Paus Joannes stelt raad in voor oecumenische zaken Voldoening in kringen van de Wereldraad verwacht Geheel nieuw ontwerp voor raket in de V.S. Pr oef lancering over half jaar 125 parlementsleden in Japan nemen ontslag MOTU PROPRIO OP PINKSTEREN ïêwiêmSÈ tSKÊÊ/ÊSMM Kardinaal Bea met leiding belast Gruwelijke moord op kampeerders Pantsjen Lama op de vlucht? Verzet tegen veiligheidsverdrag In Finland Zuid-Afrika dreigt itiestaat te worden" polit Gaat Cuba Peking erkennen Portugese troepen naar West-Afrika Kegelvormig en met vaste brandstof I Pfi DINSDAG 7 JUNI 1960 PAGINA 4 ür?? ROME, 7 juni. Paus Joannes heeft in een Apostolische Brief, die gedateerd is Pinksterzondag 1960, de oprichting der defini tieve voorbereidings-commissies voor het tweede Vaticaanse Con cilie bekend gemaakt. Er zijn tien commissies opgericht en twee secretariaten en verder zullen een aantal secretariaten voor econo mische en technische zaken als nog in het leven geroepen worden. Brits Lagerhuislid: lip Volgens het blad zou het nieuwe mo de) het mogelijk maken vanaf elk punt raketten van büna elke omvang te lan ceren, tegen een fractie van de kosten en moelliikheden die aan de tegenwoor dige raketten verbonden zün. Reeds bin nen zes tot acht maanden zouden proef- lunceringen kunnen worden gehouden. een hoogte van meer dan 27 kilometer Voor het eerst een openluchtspel in Bergum Geen openluchttheater? Dan maken we er een - Cultureel centrum in een oude boerderij Pinksterbruidjes „Een reuzeklap" Voor mgr. Lemmens enigerlei wijze van hun ontevredenheid (Van onze Romeinse correspondent) De commissiones preparatoriae zün die voor theologie, d.i. voor zaken be treffende de H. Schrift, de Overlevering, het Geloof en de Zeden (tot voorzitter hiervan werd, blijkens een publicatie in de Osservatore Romano van gister avond, benoemd de secretaris van het H. Officie, kardinaal Ottaviani); de commissie voor de bisschoppen en het bestuur de diocesen (voorzitter: kar dinaal Mimmi, de prefect der Consis toriale Congregatie): de commissie voor de discipline van de clerus en het HELSINKI. 7 Juni (UPI) Aan de oever van het Finse Bodom-meer, in de buurt van Helsinki, heeft zich een af grijselijk drama afgespeeld. Zondag ochtend werden daar in een tent de ont zielde lichamen van drie jeugdige kam peerders gevonden. ZD waren gedood door messteken. Een vierde kampeer der werd zwaar gewond. De slachtof fers zijn twee meisjes, van 13 en 16 jaar. en twee jongens van 18. De vier jongelui zijn door de moorde naar kennelijk in hun slaap overvallen. De moordenaar heeft de scheerlijnen stuk gesneden en is toen in het wilde weg begonnen te steken naar het vier tal, door het op de kampeerders geval len tentdoek heen. De drie lijken ver toonden tal van steekwonden. Een der jongens is er blDkbaar nog In geslaagd uit de nt te kruipen. HU werd door de moordenaar neergeslagen met een of ander voorwerp. Deze jongen werd op het tentdoek liggend gevonden. Hi) is niet in levensgevaar, doch is nog te zwak om verhoord te worden. Tachtig soldaten, tientallen politiemannen en ve le anderen speuren naar de dader, die zich misschien in de dichte bossen schuil houdt. Maandag zou op ongeveer 15 kilometer afstand van het toneel van de rr.oord een man in met bloed bevlek te kleding zijn gezien. CALCUTTA, 7 juni (Beuter) Vol gens het bind „Hindustan Standard", dat „onbevestigde berichten" aanhaalt, is de Pantsjen Lama, op een na de hoogste geestelijk leider van Tibet, aaii zijn Chinese wachten te Lhasa ontsnapt en op weg naar Indië. Enige van zün naaste medewerkers zouden bij hem zijn. In New Delhi zegt men in offi- ciële kringen niets over de vlucht te