TAXI 13000 Mr. Van Fenema belooft noc scherpere maatregelen ter be veiliging Zandvoorts circuit A. Elfers neemt afscheid van clichéfabriek „Pax-Holland" Koninklijke onderscheiding voor J. L, Veen Winkeliers uit binnenstad en wijken vinden elkaar Morgen politie- muziekfestival in Haarlem Uitvinder van wereldbekende verbeteringen van illustratiedruk Tijdens receptie hartelijk gehuldigd en toegezongen Winkels tijdens St.Nicolaas 5 dagen tot tien uur 's avonds open woonwr koelkasten cliepvriezers PAGINA 5 WOENSDAG 8 JUNI 1960 Haarlem e.o G. Vollenga gehuldigd Padvinders eerste in wedstrijden uziek Andriessen heeft zich daarmee open gesteld voor de nieuwe mogelijkheden die in de jongste beeldhouwkunst, meestal abstract ontwikkeld worden. In deze beeldjes is hij weer even fris als in het relief van Sint Hubertus dat de kenmerken van een stijlperiode ver toont zonder erdoor gedateerd te wor den. delijk-onlogisch aankleven. Kinder-vakantie Imp. KÖNIG N V - AMSTERDAM - ROTTERDAM - ALMELO - VENLO HAARLEM, 8 juni Morgen wordt het muziekfestival in Haarlem gehou den ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan van de Haarlemse politie- kapel, dat verleden jaar oktober is ge vierd. Niet minder dan veertien politie- muziekkorpsen en twee politie-drum- bands nemen aan het festival deel. Rond negen uur worden de verschil lende korpsen aan de grenzen van de gemeente opgewacht en een uur later vertrekt men van verschillende start plaatsen voor een stertocht naar de Dreef. Om half elf morgenochtend houden de korpsen een défilé op de Dreef waarna zij worden opgesteld op het gazon aan de Paviljoenslaan, waar de burgemees ter van Haarlem om even over elf de mannen zal verwelkomen. Na deze ope ningsplechtigheid gaat men in de stad de lunch gebruiken. Om half één ontvangen B. en W. in de Ridderzaal van het stadhuis de be sturen en dirigenten van de verschillen de korpsen. Om half drie 's middags concerteren de korpsen en drumbans nabij café-restaurant Dreefzicht aan de Fonteinlaan. De dag wordt besloten met een galaconcert en een taptoe op d« Grote Markt door de kapel van de Rijkspolitie. Zandvoorts gemeenteraad, dinsdag avond in vergadering bijeen, heeft op verzoek van de voorzitter, burgemees ter W. H. M. van Fenema, enige ogen blikken stilte betracht, in verband met het noodlottige ongeval tijdens de op de tweede Pinksterdag gehouden auto-ra ces op het circuit. Mevr. MOL (P.v. d. A.) had er namelijk tevoren bij B. en W. op aangedrongen de veiligheidsmaat regelen tijdens race-dagen tot een zo groot mogelijke hoogte op te voeren, opdat dergelijke gebeurtenissen zouden kunnen worden voorkomen. De VOOR ZITTER kon hiermede instemmen en be loofde o.a, dat de kwestie van een nog meer doeltreffender afscheiding van het circuit binnenkort opnieuw aan de orde zal komen. Voorts bleken verschillende raadsle den nog onder de indruk te zijn van de enorm drukke Pinksterdagen in de badplaats, waarbij het echter was opge vallen met hoeveel takt de politie de verkeersdrukte had weten op te vangen en te leiden. Bij monde van de heer LINDEMAN (KVP) bracht de raad de burgemeester en de politie daarvoor hulde. In dit verband pleitten verschillende raadsleden nogmaals voor opheffing van het parkeerverbod aan de Zuidbou levard, doch de VOORZITTER gaf daar voor weinig hoop. nu volgens hem bijna in geen enkele badplaats parkeren op de boulevards is toegestaan. De heer GOSEN (A.R.) sprak zijn voldoening uit over de nieuwe verlichting van de Zandvoortselaan, doch achtte verbre ding van deze toegangsweg zo langza merhand zeer urgent. Met dit laatste was de VOORZITTER het geheel eens. Spr. was van mening, dat de tijd voor bij is om telkens maar weer stukjes bij een weg ,,aan te breien", doch dat het een .eis des tijds wordt geheel nieuwe wegen aan te leggen, die volkomen op het nog steeds toenemend wegverkeer berekend zullen zijn. Minder goede woorden had de VOORZITTER over voor een zich on der de ingekomen stukken bevindend adres van het bestuur van