FILMJOURNAAL Secretaris W.B.M. Bosman 2-) jaar in Zandvoort werkzaak Rector J. Mol veertig jaar priester Aóenda voor Haarlem en om Bloemendaalse beroepskunstenaars exposeren in Bloemenheuvel D Negental van TYBB nog onge slagen in softballcompetitie R A RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT Om het naakte leven Barak 1113 Films in Roxy Een meisje in duizend gevaren Reprises en prolongaties Hardwerkend bestuursambtenaar die altijd zichzelf gelijk bleef Morgen viering in „De Hartenkamp SLEUTEL WEG Niet te veel eef bewijzen aan het rapport-Ter Veef v? Bfe" 'Jli Kredieten aan Particulieren NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ ZATERDAG 28 MEI 1960 PAGINA J Rembrandt Luxor CENTRALE VERWARMING POW-R-MAT1C Oliebranders GROEN o. Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Cinema Palace WEEKENDSHIRTS ANEGANG 17 Waterstanden mm «si mmm Films Toneel Diversen I e,itoonstcllini|en „DE SLEUTELSPECIALIST" Haarlems Muziekinstituut Leerlin genui tvoerin g DRS. J. A. BAARTMANS VERLAAT KENNEMER LYCEUM n°9 De oorlog Derde overwinning van Onze Gezellen Gemeenschapshui' Raad van Heemstede Hm hoïi, *«*f ÏM Twee keer verkeert men bij het zien van de film „Om het naakte leven" aan boord van het Duitse schip de „Wilhelm Gustloff", vóór de oorlog tij dens een „Ausflug" van Kraft durch Freude" en tegen het einde van de oorlog, in januari 1945, als het intus sen als lazaret ingerichte schip met zesduizend vrouwen en kinderen, vluch telingen uit het Oosten, aan boord, uit de haven Gotenhafen zee kiest om de opvarenden naar het Westen, en naar men hoopt, in veiligheid te brengen. Het wordt een ramp vol ontzetting. Een Russische duikboot torpedeert het schip en bijna alle vrouwen en kinderen komen om. Een dramatische gebeurte nis van formaat, die Frank Wisbar met talent heeft verfilmd. Hij treft door enkele gevoelige beelden van sclvuldeloze kinderen op zoek naar hun moeder of hun pop in veiligheid bren gend. De ontreddering, de chaos, maar ook de berusting, dit alles is op mee slepende wijze verfilmd. Daarvóór heeft men het lot van Duitsland vooral weerspiegeld gezien aan dat van de vrouwen, van één vrouw in het bijzonder, die door een hel gaat. Met enige nadruk zegt een der uit Oost-Duitsland verdreven vrouwen dat ook zij schuldig zijn aan de oorlog. Zjj hadden zo sterk moeten zijn hem te voorkomen. Hoe moeilijk dit uiteraard in eerste aanleg lijkt, dit geeft toch wel blijk van schuldbesef, waar men dit keer eens niet met een schouderop halen kennis van neemt. Wisbar toont zich ook hier een be gaafd filmer. Hij geeft een reportage van het leed dat de vrouwen moeten doorstaan en al kan men zeker enige zwakheden in het scenario aanwijzen, dit is een reportage die hij niet zonder bezieling kan hebben gemaakt. In Rembrandt voor boven de veertien. In „Barak I 113", de film die deze week in Luxor draait, verplaatst de bezoeker in een krijgsgevangenkamp, waar een groep Italianen het einde van de oorlog afwacht. Om de straf en een ontvluchte gevangene af te kopen sluit de geestelijke van het kamp met de kampcommandant een weddenschap, om binnen twee uur een kerk te bou wen. Heel in het geheim werken alle barakbewoners aan de onderdelen van de kerb; waarbij de meest hachelijke situaties voorkomen. Het is vermoedelijk de bedoeling van de makers geweest een luchtig amuse mentsfilmpje in elkaar te zetten. De uitwerking daarvan mist echter de vaart en de juiste humor, die voor een dergelijk verhaal vereist zijn. Alle leef tijden. Advertentie BLOEMEND AAL TELEF 51855 Haarlem Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster- traat 100, tel. 51959: Apotheek Loomeyer en zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175: Hildebrand Apotheek, Kleine Houtweg 15, tel.. 10539: Bloemendaalse Apotheek, Blaa- mendaalseweg 85, tel. 57903. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathót, tel. 11990 Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: J. C. de Wilde. Frederikspark 6,tel. 18404. Dierenarts: J. Westerman, Hartenlust- laan 7, Bl'daal, tel. 51555. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141, Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhouf Apotheken: zie onder Haarlem Diktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 40404. Bloemendaa! Apotheken: zie onder Haanem. Doktersdienst: H. Immink, Bloemen- daalseweg 126. tel. 57753. Heemstede Apotheken: zie o-ider Haarlem. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raad huisplein 9. tel. 38103; K. Kout, J. de Wittlaan 23, tel. 38411. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van Óldenborgh, Bloemendaalseweg 223. tel. 56409. Zandvoort Apotheken: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: H. K. van Es, Kostver- lorenstraat 4, tel. 2058. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort. tel. 02560-8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560-8284. Kathedraal: 6.30. 7.30. 9 H. 11 en 12 uur St.-Antonius, N Groenmarkt: 6.30 7.30 8.30 H 10 11 en 12 uur. B Jozef Jansstraat: 6 45 8. 9.15 H. 11 er 18 jui (Avondmis) O L. Vr. Rozenkrans. Spaarne: 8 7.30 9, 10.30 H en 12 uur. St.-Jan, A'damstraat: 6.1o 7 8.15. 9.30 H. 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9. 10.30 H. en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P Kruger- straat: 7, 7.45. 9 H„ 10.45 en 12 uur H. Liduina Kfjksstraat weg 6 3U 7 30 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van ,e."?n -smarten, Rijks straatweg: 6.30 7.30, 8.45 H. 10.15. 11.30 en 18 uur lAvondmis) H.H. Petrus en t-aulus: 7. d.30. 10 H en 11.45 uur. BLOEMEND AAA,: Allerh. Drleëenheld: 7.30 9 H 10 45 en 12 uur H, Sacrament: 7 30 9 10 31 H en 12 uur AERDENHOUT: 7 30. 9 H en 11 uur. ZANDVOORT. 6.30 7.30, 9 H en 11 uui Hui- In de Duinen: 8.30 uur OVERVEEN. 7 8. 9 H. 10.30 er 11.30 uur HEEMSTEDE, (H. Bavo). 6.30. 7.30, 8.30 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE. (O. L. Vr Hemelvaart): 6.45. 7.45. 8.40 H„ 10, il en 12 1 r. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H BENNEBKOEK (H Jozef): 6.45 8 9.15 H en 11 uur VOGELENZANG (O. L. Vr. Hemelvaart): 7.30, 8.30 en 10 uur EL Liefhebbers van de echte Western kunnen vandaag en morgen weer hun hart ophalen in de film „Vuurgevecht in Dodge City". Rakelings schieten de kogels uit de revolvers over de hoof- der der helden en verbrijzelen alles wat zij op hun baan vinden. In cinemasco pe en in kleuren wordt het hele wilde westen de bezoeker nog eens voor ogen geschoteld. De leeftijdsgrens is veer tien jaar. „Opstand der sexen", de Nederlandse titel van de film die vanaf maandag in Roxy draait, is bijzonder misleidend. Er komt namelijk helemaal geen „Op stand der sexen" in voor. In de film, die oorspronkelijk „Riot in a juvenile prison" heet, gaat het uitsluitend om de jongens van een Amerikaanse tucht school, die in opstand komen tegen het traffe regiem, dat met behulp van knoet en celstraffen de jongelui tot ordente lijke burgers probeert op te voeden. Nadat er enkele jongens zijn dood ge schoten bij een ontsnappingspoging, wordt een psychiater-directeur aange steld, die het met een zacht lijntje pro beert. Hij komt op het lumineuze idee om een meisjesgevangenis leég te halen en de jongedames bij de jongens te zet ter.. Na wat strubbelingen lukt dit heel aardig, tot er een soort aanranding plaats vindt, waarna het oude regiem wordt hersteld. Dan raken de poppen pas goed aan het dansen. Maar de knap pe doctor lijmt de boel keurig aan el kaar en alles wordt koek en ei. Wat hypnose-verschijnselen en ge praat over psychologie moeten aan al dit gedoe nog een wetenschappelijk tin tje geven ook. Maar hoewel de film, die door personen boven 18 jaar mag worden gezien, wel spannende momen ten heeft, is het geheel toch te kinder lijk van opzet om „Opstand der sexen" als een serieus pleidooi voor co-detentie te mogen beschouwen. Het enige vreemde aan de nieuwe „gooi en smijt-film" van Eddie Con- stantine is de titel: „Een meisje in dui zend gevaren". O zeker, er doet een nfeisje mee, een heel mooie zelfs, maar de gevaren, die eist Eddie met een op merkelijke gulzigheid voor zichzelf op. Zo gauw het maar even gaat spannen, treedt het meisje haastig op de veilige achtergrond en laat ze het aan Eddie over om er met gevarieerd vuistwerk, veel schieten en rennen èen opwinden de boel van te maken. Ditmaal vormt een kistje, tot de dek sel toe gevuld met juwelen, de inzet van de strijd tussen Eddie en een heel stel schurken. Ofschoon het kistje ten slotte met een prachtige boog hfi Ham burg in de Elbe ploft, komt er toch een winnaar uit de kruitdampen te voorschijn. En u mag raden, wie dat dan wel isDit routinewerkje draait voor personen boven de 18 jaar in Ci nema Palace. Studio blijft zijn succes van de afge lopen weken draaien: de Duitse film- comedie „Wir Wunderkinder". A.l. In Minerva draait tot en met morgen avond Tiger Bay". 