Voor het zevenendertigste Eucharistische Wereldcongres Grondige organisatie laat niets aan toeval over a m D zitten artifort m MICHELIN Het gaat weer goe d ZATERDAG-PUZZLE Werk weggehaald van expositie Koningin op de „Floriade" Bioscoop sluit te Borculo W£ i Jonge beeldhouwers ontstemd over juryrapport Surinaamse premier vertrokken ZATERDAG 28 MEI 1960 PAGINA 7 V l' i j Ui !0als met gestabiliseerd loopvlak mmm m VOLMAAKTE VEILIGHEID VEEL MEER KILOMETERS BUITENGEWOON SOEPEL Michelin banden hebben hun "sporen" verdiend! Jeugdprijs Jacob Maris GEBRUIK GORDIJNSPIRAAL s e c c MÜNCHEN vreest, dat het geen miljoen pelgrims zal halen de maquette van de Theresiënwiese met in het midden het altaar en daar omheen in scherpe kwadraten de vakken voor zit- en staanplaatsen. Rechts het altaar, dat inmiddels al goe ddeels is opgebouwd. bouwd. Men rekent n.l. op ongeveer 35.00.0 personenauto's en 3500 bussen. Iedere automobilist en ook iedere voetganger behoort in het bezit te zijn van een gekleurde kaart. Langs alle wegen vindt hij dan wegwijzers, die uitsluitend op dit kleurensysteem zijn georiënteerd. Volgt hij de goede kleur, dan komt hij vanzelf op het goede parkeerterrein, op de goede verzamelplaats en tenslotte via ge heel in zijn kleur geschilderde paden in het goede vak op de Theresien- wiese. Niets is daarbij vergeten. Er is een .speciale 70 m lange brug voor pers, radio en televisie met afzonderlijkke glazen ruimten. Ék zijn vijf grote sacris tie- en tien E.RB.O.-tenten. Münchens Hauptbahnhof krijgt voor deze gelegen heid een nieuwe ontvangsthal. De auto baan vanuit Neurenberg wordt met grote, prachtige bruggen tot in de stad doorgetrokken. Ballonnen en zeppelins zijn bij de verkeersregeling ingescha keld. Er komt een extra noodzieken huis met 400 bedden. Blinden hebben ciboriekorven gemaakt voor bijna 600.000 hosties. In de binnenstad wor den waar nodig extra restauratie-ten- ten opgericht. Op alle parkeerplaatsen en bp alle autobusstations worden nood- cafetaria's gemaakt en voor jeugdige pelgrims worden vijf grote tenten voor gezamenlpk honderdduizend personen gebouwd waar tegen zeer lage prijzen een éenheidsmaaltijd genuttigd kan worden. Zo kan men nog enige tijd doorgaan. Münehen heeft niets vergeten. De „sta- tio orbis" wordt omkranst door tien tallen echte congressen. Daarbij zullen op het stuk van simultaanvertalingen stunts worden gepresteerd, die tot dus ver ongehoord schenen. Men kan reeds nu grammofoonplaten, penningen, boe ken, partituren en de hemel weet wat nog meer bestellen, want men heeft er een eer in gesteld ook en vooral op cultureel terrein zijn beste beentje voor te zetten. /j ATünchen wordt ongerust. Tijdens een lunch met enkele journalisten zei J.fË wijbisschop mgr. dr. J. Neuhausler vorige week: „Ik verzoek U dringend de katholieken in uw landen op te wekken zich voor Eucharistische wereldcongres aan te melden. Wij verwachten meer dan miljoen deelnemers, maar tot dusver blijven de aanmeldingen ver beneden e ramingen. Dat betekent dat wij het gevaar lopen, dat in augustus grote aJ>ntallen onaangekondigde bezoekers zonder kaarten en zonder onderdak zo zorgvuldig voorbereide plechtigheden verstoren". ••Vooral U". zei hij en hij wendde zich rechtstreeks tot mij, „doe toch uw est, dat de Hollanders zich tijdig melden. U hebt uw eigen nationaal