Eerste voorstelling van een Nederlandse musical Chefarine.4 DRAADLOOS CONTACT Bijna twaalfhonderd register- ingenieurs ingeschreven KUIFJE IN AMERIKA m Alfredo r N m 1 1 m m Alle wegen gaan naar Amsterdam' Briljante muziek van Walter Kous Concours „Reine Elisabeth" Uit de pers Surinaamse reünie in Den Haag „ir en „mg Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! V anavond Twaalf jonge pianis ten uit vijf landen K I DINSDAG 24 MEI 1960 PAGINA 11 PoTA^HIJK, progr ni, 280 en 235 m "hiz. k, conc. 13.25 Gram. 14.20 Gevar Wij kijken naar .Zo gezellig ZEEMANSPRIJS VOOR DR. DE KLUIVER Premier spreekt land genoten toe Examens HET BIJ VLIELAND GESTRANDE SCHIP Claimemissie H.B.U. DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE IVat Zei/ Archie Smiles op- Ie ijker? o?Is ik weer voor z'r? neus sta! Hé 't Js hier bergacht/g.. h Berghut!Zou je daar zijr??.. Niet gek uitgezocht: 'r? echt arendsnest Spoor is nog kersversKuifje! Moeten we die berg nog he Je- majJ beklimmen? Warempel, daar is ie.'.Hij heeft me dus weer gevonden/...li/el. we zu/ien z/en f Een beeld van de musical „Alle wegen gaan naar Amsterdam": een marktscène op het Waterlooplein. nu is niet voldoende voo't een musical. Als libretto deugt het niet. We] heeft het vele aardige cabaretachtige vond sten. De muziek van Walter Kous is verrassend kleurig en briljant. De componist heeft met de schaarse dramatische gegevens gewoekerd. Hjj heeft ook zijn invallen behoorlijk uitgebuit en handig herhaald, waar door er zoiets als een melodische structuur is ontstaan. Het liedje van Doris „I'm a girl from Chicago" wordt op vele rake manieren te pas gebracht. Het terzet „Aangenaam, aangenaam" is bijzonder geslaagd; AMSTERDAM, 23 mei De Kunst- Oiaand 1960 heeft de grootste en kost baarste van haar artistieke duiven nu de vrijheid gegeven na vele maanden l'an intense training: de muzikale co- hiedie „Alle wegen gaan naar Amster dam". Hedenavond was theater Carré vrijwel geheel uitverkocht toen de pre- toiere van deze „musical" van Mies Bouhuys en Walter Kous om tien voor half negen begon met een forse ouver ture, die vijf minuten duurde. Om half twaalf was het afgelopen en namen de Vele en langdurige huldigingen een aan vang. Er heeft de hele avond een prettige ®n gunstige stemming in de zaal ge heerst en er werd veel bij open doek geappiaudiseerd. De indruk die achter blijft is echter bij mij zeer gemengd. Het 's bijzonder moeilijk om in Nederland Zoiets als een „musical" te schrijven te produceren. Ten eerste houdt de kritiek star vast aan zijn gewoonte om serieuze en amusementsmuziek streng le scheiden. Dat een musical van alle bei iets zou kunnen hebben, wordt niet geaccepteerd. Het publiek zelf denkt op deze wijze mee. Men is onzeker in zijn Waardering, omdat het genre hier zeld zaam voorkomt. Die onzekerheid deelt zich onvermydelijk mee aan de au gurs. De tekst van Mies Bouhuys is dikwijls geestig, maar toch te literair, soms parodistisch, soms kolderiek, een enkele maal te banaal, maar mist over het geheel voldoende theatereffect en vooral dramatische climaxen. Het blijft bij allerlei omspelingen van het thema: Amsterdam en zijn vele charmes. Dat (Advertentie) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn èntstaat en men heeft geleerd pijn te moten. Daarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk ie versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. "UVUUCIII|K, t«g«n pijnen en griep. Geechikl voor de gevoeligste maag, *ant die wordt beschermd door bet bestanddeel Chefarox, 20 tabl, 10.80. Voordelige geziniverpakkinglOOlabl. 