NEOMISTEN IN HAARLEM EN HEEMSTEDE Padvinders vieren gouden jubileum van Beweging Emeritus-pastoor B. F. Kosters ten grave gedragen Hoogheemraadschap Rijn land klaagt over Haarlemse boezembevuiling Geen bezwaar tegen zand winning bij Kagermeer RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT TAXI 13000 I Jongen werd tegen auto gedrukt Forum Romanum in strijklicht km Twee kinderen ernstig gewond Algerijn voor rechtbank EERSTE PLECHTIGE H.H. MISSEN Films Muziek Diversen Broeder-onderwijzer valt met hoofd tussen wielen van bestelwagen AUTOMOBILISTEN ONDER INVLOED Kordaat optreden van burger Motorkampioen- schappen Politie Sport Bond Schoolzusters verlaten IJmuiden-Oost Ruim 500 leerlingen slaagden voor het verkeersexamen Auto over de kop op de Zeeweg Actie „Doe Open" Verdacht van zakkenrollerij Beurs van Amsterdam MAANDAG 13 JUNI 1960 PAGINA 3 In Heemstede Haarlem e.o. Toneel Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Eerste zomerconcert N.Ph.O. Collecte voor „Margriet" H. Antonisse kwart eeuw bij Van Gend Loos N.V. Waterpolo Bij aanrijding op Kennemer plein in Haarlem Geen audiëntie i n I mg p BLOEMENDAALSEWEG WORDT VERBETERD AFSCHEID IN MARINEHOSPITAAL R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Haarlem HAARLEM, 13 juni De parochie gemeenschap van St. Jan de Doper in Haarlem-O. weet, wat samen feestvie ren betekent. Zq heeft dit in de afge lopen dagen weer eens getoond bij ge legenheid van de priesterwijding en de eerste plechtige H. Mis van een van haar parochiezonen, de neomist C. Backx, die zaterdagmorgen in de kar thedrale basiliek van St. Bavo uit de handen van mgr. Huibers de pries terwijding mocht ontvangen. Het feest begon zaterdagavond reeds, toen de wijdeling, door bruidjes, leden van de jeugdbeweging, feestcomité onder lei ding van de heer J. Willemse en twee muziekkorpsen De Spaarnebazuin en de harmonie St. Bavo vanaf zijn ouderlijk huis naar de kerk werd ge leid, waar pastoor H. W. van Schie, de neomist namens heel de parochie een hartelijk woord van welkom toe sprak. Met de eerste zegen van de jonge priester aan alle aanwezigen en een kort lof werd dit feestelijk entrée besloten. De fraai versierde en geheel geres taureerde kerk was zondagmorgen reeds volgestroomd, toen om half tien de feesteling plechtig de kerk werd bin nengeleid en het Asperges me aanhief. Na het meerstemmig Veni Creator begon de viering van het Misoffer, waarbij de jonge priester geassis teerd werd door pastoor H. W. v. Schie als presbyter, kapelaan J. Bezemer, die ook de feestpredikatie hield, als diaken en kapelaan E. G. Duym als sub-diaken. Het parochiële zangkoor heren en jongens voerde onder leiding van de heer M. Hersman, aan het orgel begeleid door de heer J. v. Rijn, op zeer verdienstelijke wijze de Missa Pontificalis van Perosi uit. In voor de gelovigen zeer aansprekende bewoordingen zette de feestpredikant uiteen, hoe God bij Zijn heilswerk ge bruik wil maken van de priester, die, hoewel aangesteld als middelaar tus sen God en mens, zelf toch ook een zwakke mens blijft. Daarom zal de priester ook voortdurend zijn eigen on macht ervaren en de ontoereikendheid van zijn werk; maar daarin juist ook de macht en de liefde van God. Die met hem is en door hem wil tot stand brengen, wat Hij met mens en wereld voorheeft. In de namiddag werd in het paro chiehuis aan het Teylerplein door de pastoor en de heer J. v. d. Geest onder couvert het geschenk van heel de pa rochie overhandigd, waarna een druk bezochte receptie volgde. De Spaarne bazuin, waarvan de neomist nog lid is geweest, verrastte hem daarbij met een serenade. Om 4 uur volgde het plechtige danklof, waaronder de pas toor van Schie nog eens bijzonder de ouders van de neomist van harte ge lukwenste, en vervolgens namens de feesteling aan God en aan allen, die hoe dan ook meegewerkt hadden om dit feest te doen slagen, hartelijk dank bracht. HEEMSTEDE, 13 juni Zaterdag avond kwart over zeven hebben de pa rochianen van de kerk van O. L Vrouw Hemelvaart de neomist Jan Le- velt ee nbljjde inkomst bereid. Door een erehaag van jeugdige HBC-ers, kabou ters en welpen betrad de neomist het kerkgebouw, waar hij met een wel komstlied werd ontvangen. Velen woonden daarna het plechtig lof bij. Zondagmorgen heeft hq zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Bij deze Slechtigheid was pastoor H. A. J. •rost presbyter-assistens. De neomist werd voorts geassisteerd Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyl. Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige verpl. Prijs 5650. Hoofdagentschap llllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll CINEMA PALACE: De boekaniers, 14 J.; 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: De dag der vergelding, 14 jaar; 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDTOn the beach, 14 jaar; 2, 6.45, 9.15 uur. ROXY: t.m. do.: Tien seconden van de hel, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Onze man in Havanna. 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: di. en wo. 8.15 uur: Het meisje Rosemarie, volw.; do. 8.15: Opstanding, 18 j. Dinsdag 14 en woensdag 15 juni Stadsschouwburg, 8 uur: R.K.-Toneelver eniging Thalia met: „Verbroken banden". Maandag 13 juni Huts met de Sleutels, 7 uur: Bijeenkomst Jeugd en Muziek afdeling Haarlem. Dinsdag 14 juni Concertgebouw (tuinzaal), 7.30 uur: Leer lingenuitvoering Haarlems Muziekinstituut. Maandag 13 juni De Schuylenburght, 8.15 uur: Jaarverga dering van het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum van Haarlem en omstre ken. Dinsdag T juni Gebouw Sint Bavo, 10.30 uur Jaarver gadering van de katholieke bond van be jaarden en gepensioneerden in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. UMUIDEN Maandag 13 juni Hoog water: 6.19 u. en. 18.47 u. Laag water: 1.56 u. en 14.19 u. Dinsdag 14 Juni Hoog water: 7.09 u. en 19.37 u. Laag water: 2.44 u. en 15.09 u. BEVALLEN van een zoon: M. Bik- Buchner; G. van Wetten-Schmidt; M. W C. Veenings-Westhof. BEVALLEN van een dochter: M. C. v Blferen-HennekeF. A. Kensen-Weide- *ha; p. C. Sterk-Heuvelman; P. Ver dors-Burggraaf. v GETROUWDC. de Jong en F. van rt'h; H. A. van Leeuwen en C. M. van g;h Bosch; W. F. Plantema en H. 'Jemsma. I»!?Verledend. g. Faber, 56 j., va*epaterslaan; J. C. Heeres, 70 j., fl°ltcstraat; F. J. Kuijper, 71 j„ Oranje- jlraat; A. C. Kamp-van Noorloos, 64 j., •Sf^ePaterslaan; R. M. Griekspoor van ••hendaal, 55 j., Hazepaterslaan. door kapelaan Kluitmans uit Maas tricht als diaken en kapelaan Kutt- schrütter uit Söheveningen als sub diaken beiden neven van de neomist. Ceremoniarius was kapelaan J. W. Appelman. Het parochieel jongens- en herenkoor zong onder leiding van de dirigent-organist Loek Nelissen de Missa Secundum Pontificalis van Don Lorenzo Perosi. Pastoor Drost belichtte in een hoog gestemde feestpredikatie de grote waarden van het H. Priesterschap. Op dat de vruchten van zijn verlossing nooit verloren zouden gaan, aldus spre ker, stelde God het priesterschap in. De priester staat de mens zij ngehele leven bij. Hij bevindt zich daarbij op de grens van twee werelden: die van hemel en aarde. De priester maakt als 't ware die grenzen onzichtbaar en door de aanwezigheid van de priesters op aarde, is de hemel op aarde neder gedaald. „Wees een priester naar Gods hart", zo richtte pastoor Drost zich tot de neomist", en wee God dankbaar dat hij u heeft geroe pen". Hij spoorde de parochianen aan veel voor de priesters te bidden. Tij dens de Communio werd het Ave Ve- rum van Mozart gezongen. Na het misoffer zong het koor ,,Tu Es Sacer- dos" van Loek Nelissen. Tot slot van de kerkelijke viering werd 's middags om half vijf een plechtig danklof ge houden. Tevoren hadden in het paro chiehuis ,,Anno ASancto" velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de neomist geluk te wensen. t Het eerste Zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt gehouden donderdag 16 juni. Het concert, dat onder leiding staat van Ma- rinus Adam, wordt geopend met de Ouverture Oberon van Weber. De pia niste Hedy Schneider is vervolgens so liste in het Pianoconcert van Schumann. Het concert wordt besloten met een uit voering van de Symfonie no. 6 „Pathé- tique" van Tschaikowsky. Hedy Schneider studeerde te Buda