secre- jh'iaat (Heijendaalseweg 300, Nijmegen) en toch zijn er uit uw land nog eslist te weinig aanmeldingen binnengekomen. Doe daar aan wat U kunt. ^'ant als hier straks duizenden particulieren met auto's, bussen, vlieg- 'u'gen of treinen arriveren, die niet in het bezit zijn van de benodigde be- 'ckeiden ontstaat een chaos. Dat moeten wij tot iedere prijs vermijden *.Peze waarschuwing is serieus. De -„Tjcheners vrezen, dat of het totaal tis-bÏÏ bezoekers men kan de plech- ram n immers ook thuis volgen bu va u ei1 televisie sterk zal tegen- •mlen of dat op het laatste ogenblik grote groepen ongeorganiseerde pel grims de opzet zullen bemoeilijken. Tegen beide mogelijkheden komt men in het geweer. „Wij begrijpen", zo zegt men, „dat de naam Eucharis tisch wereldcongres misschien afstoot of in elk geval aanleiding tot misver standen kan geven." Hij stamt uit de vorige eeuw en Maria Martha Ta- misier, van wie het idee afkomstig is, had toen ook beslist demonstra tieve bedoelingen. De eerste'congres sen (Parijs 1888!) waren duidelijk tégen iets gericht en het hoogtepunt bestond dan ook uit grote, met veel Pracht en praal omgeven processies. Nu, in 1960, is dat anders. Men t*$st op de zinspreuk „Pro mundi vita" (Voor het leven der wereld- £?h. 6,51) en men prijst zich geluk kig .omdat juist Münehen werd uit gekozen, van waaruit in de' dertiger Jaren zo veel ellende in de wereld verbreid is, om gestalte te geven aan Eucharistieviering in deze zin. Men spreekt dan ook bij voorkeur nl®t van congres, maar van de pStatio orbis", het samentreffen van katholieken uit de gehele wereld, die 'n de eenheid van geloof en genade ®n in het volle bewustzijn voor de no- ~eh van deze tijd, het Licht vieren, ?at de weg wijst die de mensheid moet gaan .Daarom in Münehen geen sïote pralerige processies. De vie- Inu van de Liturgie staat alle dagen het middelpunt van de belangstel ling en de diepe zin van het „Pro mundi vita" wordt nog eens onder streept door de plechtigheden op 4, 5, 6 en 7 augustus, die geheel zijn ontworpen naar het voorbeeld van de Goede Week en Pasen. Donderdag 4 augustus is de dag van het priesterschap en de liefde, 's Mor gens worden in vele kerken priesters gewijd en 's avonds verenigen allen zich op de enorme Theresienwiese, waar de voetwassing zal plaatsvin den en waar de pasgewijde priesters hun eerste zegen geven. Vrijdag 5 augustus is de dag van het kruis. In Dachau wordt dan een nieuwe kamp kapel ingewijd, de kapel van „De doodsangst van Christus", 's Avonds komt men opnieuw op de Theresien wiese tezamen voor de kruisviering. Zaterdag, de derde dag, is dan de dag van het licht, de verlossing en de zen ding van de leken, 's Akonds wordt de H. Mis gevierd volgens de Byzantijnse ritus en zondags worden alle themata van de laatste dagen tezamengebracht tijdens de pontificale H. Mis door Gus tavo kardinaal Testa, de kardinaal-le gaat. „Met zorg," zo zegt men, wordt er op toegezien dat alle plechtigheden zich richten op het wezenlijke. Als heel de katholieke wereld zich in Münehen verenigt, verenigt zij zich in stilte. Ze viert haar eenheid in de „statio orbis". Maar wil dit woord werkelijk waar zijn, wil men werkelijk kunnen zeggen, dat de ganse katholieke wereld één is in het offer „Pro mundi vita", dan moet men niet uit massa-angst of zelfge noegzaamheid