Twintigduizend M-brigadiers rond „Wereldtuin" Nationale manifestatie M-dag-U Zes en een half miljoen voor vluchtelingenhulp Acht personen verdronken Esso-distillatietoren (60 m.) brandt half uur Brandweren voorkomen ramp- dertig stralen gebruikt Plan Wigherth Wraak Y PAUL VLAANDEREN De spook brand-» m Prinses Beatrix en prins Albert gasten bij boeiend schouwspel Juiste waardering voor VGLO Vier maal het streefbedrag Pool-gelukkige gewoon werken Australië maakt zich bezorgd „Indonesië steen Korea" Blikseminslag via schoorsteen Leidingen geleken vlammenwerpers WOENSDAG 8 JUNI 1960 pagina Hiaten in organisatie Algemeen Congilie Mgr. Felici benoemd tot secr.-generaal centrale commissie De „Piet Hein" naar Port Moresby Generaal der Minder broeders Conventuelen Indonesisch vliegverbod Congresdag voor onderwijskrachten mm Machinist uit Sniilde Spandoek bij vertrek van kolonel Eekhout Vermeende minnaar doodgestoken Dader krijgt vijf jaar Snel gebluste brand in stoelenfabriek Belg in Tilburg na val overleden ALS REUSACHTIGE FAKKEL „DE EGMONDEN" HEROPEND Nederlands Ballet terug uit Barcelona 22 voorstellingen Amerikaans-Chinees overleg in Polen 1 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 7 juni Terwijl prins Al- bert en de Belgische minister van land bouw A. baron de Vleeschauer op een nabijgelegen militair sportterrein per helikopter arriveerden om in de Bern- hardhal de M-dag-U mee te vieren, leidde Carel Briels de opvoering van zijn „Wereldtuin". Hoe spectaculair het schouwspel b(j wijlen was, eerlijk ge zegd geloven we, dat door de lange tus senpauzen velen van de 20.000 melkbri- gadiertjes zich nu en dan hebben zitten te vervelen. Op het laatst had Carel Briels noch de 2200 spelers, noch de jeugdige toeschouwers in de hand. De verwarring was al begonnen na de lunch, doch op het laatst was de chaos volkomen. Zij culmineerde ln het ver trek van prinses Beatrix en prins Al- bert, die door de ongelukkige plaats van de ereloge een slecht overzicht van het geheel gehad hebben, toen vlak vóór hen uit een ponywagentje de in gang verliet. Natuurlijk tot hilariteit van de wachtenden buiten. Niettemin hebben duizenden jongens en meisjes een plezierige dag gehad en hun ogen uitgekeken bij de halsbreken de toeren, die The Olympics aan de vliegende trapeze verrichtten, genoten van de hondendressuur en andere kunst stukjes van artiesten van het circus Boltini, en van verdere taferelen. Van de gewichtige boodschap van rar. Mau rice Pate uit New York, president van de UNICEF, dat 4e hier rijkelijk met broodjes en melk gevoede kinderen Moes ten denken aan de zeshonderd miljoen zieke en hongerige kinderen elders op de wereld, drong tengevolge van de slechte geluidsinstallatie niet veel door. Dat bleek wel uit het feit, dat vele broodjes door de tribune werden ge gooid. Het feest was begonnen met een défi lé van een groep M-brigadiers, voor afgegaan door het muziekkorps van de Utrechtse politie, voor de hoge gasten, die hadden plaats genomen op een po dium op de Paul Krugerbrug over het Merwedekanaal. Te voren had prinses Beatrix, vergezeld van de Belgische ambassadeur F. X. J. M. G. Baron van der Straten-Waillet en echtgenote als mede van mr. A. M. Joekes, voorzitter van het Ned. Comité UNICEF en enige andere heren, prins Albert begroet, toen hij uit het toestel stapte. Een groet, die beantwoord werd door prins Albert met een "belangstellend: „hoe gaat het met jou?" Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die de gehele dag als eregast heer optrad, sprak in de Bernhardhal een welkomstwoord, nadat de duizenden brigadiertjes eindelijk na veel moeite een plaats hadden gekregen met een herhaaldelijk „opschuiven, opschuiven" uit de mond van leiders en leidsters. Aan dit welkomstwoord was een geloei en gejuich voorafgegaan, toen de ko ninklijke gasten met hun gevolg binnen kwamen, doch het werd stil, toen prin ses Beatrix, gekleed in een lichtblauwe robe met hoed in dezelfde kleur, op de aan het spel van Carel Briels deelne mende Ieeuwenwelpjes toestapte en een der dieren streelde. De burgemeester zei tot troost van de 18.000 teleurgestel de kinderen, die op het laatste ogenblik te horen hadden gekregen, dat er geen kaart voor hen meer beschikbaar was, dat van het spel „De gelukkige wereld" een kleurenfilm gemaakt zou worden. Vervolgens bood hij de prinses als ere voorzitster van het Ned. Comité UNICEF, prins Albert als voorzitter van het Belgische Roode Kruis en mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Ned. Roode Kruis namens de M-brigadiers cheques aan, waarna de show net harpmuziek en dans van kleine balleri na's een aanvang nam. Het binnenrollen van ponywagen tjes met hooi, melkbussen en „trac toren" was een van de meest aardi ge en kleurige taferelen. Verder had den de kinderen veel belangstelling voor de verschillende sportoefenin- gen op de drie podia en op de paden. Onderwijl weergalmde de grote hal van muziek. Vooral de Bossche har monie met schitterende uniformen en vervaarlijke kolbakken trok in het bijzonder de aandacht. Ter inleiding op het uit te( delen voed sel kwamen boerinnetjes van de hele wereld binnengedanst: uit Nairobi, uit Japan, uit Texas, maar ook uit Pur merend. Onderwijl zongen de jongens van broeder Laetantius, uit wier kelen later ook het M-brigadierslied zou klinken, het schone lied „Holland op z'n best". Leo Horn, die met de sporthelden Sjoukje Dijkstra, ritmeester Gruppe- laar en de Belgische voetballer Mermans op de eretribune was gezeten, haalde de elf-jarige Erik Erkelens uit Amersfoort als de 500.000ste M-brigadier uit de rij en en bood hem een radio-toestel en voetbal aan. Groot was de spanning, toen de def tig in een equipage binnengereden no taris onder de M-brigadiers een auto ging verloten. Het lot wees de elfja rige Aafje Schut, uit Almelo als de win nares. Als een volleerde schoonheids koningin maakte het dolgelukkige en uiteraard nerveuze meisje staande in de auto, die haar papa op vaderdag cadeau krijgt, een ererondje. Flarden van muziek, die bij scherp luisteren geleken op het Nederlandse en Belgische volkslied, drongen tenslot te door de hal. De vorstelijke bezoe kers en andere eregasten verlieter daarna hun loge en met enige moeite werd voor hen in de thans met vele melkbrigadiers bevolkte wereldtuin een weg naar de uitgang gebaand. En met het rapen door alle kinderen van de sinaasappelen, die de tuin omzoom den, eindigde dit bijzonder festijn, dat de jeugd heeft aangespoord meer melk te drinken en de UNICEF niet te ver geten. VATICAANSTAD, 7 juni (UPI) De paus heeft vandaag mgr. Pericle Felici benoemd tot secretaris-generaal van de centrale commissie ter voorbereiding van het oecumenisch concilie. De paus zal de centrale commissie zelf voorzitten. Zo nodig zal een van de kardinalen van de Romeinse Curie zijn plaats innemen. CANBERRA, 7 juni (Reuter) Het Nederlandse fregat „Piet Hein" zal tus sen 9 en 13 juni een informeel bezoek brengen aan Port Moresby, de hoofd plaats van Australisch Nieuw-Guinea. Dit heeft het Engelse persbureau van van bevoegde zijde in Canberra verno men. De „Piet Hein" zal in Port Moresby bunkeren en naar Nederlands Nieuw- Guinea terugkeren via de oostkust van het land. Het fregat vermijdt de Indo nesische wateren die deze week door Indonesië als verboden gebied voor vliegtuigen zijn verklaard Men herinnert zich in Canberra dat in 1946 de Australische autoriteiten wei gerden de „Piet Hein" faciliteiten voor reparatie te verschaffen. Hét fregat maakte toen deel uit van de Nederland se marine-eenheden, die voor de strijd in Indonesië werden gebruikt. Het schip kwam beschadigd bij de Oostkust, doch de Australische arbeiders weigerden het fregat te repareren. URMOND, 7 juni Op het generaal kapittel der Minderbroeders Conventue len, gehouden te Rome in het klooster der Twaalf Apostelen van 30 mei tot 6 uni 1960, is tot generaal van de paters Minderbroeders Conventuelen als 114e opvolger van de stichter van de orde, St. Franciscus van Assisi, gekozen de hoogst eerwaarde pater mag. dr. Basi- lius Heiser, tot dan toe provinciaal van de provincie van O.L. Vrouw Consola- trix Mountain St. Francis, Indiana, USA. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 7 juni Honderden katholieke onderwijskrachten hebben vandaag de nationale congresdag over het Voorgezet Gewoon Lager Onderwijs bijgewoond, die door het Katholiek On derwijzers Verbond in de hoofdstad is belegd. Men had ermee voor een be paalde onderwaardering en een nog vrij sterke onbekendheid, waaraan het VGLO lijdt, te corrigeren. De heer Joh. H. M. Derksen, de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond, meen de echter dat in onderwijskringen de laatste jaren een beter Idee is ge groeid over het VGLO. Algemeen wordt nu aanvaard dat het de voorkeur ver dient het zes jaar durende basisonder wijs te laten volgen door een algemene vorming in plaats van direct bedrjjfs- of beroepsonderricht. Er wordt door de minister van O, K. en W. nog maar weinig dispensa tie gegeven tot het handhaven van de zevende en achtste klas bij de lagere school. De heer Derksen achtte het zeer juist dat men deze dispensatie verlening beperkte tot de noodzakelijke gevallen. De Mammoethwet verlangt „planning" van scholen in onderschei dene typen. Het is te hopen, aldus de heer Derksen, dat overal in het land voldoende zelfstandige VGLO-scholen zullen verschijnen, Wat het katholieke onderwijs betreft is het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding samen met het K.O.V. met de voor bereiding daarvan bezig. De voorwaar den om tot stichting van een VGLO- school te komen zijn op het ogenblik nog niet op hun gunstigst. Voor 2-klas- sige VGLO-scholen worden minimaal 51 leerlingen geëist om cot stichting van zo'n school te kunnen overgaan De inspecteur J. G. L. Ackermans besprak in de loop van de dag onder wijskundige en organisatorische aspec ten van het VGLO en dr. L. J. Men- ges belichtte enige psychologische as pecten. Er waren ook nog enkele grappige en stemmige muzikale onder brekingen in het programma, waar voor de jongens meisjes van de Cen trale VGLO-school in Haarlem-Noord (zang en gitaar) zorgden en „The Mu sical Boys" uit Deventer met hun ge. knutselde instrumenten en liedjes. •y-y-.v -.■>'/• twintigduizend M-brigadiertjes hebben in Utrecht deelgenomen aan het défilé voor de eregasten prinses Beatrix en prins Albert. Dit maakte deel uit van de M-Dag-U, de nationale manifestatie voor Unicef. Op bovenstaande foto ziet men de jeugdige deelnemers aan het défilé als zij het erepodium passeren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 juni Zes miljoen zeshonderdvijftigduizend gulden, dit was het ongedacht hoge bedrag dat de voorzitter van het Comité-vluchtelin- genjaar, jhr. dr. C. Quarles van Uf- ford, vanmiddag tijdens de plechtige slotzitting in het Vredespaleis aan het algemeen bestuur kon bekendmaken als het resultaat van de geldinzame lingsactie in Nederland voor de vluch telingen. Samen met de bijdrage van de regering zal het Nederlandse aan deel 8.010.000 bedragen, wat neer komt op een gemiddelde van zeventig cent per inwoner. Bij de installatie van het comité verleden jaar was als streef bedrag anderhalf k twee miljoen gulden genoemd. Na de zitting in het Vredes paleis ontving Koningin Juliana, die beschermvrouwe was, in het Huis ten Bosch het algemeen bestuur onder wie de minister-president en vele andere hoge autoriteiten. y Het gunstige financiële resultaat van (Van onze correspondent) CANBERRA, 7 juni (Reuter) De Australische regering is bezorgd over de toenemendb spanning tussen Indone sië en Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea, aldus hebben regerings ambtenaren vandaag