FRANKRIJKS vliegende KARVELEN In vijftig minuten van Le Bourget naar Schiphol Kopje soep drinken zonder te morsen Republikeinse rivalen O Nooit meer Ontsteltenis en woede in republikeinse kringen PLAN VOOR EEN NIEUWE GRONDWET IN TURKIJE Vensterglas kan botsing met kip doorstaan Waar blijft de sensatie? Begrafenis met militaire eer van slachtoffers van de staatsgreep Uitspraak inzake „roze balletten" ROCKEFELLERS KRITIEK OP NIXON 26 doden bij gevecht tussen naaklopers- sekte en politie Politie zoekt naar Maastrichtenaar V. VRIJDAG 10 JUNI 1960 PAGINA 7 ölJITENLANDSE kroniek J M—r-MKÊKmm Indonesië In Noord-Duitsland Internationaal gezochte misdadiger ontsnapt „Strijkerslichf" in Amsterdam Klank- en lichtspel langs de grachten Bijzondere attractie voor de vreemdelingen Toelichting in de moderne talen Zeefbochl Groningen graaft Ballonnen in Leiden Naamgenoten in Thorn n Toulouse heeft men ons een kanon laten zien, waar mee dode kippen worden weggeschoten. Het schiet werktuig staat niet in een kermistent, maar in de hal van een vliegtuigfabriek, en het gevaarte wordt niet ge bruikt voor de een of andere ruwe folkloristische sport, maar voor een hoogst ernstig experiment. Met dit kanon wordt namelijk beproefd of de ruilen van de cockpit van een straalverkeersvliegtuig bestand zijn tegen een botsing met een vogel in de lucht. Men schiet een zware kip met ten snelheid van meer dan vijfhonderd kilometer per uur tegen een vlieg tuigvenster, dat tegen een muur is bevestigd, en het glas mag dan geen enkele "eschadiging vertonen. Dit is een van de meest spectaculaire proeven die in de vliegtuigfabriek Sud-Aviation genomen wordt met de onderdelen van de Caravelle, een toe- dat hier op het ogenblik in serie geproduceerd wordt. De Caravelle moet ftan zeer hoge eisen voldoen. Het vliegtuig moet ongeveer dertigduizend vlieg den kunnen maken. Het moet gedurende een jaar of tien bijna tien uur dag in de lucht kunnen zijn, en het moet een jaar kunnen vliegen zonder *ht het meer dan één week aan de grond is voor revisie. fn de fabriek in Toulouse heeft men een watertank met een inhoud van buizend kubieke meter waarin de romp en de vleugels van de Caravelle bloot Besteld worden aan de druk die het vliegtuig in de vlucht kan hebben te doorstaan. Men heeft er een machine waarmee de remmen van het Iandings- Bestel worden beproefd, alsmede een apparaat om de slijtage van de banden meten. Men wil geen enkel risico nemen, en men wenst geen vliegtuigen te leveren die niet aan de strengste veiligheidseisen voldoen. Een Caravelle van Air France. Men ziet duidelijk de twee straalmotoren aan weerszijde vein de romp, vlüfc voor de staart. Het toestel biedt plaats aan 72 passagiers. Sud Aviation is op vijf na de grootste Vliegtuigfabriek ter wereld, en de Bfootste van Frankrijk. In totaal heeft P6 firma niet minder dan 22.000 mensen lh dienst, en in Toulouse worden op het Ogenblik vier Caravelles per maand ge- hjaakt. Aan één Caravelle wordt echter btet minder dan negen maanden ge kerkt, en zo heeft men er dus altijd e®n aantal tegelijk onder handen. R In de enorme hal van de werkplaats ?L Eloy te Toulouse hebben we gezien "Oe zilverkleurige metalen platen gesne- aen en geperst werden voor de romp de vleugels. De donderende pneuma- "sche hamers, de sissende lasappara- en de ratelende electrische boren "Raakten een oorverdovend lawaai, en bze gids moest wel heel luid spreken zich verstaanbaar te maken. Met ?