Zon in je leven RANG is alleen RANG als er RANG op staat EVERT VERMEER: strijdbare figuur in de partijpolitiek Panamese regering trekt vlag m Boris Pasternak, Russische Nobelprijswinnaaroverleden VREDESTEIN Shorts 4 I luurbeheersing belast huis eigenaren niet eenzijdig GROND- EN PERSONELE BELASTING Geen man op eerste plan in de staatkunde van ons land Betekenis van „onaanvaardbaar" door de regering verduidelijkt Boete a contant nu ook in Den Haag mogelijk Bijzonder gezinswerk Experiment met maat schappelijke hulp nodig Bladluiskenner onder scheiden RADIOSCHIP NU ILLEGAAL? „We gaan gewoon door met de uitzendingen" DICHTER EN ROMANCIER HIELD ZIjN WERK VRIJ VAN POLITIEK Voorbereiding voor kort geding tegen de staat Ned. bloeinenkwekers naar Muskou Duivelseiland voor heilsleger? elke woensdag jongensmarkt Naak rente op uw belastingschulden! NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ DINSDAG 31 MEI 1960 PAGINA 3 Opgewekt en blij O O Meisje uit Maastricht vermist MAASTRICHT, 31 mei Sedert don derdag 12 mei wordt uit de ouderlijke woning in Maastricht de vijftienjarige dochter van dé familie Milius vermist. Tot op heden ontbreekt elk spoor van het meisje, dat niet in het bezit is van geld of een paspoort. De gemeentepoli tie verzoekt een ieder die inlichtingen kan geven zich met haar in verbinding te stellen, dan wel met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Het meisje dat 30 juni 1944 te Maastricht werd geboren en woont aan de Hertog singel 26 aldaar - - - Voor eerste bloemen]estival ijzersterke streepdenim, in 3 stoere kleuren leeftijd 7 jaa Vernieuwing lift en c.v. Mi*. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh overleden U ontvangt van de fiscus voortdurend aanslagen voor vele belastingen. Verminder uw zorgen door de betaling in termijnen aan ons op te dragen uit op spaarrekening. Stort op uw spaarrekening regelmatig de noodzakelijke bedragen voor uw belastingschulden. De N.H.M. vergoedt over het saldo 3'/t rente tot f 30.000.-. Advertentie Soms is 't werk op de zaak zo ver - ve lend en naar,wel een beet - je te zwaar,'tmoet van - a - vond nog klaarMaar ik ben voor zo'n Refr. zond - vloed van brie - ven niet bang'kZoek de zon op, die vind ik in RANG! Ja. RANG en al - leen RANG is al - leen RANG als er RANG op staat, waar-om lang ge - praat, als er RANG be - staat. Dan is 'tal-leen RANG die met - een 'tzon-ne-tje schij -nen laat, RANG is zon in-der - daad!. TtëWS FRUIf Als het in m'n vacantie maar regent en. giet, steeds maar regent en giet, ach, dat hindert me niet. Want ik lach om zo'n hui, heus die maakt me niet hang. 'k Zoek de zon op, die vind ik in RANG, Refrein: Als ik thuis soms een keer op de kinderen pas, staat de melk op het gas, gaat de bal door het glas. Zelfs een stortvloed van tranen die maakt me niet bang, 'k zoek de zon op, die vind ik in RANG, Refrein: 'k Hou van boksen, 'al knok ik ook tegen een reus, krijg ik ring op m'n neus, en weer rang op m'n neus. Maar al regent bet slagen, toch word ik niet bang, 'k zoek de zon op, die vind ik in RANG. Refrein: Want in RANG proef je zonschijn en sappige vrucht, rijp en sappige vrucht, zon en zomerse lucht. Neem zoveel als je lust, ga gerust dan je gang, wat brengt zon in je leven? 