Staatsiebezoek aan België Heerlijk folkloristisch feest op de barokke Grote Markt Galadiner in pompeus ver sierde Troonzaal van paleis MICHELIN OECUMENISCH CONCILIE NA PASEN 1961 BIJEEN? Paus geeft „Motu Proprio uit Bill Toespraken aan galadiner Vertrouwen in Heilige roeping toekomst ft. CaptamMoipi Turken begroeten generaal Gursel met ovaties Benelux-landen erkennen de nieuwe regering in Ankara I JAMAICA Koning Boudewijn: Koningin Juliana: 1 DINSDAG 31 MEI 1960 PAGINA 9 Bezoek aan Joriskapel Pater M. A. Jelgersma O.F.M. overleden K .5* 'i meesi genoemd 'i meesi geroemd 'i meesi gekochi feilloos SLIPVRIJ DUURZAAM SOEPEL uitstekend te coveren l enorm zeer De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch Dode bij aanrijding mk' vj* iM 1 r« I v KRÖGER IJZER EN STAAL N.V. lij! 'treeft niet 6ïj wie of waar ..aW'leeo BULER is. koop dan maar! In België en Luxemburg Identiteitsbewijs voor toeristen verplicht V eiligheidsracid Nederland trekt kandidatuur in Examens (Advertentie) MMMÊMMMaW BRUSSEL, 30 mei Na de ontvangst op het stadhuis bereidde Brussel de koninklijke gasten uit Nederland een heerlijk teest. Toen konidgin Juliana, koning Boudewijn en prinses Beatrix op het balkon verschenen laaide er een stormachtig applaus op en over de ma jesteitelijke Grote Markt, weerklonken kreten als „vive Ia reine", maar ook „vive le roi". Vervolgens ontrolde zich voor de ogen der toeschouwers het op het Middeleeuwen afgestemde schouw spel, opgevoerd door de retorische ka mer „De Corenbloem", die reeds in 1477 moet zijn opgericht; een schouw spel dat overigens enige bepaald aan doenlijke taferelen opleverde. Onder de tonen van door microfoons ten gehore gebrachte muziek werd de stedemaagd van Brussel, gezeten op een „gouden" draagstoel het marktplein opgedragen, voorafgegaan door pages, die op kus sens o.m. de sleutel van de stad en de zilveren troffel meevoerden. Zij werd bovendien omstuwd door in bonte kle dij gestoken „gezellinnen" en „jonge lingen". Overeenkomstig de historische gege vens werden op een gegeven moment een aantal witte „vredesduiven" opge laten. Het hinderde, meenden wij, nie mand dat een van de argeloze dieren weigerde te vliegen en gewoon tussen het joyeuze rumoer heen op de bega ne grond bleef rondhippen. Althans de vredige blijheid werd er geenszins door gestoord. En er was trouwens weinig gelegenheid tot enige weemoe dige overpeinzing want het volgende ogenblik betrad een groep steltenlo pers het plein, van wie sommige zo „hoog gezeten" waren dat men by een eventuele val het ergste moest vrezen. Maar zij hielden zich voortreffelijk staande. Alweer overeenkomstig de folklore ging een groep van hen toen een onderlinge wedstrijd aan, pogend elkander ten val te brengen. Er bleef natuurlijk een winnaar over, en hij ont ving uit handen van de stedemaagd een tinnen beker, zulks tot uitbundige Vreugde van de toeschouwers en niet Op de laatste plaats tot die van het vorstelijk gezelschap, dat de brave borst geestdriftig toejuichte. Inmiddels echter was men dan ook getuige ge weest van een alleraardigste, archaïse rende vertoning. Maar „het protocol" Is bij gelegen heden als deze een bijzonder rigoreuze sffaire. En het hoge gezelschap moest "lan ook vertrekken voor de vendel- *Vaaiers, die uit alle delen van België J'aren gekomen, met hun wapperende banieren aan de beurt konden komen. Zij stonden van meet af aan in perfecte slagorde, en tot actie gereed. Maar het kwam er eenvoudig niet van. Op een gegeven op hêt gegeven moment reed een rij van zwarte, ge stroomlijnde auto's het marktplein op en zij vormden een merkwaardig con trast met de aan het verleden herin- berende en het verleden oproepende omgeving. Maar zo is het nu eenmaal met staatsiebezoeken: het protocol is een tikkeltje wreed. De stoet begaf zich vervolgens naar de even verderop gelegen „kapel van Nassau", die is