13.50 het werd door Laure Cormomte, Kom Kalma en Tabe Bas met groot effect gezongen. Er zijn veel melodieën op deinende driekwartsmaat; een der beste is wel ,,'t Is zo fijn om kunst te genieten" op een snedig-spottende tekst. Apart wil ik nemen de voor treffelijke ritmische trouvailles en de vakkundige instrumentatie. Deze zou den niet zo te genieten zijn geweest zonder de grote precisie en de wisse lende vaart die dirigent Anton Kers jes aan het Kunstmaandorkest wist mede te delen. De muzikale uitrus ting van deze musical is in ieder ge val aan de juiste handen toever trouwd. Niet alle acteurs bleken echter goe de zangers te zijn; de stem van Tine de Vries leent zich weinig voor de haar toebedachte liedjes; Ton van Duinho ven, die een goede student uitbeeldde, kon ook met de muziek maar matig overweg; Hedy d'Ancona was een aan vaardbaar plattelandsmeisje ver dwaald in de grote stad, maar gaf er weinig muzikale gestalte aan. Piet Ro mer was een pittige Waterloopleinfi- guur. Aan de verdere uitrusting van deze musical is grote zorg besteed. _Er is een koor van vijftien zangers; er is een ballet dat veel te doen heeft, er is een troepje nozems (die door de hbret- tiste even fijntjes worden bespot). De costumes zijn rijk en gevarieerd, de décors sierlijk en dikwijls zeer sugges tief. Over de regie te oordelen is moei lijk, omdat de tekst zo weinig span ning creëert en zo veel dramatische la cunes vertoont; er zijn te dikwijls mo menten van algehele stilstand waarin ieder naar zijn plaats voor het volgen de nummer toeschuift. Met dat alles valt er veel te horen en te zien in deze Nederlandse muzikale corr.edie, en men kan er ook dikwijls lachen, wanneer de woorden tenminste verstaanbaar zfcn. Het geheel zweeft tussen operette, revue en cabaret. v. E. HILVERSUM, 24 mei De vijftig duizend tellers, die in de komende we ken zullen deelnemen aan de dertiende algemene volkstelling, worden van avond om zeven uur door middel van de televisie geïnstrueerd. Dit speciale programma, waarin de directeur-gene raal voor de statistiek, prof. dr. Ph. J. Idenburg, persoonlijk de instructies zal geven, wordt geregisseerd door Erik de Vries. De tragiek tussen Oost en West is het onderwerp van de film „Nacht der verschrikking" (Himmel ohne Sterne) van de Duitse regisseur Helmut Kaut- ner, die vanavond in het NTS-program- ma wordt gedraaid. Deze film moet on geschikt worden geacht voor jeugdige personen en is daarom door de katho lieke nakeuring voorbehouden voor vol wassenen. Vooraf vindt een vraagge sprek plaats met de Antilliaanse minis ter van volksgezondheid, cultuur en op voeding, mr. I. C. Debrot en wordt een tv-filmpje van de BBC uitgezonden, dat zich afspeelt in een volksbuurt van een Noordengelse stad. In het radioprogramma van de KRO wordt vanavond de cyclus „De klari net als solo- en begeleidingsinstrument" voortgezet, waarna men kan luisteren naar de derde aflevering in de serie klankbeelden „Voorspel van een revo lutie", door Bernard Verhoeven sa mengesteld uit Russische literaire bron nen. Later op de avond geeft het Om roeporkest onder leiding van Alfredo Simonetto met medewerking van Ma rilyn Tyler, sopraan, een Operaconcert. Uitgevoerd worden werken van Rossini en Verdi. UTRECHT, 23 mei Aan de rijks universiteit is vanmiddag de heer P. C. van Erkelens te Zeist gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „Radiometric trace analysis of 'ead". Promotor was prof. dr. ir. J. Smittenberg, hoogleraar in de analistische chemie aan de rijks universiteit alhier WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de °ag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Ra- diokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 pram. 11.20 Hoorsp. 