Kol. Eekhout naar Ned. Nieuw-Guinea vertrokken Zes personen verdronken Peek&Cloppenburg Boekbinder doodgestoken MENEER HOBBS NEEM1 VAKANTIE 0HI Tweede Pinksterdag: Scheveningen Vergezeld van een kleine staf Katoenen zomer pantalons 4. Machtsstrijd in Kremlin Klassiek ideaal benaderd Bliksem treft boerderijen Indonesië sluit luchtruim Verkeer eist zes levens Enorme ballon op 32 km hoogte Karei Doorman in Las Palmas W. Knippenberg DINSDAG 7 JUNI 1960 PAGINA 3 Verlaat Luilakvuurtje in Koog aan de Zaan Slachtoffers mei 1940 herdacht Parlementariërs uit de West vertrokken Diefstal van kerk sieraden berecht Nabij Nieuw-Guinea Burgemeester van Schoondijke overleden Soekamo terug van wereldreis elke woensdag jongensmarkt W esterbouwing Kabelbaan officieel in gebruik gesteld door EDWARD STREETER ABASIN Student zou raket met muis hebben gelanceerd Van de stranddrukte op Tweede Pink sterdag geeft bovenstaande foto van Scheveningen een sprekend beeld. Vele tienduizenden kwamen er zich bruin laten bakken en verkoeling zoeken in het water. ASTEN, 7 juni Gisteravond brak na blikseminslag brand uit in de'grote boerderij van de weduwe J. Berkvens in het gehucht Dijk. Zowel woonhuis als schuren brandden tot de grond toe af. De boerderij ging geheel verloren, benevens landbouwmachines, gereed schappen en een groot deel van de in boedel. Het vee verbleef in de weide. De boerderij was tegen brand verze- EMMEN Tijdens een kort doch hevig noodweer is gisteravond voorts een boerderij afgebrand in het Drentse dorp Zweeloo. De boerderij werd be woond door de familie R. Ruinemans en Was eigendom van de gemeente. Zij be zat historische waarde, omdat zij enke le honderden jaren oud was en zeer lang dienst had gedaan als marktcafe. De brand ontstond toen de bliksem in sloeg. De brandweer kon weinig begin nen Van de inboedel wist men mets te redden. KOOG A D ZAAN Een verlaat lui lakvuurtje nam zaterdagmiddag ernsti ge vormen aan en was oorzaak van een ernstige bedrijfsbrand. Twee jongens van respectievelijk negen en tien jaar waren bezig een vuurtje te stoken achter de fabriek van ,,C.-V.-Reek Glas" aan de Parallelweg. Toen een der omwonen den het vuurtje ontdekte, sloegen de jongens op de vlucht, doch inmiddels had een houten loods, waarin materia len en emballage waren opgeslagen, reeds vlam gevat. De Koger brandweer verscheen met alle beschikbare mate rieel. Nabij gelegen woningen liepen ernstig gevaar en vatten reeds vlam, doch het gelukte de brandweer deze te behouden evenals de fabriek van Reek Glas De'loods brandde evenwel tot de erond toe af De schade bedraagt naar schatting 30.000,-. De twee ieug^e vuurtjesstokers konden worden haald. AMSTERDAM, 7 juni Voor de twintigste maal zijn de oud-strijders van het achtste regiment infanterie op tweede Pinksterdag op de Grebbeberg bijeen geweest om de gevallenen van de strijd in de meidagen van 1940 te her denken. Tijdens een toespraak zei de commissaris der koningin in de provin cie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, dat de Grebbeberg een symbool is ge- Worden van heel het Nederlandse volk. By de slag om de Grebbe is de wereld getoond, dat het Nederlandse volk be reid was in het belang van de vrijheid offers te brengen. En het mag dan mis schien aan materiaal hebben ontbroken, in elk geval niet aan moed en persoon lijke offervaardigheid, zo stelde de commissaris vast. Nederland zal nis kleine natie zijn stem om gerechtigheid onder de kleine volken kunnen laten ho ren. In Willemstad is gisteren, twintig jaar na 30 mei 1940, de dag waarop de „Rhenus 127" een Rijnschip met dui zend Belgische krijgsgevangenen op het Hollandsch Diep op een magnetische mijn liep, een plechtige herdenking gehouden Op de begraafplaats van de Belgische militairen, die