te Canberra mee gedeeld. Volgens deze ambtenaren zal Set besluit van Indonesië tot het sluiten van een uitgestrekt luchtgebied in het oosten tussen Indonesië, Nieuw-Guinea en Australië slechts leiden tot verho ging van de spanning. Australië heeft, zo zeiden zij, tot dus ver nog niet tegen het vliegverbod ge protesteerd. Naar verluidt wensen de Australische autoriteiten in de eerste plaals meer gegevens over het verbod en "e gevol gen ervan. Politieke waarnemers in Canberra hebb n het veelbetekenend genoemd dat het Indonesische besluit over het luchtruim is gekomen na de bekendma king dat het Nederlandse vliegkamp schip „Karei Doorman" de Australische havenstad Fremantle zal aandoen. ASSEN, 7 juni De 26-jarige machi nist Jan Holst uit Smilde was gister avond een beetje uit zijn gewone doen. Dat was geen wonder, want hij had de ze keer vijftien punten goed in de voet balpool en werd daardoor de enige kans hebber voor de hoofdprijs, een bedrag van 69.750,-. „Ik heb het niet alleen gedaan", ver telde Jan gisteravond, „mijn verloofde en ik vullen altijd samen de pool in". Op onze vraag of hij al plannen had hoe hij het geld zou besteden, antwoordde Jan: „Wel, dat weet ik echt nog niet, maar dat komt later wel". In ieder geval ga ik morgen maar weer gewoon aan het werk, dat lijkt mii het beste". AMSTERDAM, 7 juni Gisteravond vóór het vertrek van kolonel W. D. H. Eekhout van Schiphol naar Nieuw Guinea is er aan de balustrade van het bezoekers-terras een soort tafelzeil als spandoek aangebracht. Het opschrift van het spandoek luidde: „Overste Eekhout: Indonesië geen Korea". De persoon die het spandoek heeft aangebracht moet zich snel verwijderd hebben aangezien er geen mensen in de buurt waren toen het spandoek werd opgemerkt. Er was geen betoging in de feitelijke zin. De politie verwijderde het spandoek. Kolonel Eekhout, van het voorval op de hoogte gebracht, toonde zich matig geïnteresseerd. de acties betekent dat niet alleen alle voorgenomen projekten kunnen worden verwezenlijkt met als belangrijkste doelen de sluiting van de vluchtelingen kampen Ohmstede en Friedrichsfeld met elk 400 vluchtelingen maar dat daarnaast nog veel ander werk gedaan kan worden. Zo kan dank zij de „Redt- een - kind" - actie van de VPRO 2.200.000,- worden besteed aan de Al- ferijnse jeugd. Voorts zal onder meer 1.175.000 door de hoge commissaris voor de vluchtelingen naar eigen goed dunken kunnen worden besteed, is er voor de vluchtelingenhulp in Nederland zelf 525.000 gulden gereserveerd, kon er voor de kampen in Hongkong 25.000 gulden worden overgemaakt en zal een rcwart miljoen voorlopig in reserve blij ven voor eventuele tegenvallers. De on kosten bedragen in totaal slechts 150.000 gulden. Op dit ogenblik is vijf miljoen gulden ontvangen. Hieronder bevindt zich een sensationele gift van een particulier die onbekend wenst te blijven van een half miljoen gulden. Een andere ano nieme gever schonk twee ton. De open bare collecten en giften brachten 2.300.000,- op en de bijdragen van de landelijke organisaties en anonieme schenkingen zorgden nog ëfens voor 800.000 gulden. Ruim anderhalf miljoen gulden moet nog binnen komen. Hier onder vallen de opbrengst van de ac tie van de Nederlandse jeugd „Doe open", die heel voorzichtig geschat wordt op 600.000 gulden en die van de nationale bevrijdingsmanifestatie (de kaarten aan de koningin), die een half miljoen gulden zal bedragen. Ook wordt nog verwacht de opbrengst van de col lecte in de katholieke kerken, die de ze maand nog gehouden zal worden. Hoger dan de gemiddelde bijdrage per inwoner van alle provincies was die in de IJsselmeerpolder met 43 cent. De laagste opbrengst had Zeeland met 6 cent per inwoner. Bij de gemeentes ging het Zuidhollandse dorpje Nieuwe Ton- ge vooraan met 1.07 per inwoner. De plechtige sluiting van het vluchtelin- genjaar wil alleen maar zeggen dat er geen nieuwe acties meer