Khroesjtsjev licht nieuw ontwapeningsplan toe Smalende opmerkingen aan adres van Eisenhower Wiaberth "s Wraak P PAUL VLAANDEREN De spook. Eindexamen van de Amsterdamse Toneelschool Degelijk üakiüerk zonder hoogtepunten PUZZELEN IN DE ZON fc Op persconferentie te Moskou Walter Funk overleden Eichmann niet in bezit van een Vaticaanse pas Geen zekerheid omtrent opheffing l!| BOLTINI BOEIEND CIRCUS IN DE HAARLEMMER HQUT pagina Vreest Eisenhower verenigd Duitsland Eichmanns zoon vraagt bescherming Boom op spoorbaan Het weekblad T.V. Krappe zege van de_ Robben op AZ en P ZATERDAG 4 JUNI 1960 Eenheidsdiploma EHBO voor tien leden van Zandvoortse brigade Merkwaardige beslissing PROGES-VERBAAL TEGEN BOLTINI Optreden van 12-jarige jongen: overtreding van Arbeidswet Avondvierdaagse K.N.B. v. L.O. werd een groot succes Examens hi. Ballonwedstrijd van Oranjevereniging Scholentoernooi Haar- lemsche Cricketbond W edstrijdprogramma voor dinsdag Waterpolo-com petitie Onze Gezellen i*1 HHC softball-toernooi Hh aa n rR Pc MOSKOU, 4 juni (Reuter) De Russische premier Khroesjtsjev heeft gisteren gezegd dat als nog meer buitenlandse vliegtuigen de Russische grenzen schenden, de orders van maarschalk Malinovski om ze omlaag te schieten en hun bases te bombarderen, „strikt zullen worden uitgevoerd De waarschuwing in deze geest, die de Russische minister van defensie het af gelopen weekeinde heeft doen horen, moet letterlijk worden opgevat, aldus Khroesjtsjev. De Russische premier zei dit tijdens een persconferentie in het Kremlin, waarin hij zijn nieuwe ontwapeningsvoorstellen toelichtte, die hij oorspronkelijk had willen voorleggen aan de topconferentie in Parijs die, naar hij zeide, door de Amerikanen was getorpedeerd. In een nieuwe aanval op president Eisenhower bood de Russische premier aan hem een baan te geven als beheer der van een kindertehuis na afloop van zijn ambtsperiode. Hij zou vriendelijk zijn tegenover kinderen, doch om zo'n man als hoofd van een machtige staat te hebben, is zeer gevaarlijk, zo zei Khroesjtsjev. Zijn presidentschap noem de hjj een donkere periode voor de Ver enigde Staten en de wereld. In kamp-David zou president Eisen hower volgens Khroesjtsjev ge zegd heebben niet geïnteresseerd te zijn in een Duitse eenheid, omdat Amerika bevreesd zou zijn voor een verenigd Duitsland. Voor een gehoor van 400 Russische en buitenlandse journalisten las Khroesj tsjev een vijf minuten lange verkla ring; voor de rest van de twee uren du rende conferentie besteedde hij aan het beantwoorden van vragen. Khroesj tsjev heeft zijn ontwapeningsplan ook toegelicht in een nota aan de hoofden der in Moskou vertegenwoordigde regeringen. Daarin verklaarde hjj dat Rusland er ernstig aan twijfelt of de westelijke mogendheden op de ontwape ningsconferentie in Genève wel werke lijk ontwapening wensen. De door de ze landen voorgestelde controle noem de Khroesjtsjev „controle zonder ont wapening, hetgeen niets anders is dan spionage, waarmee geen enkele rege ring, die bezorgd is voor haar soeverei ne rechten, zou kunnen instemmen". In Ruslands nieuwe voorstellen zijn gedetailleerde controle-voorschriften opgenomen, aldus Khroesjtsjev in zijn nota, waarin hij dan de vraag stelt of het niet duidelijk is dat het gezonde ver stand zich niet langer kan verzoenen met de maalstroom van bewapening, die tot weergaloze catastrofen kan lei den en waarlijk fatale invloed kan heb ben op alle aspecten van het bestaan der gemeenschap. Waarnemers in Washington me nen, dat premier Khroesjtsjev be paald duidelijk heeft gemaakt niet voornemens te zijn nog verdere za ken met president Eisenhower te be handelen. Doch naar de mening van welingelichte kringen in