Naar tijdperk van eeuwige zomer Zal spiegel in wereldruimte ons warmte zenden? t/Mforfc- KJ.M. hield jaarvergadering in Haarlem Hartelijke viering van veertigjarig-feest Geslaagde jeugddag en prima prestaties in Velsen-noord mm mmmrn Gedenkplaat ter nagedachtenis van A. van der Aart Atletiek Bisschopsbeker nu voor DEM Hengelkampioen- schap van Nederland "lip mi AH SUPERMART TIPS MAANDAG 30 MEI 1960 PAGINA 4 Als we het geloven mogen, behoeven we niet langer meer over die grillige Moeder Natuur te klagen, die ons zelfs in de mooie maand mei zo teleurstelt. We gaan haar nl. temmen, aan banden leggen in de letterlijke zin van het woord, haar krachten ten eigen bate en volgens onze eigen zin aanwenden. Niet langer zullen we deemoedig behoeven af te wachten wat voor weer ze ons toebedeelt. We gaan dit in hoogst eigen persoon bepalen. Hetgeen tot dusver ge daan is, wat betreft meteorologische waarnemin gen en pogingen om regen te maken enz., is kinderspel, onnozel geknutsel, vergeleken bij wal gaat gebeuren, als de plannen van de jonge Sovjet-ingenieur Tsjerenkov in werkelijkheid zullen worden omgezet. Tsjerenkov is een veel belovend geleerde, voor wie door zijn collega's een mooie toekomst voorspeld wordt, een schitte rende wetenschappelijke carrière, aangezien hij wetenschappelijk inzicht paart aan een gedegen technische kennis en zelfs een technische knob bel, als het op de praktijk aan komt. Welnu, Tsjerenkov heeft de tot dusver beslaan hebbende opvatlingeti omtrent de diverse tijd perken, ijstijd, warme perioden, gedeelten van de aarde met een tropisch en andere gedeelten met een poolklimaat, in afwisselende perioden, zon der meer als verouderd verworpen. Hij neemt nog wel aan, dat er inderdaad zulke perioden hebben bestaan, maar die waren eigenlijke zielige restjes van een heel andere situatie, stuiptrekkingen als hel ware, waarvan we nog de lasten dragen, die echter binnen afzienbare tijd tot het verleden zullen behoren. Observator BIEFSTUK TARTAAR 2 voor 98 Prima magervlees- GEHAKT SAUCIJZEN 500 gr 148 Vlees-salade 150 gr. 58 Gres* kroppen sla Postelein per kilo 69 PERS- SINAASAPPELEN GROTE REPEN SARDINES dubbeldik 100 49 Appelmoes Grote Houtstraat 99 Examens Dan zal het over de hele aarde heerlijk warm zijn. We gaan een reus achtige centrale verwarming bouwen, niet van huizen en radiators, met als gevolg te droge, te koude, te vochtige of helemaal niet accep tabele lucht in onze woon- en werkruimten, maar een vernuftige installatie, welke niet alleen warmte zal leveren, doch tevens licht en energie, zodat niemand nog een slag zal behoeven uit te voeren. Tsjerenkov zal er voor zorgen, dat het overal zomer wordt, het hele jaar door, zelfs al zou de zon verstek laten gaan. Want hfj bouwt een soort kunstmatige zon, een bijzonder hemellichaam, dat ons dag en nacht koesteren zal en als het ware in de watten leggen Lang zo gek niet Altijd Noorderlicht Met raketten En de mens? RECTOR J. MOL JUBILEERT Onthulling door wethouder Schippers Bedrijfsvoetbal ven- D.G.G. al in de poule- wedstrijden onttroond A.H.B. organiseert Sportflitsen m. ondernemen. Hij meent voor het overige dat zijn ring ook goede diensten zal te- wijzen bij het intercontinentale, radio grafische verkeer en in het algemeen voor de radio en de televisie. We leggen ook dit aan onze lezers 5 titre documen taire voor Wat zijn opvattingen aangaande het aanpassingsvermogen zo niet van de mens, dan toch van het lagere dierlijke en zeer zeker van het plantaardige le ven aangaat, vindt hij steun bij Ameri kaanse geleerden. Reeds wordt vrijwel eensgezind aangenomen, dat op andere planeten dan de aarde vormen van le ven mogelijk zijn, zelfs van menselijk leven. Wat de mogelijkheden hiervan