thuis blijven. „De we- Dit is het basisontwe) p van de Mün- chener kunstenaar Max Fallen voor een serie speciale zegels, die door de „Bun- despost" ter gelegenheid van het Eucha ristische congres 1960 zal worden uit gegeven. Ook zal tijdens dit congres een internationale postzegeltentoonstelling worden gehouden onder de titel: „Brief- marken kiinden Christus". reld", zo zegt mgr. Neuhausler, hoort in augustus in Münehen." e tweede angst van de Münche- ners dat onverwachte pelgrims de orde zullen verstoren lijkt mij, eerlijk gezegd, nogal overdreven. Wie van dichtbij ziet hoe „deutsch gründlich" de hele organisatie wordt opgezet, vraagt zich af hoe dat in 's hemelsnaam zou moeten. Er wordt eenvoudig niets aan het toeval overge laten en ik geiooi zelfs, dat daaraan ook de vrees, dat er te weinig pel grims zullen komen te wijten is. De opzet was n.l., dat alle deelnemers zich voor 15 april zouden hebben gemeld, met volledige betaling. Dat is zeker voor de Oostenrijkers, de Belgen, de Fransen en de Nederlanders, die zo dichtbij zitten, wat al te veel gevraagd. Bovendien begint ook ih Duitsland eerst in de laatste maanden de propaganda op toeren te komen. Het zal dus met de belangstelling wel meevallen. Heel de wereld weet trouwens, dat een groot internationaal treffen, door Duitsers georganiseerd, geen chaos wordt. Ook Münehen zal daarop geen uitzondering maken. 'Reeds meer dan een jaar lang is een groot apparaat bezig met het treffen van alle mogelijke voorbereidingen. De Theresienwiese, waar elke herfst het onstuimige oktoberfeest gevierd wordt, is nu één grote bouwplaats. De houten opbouw van het enorme altaar, dat vanuit alle hoeken duide lijk zichtbaar is, is al bijna klaar. Daarom heen komen 173 vierkante blokken zitplaatsen, in capaciteit va riërend van 2500 tot 4.000 personen. Dan nog eens 104 blokken staanplaat sen met een gezamenlijke capaciteit van 600.000 personen. Tussen al deze blokken zeer brede paden, die leiden naar tweeëntwintig verzamelplaatsen, verspreid in de stad. Op die verza melplaatsen is de gehele verkeersor- ganisatie in en rond Münehen opge- Men moet voor dit alles bewonde ring hebben. Münehen mag dan met Berlijn en Hamburg tot de miljoenensteden van Duitsland behoren, dit congres moet toch voor de katho lieke gemeenschap, die officieel 800.000 man sterk is, een zware opdracht zijn. L*\ f\ r>< iAViMt/4' V Nadat een besloten prijsvraag onder vijf kunstenaars voor het ontwerpen van het congres „Pro mundi vita", was mislukt, heeft prof. Josef Fassban- der uit Keulen dit definitieve affiche gemaakt. Het draagt als opschrift de kernspreuk van het congres: „Pro mundi vita" („Voor het leven der wereld"). De voorstelling betreft het laatste Avond maal. <L epenrf»166' uun ue «mi8cne vormgeving op oepaatae uren *iiornrCm„eV' kleurrijke poppen van het klokkenspel bewonderd worden. Op ae beide torent va» de beroemde Mariakeik vit de dertiende eeuw. '-2°~s vreemdeling het kent. Het plein en het prachtige raadhuis, la ^eWeopr,ri-ef r ,n.