Hoofd Rijksluchtvaart school legt functie neer Verkennersleiders vieren het jubileum van de padvinderij Dr. L. Rogier en mr. W. Pompe ereleden Thijmgenootschap Idol werd wi1960" Kynologie neemt in ons land een bijzonder grote vlucht Nieuwe leden Akademie van Wetenschappen wem Wraak Wig berth PAUL VLAANDEREN De spook- brand- KERSENPLUK BEGONNEN Reden voor ontslagneming duister ZEER SLECHTE OPKOMST Twee zilveren Vlaamse gaaien op diocesane koempoelans uitgereikt Verdienstelijke hoosleraren Bert Nienhuis overleden Auto tegen boom Verkiezingen Algerije Pasternak iets beter Befaamd pottenbakker Kon. Elisabeth-prijs voor Malcolm Frager Technische DC-8-pool van vliegonder nemingen Student omgekomen Polen geven brieven van de Paus terug Raszuivere old English sheepdog Landelijk verbond van r.-k. speeltuinen 1bijeen MAANDAG 30 MEI 1960 PAGINA 3 (Van onze correspondent) 45 Nauwelijks is het geluid van Wigberths voetstappen verklon ken of het wasbleke gezicht van Mildred komt te voorschijn uit een donkere hoek van het gewelf. Haar lippen vormen een woordeloze verwensing, als ze snel naar de kerkerdeur glipt. De grendel open schuiven is het werk van een oogwenk en de Noorman die meent, dat zijn stervensuur geslagen is gelooft een ogenblik een geest verschijning voor zich te zien. „Ik wist het wel", gromt Svein, „zij hebben vergeten mijn helm af te nemen en dan kan er niets ge beuren met de oude Sveintje". „Ik heb alles gehoord," fluistert Mil dred gehaast, terwijl ze met trillende vingers Erics boeien lospeu tert. „O, dat mijn eigen broeder zo'n schurk kan zyn". „Kop op# meisje", gromt Svein, zijn polsen wrijvend. „Ik zag U beiden ko men", zegt Mildred haastig, „toen ben ik in de nabijheid geble ven, want ik had al het gevoel, dat Wigberth iets van plan was. Maar kom nu, we moeten hier weg en ik ga mee, want hij ver moordt me, als hij dit merkt. Ik zal u de vluchtgang wijzen". Het geluid van naderende voetstappen verraadt, dat Wigberth en de beul al in aantocht zijn, als ze snel en geruisloos in de duister van het gewelf verdwijnen. DEN HAAG, SO mei Het hoofd van de rijksluchtvaartschool op het vliegveld Eelde de heer K. J. A. Mees ter heeft zijn functie neergelegd. Noch het ministerie van Verkeer en Water staat noch de heer Meester zelf willen zich uitlaten over de reden van deze ontslagneming. De heer Meester is thans met ziekteverlof en bevindt zich in zfln woning te Paterswolde. Als zijn plaatsvervanger treedt op de heer W. Lekay. De rijksluchtvaartschool is in 1946 op gericht en verzorgt de opleiding tot verkeersvlieger. Binnenkort zal de vijf honderdste leerling worden afgeleverd. De school heeft met alleen Nederland se verkeersvliegers opgeleid maar ook Belgen. Oostenrijkers, Indonesiërs en Jongelui van de Nederlandse Antillen. Eerste directeur is geweest de heer J. A. Bach, oud-verkeersvlieger der KLM Daarna is een driehoofdig directorium ingesteld dat werd gevormd door de heer Meester, Th. J. van Midde en L. A. de Lange. Het vorige jaar zijn de heren Van Midde en De Lange op wachtgeld gesteld. De laatste is on langs benoemd tot directeur van het nationaal luchtvaartmuseum op Schip hol. De RLS was aanvankelijk, wat de op leidingen betreft, verdeeld over Gilze Rijen en Ypenburg. Toen de militaire belangen botsten met de belangen van de opleiding voor de burgerluchtvaart is het schoolbedrljf Ypenburg overge plaatst naar de luchthaven