betreft staat Mars zoals men weet in het cen trum van de belangstelling. Sommige geleerden geloven, reeds het voorkomen van mossen, dus primitieve plantengroei bewezen te hebben. De Nobelprijswin naar dr. Joshua Lederberg, specialist in de erfelijkheidsleer, publiceerde onlangs een rapport, getiteld: Proefondervind - lijk onderzoek naar leven buiten de aarde. Hij stelt er in, dat op Mars een cellige microben leven, gelijk aan die, welke op onze aarde voorkomen. Zijn bedoeling is nu en hij wordt hierin door een wetenschappelijk instituut gesteund, om kleine raketten naar Mars te lance ren, die een instrumentarium bevatten, hetwelk daar door middel van een z.g. zachte landing op de grond wordt neer gezet. Dit instrumentarium bevat een apparaat, om bodemmonsters te nemen en tevens een kleine televisiecamera. De grondmonsters worden met een strook kleverig plastic genomen en kunnen op Mars automatisch opgerold worden, waarbij ze dan door de televisiecamera opgenomen worden, die tegelijkertijd naar de aarde de aldus verkregen foto's uitzendt, welke foto's, vele malen ver groot, bij een nader onderzoek dienst zullen kunnen doen. Er zal pas in 1962 met het vervaardigen en afschieten van dergelijke raketten begonnen kunnen worden. Van te voren zal men uitge- i breide maatregelen nemen om te voor komen, dat Mars met aardse, schadelijke bacteriën besmet wordt. Het instrumen tarium moet uiteraard perfect gesterili seerd worden. Men is niet van plan, dergelijke raket ten naar de maan te sturen, omdat daar immers water en dus ook een damp kring ontbreekt. Maar prof. Lederberg is er van overtuigd, dat ook een van bi ologisch leven ontblote planeet waarde- I volle gegevens omtrent eventueel in de wereldruimte voorkomend leven zou kunnen verschaffen, want naar zijn me- ning wordt dit van de ene planeet naar I de andere overgebracht, om b.v. op de I maan te sterven. De sporen van dit ge storven leven zouden eveneens uiterst waardevol kunnen zijn voor het onder zoek naar de wijze, waarop buiten de aarde levende organismen zich ontwik keld zouden kunnen hebben. (Advertentie) in 500 grams verpakking 148 2 voor 53 8 voor 100 butterscotch 8 voor van goudreinetten literblikOö AMSTERDAM, geschiedenis mej. Amsterdam. G.U. Doctoraal B. J. M. Severin, AMSTERDAM, Gem. universiteit: Arts: mevr. C. van Doorenmalen-Hof- land, Amsterdam; mej. J. Heinen, Alk maar en de heren E. Vlessing, J. van der Horst, M. van Proosdij, Amsterdam en J. Bekkers, Overveen, Doet. wijsbeg. G. v.d. Wal, Utrecht AMSTERDAM, Akte L.O. de da mes: A. Jense, M. Koster, P. Kruijt, M. Lagrand en J. Middendorp; de he ren: R. Ketelaars, R. Koolbergen, J. Ko en W. Loning. HAARLEM, 28 mei Donderdag 9 juni zal het secundair pompstation Noord in de waterwinplaats te Over veen van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem, officieel in gebruik genomen worden. Leden van de Sovjetrussische Acade mie voor wetenschappen van internatio nale beroemdheid als Petrov, Sakharov en Artsjimovitsj hebben verklaard, dat Tsjerenkovs plan gezien de huidige stand van techniek en wetenschap, verwezen lijkt kan worden en lang zo gek niet is. Wat Tsjerenkov nu wil doen? Wel hij wil een soort ring van Saturnus maken, een wonderring. Het doet denken aan een sprookje. Maar we zijn tegenwoordig zo ver gevorderd, dat we de in sprookjes gebeurende wonderen kunnen overtroe ven en rustig kunnen glimlachen om fantasten als Jules Verne, die weliswaar de onmogelijkste dingen konden dromen, doch tevens wisten, dat ze niet of zeker niet in hun tijd te verwezenlijken zou den zijn. Tsjerenkov is geen fantast, maar een geleerde met fantasie. En de tijden zijn veranderd. Terwijl de grote mogendheden bezig zijn, elkander een plaats in de