Washington maakt hij het, door zijn in bitterheid toenemende persoonlijke aanvallen op de president, steeds moeilijker voor degene die Eisenhower opvolgt, om met hem te onderhandelen op top-niveau. Er heerst alom wrevel over Khroesjtsjevs poging om de pre sident te kleineren. Zijn woedende uitvallen hebben er alleen maar toe geleid dat de republikeinen en demo- DtiSSELDORF, 3 juni (A.F.P.) Walter Funk, minister van Economische Zaken en president van de Reichsbank tijdens het bewind van Hitler, is, naar vandaag in Düsseldorf is vernomen, in de ouderdom vap 70 jaar na een hart aanval overleden. Funk werd drie jaar geleden vervroegd uit gevangenschan te Spandau ontslagen in verband met zijn wankele gezondheidstoestand. Walter Funk was de man, die Adolf Hitler aan fondsen hielp ter voorberei ding van de oorlog. Funk, die drie dagen voor zijn over lijden een hartaanval heeft gehad, oefende zijn functies van minister van economische zaken en president van de Reichsbank uit in de periode vlak voor het uitbreken van de oorlog, toen de Führer op het hoogtepunt van zijn macht gekomen was. Hij werd later in zijn functie als geldschieter van Hit- Ier opgevolgd door de „financiële to venaar" van het Derde Rijk, Hjalmar Schacht. Walter Funk werd in 1946 in Neu renberg veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens misdaden tegen de menselijkheid. Samen met de ande re veroordeelden van het monsterpro ces werd Funk aanvankelijk opgesloten in de Spandaugevangenis in Berlijn. Sinds die tijd heeft Funk terugge trokken geleefd bij vrieinden aan de rand van Düsseldorf. Op het proces van Neurenberg werd Funk o.a. be schuldigd van het opslaan van goud voor het exclusief gebruik van het eli tekorps van de S.S., aan deelneming van acties ter uitroeiing van Joden en aan deelneming tot het voorbereiden van de tweede wereldoorlog. BUENOS AIRES, 3 juni (K.N.P.) Naar aanleiding van de berichten dat de vroegere SS-koionel en jodenvervol ger Adolf Eichmann Argentinië zou zijn binnengekomen met een Vaticaans pas poort onder de valse naam van Ricardo Clement heeft de Argentijnse corres pondent van het K.N.P. een onderzoek Ingesteld. Hij meldt thans te kunnen ontkennen dat Eichmann in het bezit van een Vaticaans paspoort Is geweest. BUENOS AIRES, 3 juni (Reuter) Klaus Eichmann, de 25-jarige zoon van de door Israël gearresteerde nazi-lei der Adolf Eichmann, heeft de politie van zjjn woonplaats Buenos Aires ge vraagd om bescherming voor zijn 18-ja- rige vrouw en zijn zoontje. craten zich eensgezind achter de pre sident scharen. De in Washington heersende indruk is, dat Khroesjtsjev, door zijn aanvallen niet alleen op Eisenhower, doch ook op Nixon, de vice-president en de waar schijnlijke republikeinse kandidaat voor het presidentschap, opzettelijk heeft getracht zich met Amerikaanse poli tieke zaken te bemoeien. Waarnemers zeiden dat Khroesjtsjev er vermoedelijk op uit was de kansen van Nixon bij de verkiezingen van november te benade len. Hij zou moeten beseffen, dat zijn aanvallen op Nixon waarschijnlijk de positie van de Amerikaanse vice-presi dent eerder zullen vergroten dan ver kleinen, zo zeiden deze waarnemers. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Khroesjtsjevs nieuwe ontwapeningsvoorstellen „enke le nieuwe punten" bevatten, die door de Franse regering zorgvuldig zullen worden bestudeerd in overleg met haar westelijke bondgenoten. De Franse regering zal bijzondere aandacht wij den aan de punten in deze voorstellen betreffende de suggestie der Franse re gering dat bij het inwerkingtreden van het ontwapeningsprogramma maatre gelen zouden moeten worden genomen tot vernietiging der middelen tot het vervoeren van kernwapens. Onder verwijzing naar de voorstellen voor algemene en volledige ontwape ning, die hij, tijdens zijn verblijf in de V.S., in een toespraak voor de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties had gedaan, verklaarde Khroesjtsjev: „De jongste gebeurtenissen hebben een nieuw argument opgeleverd voor de noodzaak van internationale ontwape ning en beëindiging van de gevaarlijke bewapeningswedloop, die de volken niet nodig hebben." Naar aanleiding van het gisteren inge diende nieuwe Russische ontwapenings- plan zei de Sovjet-premier, dat zijn re gering een zorgvuldige studie heeft ge maakt van door enkele landen naar vo ren gebrachte argumenten, waarbij zij met name aandacht had „eschonken aan het Franse voorstel, dat de ontwapening in de praktijk zou moete, beginnen met de vernietiging van alle middelen, waar mede kernwapens naar hun doel zouden kunnen worden vervoerd. „Wij hebben, terwijl wij vasthouden aan ons standpunt, dat er een alge mene en volledige ontwapening moet komen, ermede ingestemd reeds in het eerste stadium van uitvoering van een ontwapeningsprogramma de vernieti ging van alle vervoersmiddelen van kernwapens te laten geschieden, niet tegenstaande de Sovjet-Unie, zoals thans algemeen erkend wordt, supe rieur is op dit gebied, waarbij inbe grepen het bezit van raketten, die van het ene vasteland naar het andere kunnen worden geschoten," aldus Khroesjtsjev. Hij merkte op, dat het afschaffen var alle vervoersmiddelen van kernwa pens in het eerste stadium van een in ternationaal ontwapeningsprogram ma „krachtige waarborgen zou var- schaffen tegen verrassingsaanvallen". „Wanneer de ontwapeningsmaatrege len ten uitvoer zijn gelegd, kan er nau welijks enig bezwaar tegen bestaan, dat vliegtuigen van bepaalde staten over het grondgebied van andere lan- den vliegen met doel foto's van elke hr ogte te nemen, wan dan kan geen enkele mogendheid de aldus verkregen gegevens ten nadele van welke andere staat ook aanwenden," aldus Khroesj tsjev. De Sovjet-premier verklaarde verder dat de Russische voorstellen gedetail leerde bepalingen bevatten betreffende het uitoefenen van toezicht. „De voor gestelde internationale organisatie van toezicht, die in het kader der Verenigde Naties zou moeten worden opgericht, zou als eerste taak krijgen het ter plaatse uitoefenen van controle op do vernietiging van kernwapens en militai re vliegtuigen en andere middelen, waarmede kernwapens naar hun doe len zouden kunnen worden vervoerd. De vernietiging van raketlanceerbases zou ook onder toezicht van deze organi satie moeten plaats vinden. In de vol gende stadia zou het werkterrein van de internationale controle-organisatie moeten worden uitgebreid. Er zou streng toezicht moeten worden uitge oefend op de naleving van het verbod tot bezit en vervaardiging van kern wapens, evenals op het opheffen der legers, verklaarde Khroesjtsjev. In de Russische voorstellen waarin voor de eerste maal wordt uiteen gezet welke de grondslagen zouden moeten zjjn voor een ontwerp voor algemene en volledige interna tionale ontwapening wordt ver klaard, dat het afschaffen van de middelen voor het vervoer van kern wapens gepaard zou moeten gaan met opheffing der buitenlandse mili taire bases. De Sovjet-premier zei dat zijn rege ring de door de Westerse mogendheden aangevoerde argumenten voor de nood zaak van stichting van een internatio nale weermacht, die tot taak zou krij gen de vrede in een ontwapende we- I reld te verzekeren, zorgvuldig heeft be studeerd. „Wü zijn hierbij tot de slotsom geko men dat de enige realistische oplossing onder de huidige omstandigheden zou zijn dat de staten de binnenlandse po- litie-eenheden, waarover zij na een