Gaitskell in het strijdperk voor autonoom defensiebeleid nLIJSTER VALT KAT AANn PERSONALIA S Wigberth 9s Wraak m m PAUL VLAANDEREN De spook- brand*" j Eventuele Labourregering gaat niet op de vlucht voor jaarvergadering Hulp voor Morzg aangeboden Start zomerzegelverkoop Weens porselein irt Rijksmuseum DINSDAG 24 MEI 1960 pagina J Tweede zege over ADO Blinkert naar eerste districtsklas handbal In Den Haag Duizenden guldens uit woonhuis gestolen Dodelijk bedrijfsongeval op scheepswerf v: :«v lisi; mȧÊËm RUW Bloedige onlusten in de Congo Vier doden bij gevechten tussen politieke tegen standers Malakka verbiedt landing Nederlandse straaljagers De Nederlandse legatie bleek niet be reid commentaar te verlenen. Ontslag Weduwe vermoord in Krommenie Dader gearresteerd na afschuwelijke vondst in achtertuin Tassendieven weer op pad in Den Haag Benoemingen Ambtsaanvaarding Promotie „Vrijheidsprijs" voor Leon Lenemann (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 24 mei Het was duide lijk, althans totdat Khroesjtsjev de top conferentie torpedeerde, dat onder Brit se socialisten de mening veld wint, dat Groot-Brittannië eenzijdig behoort over te gaan tot kernontwapening. Deze me ning wordt aangehangen zowel in de plaatselijke partij-afdelingen als in de coöperatieve beweging en de vakbon den. De partijleiding van Labour is even wel de mening toegedaan, dat Engeland in het bezit behoort te blijven van zijn eigen kernwapenen, en er bestaat enig gevaar, dat de partijconferentie in okto- er a.s. een ontwapeningsbesluit zou kunnen nemen, dat lijnrecht indruist te gen de opvattingen van de partijleiding. Het grootste gevaar dreigt van de kant van de vakbonden, die verreweg de grootste zeggenschap hebben op de jaarlijkse conferentie, dank zij hun mil joenen leden. Gaitskell heeft nu besloten zich in de strijd te werpen om te voorkomen, dat de vakbonden zullen proberen hem en de andere leiders van de partij een politiek op te dringen, die zjj als geheel verwerpelijk beschouwen. Gisteren sprak Gaitskell in een moe dige en harde rede de bond van ge meente-arbeiders toe, die op het ogen blik zijn jaarvergadering houdt. Deze bond gedroeg zich het vorig jaar op zijn jaarlijkse bijeenkomst zeer zonder ling. Want hij nam als eerste onder de vakbonden het besluit, dat van de par tijleiding zou worden geëist eenzijdige kernontwapening op te nerrten in het partijprogram. De leiders van zowel de bond zelf als van de Labourpartij schrok ken hier danig van. En de bondslei- ders namen hierop het zonderlinge en unieke besluit om een nieuwe conferen tie te beleggen van de bondsvertegen- woordigers; zij slaagden er zowaar in laatstgenoemden over te halen hun ont wapeningsmotie in te trekken. Sedert dien heeft de ontwapeningscampagne aan kracht gewonnen en Gaitskells re de van gisteren was bedoeld om te voorkomen dat de bond van gemeente arbeiders terug zou keren naar zijn oorspronkelijk standpunt van een jaar geleden. Het onderwerp komt morgen ter behandeling in de conferentie. In zijn openhartige en vechtlustige rede verklaarde Gaitskell o.m. dat En geland de NAVO trouw moet blijven, want zonder NAVO zou Amerika een isolationistische politiek hebben gevolgd, en Rusland zou thans geheel Europa hebben overheerst, met inbegrip van Groot-Brittannië. Hij zei eveneens en dit vereist op het huidige ogenblik moed dat een toekomstige Labour regering zich niet automatisch gebon den zal achten aan besluiten betreffen de de defensie, zelfs al zijn die aangeno men door de jaarlijkse conferentie van de Labourpartij. Hij gaf met andere woorden te ver staan, dat de vakbonden al de meer derheid mogen bezitten op de jaar vergadering, maar dat de partijlei ding niet automatisch voor deze meerderheid op de loop zal gaan. Hij herinnerde er de bond van ge- Het eenzame zwoegen van de Neder landse pater P. Weijnen in het Salz- burgse armenkamp Morzg, waarover onze verslaggever in de krant van zaterdag schreef, heeft het spontane meeleven van een aantal lezers opge wekt. Er zijn lezers die straks op hun reis naar Oostenrijk pater Weijnen willen