Adenauer over mislukking van de top-conferentie Franse communisten verwijten De Gaulle medeschuldigheid Qostwald Wraak 1 PAUL VLAANDEREN De spook bramdU f LINOLEUM - KROMMENIE Juistheid van ons standpunt bewezen Ambr. Bosschaert voor f 36.000 Verkeerde man doodgestoken 75 pet der eind- uitkeringen verzonden Mening wijkt af van het standpunt van de Russische premier Staafje kobalt nog niet terecht Ron Hendriks wint koers in Schagen ATMODES uitge schakeld voor P.J.-beker Drijfnetvisserij COMPLETE COLLECTIE «S5SBH—--- WOENSDAG 25 MEI 1960 pagina Westduitse oppositie houdt eigen koers aan Reumatiek - TOGAL helpt Veiling in „Arti In Den Haag Kelner hoort zes jaar tegen zich eisen Oorlogsinvaliden leggen kransen op de Dam Driedaagse trip door ons land Passiespelen voor de camera Menstruatiepijn - TOGAL helpt Tuindorp Oostzaan V.V.B. wint met moeite van I.E.V. (52) Rechtbank Alkmaar Marinefoto's gemaakt in Den Helder Tegen Duitser 40 gulden boete geëist Amerikaan sterft na klap van Surinamer Rechtbank acht rebatie niet bewezen Griep - TOGAL helpt Hoofdpijn - TOGAL helpt Kostbare nasporingen voor 15 gld. aan materie Snelle reactie van treinbestuurder Twee kinderen gered 200 METER BREED LINOFELT HOUTNERF 6.90 200 METER BREED LINOFELT MOIRÉ. 7.90 200 METER BREED GRANULE INLAID 11.90 200 METER BREED MARMULEUM INLAID 13.50 KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM TELEFOON 11491 Wielrennen V.S.V.—N.O.A.D. Verkouden - TOGAL helpt Wielrennen Henk Peters snelste in zomeravondrit VOLLEYBAL Grote deelname aan ClOS-toernooi Atletiek Migraine - TOGAL helpt Loonregeling is aan merkelijk verbeterd Spit - TOGAL helpt 46 Gehaast voegen Eric en Bolan zich by Svein, die gehurkt bij een vooroverliggende gedaante zit. Een pijl, gromt de Sakser vry over bodig, heeft hem gedood. Zwijgend monstert Eric de kleding van de ongelukkigezijn lederen pantser en gelubte met ijzerbeslag versterk te schouderstukken kenmerken de man als krijger. Dan knikt de Noorman met een grimmig lachje. Ik geloof, dat ik er niet ver naast ben, als ik zeg, dat dit de boodschapper des konings is. De wa penrusting van de krijger is vry kostbaar. Een landedelman kan zich dat niet veroorloven. Begerypt ge, wat er gebeurd is? Bolan knikt, alleen Svein staart met een nietszeggend gezicht van de een naar de ander. Er was een boodschap onderweg van de koning naar Artor waarschijnlijk. Een van Wigberth's mannen onderschepte deze hier, maar werd daarbij zelf zwaar gewond. De boodschapper, die in Artor'i kamp gestorven is, moet een handlanger van Wigberth geweest zyn. Snap ik niet, valt Svein droog in, je zei zelf, Noorman, dat Wigberth nooit zo'n boodschap zou zenden. Eerlijk gezegd is dat het enige wat ik ook niet begryp, moet Eric toegeven. Vriend Wigberth gaat wel uitermate sluw te werk, maar daar komen we wel achter. Hij springt op en wend zich tot Bolan. We moeten nu verder, en wel heel snel. Jij keert echter spoorslags terug naar Artor's kamp. Als Artor aan dre valse boodschap gevolg geeft, doet hij precies, waar Wigberth op hoopt. En jij, Bolan, zult rijden als de weerlicht, om dat te voorkomen! as OA ah weoe 99 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 24 mei In een regerings verklaring voor de Westduitse Bonds dag heeft Bondskanselier dr. Adenauer vanmorgen de Russische premier Khroesjtsjev volledig verantwoordelijk gesteld voor het mislukken van de Par rijse conferentie. De „geweldige onver antwoordelijke handelswijze" die Khroesjtsjev aan de dag legde, heeft de hoop vernietigd van allen, die van de Parijse ontmoeting een vermindering van de spanning in de wereld hadden verwacht. „In