12.30 Land- en tuin- pouwmeded. 12.33 Kamermuziek. 12.37 gerkd. 13.00 Nws. 13.15 Lezing. 13.20 Promenade ork. 14.10 Gram. 15.30 Ka- ïjlermuz. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lezing. 18.00 Leger des Heilskwar- "er. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De geheimen van reuzen en dwergen In de dierenwereld, door prof. dr. E. J. Slijper, iweede lezing. 19.00 Nws. en weerber. I910 Praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Con- Sprtgebouw ork. en piano. 21.05 Lezing. 41.25 Metropole ork. en sol. 21.55 Oude hluz. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Zaal- ïPortuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55-24.00 Nieuws. „HILVERSUM II. 298 m VARA: 7.00 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. r-18 Gram. 8.55 Tips van de voedings- j?arkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 v. d. huisvr. 11.00 R.V.U.De "lens: leven en samenleven. Tweede le- ï'hR. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. i4-30 Land- en tulnb. meded. 12.33 V. h. P'atteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws en ten- -honstellingsagenda. 13.20 Orgelspel. 13.45 ;nace Paderewskl, gesproken portret. jl.00 Volksmuz. 14.15 Gram. 17.00 Gram. nj-40 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.Een I "'Uwe roman in de Nederlandse Antil- door Xavier Ramon Diaz. 18.00 Nws. ij comm. 18.20 Gram. 18.30 Dansmuz. «00 v. d. kind 19.10 Israëlische chan- VA&met comm. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. solist. 20.45 Ballet der bedriegers. SsSTspel 21.34 Israëlische muziek. 21.50 j^okork. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Golflengten: 25m67; 31ml0; 41m21: 196m WOENSDAG 25 MEI 22.15 uur Hemelvaart teken van tegenspraak? DONDERDAG 26 MEI 17.00 uur - „Ziel en Lichaam" van Emiel De' Cavalieri, (slot) uitgevoerd door solisten, koor en orkest van de Italiaans Zwitserse Radio o.l.v Edwin Loehrer. VRIJDAG 27 MEI 22.15 uur Ooggetuigeverslag van de heiligverklaring in de Sint Jan van Lateranen. DAGELIJKS 21.00 uur Gezinsrozenkrans in het Latijn. (N.B.: Programma-wijziging voor behouden vanwege actualiteiten) syc,'rspel 21.34 Israëlische muziek. 21.50 nVikork. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 ïji bjmondtrio. 23.00 Lezing. 23.15 Gram. 45 Idem. 23.55-24.00 Nws. INGELAND, BBC Home Service. 330 tl,,'12.15 Gram. 13.40 Gram. 18.40 Volks- ®?>en 19.30 Quiz. 20.00 Ork. conc. 21.15 <%9ussle. 22.00 Operafragm. 22.45 Pari. 23.06-23.42 Kamermuziek. V^GELAND, BBC, Light Progr. 1500 On m: 12-3Ü Nws- e" 8evar- Progr. IS.aV Gevar progr 15.00 Verz. progr Lichte muz. 20.30 Nws en ge var 22.40 Gevar muziek. .^R WDR, 309 m 12.00 Gevar. muz J.O uuv lJ* tö. w ucvai. *7<L Gevar. muz. 16.05 Kamermuziek, dichte muz. 19.20 Filmprogr 19.50 Z" ^.10 Kamermuz. 