ondernomen zullen worden. Het comité blijft tot 31 december bestaan en tot die datum zal ook het gironummer (195960) voor de vluchtelingenhulp open blijven. AMSTERDAM, 8 juni De achttien jarige A. P. Louter uit Bolnes is gis termorgen met zijn fiets in de boezem te Bolnes geraakt en verdronken. De politie heeft enkele uren gedregd voor het lichaam werd opgehaald. In de Westerhaven te Schiedam is het 6-jarige jongetje J. B. Ketelaar uit de Leliestraat zaterdagmiddag te water geraakt en verdronken. Het lijkje is la ter opgehaald. Gistermiddag zijn bij het zwemmen in de zanderij, nabij de Ruigenhoek on der de gemeente Noordwijkerhout, de 20-jarige H. Huizebosch uit Gulpen en de 16-jarige M. Müller uit Wijlre ver dronken De jongens logeerden bij ken nissen in Noordwijkerhout. Z;j konden niet zwemmen. Verder is het zevenjarig meisje Net- teke Douwes uit de Landzichtlaan te Heemstede, dat op een autoped langs de haven speelde, te water geraakt en verdronken. Een vriendinnetje, dat in haar gezelschap was, heeft de politie gewaarschuwd. Kunstmatige ademha ling is nog toegepast, maar mocht niet meer baten. Gistermiddag mistte de binnenschip per A. Brusse, die met zijn schip „Spes" in de Leuvehaven te Rotterdam lag, zijn driejarig zoontje, dat een ogen blik tevoren nog in het gangboord ge speeld had. Hij waarschuwde de politie en ging inmiddels zelf aan het dreggen Enige uren later bracht hij het ontziel de lichaampje boven water. Gisteravond zou de 35-jarige classi ficeerder, B. Peters uit Dordrecht, op de Nieuwe Maas te Rotterdam van het zeeschip, waarop hij gewerkt had overstappen op het bootje „Marsdiep", dat hem aan de wal zou brengen. Hij voelde zich onwel en had daarom de arbeid gestaakt. Hij stapte echter mis en viel in het water. Hij kon wel zwem men, maar miste blijkbaar de kracht daartoe. Toen enige mannen van de „Marsdiep" het ongeluk merkten spron gen zij gekleed te water om de man te redden, maar deze bleek al te zijn over leden. Gisterenmiddag is in de Berghaven te IJmuiden de 14-jarige A. B. de Waal van Anckeveen uit de Handel- straat te Heemskerk door verdrinking om het leven gekomen. De jongen was er met zijn pleegvader aan het vissen op een steiger. Hij verloor het even wicht en viel te water. De vader sprong hem direct na, maar kon de jongen on der water niet bereiken. Na enige tijd dreggen is de politie er in geslaagd het stoffelijk overschot te vinden. De levens geesten waren toch echter reeds gewe ken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 juni De 42-jarige kelner, die verleden jaar november zijn vermeende rivaal heeft doodgestoken, is vanmorgen c.oor de rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering. De officier van justitie had in deze zaak „van het verwisselde slachtoffer" zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling geëist. De verdach te had zich vorig jaar in een pension in de Jacob van der Doesstraat achter een deur opgesteld om de minnaar van zijn vrouw neer te steken. Zijn slachtoffer werd echter een argeloze pensiongast, de 28-jarige H. de Vries. EIBERGEN, 6 juni Gisteravond werd brand ontdekt in de stoelenfabriek van de firma Groot Landeweer. De Vuurhaard" lag in de stofkelder van de fabriek en was voot de brandweer htoei- ljjk te bereiken daar mdh de kelder niet wilde openen omdat hét vuur dan zuur stof zou krijgen. Toch zag men kans wa ter in de kelder te krijgen, waardoor gevaar voor uitbreiding spoedig geweke was en geen schade van betekenis werd aangericht. De brand is vermoedelijk ongeveer een half uur voor ze ontdekt werd. ontstaan door blikseminslag via de schoorsteen tijdens het hevige on weer dat zich boven Eibergen ontlastte. TILBURG, 8 juni Op de Spoorlaan is in de nacht van maandag op dinsdag de 65-jarige landbouwer A. P. Eester man van zijn bromfiets gevallen. Hjj was op slag dood. De heer Eesterman, die de Belgische nationaliteit had, woon de in Tilburg. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 8 juni Een half uur lang heeft de zestig meter hoge distil latietoren, de grootste van de onlangs in gebruik genomen Esso-raffinaderij in het Botlekgebied, vanmorgen als een reusachtige fakkel gebrand. Aanvanke lijk joegen metershoge vlammen langs het aluminiumkleurige bouwsel en tast ten enkele pakkingen aan. Hierdoor vloeide ruwe aardolie uit de leidingen, die spoedig leken op vlammenwerpers. Nadat groot alarm was gegeven werd het vuur bijzonder effectief be streden door de bedrijfsbrandweer van Esso en de brandweren van Rotter dam en Spijkeuisse. In totaal werd ge bruik gemaakt van dertig stralen. Het liep tegen zeven uur toen de brand werd ontdekt op een platform, vijftien meter boven de grond.Doordat een veiligheidsklep niet goed' had ge functioneerd, waren gassen naar buiten gestroomd en door aanraking met de hete kolom en de leidingen tot zelfont branding gekomen. Het vuur liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Het dreigde zich uit te breiden naar andere olieinstallaties in de omgeving. Het snelle ingrijpen van de brandwe ren voorkwam een ramp. Om half acht kon het sein „brand meester" worden gegeven. Öp het eerste gezicht beperkte de schade zich tot een zwartgeblakerd ge deelte van de toren, dat gedeelte, dat wordt gebruikt voor de raffinage van EGMOND1 AAN ZEE, 4 juni De burgemeester van Egmond aan Zee, de heer M. Niele, heeft zaterdagmorgen het caravankamp „De Egmonden" in zijn gemeente officieel heropend. De accommodatie van het terrein is door de heer K. Blok, exploitant van het kamp, in overleg met de Kampeerraad thans dusdanig verbeterd, dat het met succes kan wedijveren met gerenom meerde buitenlandse caravankampen. Het ligt in de bedoeling van de exploi tant en van de plaatselijke overheid bij zondere zorg te besteden aan de hand having van de orde en rust in het prach tige duinlandschap, waardoor voor de bezoekers het grootste rendement van hun vakantie bereikt zal worden. Een speciale regeling voor het plaatsen van een bescheiden aantal kampeertenten op het terrein wordt nog ontworpen. Ook hierbij wordt vooral gestreefd naar het garanderen van de rust voor de bezoe kers. SCHIPHOL, 7 juni Na een succes volle tournee naar Barcelona is het Nederlands Ballet vanavond in ons land teruggekeerd. Gedurende een maand heeft het ballet in totaal 22 voorstellin gen gegeven in het Gran Teatro del Liceo. De uitvoeringen geschiedden in het kader van het grote opera- en bal letfestival, dat ieder jaar in Barcelona wordt gehouden. Ruim 45.000 personen hebben de voorstellingen bijgewoond. Zakelijk leider Indra Kamadjojo en di rectrice Sonia Gaskell vertelden zeer tevreden te zijn over het succes. Het repertoire bestond uit een twintigtal balletten, waaronder „Suite en Blanc", „Gisele" en „Graduation ball". Een aantal bekende buitenlandse solisten, onder wie de Franse Yvette Chauvire en Svetlana Beriosova van het Londen- se Royal Ballet, is verschillende keren als gast opgetreden. de aardolie. Nadat deskundigen in d loop van de ochtend een onderzoek ha8 den ingesteld, kwam vast te staan, ,8® tengevolge van de schade, het raffi8?i geproces in de toren voor enige zal moeten worden gestaakt. Verwac". wordt, dat de raffinaderij normaal ?8 kunnen blijven doorwerken, aangez1®' de voorraad basisprodukten voldoen8 is, om de tijd, nodig voor de répara'1 mee te overbruggen. WARSCHAU, 8 juni (Rtr.) De af»' bassadeurs van de Verenigde Stat®8 en communistisch China, Jacob Beat» en Wang Ping-Nan, hebben gisteren 18 de Poolse hoofdstad hun 25e bespre king over kwesties van het Verre OoS' ten gehouden. Dit overleg begon in o® herfst van 1958, toen in het Verre Oos^ ten een crisis was ontstaan. De art1' bassadeurs waren dinsdag iets meer dan twee uur bijeen. Zij vergader®8 op 15 juli weer. De besprekingen bevi8' den zich, naar verluidt, reeds geruim® tijd