LUXEMBURG biedt de toerist gelegenheid te over voor een zalige luiervakantie CHARME VAN DE ARDENNEN BLIJFT BEKOREN fiets! CORSICAeiland boordevol eerlijke schoonheid Zelfs in het hoogseizoen zijn de buitenwegen meestal stil Als verdrevene uit het paradij s ACHTSTEDENTOCHT DOOR GROOTHERTOGDOM Land van feodale burchten Smaragd-blauwe zee omspoelt hard bergmassief, rijkelijk begroeid met fraaie bloemen ZATERDAG 4 JUNI 1960 PAGINA 13 GÉNERAAL Parlementariërs uit de West bij de kardinaal Verbond. Nieuw lid Tweede dev Kamer Verjong Uzelf en ook Uw fiets! (NADRUK VERBODEN) (Van een verslaggever) Wiltz was voor ons de geslaagde apotheose van een achtstedentocht welke wij door Luxemburg maakten. Niet dat het stadje, dat zich graag met de naam van „hoofdstad van de Ardennen in het groothertogdom" tooit, nog mooier en romantischer in het groene berg landschap gebed ligt dan de andere stadjes. Bepaald niet. Daarmee zouden wij aan de eigen schoonheid van de andere zeven beslist te kort doen. Maar Wiltz, de laatste „stop" van onze reis, had behalve de toeristische bekoring van de oude - des avonds in floodlight badende - feodale burcht en de altijd boeiende panorama's, iets bijzonders dat ons aantrok. Kwam het door het verhaal dat boven- en benedenstad hun eigen bestaan leiden, met elk een brandweer en een harmoniekorps en zagen wij er daarom al meteen een Tati-film in? Kwam het doordat in Wiltz het monument staat ter herdenking van het feit, dat hier het sein werd gegeven voor de landelijke staking in 1942 tegen de voorgenomen annexatie van het land door de Duitsers en de gedwongen inlijving "van alle Luxemburgse mannen tussen 20 en 25 jaar in de Wehrmacht? Het is een groots gedenkteken, bekroond met een toren, waarvan men een weids uitzicht heeft over het lachende, de Luxemburgers zo dierbare land, met in de verte de Fatima-Calvarieberg. 's Morgens om zeven uur werden wij in het noordelijke Ardennenstadje ge wekt door schetterende fanfaremuziek. „Concordia" bestond honderd jaar en had daarom een groot concours geor ganiseerd. Tientallen korpsen ook uit ons land Irokken op om de muzika le strijd aan te binden. De avond tevo ren hadden onze gastheren ons laten genieten van het plaatselijke koor, dat heel verdienstelijk opera-aria's ten bes te gaf. Wiltz is het culturele hart van het groothertogdom, zo was ons al ras duidelijk. En niet alleen landelijk maar ook internationaal dient het de kunst in Luxemburg. Er was een schat van een openluchttheater, technisch goed uitge rust, met het kasteel als „levende" ach tergrond en een aantal van maar liefst 3500 zitplaatsen. t Ieder jaar organiseert een plaatselijk comité van de cultuur een goed hart toedragende burgers een internationaal festival, dat grote belangstelling trekt. En terecht. Want wie het programma van dit jaar ziet, leest daarin namen van bekende kunstenaars als Walther Ludwig van de Berlijnse Staatsopera, die tot de prominentste Duitse tenoren behoort, Edith Oravez van de Weense Staatsopera, die grote successen heeft geboekt als Papagena in de Salzburger Festspiele, Louis Seigneur van de Comé- die Frangaise, Albin Skoda van het Wie ner Burgtheater e.a. Twee maal wor den Mozarts opera „Die Entführung aus dem Serail", Molières blijspel „Le malade imaginaire" en Schillers „Die Rauber" opgevoerd en éénmaal geeft Edith Oravez een liederenavond. Zeven voorstellingen dus. Kwaliteit „Wij zoeken het niet 111 de kwantiteit, maar in de kwaliteit", zei ons de VVV- voorzitter, die tevens apotheker is. „We verwachten van 23 juli tot 7 augustus weer duizenden