ongetwijfeld vrijuit ging, dat de oprechtheid van Eisenhowers streven naar vrede aan geen twijfel onderhevig was, dat men wel de conclusie moest trekken dat president Eisenhower niets van de vlucht van de U-2 afwist enz. Op 6 mei vroeg maarschalkVershi- nin, nog steeds de vriendelijkheid zelve, of de Amerikaanse luchtmacht attaché hem wilde vergezellen op zijn reis naar de V.S. Uit deze opsomming blijkt duide lijk dat Khroesjtsjev, althans gedu rende de eerste dagen na het neer halen van de U-2, nog steeds van plan was de regeringsleiders van het Westen op vrijwel dezelfde wijze te gemoet te treden als hij dat bij zijn vorige ontmoetingen had gedaan. Vershinins optreden, de belangrijke stap die Tsarapkin ondernam, de uit weg die Khroesjtsjev Eisenhower persoonlijk uit de netelige situatie heeft geboden, het zjjn allemaal fei ten die een duidelijk bewijs vormen voor de juistheid van deze conclusie.' Deze bewijzen, die een onverminder de wil om aan de top te onderhande len aantonen, maken op de eerste plaats de theorie onwaarschijnlijk dat Khroesjtsjev al lang tevoren van gedachten veranderd was over het nut van een top-conferentie. De verklaring van de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse za ken. C. Douglas Dillon, over de kwestie-Berlijn en al de andere aan wijzingen dat het Westen niet be- paald in een toegevende stemming verkeerde, dateren van lang voor de vijfde mei. Ze hebben zonder twijfel de dreigende taal uitgelokt, die Khroesjtsjev te Bakoe gesproken heeft. In die redevoering liet Khroesjtsjev merken dat hij van plan was ferme taal te spreken op de top-conferentie. Maar op dat mo ment had hij beslist nog steeds zijn zinnen gezet op een gesprek met de regeringsleiders van het Westen. Als we nog even terugkeren naar de chronologische opsomming van feiten vóór 5 mei, dan zien we dat enkele verklaringen van Washing ton, die niets heel lieten van de uit weg die Khroesjtsjev Eisenhower aan de hand had gedaan, de meest opval lende gebeurtenissen in deze periode vormen. President Eisenhower ver klaarde ronduit dat hij van de vlucht van de U-2 op de hoogte was en hij stelde er zich persoonlijk verantwoor delijk voor. Van officiële Amerikaan se zijde werd zelfs te kennen gege ven, dat de verkenningsvluchten bij zonder nuttig waren en dienden te worden voortgezet. Washington volg de kortom de regel, die Eisenhowers perschef James Hagerty lang gele den heeft opgesteld, dat men zich het nuttige antwoord „geen commen taar" niet langer kan veroorloven en dat de president nooit kan worden af geschilderd als zijnde onkundig van enige regeringsmaatregel. Het heeft er alle schijn van dat het starre vast houden van Washington aan die re gel van Hagerty, voor redenen van binnenlandse politiek opgesteld, Khroesjtsjev eveneens in het eigen land voor een politieke situatie heeft geplaatst, die de uitbarsting, zoals die zich tenslotte heeft voorgedaan, noodzakelijk maakte. Het is zonder twijfel verkeerd om over Khroesjtsjevs politieke moei lijkheden in het eigen land te spre ken in termen als „oppositie" en „regeringspartij". Maar iedere re gering in de wereld is verdeeld in lieden van de oude stempel en men sen met meer verbeeldingskracht, in voorzichtige en drieste figuren, in conservatieve en vooruitstrevende groeperingen. Het is vrij duidelijk dat de lieden van de oude stempel, de voorzichtige en behoudende figuren van het Kremlin ongetwijfeld met de enigszins ontevreden leiders van het leger aan het hoofd op hoge toon de eis hebben gesteld dat van de U-2-vlucht een kwestie zou wor den gemaakt, zodra het Kremlin de bewijzen ervan in handen zou heb ben. Er is een kwestie van gemaakt, maar mèt de mogelijkheid om een uitweg te vinden uit de netelige si tuatie. Men kan zich het misbaar voorstellen, de kreten als „zie je nou wel", de demonstraties van ver ontwaardiging van de lieden van de oude stempel in het Kremlin, toen Washington korte metten maakte met alle mogelijkheden voor een uit weg die Khroesjtsjev had opengela ten. Het is mogelijk dat