plaats daarvan", aldus dr. Adenauer, „is de spanning op ver ontrustende wijze toegenomen". Dr. Adenauer zei, dat reeds Khroesj- tsjev's redevoeringen in Bakoe en voor de Opperste Sovjet ernstige twijfel had den doen rijzen aan de wil der Russen om de bestaande problemen tot een op lossing te brengen. Desondanks zijn de westelijke leiders naar Parijs gegaan in de hoop toch nog iets te kunnen berei ken. De Westduitse regeringschef prees de rust en waardigheid, waarmede zij Khroesjtsjev's beledigingen en provoca ties over zich heen lieten gaan. Dr. Adenauer zeide, dat er ook thans nog ernstige twijfel bestaat aan de werkelij ke bereidheid der Sovjets om op een la- ter tijdstip de besprekingen te hervat ten. In de mislukking der Parijse conferen tie meende dr. Adenauer het bewijs te mogen zien van de juistheid van het door de Westduitse regering ingenomen stand punt dat de verdeling van Duitsland en 3e kwestie Berlijn geen oorzaken zijn van de spanningen fn de wereld, doch slechts het gevolg daarvan en dat deze (Advertentie) 9? AMSTERDAM, 24 mei De veiling van de collectie-Straat en van een se rie andere oude en nieuwe kunstwer ken, die vanmorgen onder leiding van makelaar Brandt in „Arti" ls begon nen heeft nog weinig opvallende resul taten opgeleverd. Met uitzondering van de favorieten, werd er weinig geld ge boden. Het merendeel van de middel matige werken ging voor prijzen rond de duizend gulden weg, hetgeen voor oude meesters een nauwelijks noemens- is. Zoals verwacht werd fave bloe- osschaert uit de collectie-Straat de hoogste prijs. Het ging voor 36.000 naar kunsthan del De Boer. Het sterk op het voor beeld van de Boerenbreughel geïnspi reerde Dorpsfeest van de jonge Pieter Brueghel werd verkocht voor 21.000. Een middelmatige Pieter Claesz haalde nog de drieduizend gulden, een Paar denmarkt van Barend Gael 2500, en voor een lieftallig kinderportret van Wijbrand de Geest, de zwager van Rem. brandt, werd f 3700 betaald. Redelijke prijzen haalden een drietal Jan van Go- yen's. Ze gingen weg voor resp. f18.000, 11.000 en 2300. De tijd is wel voorbij dat de schilderij en van Van Goyen cadeau gedaan wer den aan de goede veilingverkopers. De Abel Grimmer uit de verzameling- Straat haalde niet de prijs, die men er van verwacht had. Het werd negendui zend gulden. Twee middelmatige Jan de spanningen slechts kunnen worden ver minderd, wanneer op het gebied der al gemene en gecontroleerde ontwapening voortgang wordt gemaakt en het Duit se volk zijn recht op zelfbeschikking wordt hergeven. Niemand in de wereld kan eraan twijfelen, dat het Duitse volk bereid zal zijn om zich in een vredelie vende wereldorde te schikken. De sociaaldemocratische oppositie leider Olenhauer verklaarde niet te kun nen begrijpen, waarom dr. Adenauer het mislukken der Paryse conferentie ver koopt als een bevestiging van de bui tenlandse politiek zijner regering. Of schoon de S.P.D. bereid is te spreken over een politiek die door alle demo cratische krachten in West-Duitsland wordt gedragen, is zij niet van bereid om de huidige politiek der Westduitse rege ring te ondersteunen. Deze verklaring maakt een einde aan de hoop, dat het na het mislukken van de Parijse confe rentie in West-Duitsland tot een ge meenschappelijke buitenlandse politiek der regeringspartij en oppositie zou kun nen komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 mei De officier van justitie heeft wegens moord een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek geëist en ter beschikkingstelling van de regering tegen een 52-jarige kelner, de verdachte in de zaak van het „ver wisselde slachtoffer", die zich verleden