Chili door aardbevingen geteisterd Weer treft een zware AARDBEVING CHILI O* ons blad donderdag (Hemelvaartsdag) niet Afschijnen en onze kan- op die dag gesloten „Neutrale landen" doen een beroep op de Grote Vier Verzoek om hervatting der vredesonderhandelingen Oorlogsmisdadiger Eichmann in Israëlische handen kleuren klavier Borst Meneer Hobbs neemt vakantie Metershoge vloedgolven teisteren Hawaii en de oostkust van Japan sN „Incident met U-2" in Veiligheidsraad Redevoeringen van Gromyko en Lodge Moordenaar van zes miljoen Joden bleef 14 jaar verborgen Het weer. DrVeldkamp wijst op stijging Directeur Noorse Munt in arrest Duidelijke N.S.- richtingborden èee, MORRIS êeforeifouSnif! Alsu gaat verhuizen •NIEUW FEUILLETON- 6tl zijn, kunnen wij l6ntie-opdrachien voor Xiy ^lad van vrijdag a.s. Vlij tot woensdag 15.30 Accepteren. Advertentie-afdeling T.V. geeft filmverslag Aj axF eijenoord NEW YORK, 24 mei (U.P.I., A.F.P.). De Latijns-Ameri kaanse en de Afro-Aziatische landen hebben zich tot de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie gewend met een formeel verzoek de vredesonderhandelingen te her vatten en „gebruik te maken van de diensten die de Veiligheidsraad en andere instellingen der Ver enigde Naties tot dit doel kunnen verlenen". Dit beroep dat de „neutrale landen" in de V.N. op de Grote Vier deden was de climax van een eerste zitting die de Veiligheids raad gisteravond heeft gewijd aan de Russische beschuldiging dat de Verenigde Staten agressie gepleegd zouden hebben door spionagevliegtuigen boven de Sovjet-Unie te laten vliegen. De resolutie van de Latijns-Ameri kaanse en Afro-Aziatische landen, die door Argentinië, Ecuador, Ceylon en Tunis namens de leden van beide landengroepen werd in gediend, was een grote verrassing na de nogal langdurige redevoe ringen van de Amerikaanse en Russische gedelegeerden in de Veiligheidsraad. JERUZALEM, 24 mei (U.P.I., Reuter) Pre mier David Ben Goerion van Israël heeft gisteren in het parlement bekendgemaakt dat de Israëli sche veiligheidsdienst de 53-jarige Duitse oorlogs misdadiger Adolf Eichmann heeft gearresteerd. Hij bevindt zich in arrest in Israël. Eichmann zal spoedig terecht moeten staan. Eichmann wordt ervan beschuldigd de moord op ongeveer zes miljoen joden vóór en tijdens de Tweede We reldoorlog te hebben bevolen in zijn functie van hoofd van de Joodse afdeling der Gestapo. Hij is in 1945 uit een interneringskamp der Amerika nen ontvlucht. Uit Ben Goerions verklaring werd niet duidelijk of Eichmann in Israël is gearres teerd of dat agenten van de Israëlische geheime dienst hem naar Israël hebben gebracht. REGEN- EN TWEEDJASSEN Zonnige perioden Kopen op afbetaling FLEUR VOOR BAD EN STRAND 25.000 op nummer 12942 Een vakantieverhaal in vakantetijd 7\ T a jaren van hard werken snakt de Engelse meneer Hobbs, een vrij succesvol „doorsnee"-zakenman, naar vacantie. Het is een man met een romantische inslag, gehecht aan zijn kinderen en met echt ouderwets-degelijke opvattingen. Tegenover vrouw en kroost denkt hij op te treden als de stoere vader; in werkelijkheidheeft hij niet veel in te Waar en hoe de familie dan ook de genoegens van een zomerse vakantie zal gaan /ON doorbrengen, wordt hele- A\\\)/ [A maal door mevrouw Hobbs WftV bedisseld. Op aanraden van Xyzl/Iii >wv een vriendin heeft zij dicht bij zee in een aan allen onbe kend oord een groot oud huis gehuurd. En terwijl me neer Hobbs bij voorbaat zit va .