't Is RANG! Refrein: o 10 OP' nel» DEN HAAG, 31 mei De heer Evert Vermeer is overleden op een ogenblik, dat naar menselijke berekening nog veel van hem verwacht mocht worden. Hij was in 1955 aan de top van een car rière gekomen, die geheel was verlo pen in dienst van de socialistische par tij, eerst de SDAP. na de oorlog de PvdA. Men kan wellicht zeggen, dat hij vooral partijfunctionaris is gebleven. In de Nederlandse staatkunde, zoals die bedreven wordt in regering en staten- generaal, is hij niet op het eerste plan getreden. In die zin is hij geen natio nale figuur geworden. Maar als be kwaam woordvoerder en propagandist van zijn partij had hij zich, zij het niet altijd met instemming, ook buiten de kring van zijn geestverwanten ruime bekendheid verworven. Het voorzitterschap van een der gro te partijen stelde hem intussen veel (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 mei De mogelijk heid tot ogenblikkelijke betaling van een boete wegens een begane lichte overtreding de zogenaamde trans actie in handen van de politie wordt met ingang van 1 juni aanzienlijk ver- ru|md. Deze methode van „snel recht" Za' ook toegepast kunnen worden in de arronissementen Maastricht, Den Haag en Dordrecht. Eerder was het al mogelijk in de arrondissementen Breda, Rotterdam, Zwolle en Leeuwarden. De officier van Justitie in Den Haag, mr. H. van 't Veer heeft naar aanlei ding van deze nieuwe methode in zijn arrondissement nog eens op de verschil lende voorwaarden gewezen. Zo kan men nooit verplicht gesteld worden te transigeren. Men loopt echter wel de kans een hogere boete opgelegd te krij gen als men voor de rechter komt. Voor de „straattransactie" zijn eenheidsboe tes: een rijksdaalder voor voetgangers en fietsers, vijf gulden voor bromfiet sers en motorrijders en 7 gulden voor automobilisten. De overtreders moeten op heterdaad betrapt zijn om transactie mogelijk te maken. Ook moet er tussen politieman (in uniform) en overtreder geen ver schil van inzicht zijn en het mag geen geval zijn waarbij schade is opgelopen. Men moet met gepast geld betalen. Niet verwacht mag worden dat de politie man wisselgeld bij zich heeft. De trans actie geldt vrijwel uitsluitend voor ver keersovertredingen. Zoals bekend is de bedoeling van deze methode van trans actie onder meer het sneller afdoen van de massa van kantongerechtsstrafzaken. Dat dit wel nodig is blijkt wel uit het enorme aantal dat alleen het kantonge recht Den Haag verleden jaar kreeg te behandelen: 125.000. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 mei Op de dioce sane congresavond van de stichting Katholiek Bijzonder Gezins- en Jeugd werk in het bisdom Rotterdam heeft drs. A. J. M. van Tienen gepleit voor Maatschappelijke hulp in het experi mentele vlak. Het doel van het bijzon der gezins- en jeugdwerk is de bestrij ding van de onmaatschappelijkheid in de randzones (achterbuurten) van de steden. De mensen die zich in deze buurt ten onbevredigd zijn gaan voelen Moeten wij helpen het leven vorm te Seven op grond van bepaalde waarden. W.elke die waarden zijn en welk leven dan moeten gaan leiden is niet be kend, wjj moeten experimenteren net ?ls in de kunst. Evenmin als men daar ?an vragen: wat stelt het voor, zo moet jjten hier ook niet iets proberen te her zinnen. Leidraad voor ons experiment fd°et de liefde zijn, aldus drs. Van Tie- In het diocees Rotterdam zijn thans clubhuizen, waarin 10 vrijwilligers rtj? 143 beroepskrachten werken. Hier- 3üor kunnen 12.500 gezinnen en 20.000- "00 jeugdigen bereikt worden. «t^AGENINGEN, 30 mei Het be- A,0r van het fonds „Izak Korteweg en tje^a Ida Overwater uit Strijen" heeft jaarlijkse landbouwprijs toegekend SeJ, de tieer D. Hille Ris Lambers, we- bje's zijn grote verdiensten op het ge- b0,r van de enomologie en de land- ?tOiwpIakt^k- De heer Lambers is de luidste kenner ter wereld van de blad- Van en hun bestrijding. Hij heeft tal v dank zy z^n aj._ tegen de blad- bejjMensen opgeleid en dank"zlj zijn ar- Mis ien de strijd ■die per jaar voor miljoenen scha- r aüricht, effectief voeren. Dit heeft 256 vdr. ir. j, e. Dorst vandaag op de Sc-dpVjderlandse Landbouwweek mede- e®ld. Vijf §eh hèvS. tw'htig Rode Kruis verenigin gen "ben meer dan een miljoen gul- ?