jaar november in de Jacob van der Does straat alhier heeft afgespeeld. Zoals men zich zal herinneren had de kelner zich, gewapend met een scherp schoen makersmes, in de vestibule van een pension opgesteld met de bedoeling de vriend van de vrouw, van wie hij pas was gescheiden, te treffen. Toen er ie mand binnen kwam stak hy hem blin delings neer. Later bleek het een ande re pensiongast te zijn, die niets met het geval te maken had, de 28-jarige H. de Vries. H j was recht in het hart getroffen en stierf kort tijd later. De verdachte, een tengere man met grijzend haar, werd in het psychiatrisch rapport sterk verminderd toerekenings vatbaar genoemd. „Dit mag nog geen reden zijn de man een lichte straf te geven en daarna ter beschikking te stel len, met alle risico's van dien", aldus de officier van justitie. „Hij moet ge voelig worden gestraft ter bescherming van de maatschappij. Ik hoop, dat de ter beschikkingstelling zo wordt uitge- verd dat hij eerst wordt ontslagen als hij absoluut genezen is. Deze man illus treert de noodzaak de maatschappij te beschermen, ook tegen mensen met wie men diep medelijden kan hebben". Over het daderschap is geen spoor van twijfel, meende de officier van jus titie. Sprekende over de verwisseling van het slachtoffer, zei hij dat deze verwisseling, Van de moord nog geen doodslag maakte. „Dat hij toevallig de verkeerde trof, verandert niets. Het bleft doden met voorbedachte rade, dus moord", aldus de officier. De verdediger, mr. P. de Prez, was het niet met deze opvatting eens. „Ver dacht had geen opzet De Vries te do den; het steken van De Vries ls dan ook niet met voorbedachte rade ge beurd", aldus de raadsman. Uitspraak 7 juni. (Advertentie) Heem's haalden resp. 2700 en 2800 het fjjngepenseelde stilleven van Jan van Kessel 2200, een sterk op Rem brandt geïnspireerde Kluizenaar van Jan Lievens 1800 en een aardig gen- retafreeltje van de vrijwel onbekende Simon Kick 1500. Het hoogtepunt van de middagvei ling was een doek van Jan Steen (ge signeerd en gedateerd 1668), „Samson en Dalila", dat een Nederlandse parti culier voor 65.000 gld. kocht. Het werd stil in de zaai toen de biedingen voor een op drie mille Ingezet prachtig win- terlandschapje van Isaac van Ostade opliepen tot 14.500 gld. eer de hamerslag viel. In opdracht kocht de makelaar: een landschap van Salomon van Ruysdael voor 18.000 gld., twee door Gerard Ter- borgh gesigneerde portretten elk voor het ingezette bedrag van 8.000 gld. en twee werken van Bernard Buffet voor resp. 5.000 en 3.400 gld. Bij de moder ne werken noteerde een clown (olie verf op papier) van Karei Appel 1.100 gld. Uit een groep Gouaches uit de vroege periode van de Friese schilder Gerrit Benner schafte het Haagse ge meente Museum zich twee bladen voor tezamen 2.000 gld. aan. Zes schilderijen van Hendrik Chabot brachten prijzen op variërend van 1.550 tot 8.500 gld. AMSTERDAM, 24 mei Oorlogsin validen uit België, Nederland en Lu xemburg hebben vanochtend kransen gelegd bjj het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Zij deden dit namens de organisaties van oorlogsin validen in hun land, ter gelegenheid van de driedaagse „moveo-tocht" (meer ontspanning voor ernstige oorlogsinva liden) door ons land. Aan dit tweejaarlijkse uitstapje ne men ditmaal tachtig Belgische en twin tig Luxemburgse oorlogsinvaliden deel. Tezamen met hun circa vijftig Neder landse vrienden bezichtigden zU van ochtend het nieuwe bedrijf van de IBM in Amsterdam. Vanmiddag is het gezelschap op de ambassades van Bel gië en Luxemburg in Den Haag ont vangen. Morgen zullen de oorlogsinvaliden Den Haag bezichtigen. De wereldfe