NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE Eerste Kamer heeft talrijke bezwaren tegen archiefwet Eigen belastingen voor gemeenten op komst Gevacolor Rapport aangeboden aan staatssecr- Stubenrouch Mr. Scholten: De tekst geeft duidelijke objectieve normen Binnen vier weken antwoord van regering te verwachten Aanvaring tussen duïkvaar- tuig en veerboot behandeld „Koopman in Martin Korda Bovenbuur tijdens inbraak gekiekt wmmm m Volgende week replieken Kindje door elektrische stroom gedood GEVACOLOR VOOR DE MARINERAAD Uitspraak op nader te bepalen datum Slachtoffers van de zandverschuiving ter aarde besteld Verkeersonderricht bij voortgezet onderwijs Bandrecorderactie in Brabant een succes Haarscherpe foto als afdoende bewijs Meyer Hamel Generale repetitie van Badings9 opera WOENSDAG 15 JUNI 1960 FAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 juni - Nog in de komende vier weken zal het ant woord van de regering worden ge publiceerd op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeen ten definitief gaat regelen. Minis ter Zijlstra heeft in de Eerste Kamer deze verzekering gegeven en tegelijk duidelijk gemaakt dat dit vraagstuk diep ingrijpt in de gehele volkshuishouding. Men kan het niet geïsoleerd behandelen. KLEURENFOTO'S duizendmaal mooier! DOUWE EGBERTS Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange r n van de fijnste overzeese tabakssoorten f)>iy:" (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 juni Gaat de Eerste Kamer staatssecretaris mr. Scholten dwingen om het wetsont werp tot wijziging van de Archiefwet in te trekken? Men zou het wel den ken na alles wat er door sprekers van vijf fracties in eensgezinde oppositie over is gezegd. Het ontwerp, dat in de Tweede Kamer z.h.st. is aangeno men, wil de Archiefwet van 1918 op praktische punten bijschaven, zoals de regering destijds aan de Tweede Kamer heeft voorgehouden. Maar de Senaat ziet er heel wat meer in en liet vooral ontstemming blijken over de wijze waarop voor iedereen de plicht wordt ingevoerd om archiefbe scheiden, „welke behoren te berusten onder een overheidsorgaan" af te ge ven. Doet men het niet dan begaat men een overtreding die tot een boe te van drieduizend gulden kan leiden. Mr. Lichtenauer (C.H vindt dit een ontsiering van een wet, die verder wel zijn goedkeuring heeft. Nu moest hij, namens zijn fractie sprekende, zijn stem voorbehouden. Prof. Diepenhorst (A.R.) vergeleek de overheid met deze wet in handen met een chirurg of or- thopeed die kan ingrijpen en zich van alles toeëigenen. Hij vindt dat het ont werp juridisch niet kan bevredigen. De minister krijgt te vergaande bevoegd heden. Hij zou vele stukken die alleen voor particulieren van belang kunnen zijn, naar rijksarchieven kunnen over brengen. Het kwalificeren van nalatig heid op dit gebied als een overtreding vindt prof. Diepenhorst in strijd met het eigendom. In zijn bekende beeldrij ke taal sprak de A.R. afgevaardigde van een „archivaal melkkoetje dat een afdeling zuivel bij O.K.W. zou recht vaardigen". Hij vindt het vcorts „staats rechtelijk en ook theologisch onjuist om uitsluitend te rekenen met een „minis teriële Hof van Eden", waarin zich geen kwaaddoeners bevinden. Geeft men de minister eenmaal deze be voegdheden, dan zou zelfs het particu lier archief van het Koninklijk Huis niet veilig meer zijn tegen departemen taal imperialisme. Uit het slot van zijn rede viel af te leiden, dat de A.R.-frac- tie met bijzonder sterke argumenten overtuigd zal moeten worden, wil zij de wet niet verwerpen. Ook mr. van Riel (V.V.D.) ging op het juridisch aspect diep in en voerde aan dat na verloop van dertig jaar geen enkele actie meer mogelijk moet zijn. Hij was er voor om de normale onteigeningsprocedure toe te passen en niet, zoals nu wordt voorgesteld, de schadevergoeding zelfs niet aan een onpartijdige instantie over te laten. Ook mr. van Meeuwen (K.V.P.) liet zeer ernstige bezwaren horen op dezelfde gronden. Hij was de enige die naar het leek niet zijn gehele fractie achter zich had. „Duidelijke tekst" De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben tijdens de voorbereiding