weten. Waarnemers in de Indische hoofdstad staan uiterst gereserveerd te genover het bericht. Zoals bekend vluchtte de Dalai La ma, de eerste geestelijke leider, het vorige jaar naar Indië. Volgens berich ten, die kortgeleden de ronde deden zou de Pantsjen Lama moeilijkheden met de Chinezen hebben, maar er is geen aan wijzing, dat hij Tibet zal verlaten. HU is met Chinese steun voorzitter van een staatscommissie, die de in maart 1959 ontbonden plaatselUke Tibetaanse re gering verving. christelijk volk, wordt gepresideerd door kardinaal Ciriaci, die prefect is van de Congregatie van het Concilie; die der religieuzen, voorgezeten door kardinaal VaTeri, prefect van de gelijk namige Congregatie; de commissie voor de discipline der Sacramenten, voorzitter kardinaal Aloisi Masella, prefect van de gelüknamige Congrega tie; de liturgische commissie, gepresi deerd door kardinaal Gaetano Cicog- nani, die prefect is van de Ritencon- gregatie; de commissie voor studiën en seminaries, voorzitter kardinaal Pizzardo, prefect van de Congregatie der Studiën en Seminaries; de com missie voor de Oosterse Kerk onder voorzitterschap van kardinaal Amleto Cicognani, de secretaris van de Oos terse Congregatie; de commissie voor de Missiën, voorzitter kardinaal Aga- gianian, proprefect der Propaganda Fide en tenslotte de commissie vóór het lekenapostolaat, die door kardinaal Cento voorgezeten wordt. De Paus heeft voorts twee secreta riaten opgericht. „Om", aldus de tekst van de Motu Proprio, „des te meer Onze liefde en welwillendheid te beto nen aan hen die gesierd worden met de naam van christenen, maar die van deze Apostolische Stoel gescheiden zün, stellen WD een speciale raad In, een secretariaat, dat voorgezeten zal worden door een door Ons gekozen kar dinaal en die georganiseerd is als reeds vermeld voor de commissies. Deze raad hoeft tot doel om het hen mogelijk te maken de arbeid van het Concilie te volgen en om gemakkelij ker de weg te vinden naar die een heid, waarom Jezus Christus Zün He melse Vader zo vurig bad". Als leider van dat secretariaat heeft de Paus de Duitse Curiekardinaal Bea S. J. be noemd. Het tweede secretariaat, dat door een prelaat geleid zal worden, heeft tot opdracht de problemen te behan delen, die verband houden met de mo derne middelen tot spreiding der ge dachten: pers, radio, televisie, cinema etc. De voorzitters der bovengenoemde werkgroepen verenigen zich met en kele andere kardinalen en met een aantal bisschoppen uit de verschillende delen van de wereld in de centrale voorbereidingscommissie, die door de Paus zelf wordt gepresideerd of door diens plaatsvervanger. Een nog nader vast te stellen aantal personen zal aan deze commissie ais adviseurs worden toegevoegd. De secretaris dezer com missie is de secretaris-generaal der voorbereidingsgroepen. Noch de naam van de ondervoorzitter, noch die van de secretaris-generaal zün tot heden bekend gemaakt. Opvallend onder de door de H. Va der genomen besluiten is de instel ling van de raad voor oecumenische aangelegenheden. Dit en de benoe ming tot voorzitter van kardinaal Bea, die reeds iang werkzaam is op het terrein van de hereniging der Kerken, zullen met voldoening ook in de kringen van de Wereldraad der Kerken vernomen worden. Goed ge- informeerde zegslieden in Rome spre ken het vermoeden uit, dat de raad ook na het Concilie en dan als een vast orgaan in het centrale Kerk bestuur zal blijven bestaan. In zUn toespraak tot de gelovigen, die in de St. Pieter de Pinkstervespers bijwoonden heeft de Paus gezegd, dat de eerste fase van het voorbereidings- werk voor het Concilie thans achter de rug is. De stukken: de adviezen, op