®n van de kolossale persen in deze Tkplaats, zo werd ons verteld, zijn in- D Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon, heeft tot voor kort gemeend, dat zjjn_ benoeming op de komende Republikeinse conventie tot kandidaat voor het presidentschap 'haar een formaliteit was. Hij achtte *ich voor honderd procent verzekerd van de kandidatuur. De Republikeinse gouverneur van de staat New York, •wlson Rockefeller, had immers in de- v?.niber van het vorig jaar gezegd, dat jfH geen campagne zou voeren om de ■Ahdidaat van de partij te worden, en ahalve Rockefeller had Nixon niemand g. vrezen. Bovendien heeft president Jr'senhower zelf in maart laten weten, at hij Nixon graag als zijn opvolger zien. Eisenhower had met deze ver ding gewacht tot hij de stellige in- bad gekregen, dat er in het Re- ilublikeinse kamp geen andere ernsti ge ,je kandidatuur voor „.gegadigden ,ar voren zouden treden. Rit, ?er dagen is er echter een nieuwe j x_iXT i vAn tt mt Zo ie ontstaan, die voor Nixon niet jj" Prettig is. Rockefeller heeft plotse- gezegd, dat hij zich beschikbaar gij* eczega, aai hij zien unuuau«»' aig jVoqr de Republikeinse kandidatuur tpn 1 voert hij nog geen campagne te- een u0 Republikeinen op de conventie ,h beroep op hem zouden doen. For- Nixon, maar het begint er toch &q.1 °P te lijken. Deze week heeft de daterneur de vice-president verweten, eaï laatstgenoemde zijn programma na de conventie bekend wil ma- Rockefeller eist, dat Nixon nu „l®ds onthult, welk beleid hij eventueel belr President zou willen voeren, opdat ïa,end wordt in hoeverre dit beleid af Mjken van dat van Eisenhower. I wee factoren hebben waarschijn- lijk vooral bijgedragen tot de ge- tv wijzigde houding van Rockefeller. ar is op de eerste plaats de groeien- Populariteit van de gegadigde voor de Democratische kandidatuur, sena tor Kennedy uit Massachusetts. Als Kennedy de De mocratische kan didaat zou wor den, zou hij, vol gens Rockefeller, ZiiJ: geduchte tegenstander voor Nixon C1' Dit is een van de redenen, waar- do. de gouverneur van New York vindt, hJ. de Republikeinse partij nu reeds een programma voor de nieuwe tojrjmg moet komen. De andere fac- kA die Rockefeller tot zijn nieuwe stap w't gebracht, is de behandeling van Vl-'bcident met de U-2 door de Repu- d^.dbise regering en de, zijns Ulea verband houdende, mi: kk de topconferentie. Van Democrati- p zijde is op Eisenhowers houding V,® affaire-Powers felle kritiek gele- X Nixon was voor de behandeling iV de u-2 kwestie niet persoonlijk A htwoordelijk, maar hij heeft het be- kVvan de president in deze zaak dS?t°chteIijk verdedigd. Rockefeller At I hu rekening met de mogelijkheid, d Amerikaanse buitenlandse rege- U o&titiek. het prestige van Nixon in .r hoAh van de Republikeinen derma- k 6ht geschaad, dat men de vice-pre- >yt „J straks niet als kandidaat voor d6 Rrs'dentschap zal willen benoemen. fPublikeinen zouden dan geen an- >,Xkof ,Uze hebben dan Rockefeller. v?ahd er zelf heeft zich de laatste Ah A6h demonstratief gedistantieerd beleid van de Republikeinse rA^den-", Hij wenste niet mede verant- ehte gesteld te worden voor de V\ gebeurtenissen. ■K °A®Ie'ler heeft in december 1959 V« bö„ dat hy in ieder geval niet 3 hikbaar is voor de functie dii Ze'o~"ning mate" van Nixon, dat &.rat,,*?er> voor de Renublikeinse kan- hSo.beeft v9?r het vice-presidentschap. aaid verklaring dezer dagen toee-'o,. b'i heeft er een opmerking sevoegd die weinig complimen- dertijd de aluminium bollen vervaar digd voor het Atomium van de Brussel se Expo. Het apparaat wordt nu ge bruikt voor de constructie van de neus van de Caravelle. Er heerst een in drukwekkende bedrijvigheid in deze ge automatiseerde smidse, die de naam van de patroon der smeden draagt. Het loopt goed met de Caravelle. De directie van Sud-Aviation heeft over ge brek aan bestellingen niet te klagen. Air France heeft opdracht gegeven tot de bouw van 27 toestellen, en er zijn er al twaalf geleverd. De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS heeft er in dertijd 18 gevraagd, Al Italia 8, en de Amerikaanse onderneming United Air Lines 20. Men hoopt in Toulouse nog een hele tijd vooruit te kunnen met de productie van Caravelles. In de montage-werkplaats van Sud- Aviation te Toulouse, St. Martin, heb