van deze memorie van antwoord steeds meer deze samenhang ontdekt. Tenslotte is het ontwerp een van de punten geworden op de priori teitenlijst, waarover pas in de allerlaat ste tijd in het kabinet definitieve beslis singen zijn genomen. Minister Zijlstra knikte instemmend, toen mr. Van Riel (WD) uiteen zette, dat de gemeenten een eigen belastingge bied moeten krijgen, zonder dat dit er toe gaat leiden dat de totale last die de fiscus op de burgers legt, wordt ver zwaard. De oplossing is volgens mr. van Riel niet gelegen in een forensenbelas- ting. Prof. Zijlstra zei dat het standpunt van het gehele kabinet is, dat belastingver laging gewenst is, alleen al om het pro gressieve karakter van de inkomsten van het Rijk te corrigeren. De belas tinginkomsten stijgen bij een toenemend nationaal inkomen altijd naar verhou ding sneller dan dat inkomen. De minister omschreef het zoeken naar het juiste evenwicht als volgt: het afwegen van de verhouding die er moet zijn tussen het nationaal inkomen en dat deel ervan dat Rijk en gemeenten nodig hebben voor de collectieve verzorging van de burgers. Het komt er op neer, dat Rijk en gemeenten en ook de indivi duen zich moeten aanpassen aan een re delijk behoeftepeil. Men kan niet alles financieren wat men graag zou willen. Dit geldt voor de overheid zowel als voor de burgers, aldus de minister van financiën. Als tweede uitgangspunt stel de hij: de conjuncturele mogelijkheden van hR land moeten zoveel mogelijk worden uitgebuit. In dit licht gezien kon de minister dan ook niet geheel aanvaarden wat mr. Van Riel (WD) suggereerde: dat wat in het gemeentefonds vloeit moet wor den gezien als uitsluitend toebehorend aan de gemeenten. De minister legde er de nadruk op, dat het conjunctuur-poli tieke element niet mag worden vergeten. Deze discussie werd gehouden naar aan- (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 14 juni Toen het driejarig dochtertje Gerritje uit het ge zin van de veehouder W. Holtrop te Oudeschoot maandagavond de kuiken tjes mocht voeren, is zij met een elek trische looplamp in aanraking gekomen en daarbij door de stroom getroffen. De lamp werd gebruikt voor verwarming van de ren en is klaarblijkelijk niet goed geïsoleerd geweest. De moeder vond het kind dood in de ren liggen. Di rect ingeroepen medische hulp mocht niet baten. leiding van de behandeling van de be groting van het gemeentefonds en van het wetsontwerp voorzieningen met be trekking tot de financiële verhoudingen Rijk en gemeenten voor 1960. Beide zijn z.h.s. aangenomen. Minister Toxopeus deelde de Kamer mede, dat de sanering per 1 januari 1960 dient te geschieden. Zou men tot 1961 wachten, dan zou dat betekenen „nog langer in de verhuisrommel zitten van de subjectieve verhogingen". In zijn antwoord, waarop nog replie ken zullen volgen, heeft staatssecreta ris mr. Scholten zich vooral beroepen op de tekst van de wet die volgens hem duidelijke objectieve normen aangeeft, waardoor het onmogelijk zal zijn, dat iets anders moet worden afgestaan dan „stukken die naar hun aard bestemd zijn" In overheidsarchieven te berus ten. Vanzelfsprekend is de beoordeling daarvan aan de rechter overgelaten. Mr. Scholten bestreed op juridische gronden dat gevaar zou bestaan, dat het Rijk hier of daar bij particuliere ver zamelaars een Rembrandt of een an dere oude meester onder vigeur van de nieuwe archiefwet naar een museum zou kunnen gaan overbrengen. Tegen over de stelling van de Kamerleden, dat de eigendom met bijzondere waar borgen omgeven moet worden, stelde mr. Scholten dat hij het daar mee eens is, maar dat hetzelfde dan ook geldt ten aanzien van de eigendom van de staat. Hij noemde een ander voorbeeld: kleinkinderen van een oud-minister hebben brieven in hun bezit die de be windsman aan een ambtgenoot heeft (Advertentie) vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. vroeger 1.8QT J2T&0 nu 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfilms 4- x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. s&.SO 2.80 2 95 Gevacolor- kleinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen 3.60 5.60 Ontwikkelen 1.80 COM 6024 geschreven