Smm fppi! Tibetaanse verzetslieden ver overen stad op de Chinezen Bouw van stuwdam bijd\ tot industriële rage ontwikkeling Bosnegers moeten wijken voor kunstmatig meer 't binnenhuis DSS EN EDO 2 STRIJDEN OM EERSTE PLAATS NAAIMACHINES RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT Laat vader Tegenoffensief van de communisten tot dusver zonder succes gebleven Amerikaans bedrijf grote financier Inbrekers gepakt in klooster Jacques Anquetil niet in de Tour Nog alle kans voor de groen-rood-witten SLEUTEL WEG? „De onverwachte bezoeker" door H.T.G» ZATERDAG 11 JUNI 1960 PAGINA 12 I I Ni O „DE SLEUTELSPECIALIST" VOLLEYBAL Eerste lustrum van „Driehoek-toernooi" Burgerlijke Stand Heemstede Getuigen gezocht Tijdens nachtelijk „werk" in keuken verrast Luxaflex-zonwering Speeltuinjeugd slaagt voor E.H.B.O.-examen Ere-tentoonstelling van Kees Verwey Wil Blommaert rijdt sterk in sportpark VA v NIEUW DELHI, 10 juni (AFP, Keu ter) De correspondent van de „Ti mes of India" in de Nepalese hoofd stad Katmandoe meldt van betrouwba re zyde vernomen te hebben, dat Ti betaanse verzetsstrijders er, na tien dagen van verbitterde gevechten, in geslaagd zijn de belangrijke, ongeveer tachtig kilometer van de Nepalese grens gelegen Tibetaanse stad Sjek hardzong op de Chinese communisten te veroveren. Van gezaghebbende zijde te Nieuw-Delhi is vernomen, dat de Chi nezen thans krachtige pogingen doen de stad Sjekhardzong op de Tibetaanse opstandelingen te veroveren. Alle po gingen zijn tot dusver mislukt. De Chinezen zenden thans versterkin gen, die afkomstig zyn uit het onge veer dertig kilometer verder gelegen Tingri. In deze plaats, die over een vliegveld beschikt, hebben de Chinese communisten een belangrijk militair hoofdkwartier gevestigd. Tot dusverre hebben de Chinezen nog geen vliegtuigen tegen de Tibetaanse verzetsstrijders in Sjekhardzong ge bruikt. De „Times of India" noemt deze (Advertentie) VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE C II ft E I GROTE HOUTSTRAAT 181 C n U C L TEL. 14444 Vanuit de lucht gezien stroomt de Suriname-rivier rustig langs het dorpje Affobakka, waar de eerste werkzaamheden verricht worden voor de bouw van een stuwdam, BROKOPONDO reële grondslag voor Surinames welvaart Op ongeveer 130 km van Surinames hoofdstad Paramaribo ligt midden ln het oerwoud het dorpje Brokopondo, dat met zijn ca. 5.000 bosneger- Inwoners geschiedenis maakt, enkel en alleen omdat het zijn naam gegeven heeft aan één van de grootste en spectaculairste plannen, ooit ontworpen voor dit land. Het plan „Brokopondo", dat de welvaart van het land om hoog zal moeten stuwen, omvat de bouw van een 2 kilometer lange en 53 meter hoge stuwdam ln de Surinaamse rivier, waardoor zich een stuwmeer zal vormen ter grootte van de provincie Utrecht, met een waterinhoud van 18 miljard kubieke meter. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, de Brokopondo-stuwdam zal niet bij Brokopondo gebouwd worden, maar 8 km zuidelijker bij het plaatsje Affobakka, omdat uit het onderzoek bleek, dat de stuwdam hier opgetrok ken, een grotere produktie kon bereiken dan in Brokopondo. De naam is echter gebleven, een naam die reeds gauw uitgroeide tot een vertrouwde klank, een begrip van welvaart, een vooruit willen, een economische drang naar mondigheid en,zelfstandigheid, maar vooral de weerlegging van de leugen, dat wat dit land onderneemt gedoemd zou zijn te mislukken. Suri name neemt met zijn Brokopondo-project afstand van dit gehate odium en