merkingen en voorstellen van het we reldepiscopaat d.i. van rond de twee duizend afzenders de studies en ad viezen van de katholieke universiteiten, zullen In meerdere delen gebundeld worden en te züner tijd uitgegeven als de eerste Concilie-stukken. Het werk vordert goed, heeft de H. Vader ge tuigd en het zal afhangen van de thans benoemde commissies en secretariaten wanneer de Algemene Kerkvergade ring gehouden kan worden. Vaticaan se kringen achten het waarschijnlijk, dat de plechtige Conclliezlttlngen zullen beginnen in 1962. Er bij vermeld wordt wü geven dit onder voorbehoud weer dat de Paus oorspronkelük als streefdatum voor de opening van het Concilie 8 de- cernber 1961 voor ogen had, maar dat HJJ ztfn denkbeelden gewijzigd heeft en wel om rekening te houden met even tuele gevoeligheden en mogelijk ver keerde Interpretaties van niet-Rooms- katholieke zi1de, wanneer de Algeme ne Kerkvergadering juist op een groot Marlafeest zou beginnen. Hetgeen niet wegnam, dat de H. Vader in Zijn Pinkster-allocutie de voorspraak van Maria en alle Heiligen des Heren afbad over het komend Con cilie en de voorbereidende werkzaam heden om büstand en genade af te bid den van de Bron aller Genaden, de H. De gelovigen, die op de Eerste Pinkster dag in de St.-Pieter de Vespers bij woonden, hebben geluisterd naar een allocutie van de paus, waarin de Heilige Vader o.rn. zei, dat de eerste fase van het voorbereidingswerk van het Alge meen Concilie achter de rug is. Geest. De Paus wees nog op enkele zaken, de Algemene Kerkvergadering betreffende. Het Concilie verloopt als het ware, zei de Paus, in vier etappen: de eerste, die van de initiale voor bereidingen, enquetering en materiaal verzameling, is voorbU; de tweede, het eigeniüke en directe voorbereidings werk, gaat thans beginnen. Door de moderne communicatiemiddelen, die het uitwisselen van gedachten en het vor men van een reeks conclusies gemak kelijk maken, zal in de tweede periode al reeds een wezenlijk deel van het Conciliewerk zijn beslag krijgen. Dan volgt de eigeniüke Kerkvergadering van vermoedelük enige maanden en tenslotte de vaststelling en publicatie der constituties en wetgevingen, die uit het Concilie volgen. De H. Vader wees erop, dat het werk der Romeinse Congregaties organisch een geheel ander is, dan het werk van hèt Concilie. De Romeinse Curie be staat uit ambtelüke ministeries, het Al gemeen Concillie d.i. de vergadering van het wereldepiscopaat onder de Paus van Rome is het hoogte or gaan in de Kerk, dat door de büstand van de H. Geest en in verbinding met Petrus' Stoel zelfs onfeilbare uitspraken kan doen. Tenslotte deelde de Paus mede, dat op de feestdag van de apos- telvorsten Petrus en Pauius, de 29ste juni a.s. de besluiten van de Romein se Synode gepubliceerd zullen worden. GENEVE, 7 juni (UPI) Het Engelse socialistische Lagerhuislid F. E. Jones heeft, op verzoek van de internationale commissie van juristen, een reis van elf dagen door Zuid-Afrika gemaakt en een rapport opgesteld over „de status van de mensenrechten en de fundamen tele vrijheden". Zün conclusie is dat Zuid-Afrika gevaar loopt een politie staat te worden als de nationalistische regering blüft voortgaan noodmaatrege len toe te passen en de voorgestelde be perkingen van journalistieke vryheid en onafhankeiykheid van juridische raads lieden inderdaad in werking stelt. Indien deze maatregelen inderdaad worden uitgevoerd, aldus het Lagerhuis lid in zün rapport, „zullen de twaalf ja ren van nationalistisch bewind de niet- blanken beroofd hebben van vrüwel alle mensenrechten en fundamentele vrij heden welke in de verklaring over de mensenrechten van