en die zij voor de aardigheid wel graag willen behouden. Deze stuk ken behoren volgens hem in het Rijks archief thuis. De discussies zullen ongetwijfeld nog worden voortgezet, zoals o.m. reeds bleek uit interrupties van mr. Witteman die de zaak toch wel an ders bleek te interpreteren. De Se naat zal het ook moeilijk over zijn kant kunnen laten gaan, dat de staatssecretaris de mening verkon digde, dat de heren de kern van de zaak niet begrepen hadden. Prof. Gielen (K.V.P.) kreeg alvast de verzekering, dat ook de positie van de archivarissen in overheidsdienst de volle aandacht heeft van minister Cals en dat zij een onderdeel uitmaken van het complex van onderhandelingen over de honorering van tal van ambtelijke functies, gelegen op het terrein van we tenschap en kunst. De staatssecretaris heeft ook medegedeeld, dat niet alleen in Arnhem een nieuw archiefgebouw is opgericht, maar dat hetzelfde ook el ders te verwachten is. Vergevorderde onderhandelingen zijn er gaande over Leeuwarden, Zwolle, Nóord-Brabant en Zeeland. APELDOORN, 15 juni In Wenum, een wijk in het noorden van de stad is gistermiddag onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de twaalf-ja rige André Klumpert, een der drie slachtoffers van de zandverschuiving in Nijverdal, ter aarde besteld. Bij het ongeval werden zoals bekend drie Apeldoornse schoolkinderen die op een schoolreisje waren, gedood. Het be stuur van de school, waarvan André leerling was, de hoofdonderwijzer van deze school en talrijke leerlingen en een deputatie van de sportvereniging K.B.O. waarvan de jongen lid was, waren bij de plechtigheid. De twee andere slachtoffers werden vanmorgen begraven. (Advertentie) DEN HAAG, 14 juni De marine- raad onder voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne heeft van morgen de aanvaring onderzocht, die 9 december 1959 in de buitenhaven van Vlissingen tussen het duikvaartuig A 922, een vroegere houten mijnenveger, en de veerboot ,;Prinses Beatrix" van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland is gebeurd. Volgens de commandant van het ma rineschip, de 31-jarige luitenant ter zee tweede klasse speciale diensten M. Duursema, lag de veerboot nog in haar „fuik" toen het duikvaartuig de haven binnenvoer, na een attentiesignaal te hebben gegeven. De veerboot voer di rect daarop af. Even had de comman dant nog overwogen terug te keren, om dat hij bij voorkeur de veerboot niet in de haven wilde passeren, maar hij meende dat hij daarvoor te kort onder de wal lag. Hij liet een kort signaal ge ven, dat hij naar stuurboord zou uitwij ken. Daarop gaf de „prinses Beatrix" volgens de commandant twee stoten, hetgeen de marinecommandant aanlei ding gaf onmiddellijk vaart te minde ren en drie korte stoten te geven. Zo wel de veerboot als het marineschip lieten daarop volle kracht achteruit va ren, maar een aanvaring, waarbij de veerboot het marineschip vooraan licht raakte, was niet meer te voorkomen. Een opvarende van het marineschip raakte licht gewond. Deze verklaring van de commandant werd bevestigd door de bootsman van de A 922 en door een ver klaring van een marineboot-officier, die inmiddels is overleden. Maar de verklaringen van de kapitein, de 54-jarige P. Brouwer, de stuurman en de stuurman-aflosser van de veerboot waren anders. Zjj zeiden dat zij het at tentiesignaal van het marinevaartuig bij het binnenlopen niet hadden gehoord en dat de veerboot niet het signaal van twee korte stoten had gegeven. Toen het marinevaartuig één korte stoot gaf be antwoordde de veerboot, volgens deze verklaringen, dit met drie korte stoten en gaf de kapitein onmiddellijk bevel tot volle kracht achteruit. De marineraad zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. DEN HAAG, 14 juni Een rapport „Het verkeersonderwijs bij het voort gezet onderwijs" is dinsdag door de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer jhr. mr. Th. Röell aan de staatssecretaris van O., K. en W. aan geboden. Staatssecretaris S. C. Stubenrouch vernam bij het in ontvangst neinen van dit binnenkort te publiceren rap port, dat het werd samengesteld door een aantal leraren bij scholen