bewijst dat het de handen in elkaar durft te slaan en durft te bouwen aan een toekomst, die veel beloften inhoudtwant het is een rijk land, dat zoveel van de natuur gekregen heeft. De voorgeschiedenis van dit gedurf de plan is even interessant als onwaar schijnlijk. Het was op een zwoele tro- penmorgen, dat ten nuize van de gou verneur, de Nederlandse prof. ir. w. J. van Blommenstein, die reeds toen een wereldnaam verworven had op het ge bied van stuwdamprojecten, een lezing hield over waterkracht werken in het algemeen. Zonder enige vorm van in leiding merkte de professor vrij plotse ling op: en wat Suriname be treft" hierbij wees hij het dorpje Brokopondo op de kaart aan „lijkt het mij het beste hier een stuwdam neer te zetten." Het selectieve gehoor moet de tot dan toe niet meer dan be leefde belangstelling van zich afgezet hebben en aangedrongen hebben op ver dere details. Deze gedenkwaardige dag in 1947 is fat feite het begin geweest van een ja renlange planning om tenslotte te eindi gen in de definitieve Brokopondo-over- eenkomst. Na het initiatief van prof. van Blom menstein hebben de verschillende op eenvolgende Surinaamse regeringen de suggestie overgenomen ~n verder doen ontwikkeling. Uiteraard moest aan de verwezenlijking van het plan een uitge breid bodemonderzoek voorafgaan voor de bepaling van de meest gunstige lig ging en van de meest economische bouwwijze van de dam. Om het terrein in kaart te brengen werd op uitgebrei de schaal overgegaan tot luchtkartering. Pas daarna konden de topografische en hydrologische werkzaamheden een aan vang nemen. Het vooronderzoek, dat tot 1952 bij Brokopondo was geconcentreerd, lever de in zoverre positief resultaat op, dat vast kwam te staan, dat beslist niet bij Brokopondo gebouwd moest worden. Gebleken was, dat bij de afsluiting van het stuwmeer een vijftal kostbare secun daire dammen gebouwd moesten wor den om de witte steenkolen in de ge wenste banen te leiden. Men besloot toen de stuwdam 8 km verder stroomop waarts neer te zetten, waardoor de hoofddam weliswaar langer en dus kostbaarder werd, maar het aantal ,c- cundaire dammen kon worden terugge bracht tot twee. BH Affobakka in de locatie SARA volgde een periode van intensieve ar beid. Grondboringen, het kappen van meetlijnen, regenval- en waterdebiet- metingen behoorden tot de dringendste activiteiten. De verrichte werkzaamhe den leverden een schat van gegevens op en in de nazomer van 1952 besloot men het advies van een ervaren dambou- wer in te winnen ter beantwoording van de vraag, of op grond van de verza melde gegevens geconcludeerd mocht worden dat de perspectieven zowel uit technisch als uit economisch oogpunt voldoende gunstig Jagen om voortzet ting van het vooronderzoek te wettigen. In oktober 1952 werd met een Franse groep een overeenkomst gesloten tot het maken van een avant-project. Het rapport, dat door de Fransen een drie tal maanden later werd uitgebracht, be vestigde de technische uitvoerbaarheid van het stuwdamproject en wees de reeds uitgekozen plaats inderdaad als de meest gunstige aan. Het rapport bood echter inzake de economische realisatie van het project onvoldoende houvast. Verder had de groep nagenoeg uitslui tend aandacht besteed aan een beton nen dam en niet aan een aarden dam. Om nu Inzake deze vraagpunten een beter inzicht te verkrijgen wendde de Surinaamse regering zich in juni tot een Nederlands ingenieursbureau, dat in oktober van dat jaar rapport uitbracht. Dit vormde de basis voor