ben wij een bijna afgewerkt toestel zien staan, dat, blijkens de letters op de romp voor Swissair werd gemaakt. Wij zagen een vliegtuig waarvan de staart in de Italiaanse nationale kleuren was geschilderd, en dat dus voor Alitalia bestemd moest zijn. Een eind verder op storid een Caravelle, waaraan een kaart hing met het opschrift: Sabena. P het einde van de vijftiende eeuw voer men met „Caravelles" of karvelen van Europa naar de Nieuwe Wereld. Columbus maakte zijn reis naar Amerika in een karveel. Nu heeft men de aardige gedachte gehad de naam van dit type zeilschip te ge bruiken voor een voertuig waarvan de mens zich in de tweede helft van de twintigste eeuw bedient. De Caravelle van onze dagen is een gevaarte van 45 ton, dat door twee straalmotoren wordt voortbewogen. Het toestel is 32 meter lang, en de vleugelwijdte is maar liefst 34 meter. Opvallend is, dat de motoren niet aan de vleugels bevestigd zijn, maar aan weerszijde van de romp, vlak voor de staart. De hele vormgeving Is bijzonder fraai, hetgeen vooral uitkomt als men het vliegtuig van boven of van onderen ziet. Met de Caravelle van vijf eeuwen ge leden stak men de Atlantische Oceaan over, maar de hedendaagse Caravelle pleegt minder lange reizen te maken. Het toestel is vervaardigd voor gebruik op middelgrote afstanden, en het vliegt dan ook vooral op Europese lijnen. Op een van die lijnen, Parus-Amsterdam, wordt door de Finse luchtvaartmaat schappij Finnair met Caravelles een dienst onderhoudenden na onze omzwer vingen door Frankrijk hebben we dank baar geprofiteerd van de mogelijkheid om eens te ervaren, hoe men zich als passagier in zo'n vliegtuig voelt. Als men al wat vluchten gemaakt heeft in vliegtuigen met propelleraandrijving, wil men wel eens de sensatie beleven van een tocht in een straalverkeers vliegtuig. Maar is het een sensatie ge weest? Wij zouden die vraag ontkennend willen beantwoorden. Een reis in een Caravelle is minder opwindend, dan een tocht in een eenmotorig sportvliegtuig je. De verrassing van een vlucht met een Caravelle is juist dat men nauwe lijks beseft, dat men met duizelingwek kende snelheid door het luchtruim suist. Men vertelt li, dat ge, na de start, met een snelheid van driehonderd meter per minuut tot een hoogte van bijna zeven kilometer klimt. Maar als ge, op het gepresenteerde zuurtje zuigend, een paar keer slikt ondervindt ge niet de teus was voor Nixon. Rockefeller zei namelijk, dat hij zich nuttiger kon ma ken als gouverneur van New York, dan in ,,a stand-by position" in Washing ton. Het ziet er naar uit, dat de Repu blikeinse conventie, die op 25 juli te Chicago begint, niet zo'n vreedzame bijeenkomst wordt als Nixon aanvan kelijk gehoopt en verwacht had. In het Republikeinse kamp heerst geen vol ledige' eensgezindheid. Rockefeller ge niet onder de meer vooruitstrevende Republikeinen een grote populariteit. Bij de gouverneursverkiezingen van 1958 heeft hij een indrukwekkende over winning weten te behalen. Hij staat be kend als een „liberal", en hij huldigt bijvoorbeeld meer verlichte opvattingen over de kwestie van de burgerrechten (het negerprobleem), dan Nixon, ter wijl hij de defensie-uitgaven ook hoger opgevoerd zou willen zien, dan de hui dige vice-president noodzakelijk acht. De kans is uiterst gering, dat Rocke feller Nixon straks de Republikeinse kandidatuur zal kunnen ontnemen, maar de vice-president heeft toch alle reden om voor de gouverneur beducht te zijn. Nixons kansen in de finale van de wedloop naar het Witte Huis zouden geschaad kunnen worden, als hij op de conventie in ernstige moeilijkheden zou komen met Rockefeller. minste hinder van die schielijke stijgen de beweging. Men merkt ook njet. dat de druk in de cabine kunstmatig op peil gehouden wordt, en men heeft de grootste moeite zich voor te stellen, dat het vliegtuig een vaart heeft van acht honderd kilometer