P rinses Irene ontsteekt eeuwige vlam «(I! Straaljagergevaar voor Apeldoorn niet groter PeekgCloppenburg Bezichtiging van aantal historische gebouwen Amateurfilmers in Leiden bijeen Minister Klompé: Inschakeling in arbeidsproces primair Jubileumvergadering in Utrecht van Ned. Centrale Vereniging OORLOGSMUSEUM OVERLOON HEROPEND vals alarm in raadsvergadering Chef luchtmachtstaf vraagt om opheldering over mededeling breker bekent i^Ven inbraken Burgemeester uit water gered Vrouw van zware mishandeling vrijgesproken Slecht onderhoud onwaarschijnlijk Tino-Shirts Geniet uw pijp; Prof. Asselbergs naar de West k i elke woensdag jongensmarkt Hoogste onderscheiding voor Brumsteede ZESTIG JAAR GEBREKKIGENZORG DINSDAG 24 MEI 1960 PAGINA i In Bolsward pNlp^ARD, 23 mei Een vaag heeft ertoe geleid, dat de I een Inbreker op het spoor ^0ertOr8en?r<1 had een boerenknecht die r,?'iikpS vroeg ging melken de ver tel, i- erlï ?aber van de inbraak op »iat f ?ter e bromfiets zien ontvluch- da, men verband tusen Het ongeluk gebeurde toen burge meester De Smeth uit zijn tuin de Dorp straat oprijdend met een uit Utrecht na derende personenauto, bestuurd door Rechtbank Maastricht Man van vergiftigings poging, na eis van 3 jaar N.S.-wagenpark wordt gemoderniseerd Zeshonderd goederenwagens bij Werkspoor besteld Woningen van na 1945 Geen ontheffing van huurverhoging Grootboek Woning verbetering betaalt terug v W zuiver katoenen tricot, exclusieve P&C dessins speciaal verlaagde j. M. prijs leeftijd 4 jaar Het koninklijk bezoek aan België Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten Leidse Studentencabaret, welke allen amateurprestaties op hoog niveau le verden. De vertoning van een aantal in de nationale wedstrijd bekroonde films vormde uiteraard het hoogte punt, waar reikhalzend naar werd uit gezien, De voorzitter van de NOVA, de heer Van Eldik, reikte vooraf de prij zen uit, welke dit jaar onder de 65 in zendingen waren behaald. Dat waren 8 eervolle vermeldingen, 9 derde prij zen, 5 tweede en 2 eerste prijzen. Over matig gul is men dus dit keer met on derscheidingen niet geweest, hetgeen er de waarde van verhoogt. Een derde prijs in de selectieklasse behaalde P. T. Molenaar uit Groningen Voor het houden van enige lezingen Raad voor de Scheepvaart Kapitein voer op on deugdelijk kompas Militair en burger Sociale voorzieningen dienstplichtigen best te vergelijken Vervolgens hield de heer C. D. Mou- Naar Australië „Zuiderkruis" brengt 540 emigranten weg Dodelijke ongevallen in het verkeer Aafje Heynis zingt in Londen DEN HAAG, 23 mei Op uitnodiging van de dirigent Antal Dorati, zal de Nederlandse altzangeres Aafje Heynis als soliste medewerken aan de uitvoe ring van Mahler's „Das lied von der Erde" door het London Symphony Or chestra in de Royal Festival Hall te Londen op 24 juni. (j^RLOON, 24 mei Met de wens, de vlam eeuwig brandend zal blij- als symbool van het vuur in het jj 'erlandse volk, heeft prinses Irene hu 'en 'll de chapelle ardente van het ^'lonale oorlogsmuseum in Overloon (l eeuwige vlam ontstoken en daarmee 1 museum officieel heropend. kort welkomstwoord werd ge broken door oud-burgemeester Jans tie? Overloon, die in 1946 mede-initia- ójunemer is geweest voor de oprich- «JJS. van het museum. Daarna sprak puister-president prof. dr. J. E. de bay. heb- ..Degenen die gevallen zijn nen ben hun leven niet voor niets gela- 'en'\ aldus prof. De Quay. ,,De jeugd vooral zal moeten leren begrijpen, °at het van belang is dat rust en welvaart weer zijn teruggebracht. De vlam, welke de prinses zo dadelijk ~ai