deratie van oud-strijders biedt daar na een diner aan in „De Witte Brug". Tijdens de kranslegging hadden man schappen van de Koninklijke Mare chaussee in ceremonieel tenue de ere wacht bij het Nationaal Monument be trokken. HENJEJ.O, 24 mei Op 22 juni zul len door de KRO-televisie fragmenten worden uitgezonden van de passiespe len te Oberammergau, Tegelen en Hertme (gemeente Borne). ijzerwaren ^jaarlen^^HeemstedeJ (Advertentie) DEN HAAG, 24 mei Het Nationaal Rampenfonds heeft ruim vijfenzeventig procent der einduitkeringen in de per soonlijke sfeer verzonden aan de door de watersnood gedupeerden in tuindorp Oostzaan. Het bestuur van dit fonds heeft vandaag een beroepscommissie geïnstalleerd, die de beroepen van hen die menen dat het totaal der toege kende bedragen hen niet in staat heeft kunnen stellen de nodige reparaties te laten uitvoeren en de onherstelbare goederen door goederen van deugdelij ke kwaliteit te vervangen, zullen be oordelen. Deze commissie is samengesteld uit mr. C. H. Plug, van de sociale raad en vice-president in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, voor zitter en W. C. van Beek namens de afdeling Noord-Holland van het christe lijk nationaal vakverbond, H. J. Nippe- rus, notaris te Amsterdam Th. B. Ros sen namens de katholieke arbeiders beweging te Amsterdam, P. Simonis namens de Amsterdamse bestuurders- bond NW en baronesse W. W. J. Taets van Amerongen-Brouwer namens de unie van vrouwelijke vrijwilligers te Amsterdam, leden. Als secretaris is aan deze commissie toegevoegd de heer W. H. M. Dalmeljer te 's-Graven- hage. VELSEN-NOORD, 25 mei De wed strijd tussen VVB en IEV, die dinsdag avond op Rooswijk om het voetbal kampioenschap van Velsen is gespeeld, heeft WB weliswaar het kampioen schap van de A-poule bezorgd, maar dit is niet zonder moeite gebeurd. Want hoewel IEV in de verdediging wegens het ontbreken van spil Persijn verzwakt was, heeft VVB voor de volle winst moeten vechten tesen het drie klas sen lager spelende IEV. De IEV-ers begonnen na een eerste aanval van WB dan ook enthousiast al waren de WB-ers uiteraard technisch beter. Midvoor Kooimans van WB werd goed bedwongen, doch aan de andere kant had de Breesaap-verdediging evenveel moeite met de IÈV-aanvallers, die ech ter doelman v. d. Boogaard wel enige keren benaderden, maar geen resulta ten boekten. Dit kwam na 24 minuten voor WB toen de IEV-verdedlging Kop pen vrij liet en deze hard voorzette, waarbij Kooimans fraai, onhoudbaar in kopte (10). Acht minuten later mis ten zowel Kramer als De Reus op de VVB-doellijn de gelijkmaker. Deze kwam na 38 minuten wegens een verdedigings- fout van VVB en de daaruit ontstane hoekschop toen Buur keurig inkopte (11). IEV had zelfs het genoegen een voorsprong te nemen, toen de hervat ting twee minuten oud was en de J. Reus uit een terugspeelbal v. d. Boo gaard passeerde (12). De vreugde was kort, want een minuut later schoof A. Luitjes de bal voor en rondde Kooi mans de aanval af (22). Na een kwar tier kon zich dezelfde situatie herhalen en werd Jansen geslagen (3—2), IEV hield moedig vol en de strijd bleef aantrekkelijk met aardige, soms ge vaarlijke aanvallen. Langzaam moest IEV terrein prijsgeven en het was pas in de laatste tien minuten, dat WB doordrukken kon. Eerst was het A. Luitjes die na 37 minuten scoorde (42), waarna invaller Fris drie minu ten voor het einde de stand op 52 bracht. 