in ternationale ontwapening nog zouden beschikken voor de handhaving van de binnenlandse orde, ter beschikking van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zouden houden, ter verzekering van de internationale vrede. Een der gelijke internationale strijdmacht zou uitsluitend hiervoor mogen worden ge bruikt en niet voor de onderdrukking van volken, die worstelen om vrij te komen en maatschappelijke vooruit gang te boeken. Ook zou zij niet mo gen worden gebruikt voor inmenging in de binnenlandse aangelegenheden der staten," aldus Khroesjtsjev. „Nadat het Russische ontwapenings plan is uitgevoerd, mogen Eisenhower, Herter, Dillon (Amerikaans ondermi nister voor buitenlandse zaken, speci aal belast met economische zaken) en anderen en vooral Nixon niet te ver geten over elk deel van de Sovjet- Unie vliegen en wij zullen hen van be- nedenaf toewuiven, want dan zullen der gelijke vluchten geen bedreiging meer voor de Sovjet-Unie vormen", aldus Khroesjtsjev. ZANDVOORT, 4 juni Als voorbe reiding voor de opleiding tot het diplo ma Strandwacht B van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen voor het behalen van welk diploma het bezit van een één heidsdiploma EHBO noodzakelijk is heeft de Zandvoortse reddingsbrigade in het afgelopen winterseizoen 1959-1960 een cursus voor opleiding EHBO gege ven. die onder leiding stond van de plaat selijke arts J. F. Zwerver, medisch lei der van de reddingsbrigade^ met assis tentie van de heer A. Loos. instructeur EHBO. Vrijdagavond waren de kandi daten zover, dat zjj konden worden ge ëxamineerd. Dit geschiedde in hotel Keur in de Zeestraat door de Haarlem se arts dr. J. Segaar, als gedelegeerde van het Centraal bureau tot uitgifte van het eenheidsdiploma EHBO, het Oranje Kruis. Van de veertien kandidaten, die aan het examen voor het ^énheidsdiploma EHBO deelnamen, moesten er vier wor den afgewezen. De overige geslaagde Zandvoortse reddingsbrigadiers zijn de dames S. Bos, W. Kramer en C. van Staveren, alsmede de heren F. Duk- kers, A. Kemp, W. H. van Keulen, C. Kras, E. Molenaar, Aug. van der Mije en M. Roosendaal. Het praktisch deel voor het behalen van het diploma Strandwacht B zullen zij op 17 juli moe ten afleggen. De uitslag van het examen werd door dokter Segaar bekend gemaakt. Daarna heeft de voorzitter van de Z.R.B., de heer J. G. Bisenberger, de geslaagden gelukgewenst en de medisch leider dank gebracht voor zijn werk. Namens de cursisten bood de heer Van Keulen aan dokter Zwerver en de heer Loos en hun beider echtgenoten enige stoffelijke blij ken van dank aan. RENKUM, 3 juni De stoptrein Utrecht-Arnhem is gisteravond om streeks elf uur ter hoogte van de Gin- kelse overweg op een boomstam van ongeveer twee meter lengte gereden. De stam werd in stukken gebroken en een deel werd meegesleurd tot het sta tion Wolfheze. Onderweg werd daar door een wissel vernield en raakte een elektrische installatie defect. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men vermoedt dat kwajongens de stam over de rails hebben gelegd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. (Van onze radio- en tv-refdactie) HILVERSUM, 3 juni De berichten in een der ochtendbladen, alsof het on afhankelijke weekblad T.V. zou ophou den te bestaan, zijn allerminst zeker. T.V. verscheen in augustus 1958 onder hoofdredactionele leiding van de heer P. A. G. de Ruwe en werd uitgegeven bij N.V. Misset in Doetinchem. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk dat op grond van financiële- en exploitatie overwegingen deze drukkerij het blad niet langer zou uitgeven. Het laatste betekent daarom nog niet, dat het blad als zodanig uit de circulatie zou ver dwijnen. Men zoekt blijkbaar naar mo gelijkheden en daarvoor zijn thans besprekingen gaande- om het bestaan van T.V. voort te zetten, als de huidi ge N.V. de uitgave zou staken. Het weekblad T.V. heeft destijds nog al enige bekendheid gekregen naar aan leiding van de procedure tegen de om roeporganisaties. Naar wij nader vernemen wordt er alleen voor het T.V.-blad een andere drukker gezocht. De eigen uitgave van Misset in Doetinchem dreigen in ver drukking te komen, temeer omdat de outillage van Misset meer is gericht op ander drukwerk dan dat van het week blad T.V. Men is nu bezig een andere drukker voor deze moeilijke order te vinden. u 54, Erics hart klopt hem in de keel: zijn leven hangt aan een zijden draad en hij likt zijn droge lippen, als de krijgers een ver baasde blik wisselen. „Wilt ge met alle geweld sterven in de fol terkamer van de koningsburcht?" gromt er een. „Want dat staat u van koning Vortigern te wachten, als we u zoals ge zegt te willen naar hem brengen". „Ik ben er niet zo zeker van", zegt Eric, moed vattend, ,,'s Konings zuster Mildred kan het be richt, dat ik voor hem heb, bevestigen. Met stijgende verbazing luisteren de krijgers naar wat Eric hun kortweg over Wigberths schurkenplannen vertelt. „Nou heb ik Prins Wigberth nooit ge mogen", mompelt een van hen, „dus wat mij betreft, mag je ge lijk hebben. Maar een onwezenlijk verhaal is het. Het lijkt me dan maar het beste, koning Vortigern zelf te laten beslissen". En zo, terwijl Eric een zucht van verlichting slaakt, gaan ze op weg. Weliswaar zijn Erics handen op de rug gebonden, doch dat deert hem niet. Eenmaal in het kamp, is dat leed geleden, want Svein en Mildred zullen inmiddels wel aangekomen zijn. Een der krij gers snelt vooruit en als ze na korte tijd het reusachtige kamp voor zich zien, komt een bende ruiters hen te gemoet. De voorste, een man met een rode wapperende haardos, springt van zijn paard en stormt op Eric af. Ten tweeden male grijnst de dood Eric in het gelaat, want met ver trokken gezicht schreeuwt Vortigern uit „Is dat de moordenaar van mijn broeder? Hier schurk, ontvang je loon." Zijn zwaard flitst uit de schede en de tanden opeen klemmend, sluit Eric de ogen. NIET KWAAD VOOS EENJ -VERZEKERÏN6S -fXPEPI «lEH INA EEN WOON BOOT... H'J bEEET vTAS'JNA ELK WEêK V /aEND FEN FEE6TJE. \b ME NE EK 6 PEEN hier 6EWEE6T VANAVOND? PAT Cé ONZE KAN<a OM EENS OP DE JOILY ROÖER TE EUZEN T NEE, MENEER... H'J ZAL HET IE OPUK HEBBEN OPOE &OOT- H'J WOONT RAAI? ALLEEN. MAAR H'J KOMT HIEP M0P6EN LUNCHEN... EEN VAE>TE KLANT- ELKE ZONPAb VAN TWAALF TOT TWEE .WAN FEATURES SYNDICATE IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiimiiimiiii HAARLEM, 4 juni Het circus heeft zich weer in de Haarlemmer Hout ge nesteld. Boitini. Tot en met woensdag is daar het eigen wereldje van redelijke en redeloze artisten, van mensen en die ren dus, die samen een voor de buiten staander boeiende gemeenschap vor men. Het is het wereldje van hard werken achter een romantisch gordijn van klatergoud De nummers werden gewikt en gewogen, iedereen moet zijn handen uit de mouwen steken, maar tenslotte concentreert zich alles op de voorstelling. Gisteren - op de avond van de Luilak - de eerste voor Haar lem. Wjj kunnen ons nimmer onttrek ken aan de magnetische kracht van het circus. Het orkest hoeft slechts een paar maten gespeeld te hebben, of we zwerven mee in het opwindend ritme, zonder welk een circus geen circus meer is. Dat fascinerende ritme, waarmee nummer na nummer ons wordt gepre senteerd. Geen superlatief is krachtig en prachtig genoeg om het hooggeacht publiek te overtuigen van de fenomena le prestaties. Zo ook gisteravond. Bij Boitini. Een fascinerend programma, dat de