14 jaar. Morgen en woensdagmiddag vertoont men er „Sport staalt spieren", a.l. Whisky Galore is dinsdagavond en woensdag avond aan bod, a.l. Donderdagavond draait men „Kat op een heet zinken dak", 18 jaar. Advertentie) Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyl. Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige verpl. Prijs 5650. Hoofdagentschap (Advertentie) nieuwe kleureffecten in No-iron, o.a. „grof-lin- nen" effect, schaduw- ruiten en streepdessins 15.50 15.90 17.90 Trenco Terlenka en Polyester, het ideale shirt! 100% no-iron. Zeer solide. 24.75 19.75 Zondag 29 mei Hoog water: 5.58 u. en 18.20 u. Laag water: 1.40 u. en 13.57 u. nI ZANDVOORT28 mei Secretaris W. B. M. Bosman is woensdag 25 1a ambtenaar in Zandvoort. „Niet te geloven" zullen vele Zandvoorters z®- gen. Maar als zij in hun herinnering duiken, zullen ze moeten toegent dat de heer Bosman op 1 juni 1935 uit Hoofddorp in Zandvoort kwam L hoofdcommies-waarnemend secretaris. In die vijf en twintig jaar is <7 Zandvoorter geworden met de Zandvoorter§ en heeft hij zich in het of",. vissersdorp, dat nu een grote badplaats is geworden, een geheel eigen plat", verworven. Men hoeft er de lijst van bestuursfuncties, door de heer Bosrat bekleed, maar op na te slaan: semi-ambtelijke secretariaten van het Straat' schap, van Touring Zandvoort en het Wedstrijdenfonds van het CircU'1' bestuurslidmaatschappen van de Stichting Gemeenschapshuis, het Wit-Gt' Kruis, het kerkbestuur, de Woningbouwvereniging Eendracht maakt Mach en de Culturele Kring ,,'t Helm". En als men het van de kant van de heer Bosman bekijkt, verklaart M onomwonden nooit meer uit Zandvoort weg te willen. Zandvoort heeft ZÜ hart gestolen en ook zijn echtgenote en zijn acht kinderen zijn enthousitë „Toen ik eenmaal hier was heb ik nooit meer gesolliciteerd en als ik W. B. M. Bosman, gemeente-secretaris van Zandvoort. Advertentie De N.H.M. verstrekt kredieten aan particulieren in bedragen van f 500,- tot f 5.000,- tegen de normale bank-rente. Vervroegde aflossing is steeds toegestaan. Bij overlijden van de krediet nemer wordt de restant-schuld kwijtgescholden. Informeert in een vertrouwelijk onderhoud naar onze gunstige voorwaarden. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door het Hoofdkantoor te Amsterdam en door elk van onze andere 119 kantoren in Nederland. HEEMSTEDE, 29 mei Op zondag 29 mei zal het veertig jaar geleden zijn dat rector J. Mol, thans aan de be kende inrichting voor minder valide jongens „De Hartenkamp" op de grens van Heemstede en Bennebroek verbon den, in Haarlem priester werd gewijd. De jubilaris werd 6 oktober 1895 te Am sterdam geboren en na zijn priesterwij ding werd hij eerst kapelaan te Oegst- geest, Na een jaar werd hij overge plaatst naar het Begijnhof te Amster dam en hielp daar o.m. mede aan de voorbereiding voor het te houden Eucha ristische Congres. Vervolgens was hij een aantal jaren verbonden aan de St. Jozef gezellen, daarna was hij directeur van het mannelijk jeugdwerk. Van 1940 tot 1947 was hij pastoor te Westwoud en van 1947 tot 1956 pastoor te Uitgeest. Hier kreeg hij een ongeluk met een bromfiets en hoewel hij daarvan herstel de bleek het zich steeds uitbreidende parochiewerk te veel''van zijn krachten te vergen. Daarom werd hij na komst van de Broeders Penitenten op het bui tengoed „De Hartenkamp" als rector benoemd. Thans is hij niet alleen rector var deze inrichting, maar ook geeste lijk adviseur van de afdeling Benne broek van de Katholieke Arbeidersbewe ging en van de Katholieke Midden standsorganisatie in deze gemeente. Te vens is