7a Poriioo imlo/lo irorc i a ton ALKMAAR, 24 mei Een Duitser uit Berlijn was in maart door de kan tonrechter tot vijf gulden boete of een dag hechtenis veroordeeld wegens het fotograferen van marineobjecten in Den Helder. Hij stond vandaag voor de rechtbank terecht omdat de officier van justitie in hoger beroep was gegaan. De Duitser had 10 september in Den Helder drie foto's genomen van de ma rine-etablissementen aan de haven, waar een bord staat dat fotograferen verboden is. Dit verbod is ook in de Duitse taal aangegeven. Aangenomen wordt dat de Duitser de foto's slechts heeft genomen uit toeristische belang stelling. De officier van justitie jhr. mr. A. J. Reigersman eiste nu veertig gulden boete of tien dagen hechtenis. Uitspraak 7 juni. DEN HAAG, 24 mei De rechtbank heeft vanmorgen de Surinamer, die op 3 december van "het vorig jaar op het Korte Voorhout de 52-jarige Amerikaan se ingenieur H, J. Kennedy een klap gaf, waardoor deze viel, met het hoofd op de stoeprand sloeg en enige dagen daarna overleed, vrijgesproken van mis handeling, de dood ten gevolge hebbend. De rechtbank achtte niet bewezen, drt de dood van de Amerika. n een gevolg ls geweest van de klap. De officier van justitie had veertien dagen geleden een half jaar gevangenisstraf geëist. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 25 mei Enkele duizenden journalisten zullen zich herinneren dat de heer Khroesjtsjev tijdens zijn pers conferentie te Parijs op de hem ge stelde vraag „Wat denkt u van het op treden van generaal De Gaulle?" o.m. antwoordde als volgt: „Generaal De Gaulle heeft alles gedaan om de con ferentie te doen slagen". Het heeft dan ook zeer de aandacht getrokken, dat het centraal comité van de Fran se communistische party, dat maan dag te Yvry bijeen was gekomen om de conclusies te trekken uit het mislukken van de topconferentie, verklaart dat op generaal De Gaulle „een belangrijk aandeel rust in de verantwoordelijkheid voor de toriedering van de conferen tie". Zulks omdat hij „in plaats van openlijk de avontuurlijke en onverant woordelijke Amerikaanse politiek, ge kenmerkt door de vluchten boven de Sovjet-Unie, te veroordelen, de Atlan tische saamhorigheid als voorwend sel heeft aangegrepen om de Ameri kaanse president in zijn politiek te stij ven". „Eens te meer is het bewijs gele verd", zo stelt de resolutie van het com munistische centraal comité dan ook vast, „dat de Frame buitenlandse poli tiek vastgeketend blijft aan die van de Verenigde Staten met inbegrip van haar aspecten die het gevaarlijkst zijn voor de vrede". De door het centraal comité met vijf dagen tijdsverschil ge geven versie wijkt dus wel aanzienlijk af van die welke de heer Khroesjtsjev ingang had willen doen vinden. Men kan welhaast zeggen: ze staan lijn recht tegenover elkaar. Weliswaar heeft Khroesjtsjev ook verklaard dat hl) bij alle dank en hulde aan De Gaulle en Macmillan toch een voorbe houd had te maken, namelijk „indien beiden meer wilskracht hadden ge toond en niet gezwicht waren voor hun bondgenootschappelijke banden met de V.S., dan hadden zij wellicht de V.S. kunnen bewegen schuld te bekennen en aldus de topconferentie kunnen red den". Maar als een verwijt van positief mede torpederen van de conferentie heeft dit toch niet geklonken. Aan het adres van De Gaulle en diens politiek heeft de heer Khroesj tsjev overigens nog enkele andere be minnelijkheden gericht. Zo verklaar de hij zich er hogelijk over voldaan dat hij, by zijn afscheidsbezoek aan de president, „de gemeenschappelijke wil had kunnen vaststellen om in de toe komst alles te doen voor het ontwikke len en versterken van onze betrekkin gen op alle gebieden". Het mislukken van de conferentie zal geen enkele te rugslag hebben op de Frans-Russische betrekkingen, zo zeide hij nog. „Wy hebben grote bewondering voor Frank rijk en voor generaal De Gaulle en