d*> V.N. zijn neer gelegd. En de blanken van Zuid-Afrika zullen een grievende beperking van de zelfde rechten en vrüheden hebben ge leden. Zuid-Afrika zal dan een politie staat zün". NEW YORK, 7 juni (Rtr.) De cor respondent van de „New York Times" meldt uit Havanna, dat de Cubaanse re gering van plan is communistisch China te erkennen en een handelsakkoord met Peking te sluiten. Voorts zouden de Cu baanse autoriteiten de Chinese premier, Tsjou en-La i, hebben uitgenodigd Cuba te bezoeken. De erkenning van China wordt vóór 26 juli, de zevende verjaardag van Cas tro's revolutie, verwacht. Men gelooft op Cuba dat premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie op 26 juli zijn aange kondigde bezoek aan Cuba zal brengen. Mogelük zou dan ook Tsjou en-Lai ko men. Wat het handelsakkoord met China aangaat gelooft men dat daarbü een half miljoen ton Cubaanse suiker door China zal worden gekocht. Cuba zal dit jaar reeds 130.000 ton suiker aan China leveren. LISSABON, 7 juni (Reuter) In Lis sabon hebben zich maandag 800 man Portugese troepen ingescheept, met be stemming Angola in West-Afrika. Deze Portugese kolonie grenst aan de Bel gische Congo. Volgens gewoonHjk wel ingelichte kringen zullen ongeveer 500 manschappen van deze troepen worden gelegerd in Kapinda, aan de grens van de Belgische Congo en tot taak hebben incidenten te voorkomen, als Iaatstge- 'noemd land eind dezer maand onaf hankelijk zal worden. Er zullen ook Rhodesische troepen naar de grens met de Congo worden overgebracht in verband met de aan staande onafhankelükheid van dit ge bied. De maatregel werd een „routine opleidingsmanoeuvre" genoemd, waar voor de datum reeds vorig jaar was vast gesteld. Ingeval van onregelmatigheden op 30 juni de Congolese onafhanke lijkheidsdag zal eerst de politie wor den ingezet en dan pas, indien nodig, militairen. Zuid-Afrika Een 54-jarige Afrikaan se geestelijke, een Zoeloe, is in Umtata in het oosten va nde Kaapprovincie, tot hulpbisschop benoemd. Dit is de eerste Afrikaanse bisschop van de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika. WASHINGTON, 7 juni (Rtrj - De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, is verzocht naar Washing ton terug-te keren voor overleg. De reis wordt een routine-aangelegenheid ge noemd. In Kent in Engeland zijn proeven genomen met modellen van .de Engelse raket „Bloodhound". Deze raket zal binnenkort, ter gelegenheid van de herdenking van de slag om Engeland, die twintig jaar geleden plaats greep, worden tentoongesteld op een expositie van de Royal Air Force. NEW YORK, 7 juni (Reuter) De „New York Times" heelt gisteren ge meld, dat de Amerikaanse regering in beginsel haar goedkeuring heeft gege ven aan een volkomen nieuw ontwerp voor een raket, dat de weg zou banen voor goedkopere ruimtevaartuigen. Bü dit nieuwe ontwerp is de traditionele cy- lindervorm van de raket losgelaten ten gunste van een kegelvorm. Deze kegel zou in afzonderlijke delen worden gefa briceerd. Voor de voortbeweging zou ge bruik worden gemaakt van vaste brand stof. Intussen meldt het Amerikaanse weekblad „Newsweek" uit West-Ber- lijn, dat een aantal Oostduitse deskun digen op het gebied van raketten en geleideprojectielen, die nog slechts en kele maanden geleden uit Rusland naar hun vaderland waren teruggekeerd, plotseling weer naar Moskou is ver trokken. Zij zouden nieuwe raketten moeten ontwerpen, die vliegtuigen van omlaag zouden kunnen halen, dit in ver band met de grote hoogte waarop de U-2 opereert. Voorts meldt het blad, dat volgens Russische kringen in Oost-Ber- Ujn, Rusland omstreeks september zijn eigen spionnage-satelliet zal lanceren. Italië In