hij belast met de katholieke be jaardenzorg in deze omgeving en treedt verder op als bisschoppelijk inspecteur voor het katholiek onderwijs. Al deze werkzaamheden worden door de jubila ris met de grootste opgewektheid ver richt en het feit, dat hij zich zeer in acht moet nemen, is voor hem geen bezwaar altijd in het beste humeur te zijn en te helpen waar dit mogelijk is. Op deze feestdag zal in de prachtige kapel van „De Hartenkamp" door de jubiaris een plechtige Hoogmis worden opgedragen, met assistentie van zijn broer, pastoor C. Mol en kapelaan W. CINEMA PALACE: Een meisje in duizend gevaren, 18 jaar; 2 7 en 9.15 uur; zond 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Barak I - 113, a.l.; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 - 9.15 uur; do. cyclus: In de schaduw van de guillotine, 14 jaar. REMBRANDT: Om het naakte leven, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. zond.: Vuurgevecht in Dodge City, 14 jaar; ma. t.m. do.: Opstand der sexen, 18 jaar; 2.30. 7 en 9.15 uur; zo. 2 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Wir Wunderkinder, a.l. (7e week); 2.15, 7 en 9.15 uur; zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: Zat. en zond. 7 en 9.15 uur: Tiger Bay, 14 jaar; zo. en wo. 2.30 uur en zo. 2 en 4.15 uur: Sport staalt spieren, a.l.; di. en wo. 8.15 uur: Wisky Galore, a.l.; do. 8.15 uur: Kat op een heet zinken dak, 18 jaar. Zaterdag 28 mei Stadsschouwburg: 8 uur. Toneelgroep En semble in „Kent U de Melkweg?" Zondag 29 mei stadsschouwburg: 8 uur. Toneelgroep En semble in „Kent U de Melkweg?" Maandag 30 mei Stadsschouwburg; 8 uur, De Haagsche Comedie in „Jaloezie". Minervatheater: 8.15 uur. Toneelgezel schap Johan Kaart in „Hoerah, een jon gen". 9 uur Zaterdag 28 mei Natuurbad Velserend, Santpoort: Modeshow en vuurwerk. Zondag 29 mei Restaurant Brinkmann: 2 uur, Jaarver gadering Kath. Jongeren Middengroep. Maandag 30 mei Restaurant Brinkmann: Lezing door dr A. Saalborn over Frederik van Eeden (Voor leden Vereniging Haerlem). Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van "Nederland Geopend do. 10—12.30 en 13.30—17 uur Zo 10—17 uur Woonhuis Jac. van Louy, Kleine Houtweg Geopend van 10—12.30 en van 1.30—5 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m Hals' meesterwerken) Geopend van 1017 en zo 1317 uur) Van 9 april t/m 22 mei. Bijzondere avondopenstelling. 20.3022.30 uur reylers Museum: Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen. 31- toons Fokker-orgel Geopend tedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur Bisschoppelijk Museum: Uude religieuze kunst, scbilderiien, middeleeuwse beeld nouwwerken handschrilten en kunstnu verheid Geopend van 1(4—17 uur Zon en feestdagen 1316 uur lu 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van de tekeningen van Wim van de Kerke. (De gehele maand mei) Geopend dag ook zo. van 10—22 uur. Galerie Uittenhout, Kleine Houtstraat 41, Tentoonstelling werken van Frans Ver poorten (van 22 mei t.m. 6 juni). Dag geopend van 10.30—5 uur. Zondags van 25 uur. Museum „Het huis van Looy": Tentoon stelling over t leven van Frederik van Eeden" (27 mei t/m 26 juni). Geopend dag. van 1012.30 uur en van 13.3017 uur; zo. van 14—17 uur. Vishal: Archltectum-tentoonstelllng (de hoogste wolkenkrabber van Nederland). Geopend: dag. van 1.30—5.30 en zon. van 7.30—10 u. (t.m, 29 mei). Bloemenheuvel: Overveen: Tentoonstelling werken van Bloemendaelse Kunstenaars (Van 21 mei t.m. 6 juni). Dag van 105 uur; Zondags 25 uur. De Ark: Nieuw Heiligland. Tentoonstelling van beeldhouwwerk van Cor Kennedy en schilderstukken van Ton ter Linden (tot 4 juni). Geopend dagelijks van 9—17 u.). Appelman van de parochie O.L. Vr. Hemelvaart te Heemstede. Des middags is er van 13 uur tot 14.30 uur receptie, wederom in „De Hartenkamp". Waar de jubilaris vooral in Bennebroek zeer ge zien is, zal het aan belangstelling niet ontbreken. Advertentie LANGE VEERSTRAA1 l» TEL 11493 HAARLEM, 28 mei In de tuinzaal van het concertgebouw werd vrijdag avond de tweede in de reeks van negen leerlingen-uitvoeringen gegeven van het Haarlems Muziekinstituut (directeur Nico Hoogerwerf). Een tiental leerlin