„n v, te dromen van de heerlijke rust, die hij daar zal genie- tenis zijn vrouw een ware famïlie-reunie aan het orga niseren. Zo zal het straks een „oergezellige'' vakantie worden niet alleen van hen beiden met hun nog inwonende dochter Kate maar ook met hun twee getrouwde dochters, hun weder helften en niet te vergeten hun drie allerliefste kleinkinderen... Maar hoe anders zal alles verlopen! Hoe precies, dat zult u kunnen lezen in de feuilleton ,J\IENEER HOBBS NEEMT VA KANTIE", waarvan wij vandaag de eerste aflevering publice ren. Het is een allerplezierigst vakantieverhaal, buitengewoon geestig geschreven met een voortdurende ondertoon van ironie, waarvan de Engelsen bij uitstek het geheim schijnen te bezitten. De schrijver is EDWARD STREET ER, die bij velen bekend zal zijn door zijn vroegere kostelijke boek ,J)e vader van de bruid". Wij prijzen ons gelukkig, dat wij bij tijd en wijle de tekst zullen kunnen verlevendigen met de lichtvoetige tekeningen, dia pre cies in de geest van het verhaal zijn, van DOROTHEA WARREN FOX. Wij hopen onze lezers een genoegen te doen met dit op hoog peil staande vakantieverhaal in vakantietijd en raden ook de niet geregelde feuilleton-lezers en -lezeressen aan zich te ver kwikken aan de tragicomedie van de beminnelijke meneer Hobbs. PINSDAC 24 MEI 1960 - 84„o JAARGANG No. 30527 Chili wordt sedert zaterdag geteis terd door zware aardschokken die reeds meer dan vierhonderd men senlevens hebben geëist en zeer grote schade aan gebouwen en we gen hebben toegebracht. In het zwaar getroffen Concepcion heeft de brug over de rivier de Bio Bio het begeven (foto boven), maar voet gangers kunnen nog, zij het niet ge makkelijk, van de ene naar de andere oeverzijde. Een schoolge bouw in Concepcion liep bij de eer ste aardbeving een groot gat in de pui op foto hiernaast). Santiago, 24 mei (Reuter) Na c famp in het afgelopen weekeinde Chili gisteren opnieuw door een 4o«?re aardbeving getroffen, die het Sj^ene^fer wederom deed stijgen, dan vierhonderd mensen hebben de eerste aardschok van zater- lijl?' het leven verloren. In de gedeelte lij.verwoeste stad Castro op het ei- .Chiloe ontstonden nieuwe branden brandweer moest bij gebrek vUn Watpr dynamiet gebruiken om het In J »n bedwang te krijgen. In Ancud Wa',pt noordelijke deel van het eiland, vlo»S z°ndag honderd mensen door een 4* «*°H zouden zijn meegesleept, wer- Ne»JVeer verliezen geleden evenals in Montt, vijfhonderd kilometer 'W.jdiden van het vernietigde Con- ^Cj^Pn. Daar zouden zestig mensen 'st worden en minstens honderd gewonden zijn. Het leger heeft J/'tip" Verschaft voor de bevolking van ui!* cion. die naar de bossen en vel- iNs®vIucht is. Volgens onofficiële ctf- V">0 '''<1 raagt het aantal gewonden /V* het aantal daklozen 50.000, N. net zal nog wel enige tijd duren ^V<5ï-+ OllmHIWIIIIHIIIlllllllllHlllllltlOIIIIHIliHIt voordat de juiste cijfers bekend zijn. De aardschokken in Chili hebben een reeks vloedgolven veroorzaakt, die dood en vernieling hebben gezaaid op de Hawail- eilanden en die na een tijdsverloop van vijftien uur ook de oostkust van Japan hebben bereikt. De reeks getij vloeden heeft de dood veroorzaakt van tenminste 26 per sonen op de Hawaii-eilanden. Er werd grote schade aangericht en het aantal gewonden wordt geraamd op 60. Aan de kust van de Amerikaanse staat Califor- nië werden van San Diego tot San Francisco vissersboten en jachten van hun ankers gelicht en haveninstallaties beschadigd. De zwaarst getroffen stad van de Hawaii-groep is Hilo. De do den en gewonden als gevolg van de ge tijvloeden vielen daar en de meeste schade werd ook in deze havenstad aangericht. In de vooravond gisteren werd het alarm dat vanuit Honoloeloe was ingesteld ingetrokken en het ge vaar „voorlopig" geweken geacht. De Japanse oostkust is ernstig door de vloedgolven getroffen. Volgens de eerste berichten hebben meer dan twee honderd personen de dood gevonden. Er vielen 150 doden in een klein vissers dorp, dat door het watergeweld van de aardbodem is weggevaagd. De vloed golf die het vissersdorpje Momoitsji trof was, volgens een bericht dat ont vangen is van een nabijgelegen Ameri kaanse vliegbasis, tien meter hoog. Elders in Japan zijn 23 doden ge rapporteerd, en 25 vermisten. In som mige kustplaatsen