gasten, die evenals vo rig jaar hier toeristische en artistieke geneugten laten samengaan. Het is jam mer dat in Uw land ons festival nog niet bekend is. Luxemburg heeft elders op cultureel terrein niet zo heel veel te bie den. De hoofdstad bezit een theater, maar dat is vreselijk ouderwets. Over drie jaar pas, wanneer de stad duizend jaar bestaat, komt er een nieuwe schouwburg". De Nederlandse toerist behoeft het groothertogdom als een vakantiepara dijsje echt niet meer te ontdekken, dat weten wij ook wel. Het land met zijn bijna 2600 vierkante kilometer iets gro ter dan ons Limburg, maar nog niet de helft van zijn inwoners tellend, nl. ruim driehonderdduizend is al vele decen nia een gezocht oord, vooral om de char me van de Ardennen. De Nederlander staat nog immer nummer één op de bezoekersranglijst. Maar toch is ook hij, als hij al niet de rust heeft gezocht op een van de campings die 45 m getal op de berghellingen en langs de snelvlie tende riviertjes liggen... vfe een door- gangs-toerist, die op zijn tocht naar lok kende verten één dag Luxemburg meer dan genoeg vindt. Hij vergist zich deer lijk. Niet alleen Wiltz, ocx de andere stadjes in het groothertogdom noden de vreemdeling zeker tot een langer_ ver blijf. Het hotel- en pensionwezen is up to date en men beschikt over het alge meen over veel kamers. Echternach b.v. heeft 25 hotels en 12 sions met tezamen 750 kamers. Het bt.- Willibrordstadje, zo schoon gelegen aan de boorden van de Süre, is een grote trekpleister, vooral in de Pinkstertvjd wanneer er de bekende springprocessie wordt gehouden. Gemoedelijke bevolking Het groothertogdom bestaat uit drie delen: het noordelijke „Oesling" met de volle glorie der Ardennen, het „Bon fays" in het zuiden en oosten, met zpn grillige vaak van beeld wisselende da VITRECHT, 3 juni Een delegatie parlementariërs uit Suriname en ^Nederlandse Antillen, die een be- Vjj k aan ons land brengen, heeft zich ï^idiorgen laten voorlichten over de kC®rlandse vakbeweging. De gasten de &n in het huis van de arbeid van hw^atholieke Arbeidersbeweging na- do0 s de drie vakcentralen ontvangen de heer C. van Wingerden, alge- Vau11 secretaris van het Nederlands heeft kardinaal Alfrink de par- Vew„ntaricrs uit de west een audiëntie leend. van hl. AG> 3 juni De voorzitter hoema centraal stembureau heeft be ther i„v5r^laard tot lid der Tweede Ka- •heer rr> vacature-wijlen Evert Ver haar teS?A de heer A. J. Schouwe- Bilthoven. De Oranienburcht in Vianden, de bakermat van het Huis van Nas sau, eeuwenlang een onneembare vesting len een streek die men ook wel „Klein Zwitserland" noemt en waarvan het lieflijke Moezeldal met de zonnige wijngaarden, de geboortegrond van de dorstlessende gulden Riesling en Ru- lander en de feestelijke „Schaumwem de begrenzing met Duitsland vormt en tot slot het industriële zuidwesten, waar één van de pijlers van de econo mie zijn hechte basis vindt. Vijf staal fabrieken, een walserjj en 32 hoogovens zorgen hier mede voor de welvaart, iets waarover men zich bepaald niet heett te beklagen. De inwoners van het groothertogdom houden van een goed en rustig leven. Ze zijn gemoedelijk en goedlachs, zeker arbeidzaam, maar wat vandaag hle' klaar is, komt morgen wel in orde. Men eet er prima van en voor de gastrono men onder de toeristen zijn er heerlijke culinaire specialiteiten, zoals Ardenner- ham, forel, rivierkreeft, hazepeper, quetschtaart en het speciale gebak, dat „gekrulde gedachten" heet. Behalve de witte wijnen biedt het land nog enkele bijzondere brandewijnsoorten uit fruit bereid: Quetsch, Mirabelle, Kirsch, Framboise en Pomme, die na de maal tijd bij de café filtre geserveerd worden. Voor meer dan één glaasje moet men wel stevig op zijn benen staan, want het alcoholpercentage is 52. Dat de Luxem burgers onze borrel erg slap vinden, is te begrijpen. Buurman Belg, die zelf geen bran dewijn mag distilleren, is verzot op de Luxemburgse dranken. Buurvrouw Belg weet er over het algemeen ook goed weg mee. Ze vergezelt haar echt genoot op een reisje naar de grens plaatsen en vindt het een groot genoe gen de Kirsch of Mirabelle als gloei ende lava zijn weg naar de maag te laten vinden. Misschien ligt het aan de Spaanse invloeden, maar het zijn vooral de bewoners van de Sinjoren stad Antwerpen, die even komen buur ten. Bakermat van Nassau's Hoewel het in het hoogseizoen in de centra van het groothertogdom druk kan zijn, zijn de buitenwegen meestal stil. Er zijn plekjes te over waar de toerist van zijn rust en het natuurschoon kan genieten, waar hem een zalige luierva kantie wacht of waar hij kan wandelen langs een net van binnenpaden, voerend o.a. langs zeven kastelen of door het Müllerdal met zijn overhangende woes te rotsformaties. En overal duiken de pittoreske riviertjes op. voortijlend naar de dalen, de forellen een goed thuis bie dend en de sportvisser een puik water tje belovend, zoals de wilde Our, de schitterende Süre met haa. nauwe pas sages en de brede wat rustiger Moezel. Luxemburg is ook het land van de rid derburchten, in de Middeleeuwen on neembare vestingen op een heuveltop. De hoofdstad is eeuwenlang één burcht geweestt, omdat ze in de jaren 1867-1883 werd ontmanteld. En is niet het kasteel in Vianden de bakermat van het Nas- sauhuis, zodat onze vorstin zich nog steeds Vrouwe van Vianden mag noe men? Onze reis, georganiseerd door het Luxemburgs Verkeersbureau, was oor spronkelijk een „tienstedentocht", maar wegens tijdgebrek moesten Mersch en Diekirch uitvallen. Als eerste werd Cler- vaux aangedaan. Via Vianden gingen we naar Echternach om door het Moe zeldal naar het uiterste zuiden de bad plaats Mondorf te bereiken. Vervolgens werd de hoofdstad aangedaan. In La- rochette werd het „Bon Pays" verla ten en zochten w;j het „Oesling" weer op met Ettelbrück en Wiltz. Clervaux is vooral des avonds een sprookje, wan neer het floodlight speelt om de abdij, de kerk en het slot trapsgewijs als het ware uitgehouwen in de berg met diep in het dai de pinkelende lichten van het stadje. Vianden bood ons een verrukke lijk uitzicht na een tocht per kabelbaan naar een hoogte van 440 meter. Oude vestingwallen met wachttorens omrin gen de stad, waar Victor Hugo tijdens zpn ballingschap verbleef. Zijn woonhuis is museum geworden. De grootste attractie is echter de ruïne van de duizendjarige Oranjën- burcht, een geweldig riddergoed met de overblijfselen van de griezelige fol terkamers, onderaardse gewelven waar men gevangenen van honger liet sterven, reusachtige zalen en wapenka mers, immense wijnkelders, een gerestau- De torens van de St.-Willibrordusbasiliek in Echternach, na de oorlog geheel in Romaanse stijl herbouwd. Op de voorgrond het „Justiz-kreuz". tigd. De steile rotsen in de omgeving jl met hun angstwekkende diepten bie- I i den een zeldzaam schouwspel; de „Wolfsschlucht" b.v. is van een ruige schoonheid. Het Mondorfer Wasser smaakte af schuwelijk naar zout en ijzer, maar duizenden vinden in het Kurort gene zing van lever-, gal-, darm-, en maag ziektes en de moderne geneeswijzen waarover de badinrichting beschikt, doen ook de reumalijders naar Mondorf toestromen. Men