bezoeken. Vrij veel andere hebben ons gevraagd hoe ze hem en zijn parochianen materieel hulp kun nen bieden. Dat zal de bewoners van Morzg zeker erg welkom zijn. Nu is het zo dat de Nederlandse Oostprie- sterhulp het initiatief heeft genomen kleding, schoeisel, levensmiddelen, ba by-uitzetten e.d. naar pater Weijnen te sturen om iets van de materiële nood van de bewoners van Morzg te lenigen. Na overleg met Oostpriester- hulp lijkt het ons het verstandigst uw geldelijke gaven op postgiro 34348 van Oostpriesterhulp te 's-Hertogenbosch over te maken met op het strookje de vermeldig „Morzg". Het is dan zeker dat uw gaven goed besteed worden. meente-arbeiders gisteren aan, dat Rusland een expansionistische politiek volgt, en dat slechts het bezit van een eigen afschrikwapen de mogelijkheid schept om de vrijheid en de vrede te behouden. De keuze gaat niet tussen overgave aan het Sovjet-communisme en algehele vernietiging. ,,Neem het afschrikwapen weg, en u bent overge leverd aan een land, geregeerd door een machtige dictatuur met een fana tiek geloof in de juistheid van haar eigen ideeën, met welke velen onzer niet instemmen." Gaitskell sprak zijn verachting uit over diegenen, die menen, dat Enge land zich op morele gronden behoort te ontdoen van kernwapenen, maar die tegelijkertijd bereid zijn zich te ver schuilen achter de defensie van Ameri ka. Deze lieden zeggen volgens Gaits kell ongeveer: „Yank, ga naar huis, maar laat ons niet in de steek als er moeilijkheden komen." De leider van Labour noemde deze houding de laag ste vorm van huichelarij. Gaitskell's moedige rede was zelf niet geheel gespeend van alle huichelarij. Want hq zei naar aanleiding van de Amerikaanse U-2, die aan de voor avond van de mislukte topconferentie werd neergeschoten boven het hart van Rusland, dat dergelijke ondernemingen niet behoren te worden genomen op initiatief en krachtens het besluit van slechts één lid van het Atlantisch bond genootschap. Alsof Engeland ootmoedig om permissie vroeg, wanneer het, even als andere mogendheden, zijn spionnen op pad zendt! (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 23 mei Voor de tweede maal is het ADO in de promo- tiestrijd om een plaats in de eerste klasse van de handbalcompetitie, dis trict. West A. niet gelukt een overwin ning te behalen op mede-gegadigde De Blinkert. Het Haarlemse team, dat vo rig seizoen uit de afdeling promoveer de en meteen tweede-klaskampioen van het district werd, bekroonde afgelopen weekeinde deze indrukwekkende op mars met een nieuw succes door een ze ge van 43 over de Heemskerkse ploeg, die volgend jaar dus een nieuwe poging zal moeten ondernemen. Voor promotie naar de tweede klas van het district speelden de dames van IJmond 3 en Con Brio tegen elkaar. Laatstgenoemde zegevierde met 36. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 23 mei In een woning in de Thomas Schwenckestraat is zater dagnacht ingebroken. Er worden enke le duizenden guldens vermist. Om aan dé achterkant van het huis te kunnen komen moest de inbreker eerst door verschillende tuinen heen. De dief is door een bovenlicht naar binnen ge klommen en heeft het gehele huis door zocht. In een schrijfbureau vond hij een geldkistje, waarin enige duizenden gul dens zaten. Men vermoedt dat de in breker wist, dat de bewoner, een ge pensioneerde man, veel geld in huis had. De politie heeft nog geen enkele aan wijzing omtrent de dader. KRIMPEN a.d. IJSSEL, 23 mei Zaterdagmorgen is bjj Van der Gies- sen's Scheepswerven een ongeluk ge beurd met dodelijke afloop. Bij het plaatsen van een sectie schoot een zo genaamde schoor weg, waardoor de 46- jarige ijzerwerker S. uit Rotterdam zoda nig bekneld raakte, dat hij ernstig werd verwond. De getroffene werd per zie kenauto naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Maandagochtend is op de Euromast in Rotterdam de verkoop van de zomerpost- zegels begonnen. Er werden 25 kleine ballonnen opgelaten waaronder zich 5 be vonden met een enveloppe met twee toegangsbewijzen voor de Floriade en een pakket bloembollen in het vooruitzicht. Op