daar hun laatste rust- Plaats hebben gevonden. SCHIPHOL, 7 juni Uitgeleide ge daan door een groot aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge- beraal zijn zaterdag de leden van de An tilliaanse en Surinaamse Staten, die ®cn bezoek van ongeveer twee weken ®an ons land hebben gebracht, van hier vertrokken. Desgevraagd verklaarden de beide Voorzitters van de delegaties, dat hun Verblijf in Nederland alle verwachtingen Ver heeft overtroffen. In de afgelopen ;Veken hebben de parlementariërs uit ?e West vele industrieën in ons land bezichtigd en kennis genomen van tal- f)ke projecten, die op het ogenblik in land ter hand worden genomen. baVASTRICHT, 7 juni - De recht ten? heeft een 47-jarige vrouw uit Re- België, veroordeeld tot drie maan- gevangenisstraf met aftrek van jb?rarrest. Zij had in februari en den van dit jaar in kerken te Eijs- k0r?' Gronsveld en Maastricht antieke alt» en en bronzen kandelabers van antjïen gestolen en die in Brussel aan diefbbairs verkocht. De vrouw, die de baa? ien bekende, verklaarde tot druk Vergrijpen te zijn gekomen onder dep nan moeilijke levensomstandighe- eist' e officier had acht maanden ge- De J5 Vrouw el£ische politie verdenkt de een 7,_ervan ook in Belgisch Limburg staHeï, .ot aantal soortgelijke kerkdief- de renvl? hpbben bedreven, maar voor hekkiw unk alhier ontkende zjj hard- g elke schuld aan de diefstallen. SCHIPHOL, 7 juni Kolonel W. D. H. Eekhout, onder wiens bevel de bri gade Nederlands Nieuw-Guinea zal staan, is zaterdagavond per KLM naar Biak vertrokken. Met hein reist een kleine staf, be staande uit een tiental officieren, on derofficieren en soldaten, die de kolonel in Nieuw-Guinea zullen assisteren bij de voorbereidingen voor de ontvangst van de brigade. Naar bekend zal dit contin gent, bestaande uit beroeps- en dienst- Kolonel Eekhout zwaait voor hij in het vliegtuig stapt naar zijn achterblijvende familieleden. SYDNEY, 7 juni (UPI) De ..Syd ney Telegraph meldt dat de Indone sische regering besloten heeft haar luchtruim in het oosten, van Morotai tot Aru en Tanimbar, ongeveer 160 ki- lometer van Nederlands Nieuw-Guinea, te sluiten. De betekenis van deze maat regel is dat in genoemd gebied alleen maar vluchten mogen worden gemaakt met toestemming van de Indonesische luchtmacht. De Australische krant haal de een mededeling van de regering ,n Djakarta aan, volgens ^kracht maatregelen" zouden worden genomen tegen welke overtreder van genoemde maatregel ook. In Canberra stellen functionarissen der Australische regering een,.b, er- zoek in naar de maatregel, welke een groot gebied ten noorden van Australië betreft. Een woordvoerder der ,reS®ri"S zeide dat Australië de Indonesische re gering om nadere bijzonderheden neeit verzocht. plichtige militairen, in augustus naar de oost vertrekken. Eén van de tien reisge noten van de kolonel is diens plaats vervanger, overste R. H. Boreel, hoofd officier toegevoegd aan de brigade. fn de afgelopen weken, zo vertelde de kolonel, is er hard gewerkt aan de uit rusting van het contingent. Voor de bri gade, die thans in Nederland een specia le opleiding krijgt, is intussen praktische kleding uitgezocht, ook schoeisel en voorts heeft de kolonel /ich bezig ge houden met de keuze van het materiaal dat in de oerwouden van Nieuw-Guinea nodig zal zijn. Het verblijf van kolonel Eekhout op Nieuw-Guinea is vastgesteld op drie jaar. Dat geldt voor alle beroepsmilitai ren van de brigade, die met hun gezin naar Nieuw-Guinea gaan. Zonder gezin moeten zij er anderhalf jaar blijven. De dienstplichtige militairen zullen één jaar in de tropen moeten dienen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 7 juni In het St. Elisabeth Ziekenhuis te Sluiskil is op Eerste Pinksterdag overleden de