Overgebleven van het weelderige Oran je Nassau-paleis van destijds, en dat men in Brussel beter kent als de St, "oriskapel. De vorstelijke personen wer den er o.m. begroet door de heer Char les Moureaux, minister van Openbaar Onderwijs. Maar zij hadden slechts jeen kwartier om de schoonheid van het historische bouwwerk te ondergaan en er een expositie van oude handschrif ten te bewonderen. Om half zes im mers volgde er een receptie op het koninklijk paleis, waar het corps diplo matique aan de koningin en de prin ses werd voorgesteld. Illuster gezelschap 's Avonds was er tot besluit van deze eerste dag in hetzelfde paleis het door koning Boudewijn aangeboden galadi ner, waaraan omstreeks tweehonderd gasten aanzaten. Wij hebben vlak voor het begin van dit festijn een blik kun nen werpen in de Troonzaal, waar het banket werd aangericht, en de eerste illustere gasten kwamen reeds binnen. Wij hebben mogen vaststellen hoe pom peus deze Troonzaal, verlicht door enorme kristallen kroonluchters en versierd met een overdaad aan bloe men, was ingericht. Wij hebben gezien hoe de tientallen lakeien sommige in rood-goud, anderen in zwart-wit, maar allen met witte kuitbroek in slagorde stonden opgesteld. Enige waren reeds bezig met een soort tondelstokken de talrijke kaar sen aan te steken op de manier van ouderwetse kosters. Wij hebben een blik geworpen op het menu. En dit kon den wjj lezen: Consommé Madrilène, Médaillon de Saumon au Beurre de Montpellier, Pintadeau Forestière, Pommes Pailles, Asperges de Malines, Sauce Mousseline en Praises Melba. En dit waren de begeleidende wijnen; Gewürstrammer Alsace 1953, Chateau Pontet Canet 1947 en Moët et Chandou 1953. Wij hebben ook de kaartjes mo gen bekijken. Ze waren eenvoudig met inkt-letters beschreven. Op een ervan stond; „Le Roi". En rechts daarvan stond een kaartje vermel dende: „Sa Majesté la Reine de Pays-Bas". Links van de koning was de plaats toegewezen aan prinses Bea trix en rechts van koningin Juliana zou prins Albert plaatsnemen. Men kon „het sprookje", dat zulk een ga la-banket in de ogen van velen is, voelen aankomen. Een kamerorkest van de Belgische nationale radioomroep luisterde het banket op met onder meer werken van Bach en Mozart alsmede van een Ne derlandse componist uit de zestiende eeuw. Dit laatste werk werd geïntro duceerd als „Danseries des Pays Bas". (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 30 mei In het St. Bonifacius-hospitaal is in de leeftijd van tachtig jaar overleden pater Ma- ximinus Albada Jelgersma O.F.M., rec tor van het katholiek verpleeghuis Ma- riënhof te Oosterwolde. Pater Albada Jelgersma werd in 1879 in Bolsward geboren, was in de tijd van voor en na de eerste wereldoorlog een bekend missiepredikant, werd in 1929 benoemd tot vicaris van het klooster te Vorden en maakte vervolgens als dienstdoend vlootaalmoezenier ver schillende grote reizen. Als zodanig heeft hij ook drie jaar een vaste stand plaats in Vlissingen gehad. In 1939 werd hij benoemd tot pastoor te Frane- ker, eind 1945 volgde zijn benoeming tot rector van het St.-Bonifacius-hospitaal te Leeuwarden en in 1957 vertrok hij naar Mariënhof te Oosterwolde. O O i'.VkW.W.W.'.W LEEUWARDEN, 30 mei Op het kruispunt rijksweg 43-Bruggelaan onder Tijnje in de zuid-oost hoek van Fries land,is vandaag de heer M. Wildeman, ambtenaar bij het ministerie van finan ciën te Den Haag, bij een aanrijding om het leven gekomen. De heer Wildeman reed uit de rich ting Heerenveen over de rijksweg toen bi) net kruispunt de veehandelaar J.H. uit Oldelamer hem geen voorrang ver leende. Bij de botsing werd de heer Wildeman uit de auto geslingerd. Hij is in de loop van de dag in het ziekenhuis te Heerenveen overleden. De heer H. liep een shock op. Beide auto's werden geheel vernield. Voor het galadinerin de avond van de eerste dag, van het koninklijk bezoek aan België, werd