pest. In 1946 ontving zij de Grand Prix op het concours „Marguérite Long-Jac- ques Thibaud" te Parijs. Zij speelde in Oostenrijk, Frankrijk, Nederland (o.a. voor de radio), Zuid-Afrika etc. Zij werd tevens onderscheiden met de ,,Pro Arte" en „Franz Liszt"prqs. Sinds 1957 woont zij in Nederland. De jaarlijkse collecte ten behoeve van het medisch kleuterdagverblijf „MARGRIET" wordt gehouden van maandag 20 juni tot en met zaterdag 25 juni. De inzameling wordt afgesloten met een grote straatcollecte op zater dag 25 juni. De organisatoren rekenen op een groot aantal collectanten, mede in verband met het 15-jarig bestaan van „MARGRIET". Men kan zich aanmelden voor de vol- lecte bij de afd. propaganda: H. C. Hartman-Corn. v. Noordestraat 20 rd.- Telef. 17189 Haarlem en a.s. vrijdag avond 17 juni van 7 tot 9 uur in zaal 2 van gebouw Cultura Jansstraat 83, waar men op vertoon van een legitimatiebe wijs de bescheiden voor de collecte di rect in ontvangst kan nemen. INRICHTING KLEUTERKLAS B. en W. van Bloemendaal vragen de raad een aanvullende krediet van 1583 voor de inrichting van het derde lokaal van de Wethouder Rohlingkleu- terschool. HAARLEM, 13 juni Op de Leidsevaart reed zaterdagmid dag om kwart voor twee een 16-jarige jongen uit Heemstede plotseling en zonder uit te kijken vanaf de Prins Hendrikbrug de vaart op. Hij werd ge grepen door een personenauto die in noordelijke richting reed en hem tegen een tegenligger aandrukte. De jonge man moest zijn onvoorzichtigheid he kopen met een hersenschudding en hoofdwonden. De echtgenote van de bestuurder van de tegenligger kreeg ook een hersenschudding. Beiden zijn naar de Mariastichting overgebracht. Om half acht reed zaterdagavond een 26-jarige broeder-onderwijzer op de Gedempte Oude Gracht met zijn fiets tegen een langzaam rijdende be stelauto. De broeder viel en kwam met zijn hoofd tussen voor- en achterwiel van de bestelauto terecht. De wagen stopte vrijwel onmiddellijk. De broeder moest met een flinke verwonding aan de schedel en met een hersenschudding in het ziekenhuis Joannes de Deo wor den opgenomen. Zaterdagnacht om kwart voor twaalf wilde een automobiliste op de Zijlweg linksaf de Hoofmanstraat inslaan. Hoe wel zij goed haar richting aangaf en duidelijk voor-sorteerde, reed een 18- jarige dienstplichtig huzaar uit Haar lem vanachter tegen haar op met zijn scooter. Met een zware hersenschudding moest hij in het Grote Gasthuis wor den opgenomen. Zijn duopassagiere een iampenkappennaaister, werd licht aan beide benen gewond. HAARLEM, 13 juni Op 25 juni hoopt de heer H. Antonisse, Einstein straat 14 in Haarlem, zijn zilveren ju bileum te vieren in dienst van de N.V. Algemene transportonderneming Van Gend Loos. Op de dag van zijn ju bileum zal de heer Antonisse in de kantine boven het kantoorgebouw aan de Westergracht recipiëren van een uur tot half drie, tijdens welke recep tie de huldiging door directie en per soneel zal geschieden. De heer Antonisse kwam op 25 juni 1935 bü het transportbedrijf in Haar lem in dienst. Hij was werkzaam als besteller. Na de bevrijding werd hij in 1945 te werk gesteld bij de inspec tie Amsterdam als rayonchef van de besteldienst. Een paar jaar later ver anderden zijn werkzaamheden door zijn benoeming tot assistent-bedrijfslei der. In 1948 keerde de heer Antonisse naar Haarlem terug in de functie van bedrijfsleider op het goederenstation aan de Westergracht. Deze functie ver vult hij nog steeds. Bij dezelfde onderneming heeft eind vorige week de heer H. de Vries, Arnulftstraat 32 in Haarlem, zijn werk neergelegd wegens het berei ken va nde pensioengerechtigde leef tijd. Hij kwam reeds in 1927 als koet sier bij Van Gend Loos in Haar lem in dienst en heeft het bedrijf meer dan veertig jaar gediend. De laatste tijd was hp bij het afdelingskantoor in Velsen werkzaam. HAARLEM, 13 juni Zaterdagnacht om kwart voor twee trof een naar huls fietsend inspecteur van de Haarlemse politie op de middenberm van de Delft- laan een geparkeerd staande auto aan. Daarnaast stond een 31-jarige Duitser, die op de inspecteur een erg labiele indruk maakte. De inspecteur achtte de man