ontsteken, moet gezien worden als be eeuwig brandende vlam van onze vryheid. En opziende naar het kruis, bat er achter is opgericht, zullen wij be ellende, die de oorlog bracht, die ben te overwegen", zo besloot de mi- bister-president. O^fvolgens maakte prinses Irene, die Itip r grote belangstelling en toejuich- koM1 van de dorpsbevolking per heli- te-P in Overloon gearriveerd was, men met de overige genodigden er? rondgang door het museum. Zeer *iia g en diep bewogen was zij, toen jjb de expositie en Overloon weer ver- Maa.nd.agmorgen heeft prinses Irene het oorlogsmuseum in Overloon heropend. In de chapelle ardente ontstak zij de eeuwige vlam. Rechts van de prinses prof. dr. jhr. R. J. van Winter, voorzitter van het be stuur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Na de opening maakte prinses Irene een rondgang door het museum. Op de foto hier onder ziet men dat zij bij een afbeel ding van haar grootmoeder, prinses Wilhelmina, een ogenblik bleef staan. MUS (Van onze correspondent) fl-~®ELEN, 24 mei De comman- hp"- van de vliegbasis Deelen bij Arn- de luitenant-kolonel F. L. M. Focquin ''rave, heeft gisteren tijdens een de bbsie van de Apeldoornse pers me- Vlj?ebeeld, dat er sinds 1957 op zijn Seen niets 's veranderd. Er is sprake van een verlegging van Advertentie Jb inmiddels is aangehouden en *6 b1' haS zeven inbraken heeft bekend. ('llt van 9 op 10 april werd i el"d ingebroken in een school- 'ilbjig, V£%ande aan de Rijksweg 43. Er 1 nd gezocht met dergelijke 0q» schoolgebouwen in Heeren- K on maal)Sneek, Den Helder. *5 J? ^ois Langedük en Schagen. Wa^ at in Dpn Hplripr ppn bian bi^bclg8 ^btvreemd en dat een daar s-.,e u inri?hting verpleegd geweest. vermist. Deze in"?." werd ?n. Helder in een psycho id 2a beschiüi g verpieega geweest, *Chj]?s$teid n8 van de regering te hTa-fhde d^e®ens bet plegen van ver- ziiV. gelijke inbraken. fcj? bi A?£fP°J'ng waa verzocht 'sWarcj overgebracht. startbanen of een gewijzigde startrich ting voor straaljagers. In de raadsvergadering van Apel doorn van 28 april kwam deze kwestie ter sprake bij een spoedvoorstel van B. en W. om een krediet van 3500 gld te voteren voor de aanschaf van een poederbluswagen. Want, aldus de me dedeling van de zijde van B. en W., door de veranderde startrichting voor straaljagers op Deelen zou het gevaar in Apeldoorn en omgeving voor neer stortende vliegtuigen aanzienlijk groter zijn geworden. Ter staving van hun me dedeling overlegden B. en W. een af schrift van de Apeldoornse brandweer commandant, waarin op de wenselijk heid om een poederbluswagen aan te schaffen werd gewezen wegens het toe genomen gevaar. De vliegbasis-commandant zei hoogst verbaasd te zijn geweest. „De mede delingen van B. en W. van Apeldoorn hebben mij hoogst onaangenaam ge troffen", aldus It. kolonel Focquin de Grave, die eraan toevoegde, dat hij di rect de chef luchtmachtstaf van een en ander op de hoogte had gesteld. Het aantal vlieguren is wel groter ge worden, maar het aantal ongevallen is terug gelopen, zodat percentsgewijze het aantal ongevallen is verminderd. In kringen van de luchtmacht wordt het in hoge mate betreurd, dat in Apeldoorn loos (vals) alarm is geslagen en onno dige ongerustheid is teweeg gebracht. Naar wij verder vernamen heeft de chef luchtmachtstaf de burgemeester van Apeldoorn om opheldering ge vraagd over de gewraakte mededelin gen in de jongste raadsvergadering. JUTPHAAS, 24 mei De burgemees ter van Jutphaas, Th. Baron de Smeth van Deurne is gisteren met zijn auto te water geraakt. Het kostte enkele ge meentenaren, die