Khroesjtsjev zelf geen kans heeft gezien de tegen- kanting in het Kremlin te trotseren. Het ligt meer voor de hand dat hy er niets voor voelde. Khroesjtsjevs rede te Bakoe vorm de nog een aanwijzing dat het op de top-conferentie stevig toe zou gaan. De nieuwe politiek van het Kremlin was echter: helemaal geen top-over- leg. De plotselinge wijze waarop maarschalk Vershinin zijn reis naai de V.S. heeft afgelast vormde een eerste aanwijzing van die nieuwe po litiek van het presidium, hoewel slechts weinigen die voorbode van de gewijzigde houding van het Krem lin als zodanig hebben onderkend. Khroesjtsjev is naar Parijs gekomen met vastomlijnde instructies die ten doel hadden de top-conferentie te tor pederen nog voor ze begonnen was. Copyright - N.Y.H. Tribune) Vlaggen in IJmuiden, Schevenin- gen en Vlaardingen. De haring- arijfnetvloot vierae dit weekein- ue vlaggetjesdag, het traditionele fees telijke afscneid van de vloot, die van- miuuag naar zee is gegaan om ter hoogte van Schotland te proberen de eerste Hollandse Nieuwe te vangen. Opgedoft lag de vloot te pronk in de havens en net wachten was alleen maar op het zonnetje. En dat juist liet verstek gaan. Waar de landbouw al maanden op wachtte, maar wat de visserij juist aeze ene dag niet kon ge bruiken, kwam in overvioed: Regen, niets dan regen. In IJmuiden ging toch de optocht van jeugd-en-sport- verenigingen door. in Scnevemngen werd toen de traditionele vlootrevue voor de kust gehouden. Twee schepen kwamen ermj nog met elkaar in aan varing. Een ervan werd onder de wu- terlun flink beschadigd, maar kon toen nog op eigen kracht de haven binnen lopen. Maar Vlaardingen liep zpn her belevenis van het bezoek, dat stadhou der Willem V met zijn gemalin in 1778 aan Vlaggetjesdag in Viaardmgen heeft gebracni, mis. Dat programma Diyit nu bewaard tot volgend jaar, als Vlaardingen aan de beurt is net lan delijk accent te hebben. Schipper Jan Hoek van de KW 163, die vorig jaar de proauktschapsprijs voor de uest verzorgde haring van ae Katwijkse vloot won, had een paar we ken geleden laten weten, dat hij er met bij kon zijn. Hij moest voor een ope ratie naar het ziekenhuis. Maar vrij dag kwam er een teieloontje, dat ae sempper uit het ziekenhuis was. En natuurlijk wilde hij erDp zijn toen de produktschapswimpel op zijn schip werd gehesen. Een meisje en een jon gen van het Katwijkse tamooerkorps, aat ook in de stoet had meegelopen, boden hem en zijn vrouw een bloem stuk en een fruitmand aan. Het meest gewaardeerde en minst opgevallen bezoek was dat van konin gin Juliana aan de bevlagde vioot van IJmuiden. Met het hospitaal-kerkschip „De Hoop" was de koningin van Scheveningen naar IJmuiden komen varen, evenals de ministers Korthals en Zijlstra. De ministers gingen direct na aankomst naar huis. ivlaar de ko ningin had, toen de pieren van IJmui den in zicht kwamen, de wens geuit de bevlagde vloot te zien en een bezoek aan een van de loggers te brengen. Radio-telefonisch ging de boodschap naar IJmuiden. De directeur van het staatsvissers- havenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, die de boodschap van de „De Hoop" ont ving, liet onmiddellijk de factor van de Hette Margarethe KW 74 waarschu wen. Hij liet zich pas door een tweede telefoontje overtuigen, zette zijn vrouw en tien-jarig dochtertje in een taxi en spoorslags werd naar de haven gere den. Onderweg werd nog gauw een boeket bloemen gekocht, want je kunt de koningin toch niet met lege handen ontvangen Na een wandeling over de Tegeltjes- markt, waar de bevlagde schepen met hun steven tegen de kade gedrukt la gen, begaf koningin Juliana zich aan boord van de KW 74. Zij is er onge veer een half uur gebleven, wilde het hele schip bekijken en stelde onge dwongen vele belangstellende vragen aan de bemanning. In het bijzonder de accommodatie voor de opvarenden had haar warme belangstelling. Die paar mensen, die bij dit bezoek betrok ken waren, komen er voorlopig niet over uitgepraat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiin Van Munterdam uit