niet meer tot rijden in staat en nam hem mee naar het bureau, waar een bloedproef werd genomen. De auto werd in beslag genomen. Zaterdagavond om tien voor acht reed een 68-jarige Haarlemse aanne mer zo zwaar slingerend door de Hoof- straat, dat hij met zijn auto pardoes op een uit tegenoverliggende richting komende bromfietser botste. De brom fietser vloog over de kop en liep ver schillende ontvellingen op. De aanne mer wilde doorrijden, maar een korda te burger nam hem zijn contactsleutel tje af. Achteraf vielen de verwondin gen van de bromfietser nogal mee. Op het politiebureau werd de aannemer een bloedproef afgenomen. Men nam zijn rijbewijs in en zijn auto in beslag. De man beweerde drie glazen pils en een borrel te hebben gedronken. HAARLEM, 13 juni Donderdagmor gen om acht uur zal de loco-burgemees ter van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, het startschot lossen voor de lan delijke motorkampioenschappen van de Politie Sport Bond. Men start vanaf de Ripperdakazerne. De prijsuitreiking zal 's avonds om half acht plaatsvinden in de manschappen-kantine van de Ripper, dakazerne. HAARLEM, 11 juni Voor de twee de klasse heren van de zomercompetitie KNZB ging in Heemstede de wedstrijd HPG 1-LZC 1. Een forse strijd waarin LZC een 52 voorsprong moest prijsge ven en gedwongen werd met 55 de punten met HPC te delen. Eveneens voor de tweede klasse he ren werd in Stoops bad gespeeld de wed strijd HVGB 1-VZC VL 1. De HVGB-ers zijn in deze wedstrijd flink op schot ge weest. Tenslotte klonk het eindsignaal nadat Hogeland er 111 van had ge maakt. HVGB 2 kreeg voor de reserve eer ste klasse SVH 2 tegenover zich dat met 16 won. Het Forum Romanum wordt tijdens de zomermaanden in een zacht strijklicht gezet. De eerste avond bood een feëriek schouwspel. HAARLEM, 13 juni De anderhalf- jarige Xngrid D. en haar 3-jarig zusje Carla zijn vanmorgen ernstig gewond geraakt, toen de fiets van hun moeder, waarop zij beiden zaten, op het Kenne- merplein door een auto werd aangere den. De kleine Ingrid liep een hersen schudding op, haar zusje een fractuur aan beide bovenbenen. De moeder, de 25-jarige mevr. D. van de Ir. Lelyweg te Haarlem, werd slechts licht gewond. De beide kinderen zijn opgenomen in het St. Elisabeth Gasthuis. Het ongeluk gebeurde, toen een fiet sende man en vrouw van hun fiets af stapten. waardoor mevr. D. naar links moest uitwijken. Op datzelfde moment reed een auto achterop in de richting van het Staten Bolwerk. De politie vraagt getuigen, in het bijzonder de be wuste man en vrouw, zich met haar in verbinding te stellen. HAARLEM, 13 juni Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal morgen geen audiëntie verlenen. IJMUIDEN, 13 juni De zusters van het Arme Kind Jezus, die in IJmui- den-Oost meer dan 45 jaar in het on derwijs gewerkt hebben, zullen hun taak aan het eind van het schooljaar besluiten. Op motieven, die wij hebben te respecteren, heeft de Congregatie dit besluit genomen, aldus is zondag in de paterskerk medegedeeld. Voordat de zusters zich in 1915 in IJmuiden vestigden, kwamen zij gedu rende enige jaren dagelijks te voet van Velsen-Noord naar deze parochie, waar zij een bewaarschool waren be gonnen. In 1915 namen zij ook het la ger onderwijs ter hand. Nu het onder wijs meer en meer door lekenkrachten kan worden overgenomen, zijn er an dere taken waaraan de zusters zich kunnen wijden en waarvoor het steeds moeilijker wordt krachten vrij te ma ken. Zo is o.a. in Santpoort ter ver vanging van Huize „Meerzicht" in Velsen-Noord, dat in de oorlog door de bezetter werd gesloopt, een nieuw tehuis in aanbouw, waar straks weer veel zusters nodig zullen zijn. HAARLEM, 13 juni Ter viering van het halve eeuwfeest van de padvinders beweging In Nederland wordt voor de welpen van de katholieke jeugdbewe ging en van de vereniging De Neder landse Padvinders zaterdagmiddag 18 juni een wereldrimboejacht gespeeld op de terreinen van de Amsterdamse waterleiding in Aerdenhout onder lei ding van de akela's Roozen (KJB) en Zuurendonk (NPV). Afgelopen zaterdag was aangewezen als de dag van de dienst aan de gemeenschap. De katho