gen uit de pianoklasse van mej. W. Doornenbosch gaf over het algemeen blijk van gedegen muzikale opleiding, die zo belangrijk is bij het elementaire muziekonderwijs. Speciaal Vera Kocx en Liesbeth Spruit speelden alleraardig ste quatre-mains. Vervolgens lieten zich twee blokfluitleerlingen horen van de heer J. Wildschut, waarvan Joris Olde- welt opviel door zijn muzikaliteit. Tine ke Rol, leerlinge van B. v. Marken, speelde verdienstelijk een cello-roman ce, waarna o.a. Christa en Lize van Dijk hun pianoleraar M. Coenraad veel eer verschaften door hun gaaf piano spel. Alleraardigst was de Pastorale van Telemann, door Pieter Bersée (viool), Joris Oldewelt (blokfluit) en Ton Mas- saro (piano). Leerlingen van Ineke Bosch lieten ondanks zenuwen bij het op treden goed pianospel horen, vooral Jeanette Viskil en Genna en Valentijn Oldewelt speelden vlot. Twee vertelsels werden op charmante wijze door leer lingen van Lily Lepiet voorgedragen en aan de piano muzikaal gedemonstreerd. Zeer vlot en bijzonder aardig speelden Saskia Hoenderdos en Fia van Dalen, leerlingen uit de blokfluitklasse van Guus Spaan, een Menuet van Lully en Rigaudon van Fischer. Van de 2 piano leerlingen van mevr. v. Kooten-Bonset kwam Joan Rhodius iets vrijer voor de dag dan Lieke Fuhri Snethiage. Toch speelde Lieke zeker niet onverdienste lijk. Vier gitaristen uit de klasse van mevrouw M. Doornebosch deden hier na bescheiden, maar goed werk. Mar jolein van Schagen en Jan Stijger, ac cordeon - leerlingen van D. Vrugt, be sloten op .succesvolle wijze déze mu- ziekscbool-pity.oeriog. J.L. HAARLEM, 28 rqei Tussen woens dagavond en vrijdagmorgen is ingebro ken in een pakhuis van een limonade- fabriek aan de Burgwal. Twaalf grote en 72 kleine flesjes met vruchtenlimo nade worden vermist. De waarde van de goederen is ongeveer dertig gulden. e jaarlijkse tentoonstelling van schilders die in de gemeente Bloemendaal wonen, vertoont een wat rustiger beeld sinds de onder scheiding in beroepsmatige en amateu ristische werkzaamheid. Deze gelijkmatigheid wordt in de ten toonstelling van werken van beroeps kunstenaars, welke in Bloemenheuvel tot en met 6 juni plaats vindt, piede veroorzaakt door de verwantschap van de opvattingen der deelnemers en door het middelmatig peil van het geëxpo seerde. De expositie is een bezoek waard, maar vertoont weinig reliëf.Stil- leven, landschap en figuur, door twaalf schilders geobserveerd naar een tradi tionele visie; resultaat: een pittoresk naturalisme met nauwelijks enige cli max. Hiervan moeten worden uitgezon derd het echtpaar Draaisma-Haije dat een abstract mozaïek en een schaakspel in raffia heeft ingezon den, de pottenbakster mevr. Mourik, die in haar uitgebreide collectie voor al met de matte glazuren een opmer kelijk verfijnde nuancering weet te bereiken, en mevr. Meijer-de Heer voor wat betreft haar borduursel „Kruisdraging" dat niet onverdien stelijk is. Het schilderijtje „Nevel" van de be jaarde schilder Hage is een impulsief neergezet landschapje van eenzelfde allure als de kleine „Zeestudie" van Mendlik en het wat ouderwetse „Be gonia's" van Wilde. De jonge schilder H. Lit toont in een drietal fors geschil derde stillevens die een heldere inkijk op het onderwerp geven, zijn voort gang. Het stilleven „Verfpotten" van Hoog- wout dat ons onlangs opviel bij de K.Z.O.D.-expositie is ook hier te zien. De inzending van Van Duffeltn blijft ten achter bij het gemiddelde van zijn persoonlijke tentoonstelling, vorig jaar in dezelfde ruimte gehouden. Van Vel- sen heeft twee schilderijen die in zijn genre opmerkelijk zijn. S. de Heer schilderde de atmosfeer der seizoenen bij het meertje van Capsera. In de zijzaal trokken twee schilde ressen onze aandacht: mevr. Schipper met een voortreffelijk voorjaarsboeket, plastisch van peintuur en verfijnd van kleurmenging, en mevr. Roosdorp met een goed portret en vooral twee naak ten, waarbij dat in een interieur tot OVERVEEN, 28 mei Met ingang van het nieuwe schooljaar is tot leraar aan het Thorbecke Lyceum te 's-Gra- venhage benoemd drs. J. A. Baart- mans, tot dusver leraar aardrijkskunde en leider van de Onderbouw van het Kennemer