heer F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke. De heer van Rosevelt, die 61 jaar oud geworden is, was reeds geruime tijd ziel-. Op 23 november vorig jaar pre sideerde hij voor het laatst een ver gadering van de raad. De overledene was sinds 1937 burgemeester van Schoondijke, zijn geboorteplaats. AMSTERDAM, 7 juni Mede ten gevolge van de grote verkeersdrukte zijn het afgelopen weekeinde zes per sonen gedood bij ongelukken op de weg. Op de weg tussen Roosteren en Maaseik is zaterdag de heer L. Vro men uit Brunssum (63 jaar) door een auto aangereden. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis in Sittard over gebracht. Daar is hij de volgende morgen overleden. Eveneens zaterdag is in de Hoog straat te Eindhoven de 56-jarige Chr. G. Tangermann bij het oversteken van de weg aangereden door een brom.iets. De man werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna nog tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed. Het slachtoffer had sinds verscheidene ja ren onderdak in het Labrehuis te Eind hoven. Hp was in de stad een populaire verschijning, die steeds met het draai orgel van het Labrehuis meetrok om bij het publiek geld op te halen. In het ziekenhuis te Groningen is zondagnacht overleden de 22-jarige F. Veenstra uit Ureterp, die 's middags zwaar gewond werd 6ij een verkeers ongeluk. Het slachtoffer bereed een mo tor en kwam op een voorrangskruising bij Drachten in botsing met een perso nenauto. In Brunssum is zondagavond de dertienjarige jongen S. op een kruispunt door een auto gegrepen. Hij werd met zware hoofdwonden opgenomen in een ziekenhuis, waar hij is overleden. Gistermorgen is de 45-jarige mo torrijder B.H.M. uit Weesperkarspel bij de rotonde van Hoevelaken verongelukt, omdat hij de inrit van een pompstation aanzag voor de hoofdverkeersweg. Hp vloog met kracht tegen een betonrand. Zjjn motor sloeg over de kop. De be rijder werd in een vijftig meter verder liggende droge sloot geslingerd en was op slag dood. De duopassagiere, de 32- jarige mej. W.W uit Bussum. raakte zwaar gewond. Gisteravond is de 25-jarige T. de V. uit Bunnik omgekomen, toen de auto die hij bestuurde op de „Schouderman tel" bij Utrecht slipte en over de kop sloeg. De verloofde van het slachtoffer werd zwaar gewond naar het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht over gebracht. DJAKARTA, 7 juni (Rtr.) Presi dent Soekarno is zaterdag na zijn we reldreis van twee maanden te Djakarta teruggekeerd. Er waren uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen. De vraagstukken, die de president thans wachten, zijn voornamelijk de ver houding met Nederland, die verslech terd is door de versterking van de Ne derlandse defensie in Nederlands Nieuw Guinea, en die met communistisch Chi na wegens de behandeling van de Chi nezen in Indonesië. Dan is er nog de binnenlandse oppositie van de „demo cratische liga" tegen het door Soekarno benoemd parlement. Tijdens de afwe zigheid van de president heeft de liga afdelingen gesticht in heel Indonesië. Zij beweert, onder de bevolking een ster ke aanhang te hebben. BRUNSWICK, 7 juni (AFP, UPI) Op meer dan 32 km hoogte boven de Amerikaanse staat Georgia zweefde gis teravond een met helium gevulde bal lon van plastic ter grootte van een wol kenkrabber van vijftig verdiepingen. De ballon vervoerde instrumenten waarmee op grote hoogte de intensiteit van de deeltjes der kosmische stralen, die een zeer grote energie hebben, werden ge meten. De instrumenten zullen per pa rachute naar beneden komen op een sig naal dat van de aarde af wordt ge geven. AMSTERDAM, 7 juni Zes personen hebben het afgelopen weekeinde, toen zij tegen de warmte verkoeling zochten in het water, de dood gevonden door verdrinking. Een 15-jarig meisje