wij zijn ervan overtuigd, dat onze betrek kingen uitstekend zullen zijn". Zowel wat de inhoud als de toon betreft is er derhalve tussen de ver klaringen van de heer K. en die van het centraal comité der Franse com munistische party met betrekking tot De Gaulle een tegenstrijdigheid, die een nieuw raadsel aan de vele raad sels rond de mislukte topconferentie toevoegt en waarvan de waarnemers nog niet weten of en in hoeverre men er zich over moet verontrusten. Vast te stellen valt ln ieder geval, dat de door het centraal comité ge- Advertentie (Advertentie) (Van onze correspondent) GOUDA, 24 mei Het staafje kobalt, dat sinds 10 mei wordt vermist uit de loden kluis van het diaconessenhuis „De Wijk" te Gouda, is nog steeds spoorloos. De onderzoekingen hebben tot nog toe geen enkele resultaat opgeleverd. In op dracht van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid wordt het gehele ziekenhuis nog eens met detectoren af getast. Wanneer ook dit onderzoek geen resultaat mocht opleveren, dan zal het opsporingswerk moeten worden verlegd naar de twee Goudse vuilnisbelten. Deze zullen echter moeten worden afgegraven. Hiervoor zal een paar duizend gulden moeten worden neergeteld, terwijl het staafje zelf slechts vijftien gulden waard is. volgde versie ten aanzien van het op treden van generaal De Gaulle wel overeenkomt met die welke vooral in de V.S. verbreid is, o.a. door de aan de lezers welbekende journalist Joseph Alsop. Deze heeft geschreven, dat vanaf het ogenblik waarop hij van Khroesjtsjev zelf vernomen had dat een vernederende capitulatie door Ei senhower voorwaarde was voor de ope ning der topconferentie, generaal De Gaulle zich gedragen had „met de on verzettelijkheid van een rots". Zulks in tegenstelling tot Macmillan en pre sident Eisenhower zelf. „Het gewicht van generaal De Gaulle deed de weeg schaal doorslaan ten gunste van wer kelijkheidszin en waardigheid". Zoals bericht zal president De Gaulle op 31 mei a.s. in een toespraak voor radio en t.v. over de internationale si tuatie, zoals hij ze door het mislukken van de topconferntie geschapen ziet, het een en ander te berde brengen. UTRECHT, 24 mei Dank zy een snelle reactie van de Rotterdamse treinbestuurder Jan van Rijswijk, zyn een driejarig jongetje en een vierjarig meisje vanmiddag van een wisse dood fered. De peuters zaten naby Schie- am tussen de rails te spelen, toen de trein Maassluis-Rotterdam aan kwam razen. Treinbestuurder Van Ryswyk remde uit alle macht. Hy bracht de trein enkele meters voor de kinderen tot stilstand, stapte van de locomotief af en zette beide peuters buiten de spoorbaan. (Advertentie) HAARLEM, 24 mei In de ver schillende wielerrondes blijven de ren ners van het Haarlemse „De Kampioen" zich verdlensteiyk weren en behalve Jan v.d. Horst, die ln het Havencriterium zegevierde, heeft ook de nieuweling Ronald Hendriks een overwinning be haald. Hij toonde zich in de Ronde van Schagen sneller dan streekfavorlet Tym en 'n hele „trits" andere knapen. Van de andere nieuwelingen werd de Heemstedenaar Henk Peters, die het sei zoen bijzonder succesvol is begonnen en met 43 punten voorsprong aan de lei ding van het prestatieklassement staat, vijfde in Zwijndrecht en de kleine Spaarnwouder Thijs Bauma legde in Waspik beslag op de zesde plaats. Door een knappe zevende plaats in de „klassieke" Ronde van Gelderland, die hem negen punten opleverde, en een tiende in Culemborg heeft de Sant poorter Coen Visser zijn leidende posi tie m het prestatieklassement der ama teurs weer verstevigd. Hij staat nu 18 punten voor op Hein Koger. Van de andere Haarlemse amateurs reden Loek Vaars (3e), Hein