wereld ruimte te betwisten en de ene satelliet na de andere in omloop wordt gebracht, Amerikaanse camera's Sovjet-Rusland bespieden, zodat vandaag of morgen via de televisie Eisenhower bij Kroesjtsjev in het Kremlin op tafel zai kunnen kij ken, dank zij een ergens duizenden ki lometers hoog rondsuizend metalen ding, is Tsjerenkov bezig aan het uitwerken van zijn plannen voor die ring van Sa turnus. Wat is die ring feitelijk, zal men on willekeurig vragen. Wel, een tamelijk ingewikkeld ding, maar kosmisch gezien toch tamelijk eenvoudig van constructie. De planeet Saturnus is omringd door drie banden, bestaande uit uiterst kleine kos mische stofdeeltjes, die vermoedelijk nog jjzel dragen en daarom zo lichtend zijn Voor ons lijken deze drie banden één- geheel te vormen, maar in werkelijkheid is er een van 15 kilometer breedte, de buitenste, een van 25 kilometer breedte (de middelste en de meest lichtgevende) en een van 18 kilometer, de binnenste. Ze zijn naar schatting 10 tot 15 kilometer dik. De binnenste is het moeilijkst te observeren. Ze vormen een ellipsvormige band. Het belangrijkste van die band is zijn samenstelling. De stofdeeltjes zijn ver moedelijk restanten van een Saturnus- maan, die geëxplodeerd is (Saturnus heeft er nog negen). De Ring van Satur nus, om ons aan deze benaming te hou- ren, draait met de zon mede, waardoor in de helderheid er van regelmatig varia ties optreden. Hij ligt tussen de 1000 en 1500 kilometer hoog, gerekend van de oppervlakte van Saturnus. Dat is niet zo'n grote hoogte, hetgeen perspectieven opent ten aanzien van het vormen van een dergelijke, het zonlicht en dus ook de zonnewarmte weerspiegelende ring voor onze aarde. Intussen heeft Tsjeren kov al berekend, dat de ring rond de aarde ter hoogte van de polen moet wor den aangelegd. Hij hangt rond Saturnus ter hoogte van diens evenaar. De ring van Moeder Aarde zal niet alleen over dag licht en warmte en dus ook energie leveren, maar ook des nachts en Tsje renkov zal aldus van de nacht een dag maken. Al gaat de zon onder, we behou den een soort Noorderlicht en een van flinke sterkte Zo stelt een Sovjet-Russisch geteerde zich de aarde voor, getooid met een ring, zoals Saturnns die heeft. Tsjerenkov gaat van het standpunt uit, dat de aarde in veel vroeger tijden in alle werelddelen een warm klimaat heeft gekend, waardoor zelfs op wat thans Noord- en Zuidpool zijn, een weelderige tropische plantengroei kon tieren. Wat hij gaat presteren, is volgens hem dus niets nieuws. Hoe hij het nu voor elkaar wil brengen? Hij stelt zich voor een soort kosmische spiegel te maken. Geen spiegel van glas of ander weerkaatsend materiaal, maar van een soortgelijke sa menstelling als de ring van Saturnus. Dat wil zeggen: ontelbare uiterst fijne stof deeltjes, zowaar drie tienduizendste van een milimeter groot. Men stelle het zich voor. Dit uiterst fijne gruis kan hier op aarde gemakkelijk vervaardigd wor den, al zullen er honderdduizenden kilo's voor nodig zijn. In het heelal zal het ta melijk ver uiteenvliegen, maar toch door de daar heersende wetten over een be paalde afstand bijeen blijven en een een heid vormen. Volgens Tsjerenkov zal een band van honderd kilometer breedte voldoende zijn. Ook deze band zal ellipsvormig wor den, waardoor de mogelijkheid ontstaat, dat de warmte, die ze zal gaan uitstra len, bij de polen minder sterk is, zodat het ijs daar niet al te snel zal smelten en daardoor enorme overstromingen ver oorzaken. Neen, overstromingen zullen voorkomen kunnen worden, zulks ook, omdat de toenemende warmte op aarde veel vocht zal opslurpen, vooral via de huidige droge gebieden als de Sahara en de Gobi. Maar hoe die eventueel miljoenen kilo's in de wereldruimte netjes