heeft zich in Oost-Groningen een nieuwe rage ontwikkeld, die avond aan avond hele buurten bij hun radio, pick-up of grammofoonversterker doet zitten. Men luistert niet naar eigen platen of naar de officiële zenders Hilversum 1 en II, maar naar buurman, die zich „Zwarte Panter" noemt en een gram mofoonplaat draait, of naar buurvrouw die schuil gaat achter de roepnaam „Bleke Bet" en een gezellig praatje houdt met een kennis en daarmee al le aangeslotenen op het „omroepnet" amuseert. Nu het euvel van de clandestiene zenders enigszins aan het afebben is de etherpiraten worden blijkbaar afgeschrikt door de fikse gevangenis straffen is er een nieuwe rage ont staan: zenden via waterleiding, gas buis of leiding van de draadomroep. De stoer-klinkende namen van de ether piraten heeft men in deze streek goed onthouden. Die worden kwistig ge bruikt in deze nieuwe vorm van com municatie. De gesprekken golven langs de waterleidingbuizen van huis tot huis en de muziek stroomt langs de gas buis. Het enige wat men nodig heeft is een simpel microfoontje en verder de in elk huis staande radio met pick up aansluiting. Om zelf te zenden moet men in de „uitgang" voor een extra luidspreker van het radiotoestel een draad steken, die met de waterleiding of gasbuis verbonden wordt. De twee de pool gaat naar de zgn. nul van het lichtnet, te weten de spanningsloze in gang van het stopcontact. Wordt nu de microfoon aangesloten op de pick- up-aansluiting van de radio, dan is „zendinstallatie'' compleet. Het aan- Zaterdagmiddag werd in de kan tine van het hoofdbureau van politie te Amsterdam een jeugd schaaktoernooi geopend, dat wordt georganiseerd door de Amsterdamse Schaakbond afd. jeugdschaken en waaraan zestien scholen deelnemen. Er wordt gespeeld in team-verband. Een team bestaat uit zes leerlingen. In totaal nemen 168 leerlingen deel. Het toernooi zal op drie achtereen volgende zaterdagmiddagen worden gehouden. De winnende school ont vangt een wisselbeker. Op de foto ziet u twee zeer serieuze deelnemers in actie. de „zenainstauatiecompleet, net aan- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiitmiiiiiiiiililll tal „aansluitingen" neemt hand over hand toe, temeer omdat politie en PTT tot dusver althans nog geen maat regelen hebben genomen en de mening derhalve heeft post gevat, dat „het mag". Een radiohandelaar in Win- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Folgende week donderdag begint de volkstelling. Om het leger van 50.000 telsters en tellers te instrueren zal de regering dinsdagavond van zeven tot acht uur een televisie-uitzending verzorgen. In Bussum zijn de opna men voor dit programma al gemaakt. Links regisseur Erik de Vries, aan het bureau prof. dr. Ph. J. Idenburg, de directeur-generaal voor de statistiek en rechts de bekende tekenaar Opland, die het beeldscherm met zijn grappige tekeningen zal „versieren". Het programma wordt op dezelfde tijd woensdag- en vrijdagavond herhaald. schoten heeft al duizenden meters draad verkocht, de vraag naar pick ups en microfoons is uitzonderlijk groot. Wel zijn er al enkele processen verbaal opgemaakt, maar niet vanwe ge het zenden of ontvangen. De gever- baliseerden hadden met een vijl de lei ding bijgevijld om „een mooiere toon" te krijgen. Ze worden vervolgd wegens vernieling van eigendom van een an der. Dit „waterleiding-zenden" of „buis-pi raat"- zijn of hoe U het noemen wilt, lijkt erg onschuldig, maar PTT-deskun- digen hebben ons verzekerd, dat deze vrijetijdsbesteding gevaarlijk kan zijn en daarenboven verboden is. Immers niet alle leidingen zijn bestand tegen deze experimenten en niet iedereen is even handig en ervaren bij dit gepruts bij het stopcotact. Het gevaar be staat dat hele buisleidingen onder stroom komen te staan met alle con sequenties van dien. Het gebeurt vaak, dat men buurtbewoners laat meege nieten met de PTT-Draadomroep- uitzendingen, maar daarmee komt men in conflict met de Telegraaf en Tele- foonwet. Door deze rage kunnen voorts storingen optreden. De storingsdienst van de PTT zal