Koger (8ste) en Eddy Riethoff (10e) zich in de Ronde van Zwijndrecht onder de prijswinnaars. Al leen de renners van „De Kampioen", die in Zundert reden, wisten geen successen te behalen. De stand van het prestatieklassement der amateurs is: 1 C. Visser (Santpoort) 52 pnt.; 2 H. Koger 34 pnt.; 3 en 4 A. Bogaard en L. Vaars 11 pnt.; 5 E. Riethoff 10 pnt.; 6 A. Straver 7 pnt.; 7 W. Blom- maert 6 pnt.; 8 E. Sminia 3 pnt. (allen Haarlem); 9 H. Buis (Vijfhuizen) 2 pnt. Bij de nieuwelingen is de stand: 1 H. Peters (Heemstede) 66 pnt.; 2 R. Hendriks 23 pnt.; 3 J. v.d. Horst 10 pnt. (beiden Haarlem); 4 Th. Bouma (Spaarnwoude) 5 pnt.; 5. G. Krabbenbos 4 pnt.; 6 A. Ruys 1 pnt. (beiden Haar lem). HAARLEM, 25 mei VSV, dat met Vitesse, NOAD en DFC een promotie competitie zal spelen om één plaats in de Ere-Divisie, speelt op Hemelvaarts dag zyn eerste wedstryd voor deze deze competitie. De Velsenaren ont vangen op het Sportpark „Schoonen- berg" het Tilburgse NOAD, welke ont moeting om half drie begint. De op stelling van het VSV-elftal luidt; Geerlofs; Schoon en Pieterse; Breder- veld, Spaans en Brom- Van Dolder, Farenhorst, Uniken, Malestejn en Van der Heide. Advertentie HAARLEM, 25 mei De succesvolle Heemsteedse nieuweling Henk Peters heeft gisteravond de tweede rit van „De Kampioen's" zomeravondcompetitie om de „Metz"-beker gewonnen. Ilij behaal de in deze als een klassementswed strijd gereden rit precies één punt meer dan zyn naaste rivaal Ceeg Piers. Er zyn in deze rit door de minder rappe sprinters weer verschillende uit looppogingen ondernomen om aan de punten te komen. Een beslissende voor sprong wisten de aanvallers evenwel niet te veroveren. Pas in de slotfase van de strijd, toen Thys Bouma, Wil Blommaert en Aad Straver door een valparty waren uitgeschakeld, wisten Ed Sminia, Bert Bogaard, Cees Jan sen en Henk Buis zich definitief van het peloton af te zonderen. Hoewel zy daarmee de meeste punten van het dub bel tellende slotklassement in de wacht sleepten, konden zij Peters er niet door van de overwinning afhouden. Deze ontsnapping kwam hem zelfs bijzon der goed gelegen, want de favorieten Cees Piers, Ronald Hendriks en Eddy Riethoff die Peters nog konden be dreigen konden zodoende niet aan de benodigde punten komen. Die werden door de vier demarranten veroverd. De uitslag luidt: 1. H. Peters (Heem stede) 17 pnt.; de 40 km. in 1 uur 2 min. 15 sec.; 2. C. Piers, 16 pnt.; 3. A. Bogaard, 12 pnt.; 4. A. Ruys, 11 pnt.; 5. R. Hendriks, 11 pnt.; 6. E. Sminia, 10 pnt.; 7. C. Jansen, 9 pnt.; 8. E. Riethof, 9 pnt.; 9. J. v.d. Horst, 7 pnt.; 10. H. Buis (Vyfhuizen), 6 pnt. Uitslag C-klasse: 1. Nyssen, de 25 km. in 46 min. 20 sec.; 2, Handgraaf; 3. Pipo; 4. Krygsman; 5. Van Leuffen; 6. Van der Pol; 7. R. Wagner 8. Post; 9. Schenk; 10. Bouman. HAARLEM, 25 mei De ClOS-clun, de cursistenvereniging van het Cen traal Instituut voor opleiding van sport leiders, houdt op de velden van het CIOS aan de Dumlustweg in O ver veen, op Hemelvaartsdag zyn jaarlijks volley baltoernooi. Dit eerste buiten-toernooi met zyn eigen sfeer heeft steeds een grote aantrekkingskracht op clubs en toeschouwers gehad en ook voor don derdag is de belangstelling groot. Tot de gasten behoren de vrouwe- iüke cursisten van het pas gestichte CIOS uit Arnhem. Veel deelnemrs ko men uit andere afdelingen zoals SOS., Athlon en DSO uit Utrecht, Argos en HVL uit Leiden, Forto (Amsterdam), Hofwyk (Voorburg), Cito (eist), OVC (Den Haag) en een Haags garnizoens team. Uit Haarlem zyn van de party Die Raeckse, MHBS, OSS, HBC, Eclec- ta, Velox, OVRA en uiteraard de orga niserende vereniging. Het toernooi be gint om half elf en wordt 's avonds be sloten met een bal in de zalen van het Instituut. HAARLEM, 23 mei Bij de in D®' Haag gehouden voorwedstryden de P.J.