2i Mr. O. P. F. M. Cremers 12 M jaar burgemeester Haarlemmer met de Haarlemmers „Frederik van Eeden", boeiende expositie in Huis Van Looy Herdenking dr. A. I. M. Kat Cor Kennedy en Ton der Linden exposeren in „De Ark DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL ^c/1 j j mêmm.. Gisterenavond geopend door Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers MEUBELSHOK v. DUIVENBODEN TAXI 13000 Windt's VAUXHALL Veelbewogen leven van veelzijdig man ZATERDAG 28 MEI 1960 PAGINA 3 Uitermate dankbaar Onthulling grafmonu ment en herdenkings concert X» w w?,i.?L»ce„Hobb,r' - *»- WONINCINRICHTINC voor gordijnstoffen vloerbedekking Bromfietser aangereden op Vergierdeweg VICTOR - VEL0X CRESTA Heeremans-van Leuven H.V. officieel er van vormelingen bloemenkoni voorbeeld -ia oning HAARLEM, 28 mei Woens dag is mr. O. P. F. M. Cremers 1212 jaar ourgemeester van Haarlem. Vanuit de beslotenheid van de Zuidhollandse Griffie kwam hij in 1947 plotseling in het licht van de publiciteit als eerste burger van Haarlem. Het moet geen gemakkelijk moment geweest zjjn voor hem, die van nature zich graag op de achter grond houdt. Zijn komst in Haar lem werd beslist niet algemeen toegejuicht: een katholiek in een niet overwegend katholieke, gro te gemeente. Wanneer men zich thans in Haarlem algemeen op maakt om de heer Cremers ter gelegenheid van zijn ambtsjubi leum te huldigen, dan is dat een bewijs voor de wijze waarop de burgemeester zich tot burgerva der van Haarlem wist te maken en Haarlemmer werd met de Haarlemmers. Gebleven is zijn vriendelijke bescheidenheid die de openbaar heid beslist niet zoekt. Gebleven is ook zijn hartelijke openheid, als het om zaken van het hart gaat. Hij kan uitbundig feestvie ren, is joyeus in woord en hou ding bij openbare feestelijkheden, hij zoekt mogelijkheden om zijn studentikoze geest te uiten. Maar tegelijkertijd is hij zich de aard van zijn ambt bewust. In de raad waarvan hij ambtshalve voorzitter is, zal hij nimmer van enige voorkeur blijk geven, om dat hij geacht wordt boven de partijen te staan. Naar de smaak van sommigen, gaat hij daarin zelfs te ver; men zou hem graag zien ingrijpen wanneer een raads lid van het hem verleende woord wat al te uitvoerig gebruik maakt. Maar burgemeester Cre mers stelt zich op het standpunt, dat de raadsleden het volste recht hebben om zich te uiten op de wijze zoals zij dat zelf wen sen. Wij herinneren ons slechts één enkele maal, dat hij zijn ob jectiviteit terzijde stelde: dat was, toen na de Hongaarse op stand de gemeenteraad op het punt s'.ond een bedrag te vote ren als bijdrage in het hulpfonds. Toen een raadslid trachtte de re den van de nationale veront waardiging te bestrijden, greep de burgemeester in met een kort, maar uiterst geladen en fel-bewo- gen betoog. Maar stelde hij toen zijn objectiviteit terzijde? Men kan eerder zeggen dat hij haar in haar zuiverste gedaante be trachtte, want objectiviteit is iets anders dan indifferentisme. Als burgemeester van het cen trum van Kennemerland heeft hjj voortdurend gestreefd naar een sfeer van goede nabuurschap in deze omgeving. De laatste tijd is dit streven geconcretiseerd in een daadwerkelijk contact tussen de Colleges van B. en W. der sa menwerkende gemeenten. Het is typerend voor de heer Cre mers, dat hij dit eerste contact niet liet verlopen in een officiële vergadering, maar tijdens een sfeervolle ontvangst in het Frans Halsmuseum. Evenzeer