per uur. Met die vaart komt men echter in vijftig minu ten van Le Bourget naar Schiphol, ter wijl bijvoorbeeld een Viscount, een Brits vliegtuig met schroefturbinemotoren er vijf en zestig minuten over doet. De Caravelle ligt volkomen rustig in de lucht. Men hoeft niet te morsen met het kopje soep dat de stewardess op het uitklapbare tafeltje heeft gezet. Men heeft ook minder last van lawaai, dan in een toestel met gewone motoren, maar het is binnen nu ook weer niet zo stil, als een reclame-geschrift u wil doen geloven. Men hoort wel degelijk voortdurend een zware vrij krachtige toon, maar - in tegenstelling tot andere vluchten - hebben we het geluid dit maal niet geasso cieerd met de ro tatiepers van een dagblad. In het tijdperk van het straalver keersvliegtuig is het vliegen min der indrukwek kend dan ooit, hoe paradoxaal dit ook 'moge klinken. HANS BRONKHORST Dat heb je natuurlijk wel met juke-boxes; je duwt er een munt in en er komt een levenslied uit. Maar voor de rest zijn het din gen die de wereld onveilig maken, net als atoombom men en straaljagers. Zij be antwoorden aan een voor mij onbegrijpelijke behoefte aan ru moer, die een goed deel van de mens heid gevangen schjjnt te houden. Ik heb gehoord dat in Amerika een uit gever van grammofoonplaten op het idee is gekomen om een plaat te pro duceren die slechts „stilte" behelst. De man is waarschijnlijk een cynicus. Maar om op de juke-box terug te komen, voor sommige mensen schijnt het helse instrument tóch poezie te bevatten. Laatst althans liep ik een Amsterdams café binnen en had niet direct In de gaten dat er „dooie mu ziek" aanwezig was. Ik was de enige gast. Maar even later strompelde er een verkreukeld en door de jaren ge teisterd mannetje het lokaal binnen. Hij zuchtte diep, liep op de muziek automaat toe, duwde er het nikkel in en stak een stinkend pijpje op. En dit jengelde een weke mannen stem door het lokaal: „Schön ist die Jugendzeit, sie kommt nie mehr; nie mehr." WASHINGTON, 10 juni (UPI) De kritiek, die gouverneur Nelson Rocke feller van New York woensdag geuit heeft op vice-president Nixon en de re publikeinse partü heeft veel ontstelte nis en vaak woede verwekt in republi keinse kringen. Over het algemeen ziet men in Rockefeller's kritiek een nieuwe bereidverklaring zich door de republi keinse party kandidaat te laten stellen voor het presidentschap, maar de meer derheid is van mening, dat hy weinig kans maakt Nixon de kandidaatstelling te ontfutselen. Nixon heeft gisteren in besloten kring op de kritiek van zijn rivaal geant woord. Op een lunch met de voorzitters van de republikeinse partij in de ver schillende Amerikaanse Staten ver klaarde hjj trots te zyn op de resultaten van de zeven jaren republikeins bewind onder Eisenhower. Op een zeer druk bezochte perscon ferentie in Camden, New Jersey, heeft DJAKARTA, 10 juni (Reuter) In een dessa naby Bandoeng zyn verleden week 26 personen gedood bij een bot sing tussen politie en militairen ener zijds en leden van een godsdienstige naaktlopers-sekte. De gebeurtenissen, die zich in de dessa Tjirojom hebben afgespeeld, begonnen jl. zaterdag, toen een legerofficier een onderzoek instel de naar berichten dat een aantal man nen en vrouwen onder een leider, ge naamd Nawami, naakt een godsdienst oefening hielden in de dessa Misigit. De leden van de sekte joegen de of ficier uit de Misigit, waarbij zij met bamboe speren zwaaiden en schreeuw den wie zich niet bij ons aansluit is een varken. De officier ontkwam, maar de sekteleden grepen en doodden een dorpswachter. De volgende dag waren militairen en politiemannen aanwezig, toen een luite nant van het leger en een functionaris van de politie de Misigit betraden. De luitenant werd door de naakte groep gedood en de politieman zwaar gewond, waarna de sekte een aanval deed op de militairen en er twee van doodde. Hier