°°d „„Sbonken voor leniging van de 6vineen-r ~e slachtoffers van de aard- mgen ln Chili. zwaardere eisen, waarbij hij bovendien voor de niet geringe taak stond om een man als zijn voorganger Koos Vorrink, met diens onbestreden gezag, op te vol gen, juist in een periode welke voor zijn partij niet zonder schokken en span ningen verliep en waarin de behoefte aan fundamentele bezinning zich krach tig deed gevoelen. In deze periode heeft de heer Vermeer zich niet slechts als een toegewijd en efficiënt bestuurder doen kennen maar ook als een man voor wie een goed lopende partijmachi ne niet het hoogste goed is. De heer Vermeer was agressief ge noeg om de politieke strijd elke dag met gretigheid te aanvaarden, maar bezat tevens genoeg eerlijk idealisme om niet in die alledaagsheid vast te lo pen. Op die grond berust ook de sym pathie, welke hij zich buiten de eigen kring verwierf. Vóór hij echter de be lofte van een groeiende statuur in ons land, die zijn ontwikkeling leek in te houden, geheel en al heeft kunnen in lossen, is hij uit ons midden heenge gaan. Oud-verzetsman De heer Evert Aart Vermeer, die ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw was, werd 20 november 1910 in Nijmegen gebcren. Hij bezocht de mu lo en bekwaamde zich door zelfstudie in economie en staatkunde. Hij was tot 1930 als kantoorbediende in Tiel werk zaam. Hij was een van de oprichters van het nieuwsblad „De Tielenaar". La ter werd hij aangesteld als correspon dent van „Het Volksblad voor Gelder land". In 1931 trad hij toe tot de SDAP. Drie jaar later kwam hij in dienst van deze partij en was hij als propagandist werkzaam. Van 1934 tot 1939 was hij ook werkzaam voor het NVV. Tijdens de oorlog streed hij aan de Grebfceberg. Na korte tijd bij de zo genaamde Opbouwdienst te hebben ge diend, nam hij deel aan het verzet. Hij schreef in illegale bladen en was voor al werkzaam bij het in veiligheid bren gen van geallieerde piloten. Later werd hij lid van de grote adviescommissie der illegaliteit. In 1946 nam hij voor de PvdA zitting in de Tweede Kamer. Hij behoorde tot de humanistische vleugel en was voor zitter van het Humanistisch Thuisfront. Aanvankelijk was hij bestuurslid van de PvdA. In 1949 werd hij secretaris en zes jaar later, 23 februari 1955, werd hjj tot voorzitter gekozen als opvolger van Koos Vorrink. De heer Vermeer was ook lid van de gemeenteraad van Naarden. In zijn functie van lid van de Tweede Kamer, maakte hjj deel uit van de vas te commissie voor Buitenlandse Zaken en van de Defensiecommissie. Ook was hij hoofdbestuurslid van de Nederland se raad van de Europese Beweging en lid van de interparlementaire Benelux- raad. In 1959 werd hij gekozen tot voor zitter van het Europees socialistisch verbindingsbureau. van Veronica AMSTERDAM, 31 mei De Paname se regering heeft het radioschip „Vero nica" uit het Panamese koopvaardijre- gister doen schrappen en sedert zater dag is daardoor aan het schip het recht ontnomen om de vlag van dit land te voeren. Dit heeft de Panamese consul- generaal in Rotterdam, Gilberto Calde- ron, maandagmiddag telefonisch mede gedeeld aan de generaal-agent van de Veronica in Amsterdam, de heer H. Os wald. Op 19 mei had de Panamese rege- BORIS PASTERNAK MOSKOU, 30 mei (Keuter, AFP, UPI) De Russische schrijver en Nobelprijswinnaar Boris Pasternak is hedenavond in de ouderdom van zeven tig jaar overlede. De schrijver