Rotterdam, en het schoolbedrljf Gilze Rijen naar Eelde. Thans is de gehele opleiding op Eelde geconcentreerd. ALGIERS, 30 mei (UPI) Gisteren was het de derde dag van de kanto nale verkiezingen in Algerije. Vrijdagen zaterdag bracht de bevolking van de plattelandsdistricten (ongeveer 35 pro cent van het totaal) haar stem uit; gis teren gingen de resterende 65 procent (stadsbewoners) naar de stembus. De opkomst was bijzonder gering. Het hoogste tot nu toe bekende percentage is ongeveer 32, in een district van Al giers. Zoals bekend hebben zowel de Al gerijnse rebellen als een deel van de Europese extremisten de bevolking op geroepen de verkiezingen te boycotten. De enorme propagandacampagne van het leger, dat zelfs vrachtauto's be schikbaar stelde om de Algerijnen naar de stembureaus te voeren, heeft kenne lijk geen resultaat gehad. In Oran schoten rebellen de Algerijn se kandidaat Hamida Mekki dood. In Mostaganem werd een handgranaat in een café geworpen; drie personen kwa men om het leven en zes werden ge wond. In Oran werden twee oprui mingsdeskundigen van het Franse le ger gewond toen een bom, die de politie had ontdekt in de nabijheid van een bioscoop, ontplofte. In Orléansville werd de Europese kandidaat Henri Rey ge wond door een landmijn die vlak hij zijn auto ontplofte. Hamida Mekki is de tweede Algerijnse kandidaat die door de rebellen is vermoord. In Algiers bleek een aantal kiesge- gden ge< vangen, en In de loop "van de dag ont- rechtigden geen oproep te hebben ont stonden moeilijkheden door gebrek aan personeel voor de stembureaus, hoewel In totaal ongeveer 5.000 perso nen zfln ingeschakeld bij de organisa tie van de verkiezingen. Politieke waarnemers achten het niet uitgeslo ten dat deze moeilijkheden zijn veroor zaakt door rechtse extremisten. In sommige districten, waar het ge vaar" dreigde dat alleen voorstanders van integratie kandidaat zouden staan, zijn de extremisten met eigen lijsten ge komen. In Algiers staat onder meer me vrouw „Babette" Lagaillarde kandi daat. Zoals bekend zit naar man, Pier re Lagaillarde, gevangen wegens zijn aandeel in de opstand van januari. In het district waar mevrouw Lagaillarde kandidaat stond was het opkomst-per centage het hoogst: 30 tot 32 procent. In andere steden was het opkomst-percen tage: Oran: 20 procent Europese bevolking; 10—15 procent Moslems; Constantine: minder dan 50 (meer Europeanen dan Moslems); Sidi Bel Abbes: 28 (meer Moslems dan Europeanen). Het onofficiële percentage van opkomst in de plattelandsdistricten waar de afgelopen twee dagen is gestemd: Oran: 72. Perregueux: 82. Telagh: 77. De heer Meester is in de wereld van de luchtvaart geen onbekende. Hp heeft al een avontuurlijk leven achter zich. Hij kwam in 1925 op Soesterberg om daar bU de LVA, de luchtvaartafdeling van het leger, opgeleid te worden tot vlie ger. Een jaar later kreeg hij zijn in ternationaal vliegbrevet. In 1928 ging de heer Meester voor de Marinelucht vaartdienst naar Nederlandsch-Indië. Daar verwierf hl) o.a. nog het marine brevet. Van 1932 tot 1938 was hy in Ne derland by de MLD op de bases De Kooy en De Mok. Vlak voor de oorlog werd hy wederom naar de tropen uit gezonden en verbonden aan de staf van admiraal Helfrich. Tydens de oorlog had hy het bevel over het in Engeland gestationeerde Nederlandse ,,320 squa dron", dat aanvallen deed op Duitse schepen, kustbatteryen enz. In 1944 werd hy geplaatst