lieke verkenners hebben besloten deze dienst aan de gemeenschap uit te stel len tot na de zomerkampen. Zq zullen dan herhalen wat welpen en verken ners van de NPV deze zaterdag alreeds presteerden: schoolwerktuintjes op knappen van zieke kinderen, bezoeken HILLEGOM, 13 juni Zaterdagmor gen vingen om 10 uur de Lauden aan, gevolgd door de plechtige uitvaart van wijlen emeritus pastoor B. F. Kosters, oud pastoor van de St. Martinusparo- chie te Hillegom. De Pastoor-deken Brinkmans uit Noordwqk droeg het H. Misoffer op met assistentie van de oud kapelaan P. van Zijp en pater J. A. Jonckbloedt C.s.s.r. Op het priesterkoor hadden vele geestelijken uit Hillegom en omgeving plaats genomen. De lijkrede werd uitgesproken door pater J. A. Jonckbloedt. Naar aanlei ding van zjjn tekst: „De Heer is mijn Herder en niets zal mij ontbreken, in een malse weide laat Hij mij nederlig- gen", wees hij er op dat dit lied van David en de parabel van de „Goede Herder" tot de meest verheven liederen en vroomste gebeden behoren. Ons los makende van het zoetelijk gekleurde beeld van de vrome herder met het makke schaapje, denken wij aan de Oosterse herder, de ruige kerel, gehard tegen zon, wind en weer, die zijn man netje stond en bij gevaar de kudde niet in de steek liet. David de herdersknaap doodde een beer en zelfs eens een leeuw en was hij het niet die Goliath versloeg? Zo begrijpen wij ook te beter het woord van de Heer: „De goede herder geeft zijn leven voor zijn schapen". De goede herder is boven alles trouw. Dat was ook pastoor Bernardus Franciscus Kosters. Hij was trouw. Geen zoet-sap- pig mens. Een Zeeuw van geboorte die stoer als de Zeeuwse dijken en soms ruig als de zee kon zijn. Hij was echter ook een goed mens en aan hem hebben vele jongeren hun priesterroeping te dan ken. De predikant zelf was hem daar voor dankbaar. Als kapelaan van de St. Catharinakerk in Amsterdam heeft hij veel en belangrijk werk gedaan bij de voorbereiding van het Eucharistisch Congres in 1924. In Oud-Vossemeer, zijn eerste pastoorplaats, heeft hij alles ge daan om van het onaanzienlijk dorps kerkje een waardig godshuis te maken. Na een kort pastoraat in Hoofddorp kwam hij in 1935 naar Hillegom, als pas toor van de St. Martinusparochie.Ruim 20 jaar heeft hij hier gewerkt. Zijn ta lenten en rijke ervaring heeft hij in dienst gesteld van deze parochie. Veel bracht hij hier tot stand en tot in de ver re toekomst zullen de stenen daarvan nog spreken. De jeugd lag hem na aan het hart. Daarvoor heeft hij het prach tig complex scholen doen bouwen. Veel hoofdbrekens en zorgen heeft dat ge vraagd. Met een beroep op de parochia nen van St. Martinus om voor hun oud pastoor te blijven bidden, die als zijn laatste beschikking te kennen gaf te worden begraven in Hillegom op het kerkhof van de St. Martinusparochie, besloot de predikant zijn lijkrede. De gezangen werden uitgevoerd door het parochieel zangkoor onder leiding van de heer Van der Steen, met ais can tor de heer Bergevoet en aan het orgel kapelaan J. Wilmink. De absoute en be- gravenis werd door de pastoor der pa rochie H. M. J. van Houten verricht met dezelfde assistentie als bü de H. Mis. Een volkswagen heeft zaterdagmid dag een rare slipper gemaakt. Een 40-jarige adjunct-accountant uit Haarlem reed omstreeks half twee over de Zijlweg in de richting van de stad. Bij het krijspunt met de Julianalaan, hield hij wat links aan en begon te slippen, zodat hij op een gegeven moment het oostelijk trottoir van de Julianalaan opvloog. Boven op de afrastering van de tuin van nummer 323 in de Juliana laan, kon hij zijn op hol geslagen volkswagen tot stilstand brengen. De heg en de auto werden licht beschadigd en gelukkig liep nie mand verwondingen op. BLOEMENDAAL, 13 juni B. en W. van Bloemendaal delen de raad mede, dat zü in de gelegenheid zpn twee stukken grond, respectievelijk van 20 en 15 vierkante meter te kopen ter ver betering van de Bloemendaalseweg bü de Kleverlaan. Zo verdient het aanbe veling voor het uit zuidelqke richting komende verkeer over de Bloemen daalseweg de bocht naar de Korte Kle verlaan een vloeiender verloop te ge