de foto ziet men van links naar rechts prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal van de P.T.T., die de ballonnen afknipt; mevrouw E. Krelage-Keppel Hesselirik, weduwe van de oud-voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor bloembollencultuur, en staatsraad mr. W. F. Schokking. ifej: Al enige weken heeft de poes „Riekje" geen leven meer in zijn anders zo rustig poesen-bestaan in het Vondelpark te Amsterdam. Wat is het geval. Riekje heeft nog wel eens de neiging om in bomen te klimmen. Dit gaat goed zolang de vogels geen jonge vogeltjes hebben. Maar dicht in de buurt van de theeschenkerij waar poes Riekje thuis hoort, heeft een lijsterpaar een nestje gebouwd en vanaf die tijd laat vader lijster de poes niet meer met rust. Overal volgt hij de poes luid schreeuwend en onderneemt hij regelmatig duikvluchten, wat hem reeds eenmaal een flinke klap met de poesenpoot heeft gekost. Wanneer de kat ligt te slapen vliegt hij zo lang over haar heen dat Riekje er maar beter aan doet naar binnen te gaan. Zelfs eten kan de kat ook niet meer rustig. De lijster duikt dan vanachter poes zo laag heen dat de haren van Riekje mee de lucht in gaan. Op deze foto ziet men een van de aanvallen van de lijster, die echter door poes Riekje driftig worden afgeweerd. BRUSSEL, 23 mei (ANP) Bij de verkiezingen in de plaats Kamina in de Belgische Congo zijn zondag vier Con- golezen gedood tijdens vechtpartijen tussen politieke tegenstanders. Zij wa ren met hakmessen om het leven ge bracht. Drie bewoners van de stad wer den zwaar en elf licht gewond. De Bel gische rijkspolitie slaagde er in zonder gebruik van wapens de orde te herstel len .Er zijn uitgebreide militaire voor zorgsmaatregelen genomen en volgens de jongste berichten is de rust in de plaats weergekeerd. Kamina ligt in de Zuid-Congolese provincie Katanga en is een van de twee Belgische militaire bases in de Congo. In Leopoldstad is vandaag voorts of ficieel bevestigd, dat de verkiezingen in de drie grote Congolese centra Leopoldstad, Jadotstad en Elisabethstad zondag verder zonder incidenten zijn verlopen. KOE ALA LOEMPOER 23 mei (VPl) De Maleise regering heeft geweigerd toestemming te verlenen voor de lan ding van twee voor Nederlands Nieuw Guinea bestemde straaljagers. Een reden voor die weigering naar men hier meent de eerste welke door de Maleise regering is gericht tegen vlieg tuigen van een bevriende natie is niet gegeven. Het verzoek was ingediend door de Nederlandse legatie. Aan de regering was om toestemming verzocht voor een tussenlanding van twee vliegtuigen op het vliegveld Butterworth. Minister van Defensie Toen Abdoel Razak wees het verzoek af, na overleg te hebben ge pleegd met andere leden van het ka binet. Hoewel officieel geen reden voor de weigering bekend ls gemaakt, wordt vernomen dat de toegenomen spanning tussen Nederland en Indonesië ovei Nederlands Nieuw-Guinea, een rol heeft gespeeld. DEN HAAG, 23 mei Bij K.B. is aan H. F. Arke op zijn verzoek, met ingang van 1 juli eervol ontslag verleend als burgemeester van Oudewater. AMSTERDAM, 24 mei Op gruwe lijke wijze is in Krommenie de 58-jarige weduwe M. Dijkers om het leven ge bracht. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van de vermoorde vrouw- aangetroffen in de tuin van haar woning en gistermiddag arresteerde de politie in Amsterdam een 26-jarige jongeman, die vroeger bij de weduwe in de kost was en van wie bekend was, dat hij bedreigingen tegen zijn hospita had ge uit. Maakten wij gisteren reeds in een groot deel van onze edities melding van de moord, aan het licht gekomen toen een schoonzoon van de vermoorde in de tuin het stoffelijk overschot aan trof, eerst in de laatste editie konden wij ook de arrestatie van de verdachte berichten. Voor nader verhoor naar Krommenie overgebracht, heeft deze jongeman, na ongeveer tweeënhalf uur te zjjn verhoord, bekend de moord te hebben gepleegd. Hij heeft de weduwe met een bijlslag en een aantal mes steken in hals en borst om het leven gebracht. Enige tijd later heeft hij de vermoorde vrouw in jute-zakken