werden kleine vaar tuigen op de vloedgolf door de straten gesleurd. Het noorden van de eilanden Hokkaido en Kijoesjoe is het zwaarst getroffen. Op Hokkaido zijn in het dorp Kiritappoe vijf personen gedood. Het aan tal gewonden loopt in de tientallen en eveneens worden enkele tientallen men sen vermist. AMSTERDAM, 24 mei Donderdag zal in een extra uitzending van 19.30 tot 20 uur voor de televisie een film- verslag gegeven worden van de voetbal wedstrijd Ajax-Feijenoord in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. De KNVB heeft geen toestemming gegeven voor een directe uitzending in verband met het feit, dat die middag ook nog andere wedstrijden worden gespeeld. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, had verklaard dat de Verenigde Staten zich moeten verplichten geen spionagevluch- ten meer te laten uitvoeren, en ge waarschuwd dat de gehele militaire macht van de Sovjet-Unie aangewend zal kunnen worden als zich herhalingen voordoen van het vliegtuigincident op 1 mei. Volgens de Russische afgevaar digde hadden de „agressieve daden" van de Amerikanen aan de vooravond van de topconferentie aangetoond, dat (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Koude nacht. Morgen overdag zon nige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot zwakke wind aanvankelijk tussen west en noordwest, later krimpend naar zuid. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 4.33-20.41 Maan: 5.02-20.25. Station Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort regen regen regen zw. bew. regen zw. bew. regen regen licht bew. regen half bew. zw. bew. regen regen regen regen onbew. zw. bew. licht bew. max min. temp temp gisteren 18 12 neersi afgel 24 uur 10 7 10 0.5 6 0 0.1 1 0 0 0 1 6 2 1 0.1 0 0 0 Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen? Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 Haarlem Tel. 12456-14155-52514 Vorig jaar heeft Radio Tel Aviv nog bericht dat Eichmann in het Sjeik- dom Koeweit woonde. Hij is er in ge slaagd zich veertien jaar verborgen te houden, hoewel hij als de meest bloed dorstige nazi en grootste moordenaar van het Joodse volk overal ter wereld werd gezocht. Voor oorlogsmisdaden kan in Israël de doodstraf worden ge- eist. Een juridisch vraagstuk zou vol gens sommige rechtsdeskundigen kun nen ontstaan, wanneer West-Duitsland zijn uitlevering vraagt om hem wegens in Duitsland gepleegde oorlogsmisda den te kunnen berechten. Eichmann Is op 19 maart 1907 te So lingen in het Rijnland geboren. Hvj had vier broers en een zuster. Op vry jeug dige leeftijd verhuisde hij met het gehe- le gezin naar Linz aan de Donau. La- ter beroemde hij er zich op, dat hij daar op school dezelfde geschiedenis leraar heeft gehad als Adolf Hitler. Na dat hij de technische school had door lopen kreeg hij een baantje bij een olie maatschappij. Zijn werkgevers bevielen Eichmanns relaties met de illegale Oos tenrijkse nationaal-socialistische par tij niet en daarom kreeg hij in 1932 zijn congé. Eichmann ging toen naar Duits land en kreeg in Dachau onder an dere een volledige SS-opleiding. Van 1934 tot 1937 was hij verbonden aan het SD-Hauptamt te München. Hij werd ingedeeld bij de afdeling „Ju- dentum und Zionismus" en kreeg in 1936 de leiding van een museum, waarin de SS allerlei Joodse curiosa bij elkaar had gebracht. Eichmann werd vervolgens met een collega-SS- er ter voltooiing van hun opleiding naar Palestina gestuurd. Zij gaven zich uit als redacteuren van de „Frankfurter Allgemeine Zeitung", maar de autoriteiten van de Britse mandaatsregering in Haifa lieten zich niet om de tuin leiden en brachten de heerschappen reeds na drie dagen over naar Cairo. Na zijn terugkeer in Duitsland, In 1938, werd Adolf Eichmann bevorderd tot Obersturmführer en in Berlijn be last met de leiding van de „Zentral- stelle für jüdische