ven. Van de eigenaar van hotel Rust hoek kan de gemeente hiervoor een stukje grond kopen. De kastanjeboom op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Korte Kleverlaan zal moeten ver- dwünen als deze verkeersverbetering wordt uitgevoerd. Aan de voorzijde van hotel Rusthoek zal voorts een parkeer- strook worden aangelegd. Aan de west kant zal de weg slechts met een kleine strook worden verbreed, waarvoor de gemeente ongeveer vüftien vierkante meter grond kan kopen. brengen aan zieken en minder validen en een uurtje ontspanning brengen in een aantal kinder, en bejaardentehui zen. Dit bezoek gold degenen, die door ziekte, invaliditeit, of leeftijd, weinig contact met de samenleving meer heb ben. Op een terrein aan de Wagenweg in De Hout heeft het publiek zaterdagmid dag kennis kunnen nemen van verschil lende activiteiten, die er door de pad vinders van de NPV werden uitgevoerd. Tegen half vier, nadat de Nederlandse driekleur was gehesen en de districts- commissaris NPV, hopman ir. J. Pool, de genodigden had welkom geheten, verrichtte wethouder J. A. Schippers de officiële opening van de demonstraties. Hg legde er de nadruk op, dat zijn be langstelling voor de padvinders niet al leen een ambtelüke belangstelling was als wethouder van jeugdzaken, maar dat hü waardering had voor wat het spel van verkennen betekent om een jongen man te laten worden, die geleerd heeft anderen te helpen en daarvoor zo nodig offers te brengen. Onder de bü de officiële opening aan wezige autoriteiten bevonden zich de heren G. C. van de Willige, burgemees ter van Haarlemmermeer, burgemees ter mr. H. M. van Fenema uit Zand- voort en de Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk (beiden ook als lid van ds districtscommissie NPV), van politiezq de de hoofdcommissaris A. L. de Boer uit Haarlem en commissaris W. Sepp uit Velsen, terwül de katholieke verken ners werden vertegenwoordigd door districtscommissaris W. J. A. M. Smit Ondanks de regen, die in het begin van de middag spelbreker dreigde te worden, hebben velen zaterdagmiddag met genoegen de activiteiten gade ge slagen. Veel belangstelling was er voor de demonstratie met motormodelvlieg tuigjes door de luchtverkenners, voor het reddings- en eerste hulpwerk bü een ontploffing in een door brand verwoest huis dikke rookwolken gaven echt heid aan deze demonstratie en niet minder voor de ki'aam met patates fri tes, die zodoende een mooi batig saldo voor het vluchtelingenhulpwerk kon overdragen. Het openingswoord op de des avonds in de Tuinzaal van het Concertgebouw gehouden byeenkomst voor bejaarden en minder validen, die daar gebracht zijn met hulp van het Roode Kruiskorps, werd gesproken door loco-burgemeester, de wethouder D. J. A. Geluk. Ruim twee honderd genodigden op de ze avond hebben kunnen genieten van vlot spel door welpen en verkenners in een grootse show. Tot besluit werd een deel van de padvindersfilm „Ridders zonder harnas" onder meer opgeno men in de .Ruïne van Brederode" ge draaid. LEIDEN, 11 juni Het Hoogheem, raadschap van Rijnland heeft te Leiden zqn rekeningvergadering gehouden. Het in 1959 gevoerde financiële beleid ver kreeg de instemming van de Verenigde Vergadering. De heer B. J. Hogenboom, burgemeester van Ter Aar, tussentijds gekozen tot hoofdingeland-plaatsvervan ger, vertegenwoordigende de z.g. rest- gemeenten voor het gebouwde eigen dom, werd ais zodanig toegelaten. Hü treedt in de plaats van de heer P. M. M. van der Weqden, burgemeester van Noordwükerhout, sedert kort hoofdinge land. Het jaarlqkse verslag betreffende het bestuur en de waterstaat van Rqn- land, dat overigens in verband met de massale visvergiftiging en de abnormaal droge zomer van vorig jaar meer dan tot dusverre met foto's en grafieken is verlucht, gaf aanleiding tot bespreking van de zorgwekkende, sterke vervuiling van de boezemwateren in en rond de stad Haarlem. Door dijkgraaf en hoog heemraden werd met nadruk gewezen op de noodzaak de realisering van de reeds lang bestaande plannen van het stadsbestuur tot stichting van een cen trale zuiveringsinstallatie te versnellen. Akkoord werd gegaan met verschillen