-beker heeft de Haarlemse mesatletiekvereniging „Atmodes" z'c° met de zesde en laatste plaats tevre* den moeten stellen. Door dit result»*; komt Atmodes niet in aanmerking °"l aan de wedstryden om de P.J.-bek»* deel te nemen, waarby het nation»1® clubkampioenschap voor dames op h® spel staan. In totaal werden slechts 19 punteJJ door Atmodes behaald, waarvan Elle" Ort liefst 12 punten voor haar rekenib® nam. Zij won het nummer verspringt (5.30 m.) en de 200 meter in 25.9 se®- Tot veler verrassing versloeg zy °P dit nummer de Nederlandse kampioen® Nannie Haase. Door junioren van Holland, Haarlet1 en Atmodes werd deelgenomen aan jeugdwedstryden op de Amsterdam3® sintelbaan aan het Olympiaplein. BiJ de Holland-juniores demonstreerde Ba'* legooi zyn aanleg voor de 110 m. hof' den. Met een tyd van 16.4 sec. bra» hy het clubrecord. Hy eindigde op dit nummer op de vierde plaats. In de B- klasse by de meisjes bracht I. Eich' dorf het op het nummer hoogspringen met een sprong van 1.40 m. tot de tweede plaats. By de Haarlem-junioreS bewees M. Weyers dat hy weer ovef zyn inzinking heen ls, door de 800 me ter onbedreigd te winnen in de fraaie tyd van 2 min. 1.3 sec. P. Mascim werd vierde by het polstok hoogsprin gen (2.80 m.). Op de 300 meter waS het P. van Bueren die met een ti)d van 38.2 een verdienstelijke derde plaats wist te bereiken. By de B-juniores veroverde G. Molenaars tweemaal een tweede plaats: versprin gen (5.60 m.) en speerwerpen (42.56 m.) Jim Thuis behaalde by het speerwer pen de vierde plaats (37.58 m.). Bij de D-juniores was Van Goor op twee num- pen de vierde plaats (37.58 m.). Bij de D-juniores was Van Goor op twee num mers het sterkste. Hy won de 60-meter en het kogelstoten. Op het nummer hoogspringen werd hy tweede achter zyn clubgenoot P. Hagtingius. (Advertentie) IJMUIDEN, 25 mei Juist voor het uitvaren van de drijfnetvloot is tussen vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers-organisaties overeen stemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor de dryfnetvisserij. In dat de nieuwe loonregeling is bepaald, het zogenaamde graailoon, de be taling; voor het werk b.v. op de schu ren, ingaat vier weken voor het begin van de nieuwe teelt. Dit graailoon stond op 60.- per week, maar is nu ge bracht op 67.50 voor de opvarenden onder de rang van matroos, mits gehuwd of kostwinner. Voor een matroos is het 68.75 geworden, voor stuurlieden en tweede monteurs 70.-, voor monteur» 71.25 en voor de schipper 72.50. Het garantieloon, dat voor opVaren" den onder de rang van matroos 73.- per week bedroeg, is nu gebracht op 77.-. Afhankeiyk van de rang stijgt dit tot 118,50 per week voor de schip per. Zeer belangrijk is, dat in de c.a.o. het woord graailoon in de meeste ge vallen vervangen is door garantieloon' Dit betekent aanmerkelijk hogere uit keringen, dan wanneer het graailoon de basis van de berekening zou zyn geble ven. Tenslotte vernemen wy. dat in bo venstaande bedragen niet is begrepen de compensatie voor de huurverhoging' Deze komt daar dus nog bovenop. (Advertentie) •V.W.V.V i? ONZE GPECIALE PLQ66 ONVER- ONTDEK!, VLAANDEREN r BOEPJ. ATEN WE EENS in DE TEN, VOSPEC. ff/V HAL F UUR LATERm M-M-M EN HU PROBEERDE TOEN PRO DEZE DEUR TE EOR-J&EERDE HU CE(?EN, TOEN JE ^M'J OPEN TE HEM BTOORDE "Y BPl'JTEN SWAN FEATURES SYNDICATE ALLEEN DEZE KA6T Kf?EEö HU DIE AVOND OPEN. - HALLO - MAT IS DAT- Hê00£N 'JOUW NUVE& <ÓPEl)ROERE> C»'A NIPT OE7lEN<-Mt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2