Carol Reed verfilmt „Onze man in Havana" r DE LAATSTE OEVER sombere eenzijdige film van Kramer Schilderij van interieur van Oudf Sint Baaf aangekocht „Cremer" sluit seizoen luchtig af Agenda voor Haarlem TAXI 13000 Persiflage op spionage I De Boekaniers Gebrandmerkt De dag der vergelding Repri Uit STAD I en STREEK VERENIGING HAERLEM Restauratie Hoofdwacht wordt dringend Voor de 10e ma uitreiking van zilveren anjers rise? ZATERDAG 11 JUNI I960 pagina-. Studio luxaflex v. DUIVENBODEN Cinema Palace Apotheken en dokters diensten Heemstede Bennebroek H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Routes van lijn 2 en 3 gewijzigd Roxy Rembrandt Luxor Prof. van Gilse-school in gebruik genomen Burgerlijke Stand Haarlem Films Toneel en ballet Muziek Diversen pHiuPslliiflio Moor* Waterstanden FILMJOURNAAL i i tt&m*. >;-x A!ec Guiness, als onze man in Haarlem, loopt even een bar binnen op de hoek van de straat. Men zou, men wij, het begrip en tertainment" met te veel zwaarwich tigheid gaan omhangen, als men in Graham Greene's ,,Our man in Hava na", natuurlijk verfilmd door Carol Reed, meer zou zien dan een origineel en boeiend spionageverhaal. De schrij ver levert geen serieuze kritiek op een door een dictator geregeerd land en het spionagevak is voor hem slechts aan leiding om een goed geslaagde grap (Advertentie) lumlnlum latfn laloezl De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 Slechts weinig goede woorden zijn op te brengen voor de film „De Boeka niers", die een deel van het levensver haal van de bekende kaperkapitein Jean Lafitte heet te vertellen. Het is een romantische aangelegenheid, zeker, er is volop actie en het is een kleurig geheel, maar dat is geen reden om vrij wel alle filmwetten te negéren. Antho ny Quinn is voor deze keer eens op de stoel van de regisseur gaan zitten, maar wat ons betreft kan hij beter zijn ruw en vaak ook rondborstig uiterlijk aan den volke vertonen. Het verhaal speelt omstreeks 1812 ten tijde van de oorlog tussen Amerika nen en Engelsen. De piraat Lafitte be heerst een der toegangspoorten tot New Orleans en beide partijen dingen naar zijn gunst. Uiteindelijk helpt hij de Ame rikanen en wel zo spectaculair dat zij de overwinning op hun tegenstanders be halen. Reden genoeg om Lafitte bij champagne als een held te eren. Het getij keert echter spoedig als blijkt dat de kaper verantwoordelijk is voor de ondergang van een Amerikaans schip dat bijna met man en muis is vergaan. Lafitte wordt uitgestoten, en wat kan hij beter doen dan aan de zijde van zijn Bonnie Brown zijn geluk weer te gaan beproeven op de wijde wereldzeeën? De gevechtsscènes zijn in al hun fraaie kleuren goed verfilmd. Hier lijkt het of de muze Quinn heeft geinspireerd. Maar voor het overige zit men te kijken naar een bont schouwspel, een spektakelstuk in optima forma met een druk praten de en gebarende ,maar desondanks wei nig expressieve Yul Brynner, die met een pruikje op al even weinig indruk maakt als met zijn kale biljartbal. Cinema Palace, 14 jr. Haarlem Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13. tel. 50444; Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500—10502; Bosch en Vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraat 26. tel. 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathót, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: N. A. Beets, J. Boslaan 5, Heem stede. tel. 34441. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Zieken vervoer: GGD. tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6. tel. 42884. Bioemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Egberts. Zuider Stations weg 12. tel. 57458. Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: A. Degenaar, P. Hoogh- straat 11. tel. 35008. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Post. Gillis School meesterlaan 2. tel. 10367. Zandvoort Apotheek: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71. tel. 3073. Doktersdienst: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23. Santpoort, tel. 02560-8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergeniaan 42, Santpoort, tel. 02360-8284. Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraatw 53. tel. 300. Kathedraal: 6.30 7.30. 9 H. 11 en 12 uur St.-Antonlus, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30. 8.30 H. 10 11 en 12 uur. H Jozef Jansstraat: 6.45. 8. 9.15 H. 11 en 18 jui (Avondmis) O. L. Vr. Rozenkrans. Spaarne: 6 7.30. 9, 10.30 H. en 12 uur. St.-Jan. A'damstraat: 0.1a 7. 8.19, 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara P. Kruger- ïtraat: 6.30,7, 7.45 9 H„ 10.45, en 12 aur. H. Llriuina Rijksstraatweg: 6 30 130 9 H.. 10 45 en 12 uur O. L. Vrouw van VII Smarten en St. Ba- vo, Rijksstraatweg: 6.20. 7.30, 8.30 H. 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis) H. H. Petrus en Faulus: 7, 8.30, 9, 10 H en 11.45 uur BLOEMËNUAAL: Allerh Urieëenheid: 7.30 9 H 10 45 en 12 uur H. Sacrament: 7 30 9 10 3( H en 12 uur AERDENHOUT: 7 30. 7 H en 11 uur. ZANDVOORT. 6 30 J.30, 9 H en 11 uui Huii In de Duiner: 8.30 uur. OVERVEEN. 7 8. 9 H. 10.30 er 11.30 uur HEEMSTEDE, (H. Bavo) 6.30. 7 30, 8.30 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE iO L Vr Hemelvaart): 0.45, 7.45, 8.40 H., 10.15, 11.15, 12.15 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H BENNKBKOKh <H lozef645 8 9 16 H en I' uut VOGELENZANG 'O. L. Vr. Hemelvaart) 7.30. 8.30 en 10 uur tl te bedrijven .weliswaar naar het slot toe met 'een ernstige ondertoon, maar nochtans een grap. De verdienste van de film ligt voor al in het filmen ,,on location". Even als Mankiewicz er in „The quiet Ame rican" in slaagde het Indo-China van enkele jaren terug een wezenlijke, le vende achtergrond te doen zijn, heeft Reed het turbulente leven van Havana tot een intrinsiek deel van zijn film ge maakt. Deze achtergrond is voortdu rend aanwezig, in de bar op de straat hoek, in de countyclub en in de vele straatscènes, alle met grote natuurlijk heid verfilmd. Het verhaal is eigenlijk een intelli gent bedachte trick, die hierin bestaat dat een bijzonder gewone stofzuigerhan delaar op Cuba, die juist door zijn on opvallendheid als spion wordt uitge zocht, zijn opdrachtgever in Engeland niet wil teleurstellen. Hij moet een spionagenet opbouwen, en met behulp van het telefoonboek weet hij dit zijn chef voor te spiegelen. En als Londen meer gegevens wil hebben is „onze man", Wormold, wel zo goed een fan tastische tekening van de ingewanden van een stofzuiger te produceren. Dat moet dan de basis zijn van het nieuw ste geheime wapen van Cuba. Wormold blijkt als zo belangrijk te worden be schouwd, dat hem een secretaresse en een radiotelegrafist op het dak worden gestuurd .De brave man, die alleen met zijn activiteiten is begonnen om zijn dochter een nogal wat geld eisende op voeding te geven, zit lelijk met hen opgescheept, vooral als hij de door hem aangestelde agenten moet „produce ren". Met kunst en vliegwerk slaagt hij er in de schijn op te houden. Tot dan toe heeft men een geslaag de farce gezien, geestig verfilmd en voortreffelijk gespeeld, waarbij Alec Guinnes en Noel Coward goed werken de instrumenten in de handen van Reed zijn, maar nu neemt het verhaal een meer lugubere, sinistere wending. Het werk van „onze man" is niet voor de contra-spionage verborgen gebleven. Een van zijn gefantaseerde agenten, die wel bestaat vide het telefoon boek maar niet in de