Rome is zondag een man van 47 jaar door een büenzwerm ge dood. HU was in een boomgaard aan het werk en verplaatste met het oog op zijn werkzaamheden een paar büenkor- ven. Uit de laatste korf die hij verzette kwamen de büen woedend op hem af- vliegen, waarop hü ook door de büen uit de andere korven werd aangevallen. Hij is tijdens het vervoer naar een zie kenhuis overleden. (AFP'1 In het Friese dorp Bergum durft men wel wat aan. Dat ondervond de toneelschrüver en regisseur Jef van der Heüden, die onlangs van de culturele commissie Bergum het verzoek kreeg advies te geven over de opvoering van een klein stuk met eigen krachten in de open lucht. „Als je wat wilt, dan moet je het meteen goed doen," zei Van der Heüden. „Neem een stuk waar je mee voor de dag kunt komen en zet dan alles op alles om er wat groots van te ma ken." De Bergumers waren hier wel voor te vinden en besloten het toneel spel van Jef van der Heüden „Mün- heer de President" te gaan speien, onder regie van de auteur. Het stuk is nog maar één keer gespeeld. Dat was aoor een besloten gezelschap te Wageningen. Men liet er in Bergum door Johannes Spüksma een Friese vertaling van maken (prima geslaagd zegt Jef van der Heüden), hield een auditie om de acteurs bü elkaar te krügen en ging aan het instuderen. Nu is het vertonen van een open lucht spel niet iets dat je zo maar ergens op een vlak grasveldje kunt doen. „Eigenlük moesten we een open luchttheater hebben," zeiden de heren van de culturele commissie. Er werd wat met het gemeentebestuur (van Tietjerksteradeel gepraat en er werd eens rondgekeken wat een mooie plaats voor een eventueel open luchttheater zou zün. En er was een mooie plaats. Naast het culturele centrum dat in Bergum in oprichting is. Er werden verder niet veel woor den meer aan verspild. Terwül een groep Bergumer ingezetenen vol üver „Münheer de President" aan het in studeren is, heeft gemeentewerken „de schop ter hand genomen", om het zo maar een." te zeggen. En er is nu een openluchttheater in wording, dat straks (op 20, 22, 24 27, 29 en 31 augustus) duizend mensen plaats kan bieden. Het vrü sterk oplopend talud is reeds klaar, in een halve cirkel tegenover de zümuur van het cultureel centrum liggend, waaraan het toneel een prachtig neutrale stenen achtergrond heeft, die met toepassing van coulis sen voor alle mogelüke stukken te ge bruiken is. Dat cultureel centrum wordt geves tigd in een uit 1773 daterende boerde- rü, die op de monumentenlüst stond en door de gemeente Tietjerkster adeel is aangekocht. Het is een boer- derü van een in Friesland vrü vreemd type, namelük met een dwarshuis. Door de uitbouw van Ber gum is ze in de loop der tüd geheel in het dorp komen te liggen. Onder architectuur van de heer A. Baart jr uit Leeuwarden wordt de restauratie en verbouwing zodanig uitgevoerd dat het karakter van „boerderü" aan de buitenkant geheel en van binnen zo- veel mogelük bewaard blüft. Er ont staat aldus een merkwaardig aantrek- kelpk geheel. De grote schuur gaat dienst doen als toneel-, muziek- of filmzaal, met plaats voor vierhon derd mensen, de stallen worden foyer en garderobe en de kamers van het woonhuis vergaderruimten. Om nog even op het openluchtspel terug te komen: het verhaal is geïn spireerd op toestanden en gebeurte nissen in onderdrukte landen, met als moraal dat wanneer de terreur van een bezetter vervangen wordt door de terreur van de extremisten uit eigen land, de idealen die men meende na te streven, vernietigd worden. Het spei voltrekt zich in flash-backs", uitgaande van een brief die een vroe gere verzetsstrü'der schrüft aan iemand die eens zün medestrüder en medegevangene