de plaat selijke stichting Bescherming Duin landschap", waarin dit bestuur zich o.m. zorgen maakt over het feit, dat door diverse bebouwingsplannen steeds meer duinlandschap en daardoor natuurschoon rondom de. badplaats verloren dreigt te gaan. Spreker achtte dit adres enigszins pre matuur. Ook de toon, waarin het ge steld was kon hij niet bewonderen. De heer SLEGERS (k.v.p.) zei, waarde ring te kunnen hebben voor het werk van deze stichting, doch z.i. wordt van die zijde te weinig rekening gehouden met de omstandigheid, dat bij de nood zakelijke uitbreiding der bebouwing, onmogelijk aan opoffering van enig na tuurschoon kon worden ontkomen. De heer BREURE (V.V.D.) daarentegen verzocht aan B. en W. zo mogelijk naar de in het adres geuite bezwaren een onderzoek in te stellen. Ook de heer GOSEN (A.R.) meende, dat het adres elementen bevat, waarmede rekening dient te worden gehouden. De VOOR ZITTER bleef van oordeel, dat eerst eventuele nieuwe gemeentelijke bouw plannen dienen te worden afgewacht, waarna het stichtingsbestuur uiteraard ook gelegenheid zal hebben zijn bezwa ren kenbaar te maken. Het adres werd hierna voor kennisgeving aangenomen. De overige agendapunten gingen zon der meer onder de hamer door. Zij be troffen o.a. een krediet van I860,- voor een nieuwe zandstrooier voor de ko mende winter en de aankoop van een woonhuisje aan de Kruisweg voor ruim 3000,-. De uitbreiding van de Wim Gertenbachschool ae openbare Ulo school met nog twee leslokalen, wel ke 80.000,- zal kosten en de verbou wing van het politiebureau, waarmede 31.000,- gemoeid zal zijn, bleken bij de raad evenmin bezwaar te ontmoeten. Voor zijn bijzondere verdiensten is gis-1 goud onderscheiden. Burgemeester mr. teren de heer J. L. Veen bij gelegenheid A. G. A. ridder van Rappard speldde van zijn veertigjarig jubileum als amb- hem de onderscheiding op. tenaar van Heemstede me: 'koninklijk (Advertentie) HAARLEM, 8 juni De heer A. El fers, directeur van de Internationale Clichéfabriek „Pax-Holland" N.V. te Amsterdam, zal vrijdag 10 juni wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zjjn functie neerleggen. Het be stuur van de vennootschap stelt naar aanleiding hiervan de talrijke zakenre laties en vrienden van de heer Elfers In de gelegenheid woensdag 15 juni in de kroonzaal van café-restaurant Brink- mann te Haarlem in welke stad de scheidende directeur sinds jaar en dag is gevestigd hem tijdens een van drie tot vijf uur te houden receptie de hand te drukken. Het zal hem bij die gelegen heid zonder twijfel niet aan belangstel ling ontbreken, daar de heer Elfers een der bekendste persoonlijkheden in de chemigrafische industrie is, verschillen de uitvindingen op dit terrein op zijn naam heeft staan en tot verleden jaar ons land vertegenwoordigde in de Inter nationale Commissie voor de Chemigra- fie. Op 67-jarige leeftijd sluit hij thans een periode van ruim een halve eeuw af, gewijd aan de illustratiedruktech niek. Niet minder dan zeven Nederlandse patenten heeft de heer Elfers op zijn naam staan alle vindingen op het gebied van de verbetering van de tech niek van het drukken van illustraties. Drie daarvan zijn thans vrijwel overal ter wereld gemeengoed geworden. Ook na zijn pensionering zal de inventieve geest van de heer Elfers niet op de welverdiende lauweren gaan rusten, omdat hij een nieuw procédé in voor bereiding heeft om druk-cylinders te HEEMSTEDE, 8 juni De huldiging van de heer J. L. Veen, chef van de afdeling registratie en archief van de Heemsteedse gemeentesecretarie,die gis teren zijn veertig-jarig jubileum herdacht in dienst van de gemeente, heeft over duidelijk aan het licht gebracht dat de stelling, dat de ambtenaar gekenschetst dient te worden ais een vormelijk en zeer bedaard mens, op een pertinente onjuistheid berust. Luid galmden de feestliederen in Nieuw Berkenrode ter ere van de jubilaris, die volmondig toe gaf dat een dergelijk huldebetoon pre cies overeenkomstig zijn wens was. De stilte was evenwel voelbaar