ge wikkeld en in de achtertuin begraven. Dit is ongeveer tien dagen geleden ge beurd. Uit het verhoor is verder gebleken, dat de man op een brandstapel, be stemd voor dé viering van „luilaknacht", zich heeft ontdaan van een aantal lap pen en doeken, waarmee hij heeft ge tracht de woning te reinigen. Deze lappen en doeken zijn teruggevonden. De bijl en het mes, bij de daad ge bruikt, zijn nog niet achterhaald. Sinds donderdag 12 mei hadden de buren de weduwe Dijkers niet meer gezien. Toen zondag een dochter, terug gekeerd van een vakantie, bij de woning kwam en haar moeder zocht, maakten de buren haar opmerkzaam op een gat, dat achter in de tuin was gegraven. Dat was gegraven, zo heette het, door mevr. Dijkers, waarbij de vroegere kostganger hielp. Vorige week dinsdag was deze kostganger gezien toen hij het gat, dat vermoedelijk bestemd was om er afval in te doen, dichtgooide. De man had een schop geleend bij een naburig café. Gistermorgen nu heeft de schoonzoon van de vermoorde, de heer T., de aarde waarmee het gat was dichtgegooid, om gewoeld. Op ongeveer een halve meter diepte deed hij zijn afschuwelijke vondst. Onmiddellijk werd de politie op de hoogte gesteld, waarna de na sporingen konden beginnen. Gistermiddag heeft dr. Zeldenrust van het gerechtelijk geneeskundig labora torium in Den Haag sectie verricht. De dader zal spoedig worden voor geleid voor de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 mei Een 72-jarige vrouw is zaterdagavond door twee jon gelui op een bromfiets van haar hand tas beroofd. De vrouw liep te wandelen in de Borneostraat toen er plotseling een bromfiets naast haar stopte. De duopassagier stapte kalm af, liep op de bejaarde vrouw toe en ontrukte haar de tas. Daarna sprong hij achterop de bromfiets en ging er vandoor In de handtas zat een portemonnaie met vijf tien gulden en een-zilveren rozenkrans. Een andere straatroof speelde zich zondagavond af op het rijwielpad van de Prof. B. M. Teldersweg. Hier rukte een bromfietser een handtas, die een meis je op de bagagedrager van haar fiets gebonden had, weg. De buit bedroeg drie gulden en een kerkboek. Het slacht offer heeft alleen de rug van de dief kunnen zien. Dit is nu al de vijftiende straatroof, die dit jaar door dieven op bromfiet sen is gepleegd. Tot nu toe is nog geen der daders gegrepen. De dieven volgen steeds dezelfde taktlek. Zij rijden in snelle vaart langs een wielrijdster en weten in het voorbijgaan de handtas van de bagagedrager te trekken. Deze brutale straatroven werden voorname lijk gepleegd op de rijwielpaden langs stille wegen. Het oudste Amerikaanse schip de „Constellation", dat van 1797 dateert, mo» worden gerestaureerd. Het is naar een dok in Baltimore gesleept om een uitOe' breide opknapbeurt te ondergaan. DEN HAAG, 23 mei Bij K.B. zijn benoemd: tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de toegepaste scheikunde, dr. D. J. Gerritsen, in de afdeling der algemene wetenschappen aan de technische hogeschool te Eind hoven, om onderwijs te geven in de wiskunde, dr. G. W. Veltkamp, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In de faculteit der wis- - en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in de organische schei kunde, dr. J. F. Arnes, thans hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. AMSTERDAM, 23 mei - Mevrouw dr. P. M. Boer-den Hoed, benoemd tot gewoon hoogleraar in de taal- en letterkunde der Skandinavische volken aan de gem. universiteit, heeft vandaag dit ambt aanvaard door het uitspreken van een rede getiteld „De Völuspa op de grens van twee werelden". DEN HAAG, 23 mei Vrijdagmid dag 3 juni zal luitenant ter zee (van speciale diensten) der derde klasse de heer P. J. D. Drenth aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam promoveren tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift „Een onderzoek PARIJS, 23 mei (UPI) Een jury van Franse auteurs en artiesten heeft vandaag de jaarlijkse „Vrijheidsprijs" toegekend aan de auteur-journalist Le on Lenemann voor diens boek „De .tra gedie der Joden in de Sovjet-Unie". Lenemann .die