uit Stiphout, Anne Marie Leenders, werd tijdens het zwemmen in het Wilhelmina- kanaal onder Aarle-Rixtel door de blik sem getroffen en op slag gedood. De 7-jarige Sake A. Dijkstra is zondag middag in het Bad Boekeloo bij Ensche de verdronken. Het kind was aan het spelen in het ondiepe gedeelte van het bad. Het verdween plotseling onder wa ter, zonder dat iemand het in de drukte merkte. Na enkele minuten zag een zwemmer het kind onder water en haal de het op. Met kunstmatige ademhaling trachtte men vergeefs de levensgeesten weer op te wekken. Maandagmiddag is in het zeer ge vaarlijke water van het „Gat van Half weg" in de Biesbosch bij Drimmelen de 25-jarige groentenhandelaar P. van Gennep uit Rotterdam verdronken. Hij was met zijn echtgenote gaan zwemmen Beiden kwamen zij in levensgevaar te verkeren. Zwemmers uit de omgeving slaagden er in de vrouw te redden. De heer Van Gennep konden zij niet meer helpen. Geen van de echtelieden kon zwemmen. In Thorn is op tweede Pinksterdag de 36-jarige P. van Montfort uit Linne bij het baden verdronken. Het slachtof fer kon niet zwemmen. De zestienjarige leerling-banketbak ker H. van der Ros uit Rotterdam is gisterenmiddag in het Schiekanaal bij de Blijdorpbrug verdronken. Zaterdagmiddag is in het ondiepe ge deelte van het gemeentelijk openlucht zwembad „De IJzeren Man" in Eindho ven het achtjarig knaapje M. Hobbele verdronken. Een zwemster zag de jon gen op de bodem van het bad liggen. Ofschoon direct hulp aanwezig was en anderhalf uur lang kunstmatige adem haling werd toegepast, konden de le vensgeesten niet meer worden opge wekt. De 19-jarige J. Gerritsen uit Nijme gen, die een van de duizenden was die maandagmiddag in het Maas en Waal kanaal te Malden zwommen, is na een sprong in het water niet meer boven gekomen. Het stoffelijk overschot is la ter uit het kanaal opgehaald. Advertentie smal model in de moderne modekleur blauw Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 8 jaar. (kleine stijging per maat (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 juni In de Jacob Catsstraat is zondagavond by een ruzie een 67-jarige boekbinder doodgestoken. De vermoedelijke dader, een 31-jarige koopman die na de vechtpartij samen met zijn vrouw in paniek gevlucht was, kon gisterenmiddag in Amsterdam wor den aangehouden. Hem zal doodslag ten laste worden gelegd, zijn vrouw me deplichtigheid hieraan. De boekbinder was op bezoek bij de achttienjarige vrouw van de koopman toen tussen hen een woordenwisseling ontstond. Zodra de koopman zijn vrouw hoorde roepen „Hij slaat me", kwam hjj haar onmiddellijk met een slagers mes te hulp. Hjj pakte de boekbinder hardhandig vast en werkte hem met geweld de trap af. Eenmaal beneden zou de koopman de boekbinder met het mes in de rug gestoken hebben. Het slachtoffer strompelde nog enige tien tallen meters voort en zakte toen in el kaar. Binnen enkele minuten was hjj overleden. In de consternatie en ver warring, die in deze volkrijke buurt in korte tijd zeer groot was, zagen de koopman en zijn vrouw kans op de fiets te ontkomen. De G.G. en G.D. bracht het stoffelijk overschot over naar het ziekenhuis aan de Zuidwai en later (Van onze correspondent) ARNHEM, 7 juni Bengelend boven de bossen van de Westerbouwing heeft de burgemeester van Renkum, mr. D. Matzer van Bloois zaterdagmiddag na twee vergeefse pogingen de kabelbaan officieel geopend door een fles cham pagne stuk te slaan tegen een van de 33 dubbelzitse stoeltjes. De fles zat aan een eind touw en ondanks de twee mislukkingen was het een kras staal tje, dat de burgemeester de derde keer raak mikte. De talrijke genodigden beleefden er de nodige hilariteit aan. Van uit zijn stoeltje hield de burge meester tussen hemel en bossen een geestig speechje, waarin