kwaliteit, die Wormold voor hem heeft verzonnen, wordt vermoord, en een bevriende arts, die de meesterspion heeft gewaar schuwd voor een aanslag op diens le ven, verwisselt eveneens het tijdelijke met het eeuwige. Het spel is bittere ernst geworden. Dat ondervindt Wor mold bijna aan den lijve bij een fraai verfilmde gifaanslag. Hij heeft er genoeg van. Opgejaagd door een cynische inspecteur van poli tie (Ernie Kovacs), uitgewezen uit Cu ba, meldt Wormold Londen, dat hij rapport komt uitbrengen. Hier wacht hem de verrassing van zijn leven. On ze man, die deemoedig komt opbiech ten, dat de ganse spionageactiviteit op Cuba louter een hersenspinsel van hem was, ontvangt niet de reprimande, die hij verwacht. Hij is met zo'n aureool omhangen en zijn chef heeft zich dus danig met hem vereenzelvigd, dat de ze zijn meerderen niet kan toegeven, dat hij op zo'n beschamende wijze bij de neus genomen is. Neen, dan liever Wormold een onderscheiding gegeven voor bewezen diensten en hem met een baantje opgeknapt waar hij geen brok ken kan maken... Een avontuurlijk geval, dat wel weet te boeien. Reed heeft het meer ge zocht in de luchtige dan in de sinistere kant en dat maakt dat men deze onge wone film vrijwel voortdurend geamu seerd volgt. Men heeft van deze regis seur wel eens beter werk gezien, maar „Our man in Havana" kan intus- sen wel gekenschetst worden als een goed stuk vakwerk. Guinnes is met zijn zeer bruikbaar masker ook nu uit stekend op zijn plaats. Studio, 14 jaar. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF 16061 HAARLEM, 10 juni In verband met werkzaamheden aan de rotonde bij de Kleverlaan is er voor de lijnen 2 en 3 van de NZHVM vanaf maandag een tij delijke routewijziging vastgesteld. Lijn 2 rijdt van het Station naar Delftwijk de normale route. Van Delftwijk naar het Station en Haarlem Oost is de volgen de wijziging van kracht; Jan Haring straat - Molijnstraat - Santpoorterstraat - Verspronckweg. Lijn 3 in de richting Heemstede rijdt normaal. Van het Sta tion naar Bioemendaal is de volgende routewijziging vastgesteld: Velserstraat - Kleverlaan - Jan Haringstraat - Stuy- vesantstraat - Delftlaan - Kleverlaan. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk twee of drie dagen duren. ONTVANGST B. en W. van Haar lem zullen vrijdag 17 juni om 10 uur 's morgens officieel ten stadhuize ont vangen de deelnemers aan de jaarlijk se algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Bevolkingsboekhouding en Militaire Zaken. (Advertentie) Eigenlijk is het gek, dat een kleine magere jongeman met nog zo'n echt kindergezicht grote zwaargebouwde kerels een flink pak voor de broek geeft. Maar in de Amerikaanse film wereld is men er kennelijk dolgelukkig mee, want met de regelmaat van de klok verschijnen er rolprenten over dit energieke kereltje, dat zich Audie Mur phy noemt. Nu is hij dan „Gebrand merkt", maar de liefhebbers van 14 jaar en ouder willen we wel terklap- pen dat daar na opwindende schietpar tijen en gevarieerd vuistenwerk niets meer van over is. Deze Western draait in Roxy, 14 jaar. Vanaf maandag draait in deze bio scoop „Tien seconden van de hel." Vol wassenen. Tijdens een overstromingsramp ont snappen twee ter dood veroordeelde ge vangenen, die tewerkgesteld zijn bij nel herstel van de dijken. Een van de ont snapten redt een meisje en gedrieën trekken ze zich terug in een onbewoond huis. Een gevangenbewaarder weet de twee ontsnapten te vinden een van de veroordeelden doodt echter de bewa ker. De ander zint op wraak, mede om dat. de moordenaar van de bewaker schuld er aan is, dat hij ten onrechte veroordeeld is. Het meisje weet hem er echter van te weerhouden op het nipper tje en de onschuldige wordt