°9 dan de architectonische vormgeving op bepaalde uren Wagemans te Van Tuinen NV fabrlkante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Men moet zich n.l. over het kerkelijk leven geen illusies maken. „Münehen", zo schreef prelaat Karl Abenthum, gaat zaterdagsavonds uit omdat het zondags kan uitslapen." In de kerk komt men niet. Gemiddeld komt per huwelijk nog niet één kind voor en dat de stad niet uitsterft, komt vooral om dat ze op het „Beierse platteland" werkt als een magneet. En om mgr. Lorenz Freibergen te citeren: „In deze stroom vindt men rijkelijk veel geluk zoekers, avonturiers, zwervers, lichte kooien, dieven en gangsters. Het mil joenendorp Münehen is een stad voor het Europese amusement, het frisse maar ook het onfrisse vermaak gewor den." Deze stad door de oorlog ver morzeld en uiteengereten maakt zich nu op om een week lang het Eucharistisch centrum van de we reld te zijn. Men mag haar daarbij steunen en helpen zoveel men ver mag. Laat de Nederlandse pelgrims komen! Een grote teleurstelling moet men toch al verwerken. Men fluistert haar nog: „De Paus komt niet. Hij heeft een legaat benoemd." ALBERT WELLING (Advertentie) ;:;:5 P De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te's-Hertogenbosch DEN HAAG, 28 mei Vijf van de negen beeldhouwers, die hebben meege- dongen naar de jeugdprijs van de Ja cob Maris Stichting, hebben gisteren hun werken weggehaald van de ten toonstelling, die is ingericht in het Haags Gemeentemuseum. Omstreeks drie uur in de middag verscheen het groepje, vergezeld van enige fotogra fen, zogenaamd om een foto te maken van de expositie. De beeldhouwers B. Nieuwenhuis, Jef van Leeuwen, Mieke Nass, André Bartels en Rien Maat had den echter andere bedoelingen: zij na men hun stukken mee. De leiding van het museum heeft de kunstenaars maar laten begaan. Als men de werken ge woon had teruggevraagd, waren ze na tuurlijk wel teruggegeven; het gaat hier tenslotte om persoonlijke eigendommen, aldus de administrateur van het mu seum, de heer P. A. Fréquin. De beeldhouwers van hun kant ver klaren, dat zö hebben willen proteste ren tegen de motivering van de jury, die over de toekenning van de Jacob Maris jeugdprjjzen geadviseerd heeft. Er zijn wel beeldhouwwerken geëxpo seerd, doch de jeugdprijs voor beeld houwkunst is dit jaar niet toegekend omdat, aldus het juryrapport, „in geen der inzendingen de gewenste beloften werden gezien." De beeldhouwers willen hun werk nu exposeren op het adres Noordeinde 114 te Den Haag. ROTTERDAM, 28' mei Terwijl gistermiddag omstreeks drie uur een viertal leden van de recherche voor de hoofdingang van de „Floriade" stond te wachten, kennelijk „in afwachting van iemand" en aan een A.N.P.-ver- slaggever, die hen toevallig opmerkte en iets vermoedde, niet wilde vertel len of er iets stond te gebeuren dat de moeite van het vermelden waard was, stapte koningin Juliana in gezelschap van jonkvrouwe Roëll op enige kilome ters afstand aan de Maaszjjde schier onopgemerkt het tentoonstellingster rein binnen voor een onverwacht infor meel bezoek. Op weg van Huis Ten Bosch naar Soestdtjk had hare majes teit de route over Rotterdam genomen, Deze week was het weer best met de inzendingen. Goed zo. en volhouden! De oplossing van de vorige puzzle was zo: HORIZONTAAL: 1. panter, 5. kantoor, 6. ster, 8. knol, 10. kranten, 11. pellen. VERTIKAAL: 1. pater, 2. toren, 3. ratel, 4. kast, 6. stoep 7. enkel, 8. konijn, 9. oven. De prijswinnaars: le prijs: Trix Hoeker, M. v. Heemskerkstraat 21, Haarlem. 2e prijs: Marian Broekhof, Hoogstraat 8, Noordwijkerhout. 