toen Heem steeds burgemeester in plechtige be woordingen bekend maakte, dat de heer Veen voor zijn bijzondere verdiensten voor de gemeente een koninklijke on derscheiding ten deel was gevallen. „Uw verdiensten zijn beloond met de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau", zei de bur gemeester, die onder stormachtig ap plaus van de vele aanwezigen de ver sierselen bij de jubilaris opspeldde. De persoon van de heer Veen, die ver gezeld was van zijn echtgenote en kin deren, werd tijdens deze huldiging op waarlijk exclusieve wijze belicht. Uit het welkomstlied, dat door allen uit volle borst werd meegezongen, kwam men omtrent hem al iets naders te weten. In een later volgend gezang ging men daar dieper op in. Op luchtige toon weliswaar, doch in niet mis te verstane taal: „wij staan in lichter laaie voor jubilaris Veen". Het stond allemaal zeer juist In de versregels omschreven en naast het feit, dat de heer Veen als „hoofd van heel de re gistratie, beheerst en kent de ganse situatie" kwam er de openhartige ont boezeming: „dat hij houdt van het blij de en van 't goede leyen, bij alles steeds jong is" gebleven, omdat hij alle dingen zonnig ziet". Daarvoor had burgemeester Van Rap- HAARLEM, 8 juni Het Haarlemse raadslid J. Willemse (PvdA) heeft bjj B. en W. schriftelijk geïnformeerd of het College weet, dat op een terrein achter de percelen 68 en 70 van de Vosmaer- straat een opslagplaats van autowrak ken, annex autosloperij is gevestigd. Het raadslid vraagt of B. en W. toestem ming hiervoor hebben verleend. Indien het College dit inderdaad heeft gedaan, wil de heer Willemse weten welke de motieven hiervoor zijn geweest. Maar zo het dit niet heeft ge daan, vraagt hij te bevorderen dat dit bedrijf zo gauw mogelijk uit deze woon wijk verdwijnt. Voorts vraagt hij of de rijks- en gemeentelijke wetgeving mo gelijkheden bieden de vestiging van .een dergelijk bedrijf te verbieden of het te verwijderen. Als dit niet kan, zou de heer Willemse graag zien dat de ge meentelijke verordening op dit punt zo spoedig mogelijk gewijzigd wordt. (Advertentie) maken, die voor de „boekdruk" ge schikt zijn en waardoor ook voor bij voorbeeld kranten kleuren-illustraties te verwezenlijken zouden zijn. Tot dusver zijn gekleurde illustraties in een krant moeilijk te maken, omdat de techniek niet alleen te kostbaar, maar boven dien te tijdrovend zou zijn. De heer Elfers heeft de gehele storm achtige ontwikkeling van de grafische technieken sinds de laatste halve eeuw van zeer nabij meegemaakt niet alleen, maar heeft er ook een werkzaam aan deel in gehad. „Ik kreeg de kans daar toe", aldus zei hij, „omdat de weten schap zich aanvankelijk niet of nauwe lijks met die zaken ophield. Op zeven tienjarige leeftijd zette hij zijn eerste schreden op het pad van de illustratie drukkunst bij een bedrijf in zijn va derstad Haarlem. Zjjn verdere opleiding in het vak ge noot de heer Elfers bij bedrijven in Stuttgart. Leipzig en Mannheim. In 1919 richtte 'hij in Haarlem de Clichéfabriek „Holland" op, die na enkele jaren nauw ging samenwerken met de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". In 1929 ging de „Holland" een fusie aan met de clichéfabriek „Pax" in Amsterdam, waaruit de Internationale Clichéfabriek „Pax-Holland" in de hoofdstad ontstond, die sindsdien voor tal van kranten de foto-cliché's geleverd heeft. Van die tijd af dateren de meeste uitvindingen van de heer Elfers. In 1934 kwam hij met zijn „koperloodplaat", een aanmerke lijke verbetering van het of set-procédé, dat voordien met zinkplaten werkte, welke te kwetsbaar waren. Twee jaar later vond de heer Elfers de „koper- chroomplaat" uit, welke thans overal ter wereld wordt toegepast. Belde uit vindingen geschiedden in samenwerking met dr. ir. W. A. Boekelman te Venlo. Zelfstandig vond de heer Elfers het „ABC-procédé" uit tot het automatisch etsen van autotypiëen en kleurencliché's hetgeen een aanzienlijke tijdsbesparing betekende. In de loop der jaren heeft de heer Elfers