op openden de soldaten het vuur, eerst met schoten in de lucht, waarna op de aanhangers van de sekte werd gericht. Nawami en 21 van zijn volgelingen wer den onmiddellijk gedood, 15 werden ge wond en 30 gevangen genomen. De overigen vluchtten het gebergte in. Nixon voorts verklaard, dat gouver neur Rockefeller alle recht heeft om kritiek te oefenen op de regering Eisenhower, zoals hjj woensdag heeft gedaan. Rockefeller zou te kort schie ten tegenover zichzelf, de republikein se partij en Amerika, als hy zou zwij gen, terwjjl hy meent te moeten spre ken, aldus Nixon. De vice-president voegde er op een vraag aan toe, dat Rockefeller door de ze kritiek niet wordt uitgesloten van een benoeming tot presidentskandidaat, evenmin als iemand anders die kritiek oefent op de regering Eisenhower. Nixon ontkende echter de juistheid van Rockefeller's beschuldigingen, dat hij zich onvoldoende duidelijk heeft uit gesproken ten aanzien van de grote politiek. „Ik geloof", aldus Nixon, „dat ik mijn standpunten wat betreft de be langrijke kwesties nauwkeuriger en meer gedetailleerd kenbaar heb ge maakt dan veel anderen". Over de strijd om de kandidaatstel ling in het democratische kamp weet de Chicago Tribune te melden, dat se nator Kennedy en de vroegere presi dentskandidaat Stevenson op een ont moeting in Libertyville op 21 mei be sloten hebben samen te werken voor de kandidaatstelling. Het bureau van Ste venson heeft als commentaar op dit be richt echter meegedeeld, dat het twee tal niet gesproken heeft over een geza menlijk actieprogram vóór of tydens de conventie. FLENSBURG, 10 juni (UPI) De politie van Flensburg in noord-Duits- land zoekt op het ogenblik naar een 28-jarige Maastrichtenaar, die er giste ren in slaagde te ontkomen uit het ste- (leiyk gerechtsgebouw. Toen hij voor geleid zou worden, gaf hy zün bege leider plotseling een stoot tegen de borst, rukte zich los ui vluchtte naar buiten. De_ politie zette onmiddellijk een achtervolging in en maakte groot alarm, maar de Maastrichtenaar ont kwam. De man werd in de nacht van dins dag op woensdag gearresteerd bij een poging de Deens-Duitse grens te over schrijden. Hü werd pas gepakt door de Deense douane na een wilde achtervol ging, waarbij op hem geschoten werd. Hjj weigerde de Deense autoriteiten te antwoorden op hun vragen en zei al leen dat hij Nederlander was. De De nen, die vermoeden dat de Nederlan der een internationaal gezochte misda diger is, leverden hem woensdagavond uit aan de Westduitse politie, die hem in staat van beschuldiging willen stel len wegens illegale grensoverschrijding. Bjj de stadsilluminatie van Am sterdam is dit jaar wel heel sterk het accent gelegd op de menselijke factor, i.e. op de toelich ting door de gidsen van de rond vaartboten. De gemeentelpke lllumi- natiecommissie, die altjjd met te wei nig geM moet werken, heeft n.l. ont dekt dat vooral de deelnemers aan de rondvaarten door de grachten van de verlichting van de grachtenhui zen en gebouwen genieten. En ze heeft er een soort van klank- en licht spel van gemaakt. Het lichtspel le vert het wisselend decor van de met strijklicht aangeduide huizen, die men passeert als men door da grach ten vaart. Het „klankspel" moet de gids in de boten leveren voor wie de commissie in samenwerking met de commissie „Heemkennis" een uitge breide toelichting heeft samengesteld, waarvan de verkorte inhoud in een met veel foto's geïllustreerd en in deelnemers aan de rondvaarten. Het bljjft overigens voor ons een raadsel hoe de gidsen in de rondvaarten in de korte spanne tijds hun uitvoerige toelichting in de moderne talen moe ten geven. Bjj de officiële „proef vaart" gebeurde dit uitsluitend in 'het Nederlands en hoewel we geboren en getogen Amsterdammer zijn, moeten we erkennen dat de gids in de rond vaartboot, die ons langs de verlichte grachten voer, toch telkens markante