by de staf van de opperbevelhebber in Zuid-Oost- Azië, admiraal Louis Mountbatten. In de functie van stafofficier vloog hy bo ven alle krygsgebieden daar. Na de ca pitulatie van Japan kreeg de heer Meester, die al overste was geworden, opdracht een konvooi bestaande uit Ja panse en Britse oorlogschepen en Hr. Ms Tromp" door mynenvelden naar Batavia te brengen. Op 15 september 1945 was hy tegenwoordig by de teke ning der capitulatie van Japan. Men droeg hem daarna op een onderzoek in te stellen naar de toestanden in de kampen in Birma. In 1947 keerde de heer Meester naar Nederland terug. Hy vroeg ontslag uit de dienst en aanvaardde het commando over het toen op Gilze Ryen gevestigde schoolbedryf. MOSKOU, 29 mei (UPI) De gezond heidstoestand van Boris Pasternak is zondag na een bloedtransfusie iets ver beterd. Indien mogelijk zou vandaag opnieuw een bloedtransfusie worden toe gediend. Enkele weken geleden kreeg Pasternak een zware hartaanval, een longontsteking en een maagbloeding. Vorige week ontdekten de drie profes soren van de Kremlinkliniek, die hem behandelen, een kanker in de linkerlong, die zich tot de maag heeft uitgebreid. In de Betuwe is de kersenpluk begonnen. De schone op de foto laat zich de kersen goed smaken. (Van onze verslaggevers) 's-GRAVENZANDE, 29 mei De kassen van het Westland vormden vandaag en gisteren het décor voor zeshonderd leiders en leidsters van het diocees Rotterdam van de ver kenners van de Katholieke Jeugdbe weging. In en om het buitencentrum de „Staelduin-hoeve" vierden zij met groot enthousiasme het vijftigjarig be staan van de padvindersbeweging in Nederland. Een van de hoogtepunten van deze gouden koempoelan was de huldiging van de diocesaan commis saris mr. H. A. M. van der Kallen. Uit handen van de hoofdcommissa ris, mr. F. B. I. M. Jansen, ontving hy de zilveren Vlaamse Gaai, de hoogste onderscheiding die de Neder landse verkennersbeweging kent. Ook in de andere bisdommen werden koempoelans gehouden. In Ootmar- sum reikte mr. Jansen de diocesaan commissaris van de bisdommen Utrecht en Groningen eveneens de Vlaamse Gaai uit. De hoofdcommissaris stelde vooral de trouw van mr. Van der Kallen aan de jeugdbeweging tot een voorbeeld voor het leiderskorps. Nog voor het episco paat in 1930 toe. temming gaf voor het oprichten van een katholieke verken- nersêorganisatie, volgde mr. Van der Kallen een cursus voor leider. In 1937 was hy het hoofd van de persdienst van de Jamboree in Vogelenzang. Voorts was hy de oprichter en jarenlang de hoofdredacteur van het „Leidersblad". Toen drie jaar geleden een beroep op hem werd gedaan, aanvaardde hp di rect weer enthousiast de functie van dio cesaan commissaris van de KJB. Mr. Jansen toonde zich bezorgd over de grote doorstroming in het leiders korps in de laatste jaren. Hierdoor wordt het korps van zesduizend leiders ge middeld om de drie jaar geheel ver nieuwd. wat de jeugd stellig niet ten goede komt. Met klem spoorde hy aan meer aandacht te schenken aan de tochtgedachte. Deze idee, dat wy alle maal op .eg zijn, leeft momenteel zeer sterk onder de voortrekkers in navol ging van de voettochten van de Pax Christi, van de Franse routiers en van de bedetochten ieder jaar naar Char- tres. „Nog steeds ben ik van mening", zei de hoofdcommissaris, „dat het bui tenleven een essentiële rol speelt in de DEN BOSCH, 29 mei Op de ver gadering van het Thijmgenootschap, de vereniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder ka tholieken, die in het afgelopen week end te Den Bosch werd gehouden, is aan de ond voorzitter prof. dr. L. Ro gier en prof. mr. W. Pompe hun be noeming tot erelid van dit genootschap meegedeeld. De voorzitter, prof. A. van Melsen, motiveerde deze benoemingen met de geest waarin beide geleerden hun hoogst verdienstelijke wetenschap pelijke arbeid hebben verricht, en waar door zü de belichaming zijn van de geest van het fonds en van de idee die er vooral door hun grote voorganger prof. Gerard Brom aan gegeven is. Het overlijden van dit erelid Is door de voor zitter op deze vergadering piëteitsvol herdacht. Voorts werd op de vergadering de Struyckenprys uitgereikt, die dit jaar beschikbaar was voor de afdeling wis- en natuurkunde. Er waren twee kandidaten, wier publicistische arbeid vrywel gelykwaardig was bevonden, re den waarom aan beiden de prijs is uit gereikt. Dit geschiedde door prof. Reyd. Aan dr. A. de Groot uit Utrecht is de prys toegekend voor zijn studies over lactosen en eiwitstofwisseling en aan dr. J. van Rossum uit Nijmegen voor zyn bijdragen aangaande het mechanis me van de werkingen van fysiologisch sterk werkzame stoffen. Zowei de sectie-vergaderingen, die za terdag gehouden zyn, als de plenaire zitting van zondag waren gewyd aan het prae-advies dat door prof. Krul was uitgebracht onder de titel: „Mens en milieu in onze technische samenleving". Dit onderwerp kreeg een algemene In leiding van prof. Van Melsen in de rede waarmee hy de plenaire zitting opende en waarin hij sprak over de ver houding tussen wetenschap en techniek ten opzichte van de cultuur. Lijkt het op het eerste gezicht alsof deze verder dan ooit uiteen zijn gegroeid, toch heeft de wetenschap van onze dagen aan haar beoefenaren en aan de technici een cultuurtaak van de eerste orde opge legd. We staan aan het begin van de mogelijkheden om een schier onafzien baar nieuw terrein te gaan exploreren, waarby de mens de natuur tot in haar diepste grondslagen gaat beheersen. Het is juist die beheersing die van die mens een groot en diep cultuurbesef zal vragen en waarby voor de katho lieke wetenschappelijke werker de christeiyke grondslag de leidraad zal dienen te zyn. Uiteraard Is men tydens deze bespre kingen niet gekomen tot een oplossing van de talrijke gestelde problemen; men heeft zich bepaald tot het nader preciseren er van en soms tot het an ders nuanceren. Het stellen van deze problemen heeft tot doel, ze aan de we tenschap ln al haar facetten ter ver dere bestudering en uitwerking voor te leggen. verkennersbeweging en dat deze der halve zo sterk mogelijk naar voren ge bracht moet worden". Een gure wind en een zonloze wolken lucht kon de uitgelaten sfeer versombe ren noch verkillen. Zaterdagavond bo den de tien districten van het dicees een terugblik over' de afgelopen vijftig jaar onder de titel „Waar Abraham de mosterd haalde". Koempoelan „Abra ham" was geenszins oubollig, dat be wees het daverende volksfeest anno 1910 „gooi los de tros" wel. GELEEN De bisschop van Roer mond, mg P. Moors maakte een ge deelte van de Limburgse koempoelan mee. Hy droeg o.a. in de Christus Ko ningkerk een H. Mis op. De hoofdaal moezenier van Sociale Werken, mgr. K. Roncken, zei dat de verkenners door hun belangstelling voor de hedendaag se problemen het bewys leveren, dat de verkennery geen romantische bewe