0.10 Lichte 324 m12.00 Muz uit mus! hrp 4.35 Gram 13 15 Lichte muz. 13.45 r""arn 14_46 Ork enne, 15 40Gram 16.2i ioL^O Lichte muz 17.20 Toneel hep sn V. d sold 23.00 V. d. zeelie 484 m: 12.02 Lichte muz. 12.45 Gram. 14.18 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.10 Ope- rettemuz. 18.30 Jazzmuz. 22.30 Gram. AVRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Jeugdjourn. Regeringsuitz.19.00- 19.45 Instructie voor volkstellers. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 V. d. vrouw. 20.40 Toneel- en filmnws. 21.05 Politle-documentaire. 21.30 Gevar. programma, 22.10 Epiloog. DUITSE TEL.EVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.20 V. d. Jeugd. 17.45-18.00 V. d. vrouw. (Regionaal pro gramma: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute. Journ. NDR. 19 25 Sehpferdchen zeigt Inspecteur Gar rett. WDR: 19.25 Intermezzo: Avontuur onder water). 20.00 Nws., act. en weer ber 20.20 Filmrep. 21.00 Quiz. 21.40 Pol. praatje. VLAAMS-BELG. TELE VISIEPROGK. 19.00 LekenmoraaJ en filosofie. 19.30 Nws., act. en Journ 20.00 Filmrep. 20.15 Speelfilm. 21.45 V d. vrouw. 22.15 TV- rebus. 22.45 Nws. en lournaal. FRANS-BELG. TELEV ISIEPROGR. 17.00-18.00 V. (i jeugd. 19.00 üe socia listische gedachte 19 30 Sport v. d jeugd. 20.00 Journ. 20.30 Film 21.20 Mexicaans cabaret. 21.40 Lectuur voor allen. 22.30 Journaal. In het AVRO-programma kan men vanavond luisteren naar hoogtepunten uit de serie Gastenavondprogramma's van het seizoen 1959-60, waarna de Amerikaanse saxofonist Sigurd Rascher aan de vleugel begeleid door Pierre Palla, werken speelt van Pugnani- Kreisler, Badings en Creston. De serie concerten op oude orgels in Noord- Brabant onder redactie van Bernard Bartelink opent vanavond met een be speling van het orgel in de parochie kerk St. Martinus te Cuyk. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL, 24 mei Gisteravond is in „Het Paleis van Schone Kunsten" de finale begonnen van het concburs „Reine Elisabeth" voor pianisten. Aan dit evenement nemen, na een strenge schifting in de voorronden, twaalf jon ge musici deel, t.w. zes Amerikanen: Kenneth Amada, Augustin Anievas, Malcolm Fragers Jerome Löwenthal, Lee Luvisi en Shirley Seguini; twee Russen: Jouri Airapetian en Alice Mit- shenko; een Oostenrijker: Walter Kam per; een Canadees: Ronald Turini; een Spanjaard: Alberto Gimenez Attenelle; en een Hongaar: Gabor Gabos. Zij al len zullen komende week twee per avond aan bod komen in een bijzon der veel vergend concert. En zij zullen dan resp. spelen het verplichte werk, een speciaal voor deze gelegenheid ge componeerd pianoconcert van de Bel gische componist Marcel Poot; een door de jury aangewezen stuk voor piano-alleen, en een concert naar eigen keuze. Het Nationaal Orkest van Bel gië o.l.v. Franz André begeleidt hen daarbij Gisteravond waren dan de Spanjaard en de Amerikaan Lee Luvisi aan de beurt. Laatstgenoemde ontpopte zich bepaald als een pianistisch fenomeen. Hij speelde niet alleen het niet zeer oorspronkelijke, maar meer dan voor treffelijk voor de piano geschreven ver plicht werk van Poot uitstekend, maar bovendien vertolkte b\j met een bijna angstwekkende nauwkeurigheid en met een jeugdig élan het furieus moeilijke Tweede nianoconcert in Bes van Brahms. En zijn „Scarbo" uit de „Gas- pard de la Nnit" van Maurfice Ravel beantwoordde daaraan. Koningin Eli sabeth woonde het concert persoonlijk bij. Wij hopen u overigens over het Brusselse concours nog nader te be richten. (Advertentie) WAXIN E-LICHTE N Opneming tn dees rubriek