bijzonderheden van de huizen wist te vertellen. Men heeft dit jaar de prikkabels langs de bruggebogen her steld. zelfs in dubbele mate, alweer om de deelnemers aan de rondvaar ten te gerieven. Ook in het buitenland kan men tal van des avonds geïllumineerde steden aantreffen, want dat is tegenwoordig „mode" geworden. Maar zulk een uitgebreid traject als in Amsterdam zal men tevergeefs zoeken en geen wonder dus dat het voor de vreem deling en daaronder verstaan we ook de Nederlander van huiten Am sterdam een onvergetelijke indruk achterlaat. Een geestigaard heeft het „strijklicht" langs de gevels vertaald in „Strjjkerslicht" naar de naam van de directeur van de V.V.V. „Am sterdam", die met deze illuminatie wel bijzonder in zjjn nopjes zal zyn want het is de beste propaganda voor Amsterdam. De naam van ir. J. F. Fontein, die gisteren tydens de vergade ring van het Koninkiyk Insti tuut van Ingenieurs in Eindhoven de gouden Conrad-medailie met oorkon de in ontvangst mocht nemen, is on verbrekelijk verbonden aan de hydro- cycloon en de zeefbocht. Deze gees teskinderen van de chef van de tech nologische afdeling van het centraal proefstation van de Staatsmynen zyn in eigen kolen wasserijen en in vele andere industrieën in binnen- en bui tenland een grote rol gaan spelen. De zeefbocht is in het byzonder bestemd voor de fyne afzeving van vaste deel tjes in vloeistoffen. Zij bestaat, in af- wyking van de normale zeefmachines uit een stilstaande, gebogen zeef, waarmede op onderdelen van 1 milli- g-v X- V' MlllllllllllillllllHIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIllllllllllHllllllllllllflIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllllimMt bouwkunde en geodesie. Hy excel leerde in het onderzoek omtrent de toepassing van apparatuur voor de olie winning. Ir. Broeze ontwikkelde een boorinstallatie, die de behoefte van nov mmii static mines StEVis' BKHfS het oliebedryf volledig dekt, dank zy elektrische krachtsoverbrenging. Ook verrichtte hy belangwekkende studies over de toepassing van aardollepro- dukten in motoren. sterkte, welke zy hadden gemaakt op de plaats, welke Gronenbarghe wordt genoemd, zullen moeten vernielen en in dien staat terugbrengen, waarin zij die hebben gevonden en waarin deze op straffe van honderd mark sterlin- gen zal moeten blijven. In een kleine honderd jaar was dus de rol van den Gronenbargh geheel omgekeerd. In plaats van een verdedigingsmiddel der prefecten van de stad was het een sterkte tegen de stad geworden. In 1440 is de bisschop van Utrecht, eigenaar van de „Gronenborch". De prefecten van Groningen bezaten n.l. dit goed niet als privaat eigendom, als leden van een zeker geslacht, doch in hun kwaliteit als stedehouder van de Utrechtse bisschop. In dat jaar verhuurde de bisschop „dat heem en- de hofstede tot Gronenborch mit den lande ende onlande. dat daerto hoert ende eene cleyne hofstede myt zjjn tobehoer en daerbU gheleghen is up de zutzjjde aen den depe" voor de tijd van 40 jaar aan een burger van Gro ningen, Lambert Hach. Diens zoon, Gosschalick Steenmesseler, droeg de pacht voor de nog resterende jaren in 1466 over aan mr. Johan Vredewolt, proost van Emden, kerkheer van de St.-Maartenskerk te Groningen. Daar na is de Groenenburg lange tjjd eigendom geweest van het Groninger burgemeestersgeslacht Schaffer. meter kan worden afgezeefd, hetgeen vroeger praktisch onmogelyk was. Deze eigenschap en de grote verwer kingscapaciteit, gepaard aan de een voud van constructie, hebben de zeef bocht een internationale vermaard heid gegeven. In vele industrieën, verspreid over de gehele wereld, wer den meer dan vijfhonderd zeefboch- ten geplaatst. Ir. Fontein, die in 1915 op Java is geboren en in 1939 als natuurkundig ingenieur in Delft afstudeerde, blyft zijn uitvindingen in de praktijk volgen. Hij weet steeds meer toepassingen te bewerkstelligen