ging is, maar een jeugdorganisatie die begrip opbrengt voor de realiteit van deze tyd. AMSTERDAM, 28 mei Op 86-jarige leeftyd is op Hemelvaartsdag overle den de befaamde pottenbakker Bert Nienhuis. Lambertus Nienhuis, op 14 novem ber 1873 te Groningen geboren, kreeg zijn opleiding aan de tekenacademie in zijn geboortestad en ging in 1895 naar de rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam. Na een studie van vier jaar debuteerde hy als aardewerkschil der en ontwerper by de plateelfabriek „De Distel". Een jaar later richtte hy een eigen tegelbakkery op, die na vier jaar werd opgenomen in „De Distel", waarvan Nienhuis chef werd. Zyn werk had succes en het verwierf diverse bekroningen op tentoonstellingen. De eerste was een medaille in Arnhem, daarna volgden gouden en zilveren medailles en erediploma's te Parys, Chicago, Turyn, Rome en Brussel. Toen Nienhuis genoeg had van het fa- brieksprodukt werd hij leraar aan de kunstnijverheidsschool te Haarlem. Met zyn ontwerpen voor byouterleën ver wierf hy in 1910 te Brussel een gouden medaille. Daarna ging de kunstenaar naar Duitsland waar hy een potten bakkerij in Hagen (Westfalen) had en les gaf aan de Kunstgewerbeschule. Zyn werk stond onder invloed van prof. Berdel van de keramische Fachschule in Hohr. In 1917 keerde Nienhuis naar Amsterdam terug waar hy leraar voor pottenbakkerskunst aan de Quellinius- school werd en in 1925 aan het Insti tuut voor kunstnyverheidsonderwys. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal dinsdag 31 mei ge schieden op de begraafplaats Rustoord in Dlemen. BRUSSEL, 29 mei De Amerikaan Malcolm Frager heeft beslag gelegd op de grote internationale prijs voor pia nisten Koningin Elisabeth, waaraan een medaille en een geldprijs van 150.000 B. fr. (ongeveer 12000 gulden) is verbon den. De prijs van de Belgische regering (medaille en 100.000 fr.) ging naar de Canadees Ronald Turini. De derde prijs was voor Lee Luvisi (V.S.) en de vierde voor Alice Mitsjenko (S.U.). De Amerikaanse pianist Malcolm Frager zal de solist zyn op een gala concert, dat woensdagavond in Brussel wordt gegeven en waarvan koningin Ju liana en prinses Beatrix tydens het staatsbezoek aan België het tweede deel zuflen bijwonen. Zy zullen met koning Boudewyn de gast zyn van de 84-jarlge koningin Elisabeth, die alle uitvoerin gen tydens de wedstryd heeft bijge woond. DEN HAAG, Tussen Alitalia 'Ja pan Air Lines, Pan American World Airways, Scandinavian Airlines Sys tem, Swissair en KLM is een samen werking tot stand gekomen voor het technisch gebruik van DC8-vliegtui- gen. Het ziet er naar uit dat deze sa menwerking zal worden uitgebreid als meer maatschappyen vliegtuigen van dit type in gebruik zullen hebben geno men. De „pool" is over het algemeen drieledig; het verzorgen van onderde len, het verzorgen van reservemotoren en het uitvoeren van onderhoudswerk zaamheden aan eikaars vliegtuigen. (Van onze correspondent) SCHOORL, 30 mei Zondagmorgen om omstreeks vyf uur is de 19-jarige P. M. uit Amstelveen by een auto-on geluk alhier om het leven gekomen. In een auto hadden enkele studenten na een fuifje by een vriend in Bergen een collega naar Schoorl gebracht. Op de terugweg heeft de bestuurder een ge- vaariyke bocht te ruim genomen, waar door de auto tegen een boom reed en vervolgens tegen een andere boom te recht kwam. Hierdoor werd de 19-jari- ge P. M. zwaar gewond, zodat hy enke