ii nM noodzakelijk een bei vijs van temming In „Onderweg", weekblad voor het bisdom Breda, staat te lezen: Aan Zijne Eminentie Kardinaal Alfrink. U bent onder ons teruggekeerd als Kardinaal. Namens Onderweg wensen we U en onszelf nog eens nadrukke lijk geluk. Aangespoord door de ande re bisschoppen, hebben we, terwijl U in Rome was, uw verheffing reeds ker kelijk gevierd. Het zal wel geen geheim meer voor U zijn, dat ons nog meer is aangekon digd: „De uiterlijke landelijke viering zal eerst na enige tijd kunnen plaats vinden. Het is de bedoeling dat heel het Katholieke volk daaraan zo in tens mogelijk zal deelnemen. Wij ver wachten een grootse demonstratie". We hebben er zelf al eens over nage dacht. We hadden ook een idee. Het zou de gelovigen, ook de niet-katho- lieken, zeker nog meer aanspreken dan de franje rond het kardinalaat die ze tot nu toe hebben gezien en gelezen. We krijgen dit jaar een nieuwe ver taling van het Nieuwe Testament, daar zou het ook goed bij passen. We dach ten nl. aan een groots opgezet plan tot kennis- en liefdevermeerdering bjj de katholieken t.a.v. de bijbel. Een des kundige voorbereidingscommissie zou met behulp van de mogelijkheden, die er in Nederland liggen tot een zeer ge varieerd en rijk program kunnen ko men. Zou dat geen geschenk zijn dat U als Bisschop en geleerde zou kunnen ont roeren als het goed werd opgezet? Werkelijk: we zouden dan „een groot se manifestatie" krijgen, waar ieder, die Gods 'oord dankbaar wil aanvaar den, gelukkig mee zou zijn. Maar we zitten niet in het feestcomi té; anders hadden we het beslist voor gesteld, om de verwezenlijking van de ze idee de uiterlijke landelijke viering te laten zpn. Moge onze gedachte in de aangeduide suggestie U dan althans eren. Misschien zal de verwezenlijking er van moeten wachten tot een volgen de keer. Want we hopen nog wel eens om U te kunnen feesten. Redactie AMSTERDAM, 24 mei Woensdag middag zal de waarnemend-burgemees ter van de gemeente Zonnemaire op Schouwen, de heer J. L. van Leeuwen, de z.g. Zeemansprijs uitreiken aan de Amsterdamse natuurkundige dr. H. de Kluiver, die door de faculteit der wis- en natuurkunde van de gemeente-uni versiteit voor deze geldprijs is voorge dragen omdat dr. De Kluiver degene is, die de laatste jaren belangrijk we tenschappelijk werk heeft verricht op het vakgebied van de Nobelprijswin naar, wijlen de grote natuurkundige P. Zeeman. Deze is geboren in Zonne maire. Ter herinnering aan deze geleer de, in wiens geboortehuis thans het gemeentebestuur zetelt, werd deze vijf jaarlijkse prijs indertijd ingesteld. DEN HAAG, 23 mei Premier S. D. Emanuels van Suriname heeft met de fractieleiders van de regeringspartijen en verder met de minister van Financiën, dr. J. Sedney, benevens twee bijeen- mentsleden van Suriname, een bijeen komst gehad met de in Nederland ver blijvende landgenoten. De gevolmach tigde minister h.t.l. mr. dr. R. H. Pos had de leiding der bijeenkomst in „Ami- citia". De premier verklaarde, dat het re geringsbeleid thans in tegenstelling met vroeger volgens wetenschappelij ke plannen verloopt. Als gevolg hier van worden en zijn niet alleen diverse economische ontwikkelingsplannen uit gevoerd, maar is nu reeds een merk bare verandering ingetreden in de to tale structuur van het land. In de afgelopen vijf jaren is, mede door het in werking treden van de Su rinaamse autonomie en het tienjaren plan, meer