gerehabili teerd. Een knap verfilmd gegeven, waar door de film een boeiende wordt. Toegang 18 jaar. thriller In Minerva wordt tot en met morgen avond ,,Les Tricheurs' gedraaid. Str. volw. Morgen- en woensdagmiddag wordt een Tom and Jerry Festival ver toond. A.l. Dinsdag en woensdag keert „Het meisje Rosemarie" terug. Str. volw. En donderdagavond draait men er „Opstanding". Volw. In de nabijheid van de Australische I het geven van deze film weteschappe- kust komt een Amerikaanse atoomduik- lijk volkomen is verantwoord. Veel be- boot aan de oppervlakte. De zee is kalm langrijker is het, dat de wanhopige si- en verlaten. Rustig vaart het schip de tuatie, waarin miljoenen onschuldigen haven van Melbourne binnen, terwijl de titel van de film en de lange lijst met namen van regisseur Stanley Kramer en diens medewerkers op het doek ver schijnen. Geleidelijk gaan de titels over in een straatbeeld van Melbourne. Het kan een gewone dag zijn, waarop een oor logsschip voor vlagvertoon een bezoek brengt aan de haven van een vreemde mogendheid. Een normale werkdag, waarop jong en oud zich naar school, fabriek en kantoor rept, alleen valt het op, dat niemand gebruik maakt van de auto's, die veronachtzaamd langs de trottoirs staan en dat sommigen een paard berijden, hoewel de kalender ja nuari 1964 aangeeft. Met deze beelden opent de film „On the beach" („De laatste oever") en pas later begint het geleidelijk tot de toeschouwer door te dringen, dat ach ter die schijnbaar vredige tafereeltjes een haast ondraaglijke spanning en een alles overweldigende vrees schuilgaan. Op het noordelijke halfrond zijn de grote mogendheden met elkaar slaags geraakt en hebben elkaar voor het eerst en voor het laatst met H- bommen bestookt. De enige overleven den zijn de bewoners van Australië èn de bemanning van de Amerikaanse duik boot, die in de Stille Oceaan patrouil leerde, toen de catastrofe plaatsvond. Maar ook zij zijn ten dode gedoemd. De radio-actieve stoffen, die bij de bomexplosies zijn vrijgekomen, worden door de wind naar het zuiden gedre ven en naderen langzaam maar zeker het Australische werelddeel, om ook daar alle menselijke leven uit te blus sen. Een wetenschap, die aan iedere daad en handeling, aan elk gebaar en woord, hoe alledaags ook, een nieuwe gruwzame betekenis geeft. Maar de mens blijft hopen, tegen beter weten in vaak. Een geleerde poneert de stelling, dat de regens op het noordelijke halfrond de noodlottige radio-activiteit wellicht zullen doen af nemen en de commandant van de Amerikaanse duikboot, die vrijwel on beperkt onder water kan blijven, krijgt opdracht, deze theorie aan de werke lijkheid te gaan toetsen, temeer omdat de marinebasis in Melbourne onbegrij pelijke, maar duidelijk hoorbare radio signalen ontvangt, die afkomstig moe ten zijn van een zender op de kust van Californië. De mogelijkheid, dat daar nog mensen in leven zijn, hoeft dus niet uitgesloten te worden geacht. Ontvolkte wereld Het moment, waarop deze duikboot, na de onderzeese tocht naar het noorden haar periscoop richt op het stille, le venloze San Francisco behoort tot de meest aangrijpende en angstaanjagen de, die we op het bioscoopscherm heb ben gezien en de scène, waarin een te gen radio-actieve straling beschermde man bij San Diego aan land wordt ge zet om de bron op te sporen van de on verstaanbare radioseinen, die afkomstig blijken te zijn van een limonadeflesje, dat op een seinsleute] is gevallen en door een in de wind wapperend rolgor dijn heen en weer wordt bewogen, geeft een onvergetelijke indruk van de einde loze leegheid en zinloosheid van een ont volkte wereld. Deze en dergelijke fragmenten zijn door Stanley Kramer bijzonder knap en met een