een hernieuwd overleg met de Franse groep, die tenslotte begin 1954 op dracht kreeg het dam-geologisch on derzoek te completeren en in nauwe samenwerking met het Surinaamse Planbureau het avant-project defini tief op te stellen. Een Amerikaans ingenieursbureau ontving de opdracht een technisch rapport samen te stel len over het Brokopondoproject, om- vattende de constructie van een aar- den dam en de bijbehorende hydro- elektrische werken. De in maart uitgebrachte rapporten leverden de gewenste gegevens op en de regering restte niet anders dan de uitvoering van de zo met zorg voorbe reide plannen. En toch dreigde alles tevergeefs te zijn geweest. Het gewaag de Brokopondoplan, dat zo sterk tot de verbeelding was gaan spreken, hoewel er nog geen paal in de grond was ge- Slagen, scheen niet realiseerbaar. Want ai is aangetoond, dat een plan op grond van uitvoerige en serieuze onderzoekin- Advertentie) Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyl. Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige verpl. Prijs 5650 Hoofdagentschap gen zowel technisch ais economisch uit voerbaar is, wanneer de voor financie ring benodigde middelen ontbreken of niet toereikend zijn, is een dergelijk plan by voorbaat steriel. In al die jaren van voorbereiding heelt het steeds in de bedoeling gele gen, dat Suriname de dam zelf zou bou wen en zelf zou financieren. De kosten van het project en alle nevenwerken, zoals wegaanleg, bosontsluiting cn dergelijke waren begroot op ca 200 miljoen Sur. Crt.. Het was onmiddellijk duidelijk dat het land een dergelijk be drag nimmer geheel alleen kon op brengen en daarom werd een beroep op het moederland gedaan. De overbe- steding hier te lande had evenwel een dermate ongunstig klimaat geschapen, dat Nederland er weinig voor voelde op dat moment een lening te verstrekken. Deze eerste teleurstelling in het finan cieringsplan van de Surinamers zou niet de enige zijn, want toen vervolgens by iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimi energielevering aan een reductiebedrijf voor de fabricage van aluminium. De waterki'achtcentrale zal jaarlijks ca 1 miljard kWu kunnen leveren, terwijl het elektriciteitsverbruik van de ca 100.000 inwoners tellende hoofdstad on geveer 15 miljoen bedraagt. De Broko- pondocentrale zal dus ongeveer zestig maal zoveel energie meer kunnen leve ren dan nodig is voor Paramaribo en naaste omgeving. Het was dus logisch dat men voor de energie-afname van dit ..multi-purpose project" een grote lief hebber moest hebben, die het leeuwen deel van de produktie zou kunnen afne men. Wanneer nu 95 procent van de ge produceerde energie ter beschikking ge steld wordt van het aluminiumreductie- bedrijf, dan zal de resterende 5 procent of 50 miljoen kWu nog ruim drie maal zo groot zijn ais het huidige elektrici teitsverbruik ln Paramaribo. Dit impli ceert, dat er nog voldoende ruimte over bluft voor uitbreiding van de industrië le bedryvigheid. De Suralco verbond zich dus tot het bouwen van een aluminiumsmelter. De ze fabriek wordt 70 km stroomafwaarts by het plaatsje Paranam opgetrokken en zal in 1965 afgebouwd moeten zün. De Suralco verplichtte zich tevens lot de bouw van een aluinaarde-fabriek, welke ten doel heeft uit het bauxieterts de grondstof te halen voor de aluml- niumfabrlcage. Deze fabriek zal uiter lijk in 1977 gebouwd worden. Het Brokopondoproject zal tussen een grootse en majestueuze natuur-entoura- ge verryzen. De dam, met aan