le minuten later ter plaatse overleed. Een andere jongeman, P. S. uit Bergen, die met het slachtoffer en nog een meis je op de achterbank zat, liep een her senschudding en een gebroken jukbeen op. Het meisje kwam met de schrik vry. Men verzekerde ons dat het ongeval niet te wyten is aan misbruik van drank. WARSCHAU, 30 mei (Reuter) Een brief van Paus Johannes XXIII aan ar- dinaal Wyszynski van Polen die onlangs door de douane in beslag was genomen, is naar verluidt door de Poolse autori teiten met verontschuldigingen voor het in beslag nemen aan de Poolse kerke lijke autoriteiten overhandigd. De brief werd met een aantal kerk boeken in beslag genomen toen de Pool se douane in het begin van de maand te Zebrzydowice de bagage controleerde van bisschop Kazmierz Kowalski van Chelmo, die een bezoek a.vi Rome had gebracht. De brief zou deze week op een bijeenkomst van de gemengde commis sie voor kerkelijke aangelegenheden in Warschau, die het incident besprak, zijn teruggegeven. De regeringsvertegen woordigers zouden daarbij hebben ge zegd dat de brief niet was geopend. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 mei Idol, een raszuivere vertegenwoordiger van de old English sheepdogs, is op de 72e In ternationale hondententoonstelling van de Kon. Ned. Kennelchib Cynophilia in het RAI-geboüw tot de beste hond uit geroepen. Hij mag zich voortaan „win ner I960" laten noemen! Hij is nog geen jaar oud en van zeer goeden huize. Zyn vader, Charming Masterpiece, die alleen ter opluistering was meegeko men, heeft namelijk ook vijfmaal een soortgelijke onderscheiding in de wacht gesleept. De gelukkige eigenares van Idol, mevr. M. L. Mewis-Deryck uit Antwerpen, ontving als ereprijs de door de Koningin uitgeloofde medaille. Niet minder blij was overigens mevr. H. F. M. E. Backx te Reeuwijk, die het beest heeft gefokt. De tweede en derde prys wonnen resp. de heer J. H. d!e Groot met Daphine de Royghem, een schipperkees, en de heer Fr. Magendans, eigenaar van de Schot se terrier Dumbarton Doricus, de beste zelf gefokte hond. By de groepen ging mej. E. Pauptit met haar Afghaanse windhonden met de palm der overwin ning stryken. Voor de toekenning van de felbegeerde winnerstitel uit acht finalisten van di verse groepen Is dit jaar uitsluitend de Belgische keurmeesteres, mevr. C. Ni- zet de Leemans, verantwoordeiyk ge weest. De eenmans jury, verleden jaar by wyze van proef Ingesteld, heeft dus wel voldaan. De tentoonstelling, die een keurcol- lectie van 1158 stamboekhonden omvat te, heeft vry veel belangstelling getrok ken. De voorzitter van Cynophilia, prof. dr. W. K. Hirschfeld, wijdde enige woor den aan de nagedachtenis van de dezer AMSTERDAM, 30 mei Bij Konink- ljjk Besluit zyn bekrachtigd de benoe mingen van mevrouw prof. dr. C. H. E. Haspels en de heren prof. dr. F. R. Kraus, prof. dr. B. H. Slicher van Bath, prof. dr. A. J. P. Tammes tot gewoon lid, prof. dr. O. Cullmann, prof. dr. R. Jakobson, prof. dr. F. Solmsen, prof. dr. R. Wellek, prof. dr. B, A. Wortley tot buitenlands lid van de afdeling letter kunde der Koninkiyke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Mevr. dr. C. H. E. Haspels, hoogleraar in de klassieke archeologie en kunst geschiedenis der oudheid aan de univer siteit van Amsterdam, studeerde te Amsterdam, Oxford, München en pro moveerde in 1935 te Utrecht. Zij geldt algemeen als een der vooraanstaande archeologen