hij toegaf, dat een college van B. en W. eigenlijk met beide benen op de grond diende te staan. Spr. noemde de kabelbaan een grote attractie niet alleen voor de dui zenden, die jaarlijks de Westerbouwing bezoeken, maar ook voor de gemeente Renkum zelf, al was het maar voor de vermakelijkheidsbelasting. De baan is gebouwd door de firma Pohlig uit Keulen. De luchtreizigers maken op een hoogte van dertig me ter een tocht van 7.5 minuut over een afstand van circa vijfhonderd meter. LAS PALMAS (Canarische eilanden) 7 juni (AFP) De „Karei Doorman" en de onderzeeboot jagers „Limburg" en „Groningen", die op weg zijn naar Nederlands-Nieuw-Guinea, zijn maan dag de haven der Canarische eilanden, Las Palmas, binnengelopen, waar zij tot morgen zullen blijven. Aan boord van de „Karei Doorman" is een ontvangst gehouden voor de auto riteiten van Las Palmas en de Neder landers ter plaatse. Vertaling: FA. BRUNKLAVS li De Gueen, zich van haar koninklijke waardigheid bewust, was erop gesteld haar aankomst nogal pompeus te latenverlopen Het ene ogenblik be stond ze nog niet voor hen, die op de kade onge duldig haar aankomst afwachtten. Niets was er aan de horizon te zien dan een paar witte zeilen. Dan kwam de Queen ineens te voorschijn kijken vanachter een beboste landtong verscheidene honderden me ters verderop. Aanvankelijk gleed ze als verlegen langs de kust, als moest ze eigenlijk ergens anders zijn, rpaar dan, met een diepe, hese, langgerekte vreugdekreet, koerste ze om de laatste, rode ha venbaak hen recht op de kade toe. Op het opperdek drongen de passagiers naar vo ren om een eerste blik op het eiland te werpen. Zij, die het van vroeger kenden, begroetten met een stem, waarin een gevoel van opluchting klonk, bekende punten, als hadden ze zo half en half verwacht, dat ze na een winter afwezig te zijn ge weest die oude bekenden zouden missen. „Daar heb je de garage van Rex. Kijk. Dat gele gebouw op die landtong. Je kijkt verkeerd. Daar moet je kijken." „Daar heb je de Standard Oil Tank. Ver draaid, diezelfde goeie, ouwe pomp." „De kade is ook niets veranderd, vind je wel?" „Neen, geen zier. Dezelfde oude planken en balken." De nieuwaangekomene'n mengden zich onder de oude getrouwen en keken schuchter van de spre kers naar de punten, die ze elkander aanwezen, ais hoopten ze, dat zij ook de garage van Rex en de Standard Oil Tank zouden herkennen. De gezichten van de nieuwe gasten drukten de gemengde gevoelens uit van kinderlijke verwach ting en bange vrees. Voor hen, die hier aankwa men om hun eerste zomervakantie op het eiland door te brengen, vertegenwoordigde de naderende kust de verwezenlijking van een besluit, dat maan den geleden, gewoonlijk na heftige discussies, ge nomen was. Nu werden zij, die voor dat besluit verantwoordelijk waren, heen en weer geslingerd tussen de grote verwachtingen, welke een vreemde omgeving pleegt te wekken, en de wetenschap dat de reclame, die ervoor gemaakt was, betrouwbaar moest blijken, of het zou er anders lelijk voor hen uitzien. Voor hen, die kwamen om „voor een paar dagen" vrienden te bezoeken, werd de gretigheid om iets nieuws te beleven, getemperd door het spijtige ge voel, dat hun genoegens aanzienlijk verhoogd zou den zijn, als ze met niemand rekening hadden te houden. Als ze hun gastheren op de pier konden be groeten en hen dan weer verlaten, totdat het ogen blik van vertrek was aangebroken dat zou eerst ideaal zijn. Het was de gedachte aan de dagen, welke zij moesten doorbrengen met hun intieme, lieve vrienden, welke hun blik die bezorgde uit drukking gaf. Bijna al de mensen, die zich daar langs de reling verdrongen, deelden dezelfde, gemeenschappelijke gevoelens. Elf maanden lang hadden zij uitgekeken naar de week of de veertien dagen of