3e prijs: Nico van Gel. deren, Meerweidenlaan 49, Velsen-Noord. Nieuwe inzendingen per briefkaart in te zenden aan de redaktie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linker bovenhoek schrijven „KINDERPRIJS VRAAG". SCHIPHOL, 28 mei De Surinaamse eerste minister, mr, S. D. Emanuels, is gisteravond per DC-8 straalvlieg tuig uit Nederland vertrokken, om via New York naar Suriname terug te ke ren. Minister-president Emanuels vertrok na ongeveer twee weken van bespre kingen met de Nederlandse regering, waarbij hij werd bijgestaan door een gemengde Surinaamse delegatie van ministers en parlementariërs. Over de resultaten van deze bespre kingen die als conclusie een verho ging van de Nederlandse bijdrage aan het tienjarenplan en een verlenging van de planperiode hadden zei mr. Ema nuels „geheel tevreden te zijn". BORCULO, 27 mei De exploitant van het City-theater alhier, de heer Lm J. M. Peters, heeft het geven van voor stellingen In zijn theater met ingang van donderdag gestaakt in verband met de verhoging van de vermakelijk heidsbelasting in Borculo, die op die dag is ingegaan. De vermakelijkheids belasting is met 5 procent verhoogd van 20 tot 25 procent. (Advertentie) ried. octrooi 74341 met de originele onderdelen! Van het gegeven woord „appelmoes" drie letters af te ha len (MOP) en drie andere letters toe te voegen (TRN) kunt U door men ging van deze let ters een ander woord vormen. Indien U op de juiste wijze door gaat, ontstaat ten slotte het woord „landmacht". De omschrijvingen van de ontbrekende woorden staan door elkaar gegeven. Omschrijvingen: wezenlijk; begeren; inwoner van een Belgische plaats; Europees land; lan delijk; bekendma ken; geen gebruik maken van de be staande gelegenheid tot iets; wederom; ordelijke schikking in de ruimte; met armeft en benen heen en weer slaan; ongeluk; aan het licht brengen; toebereidsel. Oplossingen óp briefkaart in te zen den tot en met 4 juni aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N, Z. Voorburgwal 65, A'dam met vermelding ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 14 mei Horizontaal: 1. last; 4. fleur; 9. ebro; 13. ere; 14. graniet; 16. oer; 17. verte; 19. met; 20. oreid; 22. greep; 24. greet; 26. peiler; 27 aarden; 29. il; 30. meent; 32. ep; 34. marne; 37. ing; 38. erato; 40. ate; 41. de; 42. al; 43. ter; 44. gilde; 46. bel; 48. smelt; 50. on; 51. kerel; 53. io; 54. al leen; 57. gedrag; 61. eelde; 62. eloge; 64. ERAF A P P E L M O E S ERBU M O P T R N E E N A A O P O R N E T T A T V O R A S O E N 6 N N V T A M A R M 6 N 3 L S R A N A T 8 O P B O P L D D 4N E L 1 D A 0 1 D L A M R A O E N O N E E L A N D M A H T H T boers; 66. don; 68. regel; 70. bos; 71. toen dra; 74. ido; 75. erts; 76. sneek; 77. krot. Verticaal: 1. leva; 2. are; 3. serge; 4. fr. 5. lamprei; 6. ene; 7. uitgang; 8. re; 10. boete; 11. rei; 12. orde; 14. geel; 15. toer; 18. trien; 21. reder; 23. eem; 25. rat; 26. platina. 28. netelig; 29. imago; 31. enter; 33. porto; 35. rel; 36. ede; 38. els; 39. ate; 45. deler; 46. beneden; 47. le gende; 49. marge; 51. ked; 52. lel; 55. leest; 56. eist; 58. dora; 59. aegir; 60. abbe; 63. slot; 65. oor; 67. one; 69. edo; 72. os; 73. rk. De prijswinnaars zijn: W. Bakker, Lomanstraat 54 h., Amster dam; M. v. Bruggen, Edisonstraat 32, Haarlem; Jac. de Bruin, Leidsevaartweg 65, Vogelenzang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7