liefheb bers met gretige ogen verslonden. Neem nu Bobby Althoff. Hij speelde met zjjn vier leeuwen om te voorkomen, dat ze met hem gingen spelen. Dat bracht spanning. Vtjf goe,d gehumeerde beren zorgden voor ontspanning. Zjj amuseer den ons en iedereen. Laten we even met de dieren doorgaan. De honden bij voorbeeld. Paultin en Comp maakten met die vriendelijke keffers een voor treffelijk nummer. Daar was zelfs een slim hondje, dat wist te beduiden, hoeveel 8x5 is. De zeeleeuwen van Nelly van Downen mochten er trouwens ook zijn. Handige dieren. Geestig. En zeldzame balkunstenaars. Maar de paarden ston den bovenaan. Prima en artistiek werk van Bobby Althoff in zjjn Vrijheidspot pourri. De felle jocky-voltige van Bol- tini's jeugd en de fraaie hogeschool van het echtpaar Eqisio. Er was nog zo heel veel meer te doen. Wij doen maar een greep. Met het risico, dat wij verkeerd1 grijpen, om dat het programma-blad niet uitmuntte door duidelijkheid. De acrobatiek vier de hoog-ty. Letterlijk en figuurlijk. De namen Albertini en Totillo zeggen ons HAARLEM, 4 juni Voor een vrij redelijk bezette zaal met vooral jeugdig publiek hebben de eindexaminandi van de toneelschool gisteravond in de Haar lemse schouwburg getuigd van hun kunnen. Het was een vriendelijk en goedwillend publick, dat deze hete zo meravond in de schouwburg uit vrije wil verkozen had boven een bezoek aan de Luilakmarkt. Over de getoonde pres taties kunnen wij helaas niet enorm enthousiast zijn. Men versta ons goed: deze vijf jongens en dit ene meisje hebben hun vak geleerd. Dat bleek duidelijk. Maar een plotseling naar vo ren springend talent, zoals men dat an dere jaren wel eens ontmoet, was er ditmaal niet bij. Misschien is dat de reden, waarom aan de hele klas de Top Naeffprijs is toegekend. Van dit zestal is Guido de Moor ver moedelijk de oudste en in ieder geval blijkt hij de rijpste. Hü weet in zijn teksten door te dringen en hoewel hij zich een uiterst bekwaam verzenzegger toonde in Vondels Lucifer, gaf hij in de andere gespeelde fragmenten toch van een dermate veelzijdig talent blijk, dat men van hem de beste verwachtingen mag koesteren. Alleen zal hij zich met hart en ziel moeten geven. Henk van Efferen brengt heel vèel mee voor het spelen van de jeune pre mier, een genre, dat bepaald niet zo dik gezaaid is in de vaderlandse to neelwereld. Maar zijn spel is nog wat vlak, zjjn zegging nog wat effen. Als Gabriël in Lucifer was hij niet sterk, maar hij gaf een uitstekende typering van de Ghebure in „Nu Nogh". Zijn Henri in Sartre's „Doden zonder graf" was weer te weinig doorleefd en te wei nig doorvoeld. Maar wie mag dit van een even twintigjarige verwachten? Waarom speelt men feitelijk dergelijke fragmenten, waarbij het publiek de goe de bedoelingen van de uitvoerenden tot maatstaf moet nemen? Beslist goed daarentegen was hij als de uitgever Moscat in „Zojuist verschenen" van Edouard Bourdet. Nel Kars getuigde er ook van bij Ton Lutz geleerd te hebben verzen te zeg gen en te begrijpen. Misschien is dat wel het grootste winstpunt van dit jaar: de eind-examinandi kunnen weer klas sieke verzen zeggen! Als Dwijf in „Nu Nogh" maakte zij een beetje conven tionele typering, maar prachtig sober zij het nog niet rijp genoeg was zij als Lucie in Doden zonder Graf. De bourgeoise Jacqueline in „Zojuist ver schenen" bleef eveneens aan de conven tionele kant. Jules Hamels kwaliteiten liggen vooral in de komische richting. Hij verstaat de kunst een typering vol nuances op te bouwen. Zo als Trinculo in Shakespeare's „De Storm" en even zeer in „Zojuist verschenen". Jacques Commandeur verzorgde in alle frag menten goede, degelijke typeringen, maar kon mij toch nog niet helemaal