en ter plaatse af te leveren? Tsjerenkov heeft er zijn antwoord voor. Dit moet met ra ketten gebeuren, die volgens een vast omlijnd plan zullen moeten worden af geschoten en op precies aangegeven plaatsen hun lading zullen distribueren. Volgens zijn schatting zal de ring of band van Moeder Aarde, wanneer ze eenmaal functioneert, op haar opper- vlakte een lichtsterkte verspreiden van 200 tot 500 kaarsen. Wat de warmte- energie betreft, deze acht hij onmetelijk Het zal zelfs zaak zijn, deze door een juiste positie van de band te regelen. Hij voorziet trouwens meer banden, om daarmede te bewerkstelligen, dat de Aarde evenals Saturnus geen nacht meer zal kennen, haar beruchte Poolnacht van zes maanden zal zien verdwijnen en in het heelal even lichtend zal worden als Saturnus. Natuurlijk heeft hij de bezwaren onder de ogen gezien, welke reeds op het eer ste gezicht tegen zijn fantastisch plan kunnen worden ingebracht. Daar is ten eerste de vraag of het menselijke en het dierlijke organisme, alsmede het plantenleven zich aan de nieuwe situatie, welke zal ontstaan, zullen kunnen aan passen. Wat het plantenleven betreft, haalt hij de experimenten aan, door Sovjëtrussische biologen gedurende de laatste jaren met allerlei planten geno men, die met kunstlicht werden opge kweekt, in een altijddurende verlichting. Ze bleken zich uitstekend aan te passen. In de „eeuwige dag" werd de katoen in 80 dagen rijp, in plaats van 110 dagen, tot 140 dagen zoals nu het geval is. Tomaten gaven zes maal per jaar vruch ten en in het algemeen ontwikkelden de planten zich sneller en beter. Het lijkt niet onmogelijk, dat op den duur de reuzenvegetatie zal ontstaan, welke in vroegere tijdperken de grondslag heeft gelegd voor onze kolenlagen en olie voorraden. Wat dieren en mensen betreft, is Tsje renkov voorzichtiger. Ten aanzien van de mensen wijst hij inmiddels op het geweldige uithoudingsvermogen tegen koude, welke deze in de Poolstreken gedurende de enorm koude Poolnacht demonstreert en hij ziet niet in, waarom de mens en ook het dier niet bestand zouden zijn tegen een veel hogere tem peratuur, indien de kwade invloeden daarvan speciaal de schadelijke en uitputtende vochtigheid geneutrali seerd of opgegeven worden. Overigens, hij ziet als voornaamste doel een gelijk matige verdeling van een warm klimaat over heel de aarde, streeft hij allerminst naar het scheppen van tropische vuur haarden We hebben aangestipt, dat volgens Tsjerenkovs mening al hetgeen tot dus ver gedaan werd, om het klimaat te be ïnvloeden, kinderspel is geweest bij hetgeen hij van plan is. Toch wil hij ge bruik maken van de ervaring, door re genmakers als b.v. onze Veraart en an deren verkregen en tevens nagaan, wel ke invloeden bepaalde veranderingen in de temperatuur in het algemeen uitoe fenen. Zijn voornaamste doelwit blijft inmiddels, de enorme hoeveelheden warmte, licht en energie, welke thans in de omgeving van de aarde in de we reldruimte verloren gaan, als het ware te bundelen en aan het leven op onze globe dienstbaar te maken. Zijn ring zal 38 pet van de kosmische stralingen, spe ciaal die van de zon opvangen en con centreren. Tien tot twintig procent hier van zal dank zij de ring naar de aarde weerkaatsen en dit percentage is alles zins voldoende, om zijn ideaal van de eeuwige zomer te verwezenlijken. Hij zet overigens voorop, dat zijn project een internationale samenwerking als uitdrukkelijke voorwaarde stelt. Zelfs de Sovjet Unie zal ondanks al haar ma teriële hulpbronnen en technische we tenschap en hulpmiddelen niet in staat zijn, alleen het gigantische karwei te HAARLEM, 30 mej De Katholieke jongeren uit de Middengroepen in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heb ben