in een impasse. l' Nu de vakanties weer rt> zicht zijn, is iedereen na* tuurlijk bezig met he' maken van plannen. E®8 mooie gedachte. Er bestas' niets heerlijkers dan plan nen maken. Je hebt na tuurlijk op dit gebied oo» excessen. Ik kén mensen, die reeds in januari hu8 biefstukken voor augustus in Menton hebben uitgestippeld. Dat is uiteraar» overdreven. Vooral ook omdat deze mensen over het algemeen behoren to' lieden, die hun biefstuk inderdaad °P het geplande moment geserveerd krij gen. Zij zijn dan ook niet de echte en bonafide plannenmakers. Zij weten wa» zij doen, zij weten zelfs wat ze gaan doen en zij krijgen altijd en onder iedere omstandigheid hun zin: een me' al te doorbakken biefstuk in Menton of een terras met riant uitzicht in he' Geuldal. Maar zij zijn nimmer onder worpen aan de weelde van de verras sing, want zij wisten van te voren da' het zo gaan zou. En het ging zo. Zu maken in feite dan ook nooit plannen, zij bevestigen slechts hun zekerheden* Allicht dat het dan tegenvalt. Want. U moet maar eens opletten, de mees' ontevreden vakantiegangers zijn alti.l8 die, die het perfect naar hun zin heb ben gehad. Het gave, integrale plannen make8 echter is gebaseerd op het loyaal aan vaarden van de ongewisheid des levens" Ik kan mij herinneren, dat mijn vrouw en ik het vorig iaar op een regen' achtige zondagmiddag een .gedetaij' leerd plan ontwierpen voor een reit naar de Dolomieten. Waafom di^ berg1 streek, ons ineens zo aantrok' weet iK ook niet meer, maar wij zouden en moesten er heen. En wij wierpen ons dus op folders, atlassen en spoorboek jes en wij zaten tegen elkander op te praten, alle kansen op genot nauw keurig wikkend en wegend. Op een gegeven moment zag ik zelfs onze zoo8 de beschikking hebben over een prive- bergje. Wat was die jongen er geluk" kig mee. En wat hebben wij die mrt»* dag heerlijk gereisd. Toen wij dus enige maanden later terecht kwamen in Bergen (N.H.) ken* den onze verrassing en onze vreugd' nauwelijks grenzen. Want U heeft e' geen idee van hoezeer de blanke top' pen van onze duinen afwijken van d« Dolomieten. Maar in ernst: goede plannenmaker» leven bij de gratie van het feit dat he' begeren altijd aangenamer is dan he» bezitten. Tenzij het bezit voor ee" beslissend deel onverdiend is. En dat zal dan wel een van o? redenen zijn waarom het in de heOTei zo goed toeven is. 56 Hoewel het Vortigern aan te zien is, dat hij nog niet weet wat hij van Erics en Mildreds berichten geloven moet, maakt de weten schap, dat er onder zijn krijgers een moet zijn, die het op zijn leven gemunt heeft, toch indruk. Weliswaar nog stug, wendt de Britse vorst zich tot Eric: Ge beweert dus, dat, eh, Wigberth het U zelf verteld heeft? Stel U voor, dat het inderdaad waar is, wat valt er tegen te doen? Eric haalt de schouders op. Weinig of niets. Ge zoudt zelf wellicht weten, wie van uw mannen er voor in aanmerking zou kun nen komen. Het kan een eenvoudige krjjger zijn, doch evengoed een van uw aanvoerders, en dat laatste ljjkt me eerder het geval. Waart' om? valt Vortigern scherp uit. Omdat het voor een eenvoudige krijger weinig zal uitmaken, in wiens dienst hjj zich bevindt, zolang er maart wat te vechten valt, zegt Eric rustig. Een aanvoerder kan echter een betere positie beloofd zijn, of iets dergelijks. Vortigern knikt pein zend. Dan weet ik nu wat mij te doen staat, gromt hij. Ik zal al mij8 aanvoerders, tot mijn naaste medewerker toe, bijeenroepen en hen een voor een scherp aan de tand voelen. JA-EN PAT POET PE -4 DEUR PICHT.... MAAS WE HEB BEN S/00 HEEL WAT VOOR PE BOE6. SIIETö OPWINDENDS IN PE SLAAPKAMER- BEHALVE EEN ÖROTE AF6ESL0TEN KLEERKAST CKANATON BONDHETZELFDE AL'S PE plattegrond pie je vonp op de PLEK, WAAR JE BIJNA VER BRANDDE HINDERT NIET... KOM EENS K'JKEN riHOE BTICHT VRIENCJ GREEN PIE BRANDEN, WAAR H'J 20 PROMPT VERE>CH'JNT?J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2