was, maar thans „münheer de president" van de volksrepubliek is geworden. Ongeveer twintig personen, de figu ranten meegerekend, doen aan dit spel mee. De groep is gevormd uit de drie plaatselUke toneelverenigingen. Ook hieruit blükt, dat men in Bergum met succes de weg der samenwer king heeft gevonden. De culturele commissie is er trouwens een prach tig voorbeeld van. Alle richtingen zijn er in vertegenwoordigd, met pater Edw. Doesburg, van de Uthof der Drachtster Franciscanen, als een en thousiaste en volüverige secretaris. In Twente viert de folklore in ver schillende dorpen en steden nog al tijd hoogtij. De diverse folkloristi sche verenigingen stimuleren met Pa sen de vele oude gebruiken, zoals het eiergadderen (eieren ha'en voor de zie ken), het eiertikken, de paasvuren. Met Pinksteren trokken de pinkster- bruidjes van huis tot huis. Zij zongen daarbij het oude liedje van: Daar komen de pinksterbruidjes aan Ze zijn zo heel mooi aangedaan Geef wat, 't volgend jaar nog eens Weer wat. Hier woont een rijk man, die ook heel veel geven kan. God zal u lonen, met honderdduizend kronen. En honderdduizend stukjes eraan. Daar komen de pinksterbruidjes aan Tegen twaalf uur verzamelden de verschillende groepjes zich op de markt om er samen te dansen onder de Pinksterkroon. In Hengelo en Borne trokken zeer veel groepjes door de straten van de stadswijken. Na K.N.V.B., Charitas en de jongste pretendent Humanitas gaat ook pater J. B. van Croo- nenburg C.S.Sp. zich mengen in de sensationele miljoenendans, die Toto heet. Half Nederland blükt week in Jef van der Heijden week uit bereid een gulden in te leg gen om misschien een ton terug te krijgen en ook de Missie gaat daar nu van profiteren. Heel onverwachts kwam pater van Croonenburg vrü- dagavond met de mededeling dat ook hü ministeriële goedkeuring had ge kregen voor een grootscheepse toto. „Toen er zoveel ophef over die Rolot voor Humanitas gemaakt werd dacht ik: nu moet ik er ook bekendheid aan geven, anders vis ik achter het. net. Eigenlük had ik willen wachten tot half juni, als we gaan draaien," zegt pater van Croonenburg, die on verholen glundert. Het is wel duidelük dat hü de „poli tieke herrie" om de toestemming voor rolot en voor zün toto nauwelüks be treurt. „Mooiere reclame is niet denkbaar," zegt hü als een keihard zakenman. Ook vindt hü het in het ge heel niet jammer dat hü zal moeten opboksen tegen Humanitas. „Dat zal juist een prikkel zün voor de katho lieken om ook goed uit de hoek te komen." „Wereldmissie-toto" heeft pater van Croonenburg zijn kansspel genoemd en als een vlot vertegenwoor diger prüst hü hem nu al aan: „Ne gentien kansen voor één gulden, waar vind je dat?" Zelf heeft hij deze toto uitgedokterd nadat hem in januari de vergunning werd geweigerd voor een andere een met fictieve voet- balwedstrüden, waarvan de uitslagen „getrokken" zouden worden omdat die te veel gelijkenis het de K.N.V.B.- pooi vertoonde. Nu heeft, hü dan een nieuw spel, eenvoudig als men het ziet, moeilüker misschien om het te horen: een vierkant met 81 hokjes, negen verticaal en negen horizontaal. De hokjes moeten worden ingevuld met cüfers van een tot en met vüf. De notaris trekt dan een getal van negen cijfers en wie dat in een van zün i'ütjes heeft (horizontaal of verti kaal dus dubbel kans) krügt een fik se geldprü-s: 25.000 gulden als men het horizontaal heeft, 10.000 voor een goede verticale rü. Heeft niemand dit getal dan geldt het lotnummer op zün formulier. De toto draait maar een keer. 18 juni begint de verkoop, 18 september wordt vermoedelijk over radio en t.v. de uitslag bekend ge maakt. Vüf series komen er met eik 300.000 