bereikt, dan in honderd voor gaande jaren, zei mr. Emanuels. Als voorwaarde voor een verdere snelle ont wikkeling is echter nodig, dat Suriname in het internationale verkeer, en wel op elk terrein, grotere bekendheid ver werft, voegde hjj hieraan toe. Op de bijeenkomst, die werd opgeluis terd door het optreden van een Suri naams studentenorkest en een zang-en semble, hebben ook de Surinaamse mi nister van Financiën en de parlements leden o.m. een uitgebreid exposé gege ven van de technische ontwikkeling van hun land. Zij werden enkele malen onderbroken door waarderend ap plaus, toen zij spraken van de nieuwe wegverbindingen, die in de vorm van moderne verkeerswegen de kuststreek gaan doorsnijden of tot een derde van het zwaar beboste binnenland reiken. ROTTERDAM, 23 mei Economische Hogeschool: Accountant de heer G. Plai- sier (Slikkerveer). LEIDEN, 23 mei (Rijksuniversiteit) Doet. psychol. mevr. G. v. d. Heyden- Spanjaard, Amsterdam, en de heer A. More'e, Den Haag; kand. kunstgesch. mej. M. Halbertsma. Aerdenhout, en mej. J. Ressing, Delft; kand. theol. R. Zuurmond, Leiden. Semi-arts mej. A. van den Bos, Rotterdam, en de heren Z. Lazar, Leiden; H. van Oort, Voor burg, en H. Wellens, Den Haag. Artsex. A. Gelman (U.S.A.) en P. Pel, Den Haag. AMSTERDAM, 23 mei (Gem. Uni versiteit). Kand. klassieke lett. L. Ken ter, Amsterdam. AMSTERDAM, 23 mei (Vrije Uni versiteit) Kand. theol. H. Eikelboom, Steenwijk; H. Wijmans, Amsterdam, A. van Beek, Woerden; K. Kuiper, Baarle (cum laude). Doet. theol. H. Rossouw, Stellenbosch (Z.Afr.) (cum laude). Kan. Engelse taal en letterk. J. Hoef- laak, Dordrecht. Kand. econ. W. Bults- ma, Leeuwarden; D. Dekker, Rheden. UTRECHT, 23 mei (Rijksuniversi teit Utrecht). Doet. rechtsgel. C. Spij kerboer, Rotterdam; doet. geneesk. J. Bik. Gouda); M. Elenbaas, Zaanslag; P. Ferguson, Utrecht; H. Hamers, Utrecht; H. Kluvers, Hilversum; S. Nettinga, Hilversum; E. van Zelm, Amersfoort. Tandarts C. van Ooy, Amsterdam; T. Pilot, Soest; W. Visser, Helmond; C. Zijderveld, Utrecht; H. Schmitz, Nijme gen. Kand. kunstgesch. mej. W. Stok vis, Schiedam; mej. J. de Landen, Arn hem. Apotheker P. Breel, Amersfoort; Kand. Spaanse taal- en letterk. mej. M. van Beinum, Soest. Semi-arts A. Boten- ga, Utrecht; J. Anten, Heerlen; G. Mos terd, Amersfoort. Arts H. Adhin, Utrecht; J. de Jong, Rotterdam; J. Rijn- ders, Valkenswaard: J. Tenkink, Doe- tinchem; doet. Nederl. lett. J. van der Steen, Utrecht; kand. Indo-Iraanse lett. mej. S. Labordus, Den Bosch; kand. Nederl. lett. mej. A. van der Meulen, Meerkerk. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 20 mei Na een voor bereiding door commissies van deskun digen, onder voorzitterschap van hoog leraren aan de T.H., zijn thans de exa meneisen vastgesteld voor de inschrij ving in het zogenaamde „Ing. "-regis ter. Sedert kort zijn er in ons land twee categorieën van ingenieurs: de afge studeerden van de technische hogescho len en van de Landbouwhogeschool, die de aanduiding „ir" voor hun naam ver melden en anderzijds ingenieurs met een opleiding, welke ongeveer overeen komt met die aan de hogere technische scholen in ons land: deze tweede catego rie voert na inschrijving bii de stich ting Ing.-register de aanduiding „ing." achter de naam. Voor degenen, die geboren zijn vóór 1923, zijn er tijdelijke overgangsbepalin gen die hun inschrijving in het Ing.-re gister mogelijk maken. Betrokkenen moeten als regel het h.t.s.