bevond zich m zyn landhuis te Peredelkino, in de omgeving van "loskou. Drie weken geleden kreeg hjj een hartaanval. In de berichten werd toen ook gesproken van een leverkwaal. Enkele dagen ge leden werd gemeld, dat hij longkanker had. Zijn toestand was zo ernstig, dat overbrenging naar Moskou voor het on dergaan van een operatie te riskant werd geacht. Teg.n het einde van de eerste wereld oorlog had Pasternak in Rusland al naam als dichter. Het eerste grote suc ces had hij in 1922 met een gedichten bundel, getiteld Sestra Moya Zhizin, letterlijk vertaald: Mijn Zuster Leven. Later in de jaren twintig wera hij in het westen bekend door vertalingen van zijn werk. De tweede wereldoorlog inspi reerde hem tot twee kleine bundels ge dichten. Gedurende vele jaren onder Stalin beperkte hij zich tot het maken van vertalingen, voornamelijk van het werk van Shakespeare. Door zijn be zwaren tegen de ideologie van die da gen kwam hij vrijwel niet tot eigen werk. Na Stalins dood accepteerde de staats uitgeverij aanvankelijk zijn eerste grote roman „Dr. Zjivago", maar bij nader in zien werd de publikatie in de Sovjet- Unie verboden. De schrijver verkocht echter de auteursrechten voor het bui tenland in september 1957 aan een Ita- Advertentie) liaanse uitgever. In het westen werd de roman een enorm succes en verta lingen in vele talen, waaronder het Ne derlands, volgden. Naar aanleiding hiervan kende de Zweedse Academie in 1958 de Nobelprijs voor letterkunde toe aan Pasternak voor „zijn belangrijke prestaties, zowel op het gebied van de hedendaagse lyrische poëzie als op het terrein van ue grote Russische traditie op episch gebied" In de Sovjet-Unie, waar „Dr. Zjivago" werd afgewezen als zijnde van onvoldoende letterkundige waarde, werd de onderscheiding be schouwd als een vijandige politieke daad en de schrijver werd uit de ver eniging van Sovjet-letterkundigen ge stoten. Nr aanvankelijk de prijs te heb ben aanvaard, wees Pasternak hem daarop af „met het oog op de betekenis, die de gemt.nschap waarin ik leef, aan deze eer heeft gegeven". Khroesjtsjev verklaarde, dat Pas ternak geen moeilijkheden in de weg zouden worden gelegd wanneer hij naar Stockholm wilde gaan om de prijs in ontvangst te nemen. Paster nak antwoordde, dat het idee Rus land te verlaten en in ballingschap te gaan „ondenkbaar" was. „Ik denk niet alleen aan de banden met het land, waar ik ben geboren, maar ook aan het volk, zijn verleden, roemrijk heden en toekomst' Pasternak, Moskoviet van geboorte, was de zoon van Leonid Ospovich, een bekend schilder en van Rose Kaufmann, een Joodse musicienne. Hij kreeg zijn op leiding in Moskou en aan de universiteit van Marburg in Duitsland. Pasternak's vader verliet in 1921 Rusland en ves tigde zich in Duitsland. Toen Hitier aan de macht kwan., week hij uit naar Engeland, waar hjj in 1945 stierf. Bo ris Pasternak bleef in Rusland. Ztfn eerste gedichten, zowel die van voor als na de revolutie, zjjn uitgespro ken lyrisch en bevatten mystische ele menten. Pasternak was een tijd lang zeer bevriend met Mayakowski en werd ge rekend tot de aanhangers van diens futuristische beweging. Maar toen Ma yakowski de dichter van de Bolsjewiki werd, wendde Pasternak zich van hem af. Pasternak is nooit anti-communis tisch geweest, eerder on-communistisch. Hij weigerde de doctrine van het so cialistisch realisme te aanvaarden en zjjn werk een politiek-ideologische strek king te geven, zeer tot ongenoegen van de autoriteiten. De Russische pers heeft geen mel ding gemaakt van Pasternak's ziekte. Wel hangen overal in Moskou aanplak biljetten voor de voorstelling van „Ma ria Stuart" van