klachten dienaangaan de onderzoeken en dan zijn de storing- veroorzakende „omroepers" zo ge snapt. Tenslotte is het niet geoorloofd hele buurten van muziek te voorzien zonder vergunning. Vooralsnog gaan de „uitzendingen" vrolijk door. Op Terschelling" bij paal 17 is za terdag een massale vlucht van de bastaard sattfnvlinder waar genomen. Bij miljoenen trokken dejee vlinders over de zogenaamde Stinidijk naar zee. Het was een imposant ge zicht, deze wolk van kilonieters lang. AMSTERDAM, 23 mei Zaterdag bereikte de feestvreugde om het vijf tienjarig bestaan van het Scapino-Bal- let haar hoogtepunt. Zoals wij al be richtten, ij Scapino vorige week maan dag het feest begonnen met de opvoe ring van „Jantjes Eerste Schooldag" De balletgroep heeft het zeer goede idee gehad, haar derde lustrum tot een feest van ruim dertigduizend kinderen uit geheel Nederland te maken. De or ganisator van dit alles, de heer J. Groe- neveld, heeft: achtduizend scholen een uitnodiging gestuurd, maar het enthou siasme was al vlug zo groot, dat vele scholen moesten worden afgezegd. In samenwerking met de Spoorwegen en andere organen, heeft men de kinde ren een heerlijke dag kunnen aanbieden. Het programma vermeldt niet alleen een bezoek aan Carré, maar ook een oezichtiging van Artis en Schiphol en een rondvaart door de grachten. Zaterdagavond gaf Scapino een of ficiële jubileumvoorstelling, waarbij echter ook veel kinderen aanwezig wa ren. hetgeen ondanks het late uur aan alles een bijzonder fris en ongedwongen karakter gaf. Het programma was voor deze avond uitgebreid met enke le korte dansen, o.a. de zeer mooie „grand pas-de-deux" uit het ballet Don Quichotte en de geestig-intelligente dans „Repetitie". Voor de pauze sprak mevrouw J. R. de Vries-Snoek (Hans Snoek), de oprichtster van de groep, I die reeds tot ridder in de Orde van' Oranje Nassau is benoemd. Zij huldig de allen, die in de loop der vaak moei lijke jaren van belang zijn geweest voor Scapino. Zich tot de huidige, jonge groep wendend, zei zij: „Aan u behoef ik niet veel woorden van hulde te be steden, want ik mag verwachten, dat u in de toekomst nog veel hiervan zult moeten ondergaan", een optimistisch geluid dus, waaraan we gaarne het on ze toevoegen. Na de pauze keken we naar „Jantjes Eerste Schooldag", een voorstelling in drie bedrijven, met choreografie van Jan Rebel en muziek van Jan Mul. Vooral de kinderen amuseerden zich kostelijk met deze levende droom, met de vlotte en humoristische dansen in kleurrijke en zeer originele kostuums, en de suggestieve décors. In de vro lijke muziek waren een paar melodieën uit bekende kinderliedjes verwerkt, zo dat er af en toe een gemurmel en druk gefluister door de zaal ging. Aan het einde werden de spelers beloond met een langdurig applaus en omlaagzak- kende kransen. Deze veertien dagen zijn een bemoedi gend bewijs, dat er toch wel veel be langstelling Is voor ballet. C.B. HONGKONG, 23 mei (Reuter) Het ministerie van buitenlandse zaken van communistisch China heeft gisteren meegedeeld dat een Amerikaans mili tair vliegtuig zaterdag het Chinese lucht rui - dertien minuten lang heeft ge schonden, aldus meldt het persbureau Nieuw China. ANKARA, 23 mei (AFP, Reuter) - In de Turkse hoofdstad zijn gisteren strengere veiligheidsmaatregelen geno men. De militaire autoriteiten hebben het brief- en telegramverkeer aan een censuur onderworpen, betogingen en po litieke vergaderingen verboden, het uit gaansverbod verscherpt en bevel ge. geven geen alcoholische dranken meer te serveren na 5 uur 's middags. Een en ander is het gevolg van de betogin gen, die zaterdag zijn gehouden en waar bij voor het eerst de Turkse strijdkrach ten betrokken zjjn geweest. MOSKOU, 23 mei (UPI) Alexander Pasternak, de broer van de Russische schrijver, heeft meegedeeld dat de toe- Stand van Boris Pasternak aanmerkelijk slechter is geworden. Na de hartaanval hebben zich complicaties voorgedaan. Weliswaar is de auteur nog bij kennis, doch hU kan geen bezoek ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11