weers- lllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de Wereldbank werd aangeklopt, omdat I zijden heuvels van 150 meter hoog, krijgt men hoopte by deze Instelling de finan- een lengte van 2 km. De oorspronkeiy- u i i 0pzet wag jjet ggheei ujt klei op te garantie gaf, dat zy over dezelfde fa ciliteiten zouden kunnen beschikken als tot nog toe het geval was, zoals medische zorg, onderwüs en dergelij ke. Tevens eisten de bosnegers, dat door de transmigratie het leven in stamverband volledig bewaard zou biyven. Naar welk gebied de bewo ners van het stuwmeergebied zullen verhuizen is thans nog niet bekend, maar zeker is, dat, waar ze zich ook zullen vestigen, ten volle rekening zal worden gehouden met hun wensen. Nog dit jaar zal begonnen worden met de eigeniyke dambouw. Inmiddels heeft men reeds een begin gemaakt met de aanleg van een 6 meter brede en 70 km lange weg van Paranam naar Affobakka, met de bouw van een 225 meter Jange brug over de Suriname- rivier, het aanleggen van een airstrip en het optrekken van barakken en bouw keten. Deze werkzaamheden hebben reeds nu enige verbetering gebracht in de werkloosheid van Paramaribo. De energie, welke Brokopondo in 1964 zal leveren zal straks kunnen bijdragen tot verbreding van de industriële basis van het land, terwijl de aluminiumfa- briek (1961) en de aluinaardefabriek (1977) hun deel zullen leveren tot ver groting van de produktiviteit, toename van het nationaal inkomen, vergroting van de technische know-how en tot ho gere inkomsten van de staat. Bovendien zullen door de waterkracht- werken te Brokopondo ca 3000 vierkan te kilometer bosland ontsloten worden, waardoor een hoeveelheid van naar schatting 20 miljoen ton bauxiet in het Nassaugebergte exploitabel cieringsgelden te kunnen bemachtigen, volgde ook hier een afwijzing. Even dreigde men by de pakken neer te zit ten. Maar het was de Surinam Alumi num Company (Suralco), een dochter maatschappij van de Aluminum Com pany of America (ALCOA), die de rol van reddende engel op zich nam. De maatschappy sloot een overeenkomst met de Surinaamse regering, waarby overeengekomen werd, dat de Broko- pondodam door de ALCOA gebouwd en geheel gefinancierd zou worden. Suriname, dat als wereldproducent vanbauxiet in 1958 zijn eerste plaats heeft moeten inruimen voor Jamaica, produceert bauxiet van byzonder goe de kwaliteit, fn het Surinaamse erts zit 65 pet, aluminiumoxyde, hetgeen als een zeer hoog percentage geldt. De drie bauxietondernemingen (twee Amerikaanse en een Nederlandse) exporteerden hun produkt tot nog toe nagenoeg geheel naar de Verenigde Staten, waar de verwerking tot alu minium geschiedde. Het Brokopondo project maakt het thans mogeiyk in Suriname zelf een aluminiumfabriek te bouwen, met in eerste instantie een jaarlijkse produktie van 55.000 ton. Voor Suriname is een dergelijke hoeveelheid aluminium vele malen groter dan het eigen gebruik, zodat men aangewezen zal zyn op de ex port. In de toekomst zal tevens de uitvoer van aluinaarde kunnen plaats vinden. Het ligt in de bedoeling de Surinaamse aluminium via Nederland ojx de Europese markt te brengen. Een zo groot mogelijk aandeel van het Brokopondo-project wenst men in Europa met name in Nederland te verwerken. Bovendien zouden de dam en het by- behorende krachtstation na een periode van 75 jaren het volledige eigendom worden van de Surinaamse regering zonder dat het land hiervoor ook maar één cent behoefde te betalen. De AL COA bedong voor zich alleen een con cessie voor de exploratie van