bewonderenswaardige be heersing van het medium gemaakt. Er zijn echter in deze meer dan twee uur durende film te veel scènes, die getui gen van een commerciële opzet in de minder gunstige betekenis van het woord, of waarin Kramer zich tevre den heeft gesteld met het registreren van pathetisch en romantisch toneel spel ,hoe zorgvuldig dat ook is gebeurd. Op het eerste gezicht lijkt de situatie, waarin de mensen in deze film, ont leend aan de gelijknamige roman van de onlangs overleden Nevil Shute wor den geplaatst, afschuwelijk en bescha mend, maar aannemelijk. Bij nader in zien echter komt men tot. de conclusie, dat er in wetenschappelijk opzicht heel wat bezwaren tegen zijn aan te voeren. Wetenschappelijk onjuist Van deskundige zijde is ons er op gewezen dat de wetenschappelijke de tails In net boek van Shute en dus ook die in een film. in vele opzichten vol komen onjuist zijn .Een situatie, zoals de film die laat zien, zou bijvoorbeeld de explosie van minstens een miljoen bommen van het zwaartste type vergen. Intussen komt het minder op aan, of HAARLEM, 10 juni De reeds se dert februari van dit jaar in gebruik zijnde gemeentelijke school voor slecht horende kinderen aan de Sophiastraat waar een oud schoolgebouw geheel is gemoderniseerd kreeg eerst vrij dagmiddag haar officiële opening. „Wij hebben eerst even aangekeken hoe de school opgang zou gaan", verklaarde de Haarlemse wethouder van onder wijs. de heer D. J. A. Geluk, in zijn openingswoord. Hij haalde er de leerplichtwet 1901 bij om zijn bevreemding uit te spreken, dat al niet veel eerder aan de behoefte van een school voor slechthorende kin deren is gedacht. Misschien komt dit, omdat het onderwijs te lange tijd onder schat is en hierin pas na de oorlog ver andering optrad. De wethouder me moreerde het beslut van mei 1959, ook in Haarlem een school voor slechtho rende kinderen te stichten. De school is genoemd naar prof. van Gilse, een vorig jaar overleden geleer de, die er zeer verdienstelijk werk voor de slechthorenden heeft verricht. Over zijn leven gaf dr. Van Gelder uit Amsterdam een kort historisch over zicht, waarin hij de bijzondere kwalitei ten van deze keel-, neus- en oorspecia list roemde. Van 1910 tot 1924 was hij arts in Haarlem, vertrok toen naar Am sterdam en werd in 1930 hoogleraar te Leiden. Toen hij op 70-jarige leeftijd met pensioen ging, vestigde hij zich wederom in Haarlem. De dochter van prof. Van Gilse bood wethouder Geluk een portret van haar vader aan ter plaatsing in de school. BEVALLEN van een zoon: H. M. van Soest-Lisman; J. Riemsdijk-Kok; E. C. Meijboom-Meijer; J. M. Wielders- Kamps: T. Oosting-FranjeG. M. Gon- de Groot; M. van Reijn-Tabak; P. M. Hilders-Lauwers; P. Driessen-van den Oosterkamp. BEVALLEN van een dochter: C. En gel-van den Berg; H. M. Vendel-Hune- ker; G. E. Nieuwpoort-Deelen. GEHUWD: L. van Voorst en G. J. van Egmflad; H. G. Pedersen en P. Lau- wers. ONDERTROUWD: F. E. Hijmans en W. J. E. de Bree; D. van Ee en M. Ch. Smits. OVERLEDEN: J. Schreuder, 70jr„ Gasthuisvest; P. A. Schaepman, 67jr„ Zijlweg; T. Simonides-Faber, 69jr„ Gasthuisvest; H. M. P. Gieliam, 16 uur, Kamperlaan. door de roekeloosheid ,de domheid of de dwaasheid van enkele onbekenden zijn komen te verkeren en hun reacties daarop zuiver en zo volledig mogelijk en dramtisch verantwoord zijn weerge geven. Druk op een knop De voornaamste eigenschappen, die de houding van de meeste mensen be palen, vooral als zij in levensgevaar verkeren of door een gemeenschappe lijke ramp worden getroffen: naasten liefde, ontembare levensmoed, offer vaardigheid, geloof en vertrouwen op God of althans op een hogere macht, worden in deze film, afgezien van en kele nietszeggende