direct ter plaatse wa ren, grote moeite de burgemees ter die inmiddels bewusteloos was ge raakt, uit de gezonken wagen te be vrijden. de heer B. uit IJsselstein in botsing kwam. De wagen van de burgemees ter draaide om de andere wagen en reed vervolgens de Vaartserjjn in. De andere wagen kwam vlak voor het wa ter tot stilstand, na nog een bakfiets te hebben geraakt. De 39-jarige bestuur der van dit voertuig was de eerste, die te water ging, weldra gevolgd door en kele andere redders. De pogingen om de nog drijvende wagen naar de kant te duwen mislukten. Een der redders wrong een portier open en de anderen konden daarop de burgemeester uit de wagen halen. De burgemeester is met een verwonding boven het linkerhoog naar het militair hospitaal in Utrecht overgebracht. De burgemeester was op weg naar een ziekenhuis in Utrecht, waar zijn echtgenote wordt verpleegd. MAASTRICHT, 23 mei Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie by de rechtbank, mr. W. Moors, tegen een 34-jarige huisvrouw, wedu we van de mynwerker A. W. te Kerk- rade, anderhalf jaar gevangenisstraf voor het subsidair aan deze vrouw ten laste gelegde: zware mishandeling van haar echtgenoot, de dood tengevolge hebbende. De vrouw had aangevoerd, dat haar man een toevallige steek met een mes had gekregen, toen zij tijdens een wor steling met hem het mes wilde afne men. De man was met het scherpe mes in de borststreek geraakt waardoor de grote lichaamsslagader bij het hart werd doorgesneden en een zware in wendige bloeding een spoedige dood ten gevolge had. De verdediger mr. M. Moszkovicz had vrijspraak bepleit omdat het ten laste gelegde niet wettig en overtui gend zou zyn bewezen. De rechtbank heeft zich in haar uitspraak met deze mening verenigd. De rechtbank heeft vandaag ook een 69-jarige man uit St. Geertruid (L) vrijgesproken van de hem ten laste gelegde opzetteiyke poging tot vergifti ging van zijn mede-huisbewoner de bejaarde J. M. Essers (die intussen is overleden). Verdachte heeft steeds volgehouden dat de sublimaat-tabletten, welke in koffie waren gedaan, niet voor de heer Essers bestemd waren, maar dat hij in een zwaarmoedige bui deze voor zichzelf had bedoeld. Door een toeval lige samenloop van omstandigheden had de heer Essers een slok koffie van de zwaar vergiftigde koffie geno men, maar het vocht wegens de bittere smaak onmiddellijk weer uitgespuwd. De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf geëist. UTRECHT, 23 mei In het kader van de modernisering van het goede renwagenpark van de Nederlandse Spoorwegen heeft de N.S. bjj Werk spoor (Verenigde Machine Fabrieken) een miljoenenorder geplaatst voor de bouw van zeshonderd goederenwagens. Deze wagens hebben een volume-in houd van tachtig m3. Men hoopt de eerste wagens reeds dit jaar op te le veren. Enkele maanden geleden plaats ten de Nederlandse Spoorwegen een grote order voor zogenaamde druksilo- wagens. Naar wij van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen vernemen ligt het m de bedoeling de modernisering van het wagenpark verder door te voe ren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 mei Het is vol gens een mededeling van minister Van Aartsen nderdaad juist, dat slechts voor woningen van vóór 5 mei 1945 een vervallenverklaring van de huurverho ging kan worden gevraagd wegens ernstige gebreken of slecht onderhoud. De kans dat er zich bij de na 1945 tot stand gekomen woningen veel gevallen zullen voordoen van jarenlang ver waarloosd onderhoud is volgens de mi nister zo gering, dat daarin voldoende rechtvaardiging ligt om