van voortgezet onderwijs en enige deskun digen van het verbond. Als voorzitter fungeerde de inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs dr. D. N. van der Neut. Naar de mening van jhr. Röell is de commissie er in geslaagd een voor treffelijke leidraad voor liet invoeren van verkeersonderwijs bij gymnasia, hbs-en, ulo's, nijverheidsscholen en scholen voor voortgezet lager onderwijs samen te stellen. Aangezien een wette lijke regeling voor verkeersonderwijs bij het voortgezet onderwijs nog wel tijd zal vergen is in het rapport een aantal richtlijnen gegeven teneinde dit werk reeds in vrijwilligheid te beginnen. Jhr. Röell zeide, dat verkeersregels en verkeerstekens en de toepassing daarvan op de lagere scholen onder wezen worden. Het aanspreken van het jonge kind als mens en een beroep doen op zijn humane gemeenschapszin acht hij nauwelijks mogelijk. Men ziet bij on gevallen van ernstige en minder ernsti ge aard onvoldoende innerlijke bereid heid een goed en gewetensvol wegge bruiker te zijn. Met de opgroeiende jeugd echter acht spr. het gesprek ter zake wel mogelijk. Naast onderwijs van de elementaire verkeersregels zal men tevens een beroep op hem of haar moe ten doen eerbied te hebben voor de naaste en het eigen leven niet in de waagschaal te stellen door het nemen van onverantwoordelijke risico's. Spr. hoopt, dat het verkeersonderwijs een vak met een eigen plaats en bovendien met een sterk opvoedende functie in het voortgezet onderwijs zal worden. In tegenwoordigheid van de commis sieleden mevrouw M. C. de Jong-De Wilde (Ned. verbond van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonder wijs), de heer A. Bertram (raad van GRAVE, 12 juni (K.N.P.) In aan wezigheid van vele betrokkenen b(j het katholiek werk voor blinden heeft de commissie „Elke Brabantse blinde een bandrecorder" (BBB) voor de tiende en laatste maai een serie bandrecorders uitgereikt, daartoe in staat gesteld door de vrijgevigheid van het Brabantse volk in het bijzonder de jeugd die reeds meer dan tachtigduizend gulden voor dit doel bijeenbracht. Drs. Van Hout reikte in het blindeninstituut De Wijn berg twaalf recorders uit aan blinden uit Grave en omgeving. In totaal zijn daarmee 130 bandrecorders verstrekt. Bij deze laatste openbare uitreiking de actie gaat door totdat 200 recorders zullen zijn uitgereikt werd o.a. het woord gevoerd door rector A. Verha gen, de initiatiefnemer van de actie. LEEUWARDEN, 14 juni Op de on bewaakte overweg bij Nijeholtwolde ten noorden van Wolvega is vanmid dag een tractor met twee met hooi ge laden wagens door de sneltrein gegre pen. De bestuurder van de tractor, de 24-jarige P. Bosma uit Mildam, die de trein te laat had bemerkt, wist op het allerlaatste moment nog van zijn voertuig te springen. (Advertentie) leraren), jhr. mr. J. van Doorn, se cretaris en de heer H. Machielsen, di recteur van het Verbond voor Veilig Verkeer, werd het rapport aan staats secretaris Stubenrouch overhandigd. De staatssecretaris zeide, dat het be langrijk is dat de jeugd vroeg weet wat verkeer wil zeggen en dat zij de betekenis kent van verkeerstekens en waarschuwingsborden. Het was de staatssecretaris opgevallen dat jonge kinderen, die eenmaal de verkeersbor den kennen, zo'n kritische houding aan nemen jegens overtredingen. Dit kan een prachtige basis zijn voor latere ge sprekken. Deze jeugd zal dan begrij pen dat het in het verkeer, meer nog dan om fouten tegen de regels gaat om fouten tegen de wellevendheid. De staatssecretaris zeide voorts per soonlijk achter dit verheugende ini tiatief te staan, al kan en mag hij niet zeggen dat er nu direct al weer een vak, het verkeersvak, bij het voort gezet onderwijs zal komen. Maar de heer Stubenrouch noemde het rapport het verheugende begin, dat zou kun nen uitgroeien tot een apart verkeers vak. MAASTRICHT, 14 juni B(j de recht bank te Maastricht heeft de officier van justitie mr. W. Moors vandaag negen maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd, ge- eist tegen een 31-jarige ijzerbrander uit Kerkrade die bij zijn benedenbuur in de winkel herhaaldelijk 's nachts had in gebroken en uit de winkelkassa