de maand, die nu op het punt stond te beginnen. Elf maan den lang was het de achtergrond van al hun ge dachten geweest een zinnebeeld van de hoog geprezen vrijheid, welke het onvervreemdbaar recht van elk mens was, maar die zozeer is begraven onder de verantwoordelijkheden des levens, dat die soms moeilijk terug te vinden is. Het was enkel gedurende die korte, elk jaar te rugkerende periode, dat zij mochten hopen die vrijheid te verwezenlijken de vrijheid (in theorie ten minste) om niets te doen, als ze dat wilden, niet opgejaagd door klokken, door conventies en sleur; de vrijheid om alle dingen te doen, welke gedurende de jachterig drukke uren van de winter zo begeerlijk hadden geschenen om te dansen, heerlijk te lanterfanten, te luisteren naar een radio op een goudblond strand, over blauwe wateren te scheren in een verblindend witte boot, te lezen, te wandelen door bos en hei, te rijden op elegante paardjes over kronkelige bospaden, op een rots te zitten en te kijken naar de branding, die met donde rend geweld breekt aan hun voet, in het gras te liggen en te turen naar de grote wolken, die statig boven hun hoofd zeilen langs een diep-blauwe hemel of... enkel maar te slapen. Dit waren de min of meer bewuste dromen, welke aan die gezichten langs de reling die uitdruk king van kinderlijke verwachting gaven. In hoever re die verwachting werkelijkheid zou worden lag in de allernaaste toekomst besloten. Zij wisten echter niet, dat zij nimmer zo dicht bij de verwe zenlijking van die droom van vrijheid zouden ko men als tijdens die paar ogenblikken, dat de Island Queen met verminderde vaart om het laatste baken heen gleed en op haar aanlegsteiger afstevende. Het tafereel op de kade was al even kleurig en vol afwisseling. Hier stonden bijeen zij, wier verlof voorbij was tot een volgend jaar, zowel als zij, die nog volop in hun vakantie zaten en die enkel gekomen waren om kennissen te begroeten of weg te brengen, en op de achtergrond het gebruikelijke f roep je „inboorlingen", er nuchter op bedacht om e door de passagiers van de veerboot gezochte va kantievrijheid mogelijk te maken tegen een redelij ke winst. De groep vertrekkenden droeg voor de eerste keer sinds vele dagen confectiekleren. De steedse hoedjes en de 'ichtelijk verkreukte pakken sche nen om de een of andere reden „buitenmodels" de mannen zagen eruit als boeren op hun Zondags en meer dan één vrouw scheen in travesti. Misschien waren het de door de zon gebruinde gezichten, die niet bij die stadskleren wilden passen. Misschien ook was het de tegenstelling met de veelkleurige en fantastische costuums van hen, die achterbleven. Maar hoe dan ook het normale was voor een ogenblik op onnaspeurbare wijze abnormaal gewor den. Ze stonden in groepjes bijeen op de verweerde pier mensen, die tot voor enkele weken elkaar nooit gezien, zelfs nooit van elkaar gehoord hadden, en die plotseling met elkaar verbroederd waren zo als alleen onder vakantiegangers mogelijk is. (Wordt vervolgd) vandaar naar het politiebureau voor het verrichten van sectie. Een nauwkeurig signalement van het echtpaar ontving de politie van kennissen die tijdens de vechtpartij in het huis van de koopman vertoefden. Man en vrouw werden gis- gis teren in de omgeving van de Zeedijk aangehouden. Zij zijn aan de Haagse politie overgegeven. Advertentie houdt Uw zenuwen in bedwang kalmeert zonder slaap te verwekken NEW YORK, 7 juni (Rtr.) De „New York Times" heeft zondag ge meld dat diplomatieke berichten uit Mos kou erop wijzen, dat premier Khroesj- tsjev in een felle strijd om de macht is gewikkeld. Harrison Salisbury, de voor malig correspondent van het blad in Moskou, schreef dat naar de mening van deskundigen op het gebied van Rus sische aangelegenheden een steeds