beelden, die een schamel groep zingende leden van het Leger des Heils tonen, volkomen gene geerd. De film van Stanley Kramer is eer lijk bedoeld, daaraan twijfelen we niet. Binnen de grenzen van haar commer ciële opzet, tracht zij te pleiten voor afschaffing van de wapens, die de mensheid dreigen te vernietigen. Maar degenen, die het lot van de naties in handen hebben, zullen zich door het rampzalige lot van Gregory Peck en Ava Gardner evenmin laten beroeren ais dat ze zich de argumenten van Fred Astaire zullen aantrekken. En de miskenning van alles, wat het leven hogere waarde en zelfs de dood zin geeft, kan slechts leiden tot defaitisme en fatalistische wanhoop. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Zandvoort zal woensdag geen spreekuur houden. Ditzelfde geldt ook voor de wethouder van Publieke Werken op dinsdag 14 juni. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard houdt maandag geen spreekuur. UITSTAPJE BEJAARDEN Voor de inwoners van de gemeente Bloémendaal van zeventig jaar en ouder organiseert het comité voor de bejaarden op dins dag 12 juli een autobustocht. Belang stellenden die menen voor deelname in aanmerking te komen kunnen zich vóór 1 juli opgeven bij het secretariaat van HAARLEM, 11 juni Het belang rijkste punt van de agenda, die de Ver eniging Haerlem gisteravond tijdens haar jaarvergadering in de renaissan- cezaal van het Frans Halsmuseum te behandelen kreeg, was de aanbieding van een schilderij jn langdurig bruik leen aan de Hervormde Kerkvoogdij. Het schilderstuk, voorstellend het in terieur van de Oude Sint Baaf, is van de hand van Hendrick Ccrnelisz van Vliet en zal een plaats krijgen in ge noemde kerk. Naar de voorzitter, jhr. mr. C. C. van Valkenburg, mededeelde, kreeg de vereniging enkele maanden geleden de tip, dat het schilderij aangekocht kon worden. Het bestuur meende, dat het ook hierin een taak had, temeer daar het werk, dat in Engeland was, nu voor Haarlem verworven kon worden. De vereniging miste echter de nodige het comité, Bloemendaalseweg 188, 1 financiën, maar dank zij de spontane Overveen. I bijdragen van negentien leden was HAARLEM, 11 juni Voor een na afloop hartelijk gestemd en even harte lijk applaudiserend publiek, dat de Stadsschouwburg voor het grootste ge deelte vulde, gaf Cremer vrijdagavond als slotvoorstelling van het seizoen „Als 'n man geen hobby heeft", een kluch tig spel van Eric Hudson. Het publiek bestond uit donateurs, introducé's en, gelijk de voorzitter mr. J. ten Bokkel in zijn openingswoord opmerkte, vele werkende leden. Hetgeen dus beteken de dat in het programma niet zoveel bekende namen van Cremer-spelers stonden afgedrukt. Hetgeen ook bete kent dat Cremer gefeliciteerd kan wor den met het feit, dat een frisse, bijna steeds vlotte en op goed peil staande Door de periscoop ziet de Amerikaanse duikbootbemanning het verwoeste levenloze San Francisco. voorstelling gegeven kan worden zonder dat een beroep werd gedaan op laten wij zeggen alleen de „cracks" van de vereniging. Aan het genoeglijk en over de ge hele linie verantwoorde spel zal niet vreemd geweest zijn de beproefde, dat wil zeggen: de bekwame, op na tuurlijk samenspel gerichte regie van Henk Bakker, die alle typen langs de juiste banen leidde. Nog een beetje levendiger en scherper op elkaar in grijpende dialoog, en de voorstelling zou het niet zo briljante stuk nog meer doen vergeten. Voor de geroutineerde schouwburg bezoeker zegt de titel voldoende over aard en inhoud van het stuk dat moet zo goed als zeker uitdraaien op een stel typen die net niet het niveau van karakter bereiken, op een luchtig, maar ook vrij magere inhoud (een beetje flirten, dat een zedemeesteren- de oom wil gebruiken