Statuut niet veranderen maar goed interpreteren Prof. Rooy niet bevreesd voor vervlakking door t.v. NIEUW-ENGELAND Opnieuw een jeugdfestival RIJKSPOLITIE kampt met groot personeelstekort Milii üiInHjfcM Wraak Wigberth m PAUL VLAANDEREN De spook< brand* Lezing in Nijmeegse universiteit Congres van bibliothecarissen Voorrang nog niet vastgesteld Op korte termijn salaris herziening gevraagd Daders aanslag op Soekarno terechtgesteld Altijd vers in plastic shagbeurs H pagina MR. DA COSTA GOMEZ: Als u een sigaar rookt Djakarta erkent: Weinig succes bij bestrijding opstand LONDON AIR -COSTUU MS Coen- of IJ-tunnel Dodenherdenking in Margraten Lonen 5 pet hoger CAO nevenbedrijven bouwnijverheid Spaar de voetbalclub-emblemen DINSDAG 31 MEI 1960 J In zo'n rustig ogenblik, 's avonds j na uw werk, in de 'gezelligheid van thuis - Dan heeft: u recht op een sigaar waar u wat aan hééft. Zo'n milde sigaar met een 1 volle en toch zachte smaak en geur, is juist de Ritmeester Fiat. Steek hem maar eens op. F I AT 27 ct Probeer ook 'ns de vernieuwde, Ariston. 'n Geschikte 27 ets sigaar voor die momenten, waar op u de voorkeur geeft aan een iets luchtiger rookgenot. Wilt U, ook bij het warmste weer, niet alleen heerlijk luchtig, maar ook goed gekleed zijn, dan moet Uw costuum wel aan zeer hoge eisen voldoen. Daarom vestigen wij Uw aandacht op onze wol met Trevira 178.- dunne kamgaren 188.- wol met mohair 238.- AMSTERDAM ROTTERDAM Ook Belgische jongeren naar Velp Grote uitbreiding van Renkum Nieuwe wijk voor achtduizend bewoners Katholieke Illustratie K.A.B.-ledental met ruim 10.000 gestegen DE WERELD VAN DE JAZZ 3 (Advertentie) (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 30 mei „De koloniale toestand kon men karakteriseren als een toestand van tergende traagheid, maar na het statuut is het een konink rijk van reizen en razen gesvorden", zo sprak hedenavond in de aula van de r.-k. Universiteit mr. Da Costa Gomez, leider van de oppositie op de Nederland se Antillen. In zijn lezing over de poli tiek op de Nederlandse Antillen, waar toe hij door het studentendispuut De Gong in staat was gesteld, behandelde spreker uitvoerig de controversen, die er heersen onder de politieke partijen in dit rijksdeel, en gaf hij een beeld van hetgeen er in de vijf jaren van het statuut tot stand is gekomen. De opzet van het statuut was de Ne derlandse democratie over te planten naar Suriname en de Nederlandse An tillen. Nu heeft Nederland een demo cratische traditie van eeuwen achter zich; Suriname en de Nederlandse An tillen missen die. Daarin lag, volgens mr. Da Costa Gomez de grond van alle conflicten. Ook hij had kritiek op het statuut. Hij vond de positie van de gou verneur weinig bevredigend geregeld, maar hjj wilde toch niet meegaan met hen, die zoals de Surinamers, luide om wijziging van het statuut roepen. Als het statuut maar goed geïnterpre teerd wordt, is er geen wijziging nodig. Zaak is vooral, dat beide partners, zowel Nederland als de overzeese rijks delen, zich losmaken van de kolonia listische gedachte. Nederland doet dit ook, zelfs wat angstvallig, maar niet temin leggen de Antillianen bijna iede re stap van Nederland als kolonialis me uit. Ook zij moeten dit standpunt loslaten. De Antillianen hebben vertrou wen in Nederland, maar Nederland heeft dit vertrouwen onlangs in het ge val van de beruchte algemene maatre- tel van rijksbestuur diep beschaamd oor dit rijksdeel te behandelen op de zelfde voet als indertijd de communis tische gemeente Finsterwolde in Fries land. Mr. Da Costa Gomez weet dit aan de enorme ambtenarij op het desbe treffende ministerie en aan het ont breken