houdt de gasten zo aangenaam mogelijk bezig met concer ten, bloemencorso's en andere festivi teiten. Een orkestje met een Weense Stehgeigerin geeft iedere ochtend in een zaal die nog helemaal de sfeer van de vorige eeuw ademt, een concert apéritif en des middags een concert re lax. En de artiesten zijn beslist inter nationaal georiënteerd, want nauwelijks was ons gezelschap binnen of het „dattemetoffe" weerklonk in de hoofdstad kon een bezoek aan de 23 km lange onderaardse gangen en de in rotsen uitgehouwen kazemat ten natuurlijk niet uitblijven. In Laro- chette genoten we van een wandeling naar de ruïne van een kasteel, waar in de achtste en negende eeuw trouwe vazallen van de graaf van Luxemburg hebben geleefd. Het spoorweg- en we genknooppunt Ettelbrück vaardigde de politiechef in een indrukwekkend uni form af om ons t.e begeleiden naar een nieuwe camping met uitstekende outillage, een jeugdherberg en het Ge neraal Pattonmonument. En tenslotte dan Wiltz, waarvan nog als merkwaardigheid te verhalen is, dat het een Europees padvinderscen trum is. AI bijna een kwart eeuw trek ken duizenden verkenners er in de zo mermaanden heen, bevolken er de ne gen barakken en bezaaien de twintig kampeerplaatsen langs de berghellin gen met hun tenten. Des avonds ziet Wiltz dan overal de kampvuren op laaien en denkt het dankbaar aan de goede daad, welke het Ardennenstadje destijds deed: jaarlijks een goodwill- centrum te zijn voor de Europese pad vinderij. In de kabelbaan hoog boven Vianden. (Advertentie) ngezonde beweging De DingsMhl, het oude gerechtsgebouw in Echternach, nu stadhuis. reerde kapel en verder alles wat men nu eenmaal verwacht van een Middel eeuws kasteel. Tot 1820 is het Intact geweest. Toen kocht een wethouder het slot en nog spreken de Luxemburgers zijn naam met ergernis uit, want hij sloopte het gehele rijke, historische in terieur en het tinnen dak om er geld van te maken. Een der schoonste bouwwerken van de riddertijd in Euro pa liep daarmee onherstelbaar schade op. Stuwdam in de Our Vianden leeft helemaal van de toe ristenindustrie. Een andere beziens waardigheid is de bouw van de Our- stuwdam, een groots werk, waarvoor het nabijgelegen dorp Bivels groten deels van de aardbodem zal worden weggevaagd. Ook de kerk, die Vian den in de achttiende eeuw bouwde om dat het van een pestepidemie werd verlost, moet wijken voor de hoge stuwdam. Boven in de bergen komt een meer, waarheen het water van de Our met pompen zal worden opgestuwd. Daarna laat men het vallen om de turbines in beweging te brengen. Dat pompen zal jaarlqks 660 miljoen kWu vergen, terwijl de turbines maar 435 miljoen kWu zullen opleveren. Wat begint men in Vianden zal men zeg gen, maar ze zijn daar heus niet gek. Het opstuwen van het water gebeurt immers des nachts als_ de stroom en kele keren goedkoper is dan overdag en de 2,5 miljard francs, die de werk zaamheden de eerste twee jaar kos ten, worden echt wel terugverdiend. Daarenboven ligt Vianden in het mid den van een uitgebreid industrieel Westeuropees gebied, waar de behoef te aan elektriciteit steeds groter wordt. In Echternach gaat men natuurlijk de in oude Romaanse stijl herbouw de basiliek binnen met de crypte van de H, Wiilibrordus, bezoekt men de monumentale Benedictijnenabdij met haar verrukkelijk park en de historische Denzelt of Dingstuhl, waarin thans het stadhuis is geves- Na een kortstondig verblijf op Corsica, terecht genoemd L'lle de beauté, voelt men zich als een verdrevene uit het paradijs. Kwistig is de Schepper geweest, toen hij dit stukje aarde