om de betrokke nen zogenaamd een lesje te geven)en op een serie situaties en effecten die het altijd wel doen, tot en met de evo lutie van kamermeisje tot filmster in twaalf lessen. Alle typen kwamen er vief en na tuurgetrouw uit. Dat waren de fliets belangrijks te doen hebbende man en vrouw, die precies tot leven brachten wat de schrijver op papier had gezet (Ans Bijleveld en Aad Stroman); de verstandige, kalm haar gang gaande moeder (Willy Witte-le Fèbre); de nog erg jonge Joan die zo graag écht wil doen (Lucy Rinkel)het bijdehante ka mermeisje (Laura Dekker)de zelfin genomen, eigenlijk zeer beperkte oom (Frans Pennards): het goed getroffen rolletje van de chauffeur (Jacq Tim merman); en vooral de zogezegd mo derne jongman (Hans v. Belle). Hudson heeft van hem waarschijnlijk een jonge, zeer begaafde, harde schrij ver willen maken, welke poging volko men is mislukt. Wat er echter aan type en figuur overbleef, zette Hans v. Belle trefzeker en in de goede, gecompliceer de en dus moeilijke kleur op de plan ken. Hk, A. CINEMA PALACE: De boekaniers. 14 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. LUXOR: De dag der vergelding, 14 jaar; 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: On the beach, 14 Jaar; 2, 6.45, 9.15 uur. Zo. 1.30, 4, 6.45, 9.15 uur. ROXY: T.m. zond. Gebrandmerkt, 14 jaar; Ma. t.m. do.: Tien seconden van de hel, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7. 9.15 uur STUDIO: Onze man in Havanna, 14 jaar: 2,15, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 1, 9.15 uur. MINERVA: za. en zo. 7 en 9.15 uur: Les tricheurs, strikt volw.; zo. 2, 4.15 en wo. 2.30 uur: Tom and Jerry Festival: di. en wo. 8.15 uur: Het meisje Rose marie, volw.; do. 8.15: Opstanding, 18 j. Zaterdag 11 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Leerllngenuft- voering van Kennemer Balletstudio. Dinsdag 14 en woensdag 15 juni Stadsschouwburg, 8 uur: R.K.-Toneelver eniging Thalia met: „Verbroken banden". Maandag 13 juni Huls met de Sleutels, 7 uur: Bijeenkomst Jeugd en Muziek afdeling Haarlem. Dinsdag 14 juni Concertgebouw (tuinzaal), 7.30 uur: Leer lingenuitvoering Haarlem.-. Muziekinstituut. Maandag 13 juni De Schuylenburght, 8.15 uur: Jaarverga- daring van het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum van Haarlem en omstre ken. Dinsdag 7 juni Gebouw Sint Bavo, 10:30 uur: Jaarver gadering van de katholieke bond van be iaarden en gepensioneerden in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. Tentoonsfallingen Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote m quette van Nederland, Geopend do. 9—12.30 en 13.30—17 uur Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend van IA—12.30 en van 1.305 uur Zo. 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden Het interieur van de Oude Sint PfiL geschilderd door Hendrick Cornel' van Vliet geboren 1611/12, gestorv 1675). Het schilderij werd door de V« eniging Haerlem aangekocht en zal e.i plaats krijgen in de Oude Sint Ba miiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|l,|l||l< binnen drie weken de helft van ff benodigde bedrag bijeen. Een be op de gemeente en de provincie tot resultaat, dat Haarlem een kW» bijdroeg en de resterende kwart vt0. kregen werd uit het fonds van de merpostzegels. Voor al die hulp toe de jhr. Van Valkenburg zich zeer baar, maar niet minder dankbaar w de heer H. F. van Marselis HartsuW], president der kerkvoogdij, die het se" derij in bruikleen aanvaardde. ecp In zijn openingswoord verklaarde voorzitter, dat de hoofdwacht aan dringende restauratie toe is. GedureiLj de zestig jaar, dat het gebouw nu v leen van de gemeente door de Vp\ eniging gebruikt wordt, fe et nu Ct het een en ander