deze opname gemaakt: We zien hier v.l.n.rprins Albert, prinses Paola, prinses Beatrix, koningin Juliana en koning Boudewijn. VATICAANSTAD, 31 mei (KNP) In zijn privé-bibliotheek heeft Paus Joannes gistermorgen de 23 kardinalen ontvangen, die hebben deelgenomen aan het semi-openbare Consistorie en, zoals reeds in een deel van onze oplage ge meld, hun mededelingen gedaan over het verloop van de voorbereidingen voor het Oecumenische Concilie, waarvan de datum nog steeds niet is vastgesteld. In een rede heeft de paus een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de commissies, die met de voorbereiding zijn belast. Sinds het voorjaar van 1959 heeft de president van de pauselijke voorbereidingscommissie kardinaal Tar- dini van tweeduizend hoge geestelijken antwoorden op de toegezonden vragen ontvangen. Daardoor zijn de verlangens van de verschillende landen duidelijk geworden. Na een eerste onderzoek van dit kost bare materiaal, vol beschouwingen, voorstellen en suggesties heeft de com missie een verdeling van de voorstellen gemaakt en deze naar inhoud geregis treerd. Verder zijn er samenvattende rapporten per land gemaakt en een al gemeen overzicht. In dat laatste is uit sluitend datgene, waarover eenstem migheid bij alle bisschoppen van de we reld bestaat, vermeld. De Romeinse Cu rie heeft van de voorstellen kennis kun nen nemen en daarna hebben de con gregaties er de hunne aan toe kunnen voegen. De paus toonde zich zeer tevreden met deze manier van werken; nooit te voren was een Concilie zo breed en zo grondig voorbereid kunnen worden. De paus gewaagde ook van het nuttig werk, dat de universiteiten en kerkelijke fa culteiten, zestig in getal, hadden ver richt. De beste geleerden hebben op die manier hun bijdrage geleverd, waar voor de paus zeer dankbaar was. Dit voorbereidende werk zal nu op 's pau sen last in verschillende delen worden verzameld en de eerste delen vormen van de „Acten van voorbereiding tot het Tweede Vatikaanse Concilie". Bovendien heeft de paus zijn plannen voor de organisatie van de tweede fase, die de eigenlijke voorbereiding van het Concilie is. Hij zal op Pinksteren een i'*.. - -i» 1 s- - ,-c; 0e2eid van koning Boudewijn verlaten koningin Juliana en prinses Beatrix de Nassaukapel. ftet HAAG, S8 mei Bij K.B. is fv.rRoiS?an,g van 1 juni benoemd tot !N.g ,meester der gemeente Drunen sphïim„ tr' H- J- M- Stieger, met toe- seiyktijdig eervol ontslag k inr?II^ er van Hoedekenskerke. RUrScnieilf„van 1 iuli is benoemd tot J. M of van Oudewater de heer *Ü}®8 ten' cfi581?8 te Hoorn, hoofdcom- k v p 8 aldaar. Hij behoort (Advertentie) NIEUWERKERK A/D IJSSEL Telefoon 01803-444 (3 lijnen) jiij BRUSSEL, 30 mei Aan het galadiner dat koning Boudewijn vanavond koningin Juliana en prinses Bea trix aanbood, heeft de Belgische vorst fn een toespraak zijn vreugde en die van zijn landgenoten geuit over de komst van koningin en prinses. „Wij betreuren het", zei hij, „dat de gezondheidstoestand van prins Bernhard hem niet toegestaan heeft naar België te komen en wij koesteren de hoop dat hij spoedig en volledig herstelt." Koning Boudewijn zei voorts in dit bezoek van ko ningin Juliana en haar dochter een symbool en een bevestiging te zien van de goede verstandhouding tus sen de heide volken. Alhoewel vaak gescheiden In de loop van de geschiedenis, maar toch ontsproten aan een zelfde beschaving moest de aardrijkskundige buurschap onvermijdelijk hun beider lot zeer nauw verbinden, aldus de koning. Zijn rede vervolgend in het Frans zei de vorst dat Nederland met zijn roemrijke dynastie en een groot verleden beroemd is geworden op zee. Op het gebied van de wetenschap, de handel en de industrie heeft het een uitstekende plaats verworven, terwijl zijn be volking overal ter wereld bekend staat als onvermoei bare werkers vol werklust, initiatief en durf, als men sen van hoge cultuur