is typerend voor hem, dat af en toe de ambtelijke taal der officiële stukken door broken wordt door een weldadi ge humor. Dat was vooral zo, wanneer het Hildebrandmonu- ment ter sprake kwam en de burgemeester zijn gevoel voor humor en betrekkelijkheid kon demonstreren. Desondanks zal hij nooit tornen aan de waardig heid van de democratische in stellingen. De raad is het hoofd van de gemeente. Als burge meester is hij .slechts" ambte naar, dienaar van de gemeen schap. Bij gelegenheid van zijn kope ren ambtsjubileum (dat, zoals wij reeds hebben bericht, woens dag zal worden gevierd met een om 4 uur beginnende receptie in de Gravenzaal van het stadhuis) geven wij hiernaast een illustra tieve toelichting van de veelzij digheid van "de burgemeester. homo ludens u schutter broodheer HAARLEM, 28 mei Mr. O.P.F.M. Cremers, burgemeester van Haarlem, heeft gisteravond in het museum Het Huis van Looy", Kleine Houtweg 103, een tentoonstelling geopend, gewijd aan de prozaïst, dichter en sociaal hervormer Frederik van Eeden, die honderd jaar geleden 3 april 1860 te Haarlem werd geboren. Naar aanleiding van dit eeuwgetijde, publiceer den wij zaterdag 2 april een artikel van dr. J.J. Hoff, waarin in het bijzonder de relaties van de Van Eedens met Haarlem belicht werden. De expositie in „Het Huis van Looy" is een bijzonder boeiende illustratie gewor den van leven en'werk van Frederik van Eeden, die 16 juni 1932 te Bussum overleed. Wij kunnen een bezoek aan de expositie, die in Amsterdam maar liefst 1800 belangstellenden trok, van harte aanbevelen. Tot op heden hebben wij nog geen soortgelijke tentoonstelling gezien, die so overzichtelijk en fascinerend een beeld weet te geven van één persoon. Wie een interessante literatuur-les wil volgen en ivij denken speciaal aan de scholieren moet niet verzuimen de tentoonstelling te gaan zien. Nu Is Frederik van Eeden een veel zijdig man geweest met een veelbewo gen leven. Hij was bovendien een be langrijk man, die in menig opzicht ver uitstak boven zijn literaire bondgenoten, de Tachtigers. Van Eeden had trouwens door zijn sociale activiteiten veel con tacten met het ,,volk", waardoor de expositie de bezoeker gemakkelijker aanspreekt en niet overspoeld is ge worden met literaire curiositeiten. Daar zijn natuurlijk de alledaagse, burgerlijke voorwerpen, die interes sant zijn om te zien: de geboorte-acte, zijn H.B.S.-agenda, zijn huwelijksaan kondiging, de paplepel, waarmede hij als kleuter heeft gegeten, zijn pijp en zijn rozenkrans. Allemaal aardig om te zien, maar meer niet. Boeiender en le vendiger zijn de talrijke vergrote foto's die heel het leven van Van Eeden in beeld brengen, de vele brieven, door of aan hem geschreven, de spotprenten, de selectie van zijn uitgaven en bij iedereen bekende gedichten, die in groot lettertype op de wanden zijn aan gebracht. Iedere bezoeker zal er pun ten van herkenning vinden en wande lend langs de vitrines van de grote Van Eeden (weer) leren kennen, de man dus, die de eerste inspirator is geweest van de Nieuwe Gids, de socia le profeet, die al zijn idealen in „Wal den" geconcretiseerd dacht te hebben, de voor vrouwen kennelijk boeiende ver schijning, de denker en de reeds vroeg vermoeide zoeker, die in 1922 zich liet opnemen in de Katholieke Kerk. Wat dat laatste betreft is bijvoorbeeld de aan tekening van Van Eeden van 18 februari 1922 interessant, die hij maakte in de St. Paulus-Abdij te