Lyceum, waaraan hij sinds 1948 verbonden was. Zijn vertrek wordt in de kring van ouders van leerlingen zeer betreurd daar de wijze waarop de heer Baartmans zich van zijn moeilijke taak kweet veel waardering oogstte. tentoonstelling be- het beste van de hoort. In dezelfde zaal hangt ook een inte rieur van Wilde dat door zijn afmetin gen wel imponeert. Anton Pieck, tenslotte, doorbrak zijn genre met een tweetal tekeningen: „Stockholm" en Nösund", die om de zé reden en om Piecks feilloze teken techniek de aandacht trekken. L. T. eens opnieuw zou moeten beginnen, zou ik weer secretaris van Zandvoo' willen worden." Het aantrekkelijke van Zandvoort is, aldus de heer Bosm dat de plaats een betrekkelijk kleine gemeenschap vormt, waarvan het he' stuurlijk apparaat gemakkelijk te overzien valt en waar men elkaar ken bij naam en vooral bij toenaam. Maar tegelijkertijd is er zo'n intensief CO tact met binnen- en buitenlandse vreemdelingen, dat men eenvoudig kans niet heeft om enggeestig te worden. In Zandvoort is men ondaw soms naar buiten uitlekkende moeilijkheden verdraagzaam en voork0' mende ruzies zijn nooit persoonlijk. Als men dan nog als de heer Bosman, zulk een gemeente een prachtig huis met een heerlijke tuin heeft om een gezellig gezin in te wonen, dan kan het niet anders of men wordt et uitermate tevreden mens. man in die periode met twee bur?® meesters te maken: dr. Ziegler, burFj meester van Bloemendaal, die offici®? waarnam in Zandvoort, maar ook HJ? dr. Groenevelt, de bestuursraad eveneens de burgemeestersfunctie wa® nam. In die periode ook heeft de he®( Bosman veel belangrijk werk kunn®,, verzetten in het belang van de voedsf' voorziening van Zandvoort. De gescWlJ denis met de gecharterde aak, die 1 Friesland een grote hoeveelheid aa-. appelen ging halen, vormt daarbij romantisch hoofdstuk apart. Toen volgde de na-oorlogse period® het herstel van de gemeente. Voor materiële wederopbouw heeft ir. Frljj' hof de grondslag gelegd met zijn b® kende wederopbouwplan. Het hers't van Zandvoort als badplaats bracht V* geheel eigen-aardige problemen rN zich mee. Bestuurlijk hebben bur?® meester Van Alphen en secretaris Be man toen de stoot gegeven tot de stiF ting van het Strandschap Zandvo£>r waarin Zandvoort, Amsterdam en Ha? lem zotiden deelnemen. Het ontwerp uitgangspunt geworden voor de Wet de Gemeenschappelijke Regelingen, e in het na-oorlogse Nederland zoveel '1 ter-gemeentelijke contacten heeft mo? ltjk gemaakt. Het geheim om zichzelf als buiten staander in een openbare functie in Zandvoort te handhaven, is onder alle omstandigheden zichzelf blijven. De heer Bosman bezit dat geheim. Hy ver staat de kunst om onder alle omstan digheden zichzelf te zijn en iedereen op dezelfde wijze tegemoet te treden. Daar bij is hij een nuchter, zakelijk man, die er plezier in heeft met beide benen op de Zandvoortse grond te blijven staan. Hij vormt dan ook een voortreffelijke aanvulling van het mMr extraverte ka rakter van zijn burgemeester. De he ren Van Fenema en Bosman vormen voor Zandvoort een ideale combina tie. Zijn sleutelpositie in het Zandvoortse leven is hem bepaald niet komen aan waaien. Toen hij op 12-jarige leeftijd in Alkmaar waar hij in 1906 geboren werd de lagere school verliet, kon hij meteen aan de slag: jongste bediende bij „Ons Blad", het tegenwoordige Noord- hollands Dagblad. Trouwens, hij kwam overal steeds als jongste bediende. Bij de effectenafdeling van het Noordhol lands Landbouwcrediet de tegenwoor dige Amsterdamse Bank in Alkmaar, bij de Alkmaarse gemeentesecretarie en daarna bij de gemeentesecretarie in Haarlemmermeer. Intussen had de heer Bosman kans gezien om met goed gevolg de Handeslavondschool te door lopen en de diploma's gemeente-admi nistratie en -financiën te behalen en zelfs het zeldzaam voorkomende diplo ma B voor gemeente-administratie. In Haarlemmermeer behoorde het tot zijn taak de inkomstenbelasting in te vorde ren. Haarlemmermeer was een van de weinige gemeenten die in verband met de vele belasting-ontduikingen, zelf nog de inkomstenbelasting mocht innen. Op zijn fiets en soms met de politie auto trok hij de meer in om de be woners