hier correspondent is van Israëlische en Amerikaanse bla den, was een der eersten in het Westen die berichtte, dat wijlen Stalin bevel had gegeven tot het doden van prac- tisch alle Joodse schrijvers in Rusland. Zijn boek, dat enkele honderden pa gina's telt, verwekte twee jaar geleden sensatie in Frankrijk en werd in vele talen vertaald. Lenemann was tijdens de oorlog in Siberië gedeporteerd. Hij werd in 1909 geboren in Warschau en repatri eerde in 1947. Een jaar later vestigde hij zich te Parijs. naar de motieven bij het kiezen vafl een beroep", subtitel „Empirische stO' die naar de keuze van een levens- werksituatie bij de koninklijke marui® in Nederland". Promotor is prof. dt' J. Waterink. Luitenant ter zee Drenth is sinds 1* december 1959 met groot verlof. Voor* dien was hij werkzaam als selectie-ofC' cler bij het marine opkomstcentrum Voorschoten. DEN HAAG, 23 mei Mr. G. Haase uit Amsterdam, heeft aan d' Staat der Nederlanden, ter plaatsing het Rijksmuseum, ten geschenke geboden een tête-a-téte-servies V porselein, geplaatst in de oorsjtronke" lijke cassette van rood marokijn i«deT> dat in 1778 door keizerin Maria There' sia aan de schilder Jean Etienne Lie tard is aangeboden voor diens echtge note tijdens een afscheidsreceptie te. Schönbrunn ter gelegenheid van he, vertrek van de schilderes uit Wenen. He* serviesje is in de keizerlijke porselein fabriek vervaardigd, waarschijnlijk kor' vóór 1778. Het is versierd met bloerif boeketjes in medaillons op een lila grofl*'' Het Rijksmuseum bezit na het mu seum van Liotards geboorteplaats, Ge nève, de belangrijkste verzameling föj werken van deze Zwitserse schilder. V staatssecretaris van O.K. en W. rw' Y. Scholten heeft deze schenking gaw ne aanvaard en schenker zijn bijzori dere dank betuigd. FINLAND De leider van de socia listische oppositie in Finland, oud-minis ter Simonen, is gisteren door een recht, bank te Helsinki schuldig bevonden aan „administratieve onachtzaamheden" waardoor in 1957 tijdens zijn minister schap een staatsbouwonderneming voor de staat en de hoofdstad een verlies van in totaal ongeveer 3,4 miljoen gulden opleverde. Simonen werd veroordeeld tot een boete van 180.000 Finse marken (omstreeks 2.000 gulden). Een andere regeringsfunctionaris kreeg een boete van 675 gulden. (Rrt.) 45. De mannen staan op het punt hun paarden de sporen te geven voor de laatste étappe, als Erics oog getroffen wordt door een glin stering ter zijde van het pad. „Wacht eens", roept hij uit. Snel stijgt hij af en Svein gromt teleurgesteld, als hij ziet, dat de Noorman een pijl in de hand houdt. „Wat is dat voor bijzonders? Laten we opschieten. De een of andere jager kan die pijl verschoten hebben". „Een jager is zuiniger op zijn pijlen", geeft Eric ten antwoord, ter wijl hij peinzend in de richting kijkt, vanwaar de pijl geschoten moet zijn. „En deze pijl ligt hier nog niet lang. Geen spoortje roest geen verkleuring aan de onderzijde, waar het ding op de grond heeft ge legen. De schutter heeft vermoedelijk in gindse bosjes gezeten," wijst hjj en met grote stappen beent hij erheen. „Zoek jij eens in de tegenovergestelde richting", roept hij de lange Sakser toe. „Net wat ik dacht", zegt hij zacht tot Bolan. „Kijk hier, deze sporen wijze0 op een gevecht". Zijn scherpe ogen ontdekken nog meer. Paarde* sporen. Stukje afgerukte kleding. „Je zou zo zeggen, dat d® ruiter, die dit pad volgde, hier besprongen werd door iemand, waaf' schijnlijk een struikrover", mompelt Bolan, „maar wat hebben daaraan? Dat gebeurt toch zeker dagelijks!" Eric knikt peinzend' zijn verstand moet Bolan gelijk geven, zijn gevoel echter niet. OP dat moment klinkt van de overzijde van het smalle pad de steh1 van Svein opgewonden. „Kom eens hier, Noorman. Hier ligt iemand- een dode". DANK Z'J JOU KREEö DE V DIE F DEZE KEES WEINI6 TE PAKKEN. KLAA NDEREN JA- MAAS EEN VAN brandweerlieden HEM DOOP DE VOOPPtVk, WE6&AAN. VOOPOA7 COROON 6ELE6D WA&_ NOO WAT P'JN VJK.-N06 ie re NIEUWE) IN DE 0RANO- èTICHTINGGAFFAlRE MAAP H'J ONTSNAPTE? FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2