Oosterhout: „Aan stonds word ik gedoopt en krijg ik de H. Communie. Geheel rustig ben ik niet. Ik zie er weinig tegen op. Van Ginniken, Piet van der Meer en Brou wer zijn hier nu ook". (Van Ginniken is hier de bekende taalkundige Jezuiet, Pie van der Meer is de Benedictijner mon nik geworden bekeerling Pieter van der Meer de Walcheren. Red.). Burgemeester Cremers opende de ten toonstelling, welke mogelijk was gewor den dank zij het gemeentebestuur van Haarlem, en de besturen van de Kring „Vrienden van het Huis Van Looy", de vereniging „Haerlem" en de sociëteit „Teisterbant", en welke is georgani seerd door het „Frederik van Eeden Genootschap", met een kort woord, waarin hij de aanwezigen in een be haalde romantische mei-stemming bracht. Hij schetste de stille stad Haarlem van honderd jaar geleden en maakte in gedachten een wandeling door het Haarlem van heden. Daarbij ont moette hij punten, die herinneringen op riepen aan befaamde schrijvers: Bil- derdijk, Kar van Mander, Lodewijk van Deijssel, Beets, Jacobus van Looy, Langendjjk, een overigens onwillekeu rige selectie, waarin Van Schendel een vooraanstaande plaats had kunnen inne men. De wandeling eindigde aan de Kleine Houtweg, waar ooit het geboor tehuis van Frederik van Eeden gestaan heeft. Hjj werd uiteraard in het bijzon der herdacht, „voor wiens leven velen uitermate dankbaar zijn". De burgemeester herinnerde er aan, hoe de herinnering aan Van Eeden in Haarlem zichtbaar zal blijven, wan neer het beeldje van de Kleine Johan nes, vervaardigd door Mari Andries- sen, zijn plaats in het Frederikspark heeft gekregen. Tot slot sprak dr. J. 3. Hof, die in het bijzonder de naaste nog levende fa milieleden van Frederik van Eeden wel kom heette. Met name de heren Hans van Eeden, een zoon uit het eerste hu welijk, Hugo van Eeden, een zoon uit het tweede huwelijk, en Peter van Ee den, een kleinzoon, die met dr. P. 3. Meertens de expositie heeft samenge steld naar het ontwerp van Wim Wan del. De expositie is tot 27 juni te be zichtigen. (Advertentie) WIE REKENT bezoekt vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat Expositie van nagenoeg alle be kende merken, o.a.: Formule - Artifort - Propos - Royal - Pas toe en C 20 fabrikaten. De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20". Van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Telefoon 13608 - 17165 - 34200 tïAARLEM, 27 mei Vrijdag 3 juni De tentoonstelling bij De Ark die tot 4 juni duurt heeft voor ons iets oneven wichtigs. Het is namelijk vreemd als men tegenover typisch amateuristische ele menten in hetzelfde werk ook door kneed vakmanschap, in 't bijzonder in technische zin, aantreft en dit dan nog bij beide exposanten, met name Cor Kennedy, beeldhouwer en Ton der Lin den. schilder en graficus. Hun werk doet denken aan de haast uitgestorven „arti- Advertentie °P het kerkhof van Overveen de ont- /j *«1 filing plaats hebben van een door rans Balendong vervaardigd grafmonu- v°or wijlen dr. A. I. M. Kat, 'even directeur van de Koorschool •j, r kathedrale basiliek van Haarlerp. lAi?ren zal 'n de Overveense parochie- ij^1" 10.30 uur een plechtige Mis ter ,n van de overledenen worden op- «edragen. in'de avond van diez®lfde dag wordt certgehn Zaal van 'let Haarlemse con- geven een herdenkingsconcert ge- Van ce wu Koorschool en het kool mees Borne,„ raal onder leiding van ?an een aaWtafser en met medewerking hollands Phin, str'jkers van