deze woningen van de mogelijkheid tot huurveriaging uit te sluiten. Een in verhouding groot aantal van deze woningen is immers eigendom van de overheid of van wo ningbouwcorporaties, aldus het ant woord van de bewindsman op vragen van de Tweede Kamer-leden Bommer (PvdA) en Vliet (KVP). Mr. van Aartsen ziet in de beperking geen strijdigheid met de bedoeling van het door de Kamer aanvaarde amende ment-Van Vliet. Dit amendement be oogde immers alleen de voor-sortering voor zeer goedkope woningen, die even tueel niet voor huurverhoging in aan merking zouden komen, te later verval len. Zoals bekend was in het wetsont werp oorspronkelijk voor deze voor sortering het jaar 1918 als tijdgrens ge steld. De huur van woningen van vóór die datum zou niet mogen worden ver hoogd dan met toestemming van de huuradviescommissies. Voor woningen van na die datum maar volgens het wetsontwerp van vóór 1945 zouden de commissies een verbod tot huurverhoging kunnen afgeven. Door de aanvaarding van het amendement van Vliet werd huurverhoging van de zeer goedkope woningen van na 1918 eveneens afhankelijk gesteld van goed keuring door de commissies. DEN HAAG, 24 mei Tegen het ein de van deze maand zal een begin wor den gemaakt met de terugbetaling van de op het Grootboek voor Woning verbetering gestorte bedragen. Daarbij wordt dan tevens de rente uitgekeerd die zal worden berekend tot het einde van maand waarin de uitbetaling plaats heeft, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. In totaal zullen circa 180.000 gevallen moe ten worden afgewikkeld. Met de Rijks Mechanische Admini stratie en de Postcheque- en Girodienst is een zodanige regeling getroffen, dat de uitbetaling voor het overgrote deel in de maanden juni, juli. augustus en sep tember zal kunnen geschieden. De geval len waarbij sprake is van meer dan één rechthebbende zullen in september wor den afgewerkt. Voor bedragen tot 3.000 worden che ques afgegeven. Hogere bedragen wor den per bank of giro betaald. Indien meer dan een persoon rechthebbende is geschiedt de betaling uitsluitend per bank of giro. (Advertentie) ■Wte, ~<e- j&_ :S: kleine stijging per meat. BRUSSEL, 23 mei (ANP) Voor het bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard aan België zullen brengen, vermeldt het programma de bezichtiging ran een groot aantal historische gebouwen. Reeds op de eerste dag van het staatsbezoek zal het Nederlandse ko ninklijk paar een bezoek brengen aan de kapel van Nassau in de Belgische hoofdstad, waarvan de geschiedenis te ruggaat tot het jaar 1500, toen Engel- bert II van Nassau het „hotel van Nas sau" liet bouwen, dat nu de rechtervleu gel is van de koninklijke bibliotheek. Een ontvangst in het Brusselse stad huis gaat aan het bezoek aan het hotel van Nassau vooraf. Het stad huis is een der voornaamste Gotische verwezenlijkingen van de gehele we reld. Jaap van Theienen begon met de bouw in 1402 en Jan van Ruisbroek vol tooide het in 1454. Hij bouwde ook de toren, het sluitstuk van dit wonder der profane gotiek in de oude Nederlan den. Op de tweede dag van het bezoek zul- Advertentie) wetoizss LEIDEN, 23 mei Ruim 400 Ne derlandse filmamateurs waren zondag middag verenigd in de Stadsgehoorzaal voor de slotzitting van het jaarlijkse congres van de Nederlandse Organisa tie van Amateurfilmclubs, waarvan het aantal leden thans 1400 bedraagt. Daags daarvoor had men ervaringen uitgewis seld en zich vermaakt met het optre den van de Kon, Amateurver. „Litte- rus Sacrum", die een bewonderens waardige opvoering gaf van „De brief" door Luisa Treves, voorts