de door dükgraaf en hoogheemraden voorbereide schikkingen en werken in het kader van de komende opheffing van de tramlijnen van Leiden naar Kat- wqk en Noordwpk, gepaard gaande met verbetering van de wegverbindingen met laatstgenoemde paatsen alsmede van de verbinding te water met Katwqk. On der meer zal de gemeente Katwijk van BLOEMENDAAL, 13 juni Bqna zevenhonderd leerlingen van zestien Bloemendaalse scholen hebben aan het verkeersexamen deelgenomen. Van hen zqn vijfhonderd twee en zeventig voor het gehele examen geslaagd. Zeven leerlingen maakten het examen fout loos. De geslaagde leerlingen zullen op een feestje worden getracteerd. Er zullen films van het Verbond voor Veilig Verkeer worden vertoond, er komt een goochelaar en onder leiding van een politie-inspecteur wordt er een competitie-wedstrijd gehouden. De bü- eenkomsten worden gehouden op 16 en 17 juni in Domi, de eerste dag om half twee 's middags en de volgende dag 's morgen om half tien en 's middags om half twee. BLOEMENDAAL, 13 juni Zater dagavond om negen uur reed een 27- jarige Zandvoorter met zqn volkswa gen te hard op de Zeeweg. In de ge- vaarlqke bocht ter hoogte van kop 90 sloeg hq over de kop. Zowel de be stuurder als zqn 23-jarige vrouw moes ten in het Marinehospitaal te Over- veen worden opgenomen. OVERVEEN, 13 juni Tüdens een alle hens voor de boeg" zaterdag morgen om tien uur in het Marinehos- pitaal heeft de reserve-luitenant ter zee van de eerste klasse C. A. E. van Rhee wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftqd zqn taak van Eerste officier neergelegd en overge dragen aan de kapitein-luitenant ter zee M. L. Bazuin. De heer Van Rhee was sedert maart 1951 in het hospitaal in Overveen werkzaam en was bq de bemanning een zeer geziene figuur. Dat bleek uit de toespraak, die de voor deze gele genheid speciaal overgekomen oud commandant, kolonel T. A. de Haan, hield. Vervolgens bood de huidige com mandant, kolonel C. Mets, namens de volledige bemanning en het gehele bur gerpersoneel en de verpleegsters van het hospitaal als afscheidsgeschenk een fototoestel aan. Daarbq' werd een boek geschonken, waarin de handtekeningen waren verzameld van allen, die in het Marinehospitaal werkzaam zqn als burger of militair. BLOEMENDAAL, 11 juni Het re sultaat van de „Doe open actie" ten bate van de vluchtelingenhulp is in de gemeente Bloemendaal beneden de alge mene verwachting gebleven. Dit deelde vrqdagavond de heer J. van Diemen te Vogelenzang, penningmeester van het inmiddels ontbonden comité, mee. Er was een totale opbrengst van twee dui zend gulden verwacht. Dat bedrag is wel bqna bereikt, maar er zqn nog al wat kosten gemaakt. Het bedrag dat het Vluchtelingenhulp - comité in Bloe mendaal reeds afdroeg en nog zal af dragen aan de Nederlandse jeugdge meenschap geeft een totaal aan van 1683.25. AMSTERDAM. 11 juni Een dertig jarige Algerijnse kapper heeft gisteren voor de rechtbank een jaar gevangenis straf tegen zich horen eisen. De officier van justitie beschuldigde hem van zak kenrollerij in een Amsterdams modema gazijn, waarbij de Algerqn op heterdaad werd betrapt. De verdachte ontkende en zei dat zjjn Algerijnse vriend de vlug- vingerige was geweest. De twee Algerijnen waren platzak ge weest toen zq zich in het modemaga- zqn hadden begeven. Plotseling had een meisje gezien hoe een van hen een por- temonnaie uit de mantel van haar moe der haalde en die in de richting van zqn collega wierp. Het meisje kon de porte- monnaie vóór hem oprapen. In voorar rest was de andere Algerqn op vrü'e voe ten gesteld en de kapper in staat van beschuldiging gesteld. De officier van justitie was van mening dat beide Al gerqnen schuldig waren aan zakkenrol- lerq. ORGELCONCOURS Het secreta riaat van het Internationaal Orgelcon cours is overgedragen aan de heer J. Padt. Het secretariaat blijft echter ge vestigd in het stadhuis van Haarlem. Zondag 3 juli zal Piet Halsema in Teylers museum het 31-toonsorgel be- Rqnland het beheer en het onderhoud overnemen van de te vernieuwen en beweegbaar te maken Zandlaansbrug over het Additionele kanaal in de weg RÜnsburg-Katwük. De veel