in to taal achthonderd gulden had gestolen. Als bewijs had de officier van justitie een haarscherpe foto overgelegd aan de rechtbank waarop de nachtelijke in breker gekiekt staat terwijl hij bezig is de kassa te ledigen. De man was duide lijk te herkennen. De winkelier had om de dief uiteinde lijk te betrappen tegenover de kassa verdekt een fototoestel met flitslicht op gesteld, dat verbonden was met een contact aan de kassa. Hij had boven dien op een vrij in het oog lopende plaats een andere camera op de kassa gericht. /I /Teyer Hame'lac' evenals 1// zijn zusters graag aan het -v toneel gewild, maar hij was als „de kleine Rudolf' een man die door zijn hoge rug zijn idealen niet kon verwezenlijken. Meyer Hamel, zoon van een cou pletzanger uit de tijd van Boas en Judels en van een op toneel verzotte huisvrouw, werd dia mantbewerker. Nu hij vandaag 65 jaar wordt, viert hij toch een jubileum dat al veertig jaar alles met het theater te maken heeft. Hij noemt zich koopman in illusies. En hoe dan ook, deze kleine grijze man met zijn bruine 'ogen zit achter zijn wijde bureau weids gebarend en scherp arti culerend als een geroutineerde toneelspeler. Hij had Witz-ko- miek kunnen worden. Hij zal ook nu niet nalaten zijn grapjes en spitsvondigheden precies afge wogen en met het nodige „wit" los te laten. Dat kon niet uitblijven. Zijn moeder, die tot haar 95e levens jaar geen voorstelling oversloeg en voor alle kinderen en naaste buren plaatsen bestelde, en die de kleine Meyer uit zijn bed haalde om hem Louis Bouw meester in een glansrol te laten zien, is er de oorzaak van. Meyer Hamel ging revues schrijven en teksten voor liedjes en ook kwam hij op het toneel te staan Nu hij in zijn kantoor aan de Leidsekade temidden van de affiches en foto's, programma's en brieven van beroemdheden zetelt, verlangt hij vaak nog hevig om weer eens schmink op zijn gezicht te smeren en, gehard tegen het felle voetlicht, zelf de zaal een show voor te toveren. Maar Meyer Hamel laat dat aan anderen over, aan de Hoofdstadoperette, waarvan hij met Otto Aurich directeur is, en aan de operagezelschappen, revues, dansgroepen e.d. die hij uit verre landen naar Nederland haalt als impre sario. „De Italiaanse Opera is voor mij wat voor een ander zijn konijnen- fokkerijtje is, mijn liefhebberij," zegt hij, als een van de drie telefoons op zijn bureau even zwijgt en als hij uit het zakje dropjes voor hem een vers heeft genomen. En dat hij nu vijftien paar lang ongesubsidieerd de klassieke operette mag laten spelen in ons land, is hem een grote voldoening. Uit het koor van de Hoofdstadoperette zijn solisten als Mimi Aarden, Mizzy van der Lans en Rudolf Kat voortgekomen en Meyer Hamel zegt dat talent kans heeft om bij hem tot ontwikkeling te komen, omdat hij zelf uit het vak komt en weet wat een beginnend artiest nodig heeft. Al die gezelschappen die Meyer Hamel in Nederlandse theaters heeft laten optreden hebben hem geleerd dat ér in ons land een vrij uitgebreid uitgaand publiek bestaat, maar dat ons theaterleven geremd wordt door een gebrek aan zalen. Een serie voorstellingen moet een jaar van te voren vastgelegd worden, wil men hier nog een aantal geschikte theaters vinden. Maar voor druk gevraagde artiesten en gezelschappen is het uiterst moeilijk op zo'n lange termijn een engagement aan te gaan, want wie weet moeten ze dan wel speciaal uit Zuid-Amerika komen, waarvoor ze later een contract gesloten hebben. Nederland is naar zijn mening niet geschikt om hier regelmatig top artiesten te ontvangen. Hij noemt een voorbeeld. Zijn collega-impresario voor de Italiaanse opera in Milaan bood hem een optreden van de formi dabele operasopraan Renata Tebaldi aan. Ze vraagt 16.000 gulden voor een avond. Meyer Hamel rekent verder. „Voor de begeleiding het Concertgebouw, orkest, dat is 5000 gulden. Dan 2000 gulden voor de publiciteit, 'ns kijken, 1400 gulden auteursrechten en omzetbelasting en 4800 gulden stedelijke vermakelijkheidsbelasting. Dat is bij elkaar bijna 30.000 gulden. Verkoop ik de 2000 plaatsen van het Concertgebouw voor een doorsneeprijs van vijftien gulden, dan speel ik nog niet eens