aan hun plicht te herinneren. In 1935 werd hij in Zandvoort be noemd, dat toen nog slechts 9000 inwo ners telde en waar ter secretarie slechts negen ambtenaren de gemeente-admini stratie bijhielden. Wederom kwam hij als jongste, maar met de rang van hoofd commies en als waarnemend gemeente secretaris. Hij notuleerde de raadsver gaderingen en zag zich als gevolg van een controverse tussen burgemeester en ■secretaris belast' met het belangrijkste werk van de secretaris. In 1940 werd hij door de raad tot secretaris benoemd. De oorlogsjaren met zijn gedeeltelij ke afbraak en evacuatie van Zandvoort waren voor de heer Bosman niet ge makkelijk. In 1942 moest burgemeester Van Alphen op last van de bezetter de gemeente verlaten, maar illegaal heeft de heer Bosman voortdurend contact met hem onderhouden. Uit deze samen werking is het contact met ir. Friedhof gegroeid en zijn de wederopbouwplan- nen voor Zandvoort ontstaan, zodat de deerlijk verminkte gemeente na de oor log onmiddellijk aan zijn herstel kon beginnen. Officieel had de heer Bos- HAARLEM, 28 mei TYBB prijkt met HHC en HCK fier aan de top van de softball eerste klasse. De Geel Zwarten boekten hun tweede zege. Nu was landskampioen de Pinguins het slachtoffer met 95. RCH behaalde de eerste winst. OVVO ging met een 51 nederlaag naar huis. DSS beging een fout, door haar ongeslagen positie te gen EDO 2 prijs te geven. Het werd 1110. Terrasvogels maakt er een ge woonte van met een punt verschil steeds te verliezen. DSS 2 won met 3—4. Onze Gezellen bleef ook in Badhoeve dorp ongeslagen. Lijnden 2 werd met 233 geklopt. TYBB, dat vorige week startte met een zege op Rooswijk, heeft deze pres tatie voortgezet. De eerste twee innings tegen landskampioen de Pinguins, werd terrein verkennen. Zonder dat er reëele kansen ontstonden, ging de slagbeurt voor Pinguins met 00 in. Twee schoonheidsfoutjes in het TYBB veld werk, plus een knappe honkslag van Graper kostte TYBB drie runs 03. Onmiddellijk sloeg TYBB hierna toe. Nu bleek duidelijk de zwakke zijde van Pinguins. Veldfouten. een vrije loop, plus een gave tik van Dini de Vries, bracht TYBB met een ruk voorbij Pinguins 43. Een twee-honkslag van Ria Samson, plus een tik goed voor een honk van Bep v. d. Bosch leverde weer een run op 53. In de vijfde TYBB-slagbeurt werd het 73, nadat het Pinguinsveldwerk weer grote tekor ten vertoonde, en Ina Heeremans de bal voor een honk plaatste. Wel werd het 74, maar op dezelfde wijze als in de vijfde inning, kon TYBB in de zesde slagbeurt opnieuw scoren P4. Gerda Metselaar sloeg toen een ongrijpbare bal in het veld. Met een verdiende 95 zege kwam het einde. Een drie-honkslag van Onnie van Deursen in de eerste inning met drie honken bezet, plus een zelfde tik van Wil Hof in de vijfde slagbeurt van RCH, hebben de Heemsteedse meisjes, de eerste zege bezorgd in de eerste klasse. OWO kwam niet verder dan een run. HHC is zonder veel moeite over Rooswijk heen gelopen, waarbij het 132 werd. HCK kwam met de hak ken over de sloot tegen het zwakke The Catchers in Amsterdam. Als Catchers HCK in de eerste inning niet vier runs door foutjes had toegestaan, dan hadden de Haarlemse meisjes, geen kans ge had de winst te grijpen. DSS heeft het tegen EDO 2 lelijk la ten liggen. Vrijwel de gehele wedstrijd heeft DSS voorgestaan. Zij begon met een grove 05 voorsprong in de eerste slagbeurt. Fraaie honkslagen van Horn, Hoogenboom en Zwaneveld waren hier debet aan. Wel verkleinde EDO steeds de achterstand, maar toen DSS voor het laatst in het slagperk was geweest, stonden zij met 106 voor. Nadat er reeds twee EDO meisjes uit waren ge maakt, blunderde het verre veld op sla gen van Hessen en Koster. Dit kostte, mede doordat werpster Smits drie vrije lopen had weggegeven, niet minder dan vjjf runs. EDO 2 won met 11—10, en beroofde DSS van een fraai ongeslagen record. Het ongeslagen record werd wel be houden door Onze Gezellen, dat naar Badhoevedorp trok. Lijnden 2 heeft niet veel kans gehad tegen de slaggrage ploeg uit Haarlem-Noord. De coach kon zich zelfs veroorloven drie speeltsters tegelijk te wisselen, en een andere werpster Eef de Graaf op de werpplaat te