bauxiet ter grootte van nagenoeg geheel oost- Suriname voor de duur van 75 jaar. Deze voor Suriname zo voordelige over eenkomst omvat tevens de bouw van een aluminiumreductiebedrijf door de Suralco. Suriname is één van de grootste we- reldproducenten van bauxiet, de grond stof voor de aluminiumfabricage. Het lag dus voor de hand, dat het stuw meer-project georiënteerd werd op de trekken. In verband met de regentijd moest men dit plan laten varen. Men werkt nu met verschillende grondsoor ten. In de dam die in twee gedeelten naar elkaar toe wordt gebouwd, wor den grote massieve betonblokken inge metseld waarin gaten van ca 6 meter doorsnede worden gehouwen. Door deze openingen zal de rivier geperst worden om dan in 1964 haar eerste energie af te leveren. De bouwkosten van dit waterkracht- werk zün begroot op S. 85 miljoen. De totale kosten van uitvoering van het hoofdproject en de bykomehde werken liggen in de orde van grootte van S. 200 miljoen. De financiële deelna me van het land in deze kosten be draagt het 1/10 deel van die van de Su ralco. Tweede damproject Suriname laat het niet. hierbij. Er is reeds een nieuw plan in voorbereiding, ter vermeerdering van de energie-op wekking. Dit z.g. Tapanahonyplan om vat het afdammen van de Tapanahony- rivier één der bronrivieren van de Marowijne nabij het plaatsje Affivi- siti, waardoor de totale hoeveelheid energie ten opzichte van de huidige pro duktie in combinatie met Brokopondo byna wordt verviervoudigd. De geplan de aluminiumproduktie van 55.000 ton kan via dit plan worden uitgebreid tot 160.000 ton, hetgeen dus zeer ruime perspectieven biedt voor de economie van het land. Inmiddels zullen de bewoners van het Brokopondogebied het veld moeten ruimen voor de waterkrachtwerken. Dit transmigratieprobleem, waarmee behalve de 5000 inwoners van Broko pondo nog eens eenzelfde aantal uit omliggende dorpjes is gemoeid, is aanleiding geweest tot jarenlange on derhandelingen en „kroetoes" (dorps vergaderingen der bosnegers) voor dat volledige overeenstemming werd bereikt. De bosnegers wilden wel naar een ander gebied verhuizen, mits de Surinaamse regering hun de Advertentie LANGE VEERSTRAAT 19 TEL. 11493 Nassaugebergte exploitabel gemaakt kan worden. De bevaarbaarheid van de Surinamerivier zal in hoge mate toene men, terwijl tevens de zoutwatergrens sterk wordt teruggedrongen. De moge lijkheid van visaery op het stuwmeer dringt zich op, terwijl zich in de verre toekomst tevens recreatiekansen voor doen. ARMAND BRUNINGS Voor de vijfde maal wordt zondag het door de volleybalvereniging „W.I.K." georganiseerde „Driehoek- toernooi" gehouden, evenals het vorig jaar op het terrein van de Speeltuin vereniging „Oosterkwartier aan de Zo- mervaart. Dit lustrum-toernooi is sterker bezet dan in de voorafgaande jaren. De da- mes- en herenploegen van Smash (Rot terdam), Brandweer (Amsterdam) en de Haarlemse verenigingen Eclecta, Gi- os. De Blinkert, O.V.R.A. en W.I.K. zullen elkaar elk in een halve compe titie ontmoeten. Het resultaat van deze beide halve competities zal bepalen, welke van deze zeven verenigingen zich de sterkste mag noemen en voor een .laar de Driehoek-wisselbeker" in haar pri.jzenkast zal mogen bewaren. Het toernooi begint om 12.00 uur en zal om ongeveer half zes geëindigd zijn. GEBOREN: d. v. J. C. Weiten en F. Hund; z. v. W. B. Sanders en A. M. Moorman; z. v. G. F. Rikkers en W. Koomen. ONDERTROUWD: W. J. van Bree- men en M. C. Roodenburg; W. G M. Overvelde en C. M. van