overtuigen. Willem Nijholt tenslotte leek mij tot nu toe de minst sterke fi guur van dit sextet, hoewel hij van Sor- bier in Doden zonder Graf toch wel iets bijzonders maakte. Maar goed, dit was hun eerste pu blieke optreden. Het feit, dat de Am sterdamse Toneelschool zijn diploma's niet zo maar weggeeft, schenkt ons vol doende vertrouwen. Van nu af aan komt het erop aan, dat deze jonge men sen zelf de basis leggen voor hun car rière. Wij zullen ze graag met belang stelling daarbij volgen. HAARLEM, 4 juni Gisteravond heeft de Arbeidsinspectie van het dis trict Haarlem proces-verbaal opge maakt inzake overtreding van de Ar beidswet. In het programma van cir cus Boitini trad namelijk op een 12-ja rige jongen, hetgeen in strijd heet te zijn met de Arbeidswet, welke ook de arbeid van jeugdige personen regelt. Wij tekenen hier echter bij aan, dat de directie van het circus zowel in „Den Haag" als in ieder ander district van de Arbeidsinspectie in Nederland toe stemming heeft gekregen de jongen te laten optreden. De Arbeidsinspectie in Haarlem was de enige, die zich verzet te, ofschoon ook de politie in Haarlem geen uitdrukkelijke bezwaren kenbaar maakte. Het gedrag van de Haarlemse Ar beidsinspectie en wjj gaan hier af op de mededeling van de heer Boitini is des te vreemder omdat de direc tie van het circus reeds zes weken ge leden om ontheffing heeft gevraagd van de desbetreffende bepaling. Kort voordat de eerste voorstelling in Haar lem begon, kreeg men de afwijzende beschikking, zodat ter elfder ure het programma moeilijk gewijzigd kon worden. iiiiiiiiiimiimiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niets. Hun prestaties des te meer. Het duo Leenaerts maakte er geen spelletje van. Knap en overrompelend waren de fietsende draadkunstenaars, verbijste rend The Olympics aan de vliegende trapeze met hun adembenemende toe ren. Natuurlijk was de clownerie troef en de man, die uit een kanon werd ge schoten, deed het weer best. Na afloop kon iedereen zich buiten vergapen aan een jonge acrobate, die hoog in de lucht al haar bravour demonstreerde. Met haar in gedachten gingen wij De Hout uit. En plots ontdekten wij, dat wij vergeten waren ons te laten fotograferen met een jonge leeuw op de knie. Dat kan ook bij Boitini. In de pauze. OVERVEEN, 4 juni De voor de derde keer gehouden avondvierdaagse wandeltochten van de kring Noord holland van de Koninklijke Nederlandse Bond voor lichamelijke opvoeding zijn in Haarlem een groot succes geworden. Dinsdag begonnen 702 deelnemers aan de avondvierdaagse. Er waren maar weinigen die uitvielen of een volgende dag niet opkwmen. De tochten werden volbracht door 687 wandelaars. Hiermee is in Haarlem wel een record bereikt. In 1958 waren er nog slechts 255 deel nemers en in 1959 totaal 356. De meeste deelnemers waren jonge ren, al dan niet in groeps- en school verband. Aan het jongerenparcours van totaal veertig kilometer namen 549 jongeren deel; 153 gaven zich op voor de senioren groep, die vijfenzestig kilometer moest wandelen. De wandelaars is vrijdag op de laat ste avond een hartelijk ontvangst be reid. Bij de Pijlslaan wachtte de N.P.V. Distriktsband Haarlem onder leiding van hopman L. de Jong de wandelaars op. Achter deze padvinders wandelden honderden deelnemers naar het start lokaal in het parochiehuis „Domi". W. H. Voor de eindexamens Ilde leerkring 1960 van de Rijkskweekschool te Haar lem zijn geslaagd de heren: N. Top, Haarlem; H. Vermeulen, Beverwijk; J. v.d. Vosse, Aalsmeer; M. v.d. Wal, Velsen; J. van Wijk, Haarlem. OVERVEEN, 4 juni De Oranjever eniging Overveen hield als onderdeel van de feestelijkheden op 5 mei een bal lonwedstrijd voor kinderen tussen de zes