met piano spel van Joop Stokkerman, het jeugd koor „De Leidse Sleuteltjes en het voor de familiefilm: „Tante komt", J. de l'EIuse uit Leiden voor „Taptoe dub bel acht", F. Huyse uit Haarlem voor „De ontmoeting", de Rotterdammers W. J. Verbon en J. Harmsma resp. voor: „Zomerdag" en „Moeder" en de Hagenaars Beyer en v. Reysinge voor hun genrefilm „Ballade". Een tweede prijs in deze klasse ging naar W. Man- dersloot uit Haarlem voor „Ik werd 16", een familiefilm waarvoor hij tevens de USA-wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Utrechtse Smalfilm Amateurs voor de beste prestatie in dit genre, verwierf. Voorts won het Rotterdamse team Steenkist-Verbon-Franke-Pois een tweede prijs voor de Speelfilm „Dead end" en W. J. Verbon voor de genre film „Vooruitgang" eveneens. H. Smal- lenbroek uit Apeldoorn veroverde bui ten een tweede prijs tevens de Brusse- wisselprjjs voor de beste 8mm-speel- film met „Ook gij.'" In de hoofdklasse gingen niet minder dan drie prijzen naar de Hagenaar Jan van Hillo en wel een derde prijs voor zijn documentaires „Hart van Holland" en „De grote lijn" en verder een eer ste prijs voor „Afscheid van een droom", een speelfilm, die bij het ver leden week in Den Bosch gehouden Be- nelux-Amateurfilm-Festival het hoogst werd bekroond en die woensdagavond voor de TV zal worden uitgezonden. Een derde prijs behaalden ook de he ren Den Besten en Stolk uit Rotterdam voor hun sfeervolle thriller „Nacht in de avond" en een tweede prijs was voor de Utrechtenaar Cor Icke voor zijn charmante jeugdfilm: „De kleine beer". Met de hoogste onderscheiding ging tenslotte de Hagenaar Emile Brum steede strijken. Hjj behaalde voor zijn korte, op muziek geritmeerde half-ab- stracte filmgrap „Twee études" niet al leen het hoogst aantal punten en daar door de eerste prijs, doch tevens ook de Nationale Wisselbeker. Deze laatste de derde maal, waardoor ze zijn eigen dom werd. De vertoning van 14 der bekroonde werkstukken verliep, evenals het gehele congres, bijzonder vlot en ongedwongen. Dit was te danken aan de voortreffelij ke organisatie van de ontvangende club, de Leidse Smalfilm Liga. De bui tengewoon fraaie projectie, ook die van de minitieuze 8mm-films op een scherm van drie bij vier meter was een unie ke gebeurtenis, mogelijk gemaakt door een speciale apparatuur, ontworpen en uitgevoerd door de heer Joop Piëete. Het door koolspitsenverlichting verkre gen beeld wekte terecht aller bewonde ring. Evenals de filmpjes zelf, die met kennersogen werden bekeken en de al gemene geestdrift wekten. len de koningin en de prins de lunch gebruiken in het Rubenshuis te Antwer pen, dat door de schilder werd ge bouwd, toen hij zijn roem overal erkend wist. Hij wilde een huis en omgeving die bij zijn triomf zouden passen en waarvan de opzet hem zou moeten her inneren aan de Genuese paleizen die hij zo bewonderde. Op de derde dag van hun verblijf in België biedt de Belgische regering ons koninklijk paar een déjeuner aan in het kasteel van Gaesbeek. Dit mu seum-kasteel, een ruim veelhoekig met torens geflankeerd slot, bezet gedeelte lik de omtrek van het oorspronkelijk kasteel, waarvan de geschiedenis ver haalt, dat dit in 1244 door Godfried van Leuven en zijn vrouw, Maria van Ou denaarde werd opgericht. Evenals de meeste oude bouwwerken heeft dit slot een bewogen geschiedenis. De verza melingen van het kasteel bestaan uit gesneden houten meubelen, aardewerk, zilverwerken, Brussels tapijtwerk, Oos terse tapijten en in het algemeen zeld zame exemplaren van kunstwerken van de vijftiende tot de achttiende eeuw. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op die dag ook het Erasmushuis bezoeken, een roemrijk aandenken aan Erasmus. Daar, in Anderlecht, had Erasmus zo graag de laatste jaren van zijn leven willen doorbrengen. Dat was hem niet gegeven. Het huis houdt het aandenken aan hem leven dig, temidden van het landschap, dat hij zo lief had. SCHIPHOL, 23 mei Vanmorgen zijn naar de Ned. Antillen vertrokken prof. W. Asselbergs, hoogleraar aan de universiteit te Nijmegen, en de schrijf ster Clara Eggink. Tijdens hun verblijf zullen zij daar enige lezingen houden ter gelegenheid van de boekenweek, die te Willemstad wordt gehouden. Prof. As selbergs zal o.a. spreken over de ge schiedenis van de Nederlandse letter kunde. Na hun verblijf op Curacao, dat on- feveer een week zal duren, reizen de eide letterkundigen door naar Surina me. Ook hier zal prof. Asselbergs voor drachten houden, o.a. over de geschie denis van de Europese cultuur. Eind juni zullen mevrouw Eggink en prof. Asselbergs naar Nederland terugkeren. AMSTERDAM, 23 mei De raad voor de scheepvaart heeft de kapitein van het s.s. „Lieve Vrouwekerk ge straft door het uitspreken van een be risping. De „Lieve Vrouwekerk" (7254 brt), is op de reis van Hamburg naar Ant werpen, 20 januari, tijdens een hevige storm gestrand op de kust van Vlie land De raad is van mening dat, toen de kapitein na het passeren van Terschel- linger bank-vuurschip het weerbericht van 19 januari 18.48 uur ontving een bericht dat windkrachten van 9 tot 10 noemde zodra het vaarwater hem daartoe gelegenheid bood, uit de kust had moeten sturen om zo ver mogelijk uit de lager wal te geraken. Hjj besloot voor anker te gaan om op deze wijze een stranding te voorkomen, en heeft er niet aan gedacht te trachten door achteruit draaien uit de wal te blijven. De raad meent dat de kapitein na het ontsche pen van de loods de buitenroute had moeten volgen, gelet op de dalende barometer en de daarbij komende min der gunstige weerberichten, mede in ver band met het ongunstig ge >allaste schip en het betrekkelijk zwakke machinever mogen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 mei De sociale voorzieningen voor de dienstplichtige militair kunnen de vergelijking met de voorzieningen in de burgersector zeer goed doorstaan. Tot deze conclusie is een speciale commissie van de Nationale Raad Welzijn Militairen gekomen in een rapport, dat aan minister Visser is aangeboden. De overheid blijkt zich van haar bij zondere verantwoordelijkheid tegenover het personeel van de krijgsmacht be wust te zijn, zo meent de commissie. De desbetreffende instanties hebben er ernstig naar gestreefd een redelijk evenwicht te vinden voor de sociale rechtspositie van de dienstplichtig mi litair, vergeleken met die van de werk nemer in de burgermaatschappij. Minister Visser heeft het rapport aan de Tweede Kamer ter inzage gezonden. UTRECHT, 23 mei „Dank zij de evolutie van wetenschap en techniek in de laatste decennia, is nu gemakkelijker dan voorheen te streven naar gelijk waardigheid van de gehandicapte met de valide mens". Aldus constateerde mej. dr. Marga Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, op de jubiléver- gadering van de Ned. centrale vereni ging voor gebrekkigenzorg, te Utrecht in de stadsschouwburg gehouden in ver band met het zestigjarig bestaan van deze organisatie. Na een welkomstwoord door de voor zitter, de lieer M. v. Veen, sprak de minister de afgevaardigden van de 76 bij de centrale aangesloten verenigin gen en overige belangstellenden uit medische- en sociale kringen