het Noord- Albert £;lrmonisch Orkest. Jen Prof a Trk zal het orgel bespe- ^aesberLfc' tJ' A' M- F- Smits van uitsnrei- zal een herdenkingsre- ueclameren6"v n Albert van Dalsum zal «aar 7nwt?' baatten zijn er verkrijg- 6 zaal aan de Koorschool als aan fan* nking staat onder auspiciën de uit Theroen.ungscomité, bestaan- BouchpHt here" M- M- Bo°". H.J.M. mr ntteA Pastoor J. J. Brouwers, Yan Dal*,,™ „M'„Cl;en?,er?t A'hert van r>aie,,vL nemers, Ainert Coiïi £;sïm: m«r- F- J- C. M. Op de ^iaesberehe r A' M' F' Smits van ^n Strail f" mgr' H' J' J- M- (Advertentie) Grote sortering EETHOEKEN Haarlem - Wagenweg 146 - Tel. 14951 Bennebroek - Rijksstraatweg 8-10 Telefoon 6316 HAARLEM, 27 mei Een 17-jarige leerling-bankwerker uit Haarlem is woensdagavond omstreeks elf uur op de Vergierderweg met zijn bromfiets aan de achterzijde aangereden door een personenauto. De jongeman zwenkte plotseling zonder daarbij op het ver keer te letten naar links. De personen auto heeft nog getracht door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen. De bankwerker liep een hersenschud ding, een gebroken been en een wond aan het achterhoofd op. Zijn duopassa gier, een 16-jarig meisje, kreeg een hersenschudding. Beiden zijn ter ver pleging door de GGGD naar de Maria- stichting rvergebracht. KWARTAALOVERZICHT Op 1 april van dit jaar telde Heemstede 25.778 inwoners. Op die dag woonden er in Heemstede 1360 meer vrouwen dan mannen. Het aantal ingeschreven woningzoekenden bedroeg 479, dat is drie meer dan aan het begin van het jaar. In totaal kwamen er achtentwin tig woningen gereed. Wie morgen toch van plan is er even uit te trekken, doet er goed aan de richting Heemstede tê kiezen. Nabij Groe- nendaal treft hij een groot tenten kamp, waar zo'n honderd verken ners hun bivak hebben opgeslagen. Met dit kamp willen verkenners en welpen het dertig-jarig jubileum vieren, dat samenvalt met het gou den jubileum van de padvinderij in Nederland. Zij hebben er gelijk in, dat zij de zaak groots aanpakken en zij hebben recht op belangstelling. Onwillekeurig gaan de gedachten terug naar de dagen, dat de eerste verkenners zich vertoonden in het Haarlemse district. Een vreemd ge zicht in het katholieke kamo, waar men zich tot dan toe nogal gere serveerd had gr.l,o n»; tegenover dat padvindersgedoe. De ouderen von den het maar niets, dat een hop man „of hoe die ook mag he ten" met blote knieën in de kerk kwam, en menig pastoor zijn de ha ren te berge gerezen, tot ze door een volijverige kapelaan-aalmoeze nier weer glad werden gekamd. De jongens en mannen van het eerste uur zijn met recht voortrek kers geweest, die de spot van ve len ten spijt van doorzetten wisten. Zij zullen er geen spijt van hebben gehad. Met hun „wiebelhoeden" en groene petjes vormden zij in het begin nog een kleine groep. Voor de buitenstaander had dat de sfeer van een geheim genootschap, met een eigen code en eigen wetten. Wie heette er nu akela of bagheera? Maar terwijl de mensen zich ble ven verbazen, zaten ergens in een klein lokaal enthousiaste jongens rond een gesuggereerd kampvuur en zij luisterden met open mond naar de belevenissen van Mogli in de jungle. Zij speelden hun spel en groeiden naar de verkennerij, waar zij groter en volwassener probeer den het goede spoor te vinden. Menig man denkt nu nog met een zeker heimwee terug aan die jaren, die zijn vorming mede hebben be paald. Hij zal zijn albums te voor schijn halen