en dertien jaar. Zes honderd bal lonnen werden op het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburghlaan opge laten. Ondanks een noordwestelijke wind zijn de ballonnen op allerlei plaatsen, verspreid over heel Noord-Holland, te recht gekomen. Later kwamen berichten van ontvangst uit Duitsand binnen. De grootste afstand, door enkele ballonne tjes afgelegd, was ongeveer zeshonderd kilometer. Zij kwamen terecht tot zelfs in de Oost-zone van Duitsland. De verste plaats was Lieschow op Rügen. Het bestuur van de OVO kan nu het resultaat bekend maken, waarom reeds door velen Is gevraagd. Er zijn prijzen beschikbaar voor de houders van de re- cu's met de nummers 407 (eerste prijs), 416 (tweede prijs) 538, 146, 366, 370 en 488. Deze prijzen kunnen worden afge haald bij Maison J. J. Baggen Bloe- mendaalseweg 335 te Overveen. HAARLEM 4 juni Het door de Haarlemsche Cricket Bond georgani seerde toernooi voor scholieren wordt dinsdag besloten met de volgende wed strijden. Terrein BMHC Aalbertsberg- weg, Bloemendaal)10-12.30: le gepl.— 2e gepl. poule D; 12.30-15: Kennemer Lyceum-Coornhert Lyceum (poule C. Terrein Haarlem (Donkere laan, Bloe mendaal): 10-12.30: Triniteits lyceum Coornhert Lyceum (poule C); 12.30- 15: Triniteits Lyceum Jac. P. Thijsse Lyceum (poule C). Terrein Rood &Wit (Spanjaardslaan, Haarlem)10-12.30: 3e gepl. poule A-3e gepl. poule B; 12.30-15: le gepl. poule A-le geol. poule B en 2e gepl. poule A-2e gepl. poule B. Na afloop der wedstrijden zal 's mid dags om 4 uur de prijsuitreiking plaats vinden, opgeluisterd door een film en kleurendia's over cricket, in café-res taurant Brinkman, Grote Markt te Haarlem; einde ongeveer 5 uur. De prijsuitreiking, alsmede de vertoning der film en dia's is gratis toegankelijk voor alle deelnemers en supporters. Dat hoop je natuurlijk. Dat het tfl'.. Pinksteren mooi weer zal zijn. Nou, vu| hopen het ook, want het gaat de laats1* weken weer zo goed, dat wij er zet', van zijn dat er zelfs bij prachtig nog vele oplossingen binnenkomen. De oplossing van de vorige puz^' was zo: Horizontaal: 1. meel, 4. achter, 5. do®.' 6. stip, 7. beer, 8. rups, 10. ringen, 1 doek. Vertikaal: 1. mond, 2. ladder, 3. tr^P' 6. strand, 7. bord, 9. stok. De prijswinnaars: le prijs: Ida Steenvoorden, Eikenl®* 46, Heemstede. A 2e prijs: Albert Vossen, Koningstr® 81, Zandvoort. 3e prijs: Carla Spruijt, Grote H°u straat 135, Haarlem. Nieuwe inzendingen per briefkajU in te zenden aan de redaktie van L,, blad. Naam van je krant vermebU, In linkerbovenhoek schrijven „R DERPRIJSVRAAG". „K-ei" AMERSFOORT, 4 juni De &',0t\A sumse „Robben" hebben vrijdagfUpt" in Pesie's Bad in een wedstrijd eti" de hoofdklasse van waterpolo-cod1" tie een zege met 3—2 behaald en PC. Het was een spannend je Met kunst en vliegwerk wiste11 ^,ari Hilversummers in de laatste fase .ef de strijd, toen ze met één man 111 ,uqf speelden, de overwinning uit het te slepen. ster1' De ruststand was 22. Wim Mg® rJjJ, opende de score, waarna André be)i sen en Harry Lamme voor de R n°g' doelpuntten en Gertie Mosterd ,9t- maals voor AZ en PC. Na de n?„aie ting nam Kees de Wit met een zjjn boogbal het winnende doelpunt vo rekening. HAARLEM, 2 juni De Jrmze G J nende softball vierde klas,s® -„men zeilen is uitgenodigd deel te "rrjc, het HHC jubileum tournooi. toem°°' tien jaar bestaat, houdt zH a* aan het gemeentelijk sportterei de Kleverlaan. Er doen ,z. sser ffl q, klassers en een vierde Cl^n, De poule indeling is. P^1'1 Gez.v' gfl de Pinguins. HHC en O RooSwijk ,-t POULE B: HCK, RCH, R n k**jf VODO. De wedstruden begin n voor tien. Onze Gezellen- elf in het veld tegen Hin- ■'er vAsti

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6