tal van buitenlandse rei zen gemaakt om lezingen te houden over zijn vindingen, die lang niet altijd een open onthaal vonden, omdat niets moei lijker schijnt dan vakmensen van het nut van iets nieuws te overtuigen, en ook omdat nu eenmaal geen profeet in eigen land geëerd is. In 1954 werd hij Nederlandse afgevaardigde in de Inter nationale Commissie voor de Chemigra- fie, welke tweemaal per jaar bijeen komt ter bespreking van de technische verbeteringen en een jaarlijks te houden congres voorbereidt. HAARLEM, 7 juni De heer G. Vol- lenga heeft onder grote belangstelling het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de PTT, waar hij thans werkzaam is als bestel ler I. In zijn woning, smaakvol met bloemstukken versierd, werd de jubila ris toegesproken door de heer L. W. N. van Beeck, adjunct-directeur van het postdistrict Haarlem, die namens de PTT ook een geschenk aanbood. Ook spraken de heer C. A. L. Trommelen, chef van het postgebouw Baljuwslaan en C. Dekker, voorzitter van de Haar lemse Postfanfare, waarvan de heer Vollenga een der oprichters en sinds jaar en dag bestuurslid is. De heer Plant sprak tenslotte namens het jubi leumfonds van de PTT, ook geschenken aanbiedend, waarna de heer Vollenga dankte voor de vele blijken van belang stelling. HAARLEM. 8 juni Tijdens in Om men gehouden nationale patrouillewed- strijden van de vereniging De Neder landse Padvinders is de vertegenwoor digende patrouille uit het district Haar lem op de eerste plaats geëindigd. De verkenners van de Elfregi-Duinzwer- versgroep, die met 485 van de te beha len 685 punten eerste werd. eindigde vorig jaar op de tweede plaats. De hoofdcommissaris van de N.P.V., de heer J. Volkmaars uit Zandvoort, reikte in Ommen aan patrouilleleider Ton Hanikyr het wisselschild uit. Te vens deed hij de voor de zes verken ners wel zeer bijzondere mededeling, dat zij ter gelegenheid van het gouden jubileum van de padvindersbeweging in Nederland in juli zullen mogen deel nemen aan een in Schotland te houden internationaal kamp voor verkenners patrouilles. (Advertentie) Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyl. Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige verpl. Prijs 5650. Hoofdagentschap (Advertentie) venskracht en spanning weet te geven aan een traditioneel motief in een stand die andere slechts tot conventio naliteit zou voeren. Andriessen is het inspiratieve voorbeeld geweest voor de beeldhouwers van oorlogsmonumenten: het eenvoudig idealiisme, zonder pa thos en met ontgaan van iedere sym- bolieke opsmuk is in feite een consoli datie van een oeuvre en een tijdperk. Een bewijs voor de realiteitszin van Andriessen, ook in zijn opvattin gen ligt in sommige werken uit de laatste jaren. Twee werkjes ter ex positie: „De gelaarsde kat" en „schets voor monument" getuigen hoe hij opnieuw leerling wil zijn van het eigentijdse idioom. Tegenover de statische gesloten vorm van zijn ver- zetsmonumenten, waarvan de groe pen nauwelijks iets wezenlijk wijzig den, betradt hij hier dynamiek en decentralisatie van de massa's; de ingesloten ruimte is het contrapunt van het volume. De hier aanwezige voor studie voor het monument in Nijmegen is waar de kopjes van een vrouw en een kind dui- Heemskerk heeft in de beknopheid van deze tentoonstelling nog slechts deze week te bezichtigen! een vol ledig resumé gegeven van een kunste naar van formaat. L. T. V°Wernsen; C. A.' A.'Wesselius en E. &Sc3; M. W. de Weijer fen W. van th'k- r.' J- Scholtemeijer en M. G. TV-G. P. Proper en E. M. van Brum- V- V* U T T.*~v- T NT IrtimmnVllllVPn j- J. Kemp en J. Nieuwenhuizen Jonge en A. J. C. Kerrebpn ■Beeli en A. J. Breed. (Advertentie) *fcen echte hder zo'n heerlijke, hchte, gemakkelijke 1^, wandelwagen. ADI A AN SE lijnen en Hollandse klasse Tr^dt U in onze beide ev^-'berken, KOELSTRA 8 '^UTSAERTS verenigd bla„°c'ellen, elk in geel. dio?w' Dinde, tweed, lila. van 39.- tot 69.- sOeof=n,in Uw c'aalzaak (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5