ern stiger wordende crisis om het leider schap in het Kremlin de achtergrond vormt van Khroesjtsjevs jongste uit barsting. Een centrale rol in deze strijd zou worden gespeeld door Mikhail A Soes- lov, de oude Stalin-ideoloog, die er ken nelijk in is geslaagd zijn invloedssfeer zover uit te breiden, dat hjj soms de meerderheid met zich mee kan krijgen van het huidige presidium van het cen trale comité der communistische partij. Men meent, dat de opvattingen van Soeslov ook de meerderheid van het cen trale comité achter zich hebben, al thans bjj sommige gelegenheden in de huidige crisis. De jongste verklaring van Khroesjtsjev zou een weerspiege ling zjjn van de hardere lijn van Soes lov, en tevens een poging van de pre mier om zich te wapenen tegen be schuldigingen dat hij „slap" zou zyjn te genover het kapitalisme en zich door president Eisenhower in diens kamp had laten lokken. N WINTERHAVEN, 7 juni (AFP) Een zeventienjarige Amerikaanse stu dent, Al Knight, heeft verklaard er vrij dag j.l. in geslaagd te zijn een twee trapsraket, met vaste-brandstofaandrlj- ving, te lanceren, die een snelheid had van 1.300 kilometer per uur en een hoog te van achtduizend meter zou hebben bereikt. In de neus van de raket be vond zich een muis. Volgens Knight slaagde hq erin de mul» met een val scherm naar de aarde te doen terugke ren. De muis had geen nadeel van haar luchtreis ondervonden. Knight weigert de aard van de door hem gebruikte vaste brandtstof te ont hullen. Hij heeft aangekondigd binnen enkele jaren in staat te zijn een satel liet in een baan rondom de aarde te brengen. Knight kon echter slechts één getuige van de door hem genomen proef noemen, namelijk zjjn moeder. Dit heeft enige twijfel aan de juistheid van zijn mededelingen doen ontstaan. Zaterdag j.l. hebben talrijke andere Amerikaanse studenten, ter gelegenheid van een bijeenkomst van amateur-ra- kettenbouwers in de staat Virginia, ra ketten gelanceerd. Geen hunner wist de prestatie waar Knight prat op gaat t« evenaren, doch de driehonderd kilo gram wegende raket van een der stu denten bereikte een hoogte van 1.600 meter. Schilder Marc Chagall is in de Verenigde Staten aangekomen om op 12 juni het ere-doctoraat van de Brandeis Universiteit in New York in ontvangst te nemen. De 72-jarige kunstenaar heeft vijf ontwerpen voor een muurschildering meegebracht, wel ke de Waltham universiteit in Massa chusetts overweegt aan te brengen in een van haar gebouwen. Het huis in Kopenhagen waar de Deense sprookjesschrijver Hans Ander sen enige jaren van zijn jeugd heeft doorgebracht, is uitgebrand. Duizenden oude boeken, eigendom van de tegen woordige bewoner, een antiquair, wer den een prooi der vlammen. W. H. Th Knippenberg viert op 15 juni zijn zilveren priester feest. Voor de meeste van zijn vele vrienden en misschien ook voor hem zelf komt het als een verrassing: Is hij daar al aan toe? Hij lijkt een leef- tijdsloze, die ergens achter in de dertig is blijven stilstaan, omdat hij zoveel interesses heeft, dat hij geen tijd overhoudt om ouder te worden. Knippenberg benadert be wust of onbewust? het klas sieke ideaal van de universele wetenschapsmens. Hij is, met hart en ziel, classicus, maar ook van zijn tweede liefde: de Ne derlandse letterkunde, heeft hij als leraar in welsprekendheid, woordkunst en declamatie op het kleinseminarie „Beekvliet" al tijd veel werk gemaakt. Zijn oudheidkundige interesses die o.a. blijken uit zijn daadwerke lijke archeologische activiteiten en zijn publikaties over Romein, se munten sluiten aan bij zijn klassieke vorming, die hij in de jaren 1935-1939 in Nijmegen ge noot. Maar waar deze typische A-man die in 1929 staatsexa men deed zijn natuurhistori sche belangstelling vandaan heeft, is menigeen een