quitte, want er gaan altijd nog plaatsen voor de pers en de stedelijke overheid af. Wil ik iuat verdienen, dan moet ik de plaatsen verkopen voor 15 tot 40 gulden. En dat kan niet voor Tebaldi zolang ze geen schandaaltjes a la Callas op haar geweten heeft. Dus niet. Die voorstelling is toen aan Miinchen verkocht met plaatsen tot tachtig gulden, waarvoor daar nog niet eens omzet- en vermakelijkheidsbelasting betaald hoeft te worden. Maar tachtig gulden, dat doen wij hier niet, dat kan alleen in het buitenland." AMSTERDAM, 15 juni. - Ietwat be teuterd keken wij elkander aan, toen wij, weggezakt in onze parketfau teuils, desnoods op het ergste voorbe reid, onze oren spitsten voor de ouverture van Badings' opera Martin Korda D.P.: in plaats van de strenge fuga die wij verwachtten, klonk een bezadigd Wilhelmus uit de orkestbak en iedereen verhief zich snel uit zijn *etel. Ja wat wilt u, een generale is een generale en alles moefa tot geschieden zoals het voor de echte uitvoering gepland is; in dit geval de Bala-openingsavond van het Holland Festival 1960, die hedenavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg gege ven zal worden. w?orri?Ltr,oren werd aan vertegen- muziekfeven an de perS' het °Penbare genheid pil en de radiowereld gele- od hun °even, ter voorbereiding Voorlnn- Vo,0rlichtende taak, zich een vrii beeld te vormen van dit v=d„ ?XcePtionele gebeuren in ons aaerlandse operabedrijf: een kers- N ij Nederlandse opera door een "eaerlands ensemble gebracht op een aoor binnen- en buitenlanders be zocht festival! Zonder vooruit te lopen op de be oordeling van de merites van Ba- uings' oeuvre - ontstaan in opdracht v.an de Nederlandse regering en spe ciaal voor het Holland Festival 1960 gecomponeerd - konden wij vaststel- ren dat het gebeuren, dramatisch oiaar meer nog qua constructieve en tonale conceptie, door de vele vak- «undigen met gespannen aandacht ge volgd werd. Deze vermocht nauwe- ujks verstoord te worden door een enkele heftige uitbarsting van een ge ïrriteerde solist, een af en aan dra- vende Wolf-Dieter Ludwig, die de ffatste puntjes op de i moest zetten Jyat betreft regie en belichting, of een hfide aanwijzing voor het orkest door uirigent Willem van Otterloo. Deze spil waar alles om draait als "C voorstelling eenmaal op gang is, zochten wij tijdens de pauze in de wirwar van trapjes en gangetjes, diri genten- en solistenverblijven, kleed kamers en kantoren van onze goede oude schouwburg op. De sfeer, die tij dens andere operavoorstellingen in oeze contreien kan heersen, waarin "jen de meest prachtig of merkwaar dig uitgedoste figuren kan ontmoeten, was heden tot een vergaande nuch terheid teruggebracht: Martin Korda "Peelt in een vluchtelingenkamp van onze tijd, zodat de meeste koorleden fn hun sobere alledaagse kledij zich Slechts door hun make-up van gewo ne stervelingen onderscheidden. Mar ty) Korda, alias Frans Vroons, draagt gis toneelcostuum een grijs colbertje; Erna Spoorenberg als Wanda, zijn ge liefde, loopt in een blauwe regenjas op naaldhakken rond en Martins zus- 'er Mila in een anthracietkleurig Mantelpakje. Wij vonden W. v. Otterloo tenslotte achter de coulissen, waar fotografen ?fuk bezig geweest waren met aller hande opnamen. Hij vertelt een diepe bewondering te hebben voor dit dra matische werk van Badings, wiens ?rkestrale werken hij als dirigent van "et Residentie-orkest geregeld op zijn Programma's heeft. De uitnodiging yan de leiding van het Holland Festi val om deze première bij de Neder landse Opera te komen dirigeren, beeft hij dan ook met veel animo aan vaard, zowel om de compositie zelf om de prettige sensatie, na ettelij ke jaren weer eens in de orkestbak staan. Voor een dirigent van een SVmfonie-orkest komt het daar in Nederland niet zo gemakkelijk van, M tegenstelling tot het buitenland, Waar zo'n scherpe scheiding juist yeelal ondankbaar is. Maar v. Otter- i°o zal zeker niet ongenegen zijn in ?e toekomst nog eens zulke zijwegen M te slaan! - Frans Vroons als Martin orda en Erna Spoorenberg als het meisje dat hij bui ten het kamp heeft leren kennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3