zondagmiddag hun jaarvergadering in Brinkmann gehouden. De voorzitter, Piet Vredebregt lichtte enkele voorname punten uit het jaar verslag toe en constateerde, dat sinds de vorige jaarvergadering op 26 april 1959 nieuw leven en een nieuwe geest in de gelederen van de K.J.M. is geva ren. De K.J.M. is geen organisatie, wel een beweging voor jongeren. Sterk leg de de voorzitter de nadruk er op, dat de jongeren zich bewust moeten zijn, dat ze elkaar nodig hebben. De heer A. Munz uit Haarlem bedank te het bestuur hartelijk voor de grote aktiviteiten. Nadat aalmoezenier B. P. M. Schoo- nebeek zijn nieuwsgierigheid had geuit naar het gebruik van de werkmappen en geinformeerd had hoever men is met gespreksleiders, kwam het verzoek uit de vergadering om een lijst met namen van gesprekleiders en personen, die een avond verzorgen. Van de culturele dienst kwam hierop de suggestie, dit liever per groep indi vidueel te ^handelen, omdat men dan kan opgeven, wat men aan kosten kan besteden. Vervolgens kwam de aktie van het afgelopen jaar „Mijn zorg is wereldwijd" in discussie, waarbij de groepen Purmerend en Alkmaar iets vertelden over de door hun gedane akti viteiten. Nadat de werkmappen met gesprek stoffen de revue waren gepasseerd en gepauzeerd was gaf het Interdiocesane bestuur zijn visie op ontwikkeling van de structuur en het werk in 1960-'61 rond het nieuwe jaarprogramma en het werkblad ,,zo zou het kunnen" aan de orde. Met ingang van 1 augustus wordt gestart met een bepaald structuur-sche ma, waarin het de bedoeling is voor bei de diocesen een vieë-voorzitter te be noemen, die verantwoordelijk is voor de aktiviteiten. In het komende seizoen komen er meer weekends. Voor de gesprekstoffen zal de hoofdschotel bestaan uit „men- taliteits-beinvloeding". Daar er grote vraag is naar een gespreksleiderscur sus zal deze in samenwerking met het nationaal bureau worden georganiseerd. In aansluiting op de aktie „Mijn zorg is wereldwijd" zal dit jaar het motto worden nagestreefd, dat is samengebun deld in „Menselijke verhoudingen". Aalmoezenier Schoonebeek bracht de suggesties van het diocees Haarlem naar voren, die hij wilde zien samenge vat in ,,de kunst van het luisteren", „wellevendheid", de oecumenische ge dachte, „wat is de betekenis van team- Saturnus met. zijn lichtende ring. geest en vriendschap" „vooroordeel" en nog enkele andere. Rector Keet, die op zaterdagavond tot de jongeren spreekt voor de K.R.O.-microfoon ont vouwde zijn plan, om de jongeren daar aan aktiever te doen deelnemen. Nadat de voorzitter nog de jongeren- staf en het werk van zijn beweging had verduidelijkt, bracht hij dank aan enke le scheidenden en hen, die zich dit jaar bijzonder verdienstelijk voor de bewe ging hadden gemaakt. Na een zeer korte rondvraag trok men naar de St.-Jozefkerk aan de Jans straat, waar aalmoezenier Schoonebeek het H. Misoffer opdroeg. Hierop werd een koffiemaaltijd genoten en de dag be sloten met een dansavond in het Krela- gehuis. HEEMSTEDE, 30 mei Op waar lijk indrukwekkende wijze is in de ka pel van „De Hartekamp" gisteren hot veertigjarig priesterfeest van rector J. Mol gevierd, de sympathieke geestelij ke verzorgers van de broeders en de jongens. Het r.