schiep, omspoeld door een smaragd-blauwe zee. De meest schone bloemen en planten koos Hij uit voor stoffering bij het harde bergmassief en vrij en blij als in de dagen van Ge nesis dartelen er de dieren: geiten, schapen en koeien, ter wijl ezeltjes duldzaam de mens door het land dragen of zijn last meevoeren. Het leven kent niet de jacht, waaraan wij in het „gecivili seerde" westen lijden. Wanneer er echt enige haast mocht zijn, is een oude Citroën altijd nog voldoende. Tenzij ge toerist zijt en zoveel mogelijk van de wonderlijke pracht op het eiland, dat groter is dan men zich had voorgesteld en een opper vlakte van 8778 vierkante km be slaat, wilt genieten. Ge moet altijd nog een afstand afleggen van 183 kilometer om van zuid tot noord te komen en 84 kilometer is het breedste gedeelte. Een „deux che- vaux" wordt dan zeer gewaardeerd, De rotsen bij Piana op Corsica. zo hebben we geconstateerd en voor een verbinding tussen de voornaamste plaatsen zorgt een spoorwegnet van omtrent 300 kilometer. Betere dien sten bewees ons een moderne toeringcar, bestuurd door een dui velskunstenaar van een chauffeur, die koelbloedig de scherpste bochten langs diepe ravijnen nam, waaruit puntige rotsen ons toegrijnsden. Zijn signalen mochten dan telkens als het sinistere gefluit van een misthoorn klinken, wij voelden ons veilig. Na de vrede van een arcadisch land schap ondergaan en het heerlijke parfum van exotische bloemen inge snoven te hebben, maakte het ons alleen maar klein nu door muren van graniet en ander gesteente omgeven te zijn. Diep beneden ons speelde soms een beekje als klein Duimpje met deze Goliaths of we ontwaarden door een spleet plotseling weer de turquoise sluier van de zee, die de grimmigheid van de omgeving weg spoelde. Met een vliegtuig uit Marseille daarheen gebracht door de Zone- expres zijn we in deze schoon heid „gedoken", omtrent Ajaccio, waar op een 14 km afstand de FTS (Franse Toeristen Service) haar nieuwste va- kantie-oord „Marina Viva" heeft, om ringd door bergen, met een uitzicht op de lies San jruinaires en langs een 14 km uitgestrekt strand, omzoomd met kurkeiken en heesters. In een van de op heuvelen gebouwde witte paviljoens, met juiste zin voor ro mantiek genoemd naar figuren uit de mythologie was het spot met onze grijze haren, dat „Apollo" zich over ons ontfermde? vonden wij na een ge zellige, maar vermoeiende treinreis rust. En een bad in de Middellandse zee, toen de dag nog pril was, gaf ver dere kracht voor onze omzwervingen op het eiland. Wat wel nodig was, omdat wij als vluchtige reiziger in één dag al deze verrukkingen van de natuur moes ten „indrinken want 's avonds reeds wachtte ons bij Bastia. aan de andere kant van Corsica, het Hjntoestel van de Air France om ons over te zetten naar Nice. Aan de vooravond hebben vissers en vrouwen in hun schilderachtige kleding ons eerst nog wat meegege ven van de levensvreugde der toch ar me Corsicanen. Uit hun gitaarspel en zang, verhalend de boeiende historie van hun eiland, lieten zij de vonken van hun temperament springen. Bij de soli was het of Caruso onder hen was opgestaan. Een bijzonder interessan te eerste kennismaking met Corsica. Een kostelijk banket was rijk be sprenkeld met Vin rosé Laetizia, genaamd naar Napoleon's moeder wier beeltenis de fles sierde. Even fonkelend als de wijn was de toe spraak van monsieur Vaugon, de pre fect van het Département. Geen ge lukkiger mens dan de Corsieaan, als men hem mag geloven, wat wij gaar ne doen en geen schoner plekje op aarde dan dit eiland. Is het wonder, dat de Corsieaan, die naar het vasteland is getrokken voor een beter materieel bestaan, terugkeert naar zijn geboortegrond om er te ster ven? Ge kunt zijn chauvinisme begrijpen en vergeeft hem daarbij zijn overdre ven verering van zijn medebroeder Na poleon, voor wie in zijn geboortestad Ajaccio liefst drie standbeelden werden opgericht, terwijl zijn ouderlijk huis als een heiligdom wordt beschouwd. Ja, zelfs op de grot, waar hij als kind graag gespeeld zou hebben, verrees een ge weldig monument. 