en iedere foto zal een speciale herinnering zijn: aan een geslaagd kamp, aan een hachelbk avontuur of aan een St. Jorisfeest. En hij zal weer plezier hebben om het enorme jamboree-kamp, dat nu al weer ruim twintig jaar geleden in Vogelenzang werd gehouden, Toen was de wereld bijeen op het mooiste stukje Holland. Morgen zal het niet zo groot zijn als in 1937. Er zullen alleen Holland se jongens zijn. Maar u moet er 's middags binnenlopen. Misschien ontdekt u dan, dat een zogenaamd „ouderwets" geworden jeugdbewe ging modern kan blijven. Niet in een sociëteit, maar als een socië teit. De sociëteit van het Goede Spoor. Haarlem heeft morgen een heel drukke roomse dag. De ka tholieke jongeren uit de Mid dengroepen komen vergaderen en tenslotte krijgt de devotie weer haar volle kansen. Wanneer in het heel vroege ochtenduur de binnenstad nog ligt te sluimeren, zullen honder den Haarlemmers zwijgerïd met de mond, maar niet in het hart de stra ten en straatjes doortrekken. Een stille tocht ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. Een indruk wekkend evenement, dat ieder jaar weer meer belangstellenden trekt. En 's avonds zal de bisschop weer present zijn. 's Morgens ponti ficeert hij in Amsterdam, 's avonds wil hij de omgang in de dekenale kerk meemaken. Morgen dus voor iedereen een druk ke dag. Een ouder wetse zondag. Laat het een zon-dag zijn. irgen cius voor sans" die het tekenen of het modelleren leerden als een handwerk. Persoonlijkheid en creativiteit waren daarbij secundair en waren zelfs een hinderpaal als de artisan in een louter uitvoerende functie zijn werk deed. Het kunstambacht dreef een ieven lang op het aangeleerde, was meer kunnen dan beleven. De wit marmeren Fharao-kop, de portretten in steen en de in teax- nout gestoken, gepolijste vrouwenfiguur doen ons in hun samengaan van vak technisch raffinement en gebrekkige uitdrukkingskracht daaraan denken. De vrij gecomponeerde figuurtjes en orna menten zijn tamelijk onmachtig. Zo zijn ook de texemngen van landschappen aoor Ton der randen houterig en de aquarellen vast. Een „winter in Thys- se's Hof" is op enige afstand gezmn heel gevoelig en curieus van opmerk zaamheid, van nabij echter niet opge lost in materiaal en oeefdende construc tie. De aquarellen van bloemen daar entegen zijn meer „bereikt"; het bloern- stiileven met vruchten (13) steekt ver boven alles uit. In een anoere aquarel waar de bloemen een prettige indruk maken zjjn de spiegelbeelden in een ko peren bak even tastbaar als de appels die er voor liggen. De kracht van Ton der Linden blijkt te liggen in de decoratieve oehandenng van oiad- en bloemmotieven. De serie ingekleurde lino's, die hij op dit thema maakte is als geheel fraai van compo sitie, gevoeng van kleur en gaaf van uitbeelding. Dit werk doet denken aan dat van oe zeer gevoelige vak-litno- graaf, zoals ook de pentekening van een wilgenroosje, als het ware aoorge- lithograieerd tot een botanisch portret. In deze beperking van onderwerp en techniek bereikt het werk een respecta bele hoogte waartoe de natuurstudies als een noodzakelijk middel beschouwd kunnen worden. Door de hele tentoonstelling van beide exposanten heen is er een sfeer van piëteit, geduldige en liefdevolle arbeid en aandacht die sympathiek stemt. L.T. (Advertentie) vanaf 7.450. AUTOMOBIELBEDRIJF OFF. DEALER GENERAL MOTORS Nw Gracht 78. tel. 17588, Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3