deelnemers één gulden De bruto-opbrengst wordt dus anderhalf miljoen. „Een reuzeklap," noemt pa ter van Croonenburg het en hü heeft er vele bestemmingen voor: drie druk persen voor katholieke uitgaven in Afrika (Kenya, Nyassaland en Gha na), de bouw van een abdü in Indië en de „hongerende wereld". Pater van Croonenburg, organisator bü het Centraal Missie Commissariaat in Den Haag, dat zijn administratie en propagandamiddelen ter beschikking van de toto stelt, is vol optimisme. „Twee series ben ik nu al kwüt aan congregaties en organisaties," zegt hü. Van het geschenk in geld, dat d® priesters van het diocees Roer mond aan mgr. G. Lemmers hebben aangeboden, is een deel be steed aan een groot rood pontificaal stel misgewaden. Dit is kort voor Pinksteren gereed gekomen. Het werd op Eerste Pinksterdag gedra gen tijdens de pontificale Hoogmis, die mgr. P. J. A. Moors opdroeg. Het stel bestaat uit een kazuifel, twee dalmatieken voor de misdia- kens, twee dalmatieken voor de troon- diakens, een koormantei voor de pres- byterassistens, twee koormantels voor de lagere assistenten en schou dervela o.a. voor de dragers van staf en müter. De gewaden zün op de ate liers Bousardt in Tilburg vervaar digd in warm rood brocaatweefsel met zwartfluwelen claves, die bewerkt zijn met groene en gouden ornamenten, die als een schakel aaneensluiten en die onderbroken worden door enige grotere gouden ornamenten. De ver siering is vervaardigd naar het ont werp van Jan DUker. De kleurencom binatie met groen is gekozen omdat de bisschoppen voor enkele eeuwen in het groen gekleed waren. Dit komt thans nog tot uiting o.a. in de groene kwasten en koorden van de hoed. Bü het bepalen van de snit der gewaden heeft men zoveel mogelük teruggegrepen op de oorspronkelük® stül, afgeleid van de dagelükse kle ding uit de eerste tüd van het chris tendom. TOKIO, 7 juni (AFP. Rtr) Een buitengewone vergadering van de Ja panse socialistische partij heeft giste ren eenstemmig het aftreden van de 135 socialistische parlementsleden goed gekeurd. Dit massale aftreden, een uniek feit in de Japanse geschiedenis, is een onderdeel van het socialistische verzet tegen de regering-lvisji. De par tij, die tegen het nieuwe Japans-Ame rikaanse veiligheidsverdrag is, eist het aftreden van de premier en ontbinding van het parlement. De vergadering van gisteren heeft zich voorts eenstemmig uitgesproken tegen het komende bezoek van president Eisenhower aan Japan. De socialistische parlementsleden zullen vermoedelijk op 10 juni hun ont slag als zodanig officieel aanbieden. Zij hopen dat op die manier de bekrachti ging van het nieuw Japans-Amerikaan se verdrag onmogelijk wordt en dal nieuwe verkiezingen zullen worden uit geschreven. Premier Kisii heeft echter reeds verklaard, dat hij de zaak zal re gelen door een serie tussentijdse verkie zingen voor de opengevallen zetels. Zaterdag was een dag van stakingen en betogingen in Japan. Naar een schat ting van de politie hebben die dag wel 830.000 mensen in het gehele land op over de regering en het beveiligings verdrag met Amerika blijk gegeven. Er zijn echter, tegen de verwachting in. vrijwel geen gewelddaden gepleegd De algemene raad van Japanse vak bonden (Sohyo) welke 3,5 miljoen ar beiders vertegenwoordigt, heeft zondag plannen bekendgemaakt voor een ver- zetscampagne tegen het bezoek van president Eisenhower aan Japan, dat 19 juni begint. Er zullen bijeenkomsten en demonstraties worden gehouden. De actie zal worden gecombineerd met het verzet tegen het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. (Advertentie) nwrlemmirwtg 17

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 4