aldaar van juristen, die inzake statuutsaangelegenheden deskundig zijn. Mr. Da Costa Gomez hoopte, dat het geschil door bemiddeling van een Nij meegs hoogleraar zou worden opgelost. In de vijf jaren dat het statuut van kracht is, zjjn er, aldus klaagde mr. Da Costa Gomez, geen rijkswetten van enig belang tot stand gekomen. HU toonde zich een sterk voorstander van eenheid van recht in het konink rijk; in die zin dat in tegenstelling tot het Surinaamse standpunt von nissen en arresten, in de overzeese rijksdelen gewezen, aan de cassatie rechtspraak van de Hoge Raad on derworpen zouden worden. Grote moeilijkheden zijn ontstaan in verband met de partijvorming op de Ne derlandse Antillen en de samenwer king tussen de partijen onderling is nog zeer miniem. De oppositie ziet men eigenlijk als iets. dat principieel gene geerd moet worden, en de regerings partijen houden met de oppositie dan ook hoegenaamd geen rekening. In het debat suggereerde een van de aanwezige studenten vragenderwijs, dat de geringe opkomst van de te Nijme gen studerende Antillianen (die bijna allen op een beurs van de regering stu deren) wellicht verklaard kon worden uit vrees voor „manipulaties" van de Antilliaanse regering, die hun aanwe zigheid op deze vergadering als een adhesie aan de oppositie zou kunnen uitleggen. Mr. Da Costa Gomez ging hier niet op in, maar laakte het onde mocratisch optreden van de Antilliaan se regering, welker president hij in een retorische verspreking met de rijks commissaris vergeleek. DJAKARTA. 30 mei (UPI) Het hoofd van de Indonesische legervoorlich- tingsdienst, luitenant-kolonel M. N. Soe- narjo, heeft een officiële verklaring uit gegeven, waarin hij zegt, dat het Indone sische leger op het ogenblik weinig vor deringen maakt bij het „uitroeien" van de opstandige strijdkrachten op Sumatra, Celebes en zuidelijk Borneo. Hij schrijft dit gebrek aan succes enerzijds toe aan het feit, dat de opstandelingen opereren in uitgestrekte oerwoudgebieden, en an derzijds aan de omstandigheid, dat voor de bestrijding van de rebellen onvoldoen de geldmiddelen ter beschikking staan. Soenarjo zei te vrezen, dat het nog verscheidene maanden zal duren, voordat de orde in alle gebieden is hersteld. Een Amerikaans zakenman in Tokio heeft verklaard, dat de Indonesische op standelingen in de maand april minstens vier keer belangrijke oliebuisleidingen tussen Rantau en Pangkalansoesoe op Noord-Sumatra hebben vernield uit pro test tegen de Japans-Indonesische olie overeenkomst. (Van onze correspondent) HILVERSUM, 30 mei Prof. mr. dr. M. Rooy, hoogleraar te Amsterdam, heeft op het 31ste congres van de Ne derlandse Vereniging van bibliotheca rissen een rede gehouden over het the ma „Vrije-tijdsbesteding: lezen en tele visie". Prof. Rooy verdedigde de stel ling, dat het vraagstuk van elke om- roepleiding is, dat zij haar maatschap pelijke "erantwoordelijkheid jegens het kijkerspubliek, by een zich uitbreidend aantal zenduren, alleen zal kunnen ho noreren, indien voor de drieërlei t.-v.- functie, de formatieve taak, de ont spanningstaal. en de culturele taak, op korte termijn bekwame programmasta ven van voldoende omvang en bestaan de uit allerlei specialisten kunnen wor den gevormd en uitgebreid. De inlei der wilde zich allerminst rekenen tot degenen, die, op z.i. al te eenzijdige wijze, willen klagen over cultuurver vlakking als hèt kenmerk van deze tijd. Bij de beoordeling van de toestand in eigen larm, aldus prof. Rooy, moet men bedenken, dat we nog in de over gang naar verzadiging ten aanzien van de t.v. verkeren, dat het kijken voor ve len nog een nieuw fenomeen is en dat het nog beperkte