door het voortdurend aanbrengen van verbeteringen. Hy is de derde Staatsmynfunctionaris, die de gouden Conrad-medailie ontvangt. In 1931: prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson en in 1941: ir. M. G. Driessen. Prof. ir. J. Broeze is de tweede ingenieur, die gisteren door het Ko ninkiyk Instituut werd onderscheiden. Hy kreeg de gouden speurwerkme daille 1960 voor onderzoek in de myn- In Groningen zullen binnenkort op gravingen worden verricht naar de restanten van het dertiende eeuwse kasteel „Groenenburg", dat in vroeger eeuwen een bron is ge weest van veel twist, maar ontegenzeg Ijjk in de geschiedenis van de stad Groningen een belangrijke plaats heeft ingenomen. In het uitbreidings plan „Eemskanaal", in een meander van de vroegere Hunze, zyn de vroe gere grachten van het kasteel thans nog als laagten te herkennen en twee onregelmatig gevormde heuvels be vatten naar alle waarschijnlijkheid ruines van gebouwen. Dank zij een subsidie van de gemeente Groningen worden nu opgravingen verricht door de hoogleraar-directeur van het biolo- gisch-archaeologisch instituut van de rijksuniversiteit te Groningen, aange zien van de zijde der historici grote belangstelling bestaat voor de restan ten van dit kasteel. De „Groenenburg" heeft gelegen in een van de bochten van de oude Hun- ze, die op korte afstand ten oosten en ten noorden van de stad in grillige kronkelingen liep tot aan Wierum aan het Reitdiep, waar zy zich met de A verenigde. De 13e eeuwse kroniek schrijvers Emo en Menko hebben het al over deze sterkte, opgericht tegen „illi de Trenthawalda", waarmee bedoeld werden de partijgenoten van de schout en de ridders van Eelde en Peize, welke dorpen destijds nog tot Drenterwolde werden gerekend. Met deze ridders, tevens familieleden, la gen de prefect van Groningen Rodol- phus en, na de doodslag van deze, diens zoon de jonge prefect Egbert, overhoop. In die strijd gelukte het aan ridder Thizo van Eelde en de zij nen in het jaar 1242 het kasteel Groe nenburg, dat de bron van alle twist was, te verwoesten. Echter niet ten vólle, want in 1260, toen de ingezete nen van de landschappen Hunsingoo en Fivelgoo hun onderlinge twisten staakten om zich samen tegen hun ge meenschappelijke vjjand, de stad Gro ningen, te richten, wendden zjj zich het eerst tot het kasteel „Groenen burg". Zjj veroverden en verwoestten het. Verder komt de naam van het kasteel in de middeleeuwse stukken o.m. nog voor in 1338, waar de Gro nenbarghe zich opnieuw als sterkte doet gelden. In dat jaar werd er door scheidslieden uitspraak gedaan in de geschillen tussen de Friezen enerzijds en de stad Groningen met haar me destanders anderzijds. Onder de voor waarden leest men, dat de Friezen de Aan de internationale ballonrace, die ter gelegenheid van het uni versitair lustrum te Leiden vol gende week zondag van het Schutters veld zal starten, zullen zes bekende ballonvaarders deelnemen. Inzet van de strijd is de „Trophee du ballon", die overhandigd zal worden aan de deelnemer die in de tijd tussen de start 's middags om drie uur, en zonsonder gang de grootste afstand heeft afge legd. Uit Zuid-Duitsland komt de re cordhouder Alfred Eckert, die vorig jaar met zyn ballon op een gletscher gestrand is en slechts met moeite ge red kon wordên. De Zwitser Fred Dol- der zal opstijgen met de splinternieu we ballon Alvis. Het kleinste ballon netje in deze race wordt bemand door de Franse luchtvaarthistoricus Char les Dollfus. De jongste deelnemer is~ de Belg Albert v.d. Bemden, die zyn tweehonderdste vlucht maakt. Voor Nederland komen uit: Mimi Boes man, die start in de nieuwe ballon van de Haagse ballonclub, en Koen Jan sen uit Voorhout, die deelneemt in de fraaie Nederlands ballon Oxygenium. TT at Limburgse dorp Thom, beter J bekend als „het witte stadje krijgt donderdag 16 juni bezoek van zes naamgenoten, de