-k. kerkkoor uitgeest had voor een verrassing gezorgd; de helft van dit kerkkoor was naar Heemstede getogen om de hoogmis die de jubila ris opdroeg, met zang te omlijsten en te maken tot een gebeurtenis die op alle aanwezigen een diepe indruk heeft gemaakt. Onder leiding van de diri gent de heer C. Mors zong dit koor op voortreffelijke wijze de Missa Pon- tificalis van Perosi voor drie stemmen en na de hoogmis het Haec Dies van Algra. Onder de hoogmis die door vele fa milieleden en kennissen werd bijge woond, hield een broer van de jubila ris, pastoor C. Mol de feestpredikatie, waarin hij herinnerde aan de dag waar op veertig jaar geleden de jubilaris tot priester werd gewijd en toen voor het eerst aan zijn ouders en verdere fami lie zijn priesterlijke zegen gaf. Met verwijzing naar het Evangelie van deze zondag stelde hij dat de vol gelingen van Christus altijd met het Hjden te maken hebben. Ook de jubi laris heeft dat ondervonden, ai hebben de mensen hem dit niet aangedaan Ondanks alles meende spreker, dat men zich vandaag juist om dit schone feest gelukkig voelde, ook de jubilaris, al wilde hij eerst van een feestelijke viering niets weten. Maar de Broe ders Penitenten met aan het hoofd de Broeder Overste wilden het wel. .Van daag vieren wij het feest zo zeide hij van een priester die zoveel liefde voor de mensen heeft, dat zijn grootste geuk is, anderen te helpen, juist zo als het Epistel van vandaag ons voor- HAARLEM, 30 mei Tijdens een sobere plechtigheid is zaterdagmid dag op het Van der Aart Sportpark te Haarlem-Noord de gedenkplaat ont huld van A. van der Aart, de in 1959 overleden voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB. Voordat wet houder J. A. Schippers namens het gemeentebestuur van Haarlem tot ont hulling overging, bracht de heer H. van Turnhout de dank over van het be stuur van de HVB, aan de clubs voor hun spontane bijdragen in de kosten van de gedenkplaat en aan het Haar lemse gemeentebestuur voor de ver leende toestemming om de plaquette op het Sportpark te mogen plaatsen. Wethouder Schippers noemde de overleden HVB-voorzitter een promi nente figuur, die als voorzitter de be langen van zijn organisatie geduren de 30 jaar had gediend. „Mannen ach ter de schermen worden onvoldoende gewaardeerd", zei de heer Schippers, „en daarom is het goed dat een grote figuur ais Van der Aart in de herinne ring zal blijven voortleven". Door het wegnemen van de driekleur werd de gedenkplaat vervolgens door de wet houder onthuld. De plaquette werd vervaardigd door de Haarlemse beeld houwer Jan Verdonk en is aange bracht aan het kleedhuis van het sportpark. VELSEN-NOORD, 29 mei Dank zij een voortreffelijke organisatie hadden de jeugdwedstrijden van de KNAU - afd. Kennemerland op de sintelbaan van het sportpark „Watervliet" een bijzonder vlot verloop. De vereniging Suomi had de terreininrichting uitstekend verzorgd en he.t gevolg daarvan was, dat een aan tal uitstekende prestaties werd geleverd. Ook de jeugd van de beide plaatselijke verenigingen DEM en Suomi traden op enkele nummers sterk op de voorgrond, terwijl een aantal leden van Holland, Atmodes en Gita eveneens op de ere plaatsen wisten te eindigen. Marjan Thomas van DEM won het nummer hoogspringen meisjes. A doch zij ondervond daarbij ernstig con currentie van Mej. C- Fictoor van Gita uit Haarlem, die eveneens een hoogte van 1,465 m. wist te halen. Ria Bruijns (DEM) zegevierde bij het discuswerpen. Theo Bonsen van Holland, Haarlem bracht twee nummers op zijn naam. Hij won zowel de 100 m. als het nummer verspringen. De Suomi-jongens waren sterk op de d-nummers. Attractieve num mers waren vooral het polsstokhoog springen voor jongens, waar de .AAC-er M. Leijnse het uitstekend deed met een sprong van 3,485 m., en de 600 m. voor meisjes A. Dit is een nieuw nummer, dat in een behoefte voorziet. Door de koude wind en onervarenheid der loopsters wa ren de tijden niet bijzonder scherp. De deelneemsters passeerden evenwel op merkelijk fris de eindstreep. De winnaars van de diverse nummers waren: A-MEISJES: 100 m.: R. Overweg, Sa- gitta 12.7 sec.; 600 m.; L. Plugboer. At modes 1,54,3 sec.; hoogspringen: M. Tho mas, DEM 1,465 m.; verspringen: R. Over weg, Sagitta 5,01 m.; speerwerpen: C. Gerritsen, ADA 31,75 m.; discuswerpen: R. Bruijns, DEM 30,46 m.; kogelstoten: I. Gaal, Lycurgus 11,80 m. B-MEISJES: 80 m.: I. Jonker, Lycur gus 10,7 sec.; verspringen: I. Jonker, id. 4,76 m. C-MEISJES: 60 m.: A. Langerijs, Zaan land 8,4 sec.; kogelstoten: J. Brasser, DO VES 12,03 m. D-MEISJES: 60 m.: A. Plugboer, At modes 8,6 sec.; verspringen: A. Boersma, Zaanland 3,98 m. A-JONGENS: 100 m.: Th. Bonsen, Hol land H. 11,8 sec.; 300 m.: R. Frie, AAC 38,3 sec.; 800 m.: R. Kat, Zaanland 2,04,8 sec.; 3000 m.: J. v. Leeuwen, Holland L. 9.20,7 sec.; verspringen: Th. Bonsen, Hol land H. 6,26 m.; hoogspringen: A. Ab- bring OCV 1,61 m.; polsstokhoogsprin gen: M. Leijnse, AAC 3,485 m.; speer werpen: B. ten Holten, Hermes 49,91 m.; discuswerpen: J. Oud, Hollandia 40,13 m.; kogelstoten.' J. de Waal, OSV 12,49 m. B-JONGENS: 80 m.: D. Vellinga, DO VES 9,3 sec.; 300 m.: L. v. d. Laan, Ly curgus 37,1 sec.; kogelstoten: Y. Rijken, AAC 12,70 m. C-JONGENS: 60 m.: R. Tauber, AAC 7,9 sec.; hoogspringen: W. Martens, AAC 1,50 m. D-JONGENS: 60 m.: K. v. d. Oord, Suomi 8,3 sec.; verspringen: K. v. d. Oord, idem 4,31 m. ESTAFETTES: 4 x 60 m. meisjes C/D: ADA 33,7 sec.; 4 x 80 m. meisjes A/B: ADA 43,3 sec.; 4 x 60 m. jongens C/D: AAC 32,- sec,; 4 x 300 m. jongens A/B: Lycurgus 2,34,4 sec. HAARLEM, 30 mei De uitslagen bij het Bedrijfsvoetbal van de afgelopen week waren: Afd. A: J. G. Nelis-SVOWI 2-3. B: GIH-OVN 3-5, HSM-Heeremans v. L. 4-2, VVW-Nautamix I 2-2. C. Tram- vogels-VES 7-1. E. OCS 2-SVOW 2 2-2. F: De Schoof-Figee 3 10-0. G: v. Goor- OCS 3 3-4. H: Vriebo-Coop 3-4. Programma voor de komende week ls als volgt: Maandag 30 mei, G: KMC-Hin, Slapersdijk, B: Boru-Ruys, Spaarndam. Dinsdag 31 mei, B: OVN-VVW, Spaarn dam, A: SVOW I-Figee I, Slapersdijk, B: Heeremans v. L.-Gll H„ DSK. Woensdag 1 juni, A: OCS I-VVV I, Slapersdijk. Donderdag 2 juni, D: Dijkstra-MSD I, Slapersdijk. Vrijdag 3, E: SVOW 2-Nau- tamix 2, Slapersdijk, F: MSD 2-Figee 3, DSK. Zaterdag 4 mei, C: Tramvogels- Vrieboo, 2 uur, Slapersdijk. D: Figee 2- Hilco, 4.15 uur, Slapersdijk. houdt. Na in de brede de verschillende werkzaamheden van de jubilaris te hebben besproken, waardoor hij van velen zoveel waardering en vriend schap mag ondervinden, besloot hij zijn predikatie met de bede dat God de jubilaris nog een tijd mag sparen, zo dat hij zijn werk op zovelerlei terrein mag voortzetten. Na de hoogmis stond voor allen een feestelijk ontbijt klaar dat men zich goed liet smaken en daarna werden door verschillende aanwezigen geschen ken aangeboden. De voorzitters van de r.-k. Bejaardenbond uit Haarlem van de KAB uit Bennebroek, de heren J. Selhorst en Th. Lammers boden enve loppen met inhoud aan, de heer F. J. v. Veen, voorzitter van de r.-k. Mid denstandsorganisatie bood twee mooie boekwerken aan. Vele vrienden en ken nissen hadden eveneens geschenken gestuurd, zodat er een speciale tafel gereserveerd moest worden om alles een plaats te geven. De officiële receptie trok eveneens heel veel bezoeksters en bezoekers die hunne gelukwensen kwamen aanbieden en de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard on derhield zich geruime tijd met rector Mol. Van hun belangstelling gaven ver der blijk, pastoor J. Kok en kapelaan J. v d. Linden, beiden uit Bennebroek. de heer C. Bregman, oudgemeentesecre taris van Bennebroek, leden van het Bennebroeker kerk bestuur en de ge meenteraad en vele vrienden en ken nissen. Duidelijk bleek dat rector Mol in de weinige jaren dat hij deze post bekleedt, door zijn grote behulpzaam heid en opgewekt humeur, de achting en waardering van velen heeft verwor- Na de receptie werd een danklof ge houden en in de komende week zullen de verpleegden op verschillende manie ren hun deel