-diploma bezit ten. De mogelijkheid van inschrijving op grond van de overgangsbepalingen sluit voor in Europa wonenden over drie maanden en voor degenen, die bui ten Europa wonen, over zes maanden. Andere belanghebbenden moeten vol doen aan een examen en minstens vijf jaren werkzaam zijn geweest op een voldoende technisch niveau. De examens zijn afgestemd op het niveau van de examens der representatieve ingenieurs verenigingen in Engeland, welke exa mens internationale erkenning genie ten. Het schriftelijk examen bestaat uit drie delen: algemene wetenschap (wis kunde, natuurkunde enz.), technische wetenschap (naar vakrichting) en het schrijven van een technische verhande ling, waarvan het onderwerp door de examencommissie aanvaard moet wor den. Wanneer het schriftelijk examen goed is afgelegd, volgt nog een mon deling onderzoek. Aan degenen, die het h.t.s.-getuigschrift bezitten, zal blijkens het onderzoek van de commissies van deskundigen grotendeels vrijstelling van de delen I en II van het examen ver leend kunnen worden. Op grond van de overgangsbepalin gen zijn thans 1179 kandidaten in het Ing.-register ingeschreven, zo werd van daag medegedeeld op een persconferen tie van het Nederlands Instituut van Register-Ingenieurs en Afgestudeerden van hogere technische scholen. De aan duiding „ing" is nog niet beschermd; de aanduiding kan thans dus door niet- gerechtigden ongestraft gevoerd wor- AMSTERDAM, 23 mei De inspec teur voor de scheepvaart heeft de Raad voor de Scheepvaart vanmiddag geadviseerd een kustvaarder-kapitein uit Appingedam de bevoegdheid om als kapitein te varen voor twee weken te ontnemen. Laatstgenoemde stond te recht voor het feit, dat hij als kapi tein van het m.s. „Libelle" (354 b.r.t.) uit Delfzijl met een ondeugdelijk kom pas had gevaren. De gedaagde gaf toe dat het stan daardkompas van zijn toenmalig schip „onrustig" was geweest. Hij zou het bij het KNMI hebben laten compense ren, maar toen hjj in Rotterdam aan kwam bleek hem dat het nog niet in orde was. Ondanks een waarschuwing van een controleur van de inspecteur- generaal, is gedaagde met het ondeug delijke kompas toch uitgevaren. Hjj verklaarde vanmiddag dat hjj niet op het compenseren had kunnen wachten, omdat de nog niet opgeheven afwijking vlak voor het weekeinde was geconsta teerd. De raad voor de scheepvaart zal 7 juni uitspraak doen. den, doch het streven is er op gericht hierin verandering te brengen. De in geschrevenen in het Ing.-register wor den in Nederland register-ingenieurs genoemd en in het buitenland mogen zij zich als „Netherlands Professional Engineer" aandienen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het geenszins in de bedoeling ligt het onderscheid tussen de aanduidingen „ir" en „ing" te verdoezelen. Het voor voegsel „ir" duidt de hogeschool-oplei ding aan en wordt gevoerd onafhanke lijk van het feit of de betrokkene al dan niet een technische praktijk uitoefent. Het achtervoegsel „ing" is een beroeps aanduiding, die uitsluitend verleend wordt aan degenen, die niet alleen vol daan hebben aan de exameneisen, maar tevens kunnen bewijzen op een minstens vijfjarige technische praktijk van vol doende niveau. De maatregelen, die het onderscheid afbakenen, zijn tot stand ge komen met morele en financiële steun van het ministerie van O.K. en W„ het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, de vereniging van Delftse ingenieurs en twee verenigingen van technici, die in middels gefuseerd zijn tot het Neder lands Instituut van Register Ingeni eurs en Afgestudeerden van hogere tech nische scholen. Op donderdag 2 juni a.s. staat de in schrijving open op f 10 miljoen 4% pet 10-jarige. in certificaten van aandelen converteerbare obligaties, in stnkken van f 1000.