Friedrich Schiller, „vertaling Boris Pasternak". De afgelopen dagen zjjn duizenden telegrammen en brieven op zijn land huis bezorgd. Pasternak's gezondheids toestand liet echter niet toe. dat hij ze las. Mevrouw Lydia Slater (56), een zus ter van Pasternak, die in Oxford (En geland) woont, heeft haar broer niet meer levend gezien. Maandag vroeg zjj de Sovjet-ambassade in Londen een visum om naar Moskou te reizen. Me vrouw Slater vertrok 39 jaar geleden met haar ouders uit de Sovjet-Unie en heeft haar geboorteland sindsdien niet meer bezocht. Pasternak zal waarschijnlijk een ker kelijke begrafenis krijgen. Hij is van huis uit joods, maar ging in de loop der jaren tot de Russische orthodoxe kerk over. ring telegrafisch aan deze consul-gene raal medegedeeld, dat de „Veronica" onmiddellijk haar uitzendingen moest staken omdat deze illegaal zijn. De Pa namese regering beriep zich by het ge ven van deze order (die de Veronica niet opvolgde) op de door haar onder tekende radioconventie van Atlantic Ci ty van 1947. Het commentaar van de heer Oswald op deze telefonische mededeling was, dat het registratiedocument van de „Ve ronica" afgegeven is door de Panamese consul-generaal in Londen. Deze is, al dus de heer Oswald, de chef van de Panamese consuls-generaal in West- Europa en hij alleen kan dit document intrekken. Bovendien kan de intrekking van de vlag niet zo maar per tele gram geschieden. Intussen is nog maan dag middels de advocaat van de Pana mese rederij van de „Veronica", de International Undertaking Ine, welke een kantoor te Londen heeft, een pro test bjj Panama ingediend. „Wij zullen dezelfde procedure gaan volgen als die van het Deense radioschip „Mercur", aldus de heer Oswald. Hij deelde nog mede, dat voor het geval inderdaad de vlag zal worden afgenomen, de „Ve ronica" verschillende aanbiedingen van andere Zuidamerikaanse landen voor een vlag heeft. De „Veronica" gaat In tussen gewoon door met haar uitzendin gen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 mei De raadsman van radio-Veronica, mr. dr. K. W. P. Klaassen, heeft in afwachting van het antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat over de uitsluiting van het radioschip in het telefonieverkeer, welk antwoord morgen wordt ver wacht, met de president van de recht bank een datum bepaald voor het kort geding, dat hjj tegen de staat der Ne derlanden wil aanspannen. Deze datum heeft men nog niet bekend willen ma ken. Toen het schip enige tjjd geleden de mogelijkheid tot telefoneren werd ont nomen, is de raadsman in beroep ge gaan. Gezien de voorbereidingen voor het kort geding verwacht men van deze zjjde kennelijk geen oplossing. „Iedere Nederlander heeft het recht om te te lefoneren. In bepaalde gevallen kan de PTT deze gesprekken stuiten, maar niet in ons geval" aldus de raadsman. MOSKOU, 30 mei Een Russische tuinbouwkundige heeft vandaag ver klaard dat hij Nederlandse hulp zal in roepen bjj de voorbereidingen op Mos kou'» eerste bloemenlestival, dat 14 au gustus zal worden geopend, aldus meldt het persbureau Tass. „Wij hebben het advies van onze Ne derlandse collega's, de beste bloemen- kwekers ter wereld, nodig om de plan nen voor de verfraaiing van de Sovjet hoofdstad", verklaarde Pytor Lapin, op een bijeenkomst van de Sovjet-Neder landse vereniging, waarvan hjj voorzit ter is. Onder de Nederlanders bevonden zich dr. P. Verkade, professor in de chemie, en functionarissen van de Nederlandse ambassade. Lapin, die onlangs een bezoek aan ons land had gebracht, sprak in lovende be woordingen over de kunde der Neder landse bloemenkwekers. HOLLYWOOD, 30 mei (UPI) - De