Auswanderung". Dit instituut, dat al spoedig filialen kreeg in Wenen en Praag, ontleende zijn naam aan een plan, dat enige tijd door de hoofden van de nazigroten heeft ge spookt en dat de gedwongen emigratie beoogde van alle Joden in Europa naar een bepaald gebied, bijvoorbeeld het (Vervolg zie elders in dit blad) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 mei Staatssecre taris Veldkamp constateert in een brief aan de Tweede Kamer een belangrijke stijging van het afbetalingskrediet en het consumptief krediet. Hij heeft aan de Kamer een overzicht gegeven van de indexcijfers voor verstrekte kredie ten in 1959, vergeleken met voorgaande jaren. De stijging van de afbetalings verkopen was groot voor de postorder bedrijven en de grootwinkelbedrijven. De afbetalingsverkopen van de overige detailhandelszaken en de kredietver lening door betaalzegelkassen bleven na genoeg op hetzelfde peil als in 1958. (Advertentie) Er is veel leuks voor jong Ne derland. Het mooiste daarvan kochten wij voor jong Zuid Kennemerland, dat zijn plezier aan het water zoekt. Zonnepakjes, zwembroekjes, badjassen, dusters... het een al vrolijker dan het andere. En als steeds.zo betó&lbaar bij (vroeger Brinkman) Anegang ld - Haarlem OSLO, 24 mei (Reuter) De 47-jarige directeur van de Koninklijke Munt in Noorwegen. Thor Hjulstad, is gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht 180 kg zilver ter waarde van meer dan 25.000 gulden ten eigen bate te hebben verkocht. Hjulstad, diie sedert 1949 di recteur is, heeft dit ontkend. (Advertentie) Zowel de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, als de Amerikaanse gedelegeerde Cabot Lodge hebben gisteren in de Veiligheidsraad gesproken over het incident met de Amerikaanse U-2 boven de Sovjet-Unie. Links de sprekende Gromyko, rechts de misprijzende Lodge. de Verenigde Staten de conferentie wil den torpederen voordat zij begonnen was. De Russische regering had rede nen om niet naar de topconferentie te gaan daar een van de deelnemers een vijandige houding tegenover haar had aangenomen. Maar de Sovjet-Unie be sloot toch aan een conferentie deel te nemen waarop de wereld haar hoop had gevestigd. Premier Khroesjtsjev was naar Parijs gegaan in de hoop, dat het gezonde verstand in Washington de overhand zou krijgen en dat de Vere nigde Staten de agressieve daden van hun luchtmacht zouden veroordelen. Hij had alles gedaan om de Amerikaan se president de kans te geven, een uit weg te vinden uit de impasse die door de daden van de Amerikaanse regering was ontstaan en het houden van de con ferentie mogelijk te maken. (Vervolg zie elders in dit blad) UTRECHT, 23 mei Met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling zullen op de spoorwegperrons r.ieuwe richtingborden komen. Dit is een uit vloeisel van het streven van de N.S. de aanduidingen op de perrons dui delijker te maken, alsmede van een besluit van de internationale organisa ties van spoorwegondernemingen. De richtingborden zullen in geel worden uitgevoerd, terwijl de bestem mingsrichting meer wordt gespecifi ceerd. Tussen de uren is een horizonta le streep aangebracht om een duide lijk overzicht te krijgen van de ver trektijden. AMSTERDAM, 24 mei In de vierde klasse van de 547e Staatsloterij is het nummer 12942 uitgeloot met een prijs van 25.000 gulden. Prijzen van 5.000 gul den vielen op de nummers 12243 en 21132. bespeelt het volledige Van het laagste rood tot het hoogste blauw natuur zuivere kleuren! Anscochrome, de snelle Amerikaanse kleurenfilm voor elke camera. 1 Door de grote belichtings speelruimte steeds de juis te toon; altijd kleurr&Ak! bV6UQ61l ADVERTENTIE!ARIEF 28 cent» per millimeter- iSS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 5835 hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severfa «vond$ tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1