Bakel; D. Grin en W. E. de Visser; A. Alblas en J. B. Jonker; J. Blokker en B. Veggerby; J. A. Buys en M. A. Buijs; A. B. Kruis- sink en L. J. Putz; H. A. Hoenderdos en H. K. Jansen. GETROUWD: B. M. de Wit en M. M. Abbink; F. A. R. de Groot en E. E. M. Steen; R. A. de Wijs en J. E. Pothoff; A. Rombout en T. B. van Luipen; G. Klooster en M. de Vries. OVERLADEN: Wed. I. J. van Beek- Stroeve, 59 jr; J. J. Eisenberger, 81 jr; P. van Wijngaarden, 80 jr; Th. J. Koek, 9 maanden (meisje); Wed. M. Kroone- van der Park, 86 jr. HAARLEM, 10 juni De Haarlem se verkeerspolitie verzoekt getuigen van het tragische ongeval van vrUdagmor- gen op de hoek Vlaamseweg-Westeiyke Randweg, waarby een bejaarde fietser het leven verloor, zich met haar in ver binding te stellen. plaats een belangrijk knooppunt van wegen. De Chinezen hadden er een districtshoofdkwartier gevestigd. De Chinese bezetting van Sjekhardzong, ongeveer 500 man, is, zo werd van deze zijde vernomen, veertien dagen geleden vernietigd door Tibetaanse recruten in het Chinese leger en Ti betaanse verzetsstryders. Andere te Katmandoe ontvangen be richten maken melding van strijd by Saka in het westen van Tibet. Het is voor de eerste keer, dat ook uit dit deel van het land gevechten worden ge meld. De stad Saka ligt ongeveer hon derd kilometer ten noorden van Nepal. De Tibetanen, zo wordt gezegd, leve ren hier op heldhaftige wjjze stryd te gen overmachtige Chinese strydkrachten. ENSCHEDE, 10 juni De pater overste en twee broeders van het Marlstenkioos- ter te Glanerbrug hebben vannacht twee inbrekers overmeesterd cn aan de rijks politie te Losser overgeleverd. Een en ander ging niet zonder slag of stoot daar de inbrekers met stokken waren gewapend. Maar de kloosterbewoners, wier assistentie door het ontstane tu mult steeds groter werd, slaagden er tenslotte in als overwinnaars uit het strüdperk te treden. In de nacht van zaterdag op zondag werd uit de stallen achter het klooster een big gestolen. De politie vond een bloedspoor maar het inschakelen van de speurhond leverde geen resultaat op. Vannacht omstreeks één uur hoorde de huishoudster die beneden aan de ach- terzyde van het gebouw slaapt, weer lawaai in de kloostertuin. Ze waar schuwde onmiddellijk pater overste J. Verschuren die samen met twee broeders op onderzoek uitging. In de spoelkeuken trof men twee inbrekers aan die het op een lopen zetten. De een wilde uit een openstaand raam springen, maar kon bijtijds worden gegrepen. De ander liep zich vast in een aansluitend uitgang loos bijkeukenvertrek, waar zich de diep vriesinstallatie bevindt. De beide inbrekers, een 26-jarige tex tielarbeider uit Overdinkel en een 26- jarige textielarbeider kwamen aldus van een koude kermis thuis. Er zijn de laatste tüd in Losser en omgeving diverse in braken gepleegd. Advertentie julianapark 58-60 - tel. 54530 leveren wij op elke gewenste maat en kleur. (Advertentie) jubelen van vreugde, wan neer het vaderdag is U zou het trouwens zelf ook doen, wanneer U plotse ling zo'n prachtig horloge cadeau kreeg uit onze onge ëvenaarde collectie. Zie maar eens wat een juweeltjes, zo betrouw baar als alleen maar hor loges van Certina, Prisma, Zentra, Indus kunnen zijn. U vindt ze natuurlijk bij: 't Huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 PARIJS, 10 juni De Fransman Jac ques Anquetil, die de donderdag geëin digde Ronde van Italië heeft gewonnen, zal niet deelnemen aan de Tour de France van dit jaar. De directeuren van de onderneming, waaraan