der klassieke oudheid in ons land. Als lid van de Franse school te Athene en van het Franse archeolo gisch instituut te Istanboel heeft zy aan vele expedities deelgenomen. Zij ver richtte ook enige malen zelfstandig op- gravingswerk in Phrygië. Haar kennis, speciaal op het gebied der Griekse ar cheologie, is veelzydig en uiterst exact, zoals o.m. blykt uit naar voortreffelij ke attic black-figured Lecythoi. Dr. F. Kraus, geboren in 1910 studear- de te München en Leipzig, doceerde oud-Mesopotamische geschiedenis en Assyriologie te Istanboel en oud-semi- tische filologie en archeologie van het nabije Oosten te Wenen. Thans is hij hoogleraar te Leiden. Zyn talrijke publi- katies zyn zeer waardevolle bydragen tot de kennis van de Babylonische be schavingsgeschiedenis. Dr. B. H. Slicher van Bath; geboren in 1910, studeerde te Groningen en Utrecht en promoveerde in 1945 te Am sterdam. Sinds 1949 hoogleraar in de agrarische geschiedenis te Wageningen. Zyn belangstelling gaat in het byzon- der uit naar de geschiedenis van het platteland en de boerenbevolking in haar sociologische structuur. Mede door zyn talrijke publikatles verwierf hy in en bulten ons land een zeer goede naam. Dr. A. J. P. Tammes, geboren in 1907, promoveerde in 1937 te Groningen. Thans hoogleraar in het volkenrecht en de leer der Internationale betrekkingen aan de universiteit van Amsterdam. Hy maakte by herhaling deel uit van de Nederlandse delegatie naar de algeme ne vergadering van de Verenigde Na ties, alwaar hy toegevoegd werd aan de juridische commissie. Hy vertegen woordigde Nederland op conferenties van de International atomic energy agency te Wenen. Hy deed een aantal zien. Dr. O. Cullmann, hoogleraar in de vroege kerkgeschiedenis en het Nieuwe belangwekkende publikatles het licht Testament te Bazel. Cullmann is dr. theol. h. c. van Lausanne, Manchester Edinburgh en Lund, ridder van het Le gion d'Honneur, Buikitt Medal van de British Academy en correspondent van de Mainzer Akademie der Wissenschaf ten und Literatur. Dr. R. Jakobson, hoogleraar in de Sla vische talen en literatuur aan Har vard University. Van zyn hand versche nen meer dan 300 publikaties. Hij wordt door alle deskundigen als een der groot ste linguïsten van deze tijd beschouwd. Dr. F. Solmsen hoogleraar in de Griekse taal en letterkunde aan Cor nell University te Ithaca (NY) USA. Hy is een classicus in de ruimste zin des woords, die zich in het bijzonder met vrucht heeft bewogen op het gebied van de Griekse literatuurgeschiedenis en van de wijsbegeerte van de oudheid. Tal- ryke uitmuntende geschriften versche nen van z\1n hand. Dr. R. Wellek. Na achtereenvolgens te hebben gedoceerd aan de universi teiten van Princeton, Praag, Londen en Iowa, ls Wellek sinds 1946 „sterling pro fessor of comparative literature aan de Yale University. Dr. B. A. Wortley, hoogleraar in de jurisprudentie en het internationale recht aan de universiteit van Manches ter. Zyn publikaties omvatten het ge hele internationaal publiek- en privaat recht en de rechtsvergeiyking. dagen overleden bekende kynoloog, heer Toepoel. Volgens de heer Thysse, administra teur van Cynophilia, heeft de honden sport vooral na 1945 in Nederland een grote vlucht genomen en is hij tot aU* lagen der bevolking doorgedrongen. De inschryvingen in het Nederlands hon denstamboek (N.H.S.B.), geven even eens een duideiyk beeld van de groei der kynologie. In