aantal zenduren de kijkers een vast schema opdringt, zo dat èn wat tijdstip van kijken en wat de keuze uit de programma's betreft zich een onvoldoende mate van selectiviteit kan openbaren. Prof. Rooy stelde het voor het biblio theekwezen zo actuele vraagstuk van de invloed van de t.v. op het lezen in het ruimere kader van de gehele vrije tijdsbesteding en van de veranderingen, die zich op dit terrein in de laatste ja ren hebben voltrokken. Hij pleitte daar bij voor een historische beschouwings wijze, juist in een maatschappij, die zich op de eigen problemen zozeer con centreert, dat zü de kennis van het ver leden als min of meer overbodige bal last overboord wil werpen en daarom wel als „onhistorisch" wordt geken schetst. „Wanneer wij niet aanvaar den, dat c'3 t.v. één van de resultaten is van een alomvattend maatschappe lijke ontplooiing, die al lang aan de gang is, en dat 1 t gebruik van dit jong ste communicatiemiddel een niet meer weg te denken, en nog minder een te negeren factor in de verdere ontwikke- Advertentie) in hoogzomer-uitvoering. Halfgevocrd. Vervaardigd van KONINGSPLEIN KORTE HOOGSTRAAT ARNHEM, 30 mei - Van 22 tot 27 augustus zal in Velp het jeugdfestival worden gehouden. Het zal dan voor de tweede keer zijn. dat deze manifestatie daar plaats vindt. Het belang er van is in het algemeen de bevordering der integratie van de kunstzinnige vorming van de jetfgd in opvoeding en onder wijs en in het bijzonder ook de per soonlijke ontmoeting tussen de jeugd en de kunstenaar en zijn kunst. De gedachte aan een eigen festival voor de jeugd ontstond indertijd uit een contact 'u sen de secretaris van het WIKOR (Werk- en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onder wijs aan de Rijpere Jeugd) er de lei ding van de toneelgroep „Theater", na afloop en naar aanleiding van een bij zondere jeugdvoorstelling door genoem de toneelgroep in het Velpse openlucht theater. De daar geboren ideeën namen later vastere vormen aan en toen de financiële basis, dank zij subsidies van het rijk, Het Prins Bernhardfonds en enkele provinciale overheden eenmaal was gelegd, kon men op hei organisato rische vlak van wal steken. Hei jeugd festival, speciaal bedoeld voor de leer lingen van de op een na hoogste klasse van de scholen voor VHMO en het eer ste leerjaar van de tweede leerkring der kweekscholen omvatte de eerste keer onder meer inleidingen over ver schillende kunstuitingen, het bijwonen van toneelvoorstellingen en een concert, het bezoeken van musea en groepsdis cussies. Dit eerste jeugdfestival vorig jaar werd een geslaagd evenement en ook ditmaal rekent hel bereids gevorm de stichtingsbestuur daarop. Vijfhonderd van de er voor in aan merking komende leerlingen kunnen er weer aan needoen en een nieuw ele ment vormt er thans ook in, dat de deelneming ook is opengesteld voor vijftig Belgische studerende jongeren, ling van onze samenleving is, zullen we het niet op zijn juiste betekenis weten te schatten". De vrije-tijdsbesteding en de daaruit voortvloeiende vraagstukken zijn ken merkend voor deze tijd. In de negen tiende eeuw had de grote massa met haar lange werktijden en deplorabele levensomstandigheden geen werkelijke vrije tijd, in tegenstelling tot de kleine leidende sociale laag. Eerst de verkor ting van de arbeidsdag na de eerste wereldoorlog heeft de vrije-tijdsbeste ding aan de orde gesteld. Sommigen vreesden kwalijke maatschappelijke ge volgen en een grenzeloze verveling voor de grote massa. Deze voorspellin gen zijn niet bewaarheid, omdat de ver korting van de arbeidstijd slechts een symptoom was van een sociale ontwik keling, die veel dieper