toe om en kele facetten van de gebrekkigenzorg te belichten. Mej. Klompé ving aan met te herin neren aan de vaststelling van de rech ten van de mens door de Verenigd Na ties. Volgens dit statuut heeft iedere mens het recht op vrije ontplooiing van zijn persoonnlijkheid en op een mens waardig bestaan. Dit geldt onverminderd ook voor de gebrekkigen. Inschakeling van de gehandicapten in het arbeids proces acht zij bjj de gebrekkigenzorg van het allergrootste belang, Sprekend over de houding van de sa menleving t.a.v. de gehandicapten zei dr. Klompé het van de grootste beteke nis te achten, dat men een houding aan neemt van achting en erkenning van gelijkwaardigheid, zoals men die ten op- zichte van iedere mens moet tonen. De minister betreurde het, dat personen uit onwetendheid of uit winstbejag de si tuatie van de gehandicapten misbruiken Zij wees op verschillende wenselijkhe den en bestaande tekorten. Aan het slot legde zij nadruk op de noodzakelijkheid van samenwerking op het gebied van gebrekkigenzorg tussen de instellingen van volksgezondheid, on derwijs, arbeid en maatschappelijk werk lijn, directeur van de Ned. Centr. Ver. voor Gebrekkigenzorg, een inlei ding over „Zestig jaar gebrekkigenzorg en revalidatie", waarin hij meer in het bijzonder de geschiedenis van zijn jubi lerende organisatie schetste. Namens de International Society for AMSTERDAM, 23 mei Het rege- ringsemigrantenschip „Zuiderkruis" zal onvoorziene omstandigheden voor behouden morgen met ongeveer 540 emigranten naar Australië vertrekken. Het is de eerste reis van het stoomschip in dit jaar. De „Zuiderkruis" staat deze reis onder commando van kapitein K Harder. De embarkatie zal geschieden via de loods „Celebes" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland". the Welfare of Cripples sprak de heer Jean Regniers uit Charleroi de verga dering toe en memoreerde met erken telijkheid het belangrijke werk door Ne derland in de internationale gebrekki genzorg verricht Tenslotte bood een ver tegenwoordiger van de Ned. Ver. „Ca ritas" als feestgave een cheque van 5.000 gulden aan voor-Vakantie-uitzendin- gen van gebrekkigen naar het buiten land. Met een viertal sectie-vergaderingen, waarin deskundige sprekers diverse me dische en sociale aspecten van da ge brekkigenzorg behandelden, werd de dag besloten. DINTELoORD, 24 mei Op de pro vinciale weg Dinteloord-Steenbergen ia gisteravond de 60-jarige J. Mangelaars uit Dinteloord bij een ongeval om het leven gekomen. De heer Mangelaars werd komend van zpn werk, bij het verlaten van het fabrieksterrein gegrepen door een per sonenauto. TER APEL, 24 mei Gistermiddag gebeurde er bij het postkantoor een do delijk ongeval. De 76-jarlge mevrouw L. Trip-Reitsma wilde per rijwiel de Viaductstraat inrijden toen een Duitse vrachtwagen naderde. Mevrouw T.reed tegen de aanhanger, viel en kwam on der de wagen terecht. Zü was op slag dood. MAASTRICHT, 24 mei In het zie kenhuis St. Annadal is gisteren de 47- jarige arbeider Fr. J. Sieben uit de Alphons Ariënsstraat overleden. Hij had een schedeibasisfractuur opgelopen tij dens een ongeval op zaterdag toen hij op Meerssenerweg een voetganger aan reed. De voetganger werd slechts licht gewond. PURMEREND, 24 mei In de nacht van zondag op maandag is de 61-jarige heer W. Kluft uit Oosthuizen met zyn bromfiets op een landwegge tje nabij Kwadijk in botsing gekomen met een andere bromfietser. De heer Kluft werd met een schedeibasisfrac tuur in het stadsziekenhuis opgenomen. Daar is hij gisteren overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3