1 een al te kort oponthoud in de hoofdstad hebben wij onze reis vervolgd via het Griekse dorp Cargèse, dat in 1774 werd gesticht door een kolonie uit de Peloponnesos, mensen, die ontkomen wilden aan de vervolgin gen door de Turken. Aan weersziiden van dg baai bevinden zich een Latpns en een Grieks kerkje.Door naar Piana en Porto, dorpen, die ondanks het bezoek van vele toeristen niets van hun eigen karakter verloren hebben en onver schillig lijken neergestrooid te midden van de rotsen. We keren dan eindelijk de kust de rug toe, dringen het weer begroeide land oostwaarts in, langs de bergkammen van La Spelunca, Evisa tegemoet, de Col de Vergio over, tot op een hoogte van 1.464 meter, gaan langs de Scala di Santa Regina met zijn nauwe spleten, tot we al hoger klimmend de sneeuw na deren. Staande aan de voet van palmbomen met om ons heen oleanders en subtro pische bloemen, hadden wij de sneeuw toegestaard als een etherische wereld, die er alleen maar was ter aanvulling van het rijke kleurenpalet met een zui ver wit. Als we bij het vliegveld van Bastia zijn gekomen met zijn primitief sta tionsgebouw, dat hier waarlijk past,pas seert juist een Corsicaanse herder op een ezeltje. Het is of hij extra voor ons is gekomen voor een laatste groet en het beeld laat ons niet los, als wij een uur later in het mondaine Nice zjjn geland. Het lijkt of hij heeft willen zeg gen: „kiest gij uw eigen wereld van luxe en overbeschaving maar, laat mij met rust in mijn eenvoudig, meestal kommervol bestaan." De grond in de dalen en langs de kust is vruchtbaar, maar de rest van de bodem levert niet veel op. behalve de wijnbergen, terwijl ook vlas, citrus vruchten en olijven bij het milde kli maat op sommige plaatsen rijk geteeld worden. Industrie is er heel weinig en diep het land in leeft de bevolking slechts van wat de grond schaars op brengt. Met als voedsel hoofdzakelijk kaas, kastanjes, kastanjemeel en brood. De huizen zijn veelaJ krotten en ste ken wel erg af bjj de paleizen van wo ningen en hotels, die wij later aan de Cote d'Azur te zien kregen. Sterker contrast kan men zich niet indenken dan de overdaad van praal en weelde in al die plaatsen als Nice. Antibes, Cannes enfin noemt u maar op zo geheel anders dan de eerlijke schoonheid van Corsica. Wij zouden niet eerlijk zijn als wij niet toegaven er door geïmponeerd te zijn en zeker is ook het Esterel-ge- bergte, met zijn even onverwachte uit zichten van een immense pracht. Met hun wuivende palmen, grandioze bou levards en schitterend aangelegde tui nen zijn de steden en dorpen edelste nen in de zo sierlijke gordel van de Franse Rivièra. Een plaatsje als Boulouris sur Mer, dicht bp St.-Raphael, dat goede spoor wegverbindingen heeft, is van een ze kere intimiteit met weer een aparte bekoring. Te midden van veel groen, waaronder hem vertrouwde dennenbo men, doch eveneens eucalyptussen en aga ven. vindt hier de Nederlandse vakan- er al jaren een speciaal voor oor de F.T.S. ingericht bunga- IGNAAT AGASI tiegange hem do lowpark.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13