die van oudsher gehecht zijn aan de voorvaderlijke vrjjheid. Het Belgische vorstenhuis, zei hij, heeft steeds ge ijverd voor een toenadering tussen België en Nederland. Reeds in 1851 had koning Leopold I met deze bedoeling onderhandelingen aangeknoopt met de Nederlandse re gering. In april 1870 richtte koning Leopold II san koningin Victoria van Engeland een schrijven, waarin hij onder meer verklaarde: Door het aangaan van een nauwe verbintenis met Nederland, binnen de perken van onze onafhankelijkheid, zouden wij de zaak van de vrede dienen. Wij zijn bereid deze weg op te gaan.." De evolutie van de algemene levensvoorwaarden en de tragische gebeurtenissen die onze beide landen be leefden, vereisten een steeds nauwere samenwerking tussen hen. Koningin Wilhelmina en mijn vader, aldus de Belgische vorst, hadden het vroegtijdig aangevoeld en hun regeringen hebben er de noodzakelijkheid van ingezien, want reeds verbonden in eenzelfde coalitie voor bun verdediging, legden zij ook de grondslag van de economische unie Benelux. Na 15 jaar van voort durende aanpassing en verbetering is deze unie nu tot volle bloei gekomen en worden de wederzijdse belangen er door gediend. „In deze geest van onderlinge verstandhouding mogen onze beide landen vertrouwen op de toekomst: zij ver zekert hun onafhankelijkheid, het behoud van tradities en vrijheden met een wederzijdse steun die hun eigen positie in het concert der naties verstevigt en beider streven naar vrede en welvaart in de wereld, in de hand werkt", zo besloot koning Boudewijn zijn toe spraak, waarna hij een dronk uitbracht. Koningin Juliana heeft fn haar toespraak aan het gala diner haar ontroering uitgesproken over de warme ont vangst die haar In België werd bereid. Ook zij sprak haar leedwezen uit over het feit dat prins Bernhard door ziekte dit alles niet kan bijwonen. Dankbaar, aldus de koningin, blijven mijn man en Ik Uwe Majesteit, voor het ons verleden jaar gebrachte bezoek. Zij her innerde in dit verband aan de vier vreugdevolle dagen voor Nederland, waarin koning Boudewijn zich behalve de toegewijde dienaar van de eigen Belgische belangen tevens als de drager wist verstaanbaar te maken van het Belgische verlangen naar een steeds groeiende goede verstandhouding tussen de beide volken. Een verlangen dat ln Nederland al even sterk wordt gevoeld. Door nabuurschap en herhaalde historische scheiding en aanraking, door in de jongste samen gestre den strijd gedragen leed, door onze huidige eco nomische binding en door een schat aan gemeenschap pelijke cultuur zijn wij verbonden, zoals ieen andere twee buurlanden dat zijn, zei de vorstin. Zij noemde het de heilige roeping van de beide naties, de wereld in deze goede nabuurschap en dus in saamhorigheid te blijven voorgaan. Mogen wij daarbij lering trekken uit de fouten daarbij gemaakt, opdat onze samenwerking in steeds gaver vorm gestalte krijge, aldus koningin Juliana die ook herinnerde aan de hechte samenwer king tussen de beide landen die destijds steeds door koning Leopold en koningin Wilhelmina gepropageerd werd. De Benelux ontstond, en dit drievoudig verbond toonde een groeikracht, die ons allen verheugt, ook al gaat de groei ons nog te langzaam, merkte zij op. Drie verbon den landen zijn als drie vervlochten strengen, die tezamen zowel sterker als soepeler blijken dan elk alleen. De Benelux als een geheel beschouwd, ziet men thans tot 's werelds vierde handelsmogendheid groeien. „Langs de lijn van goede nabuurschap en dus van saamhorigheid zijn onze beide landen toegetreden tot wijder Europees verband. Reeds rijpten ook daarvan de eerste vruchten. Deze soort van kernfusie schrijdt steeds verder voort over het aardoppervlak. België, Luxemburg en Neder land mochten hierin een voorbeeld stellen, dat door onze omstandigheden voor de hand lag. Wij zien thans deze neiging zich in concentrische