proberen. Dit bracht Onze Gezellen niet in moeilijkheden, omdat alle aan de verwachtingen voldeden. Frieda Broc ke gaf een staaltje stootslagwerk weg, waarop Lijnden het antwoord schuldig moest blijVen. Met 233 voor onze Ge zellen, werd de strijd na zes innings beëindigd. Uitslagen: Eerste klasse: HHC-Roos- wijk 13—2; The Catchers-HCK 3—6; RCH-OWO 5—1; TYBB-de Pinguins 9—5. Tweede klasse A: HCK-3-VVGA 411; THB-EDO 4—7; TYBB 2-DIO 5—12; de Pinguins 2-HHC 2 16—13. B: SC Haar lem-de Meteoor 43; de Pinguins 3- DCG 5—2; HCK 2-Schoten 4—5; EDO 2- DSS 11—10. Derde klasse Ac HCK 4-EDO 3 43; Shell-Bloemendaal uitgesteld; WGA 2- SC Haarlem 2 127. B: Terrasvogels- DSS 2 34; Rooswijk 2-RCH 2 Vierde klasse Ar Lijnden 2-Onze Ge zellen 323; Terrasvogels 2-de Meteoor 2 310: DIO 2-Bloen.iendaal 4 130. B: Onze Gezellen 3-RCff 3 1—14; HHC 3- TIW 8—5; OVVO 2-THB 2 20—3. C: Onze Gezellen 2-Schoten 2 3—13. En voor de Zandvoortse gems®! schap zelf heeft de heer Bosman belangrijke studie geleverd, die hij der de titel „Het Zandvoortsq v®ji, zorgingspeil" in 1953 tijdens een "X zondere raadsvergadering voor raad heeft verdedigd. Een van de crete resultaten van deze belangw®, kende arbeid is geweest de stichtF van het Zandvoortse Gemeenschap' huis. Men h'oeft er zich dus niet over te v®' bazen, dat Zandvoort van plan is heer Bosman een grootse hulde te reiden bij gelegenheid van zijn zilver? jubileum als ambtenaar in ZandvoO', Om drie uur dinsdagmiddag zal hij bk zijn gezin in de raadszaal worden geFj digd door de raad, B. en W. en de h0®. den van dienst en om vier uur volgt f'! een algemene receptie voor alle vr>® den en relaties. HEEMSTEDE, 28 mei Ook in f' gemeenteraad van Heemsteed, J gisteravond bijeenkwam, is het rap<tj over de gemeentelijke herindeling 'jf Noord-Holland het rapport va" commissie-Ter Veen ter sprake bracht. De burgemeester, mr. A. /I van Rappard deelde mede, dat W. al een brief naar Gedeputeerde ten van Noord-Holland hebben Jf' stuurd, waarin gezegd wordt, in Jf rapport onvoldoende rekening gehouden met de veranderde opvnjV gen over de gemeentelijke bestPV vorm. Daraaan voegde de burgeiPfjl ter toe, dat de gemeenten \yel l' dienen te zijn samen te werken bUj/ 111,11 Yj zou worden ingegaan, f op alle eventualiteiten^/ ■reid, ook al hebben u gens waren de meeste raadsleden J oordeel, dat te veel eer aan het Vj port zou worden bewezen, indien "(f® op te diep zou dient men op zijn voorbereid, uwa ai ueuuen - - puteerde Staten hun standpunt no? bepaald. Verder werd algemeen betreurd'^! de Volkskredietbank in Haarlem geliquideerd. Gisteravond nam o1 raad van Heemstede het beslui' v uit de gemeenschappelijke regel'." treden. Wethouder Van Wijk mede, dat in Haarlem op het oge[ef'l gewerkt wordt aan een nieuwe ling. Een bedrag van 7000 v0 ee!,l de raad voor de zwemvijvers. No? ih herhaalde de burgemeester eigenlijk niet langer meer kan worden op het nieuwe zw®1!, „De huidige vijvers zijn versleteb .jd hij. Met de Bank voor Nederiabjik Gemeenten ging de raad een Jbtf. van 335.000 aan. Op een des (PvdA) in de rondvraag deelde nf. eC', fende vraag van mevrouw lunuvidag ucciuc zitter mede, dat aan de hoofdo „jfj van de PTT gevraagd is om b® ving van het postagenttschap Ijl Zandvoortselaan. Een vermakelO cident deed zich voor, toen de Hopstaken (KVP) informeerde, Jj, om aan een loterij-organisatie gebruik van geluidwagens was. Toen de burgemeester had geantwoord, dat geluidwag®, veel mogelijk uit de gemeente geweerd, werd buiten op het plein een nogal krachtig verz" daan om het Roode-Kruiswerk nen. Daarop maakte de betoog af: „Alleen het Roode het gebruik van dergelijke wa?e j gestaan". Aan het begin van de ver? f heeft de burgemeester pieuze gewijd aan de nagedachtenis .e vroegere gemeentesecretaris, N. Vos. Hij zei, dat Heemstede [til ,A heer Vos veel had te danken, een groot man met een onvei» rfi werkkracht. De woorden, die leden staande aanhoorden, volgd door enige ogenblikken te. **1 CS; «uili: >"an, then- der fevc Wk: inter- fcedr O, 'n d. certjsï geve' ypn ^ees| 1 A1 &n- vae, s6 u Jecirf. >ar? de va de Bi... Co, Wii tra j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2