- nom. aan toonder, ten laste van de Hollandsche Bank-Unie, bjj de kan toren van de bank, tot de koers van 100 pet., uitsluitend voor houders van claims van aandelen en/of onderaandelen en/of certificaten van aandelen H.B.U. In dier voege dat f 2500 aandelen en/of onder aandelen en/of certificaten van aandelen recht geven op toewijzing van één obli gatie ad nom. f 1000.-. De claimhandel zal aanvangen op woensdag 25 mei a.s., de storting op de toegewezen obligaties moet geschieden op vrijdag 1 juli a.s. Beursnotering voor de obligaties zal worden aangevraagd. De coupons der obligaties verschijnen 1 januari en 1 juli. De verplichte aflos sing zal aanvangende 1 juli 1961 geschie den a pari in tien gelijke jaarlijkse ter mijnen elk groot f 1 miljoen. Vervroegd» aflossing is ten alle tijde toegestaan, met dien verstande dat zulks slechts zal kun ne geschieden in de eerste vijf jaar resp. tot een koers van 102%, 102, 101%, 101, 100% pet en daarna a pari. De obligaties zijn verwisselbaar in (royeerbare) certificaten van aandelen H.B.U. met dien verstande dat in de periode van 1 juli t.m. 31 dec. 1960 één obligatie ad f 1000 recht geeft op vijf certificaten van aandelen ad f 100, het geen overeenkomt met een conversie koers van 200 pet., in de periode van 1 jan. t.m. 30 juni 1961 één obligatie on der bijbetaling van f 125.- in contan ten, recht geeft op vijf certificaten van aandelen ad f 100, hetgeen overeen komt met een conversiekoers van 225 pet. en in de periode van 1 juli 1961 af gedurende de gehele verdere loop tijd van de lening één obligatie onder bijbetaling van f 250 in contanten, recht geeft op vijf certificaten van f 100 .hetgeen overeenkomt met een conversiekoers van 250 pet. Zoals ge bruikelijk zou men in bepaalde geval len de conversiekoers wijzigen. PARIJS. 23 mei Voor zijn studie over de nieuwe psalmbezetting is pater Gelineau van de Congregatie van Jezu* aan het kath. instituut alhier gepromo veerd tot doctor in de ietteren met een proefschrift, dat handelt over de Syri sche kerkmuziek uit de vierde en vijfde eeuw. TEKST EN TEKENINGEN VAN HERGÉ bij Uitg. Casterman 84 KRUISWOORDRAADSEL I234&6/»9 10 Horizontaal: 1. volksstemming; 2. niet eensgezind, Amerik. president; 3. roem, interval van negen tonen; 4. toverku.ist, samengestelde klinker; 5. getij, afwezig: 6. vleiend; 7. Franse vennootschapsvorm, tucht; 8. onmacht; 9 hogere in rang; 10. stoot, nieuw (in samenst.); 11. bontsoort. Rusland. Verticaal: 1. wijnglas voorzetsel: 2 verbogen lidwoord, wond; 3. flink, gunst; 4. voegwoord, vis peulvrucht; 5. gelaats versiering; 6. zelfzuchtig mens, iemand; 7. humeurig mens; 8. aanwijzend vnw., op geen enkele plaats; 9. peuter, muziek studie, boom; 10. spijskaart, de oudste Oplossing 23 mei Horizontaal: 1 bel 4 moren - 6 an goon - 8 ar - 9 me 10 bas 11 rat - 11' ab 14 de 15 toestel 18 essen - 19 pel Verticaal: 1 bon - 2 ei go - 3 ieo - 4 ma- raboe - 5 nomaden - 6 rabat 7 netel - 13 esse - 16 esp - 17 tel. Copyright P. I. B. Box 6 Coperhogen MOCO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11