cirkels om ons heen voortzetten, en ook elders zich manifesteren. Deze ont wikkeling lijkt niet meer te stuiten Haar uiteindelijk doel zoekt zij in de ontplooiing van samenwerking en eendracht in wereldverband. Hoe lang dit proces zal duren, is ons onbekend. Laat ons intussen als Benelux alles bevorderen, wat tot gezonde sterke eendracht leidt", besloot koning Juliana haar toespraak. „Motu Proprio" uitgeven waarin de stu diecommissies worden vermeld en die zullen samengesteld worden uit kardi nalen, bisschoppen en andere geestelij ken die door geleerdheid en deugd uit munten. Z\j komen uit de seculiere en reguliere geestelijkheid en uit alle de len van de wereld. „Aldus, besloot de paus, zal de wereld in het Concilie zien, welke het ware gezicht van de Kerk is". Door de snelle afwikkeling der voor bereidingen, die aan het tweede Vati kaanse Concilie voorafgaan, tonen Vati caanse kringen zich optimistisch over het tijdstip, waarop het Concilie begin nen kan. Terwijl men vroeger sprak van 1962 of later, denkt men dat de directe voorbereidingen, die met Pinksteren be ginnen, tegen Pasen van het volgend jaar voltooid kunnen zijn. De algeme ne kerkvergadering zou dan spoedig daarop kunnen worden gehouden. (Advertentie) Dit is natuurlijk maar grapje BuJer, hét Zwitserse horloge b inderdaad OVER AL te koop bij de goede Horloger. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 mei Nederlanders zullen in België en Luxemburg een iden- titeitsbewys bij zich moeten hebben, ook na de afschaffing van de paspoorten controle aan de grens. Een toeristen- kaart of een (hoogstens vijf jaar verlo pen) paspoort is hiervoor voldoende, aldus een mededeling van de ministers Beerman en Luns aan de Tweede Ka mer. De bewindslieden zeggen dat Bel gen en Luxemburgers in eigen land een identiteitsbewijs of „eenzelvigheids- kaart" moeten hebben. Men kan dan moeiiyk verwachten dat Nederlanders worden vrügesteld van een verplich ting, die voor de eigen inwoners wel geldt. DEN HAAG 31 mei Het ministe rie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Enige maanden geleden stelden Ne derland en Portugal zich nagenoeg ge- lpktydig kandidaat voor de verkiezin gen voor de Veiligheidsraad, die in ok tober in New York zullen worden gehou den. De beide kandidaturen golden de zelfde zetel, t.w. de plaats, die tot het eind van dit jaar door Italië is bezet. Teneinde nu te voorkomen, dat terzij- nertyd twee Europese landen, die te vens bondgenoten zpn in de NAVO, bö de verkiezing voor de zelfde zetel zou den concurreren, heeft Nederland zich tydens een bpeenkomst van de Europe se landen, die lid zpn van de V.N. be reid verklaard zijn kandidatuur in te trekken, indien Nederland de kandidaat der Europese groep zou worden by de verkiezingen, die in 1962 voor dezelfde zetel zullen worden gehouden. De bij eenkomst dezer Europese landen werd tien dagen geleden in New York gehou den. Dit Nederlandse voorstel heeft rui me ondersteuning gekregen. Een zo groot aantal Europese landen heeft thans verklaard Nederland als kandi daat in 1962 te zullen steunen, dat Ne derland de kandidatuur, die voor dit jaar was gesteld, thans ten gunste van Portugal heeft ingetrokken." AMSTERDAM, 30 mei Geslaagd aan de Gem. Universiteit voor het doc toraal examen psychologie mej. H. van Son (Amsterdam)voor het kandidaats examen Frans mej. J. M. Zeeman, mej. G. Duvert (Amsterdam); voor het kan didaatsexamen klassieke Ietteren mej. G. Brouwers (Amsterdam) en voor hét doctoraal examen klassieke talen de heer J. Zwart (Zaandam). AMSTERDAM, 30 mei Geslaagd aan de Vrye Universitiet voor: docto raal examen economie J. A. Hellema (Laren, N.H.) mr. G. J. Lëïbbrant (Amsterdam), C. A. Koopman (Alk maar); kandidaatsexamen economie J. P. van Splunter (Wieringerwerf), R. Kieft (Alkmaar); kandidaatsexamen so ciologie J. Matse (Amsterdam), P. Hak man (Amstelveen)doctoraal examen sociologie: J. deDraak (Den Haag); doctoraal examen geschiedenis R. Hui- zenga (Hoogeveen); kandidaatsexamen nederlands J. C. Kense sr. (Amsterdam) Bevorderd tot arts: Mw. C. S. Tewarie- Mungra (Amsterdam) G. R. van Urk (Amsterdam)doctoraalexamen genees kunde R. M. Pattinaja (Amsterdam). Geslaagd voor het kandidaatsexamen rechten: K. de Kluis (Santpoort). AMSTERDAM, 30 mei Aan de R.K. Kweekschool „De Voorzienigheid", Lau riergracht 41, zön geslaagd voor het examen L.O. de dames: CT van Reste ren; M. Lammers, E. van Lunenburg, B. Maks en L. Pollman. LEIDEN, 30 mei Doet. Klass, taai en letterkunde mevr. H. L. C. Beek- Grootenbroer, (Hillegom) en mej. J. G. C. Hoevers, (Den Helder)kand. klass. taal- en letterkunde J. P. Gumbert, (Utrecht) (cum laude); kand. Duitse taal- en letterkunde J. A. van Luyk, (Voorburg) en N. Th. J. Voorwinden, (Rotterdam); kand. Franse taal- en let- terk. mej. I. Spiele, (Laag-Soeren) en A. P. D. Bakker, (Leiden); kand. Ne derlands recht mej. H. J. Vreed., (Voor burg); semi-artsex. P. R. Francois, (Diemen)B. W. A. Lucas, (loeiden) en J. C. M. N. v.d. Meulen, (Eindhoven); artsex. M. van Doorninck, (Leiden), H. Ponssen, (Den Haag) en A. D. J. Ver burg, (Leiden)doet. ex. geneesk. II Lim Soei Hoat, (Oegstgeest), R. la Ri viere, (Leiden) en J. J. Veltkamp, (Driehuis). UTRECHT, 30 mei Aan de Rpks- universiteit zyn geslaagd voor het: kand examen rechtsgeleerdheid: mej. B. Voncken (Herckenbosch-L)G. P. Brokx (Oosterhout); Doet. examen far macie; mevr. H. van den Hoe-Kamps (Utrecht); Kand. ex. nederl. letteren: J. B. Leushuis (Heerewaarden; Kand. examen klassieke letteren; T. Goudriaan (Krimpen a.d. IJssel). notariaat exa men deel 3: W. C. M. Snieders (Dom melen), P. van Hussen (Eindhoven). Semi-arts examen: H. J. Lamers (Den Bosch), H. D. ten Cate (Utrecht) arts examen: N. J. Ammerlaan (Schipluiden W. Bouw (Ede). Tandarts examen: J. J. Burg (Breda) M. Dregt (De Bilt); T. F. Foo (Zandvoort),- J. van Houte (Rotterdam), mej. A. van Ipenburg (Utrecht), B. C. van Lupck (Amster dam). NIJMEGEN, 30 mei Kand. Frans: P. F. M. van der Linden, (Npmegen) en F. A. M. Hormann, (Den Bosch); doet theologie: J. W. M. van den Bosch (Dongen), (cum laude). (Advertentie) (friMiff Ag«nt voor NodorUotf ANDRÉ KERSTENS' WU» M*. TUBUftC ANKARA, 31 mei (Reuter, UPI) Onder leiding van generaal Cemal Gur sel is de nieuwe Turkse ministerraad gisteren voor het t :rst bijeen geweest. Voor het gebouw waar het zakenkabi net vergaderde was een grote mensen menigte samengestroomd, die de mi nisters maar vooral de generaal die het nieuwe staatshoofd is, met ovaties be groette. Staande in èen raam waarbo ven vier kogelgaten in de muur zaten, sprak Gursel 'e menigte toe. „Ik be loof u dat de toekomst van de Turkse natie /.eer goed zal zijn", verklaarde h(j onder andere. Inmiddels ontvangt het nieuwe re giem steeds meer blpken van belang stelling uit het buitenland, en zpn van verschillende regeringen in het bui tenland berichten ontvangen waarin wordt meegedeeld dat diplomatieke erkenning zal worden verleend aan het regiem van Cemal Gursel. Zo heeft een woordvoerder van het Bel gische ministerie van buitenlandse za ken in Brussel meegedeeld, dat de Benelux-landen hebben besloten de nieuwe Turkse regering te erkennen. Dit besluit is genomen na overleg tus sen de regeringen van België, Neder land en Luxemburg. De vrpdag afgezette Turkse minister van binnenlandse zaken, Namlk Gedik, heeft zich zondagavond van het leven beroofd door zich van de derde verdie ping van de militaire academie alhier dwars door een dubbel raam op straat te storten. Gedik was 49 jaar en sinds zes jaar minister van binnenlandse za ken. Hy is de man geweest die het stu- dentenoproer heeft laten onderdrukken, en was een der meest gehate figuren in het kabinet-Menderes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9