Anquetil contractueel is verbonden, hebben dit meegedeeld in een communiqué, dat als volgt luidt: Jacques Anquetil is, na het bestude ren van de problemen, die zijn deelne ming aan de Ronde van Frankrijk als lid van Franse nationale equipe met zich meebrengen, tot de conclusie geko men, dat de huidige omstandigheden hem niet in staat stellen de tour te ril den zoals hij dat zelf wil. Hij besluit, met volledige instemming van de direc teuren van de onderneming, niet voor de Ronde van Frankrijk te starten en al zyn ambities te richten op de wedstrijd om het wereldkampioenschap op de weg van dit jaar. HAARLEM, 10 juni Enkele maan den lang hebben twintig kinderen van de speeltuin „Dartele jeugd" aan het Flevoplein een speeltuin van de de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin een cursus EHBO ter verkrijging van het jeugddiploma Eer ste hulp gevolgd. Gisteravond moesten de kinderen examen doen, dat afgeno men werd door vertegenwoordigers van de r.k. vereniging voor EHBO en het Nederlandsche Roode Kruis. De hele groep slaagde, zowel voor het theore tisch als praktisch gedeelte. Na het exa men heerste er uiteraard grote vreugde onder de kinderen en by de leiding, die opnieuw het bewijs hebben geleverd van hoeveel waarde het tegenwoordige club werk is. HAARLEM, 11 juni Op de ere-ten toonstelling ter gelegenheid van de zes tigste verjaardag van Kees Verwey, die van 22 juli tot en met 4 september in de Vishal wordt gehouden, zullen schil derijen, aquarellen en tekeningen uit al' le perloden van de schilder worden ge ëxposeerd. De inleiding van de catalo gus zal worden geschreven door de di recteur van het Frans Halsmuseum, O" heer H. P. Baard, terwyi de tentoonstel ling geopend zal worden door Ma'"' An* driessen. (Van onze softball-medewerker) HAARLEM, 10 juni DSS heeft na de 115 zege op de Meteoor weer alle kans op de titel in de tweede klasse b. Concurrent daarby zijn de reserves van EDO, die er een gewoonte van maken met een punt verschil te winnen. Nu met 98 van de Pinguins 3. In de eer ste klasse werden slechts twee wedstrij den gespeeld. HCK won met 191 van de Pinguïns en RooswUk behaalde het eerste competitiepunt door 55 tegen RCH te spelen. DSS heeft een heel moeiiyke tegen standster van zich af gehouden. De meisjes uit Tuindorp-Oosizaan, in shirt van de Meteoor, beschikken altud over een geduchte slagploeg. Koos Heere mans heeft hun echter als werpster maar twee honkslagen toegestaan. Wel wisten de gasten de bal steeds het veld ln te werken, maar op een viertal schoonheidsfoutjes na in het veldwerk, werden de weggeslagen ballen goed on der controle gebracht, en op de honken op de juiste wijze verwerkt. De Meteoor nam op een foutje van de midveldster een 0I voorsprong. Onmiddellijk werd in de gelijkmakende eerste slagbeurt van DSS het gehele gewicht op ae aan val gelegd. Een honkbal van Tini Har- debelt en een fout van de korte stop op een slag van Corrie Hoogeboom brachten twee honken in handen van DSS. Hier na zette Lenie van Huizen ongelooflijk hard het slaghout tegen de bal, zodat zij alle honken plus de thuisplaat ln een ruk kon aflopen. Homerun en 3-1 voor DSS. Nog wat fouten leverden nog een run op 41. De volgende inning joegen Toos v. Galen, Corrie Hoogeboom en op nieuw Lenie v. Huizen de bal onhoud baar door het veld 61. Het werd 71, en in de vijfde slagbeurt 84. Dit was het sein voor DSS nog even krachtig aan te pakken. Een honkslag van Toos van Gaien plus slagwerk van Dini Zwanenveld en Wil Rutte