krijgen in de feestelijk heden. Reeds hebben degenen die deze konden bijwonen, een filmvoorstelling gehad en er staan voor de komende week leuke wedstrijden op het program ma, die zeker de belangstelling zullen hebben. CASTRICUM, 29 mei Het interre gionale jeugdtoernooi voor de Bisscs-h gionale jeugdtoernooi voor de Bisschops beker is gewonnen door het junioren elftal van DEM, dat in de finale Vitesse met 0-1 uitschakelde. De wedstrijden voor dit toernooi werden gespeeld op het terrein van Vitesse. In poule A zag DEM in de eerste wedstrijd al kans de winnaar van het vorig jaar het Amsterdams DCG, een gelijk spel af te dwingen. Een bijzonder mooie wedstrijd was ook die tussen DEM en RK AFC. welke zonder doel punten in een gelijkspel eindigde. In poule B stak Vitesse met kop en schouders boven zijn concurrenten uit. DEM had meer concurrentie en zag DCG met even veel punten naast zich komen. Het doelgemiddelde gaf de Wij kers de kans in de eindstrijd tegen Vi tesse uit te komen. Hierin werd vóór de rust niet gescoord. Direct in de 2de helft kon DEM door een doelpunt van Sjaak Kleef de leiding nemen en dit bleek het winnende doelpunt. Want hoe wel Vitesse nog verwoede pogingen on dernam om gelijk te komen, hield de ach terhoede van DEM stand. De uitslagen in de poule's waren: Poule A: DCG—DEM 1-1, DCG—RK AFC 1-1, DEM—RK AFC 0-0, SDO— RK AFC 0-0, DEM—SDO 2-1, DCG— SDO 1-0. Poule B: RK AVIC—TIJBB 0-1, RK AVIC—Vitesse 0-1, RK AVIC—Actief 2- 1, ActiefVitesse 1-3, TIJBBActief 8- 4, TIJBB—Vitesse 0-2. Finale: DEMVitesse 1-0. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 mei Het is de Algemene Hengelaars Bond (A.H.B.) in 1959 beslist niet slecht gegaan. Het aan tal aangesloten verenigingen steeg met 4 tot 531 en de ledenaanwas bedroeg 3706. Per 11 december 1959 was het ledental 100.248, waarmede voor het eerst in de geschiedenis van de bond de honderdduizend werd overschreden. Deze cijfers werden ons verstrekt tij dens het druk bezochte jaarlijkse congres in Krasnapolsky te Amsterdam. In principe werd aanvaard het bonds- voorstel om jaarlijkse hengelwedstrij- den om het kampioenschap van Neder land te organiseren voor het eerst in 1961 Ook is er besloten een vas te commissie voor de kust- en zeehen gelsport in te stellen. Tot de overige zaken die aan de orde kwamen behoor den het lidmaatschap van de Confé- deration Internatioale de la Pêche Sportive, de vorming van een fonds ter herdenking van het 60-jarig bestaan van de A.H.B. en de structuurwijziging van de bond. Wat dit laatste punt aangaat, zeven experts zullen worden aangezocht om hierover advies uit te brengen. De Hongaar Zsivotzky heeft in Boe dapest het Europese record kogelslinge ren met een worp van 68.22 meter ver beterd. Beks uit Vucht is eerste geworden in het toernooi om het Nederlands kam pioenschap klein biljart libre dat in Valkenswaard is gehouden. De Brit Knight heeft het heren-enkel spel van het internationale tennistoer nooi te Brussel gewonnen door een over winning op de Belg Brichant met 9 en 64. Nederland, vertegenwoordigd door Padl en Van der Touw, is op de tweede plaats geëindigd in een „Omnium van de vier naties" voor amateurs die is gehouden op de wielerbaan van Vincennes. Belg1® werd eerste. Het Amsterdams korfbalteam heeft zondag een ruime overwinning behaal» op het Antwerpse twaalftal: 135. Het Belgische zaterdagvoetbalelft®* heeft door een overwinning met 42 op de Fransen beslag gelegd oo de coup®" Fernand Canelle- Nederland werd tweed in het toernooi. Op het internationaal concours hiPP'J que te Wenen ls onze landgenote Iren Jansen met Icare F II derde geword® in een internationaal jachtspringconcou1* klasse M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 4