raadsel. Toch is ook dit niet zomaar een hobby: als ornitholoog heeft hij een naam te verliezen en ook op het gebied van de insecten speciaal vlinders is hij een erkend specialist. Vele generaties studenten heeft hij voor deze zaken warm gemaakt. In de oorlogsjaren, toen hij directeur was van een seminarie-onderdeel dat in Erp was ondergebracht, kreeg hij binnen en buiten de seminariegemeen schap bekendheid door de opgravingen die hij verrichtte. Dat deed hij mei de enthousiaste hulp van de poësis, die na de opgraving van een grote zwerfkei werd omgedoopt in „De Zwerfsteen". Ook in de andere diaspora van „Beekvliet" bracht hij leven in de brouwerij: in Udenhout, waar hij de laatste oorlogsjaren les gaf aan de 2e, 3e en 4e klas, trok hij met jeugdige vrienden, gewapend met schepnetje, de sloten langs, op zoek naar zeldzame salamanders en ander gedierte. Na de bevrijding werd hij directeur van de „Duitse Bouw" in St.Michiels gestel, waarin de beide hoogste klassen werden gehuisvest. Daar stampte hij in enkele jaren een modern vogelmuseum uit de grond. Als een speur hond snuffelde hij in die tijd heel het land af op zoek. naar onderdelen van de verspreid geraakte collectie-Van Dijk, een unieke verzameling, waarvan „Beekvliet" de onderkomen kern bezat. Met behulp van vele vrijwilligers richtte hij een serie prachtige diorama's in, waarin de vogels op een aantrek kelijke manier werden tentoongesteld. Weldra begon hij ook met het ver zamelen van vlinders, die zijn jeugdige handlangers bij duizenden verschalk, ten. Ook hierbij ging hij wetenschappelijk te werk: het was niet te doen om fraaie effecten. Ais men blijk geeft van interesse trekt hij op zijn kamer tientallen laden open, met onder beschermend glas tientallen ogen schijnlijk dezelfde vlinders, die echter allemaal kleine aberraties hebben waarin vakmensen hogelijk geïnteresseerd zijn. „Beekvliet" werd spoedig een officieel erkend vlindertrekstation Knippenberg was ook de (wetenschappelijk) ziel van het drieman schap, dat in de vijftiger jaren begon met het inventariseren van de zeld zame Brabantse broedvogels. Hij bracht de voor veldbiologen soms onbe grijpelijke moed op om alle litteratuur te raadplegen die bij elke publikatie als basis moest dienen. Maar even goed geeft hij acte de présence bij allerlei excursies, zowel overdag als 's nachts en tussendoor publiceert hij bovendien nog over zoogdieren Het merkwaardigste bij dit alles, is, dat hij nooit gehaast is. Zowel leken als vakgenoten (op welk terrein dan ook!) ontvangt hij met nooit aflatende beminnelijkheid. Altijd staat hij klaar om geïnteresseerden rond te leiden door het museum of, in het seizoen, door de tuinen, waar hij allerlei nesten en van tijd tot tijd zelfs een koekoeksjong kan laten zien. Op mooie zomeravonden kan men hem aantreffen met wijd-open ramen, jagend op nachtvlinders die hij binnenlokt met een speciale kwiklamp. Het is ons zelfs gebeurd dat we wanden en meubels bedekt vonden met wandelende takken, die op een onbewaakt ogenblik ontsnapt waren uit een verzameling eieren in het terrarium en dat we binnenstruikelden over een paar pas opgedolven mammouthkiezen. Zijn kamer is een museum met een steeds wisselende, maar altijd bijzondere veelzijdige expositie, maar het is boven al een woning, die zowel overdag als 's nachts! gastvrij openstaat voor allerlei menselijke zwerfstenen. W. Knippenberg is nu zover, dat hij mijlpalen gaat passeren: op 15 no vember wordt hij.vijftig en zijn vierde lustrum als leraar op „Beek vliet" is vorig jaar al in alle stilte gepasseerd. Denkt u na het bovenstaande vooral niet, dat hun leraar in de verdrukking komt, maar slapen doet de a.s. jubilaris ongetwijfeld bijzonder weinig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3