besproken zandwinning in het Zweiland (Kagermeer) onder Warmond kwam wederom aan de orde, De dijk graaf lichtte breedvoerig toe, dat van Rijnlandswege tegen dit werk, zoals het krachtens provinciale ontheffing wordt uitgevoerd, alsmede tegen de thans aan hangige nadere uitbreiding daarvan, geen waterstaatkundige bezwaren be staan. Uit gedetailleerd technisch on derzoek is gebleken, dat voor de onrust in de streek, gebaseerd op de verkeerde veronderstelling als zou zand onder de aangrenzende polders worden weggezo gen, geen enkele grond bestaat. Anders dan wordt beweerd, is de aannemer niet nalatig in het terugstorten van bag gerspecie, doch zelfs vóór op het ver eiste schema. Uit de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder gebaggerde specie is tot een hoeveelheid van 375.000 m3 in de put gestort, hetgeen 25.000 m3 méér is dan het vóór 1 januari 1962 te verwerken kwantum. De terugstortingen vonden tot nog toe plaats in het meest zuid-oostelijke deel van de zandput, d.w.z. aan de zijde van de langs de put liggende polders. Daar is over een vrij groot oppervlak de diepte van de put weer teruggebracht tot 6 a 7 meter on der boezempeil, hetgeen ongeveer de blijvende diepte is. Verschillende objec ten, waaruit baggerspecie kan worden verkregen, voor bijstorting van de voor het einde van 1964 alsnog vereiste 657.000 m3, zijn reeds bekend. Overi gens werd door dijkgraaf en Hoog heemraden toegezegd, dat van Rijn lands zijde bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal worden aangedrongen op versnelling van het terugstort-pro- gramma. Tegenover evengenoemd Col lege werd reeds nadrukkelijk uitgespro ken, dat verdere uitbreiding van de zandwinning terplaatse dan de thans voorgenomene niet toelaatbaar wordt geacht, omdat men dan de polderkaden dichter zou moeten benaderen dan de thans voorgeschreven afstand van 150 meter. Vanuit de vergadering werd nog me degedeeld, dat bij het zandzuigen in het Braassemermeer en in de Nieuwe Meer onder Amsterdam geen terugstorting van specie heeft plaatsgevonden en een klachten naar voren zijn gekomen. Iveneens werd opgemerkt, dat aan het zandzuigen in de meren uit landbouw kundig oogpunt toch de voorkeur moet worden gegeven boven het tot water vergraven van kostbare landbouwgron den. Het gezelschap heeft na afloop van de vergadering een excursie gemaakt naar de stuwwerken te Hagestein bij Vianen, die na gereedkoming een door de Rijkswaterstaat beheerste sleutel zul len vormen in de zoetwatervoorziening van westelijk-Nederland en als zodanig de nauwlettende aandacht van de hoog heemraadschappen aldaar vereisen. Laatste aanwinsten. Barincou: Machiavelli in zijn tüd. Constandse: Aachter de schermen van de diplomatie. Belloc: Marie Antoinette. Van den Broek: Spaans gepeperd. Glover: De Antieke wereld. Hamilton: De Romeinse beschaving. Janira: Kleine grote zwarte man. Marcel: Zijn en heb ben. Mees: Alva. Ruyslinck: De madon na met de buil. Sierksma: De gemeen tewapens van Nederland. Suasso de Lima de Prodo: Vrouwen van ebben hout. De Vluchtende mens; onder red. van Beüer. Vorig opening 4(4 Ned. 1958 4% Ned. 1960 I 414 Ned. 1960 II 414 Ned. 1959 3% Ned. 1953 Staffel 1947 314 Ned. 1950 314 Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl 0 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber h.vjl. Senembab-Mt). AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Mtl Fokker v. Gelder Hoogovens Mfiller Co. Philips Gem ber Unilever Billiton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Llln KJLt M Kon Ned Stoomb M K.P.M. Ned. Stoomv Mil v Ommeren Ned. Scheepvaart Unn Rentespaarbrteven '57 Rentespaarbrieven '58 Jib Amsterdam '50 214 Amsterdam '56 O 21b Rotterdam '57 Alb Hetln kl obi Dordtsche stocks gew Dordtsche stocks pret K. Olie stock f 20 a. Philips stock gew. slot 13/8 1001/4 100* 100 933/4 92% 93% 86% 88V4 90% 109% 272% 118% 119 160% 161 550 517 533 299 931 184 18T 290 740 745 414 1132% 1137 968% 971% 368 148.40 147.60 139% 139% 108.50 184% 184^ 138% 139^ 169 277% 278 149% 150% 124 110 79% 94»% •mm 96% 70.90 2.95 565

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3