ging, niet alleen in sociaal-economisch opzicht, maar ook in geestelijk zin. Deze zelfde ont wikkeling, aldus prof. Rooy, is krach tig gesteund door de techniek, die een wezenstrek van de moderne maatschap pij is geworden, niet alleen in het pro- duktieproces, maar evenzeer in de sfeer van consumptie en vrije-tijdsbesteding. De techniek bracht, na de film, de ra dio, die in de huiskamer aanraking met maatschappelijke en culturele waarden mogelijk maakte voor hem, die in het verleden daar geen of weinig weet van hadden gehad. Zo heeft de radio het muziekbegrip in wijde kring verbreid en het concertbezoek geprikkeld, als mede door de technische perfectie van de gramofoonpl iat ook de ernstige mu ziek een toenemende belangstelling be zorgd. Spr. wilde daarom niet klagen over cultuurvervlakking. Onderzoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben aan. getoond, dat in het algemeen zeer gro te groepen Nederlanders een zinvol gebruik van hun vrije tijd weten te maken. In de V.S. vertoont de vrije tijdsbesteding een gunstig beeld. Daar heeft de t.v. een verzadigingspunt be reikt. De t.v. moeten wij, evenals de resultaten van andere technische ont wikkelingen, in ons levenspatroon in- Eassen. Spr trok parallellen met de oekdruk. Beide zijn in eerste instan tie louter technische middelen van communicatie maar beide voertuig voor de dingen des geestes. Dit schept speciale gevaren en speciale verant woordelijkheden. De t.v.-kijker heeft zijn verantwoor delijkheid om van de t.v. een verstan dig gebruik te maken. Spr. was niet van oordeel dat de t.v. andere activi teiten zal verdringen De situatie in de V.S. en Engeland bewijst deze opvatting. De persorganen zijn in die landen niet aangetast, hei boek evenmin. Er is een nieuwe behoefte aan lectuur naar aan leiding van Je t.v.-uitzendingen ont staan. Het zal goed zijn, dat het open bare biblioth ekweze.i, met naar te ho pen toenemende steun van de overheid, blijft streven, oude lezers en nieuwe le zers, nog betere diensten te bewijzen dan thans het geval is. En voorts zal de openbare bibliotheek paraat moeten zijn om aan de behoefte aan lectuur naar aanleiding van de t.v.-uitzendin- gen tegemoet te treden, ja te activeren door geregeld de aandacht van bezoe kers te vestigen op toepasselijke boe ken. Hiervoor ware contact te zoeken met de omroepleiding, opdat tijdig door de bibliotheken op uitzendingen kan worden ingehaakt. Spr. was ook om een andere reden niet pessimistisch. Hij merkte op: „De communicatie in dr' k bezit het bijzon dere kenmerk dat zij zich openbaart in massaal te vervaardigen geschriften, welke in kleine eenheden gemakkelijk wijd en zijd zijn te verspreiden. Zij be reiken de individuele mens en kunnen zonder bezwaar worden meegedragen, zodat ze overal worden gelezen". „Het geschrevene blijft" krijgt nieuwe zin tegenover de jongere vormen van com municatie. die aan programmatische bepaalde tijdstippen van vertoning en uitzending zijn gebonden. In diepste we zen, aldus prof. Rooy, komt de commu nicatie in druk daarom tegemoet aan de individuei" vrijheidszin van de mens, welke, alle neiging tot conformisme aan sociale gedragspatronen ten spijt, onverwoestbaar is. oosterbeek, 30 mei De ge meenteraad van Renkum heeft van avond besloten het uitbreidingsplan „Doorwerth" uit te voeren. Dit pro ject houdt in de bouw van 2382 wonin gen voor achtduizend mensen. Deze woonkern zal binnen 15 jaar gereali seerd worden. De kosten voor de ge meente zijn geraamd op ruim negen miljoen gulden. Het terrein ligt ten zui den van de verkeersweg Arnhem- Utrecht. Sportterreinen en recreatie gebieden omzomen het geheel, terwijl een brede bufferzone waarborgt dat de schending van het natuurgebied beperkt blijft. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 mei Vermoede lijk om de regering te bewegen de gehele prioriteitenlijst aan het parle ment over te leggen, is in de socialis tische pers nogal aandacht geschon ken aan plaatselijke geruchten, als zou reeds zijn besloten de bouw van een Coentunnel voorrang te geven boven die van een IJ-tunnel. Alhier wordt ontkend dat het kabinet hierover reeds een definitief standpunt zou hebben ingenomen. Ten aanzien van de tunnelbouw is nog niets te zeggen zolang de prioriteitenlijst niet in haar geheel Is vastgesteld. Het kabinet is hiermee nog niet gereed. De P.v.d.A. zal vermoedelijk wel meer pogingen ondernemen nog vóór het zomerreces een apart debat over de prioriteiten te krijgen. Dit blijkt ook reeds uit vragen van ir. Vondeling aan de minister-president en de ministers van Financiën en van Verkeer en Wa terstaat, waarin hij een suggestie doet in die richting. De regering staat op het standpunt dat deze prioriteitenzaak bij de behan deling van de begroting aan de orde moet komen. Na de reeds gepubliceer de defensienota zal alleen wat de Lau- werszee betreft de Kamer, zoals is toe gezegd, in de komende weken in ken nis worden gesteld van de beslissing van het kabinet. De Magnumfotograaf Burt Glinn heeft onlangs toestemming gekregen in de paleistuin van SoestdUk een serie fo to's te maken van de twee oudste ko ningskinderen. Een van zijn kleurenfo to's van "de prinsessen Beatrix en Irene siert de voorplaat van de Katholieke Illustratie van deze week. Andere foto's vindt men elders in het blad. Jan Cot- taar uit een hartekreet: „Alle sporten nuttig, één noodzakelijk! Zwemmen". En hij schrijft over de zwemsport een behartigenswaardig artikel, dat ouders en opvoeders maar eens moeten lezen. De beurs van Berlage wordt, econo misch gezien, onder de loupe geno men door Rigo Kalkhoven. Er zijn voortreffelijke foto's bij afge drukt. J. W. Hofwijk vertelt in een geestig verhaal over zijn kennismaking met Finlands Nationaal Instituut, de Sau na. Niet minder geestige tekeningen van Charles Boost maken die vuurproef die de schrijver aan den lijve onder ging, aanschouwelijk. MARGRATEN, 30 mei Aan de meer dan achtduizend Amerikaanse soldaten, die in de tweede wereldoor log sneuvelden en een laatste rust plaats vonden op het kerkhof in Mar graten, is vandaag, op de Amerikaanse „Memorial Day", met een plechtige herdenkingsdienst eer bewezen. De ambassadeur van de Verenigde Staten, de heer Ph. Young sprak een rede uit, in bijzijn van o.m. de com missaris van de koningin in Limburg dr. F. Houben, burgemeester uit Zuid-Limburg, major-general Brown van de derde Amerikaanse divisie in Frankfort en vertegenwoordigers van de Nederlandse oorlogsgravenstichting. Afdelingen van het Amerikaanse le ger losten salvo's en bliezen het hoorn signaal Nadat de nationale vlaggen, tijdens het spelen van de volksliede ren, waren gehesen, brachten schoolkin deren uit Zuid-Limburg een bloemenhul de op de graven. Twaalf op Soesterberg gelegerde Amerikaanse straaljagers vlogen tijdens de plechtigheid in for matie over. AMSTERDAM, 31 mei Sinds 1 sep tember 1959 is het ledental van de K.A.B. met ruim 10.000 gestegen. Per die datum bedroeg het totale ledental met inbegrip van de zogenaamde B-leden 403.056. 