gebroeders Thorn. Een van hen kreeg onlangs min of meer toevallig het boek „De abdisse van Thom" in handen. Hij las het werk zeer geïnteresseerd en gaf het door aan zijn vijf broers. Na lezing van het boeiende verhaal over de abdisse van Thom nam het zestal het besluit om persoonlijk te gaan kennis maken met het Limburgse stadje Thom. Er ging een brief naar de V.V.V. van het plaatsje, die de gebroeders prompt een uitnodiging deed toekomen om een dag lang de gasten te zijn van het vriende lijke witte stadje. Thom treft momen teel de nodige voorbereidingen voor een hartelijke ontvangst van zijn zes naamgenoten, in leeftijd variërend van 29 tot 42 jaar en woonachtig in Leiden, Oegstgeest, Zwolle en Geldermalsen. Hun eerste bezoek aan Thom zal be slist niet het laatste zijn, zo meent d« bevolking van Thom. IARA. 10 ilini TA a RnHorrlmsn rocorinnr on Hit POIPP tlld V ANKARA, 10 juni De Rotterdmse woordvoerder van het nieuwe militaire bewind in Turkye heeft bekendgemaakt, dat het comité van nationale eenheid zijn goedkeuring heeft gehecht aan het ontwerp voor een nieuwe grondwet. Het ontwerp is doorgezonden aan generaal Gursel, de eerste-minister, die er voor 13 juni zyn oordeel over moet geven. Volgens de woordvoerder zullen bij zonderheden van de grondwet worden bekendgemaakt, als de constitutie is goedgekeurd. Hjj zei dat zestien pro vinciale gouverneurs die onder het vo rige bewind hebben gediend, zijn ge arresteerd. In zeven provincies zyn nog militaire gouverneurs, terwijl de overige provincies door burgers wordt geleid. In antwoord op een vraag verklaarde de woordvoerder, dat het nieuwe regi me nog niet heeft beslist, of Turkije zal toetreden tot de EEG. Op het ogen blik is men bezig de schade te onder zoeken van het optreden van de vorige regering en dit zal enige tijd vergen. Pas nadien zou een besluit omtrent de EEG worden genomen. Vandaag is het stoffelijk over schot van luitenant Ali Kemal Yal- mae. de enige militair die by de mi litaire staatsgreep van vorige maand het leven heeft gelaten, met militaire eer bijgezet, tezamen met de stoffe lijke resten van enige studenten die by protestdemonstraties tegen de re- gering-Menderes om het leven zijn gekomen. In Istanbul stonden gisteren naar schatting 100.000 mensen langs de rou te waarlangs de stoffeiyke resten van twee der studenten werden gedragen. In de optocht liepen vjjf militaire or kesten mee, die treurmarsen ten geho re brachten. Boven de stad vlogen straaljagers als eerbetoon. De stoffe lijke overschotten zyn vandaag bijge zet in het mausoleum van Ataturk in Ankara. PARIJS, 10 juni (AFP, Reuter) Een Paryse rechtbank heeft gisteren de 75-jarige oud-voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, André le Tro- quer, tot een voorwaardelyke gevange- van J'aar en eon boete van 3.000 nieuwe franken (2.400 gulden) ver oordeeld wegens zyn aandeel in het schandaal van de „roze balletten". Pier re Sorlut, een 35-jarige voormalige poli- tieman, kreeg vyf jaar onvoorwaarde lijk, omdat hij in woningen van parti culieren en in de ambtswoning van Le Troquer orgieën zou hebben georgani- seerd, waaraan vooraanstaande zaken lieden en minderjarige meisjes hebben deelgenomen. In totaal waren 23 personen van het aanzetten van minderjarigen tot ontucht beschuldigd. Met uitzondering van een hoofdinspecteur van politie werden al len schuldig bevonden. Le Troquer had verklaard onschuldig te zijn, evenals zijn 45-jarige vriendin mevrouw Elisabeth d< Pinajeff, die tot een boete van 2.000 franken werd veroordeeld. De eigenaar van een kapsalon en de voormalige di recteur van een luxieus restaurant in het Bois de Boulogne kregen twee jaar gevangenisstraf. De eigenaar van een grote winkel in Parys kreeg anderhalf jaar. De veroordeelden hebben twee we ken de tijd om beroep aan te tekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7