in het interieur. volgens de smaak van onze iüd zigd moet worden. Er is echt?r fuiw geld, de gemeente zit evenmin bij kas. Van bedoelde restauratie de eerste jaren dus niets komen- Wel wordt nu een beperkt ratieplan opgesteld, dat hopelllp, korte termijn gerealiseerd zal at dep. „Wij moeten onze Hoofdwa aldus jhr. Van Valkenburg, weer j zijn recht laten komen, anders ,s men haar alleen gaan kennen kleedhok van de Bloemenmeisje»,,, (In zijn jaarverslag memoreerde secretaris later deze kleedge'" d<> '0.1 heid. die hij een pied a terre de Bloemenmeisjes noemde. „s, moeten erkennen, zo noteerde dat de meisjes aan de Hoofdwa*^, een fleuriger noot geven dan grimmige schutters van weleer- De voorzitter gaf tenslotte nog r, overzicht van de activiteiten der v eniging, hetgeen uitvoeriger gfV jj. werd in het door de secretaris H. gt Stenfert Kroese opgestelde en T <j« diens plaatsvervanger dr. C. M. J-j^t Jongh voorgelezen jaarverslag, de penningmeester, ir. D. J. Ensch® een financieel verslag had gegev,gri werden de aftredende bestuursl®°eIi herkozen. Met algemene stemnff, werd het bestuur uitgebreid met 3' ji F. W. A. Beelaerts van Blokland Heemstede, waarbij de voorzittel', ,jt nend in Aerdenhout, de opmerking e( de vergadering ter harte nam, dat j niet teveel niet-Haarlemmers in bestuur moesten komen. Tot slot hield de heer H. P. Ba»' directeur van het Frans Halsmusea' een lezing met lichtbeelden over kerkinterieur van Hendrick van VU AMSTERDAM, 9 juni Vrijdag»'*' tend 24 juni a.s. zal prins Bernl1»1^ in het gebouw van de Nederlandse del Maatschappij te Amsterdam, Advertent u riSLEVlSlJl RADIO erkend gediplomeerd AKU1SSTRAA1 38, HAARLEM Tel 14609 (o m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 en zo. 1317 uur. Teylers Museum Italiaanse en Franse met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van prenten van Daumier en Cavarni uit de collectie H. Prenen Geopend dag. ook zo. van 1022 uur. Galerie Uittenhout, Kleine Houtstraat 41, Tentoonstelling werken van Frans Ver- poorten (tot en met 11 juni). Dagelijks geopend van 10.305 uur Zondags van 2—5 uur. Museum „Het huis van Looy": Tentoon stelling over t leven van Frederik van Eeden (tot en met 26 juni). Geopend dag. van 10—12.30 uur en van 13 3017 uur: zo. van 14r» uur. üe Ark: Nieuw Heiligland. Tentoonstelling van werken van Paula Geraldts (tot en met 18 juni). Geopend dag. van 917 u. (Ook zondags). de 10de maal de onderscheiding zilveren anjer uitreiken. ffl Op 23 maart 1950 hebben regent A9 bestuur van het Prins Bernhard *0?er ter gelegenheid van de tienjarige "je denking van de eerste anjerdag b®,el' ten een onderscheidingsteken in te s\y len als blijk van waardering voor •Pee' sonen van onbesproken vaderlands drag, die in enigerlei vorm van °nVe plichte arbeid bijzondere verdiende hebben verworven voor de Nederla^f MB cultuur, of voor die van de volken Tekeningen Hollandse, an^e,1'e rijksdelen 0jPJ 'ranse School 16e tot en Telkenjare reikt prins Bernhard -jf streeks zijn verjaardag maximaal -t, zilveren anjers uit in een plechtig® epi ting van het bestuur van het naar genoemde fonds. De materiële grondslag wordt*,.- vormd door de erflating van het 8. et,f cumuleerde salaris van wijlen de ^jj- Thijs Taconis, die ais agent v0°'.Ped® zondere opdrachten tijdens de t'ra- wereldoorlog boven ons land per vef chute werd uitgeworpen on bij de „d- vulling van zijn plicht de dood IJMUIDEN Zaterdag 11 juni u Hoog water: 4.40 u. en 17J" Laag water: 0.23 u. en 12.44 Zondag 12 juni u Hoog water: 5 29 u. en 17-59 u' Laag water: 1.08 u. en 13-3' Maandag 13 juni Hoog water: 6.19 u. en l®"*! u. Laag water: 1.56 u. en 14-1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2