waarop fouten ontstonden bracht de stand op 114, De Meteoor kwam niet verder dan 11—5. Hiermee heeft DSS de goede kans in eigen hand. EDO 2 is nog ongeslagen, maar wint steeds met slechts een run verschil. De stand in de tweede klasse B is: EDO 2 5—10, DSS 5—8, Schoten 5-6, HCK 2 5-4, DCG 4—2, SC Haar lem 42, de Meteoor 52, de Pinguins 3 5—2. In de vierde klasse kwam Onze Ge- zeilen niet in het veld. De stand in de vierde klasse A is: Onze Gezellen 48, de Meteoor 2 3—6, DIO 2 4—6, Terras- vogels 2 41, Bloemendaal 4 20, Ar- senal 30 en Lynden 2 40. In de eerste klasse begon HCK met vier honkslagen, door Liesbet de Wilde, Yvonne Immer, Nel Goedhart en Tini v. d. Net, een 6—0 voorsprong te nemen tegen de Pinguins. Twee fraaie drie- honkslagen, vlak achter elkaar, een van Hettie Veenstra en een van Dini Hiet- brink, leverden een run op 61. Verder kon de Pinguins niet komen. Anders ging het met HCK, dat de voorsprong tot 191 opvoerde. Dit werd ook de eind stand. Rooswijk, nog steeds zonder werp ster Wil van Manen, heeft tegen RCH een goede prestatie geleverd. Na een felle en spannende strijd, goed geleid door scheidsrechter Wedemeyer, werden de punten gedeeld 5—5. Doordat de OVVO-meisjes naar Wiesbaden zijn om tegen de Amerikaanse legerdames te spelen ging TYBB-OVVO niet door. Uitsl: Eerste klasse: HHC-The Catchers wordt 20 juli gespeeld; de Pinguins-HCK 1—19; Rooswyk-RCH 5—5; TYBB-OVVO uitgesteld. Tweede klasse A: HCK 3 TYBB 2 20—8; DIO-THB 1—18; EDO- HHC 2 3—4; VVGA-de Pinguins 2 8—7- Tweede klasse B: Schoten-SC Haarlem 10—9; DCG-HCK 2 2—15; DSS-de Mete oor 115; EDO 2-de Pinguins 3 98. Derde klasse A: EHS-EDO 3 11—6; Bloe- mendaal-SC Haarlem 2 283. Derde klasse B Terrasvogels-Rooswijk 7—5; RCH 2-Lijnden 11—6. WGA 2. Derde klasse B: Terrasvogels -Rooswük 2 7—5; RCH 2-LIjnden 11—6* Vierde klasse A: Lijnden 2-DIO 2 10—29. Vierde klasse B: OVVO 2-Onze Gezellen 2, uitgesteld; RCH 3-HHC 3 12—15. Vierde klasse C: Schoten 2- HCK 5 1411» Bloemendaal 3-Terrasvogels 3 159. HAARLEM ,9 juni Wil Blommaert heeft in de vierde rit van „De Kamp'* oens" donderdagavondcompetitie, die op het parkoers in het „Van der Aart sportpark werd gehouden, een byzon der sterke race gereden. Ondanks de harde wind wist de jonge amateur een drieste solovlucht met succes te bekt?' nen. Zijn voorsprong bedroeg aan de nish ongeveer 500 meter. Samen met Bert Ruijs en Cees J»n' sen sloeg Blommaert al meteen na d.® start op de vlucht. Voo de jonge Rui)* lag het tempo echter te hoog, zodat hu zijn leidende positie al spoedig moes1 prijsgeven. Ook Cees Jansen kreeg ha1' verwege de wedstrijd moeilijkheden me' het tempo en liet zich terugvalen °P het peieton. Hele maal alleen bleef Blom maert op kop doordraaien en behaald® tenslotte een sprekende overwinning. steeds meer op de voorgrond tredend® Ruljs won netjes de sprint om de twee de plaats van de snellere finisher» Henk Peters en Ron Hendriks. De uitslag luidt: 1. W. Blommaert, o 45 km in 1 uur 7 min. 18 sec. 2- Ruijs, 3 ,H .Peters ,4. R. Hendriks, J. v. d. Horst, 6. B. Walters, 7. A. D» num- pa- Uitslag C-klasse: 1. Philippo, 2. 11 makers, 3. Handgraaf, 4. Schenk, Van der Pol. 6. Nijssen, 7. R. Wagner, 8. W. Wagner 2, 9. W. Wagner 1> Appeldooi'n. HAARLEM, 11 juni De Haarlem' sche Toneelclub geeft dinsdag 21 ,g woensdag 22 juni voor de leden w n Stadsschouwburg een opvoering _Va „De onverwachte bezoeker" van Ag»1- Christie. De regie is in handen van Straus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 12