Amerikaanse filmproducent Lloyd Young heeft vandaag gezegd, dat hij met Frankrijk onderhandelt over aankoop van het Duivelseiland. Krijgt hij deze vroegere en beruchte Fran se strafkolonie waarin Dreyfuss opgesloten is geweest dan zal hij haar cadeau doen aan het Leger des Heils. President De Gaulle heeft be langstelling getoond voor het plan om Duivelseiland van de hand te doen en het in overweging gegeven aan het ministerie van Justitie. Het eilandje ligt ter hoogte van Frans Guiyana in Zui d-Amerika. Young zei, dat hij belangstelling had ge kregen voor het plan van het heils leger om het eiland te gebruiken als rehabilitatiecentrum voor ontslagen veroordeelden tijdens de opnamen van zijn film „Seventy times seven". De film gaat over het werk van de heilssoldaat Charles Pean en zijn strijd van achttien jaar om Duivels eiland als strafkolonie opgeheven te krijgen. Advertentie kleine stijging per moot speciaal verlaagde J. M. prijs DEN HAAG, 31 mei De regering bestrijdt dat door het nog steeds be staan van de huurbeheersing „de huis eigenaren eenzijdig de lasten van het sociaal-economisch beleid van vorige kabinetten zouden moeten dragen". Een aantal senatoren had een derge lijke stelling opgenomen in het voorlo pig verslag van de Eerste Kamer op de voorstellen tot verhoging van de grond- en personele belasting. In haar memorie van antwoord zegt de rege ring titans, „dat ook het peil van de arbeidslonen en van de prjjzen geens zins vrijelijk kon en kan bewegen en dat dientengevolge ook van andere, zeer grote groepen van de bevolking een bijdrage is gevraagd voor een ge zond nationaal-economisch beleid". De memorie van antwoord is verder voornamelijk gewijd aan de politieke aspecten van het „onaanvaardbaar" dat de regering bij de behandeling van de ontwerpen in de Tweede Kamer heeft uitgesproken. De ministers Zijl stra en Toxopeus en staatssecretaris v. d. Berge zeggen dat het kabinet veel waarde hecht aan het overleg met de staten-generaal. Wanneer in bepaal de gevallen de kabinetskwestie wordt gesteld, dan betekent dat niet dat de regering haar standpunt wil opdringen maar dat zij meent de verantwoording niet meer te kunnen dragen indien de kamer haar afwijkend standpunt hand haaft. De bewindslieden delen tenslotte naar aanleiding van een vraag uit de Senaat mee, dat het aantal woningen, waarvoor uiteindelijk de huurverhoging I960 niet zal gelden, waarschijnlijk be langrijk beneden de 430.000 woningen zal liggen (Er zjjn naar schatting ca. 430.000 woningen in de huurklassen tot vijf negen gulden waarvoor huurver hoging pas na een gunstige verklaring van de huuradviescommissies over de staat van onderhoud wordt toegestaan). Minister Van Aartsen vindt het ge rechtvaardigd, dat bij vernieuwing van centrale voorzieningen als liftin- stallaties of centrale verwarming in huurwoningen een toeslag op de huur wordt toegestaan. De vervangings- kosten van dergelijke installaties zxjn veel meer gestegen dan de kosten van het normale onderhoud, aldus de be windsman in antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid Bommer (PvdA). Terwijl de huren vergeleken met voor de oorlog met 122 pet zijn gestegen, kost de aanleg van een nieuwe verwarmingsinstallatie onge veer vijfmaal zoveel als voor de oor log. DEN HAAG, 30 mei Op 72-jarige leeftijd is heden overleden de oud- vice president van het gerechtshof, mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, Mr. van Vrijberghe de Coningh wa» ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Advertentie een bij de N.H.M. aan te houden tegoed

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3