het eerste jaar dat ras honden werden geregistreerd ln 1890 werden 64 honden geboekt. De tien duizendste volgde in 1927 en in 1936 de 50.000-ste. Daarna ging het al wat vlug ger, want er waren maar twaalf jaar nodig om van 50.000 op 100.000 te ko men. In 1958 werd de 200.000-ste ge boekstaafd en thans 1960 is het cyfer de 233.000 reeds gepasseerd. Ook het fokken van rashonden is met grote sprongen vooruitgegaan; de laatste vier jaren werden resp. 9114, 11164, 13729 en 17845 honden van een stamboom voor zien. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 mei Het lande lijk verbond van katholieke speeltuin verenigingen hield zijn Jaarlijks con gres in de hoofdstad, mede omdat de oudste speeltuinvereniging van Neder land „St. Aloysius" te Amsterdam haar veertigjarig bestaan viert. De voorzitter, de heer A. P. Hoynck van Papendrecht wees op de belangry- ke evolutie die het speeltuinwerk door maakt. De samenwerking met de N.U.S.O. (de Nederlandse neutrale bond) wordt steeds beter en gezamen- ïyk zyn er richtiynen opgesteld voor een meer bevredigende subsidieregeling; de ze richtiynen worden naar alle gemeen ten in ons land gezonden. De voorzitter wees voorts op het probleem van de zgn. open en gesloten speeltuinen: som mige gemeenten leggen „open" speel tuinen aan, waardoor echter het werk van de bestaande verenigingen (veelal met moeite na lange jaren opgebouwd) in gevaar komt. Het standpunt van het verbond is medewerking enerzbds en nauwkeurige bestudering van de ont wikkeling anderzijds, waarbij bovendien het clubwerk een essentieel onderdeel biyft van de „gesloten" speeltuinen, evenals het toezicht, dat nooit ontbre ken mag. Besloten werd een landelijke raad van advies te vormen, die de akti- viteiten overal in het land zal nagaan en naar aanleiding hiervan een rapport zal uitbrengen. Drs. W. C. M. Smits hield een inlei ding over de achtergronden van het spel, vergeleken met tientallen jaren geleden, toen de straat nog over het al gemeen het speeldomein van de jeugd was. Via een uiteenzetting van allerlei soorten spelen naar gelang de leeftijd kwam hij tot de conclusie, dat de ge bondenheid in speeltuinverband baai- nut kan hebben, mits het kind de vrij heid behoudt om zelf tot initiatieven te komen. Mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam, die de Bisschop van Haarlem vertegenwoordigde, wenste de jubilerende „St. Aloysius" veel geluk met het werk, dat jarenlang met vaste hand is geleid door kapelaan Th. Drost, aan wie ook het landeiyk verbond veel te danken heeft. De heer Gussenhoven, vice-voorzitter, wees vooral op het baanbrekende werk van de jubilerende speeltuin, die destyds het isolement doorbroken heeft, waar door er een stedeiyke samenwerking kwam tussen de (thans) 16 katholieke speeltuinen en bovendien een uitbouw op landelijk niveau. Zondag droeg mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem in de kerk van O.L. Vrouw van Altyddurende Bijstand aan de Chasséstraat (waar hy destyds bouwpastoor was) een pontificale hoog mis op ter gelegenheid van het jubi leum van deze speeltuin. BERT NIENHUIS t IK HE0 HET GLAAP ER EEN NACHHJE OVER, VLAANDEREN INA, WIL JE DIRECT EEN PAAR FIRMA'S OPBELLEN ZEO, VOGPER, IR HEB P'E &REEN MEERÖEZIEN... MAAR IK KAN &CHARRELOE OOR ROND B'J ÓVRDEN 3- BATCH, TOEN IK PAAP DE &CHADE OPNAM. HEM NIEr THU/C 0RENOEN. SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2