1 mei was de offi cieuze ledenstand opgelopen tot 413.739. De grootste nominale winst over deze periode boekten de bouwvakarbeiders (2.261), de bond voor industriële werk nemers (1.481), de metaalbewerkers- bond (2.590), de mijnwerkersbond (1.078) en de kleding- en textielarbei- dersbond (883). De grafische bond en de bond van arbeiders(sters) in de voe- dings- en genotmiddelenbedrijven no teerden met resp. 674 en 736 een rela tief hoog winstcijfer. UTRECHT, 30 mei Door het toe nemend personeelstekort bij het korps rijkspolitie zal dit korps straks niet meer te hanteren zijn. Dit is een ge vaar voor het algemeen belang, daar het korps zijn taak die het ingevolge de politiewet is opgedragen, dan niet meer op een verantwoorde wijze kan vervullen. Aldus de voorzitter van de rijkspolitievereniglng, de heer L. H. M. Nottet, vanmorgen bij de opening van het jaarlijks congres van deze vereni ging. De heer Nottet zei, dat het perso neelstekort bij de rijkspolitie thans een zodanige omvang heeft aangenomen, dat eigenlijk van een preventief politie toezicht geen sprake meer kan zijn. Hij toonde met enkele cijfers aan, dat het rijkspolitiekorps voor wat de personeelsvoorziening betreft, volgens hem, op de rand van een failissement is gekomen. Het absoluut tekort kan worden gesteld op meer dan 1400 man: 23 procent van de noodzakelijke sterk te. Hij voegde hieraan toe, dat er dis tricten zijn met een incompleet van 26 procent tot 30 procent en landgroe- pen met een personeelstekort van 45 procent, terwij] er één ressort is met een incompleet van gemiddeld 33 pro cent voor haar landgroepen. De heer Nottet vestigde er de aan dacht op, dat de criminaliteit in de pro vincie steeds groter wordt. Volgens de criminele-politiestatistiek was het aan tal misdrijven in de provincie in 1959 in vergelijking met 1958 met vier pro cent gestegen, terwijl dit cijfer voor de grote gemeenten met gemeentepolitie niet meer dan één procent bedroeg. Ook de verkeersintensiteit in de pro vincie neemt toe, hetgeen, volgens de heer Nottet, betekent dat de rjjkspoli- tie-ambtenaar mede door het perso neelstekort steeds meer werkzaam heden moet verrichten. Op korte termijn verwacht men geen verbetering van de situatie. Ter illustratie memoreerde de heer Not tet, dat 1 januari van dit jaar van de opleidingsschool 46 adspiranten be schikbaar kwamen voor de executie- DJAKARTA, 30 mei (Reuter) Zaterdag heeft een executiepeloton drie mannen doodgeschoten, die met anderen in november 1957 op het schoolplein van de lagere school op Tjikinl, te Djakarta, handgranaten heb ben geworpen naar president Soekarno De president, wiens kinderen met vele andere zich eveneens op het school plein bevonden, werd niet gewond, doch een aantal kinderen werd gedood en ruim honderd werden gewond. De drie geëxecuteerde mannen waren Saadon Bin Mohamad. Jusuf Ishal en Mohamed Tasrif Bin Husein. Zij werden in augustus 1958 ter dood veroordeeld door een speciaal militair gerechtshof. Een gratieberoep op Soekarno werd afgewezen. Een der daders van de aan slag wacht nog op de voltrekking van het vonnis. Dit wat de eerste keer se dert de stichting van de Indonesische republiek, dat een doodvonnis tegen een veroordeelde misdadiger werd vol. trokken. ve dienst, doch dat alleen al in L nuari 1960 reeds 45 rijkspolitie-aï» tenaren de dienst verlieten, een 98\, tal dat sedertdien met nog 100 m» is gestegen. De werving van een werd hierdoor binnen een half J8 teniet gedaan, aldus spreker. De geringe belangstelling voor rijkspolitiekorps is een gevolg van 8 te lage salariëring, de onvoldoende 8 norering van de aan het ambt verb® den ineonveniënten en het geringe Pe' pectief voor het lagere en middel»9 personeel. De vergadering nam een motie 88Jj waarin zij het hoofdbestuur verzoe* bij de ministers nogmaals aan te drw gen op een spoedige beslissing over 8 salariëring van het lagere en midd® bare politiepersoneel en over een °Z lossing van het personeelsprobleem8 In de motie wordt tevens gevraagd, °Y zeer korte termijn een voorlopige m" regel te treffen ten aanzien van de s®* lariëring. DEN HAAG, 30 mei Het college va» rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeu' ring gehecht aan nieuwe collectie*'® arbeidsovereenkomst voor een zestal nf* venbedrijven van de bouwnijverheid. V' CAO-en hebben resp. betrekking op: stukadoors ,de terrazzo-werkers, de bui' zenleggers, de schilders, de steenhoU' wers en de leidekkers. Evenals in het hoofdbedrijf zijn 19 deze nevenbedrijven de lonen met oP' geveer 5 pet, verhoogd. „De wereld van de jazz" is een roya8! fotoboek van de Bezige Bij. De foto erin zijn van Dennis Stock, een van o® voortreffelijke fotografen van de faamde Magnum-groep. Een zo luxueuj ze uitgave van dit boek is niet helern"' begrijpelijk. Het biedt allerminst ee» enigszins complete verzameling van <j® meest noemenswaardige jazzfiguren. over het geheel zijn de bijgaande tekste» onbenullig. Met een betere selectie va» het voorhanden liggende fotomateria?' (men treft nogal wat mindere goden het gezelschap van Armstrong, Elliité ton en Parker), met een paar aan vuil"1' gen als J. J. Johnson, Art Blakey e" Ahmad Jamal bijvoorbeeld en met e®£ informatiever tekst zou men een nepr^ sentatiever boek hebben verkregen. De»' nis Stock blijkt ondanks dit alles ee» razend knappe fotograaf, die vele va» zjjn menselijke objecten in hun schilder' achtigheid en hun soms heftige emotie* op een moeilijk te overtreffen manie* heeft vastgelegd. Hij heeft het vreze» van hun muziek gevoeld: een verzake* lijkte Brubeck, een arrogante Eillngto»' een fel hartstochtelijke Billy Hollydaj» Men ziet Gene Krupa en Lionel Hamr ton in hun doping-razernij te keer gaa»' Er zijn foto's die niet meer uit de hef innering verdwijnen en het visuele Sf.' mis dat men bvj het piatendraaien hee-c' Opheffen. De eerste en de laatste fot» van het boek zijn van een verrukkelijk' artisticiteit. Het zijn beide opnam®» van musici die met hun instrument c»' der hun arm in de prille vroegte do®' de nog stille stad naar hun huis, h»J bed gaan. De muziek van een hele nac» spelen zit nog in hun benen. Advertentie O 0 Scherp luistert de Noorman naar het geluid van de voet stappen en eensklaps houdt hij de pas in. „Wacht eens", fluistert hij, „ik ga nog even terug". Mildred laat een gesmoorde zucht horen, maar de Noorman is al op zijn schreden teruggekeerd. En hij knikt tevreden, als hij Wigberth, slechts vergezeld van de beul, op de kerkerdeur ziet toetreden. „Net wat ik dacht, schurk" mompelt hij. „Te veel ruchtbaarheid komt je niet goed gelegen." Lenig sluipt hij naderbij, als Wigberth de kerkerdeur opent en met de scherp rechter op zijn hielen naar binnen treedt. In twee, drie soep sprongen heeft Eric de kerker bereikt. Als zijn schaduw groot dreigend naar binnen valt, wendt Wigberth zich star van ontzettH* om, maar voor hij een stap kan verzetten, klapt de zware deur hem in zijn gezicht. „Zo, dat verschaft ons de nodige tijd om kalm verdwijnen", mompelt Eric, naar zijn twee metgezellen te rende. En achter elkaar vluchten ze de duistere gang in. rug*6' /JE (NÓEWNÓ WAE> MW, PAUL- alle zaken Die BRand hebben gehar wazen VERZEKERD B'J (PE 6TEAP- M. .FAföT MAATéCNAPPtA NU HEBBEN WE EEN BPOOR, INA... PAT KAN 6EEN LOUTER TOEVAL Z'JN "W /PAT l<ó EEN mr die MENtee aR[h «EEN Ml<5G0W|ÉNai«i IX KAN UIlLi&ÓEN'rt Tik ZIE NIET IN I WAT HET ANPE2&I KAN Z'JN, VEPZEKE - rRlN65MAATE>CHAPP,J- EN EtfEKEN TOCH GEEN PANOEN IN BZANO DIE ZE ZELE DEKKEN. SWAN FEATURES SVNDIC«TE|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2